/In we GATEN Met Andere Woorden ne5 w o 0 0 n O r) Q O O Q O rs Q O Q Q Q O Q O Brigadier Piet en de semi-prof DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 Fout Dat burgemeester Thomassen boos is op Het Vrije Volk, omdat deze krant de belangrijkste punten uit het Plan 2000+ onder de kop „Havens op Voorne" voortijdig heeft gepubli ceerd, heeft hij niet onder stoelen of banken gestoken. Op de persconferen tie, die vorige week op het stadhuis over dit plan werd gehouden, nodig de hij zelfs de journalisten uit hun mening te geven over deze gang van zaken. Dat zij niet op die uitnodiging ingingen, zal voor de burgemeester wel een teleurstelling zijn geweest. Burgemeester Thomassen vertelde er niet bij, dat hij aan de hoofdredac teur van Het Vrije Volk op de vrijdag avond, waarop dit blad de primeur had gepubliceerd, een telegram ge zonden met de volgende tekst: ,,Het Vrije Volk Rotterdam heeft een gro te fout gemaakt. Stop. Thomassen". De volgende ochtend werd de bur gervader uit zijn bed gebeld. De be steller bracht een antwoord van de hoofdredactie. In het telegram stond: „Welke fout? Stop. Messer". En dat vraagt nog steeds iedereen zich af. Gat 1 Gat 2 In zijn opstel „de verleidingen van een romanschrijver" voert Toergen- jew een schrijver ten tonele die op een andere manier met een gat werkt. Het is nl. één van de verlei dingen van de romancier, zo zegt Toergenjew, om z'n gordijnen te sluiten, om zich op z'n werk te conT centreren, maar om niet geheel het contact met de werkelijkheid te ver liezen knipt hij een gaatje in het gor dijn. Af en toe gluurt hij daar door heen en wat ziet hij dan, aldus Toer genjew, al glurende? Hij ziet een jongen met een bos rozen op de stoep van een huis staan. De bedoe ling is duidelijk, hij gaat op be zoek bij zijn beminde. Maar waar blijven de schoorstenen en de fabrieken? Die krijg je niet te zien. En waar blijven de apen van Voronoff (Voronoff beweerde indertijd door proeven met apen op 't spoor van de beruchte „missing link" in het evolutieproces gekomen te zijn)? Een ander gat. Een gat waardoor de werkelijkheid verknipt wordt. Het lijkt of je de werkelijk heid ziet, maar 't is niet zo, 't is maar een stukje en dan nog een stukje dat allerminst representabel is voor wat er werkelijk intussen gebeurt. We knippen een gat en zien Hans v. Z. Maar dat is natuurlijk niet alles. Want waar blijven die anderen? En waar blijf je zelf? Gat 3 dn de Oeral, zo heb ik eens gelezen, zijn er mensen die er een merk waardige religie op na houden. Ze vereren namelijk een gat in een of andere rots. Dat gat is heilig. Vol huivering en eerbied kijken ze in dat !gat en zetten er de bewijzen van hun verering voor neer. Eigenlijk een diepzinnige religie. Het heilige is een gat, een leegte in de volheid van het zijn van ons leven. Het te genovergestelde van alles wat is, een gat. Wij veroordelen Hans v. Z. En tege lijkertijd gaan we door met bijna dagelijks moorden op de televisie te laten zien. En dagelijks vallen er er gens bommen en wordt er gescho ten. En in een laboratorium zitten mensen in de grootste ernst te wer ken aan anti-stoffen, die de werking van anti-stoffen tegen anti-stoffen te gen gifstoffen onschadelijk moeten maken. Een gat in ons gordijn? Of in ons geweten? MEDEMENS Enige weken hebben we „ons hart kunnen ophalen" aan het proces te gen Hans v. Z. in Utrecht. De kran ten hebben er ons uitvoerig en meer dan dat van op de hoogte gehou den. De vraag komt hier en daar op of dit de bedoeling kan zijn, dat miljoenen mensen op deze wijze „meeleven" net de loop van het recht ten aanzien van een misdadi ger. Tussen de uitvoerige reportages van binnen en buiten de rechtzaal trof mij de opmerking dat Hans v. Z. geen schuld kan gevoelen, 't Is niet zo'n opzienbarende mededeling, maar ik werd er opnieuw door ge raakt. Hans v. Z. heeft een gat in z'n geweten. Er komt wel wat in. nl. wat hij gedaan heeft en waar van hij als redelijk denkend mens kan weten dat het fout is, maar het rolt erdoor. Er zit een gat in, het blijft niet liggen om daar ver der te werken en eventueel tot een soort van schuldbesef uit te groei en. Hoe dit mogelijk is, is op zich zelf een boeiende