Z« Journalist Kees Borstlap: eerste specialist haven en scheepvaart Brandweerkorps krijgt grotere beroepskern PLANNEN INZAKE OMBOUWING CULTUREELWERK IN SCHIEDAM DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 FEBRUARI 1969 „Ik ben geboren uit een geslacht van zeevaarders en ambtenaren en zelf heb ik het grote geluk gehad, dat ik naast het schrijven, dat ik altijd heel fijn heb gevonden, toch van tijd tot tijd weer een dek onder mijn voeten kon voelen. Maar ik heb er geen spijt van, dat ik nu met pensioen ga. Ik krijg nu eindelijk tijd voor me zelf en er is nog zo ontzettend veel wat ik wil doen, dat ik nog moet oppassen. Maar het prettige is, dat ik dan mijn eigen baas ben, niet meer afhankelijk van de telefoon. Als ik er een paar maanden tussen uit wil knijpen, dan kan dat. Maar ik blijf natuur lijk nog wel schrijven". Op 31 maart neemt Cornelis (Kees) Borstlap afscheid van het beroep, dat hij ruim veertig jaar lang heeft uit geoefend. Het is het beroep van jour nalist, dat hij op jonge leeftijd ruil de voor dat van zeeman. Maar gedu rende die veertig jaar heeft hij in de benijdenswaardige positie verkeerd, dat hij beide beroepen, die hij eigen lijk gelijkelijk lief had, heeft kunnen combineren. In feite was Kees Borst lap de eerste journalist in Rotterdam die zich ging specialiseren op haven en scheepvaartzaken. Op 4 maart 1904 zag hij het levens licht aan de Zalmhaven en zijn vroeg ste herinneringen zijn dan ook nauw verweven met de haven en de scheep vaart. „Ik herinner me nog heel goed dat het lichtschip Maas, je weet wel dat rode ding, in de Zalmhaven kwam voor reparatie", vertelt hij. ,,Ik was toen nog maar vier jaar, maar ik zal het geluid van de sirene, die toen aan boord werd beproefd, nooit vergeten. Dat fascineerde mij". Na de HBS ging Kees Borstlap naar de zeevaartschool om het beroep te leren, dat zijn grootvader en over grootvader ook al hadden uitgeoefend. Zijn vader was politieagent, maar dat trok hem niet, al zóu hij op latere leeftijd nog wel een poging in die richting wagen, een poging, die ech ter mislukte, zoals hij nu vergenoegd constateert. Op achttienjarige leeftijd ging de jonge Borstlap naar zee als stuur mansleerling bij de Lloyd. „Dat was in de crisis. Dat betekende varen, opleggen en al dat gelazer meer. Je had een gage van 110 pop en daar moest je in de tropen dan ook nog je witte kleren van laten wassen. Een biertje kostte daar f 1,20, dus je kunt je voorstellen, dat het armoe was". Toen Kees Borstlap werd opgeroe pen voor de militaire dienst, kwam hij bij de Marine als matroos-seiner-tele grafist. „Die opleiding tot telegrafist was wel prettig, omdat je in die tijd als nubeduidend goedkoper De fijnste mode van dit voor jaar, die alle jonge vrouwen zal veroveren, is wel dit pull- overpakje, een komplete deux- pieces voor voorjaar en zomer uit de serie van rond de dertig gulden. Gebreide acryl pakjes in diver se moderne kleuren met leuke kontraststrepen. In vlot modelletje met V-hals en praktische elastische band in de rok. Een droom van een pakje, vanaf morgen voor nog géén twintig gulden. Pullover- in ACRYL Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze. modieuze ge breide acryl pulloverpakjes in de kleuren mosterd, rood, ma rine, biljartgroen en aqua, en in de maten 36 t/m 46 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ctén til. of schrift stuurman meer kon verdienen, wan neer je ook telegrafist was. Maar toen ik uit dienst kwam, heb ik die opleiding nooit voortgezet". Noodsprong In 1926 kwam Kees Borstlap uit dienst. Omdat hij er niet veel meer voor voelde om onder de toenmalige omstandigheden te blijven varen, ging hij studeren voor het inspec teursdiploma. „Dat was een nood sprong, ik wilde het vak van mijn ouwe heer leren. Maar daar was ik niet geschikt voor. Ik was er de man niet naar om dienstmeisjes een be keuring te geven, als ze kleedjes aan het kloppen waren", zegt hij. Toen deed zich een andere moge lijkheid voor. „Op school had ik ge werkt aan de schoolkrant en ik had ook Wel eens stukjes geschreven voor Het Vaderland in Den Haag", vertelt hij. „De journalistiek trok me wel. Ik kwam toen als volontair bij de Delftse Krant. Als chef zat daar een gewezen stuurman, met wie ik heel goed kon opschieten. Hij leerde mij in een paar maanden tijd wat kneep jes". Drie maanden later kreeg Kees Borstlap de kans een begin te maken met zijn uiteindelijke carrière. Bij het Rotterdamsch Nieuwsblad zocht men een stadsverslaggever, die belangstel ling had voor haven en scheepvaart, omdat de toenmalige hoofdredactie vermoedde, dat deze tak van journa listiek binnen enkele jaren in Rotter dam belangrijk zou worden. „Daar heb ik nog wel enkele jaren algemeen werk gedaan, maar je kunt eigenlijk wel zeggen, dat dit 't begin was van de gespecialiseerde haven- en scheep vaart) ournalistiek", zegt Kees Borst lap. *,-• 'v w k De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten tot het uitbreiden van de kern beroepsbrandweer, zulks mede in verband met de moeilijkhe- De heer Van Katwijk deelt de zorg van het college met betrekking tot hel voortbestaan van het vrijwillige