Gemeente krijgt voorlichtingsman en geeft liuis-aaii-li irisblad uit ■38 wmmm Wethouder optimistisch inzake beslissingen Gedeputeerde Staten f375,- f429,- 98 uV- r DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 S'dam 8 Schiedam krijgt een voorlichtingsambtenaar en een gemeentelijk huis aan huis-blad, waarvan de exploitatie tekorten door de gemeenschap worden gedra gen. Met een minimale „meerderheid" van één stem. nl. 1615 stemmen accepteerde de gemeenteraad dit voorstel van B. en Wwaarbij o.a. de gehele KVP en Prot. Chr. fracties zich tegen verklaarden, gezien de fina nciële toestand van de gemeente en de andere voorlichtingsmo gelijkheden die reeds bestaan. Ernstige bezwaren wer den ook aangevoerd tegen het feit dat 8ë gemeente zich zij het dan ook via S.G. op het terre in van de advertentiewerving gaat begeven, daardoor het terrein van de zakenwereld betredend. Het voorstel van B. en W. omvatte aanstelling van een voorlichtingsambtenaar kosten 33.500 en samen met S.G. een huis aa n huis-blad exploiteren, kosten volgens een geraamd tekort nog eens 30.000, waarvan direct uit de gemeentekas 15.000 per jaar. De heer Dijkstra (PvdA) verklaart dat zijn fractie met beide voorstellen akkoord l^an gaan. Reeds eerder werd gezegd, dat er iets moet worden ge daan aan de voorlichting. Ook de fi nanciën vormen voor de PvdA geen bezwaar. Is- het niet gewenst, dat de raad inspraak krijgt in de redactie van het blad? De heer Verhulsdönk (VVD) kan met de Uitgifte van hét b]ad wel ak koord gaan al vindt spr. dat tekort van f 15.000 voor de gemeente wel aanvechtbaar. Spr. is tegen adverten- tie-verwerving en zou daarom de ge raamde post van f 40.000 als inkom sten daarvan maar .ypor. rekening van de gemeente willen nemen. Spr. wil zich overigens niet in cijfers storten, waarin hij slecht'is... De heer Collé: „Behalve in verkiezingscijfers...". De heer Willémse (KVP) consta teert, dat er aan het voorstel diverse bezwaren klevën. De belangrijkste is wel de exploitatie-begroting van het orgaan, dat nu al op een tekort van f 30.000 wordt gesteld doch naar de mening van spr. wel tot f 50.000 per jaar zal uitlopen. Er is b.v. geen re kening gehouden met hogere kos ten voor provisie. „Het college van B. en W. stelt zelf, dat er in de exploi tatierekening onzekere factoren chuilen". Dit oncontroleerbare gaat de fractie te ver. „We voelen er niets voor ons in een avontuur te storten en zeggen: Niet doen. Wat de aanstel ling van de ambtenaar betreft, gezien de huidige financiële situatie is de post van f 33.500 een luxe uitgaaf, die we ons niet kunnen permitteren Spr. is wel gevoelig voor het argu ment van communicatie tussen bur gerij en overheid, doch onder de hui dige financieel armoedige omstandig heden, moeten we roeien met de rie men die we reeds bezitten. Zou het niet juister zijn een kleiner blad uit te geven zonder advertenties. Moge lijk zou meer gebruik gemaakt kun nen worden van de bestaande bladen. Zijn fractie is tegen het voorstel van B. en W. Andersnians terrein Het voorstel tot het verlenen van een krediet van f 48.500 ontmoet bij mijn fractie bezwaren, aldus de heer Rosman (Prot.). In de eerste plaats is er het bezwaar dat dit voorstel thans aan de orde komt, dat wil zeg gen vóór de behandeling van de cul tuurnota waarin o.m. over de positie van de Stichting Schiedamse Ge meenschap wordt gesproken. Het komt ons voor dat het juister zou zijn geweest eerst de nota en daarna dit voorstel te .behandelen. Na deze wat formele opmerking onze mening over het voorstel zelf: dit valt in tweeën uiteen: a) de voorlichtingsambte naar en b) het huis-aan-huis-blad, terwijl voorts het financiële aspect de aandacht vraagt. Een deel van mijn fractie meent dat het nuttig en wenselijk zou zijn een centrale contactman te hebben tussen gemeente en pers, zodat de persverte genwoordigers hun gewaardeerde ac tiviteiten ten'behoeve van de lokale voorlichting zien ondersteund door een stroom van informatie, daardoor enerzijds in staat een goede commu nicatie tussen gemeentelijke overheid en burger te bevorderen en ander zijds een bijdrage te leveren in de meningsvorming. Zonder ons af te willen zetten tegen het blad van de S.G. als zodanig, wij moeten zeggen dat zij er tot nu toe in geslaagd is een fraai en veelal lezenswaardig blad te brengen moet het ons toch van het hart dat het samenvoegen van S.G.