Het is niet waar dat welvaart - welzijn M rIdioleö attentie! RADIO LEO Sweet Charity" in Luxor T9TOT@TOT9TO ACTUEEL PLATENNIEUWS Sï12.90 4** Vragen in zaak Tankercleaning Raadskroniek Firma Fontijne bestaat 40 jaar Gratis concert in Doelen DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 IWAN REBR0FF ren imponerende stem. Een plaat die U MOET horen STEREO LP 19.90 FABELTJESKRANT No. 3 van de Fabeltjeskrant nieten van hun reis door Fabel- „FUNNY GIRL" Briljante Film die deze week in Rotterdam in première gaat. Originele soundtrack met o.a. BARBARA STREISAND STEREO LP 19.90 „HAIR" MEESTERLIJK Sally Eaton. Steve Curry e.a. STEREO LP 19.50 „TAMIA MOTOWN" IS HOT Een meesterlijke L.P. van dit be kende platenmerk met liefst 14(!) sterke nummers door bekende ar tiesten. (Diana Ross and the Supremes, The Four Tops, Martha 1 the Vandellas, The Temptati ons. Stevie Wonder e.v.a.) STEREO LP. slechts 9.00 VIERAMBAGHTSSTRAAT 29-37 Tel. 256700 Rotterdam 3 paar naadloze merknylons in plain Desiree en Florence teen, zooi en hiel Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze kwaliteits ny lons in diverse modieuze tinten en de maten 8Vi t/m 11, "Desiree" en "Florence" ny lons, per 3 paar van dezelfde maat Elke vrijdagavond tot 9 uur open Met ingang van 22-23 februari a.s. (toto 28) is er een nieuwe wijze van prijsmeiden Vraag bij het inleveren van uw totoformulier een groene prijsmeldingskaart! In het belang van de deelnemers aan de Sporttoto dienen de werkzaamheden op het bureau vereen voudigd te worden. Om dit te bereiken zullen - te be ginnen met toto 28-de prijsmeldingsstroken vervangen worden door prijsmeldingskaarten die u bij uw vereni ging en/of inleveringsadres kunt krijgen. Werk s.v.p. op de hieronder omschreven wijze mee aan een vlotte afwikkeling van zaken bij de Sporttoto: maak né toto 27 geen gebruik meer van de prijs- meldingsstrook vraag bij inlevering van formulier 28 een prijs meldingskaart bewaar deze zorgvuldig tot u haar moet gebruiken verzend de kaart aangetekend als u een prijs van enige betekenis hebt te melden, maar sluit haar nooit in een envelop schrijf duidelijk, vul alle gegevens in en gebruik de kaart uitsluitend voor een prijsmelding bel niet op om te vragen, hoe groot het door u gewonnen bedrag is; u kunt dat lezen in de krant van vrijdagavond of zaterdagmorgen. De Sporttoto dankt u voor uw medewerking die van zoveel belang is voor èlle deelnemers en wenst u veel succes! De succesvolle musical Sweet Charity" gaat vanaf morgenavond draaien in het Luxor-theaterJaspe- rina De Jong is er het verrassende middelpunt van. De ervaren cabare tière heeft zich ontpopt als een mu sical-ster van allure. De Nederlandse produletie van deze musical (tekst Neil Simon, muziek Cy Coleman, songs Dorothy Field, ver taling Seth Gaaikema), die in Ame- - rika veel succes heeft geoogst, is ook in de overige rollen sterk bezet: Jac- co van Renesse, Milly Scott, Wim Hoddes en Rony Bierman, om een n te Ruilbeurs in zaal Opstand inigskeirk De hobbyclub Nieuwland organi seert woensdag 5 maart 'een ruil- avond voor de bewoners van Nieuw land en omgeving in de zaal van de Opstandingskerk, ingang Dr. Kuyper- laan. Aanvang zeven uur. Er zal gelegenheid worden geboden tot het ruilen van: postzegels, iuci- fermerken. vreemde munten, sleutel hangers, speldjes, suikerzakjes, siga- renbanden, prentbriefkaarten enz. enz. Deze ruilgelegenheid staat open voor jeugd en volwassenen. De kos ten zijn een kwartje per persoon, als bijdrage in de zaalhuur. nu... beduidend goedkoper Het is altijd een prettige ge dachte als U nog een paar extra nylons in voorraad, heeft, nu kunt U Uw voorraadje uit breiden met 3 paar mooie naadloze nylons. Ragfijne naadloze nylons in plain met teen-, zool- en hiel versterking, nylons van de be kende merken "Desiree" en "Florence", nu per 3 paar, «rikt eerste keus voor nog géén twee gulden. Prachtige kousen, vergelijkbaar met de beste op kousengebied, 3 paar, per paar voor nog geen zeven dubbeltjes. WurliTzer GAWINA EIECTRONISCHE ORGELS Reeds voor 20.