vraag. Behoort een zekere mate van verantwoorde lijkheidsgevoel voor wat men doet en laat niet tot het mens-zijn? Is hier niet zelfs: de meest primitieve vorm van menselijk samenleven op gebaseerd? Hans heeft het niet. En daarmee is Hans tegelijk een droevige figuur, een mens om naast verontwaardi ging tegelijk een intens medelijden op te roepen. Juist omdat we zelf ook weten wat zo'n gat in je gewe ten is. Want bij niemand is het ge weten waterdicht. We hebben waar schijnlijk allemaal op bepaalde pun ten zo'n gat. Een plek waar onze fouten nauwelijks geregistreerd, laat staan betreurd worden. Ze val len erdoor en weg zijn ze, verge ten. Rotterdam uit. Goed voor Oeeuurlijke stoffen Drs. A. J. Lems, fractieleider van de P.v.d.A. in de Rotterdamse gemeen teraad heeft het college van B. en W. gewezen op de verordening in de gemeente Geleen. Daar is het verbo den gratis monsters (van schoon maakmiddelen e.d.) aan kinderen be neden 16 jaar te geven. De heer Lems vraagt: „Zijn Burgemeester en Wet houders bereid in verband met het ontbreken van een wettelijke regeling en gezien het gevaar van huis-aan- huis verspreiding van bepaalde stof fen, welke niet voor menselijke con sumptie geschikt zijn, ook voor onze gemeente een dergelijke verordening te ontwerpen?" Wij zouden willen vragen: „Zijn de overheden, waaronder de Rotterdam se bereid, gezien het gevaar van huis-aan-huisverspreiding van be paalde stoffen de z.g. luchtverontrei niging, welke niet voor menselijke consumptie geschikt zijn, ook voor on ze gemeente eindelijk eens een der- geljjke verordening te ontwerpen?" Zonnetje Hans van Z.(on) is opgeborgen. Tenzij hij kans ziet in het gevang weer iets uit te halen, zullen we wel niet meer van hem horen. De dagbla den hebben het volk in geuren en kleuren kond gedaan van het verloop van het proces. De officier van justi tie spaarde geen detail en het is inte ressant te zien hoe de kranten zich van fleze details meester maakten óf ze schuwden. Het' weekblad De Nieu we Linie heeft daar een vèrzamelin- getje van gemaakt: Het Algemeen Handelsblad: „Van Z. knikt instemmend als de president hem zijn bekentenis voorlegt: ,,U ging om zes uur samen vrijen op da bank en kleedde zich daarna uit om naar bed te gaan. Na de gemeen schap ging u zich wassen en weer aankleden De NRC: „De president gaf aan de hand van verdachtes verklaringen een samenvatting hoe deze zijn plan had uitgevoerd De Volkskrant: „Om een uur of zes gingen ze samen naar bed, waar na Hans zich weer aankleedde De Telegraaf: „Cobi van der Voort, de'naar manlijk gezelschap verlan gende gescheiden vrouw, ontving de bloedige playboy uit Utrecht met drank en gezelligheid. Net zoals vroe ger beminden zij elkaar nu... beduidend goedkoper Laat anderen een gulden of meer betalen voor deze schat tige aardewerk kopjes - onze klanten kopen ze per 6 stuks voor nog géén drie gulden. Aardewerk kop en schotels, in smaakvol decor en mooi model, dat stevig staat, voor koffie en thee, in 3 verschil lende kleurstellingen. Het Parool: „Om half vijf kwam Coby terug. Samen gingen zij toen op de bank zitten vrijen tot ongeveer zes uur. Toen gingen zij naar bed. Omstreeks acht uur- stond Hans op, ging zich wassen en kleedde zich aan De Tijd: „Uit zijn gedrag in de uren voordat hij tot zijn beestachtige daad kwam, moet de vrouw in de ver ste verte niet hebben opgemaakt, wat hij van plan was". Over het poeder: Handelsblad: „Tegen de nieuws gierige Coby zei u. dat dit een pep middel was NRC: „Zijn bedoeling was naar Coby toe te gaan, dan zelf het onge vaarlijke poeder in te nemen en, als zij mocht vragen wat dit was, voor te wenden dat het een stimuleringsmid del was. Volkskrant: en dan wilde ik de poeder van suiker nemen. Zij zou dan vragen waarom dat was en ik zou dan zeggen dat het een pep-mid del was om weer fris te worden, zo dat ik nog een keer zou kunnen Telegraaf: „Zoals Van Z. had voorzien, vroeg Cóbi wat hij daar innam. „Een peppoeder", antwoord de Van Z., „dat geeft mij heel snel nieuwe krachten voor de liefde. Parool: „U zou dan antwoorden: dat doe ik oreerder op krachten te komen voor nog een keer. En dan zou zij weer zeggen: „geef mij dan ook zo'n poeder De Tijd: „...vroeg zij argeloos waarom hij dat deed. „Dat is een pepmiddel, dan word ik weer fit", antwoordde Van Z. Op z'n Fvuns „Le Comité directeur de l'Union des Chambres dé commerce rhéna- nes, qui regroupe les Chambres de commerce des 7 pays de l'espacé rhé- nan, s'est réuni le janvier 1969 a Anvers sous ld présidence de M. le Dr. Franz Greiss". Nou vraagt iedereen zich direct al wat je met zo'n rijededeling aan moet. Als we het goed vertaald hebben, is er een vergadering geweest van ver tegenwoordigers van Kamers van Koophandel van 7 landen langs de Rijn. In Antwerpen. En wel op 23 ja nuari. Een persbericht heet van de n^ald dus. Dat is een viotte nieuws voorziening in een tijd waarin af en toe een paar mensen een tochtje naar dé maan maken. Met de mode mee doen wil heus nog niet zeggen dat U kapitalen moet uitgevendat ziet U weer eens aan dit mo derne vistramtasje. Originele vistram handtas, in een heel leuk model met groot voorvak met rits en sierrand. Een fijne tas die wij normaal voor 13.95 verkopen nu voor nog géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze vistram tassen, keurig afgewerkt, met be schermdoppen, royaal voorvak met rits, in de kleuren zwart, rood, marineblauw en beige m Elke vrijdagavond tot 9 uur open Het persbericht wordt nog interes santer. We kregen het toegestuurd van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam. Vandaar die Franse tekst, natuurlijk, dachten wij. En de vergadering werd in Antwer pen gehouden. Ook een typisch Frans talige stad. En in het gebied, waai de Rijn stroomt, wordt overwegend Duits gesproken. Ook wat Nederlands en een klein beetje Frans. Vandaar, dat dit bericht in het Frans gesteld moest worden. Als De Gaulle nu ook maar een afschrift heeft gehad. Dan heeft hij weer voedsel voor zijn ge dachten over de Franse suprematie. Allés is meegenomen, want hij is per slot van rekëning al niet zo jong meer. 1 w l 3 rS O 1 5 A J 6 S 9 10 II u li 14 15 li IT IS M 19 10 l\ 11 a 29 2S 2i R> De oplossing van de puzzel van vorige week moest luiden: „Iedere ketter heeft zijn letter". Mej. M. C. Dinnewet, Van Reijndwarsstraat 11b, Rotterdam was een van dege nen die de juiste oplossing instuur den. Haar beloning is de gebruike lijke twee rijksdaalders. De oplos sing van MAW 50 moet uiterlijk dinsdag 4 maart in ons bezit zijn. En omdat het deze week een jubi leumpuzzel is, wordt dé prijs ver dubbeld. Tién gulden voor de win naar van volgende week. De brief- 105: „Wat doen die iummels voor de gekneisde bliksem in de gevangenis van Campanella?" riep de namaak- generaal uit en hij wist daarbij zo'n verachting in zijn stem te leggen, dat kapitein Cacalobbo plotseling wel wilde, dat hij nooit geboren was. „Echt een idee voor een schaapskop als jij!" vervolgde de brigadier. „Wié zet er nu zulke belangrijke gevangenen in het dorpscachot van een nest als Campanella! Die lui moeten onmiddellijk met mij naar het hoofdkwartier te Rome. Haal ze uit de gevangenis, kapitein! En vlug wat!" „Ik'zal u een gevolmachtigde officier meegeven, die ze voor u uit de gevangenis van Campanella kan halen", zei'kapitein Cacalobbo en hij dacht: Ha! Goed zp! Laat die generaal ze maar meenemen. Dan ben ik tenminste van die ver antwoordelijkheid af! En zo geschiedde het, dat zich binnen enkele tellen reeds een gevolmachtigde kwam melden onder geestdriftig geklap van hakken. „Naar per 6 stuks mijn orders luisteren en meerijden naar Campanella", beval brigadier Piet. „Tot uw orders, generaal", zei de officier en hij meende, dat hij wel een goed figuur zou slaan, als hij belangstellend informeerde naar de verdere plannen van de ferme generaal. Doch deze uit- sloverige dienstklopper kwarri van 'n koude kermis thuis, want eenmaal in de auto snauwde de generaal: „Niet zoveel praten! Mond houden! Mijn orders*uitvoeren! En eventjes later, aangekomen in Campanella zei „generaal" Piet: „Maak nou die suffe schildwacht maar wakker! Die staat daar ook maar niks te doen bij de gevangenis." Nu, hoe vaardig de gevolmachtigde officier zich van dit wekken kweet, blijkt wel uit het plaatje. Enige ferme oorvijgen werden door de officier uitgedeeld en hef klonk alsof er een héél bataljon school jongens