-orgaan en Ge meenteblad onjuist is. Het commer ciële element heeft hier, dachten wij, teveel geprevaleerd en indien dit niet het geval is dan toch het tegemoetko men aan de S.G. wens tot het verkrij gen van ruimere publiciteitsmogelijk- heden. Echter, begeven wij ons dan niet op een verkeerd pad? De Schie damse Gemeenschap die een repre sentant wil zijn van hetgeen in de par ticuliere sector op cultureel gebied' naar voren komt, wordt hierdoor in de sfeer, getrokken van het doen en laten van de gemeentelijke, overheid. Wij menen dat dit een reden is om zich niet op deze wég te begeven. Een andere reden is het treden op het werkterrein van de pers die hier ter plaatse opereert. Ons is nog geenszins gebleken dat deze pers geen belangstelling meer zou hebben voor het doen en laten van het gemeente bestuur en dat daarom dit stuk werk van de particuliere naar de over heidssector dient te worden overge heveld, integendeel zouden wij zeg gen; er is een ruime belangstelling, of is het college van mening dat de kwaliteit beneden de maat blijft? Wat betreft de financiële opzet: on ze fractie acht het lang niet uitgeslo ten dat de advertentie-exploitatie niet datgene jal opleveren wat ervan wordt verwacht. Voorts wat de finan ciële kant in het algemeen betreft: onze fractie heeft dit voorstel ook ge wogen met betrekking tot de niet rooskleurige finartciën en zich afge vraagd of dit voorstel een zo hoge prioriteit moest krijgen. Toegegeven dat er verschil van mening kan be staan hoe men een begrotingstekort het best kan uitgeven, naar onze me ning komt deze post hiervoor thans niet aan de beurt, als wij bijvoorbeeld in aanmerking nemen dat een veel geringer bedrag voor bdsvervoer van schoolzwemmende kinderen in de vo rige raadsvergadering op een deel der ouders werd afgewenteld omdat deze last om budgettaire redenen niet aanvaardbaar wars voor uw college. De opgesomde bezwaren zijn van dien aard dat u als eindconclusie moet worden medegedeeld dat het voorstel zoals het thans hier ter tafel ligt niet de instemming van mijn fractie heeft", concludeert de heer Rosman. De heer Collé (CPN) vindt, dat de zaak van de voorlichting kan worden verhelderd, middels een ambtenaar. Aanvankelijk had spr. de uitgifte van een huis-aan-huis-blad wel wat vreemd gevonden, doch hij kan er nu wel mee akkoord gaan. „Wat voor advertenties denkt men daarin op te nemen? men zal in deze zeer selec tief te werk dienen te gaan. Met het soort van advertenties staat of valt het blad, meent spreker. Hij consta teert, dat de plaatselijke pers reeds veel aandacht geeft aan de gemeen telijke problemen. Wat zullen de ad vertentie-tarieven worden? In elk ge val zou spreker dan een pagina voor de Verkiezingscampagne bij de raads verkiezingen willen reserveren. De heer Vernulsdonk: „Hebben jullie zo veel roebels?". De heer Roede (BP) acht voorlich ting van groot belang en kan wel ak koord gaan met het voorstel, 'tot het benoemen van een ambtenaar. Overi gens bezit de' gemeente thans meer dan voldoende gelegenheid tot voor lichting via de bestaande media, zo dat hij met het eigen orgaan nog wil wachten. De heer Muys (Onafh.) kan met het voorstel akkoord gaan. Mevrouw Blaauw-Rieu (PSP) is blij met h'èt voorstel tot benoeming van een voorlichtingsambtenaar. Is het