- SPAAR-terwijl U speelt SYSTEEM stens het sprankelende stuk te regisseren. Hij is nu druk in Australië om de produktie daar uit te brengen. Tot en met 10 april blijft de musical in Rotterdam. Op de foto: drie uitgelaten ani- meermeisjes v.f.n.r.: Milly Scott, Jasperina de Jong en Rony Bierman. Vrijdagavond 28 februari zal in de zaal aan de Stadhouderslaan 119 de Schiedamse gymnastiekvereniging ARMA de jaarvergadering houden. Deze vergadering is voor leden van 16 jaar en ouder. De 30-jarige monteur J. de S. uit Vlaardingen ontdekte, dat uit zijn kleding in het Sportfondsenbad zijn portemonnee met f 85 was gestolen. Het lid van de Schiedamse gemeen teraad, de heer J. Dijkstra (PvdA) heeft de volgende vragen gesteld 1. Heeft uw college kennis genomen van de uitspraak van de Schiedam se kantonrechter inzake de explo sie aan boord van de tanker „Agua Clara" op 12 juli 1968 liggende bij Tankercleaning N.V.? 2. Is het juist, dat, zoals de officier van justitie tijdens de zitting op merkte, er gewerkt werd met ver- lichtingsapparatuur, die in de Hin derwet als verboden wordt aange merkt? 3. Kan het college naar aanleiding van de vorige vraag mededelen, hoe het komt, dat de betreffende bepalingen van de Hinderwet niet stringenter zijn toegepast? 4. Kan het college mededelingen doen Bij Van Urk de grootste keus: meer dan 150 instrumenten van alle vooraanstaande merken. Prijzen vanaf 995.- tot 28,000.- Ook in HUUR met recht van koop Dagelijks geopend van 8.30 tof 18.00 uur, Vrijdagavond tot 9 uur. Westersingel 42-44, Rotterdam, telefoon (010) 136400, 8 lijnen. Gtin ut. of schrift, bstt Met een receptie op 4 maart in Europoort en een feestelijke bijeen komst voor het personeel op vrijdag 7 maart in Maison Westhuis, wordt het veertigjarig bestaan gevierd van het bedrijf dat de heer D. W. A. Fon tijne achter diens woning aan de Wassenaarsestraat begon. Het is nu uitgegroeid tot de N.V. Pompfontijne, gevestigd aan de Overschiesestraat en de Noordvest in Schiedam met 17 man personeel. Vooral na de watersnoodramp van 1953 heeft dit bedrijf, dat o.a. ook pompen verhuurt bij wateroverlast, een sterke uitbreiding ondergaan. De stichter van het bedrijf, heeft on danks zijn 74 jaar nog steeds de lei ding in het bedrijf, daarbij geassis teerd door zijn zoon J. J. Fontijne en de heer H. Schrijver. In 1946 werd de molen ,,De Palmboom" aan de Noordvest voor het bedrijf aange kocht. Bij het jubileum heeft de directie er de voorkeur aan gegeven zelf geen geschenken te ontvangen, doch daar toe bestemde gelden over te maken op giro 1259072 ten name van de Va kantiestichting voor gehandicapten ORA te Hoenstaroek. De Amerikaanse sopraan Irene Jor dan, verbonden aan de Metropolitan Opera in New York zal in het kader van de evangelisatie-aktie „Handelin gen 69" enkele concerten in Nederland geven. De evangelisatie-aktie gaat uit van de Unie van Baptisten gemeenten in Nederland. Tijdens haar optreden, zondag 2 maart in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam, zal zij lie deren zingen van Handel, Mozart, Wolf, Debussy, Hindemith en ook en kele negro-spirituals. Behalve in Rot terdam treedt Irene Jordan ook op in Hengelo, Leeuwarden, Groningen en Amsterdam. Zij wordt begeleid door haar eigen pianist Max Walmer. De concerten zijn gratis toeganke lijk. Kaarten kunnen worden aange vraagd onder de volgende telefoon nummers: 010-287959 en 010-285615.'De kaarten zullen dan naar de gers worden toegezonden. Met één stem heersend over de „minderheid", heeft een meerderheid in de raad, in hoofdzaak gevormd door de P.v.d.A.