tegelijk een pak voor de broek kreeg, zo kletste het! kaarten sturen naar Puzzelredactie De Havenloods, Westblaak 25, Rot terdam. In de linkerbovenhoek MAW 50. Dan nog even een verzoek: zorg voor de juiste frankering van de briefkaarten. Er moet echt een postzegel van 20 cent op, wij kun nen het ook niet helpen dat de PTT zo duur is. Op elke regel komen drie woorden van zeven letters. Pe laatste twee letters van het eerste woord zijn de eerste twee-letters van het tweede woord en de-laatste twee letters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord, t Voor beeld: zou de omschrijving luiden „uitstalkast - rangtelwoord - onge luksgetal", dan moest worden inge vuld „vitrinegendertien" vitrine - negende - dertien. Bij juiste oplos sing leest men in de cirkeltjes van boven naar beneden een gezegde. 1 einder - (zoveel mogelijk) sparen - briefomslag; 2 kocht Jozef als slaaf - schamel be zit - indertijd; 3 overtocht, doorgang - zegswijze - godsvrucht; 4 opgang - soort driepoot - gelijk maken; 5 systeem - daarom - vanpas; 6 vlaktemaat - opstand - op hetzelf de moment; 7 onschuldige spotternij - Russ. kei zerin - dichterbij komen; 8 noodvoorraad - overeenkomst spionne 9 mannequin - pepermuntolie - dik huidig dier; !0 predikant - deugdzaam - liefheb ber; 11 editie - jalozie - aanlegplaats voor schip; 12 soort antilope - vrouwelijk roof dier - roodhuid; 13 aanplakbiljet - familielid (geeste lijke) - ongeveer; 14 Joodse wijsgeer - smal weggetje - aanneming (van kind); 15 Javaans orkest - republiek in Pyre neeën - klepperen; 16 staat in N.-Afrika - militaire rang - verkiezing(en) 17 alle twee - deel van ei - te berde •brengen; 18 toneél(film) speelster - musicus - 'steekcontact; 19 soort ets - zeilwedstrijd - nogal; 20 weegwerktuig - vazal - radiogerei; 21 stad in Palestina (bijb.) - Europe aan - Mohammedaan; 22 aas - vrouw, roofdier - geval van inbreking 23 beroemd modern schilder - mili tair - werkplaats van schilder; 24 uitkijken - onderzoek - gebied; 25 wat men per uur verdient - fout- doel; 26 ongeduldig wachten - van dezelfde soort - partij in proces. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze aardewerk kop en schotels, keurig verpakt in doos, met z'n zessen Elke vrijdagavond tot 9 uur open 106: Er was. blijkbaar écht niet meer nodig om de suffe veldwachter uit zijn slaap te doen ontwaken. „Hè!? Wat mot dat!?" gromde hij onvriendelijk en dat verbaast ons niet, want een aantal lompe oorvijgen zijn nu niet bepaald een middel om iemand vriendelijk te stemmen. „Wat dat mot, dat zul je gauw genoeg zien, amico", zei de uitsloverige officier en hij ontrolde een zéér gewichtig document. „Ik heb hier een verklaring van kapitein Cacalobbo waarin hij mij machtigt de krijgsgevangenen uit de cel te halen en ze over te geven aan de generalis simo Mesjocco, die hier bij mij staat. Neem dus snel de nodige maatregelen, suffe dorpskoddebeier!" „Goed, goed, ,goed, ik ga ze al halengromde de veldwachter, en hij slotte al weg. Bij zichzelve overwoog hij toen, dat een paar oorvijgen en een enkel scheid- woordje ruimschoots opwogen tegen het feit, dat hij nu bevrijd werd vun de zorg voor zijn gevangenen en dat hij nu dus fijn naar huis en naar bed kon gaan. -Het duurde dan ook niet lang of hij was alweer terug met het in lichte staat van ontkleding verkerende viertal. „Hier zijn ze al, hoge ome", zei hij vergenoegd. „Neem ze maar gauw mee. Waar hun andere kleren zijn, dat weet ik niet en het kan me geen zier schelen óók!" „Hmeen zielig stelletje", zei de gevolgmachtigde officier minachtend. „Vooruit! Volg mij naar de auto! En wee je geheente, als je minne grapjes durft te maken tegen de generalissimo Mesjocco, die jullie zal over nemen." „Och, och, och,* wat zal ons nu weer boven het hoofd hangen", jammerde opperwachtmeester Zwie- belmann. Doch niemand gaf hem antwoord op deze vraag, want de officier was al vooruit gelopen. „Daar komen de schurken aan, generaal", zei hij en hij bracht stram het saltiut (Wordt vervolgd) WASAUTOMAAT Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. Onderstaande bon Invullen en opplak ken op briefkaart of in gesloten enve loppe zenden aan:

De Havenloods | 1969 | | pagina 2