voorstel tot uitgifte van het eigen blad mede een gevolg van het optreden van het panel anonieme raadsleden in een advertentieblaadje, dat vragen gaat beantwoórden? Waarom wordt het blad „Het stadhuis meldt" niet beter benut? Men moet de burgerij over bepaalde voorstellen tijdig in lichten, dus voordat die in de raad zijn geweest of zelfs in de commissie. Dat is juiste democratie en een vorrto van inspraak van de burgerij. Wie zal de advertenties-van het blaadje gaan selecteren; dat kan nog wel proble men geven. Experiment De voorzitter zegt eerst een aantal misverstanden uit de weg te willen ruimen. De S.G. is wel tevreden over haar blad, doch daarmee wordt slechts een klein deel van de bevol king bereikt. Men wil die mogelijk heid nu uitbreiden. Toen het eenmaal zover was, vroeg men aan de gemeen te of zij belangstelling had voor haar blad. Niet de gemeente gaat adver tenties verzorgen, dat doet S.G. die wel let op soort en aard van adverten ties. S.G. heeft de exploitatie met een deskundige besproken. Het voorstel van de heer Dijkstra om de voorlichtingsman door een soort redactiecommissie te doen be geleiden, heeft spreker doen schrik ken. Zeer uitvoerig gaat de voorzitter in op de verdediging van het voorstel overeenkomstig het pre-advies en betoogt de noodzaak tot het aanstel len van een beroepsjournalist. Het college kan geen keus doen uit de beide bestaande huis-aan-huis-bladen tot. het publiceren van gemeentelijke zaken. Het gaat hier over een experi ment, dat inderdaad geld kost. Duizendpoot Bij de replieken deelt de heer Ver- hulsdonk mee, dat zijn fractie in deze verdeeld is in het standpunt. Spreker acht het. toch onjuist, dat, men zich op het terrein van de advertentie-wer ving begeeft en handhaaft daarom zijn standpunt dat dë gemeente de volledige kosten moet, dragen. De hui dige advertenties zijn veelal „steun- advertenties". De heer Dijkstra geeft toe dat een voorlichtingsambtenaar niet aan voorschriften moet worden gebonden, doch acht toch wel enig toezicht no dig, zonder iets voor te schrijven. Mevrouw Blaauw stelt zich de vraag hoe men zich voorstelt een „journalistieke duizendpoot" te vin den. Onder wiens verantwoordelijk heid komt hij te staan? De heer Willemse stelt vast, dat het bezwaar op financieël terrein ligt. Spreker wijst op de hogere adverten tietarieven die voor dat blad gesteld worden e;n de opzet dus te gunstig is voorgesteld. Dit wordt een avontuur. Spreker heeft van de PvdA geen woord gehoord over de financiële con sequenties. De heer Rosman merkt op, dat een goede communicatie met de pers thans reeds bestaat zodat wijziging niet nodig is. De voorzitter deelt me de, dat de gemeente zich niet met de advertenties gaat inlaten, dat wordt aan S.G. overgelaten. De verantwoor delijkheid inzake de voorlichtings ambtenaar ligt bij hem. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte geaccepteerd met 16 tegen 15 stemmen. VAKANTIEGELD TOE! Op de brommer naar uw wetk! Op de brommer voor uw genot. Op de brommer met vakantie! Een ver rukkelijk vooruitzicht 1 Op 6 maart opent UNIQUE op de hoek van de B.K.-Laan en Nieuwe Haven zijn werkelijk unieke brom- fietsparédijs. Onthoud dit goed, want wie daar-op 6 maart of op één van de volgende dagen z'n keus doet uit de uiterst solide kan- biedingen krijgt geld toe: een leu ke premie als aanvullend vakantie geld! ALLEEN DEZE WEEK! YOUTH ZIG-ZAG met knoopgaten- automaat en automatische borduur-' inrichting met 15 schabionen, 3 naald- standen, compl. electr, in koffer tijdelijk van f475,- VÖOR of in modern bergmeubel, uitvoering eiken, teak, macoré of noten (paliesander-uitv. meerprijs) Automatisch blindzomen en siereteken. Knoopgatenautomaat. Verdere moge- 'I.ikheden: naden afwerken, rekbaar ma-, verwerken, stoppen, borduren die rechtsteekwe ROTTERDAM 'HOOGSTRAAT 165-167 (TELEFOON: 010-130424-1139021 nu... béduidend goedkoper Vader hoeft deze schoenen niet t« ontzien, hij kan er gerust mee gaan vissen, in z'n tuintje werken of de auto schoon maken. Oerdegelijke vinyl werkschoen, waterdicht, geheel gevoerd en met dikke nylon-rubber anti slip zool. Nu koopt deze solide heren schoen voor een prijs, waar voor U Uw oude werkschoe nen niet kunt laten repareren, voor nog géén zeven gulden. waterdicht Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze waterdichte vinyl werkschoen met sterke anti-slip zool, nu omdat er kleine schoonheidsfoutjes in zitten, die niet van invloed zijn op de kwaliteit), in zwart, maten 39 t/m 45, Elke vrijdagavond tot 9 Tot 's nachts half drie heeft de Schiedamse gemeenteraad zich met een overladen agenda moeten bezighouden. Met name het voorstel inzake nieuwe voorliohtingswegen, benevens het Rijnmond-rapport vergden veel tijd. In veel van hetgeen werd gezegd zat al heel weinig nieuws. Naar aanleiding van de mededelingen omtrent door Ged. Staten aange houden beslissingen op de door de raad vastgestelde zaken, informeert de heer Metaal (KVP) of ingevolge de kritiek welke in een vorige ver gadering daaromtrent is geuit, de bespreking met Ged. Staten resultaten heeft opgeleverd. Wethouder Scheffers deelt mee, dat inderdaad met genoemd college over leg is gepleegd en de bezwaren van de raad zijn overgebracht. De aan dacht werd erop gevestigd, dat op deze wijze tal van werken niet tot uitvoering kunnen worden gebracht. Ged. Staten toonden hiervoor be grip te hebben doch spr. wijst erop, dat de regering in deze ook een be langrijke rol speelt. Spr. heeft de indruk, dat op korte termijn van Ged. Staten nadere in formaties ontvangen zullen worden, waarover hij optimistische verwach tingen heeft. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen.. Aankoop pand B. en W. stellen voor over te gaan ■tot aankoop van het pand L. Nieuw- straat 57, dat ook in het tracé ligt van de zgn. zuidelijke industrieweg. De heer Van Katwijk (Prot.) kan wel met dit voorstel accoord gaan. doch wil zich niet binden om zoals medegedeeld daarna te gaan inrichten voor randdiensten. De heer Metaal sluit zich hierbij aan. Is het wel juist om gelden uit het saneringsfonds te bestemmen voor dergelijke aankopen, omdat dit geen prioriteit heeft in de stadssane- ring. Slechts schoorvoetend gaat de frac tie met deze aankoop accoord, spe ciaal ook wat betreft de mededeling dat f 35.000 nodig zal zijn voor ver bouwing en inrichting van het pand. Dit pand ligt in het bedoelde com plex en al zal de uitvoering nog wel op^zich laten wachten, het tracé staat vast. Indien de gelegenheid tot aankoop zich voordoet, is het de ge woonte tot aankoop over te gaan, vooral omdat uit het saneringsfonds kan worden geput. Het pand staat nu leeg, zodat de gelegenheid thans gun stig is. Uit genoemd fonds kunnen geen andere financieringen worden gedaan. Weth. De Graaff deelt mee, dat het in de bedoeling ligt binnen kort een voorstel te doen om de randdiensten voor het onderwijs in dat pand onder te brengen, omdat nu veel diensten verspreid in de stad liggen. De voorzitter deelt mee, dat plm. tien jaar heen zal gaan met de sa neringsplannen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Procederen of niet? Naar aanleiding van hef voorstel van B. en W. tot verlenen van een krediet voor betalen van schadeloos stellingen ingevolge onteigeningspro cedures in plan Woudhoak-Sjgitlatid stelt de heer Poot (Prot.) de vraag of het bedrag van de schadeloosstel ling wel in verhouding ligt tot het be drag van de ahnkoop. Spr. zou liever niet op dergelijke kostbare manier willen procederen. De voorzitter deelt mee, dat slechts weinig tot onteigening behoeft te worden overgegaan, zodat de onder- handelingstaktiek zeker niet ongun stig is. Indien de betrokkene