-fractie zich gestort in het „avontuur" (zoals het KVP- lid Willemse dat noemde) van een zo genoemd voorlichtingsbladvan de gemeente. Dit gaat zich, gesteund wetend door het gemeentelijk subsi die via de S.G. (rond een ton) plus de bijdrage in het thans geraamde tekort van 30.000, mengen onder de reeds bestaande huis-aan-huis-bladen. daarbij alweer volgens de raming voor 40.000 aan advertenties van deze bladen afromend. En dat voor een semi-gemeentelijke instelling met straks na uitvoering van de cul tuur-nota, sterkere ambtelijke ban- den. „Komt dat blad er soms om daar mee lastige journalisten af te hou den?" vroeg mevr. Blaauw-Rie u, waarop de voorzitter zich uitputte in lof voor de goede verstandhouding met de plaatselijke pers. De grote vraag blijft dan waarom de gemeen te dit zich op de hals moet halen, want als de relatie met de plaatselij ke pers goed is vervalt praktisch de noodzaak voor een eigen blad. De KVP en de prot.chr. fractie konden het college niet volgen in de royaalheid waarmee het alles werd voorgesteld. Het 16 lp stemmenresul- taat is een discutabele „overwin ning" voor een dergelijk ingrijpend voorstel in gemeentelijke zaken. Men zou zich kunnen afvragen Wat er ge beurd zou zijn indien er deze avond niet zoveel absentenwaren geweest, hoewel die het meest uit de gelederen van de PvdA-fractie waren. Merkwaardig overigens, dat wet houder Eykenaar, wiens stem het college aan de meerderheid hielp, zich aldus tegen zijn „richtingsgeno ten" opstelde. Nu maar afwachten of Ged. Staten met dit royale gebaar van Schiedam zullen instemmen.' Het college zit duidelijk met het probleem van de Bachplein-scholen in de maag. Dat indertijd is nagela ten tegen het plan bezwaren in te brengen, kan als een lachertje worden beschouwd; toen het plan „ter inzar- ge" lag, woonde daar nog niemand en wisten maar weinig toekomstige be woners, dat hen een scholeninvasie te wachten stond. Hoe konden zij dan bezwaarschriften indienen het is dui delijk, dat het college bij de gebrek kige planning geen uitweg meer zien de, de scholen toch maar gaat bou wen. Dat in de zomermaanden de jeugd er óók mag spelen, kan nau welijks een troost zijn. Toen op een enkeling na alle Schiedamse burgers de slaap des ge- rusten sliepen, zaten de vroede moe ders en vaders nog heftig te debatte ren over de problemen van de Rijn mond Raad. Overigens een weinig in teressant debat, mede als gevolg van het feit, dat de verschafte informatie over deze aangelegenheid minimaal r de tot 1 januari 1969 verleende dispensatie" betreffende de vefiig- heidsvoorscjhriften? 5. Kan het college eveneens informa ties verstrekken, hoever de ver vanging van de onveilige verlich- tingsapparatuur bij T^nkércleaping N.V. is gevorderd? 6. Zou het college willen mededelen, welke voorwaarden zij zou willen verbinden aan een eventuele ver lenging van de in vra'ag 4 genoem de dispensatie? 7. Ten slotte zou ik van uw college willen vernemen, welke maatrege len uw college denkt te nemen, daarbij vooruitlopend op wijzigin gen in de veiligheidswetgeving, ten einde verdere calamiteiten bij Tan kercleaning N.V. te voorkomen. WONINGBOUW IN RIJNMOND In de maand januari 1969 kwamen in de 23 gemeenten van het Rijn mondgebied 574 (609) woningen ge reed, te weten: 275 (480) woningwet woningen; 226 (60) gesubsidieerde particuliere woningen; 73 (69) onge subsidieerde particuliere woningen. Begonnen werd met de bouw van 1.067 (676) woningen, namelijk: 357 (424) woningwetwoningen; 673 (244) gesubsidieerde particuliere woningen; 37 (8) ongesubsidieerd^ particuliere woningen. Op 1 februari 1969 warén in aan bouw 15.631 (12.806) woningen, te we ten: 8.345 (6.805) in dé woningwetsec tor; 6.313 (4.316) in de sector v^i} de gesubsidieerde particuliere bouw; 973 (1.685) in de sector van de onge subsidieerde particuliere bouw. Van de 8.345 in aanbouw zijnde Woningwet woningen zijn er in aanbouw: 3.342 in Rotterdam, 1.547 in Vlaardingen, 586 in Ridderkerk, 543 in Schiedam, 532 in Capelle aan den IJssel, 522 in Krimpen aan den IJssel, 496 in Spij- kenisse, 326 in Masslüis en 451 in de overige gemeenten van het Rijnmond gebied. Drievierde deel van de in aanbouw zijnde woningwetwoningen, benevens van de in aanbouw zijnde gesubsidi eerde huurwoningen met een maand: huur