echter niet wil medewerken, dan zijn we gedwongen een procedure te volgen tot onteigenen. Dat brengt uiteraard veel kosten met zich, doch een an dere weg is niet te volgen. Immers zou dan de consequentie zijn, dat* steeds de gevraagde prijs dient te worden betaald en dat zou veel kost baarder gaan worden De heer Poot constateert, dat deze zaak in elk geval de aandacht van het college heeft. Het voorstel wordt goedgekeurd. B. en W. stellen de raad voor om het schrijven, waarin de bewoners van het Bachplein bezwaren maken tegen het scholencomplex, voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Metaal constateert dat de ze schoolbouw nogal wat voeten in de aarde heeft gehad. In de commissie is een en ander besproken, gezien de hoge kosten, 2e het bouwplan. 3e de plaats. Er bleek geen alternatief te zijn en ten einde raad werd het plan Bachplein geaccepteerd, ondanks de bezwaren, ook omdat de schoolbestu ren &r atcoord gmgea. Er is dus geen andere plaats, doéh het is verzachtend, dat de kinderen ook in vakanties er kunnen spelen. Spr. zegt dat, omdat de indruk wordt gewekt, alsof de raad zonder meer het voor stel heeft geaccepteerd. De heer Kuiper (Prot.) kan het zich levendig voorstellen dat er be zwaren bij de bewoners zijn. De vernielingen aan ruiten enz. zijn in derdaad te verwachten. Spr. heeft de indruk, dat deze scholenbouw als „hinkend paard" achterop komt in dit plan. Er zal nu wel niets meer aan te doen zijn, dus zullen we er mee accoord moeten gaan. Spr. ver zoekt in het vervolg echter eerder aandacht aan scholenbouw te beste den. Mevrouw Blaauw onderschrijft de geuite bezwaren. Hier blijkt duidelijk gebrek aan tijdig overleg met de be woners en spr. hoopt dat daarin ver betering zal worden gebracht. Wet houder De Graaff geeft toe. dat door tijd gedwongen men tot deze beslis sing is gekomen, anders zou de bouw teveel .worden vertraagd. De raad voor kennisgeving aan te nemen. Rijnmondrapport De Commissie inzake regeling sa menwerking Rijnmond-Gemeenten, waarin leden uit het college van sa menwerking en het dagelijks bestuur van Rijnmond zitting hadden, heeft een plan uitgewerkt voor een gecor rigeerde status quo van Rijnmond ter. einde meer inspraak van de gemeen ten te garanderen. Zowel het college van samenwer king als het dagelijks bestuur van Rijnmond stemmen met het door de commissie samengestelde rapport, dat u inmiddels is toegezonden, in. Het dagelijks bestuur van Rijnmond zal het op prijs stellen vóór 1 maart a.s. de mening van de Rijnmondgè- meenten te mogen vernemen om de ze aan de Rijnmondraad te kunnen overleggen, die het rapport in zijn vergadering van 19 maart a.s. zal behandelen. Aangezien ook B. en W. van me ning zijn, dat opvolging van de Sug gesties van de commissie een ver- betering der samenwerking onder de huidige structuur van Rijnmond kan bewerkstelligen en de communicatie tussen Rijnmond en Rijnmondgemeen ten zal bevorderen, stellen zij voor met het rapport in te stemmen. Ten slotte delen B. en W. nog me de, dat de overgrote meerderheid van het seniorenconvent achter het voor stel staat. Als U reeds wasgoedverzach- ter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw wasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijk werk. Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. Nu koopt U in deze aanbieding 3 liter was- goedverzachter, in handige tank-verpakking, niet voor de normale prijs 5.65, maar voor nog géén vier gulden. - v Aan het begin ran de raadsvergade- dering werd de heer H. v.d. Waal (Prot.) beëdigd als lid van de raad. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze wasgoedver- zachter, 3 liter, om steeds weer een donzig zachte was te heb ben, in plastic draagtank (tater ideaal voor camping en volkstuin) Élk# vrijdagavond tot 9 uur op#n

De Havenloods | 1969 | | pagina 6