beneden f 185 per maand, zijn bestemd voor houders van een „le gitimatiebewijs woningzoekende in Rijhmond". Burgemeester Thomassen en zijn deskundigen (,,Wij zijn geen havenmaniakken", zei hij vorige week op de pers conferentie over het Plan 2000+) hebben er goede hoop op, dat het standpunt van de regering, dat er op Voorne en Putten en in de Hoekse Waard geen havens en industrieën mogen komen, zal herzien. Het zou vreemd zijn wanneer zij er anders over hadden gedacht, want dan was het wei nig zinvol geweest het nieuwe plan nog te publiceren. Laten we voorop stellen, dat het Plan 2000+ op zichzelf een goed stuk is. Reeds te lang heeft men bij de veel heid van rapporten en studies moeten wachten op een toekomstvisie, die een basis kan zijn voor verdere discus sie. Wanneer men wil spreken over zeehavenuitbreidingen en over toekomstige industrievestigingen, zal men in ieder geval moeten weten hoe men die kan realiseren. Daarbij mag voorlopig nog de vraag worden open gelaten of die plannen werkelijk zo zullen, worden uitge voerd. De samenstellers van het Plan 2000+ hebben dat ook inderdaad gedaan. Daarbij willen wij echter wel op merken, dat Rotterdam er heel sterk in is om plannen, die ter discussie zijn gesteld, snel om te zetten in plan nen, die gerealiseerd moeten worden. Het feit, dat er in het Plan 2000+ op wordt aangedrongen reeds dit jaar met een eerste fase te beginnen, icijst al sterk in die richting. De voortdurende expansie van het haven- en industrie gebied, een logisch gevolg van de ligging van Rotterdam, is al lang geen puur Rotterdamse aangelegenheid meer. Het is een zaak, die door de overheid moet worden aan gepakt. Die overheid laat echter op dit punt verstek gaan. Vandaar, dat de directeuren van de drie Rotterdamse diensten die plan moesten opstellen. Vandaar ook, dat het Plan 2000+ getuigt van een puur Rotterdamse visie. Pijnlijk was echter, dat burgemeester Thomassen op devorige week gehouden persconferentie zich bijzonder geprikkeld toonde, wanneer vragen werden gesteld, die niet puur technisch waren, maar die een ondertoon van kritische bezorgdheid in zich hadden. Die vragen gaven hem aanleiding zich nogal emotioneel uit te laten tegen die persvertegenwoordigers, zowel van radio en televisie als van de schrijvende pers, die zich kritisch opstellen ten aanzien van de plannen. Wie aan de weg timmert, heeft veel bekijks. Dat geldt zowel voor burgemeester Tho massen als voor de journalisten. Kritiek op eikaars werk is geoorloofd, maar die moet sportief blijven en niet ontaarden in het doen van verwijten als zouden de jour nalisten, die het niet altijd met de Rotterdamse plannen eens zijn, onverantwoordelijke individuen zijn, die niet weten waarover zij schrijven of spreken. Want evengoed als burgemeester Thomassen met cijfers kan aantonen, dat de havens en de industriegebieden moeten worden uitgebreid, kan men met. cijfers aantonen, dat de leef baarheid in het betrokken gebied is afgenomen. Burgemeester Thomassen verdedigde zich door te stel len, dat de mens bij al deze plannen centraal is. „Wel vaart is welzijn", betoogde hij. En daarmee ging hij nu net iets te ver. Welvaart is het bezit van de auto, de tele visie, de wasmachine en noem maar op. Welzijn betekent aanzienlijk meer houdt ook dingen in die niet in geld zijn uit te drukken. Welzijn betekent simpel gezegd vooral, dat de mensen zich prettig voelen in het gebied, waarin zij wonen. En dat welzijn is moeilijk te rijmen met bijvoorbeeld de angst, dat er weer een raffinaderijkan ontploffen, dat de lucht zo vergiftigd wordt, dat zij niet meer ingeademd kan worden, dat het water ondrinkbaar wordt en dat recreatiemogelijkheden afnemen. Industrialisatie en leefbaarheid zijn tot nu toe nog moei lijk samen gegaan. En dat is het punt, waarover iedereen, die kritiek heeft op de plannen, bezorgd over is. Bezorgd voor het welzijn van de komende generaties, die van ons een erfenis krijgen, die zij misschien maar moeilijk kunnen aanvaarden. En als burgemeester Thomassen dan zegt, dat de toekomstige industrieën niet meer hinder zullen opleveren dan onvermijdelijk is („Technologisch kunnen de bedrijven schoon worden. Wie bij industrie leeft, neemt risico. Het gemeentebestuur van Rotterdam kent dat risico. Maar het zou kinderachtig zijn te stellen, dat een industrie geen fout mag maken en dat er niet eens een afsluiter stuk mag gaan en dat die toekomstige in dustrieën „verpakt" zullen ivorden in een parkachtig land schap, dan kan dat de bezorgdheid toch niet wegnemen. Van die technologische mogelijkheden merkt de bewoner van het Rijnmondgebied namelijk tot op heden nog maar heel weinig. Wanneer burgemeester Thomassen die kritiek veront waardigd afwijst, dringt hij zichzelf in een hoek, waarin het Kralinger „Hout", wanneer er over leefbaarheid wordt gesproken. Niemand zal bezwaar maken tegen een gro tere welvaarten wanneer deskundigen die weg naar die welvaart aanwijzen, dan moet men alle respect hebben voor die deskundigheid en die visie. Maar het welzijn is zeker niet minder belangrijk dan de welvaart. Sterker nog: een maatschappij, waarin de welvaart boven het wel zijn wordt gesteld, lijkt ons een schrikbeeld. En het is vooral daartegen dat wij menen te moeten waarschuwen. Nogmaals: welvaart welzijn is niet juist: Het is juist de spanning tussen deze beide begrippen, die vraagt om een nationale oplossing, die Rotterdam niet alleen zal kunnen geven. J. D. r ds. J. I SCHIEDAM Nedê Pröt. Bond Westvest 92. 19.30 uur ds. A. D. Klaassen. Geref. kerk (vrijgem.) Westvest 30: 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref Leer, L. Nieuwstraat 97: 10 en 17 uur ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente. Oranjestr aat: 10 uur ds. A. Steinhart. Oud Katholieke Parochie. Darh: 16 uur H. Mis, pastoor drs. A. Smit. Hersteld Apostolisch Genootschap, Stadhoü- derslaan: 9.30 en 16 uur dienst. Leger dés Heils, Lange Haven 27: Samen komsten 10 en 19.30 uur. Leiding majoor en mevr. Zuidema. Baptisten gemeente, gebouw Irene: 19 Uur, rfionct. 185 9.30 uur «n cand. te Apel- Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Ire ne: 10 uur ds. H. G. Abma uit Gouda, Gro- eHlrvormde gem, Schiedam: Grotekerk 10 uur ds. J. G. Jansen H. Doop. 17 uur ds. H. G. Abma, Gouda, 19 uur ds. Van Veen, "Vlaardingen. Bethelkerk 10 uur ds. terland; Opstandingskerk gendam, Vlaardingen, 1» u-ui u». n. u. Klaassen: Vredeskerk 10 uur ds. Meijer, Maassluis. Herv. gem.. Kethel: Dorpskerk 10 uur ds. E. Verwaal. 19 uu'r ds. W. Vons: St. Marti- nuskerk 9.30 uur cis. W. Vons; Schepphuis 10 uur jongerendienst. Apothekersdienst De dienst begint vrijdagsavonds onrzes uur en eindigt maandagoch tends om 8 uur. Apotheek Jansen, Van Swindensingel 42, telef. 264917. Bedrijfsfilm Wilton in de Doelen Maandag 3 maart zal in de grote zaal van de Doelen te Rotterdam de première plaats hebben van de be drijfsfilm 1968 Van Wilton-Fijenoord, Na de pauze wordt een speelfilm ge draaid. Hetzelfde programma wordt vertoorid op woensdag 12 maart en op maandag 17 maart eveneens, in de Doelen, op eerstgenoemde datum voor de oud-werknemers 's middags om half twee. Door de Harmonie van Wilton-Fijenoord wordt muzikale me dewerking verleend. Als U nu of binnenkort een kinderstoel nodig hebt,.... en U wilt voor Uw kleine even goed de beste en mooiste ko pen die er is, kom dan eens kijken in onze Baby-afdeling. Want daar verkopen wij kin derstoelen. met zwaar ver chroomd onderstel en stevig formica speelblad. In 3 standen verstelbaar solide voetenplankje, alle buis in 19 mm dikte en met eerste kwali teit suwide bekleed. Deze onverwoestbare stoel ver kopen wij voor nog géén vijf en twintig g< Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze 19 mm buis kinderstoelen, één brok solidi teit, uitgevoerd in leuke frisse kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ookmaandagmorgan opan Gtin tal. of achrift bast.

De Havenloods | 1969 | | pagina 17