brandweercorps, zodat uitbreiding van de beroepskern nodig is. Waar grondt het college de verwachting op, dat in de toekomst verbetering in de ze situatie zal optreden. De heer Metaal constateert dat met royaalheid deze avond uitgaven worden gedaan. Is het niet mogelijk meer vrijwilligers aan te trekken door hoger vergoeding? Bestaat de kans dat uit de verfijningsuitkering een groter bijdrage wordt verkregen, gezien de extra gevaren die in dit gebied bestaan? De heer Bosman in- formeert of omtrent deze zaak over leg is gepleegd met het corps. De voorzitter zet uiteen, dat een strenge keuring van het vrijwilligers korps wordt toegepast waardoor een groot percentage kandidaten afvalt. In vroeger jaren waren de meeste vrijwilligers afkomstig uit de mid denstandskringen, hetgeen thans sterk is teruggelopen. Er is wel belangstel ling voor de jeugdbrandweer en daar op is de hoop gevestigd. De brandweer moet nu eenmaal goed zijn georganiseerd en er is ge tracht wat mogelijk is, doch dit voor stel was nu eenmaal noodzakelijk. In derdaad is de financiële positie van de gemeente moeilijk, doch de nood zakelijke dingen moeten doorgaan. Spr. betwijfelt het dat een hoger uit kering kan worden verkregen. Het personeel is op de hoogte gesteld van de situatie. De raad gaat met het voorstel akkoord. Eén krediet van 31.000,- wordt ge- Officieel bericht Toto 26 Uitbetaling van prijzen De betaling van prijzen voor Toto 26 verloopt in vlot tempo.Een vertraging van enkele dagen Kan echter niet worden vermeden, waardoor de uiterste datum (woensdag 26 febru ari) waarop winnaars in het bezit moeten zijn van hun postcheque, zal worden overschreden. In verband hiermede wordt de aan vang van de reclame termijn opge schoven naar 5 maart. Men wordt dringend verzocht vóór die datum niet te schrijven of te telefoneren. vraagd voor aanleg van een parkeer- strook in sportpark „Harga". De heer Schueler vindt dit geen prettig voorstel, al kan spr. er wel mee ak koord gaan. Het is jammer, dat men indertijd niet met deze situatie reke ning heeft gehouden. Men kan de wielerclub er geen verwijt van ma ken. Is het niet mogelijk dat de sport vereniging in deze tot samenwerking kan komen. De heer Poot verklaart dat zijn fractie tegen dit voorstel onoverko melijke bezwaren heeft. Er is geen reden tot deze prioriteit; er zijn an dere en belangrijker zaken, terwijl in Harga voldoende ruimte aanwezig is. De voorzitter betoogt dat overal ge brek aan parkeerruimte bestaai. De huidige situatie kan niet worden ge handhaafd, zodat aanleg van een an der terrein nodig is. Een bedrag van f 31.000,- is nu ook weer niet zoveel om er lang over te praten. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen tegen stemt de Prot.-fractie. Grote kans Zijn grote kans kreeg hij precies veertig jaar geleden. Dat was op 15 januari 1929, toen de „Falca" schip breuk leed bij Hoek van Holland en de reddingboot „Prins der Nederlan den" uitvoer. „Ik was naar de Hoek gestuurd om daar eens te kijken", vertelt hij. „En om half twee 's mid dags barstte daar de bom. Nu was er destijds bij het Nieuwsblad een oude re collega, die dat soort zaken ver sloeg en ik belde hem dan ook heel nederig vanuit de Hoek op om hem te vertellen wat er aan de hand was. Maar hij had kennelijk geen zin om er naar toe te komen en hij zei, dat ik de zaak maar moest behande len. Dat was mijn eerste grote op dracht. Als ik nu nog overlees, wat ik toen geschréven heb, begin ik nog te lachen, maér voor die tijd was het kennelijk góed, want ik mocht dat werk blijven doen". Na de oorlog werd Kees Borstlap nog vijf jaar lang aan het bureau gekluisterd als chef-stad, omdat men toen geen andere mensen had om die taak te vervullen. „Ik zat daar ge woon te verkommeren", zegt hij. „Dat was helemaal niets voor mij. Je doet zelf bijna geen schrijvend werk. Toen ze eindelijk iemand anders had den, ging ik de grote reportage in. Ik kreeg zelfstandig werk en ik heb heel fijne dingen kunnen doen". En dan haalt hij herinneringen op over de luchtbrug naar Berlijn, over de ramp in 1953 en over de cruise, die hij op uitnodiging van de Holland Amerika Lijn voor de krant maakte. Hoorspelen Maar Keest Borstlap liet het niet bij zijn schrijverij voor de krant alleen. Voor de oorlog had hij reeds een boek geschreven met voornamelijk eigen reiservaringen. Toen hij na de oorlog vijf jaar lang aan een bureau zat, ging hij hoorspelen schrijven. Er zijn er zo'n vijftien van zijn hand uit gezonden en enkele werden ook over genomen door de Belgische radio. ,Er zijn er zelfs nog een paar in het toen malige Nederlandsch-Indië uitgezon den", zegt hij lachend. Bert Garthof speelde er ook in mee. Ik heb thuis nog een plaat, waarop zo'n hoorspel staat. Naast de hoorspelen schreef hij een flink aantal boeken, allemaal over de zeevaart en wel in het bijzonder over de zeesleepvaart. De eerste zee slepersroman was „Storm uit de Noord-West". Naast de andere boeken die hij schreef, was ook het verhaal van de reis van de Rode Zee, zon der kaarten door Straat Maghellaens. „De verloren zeestraat", zoals dit boek heet, berust dan ook op waar heid. Als dank voor deze boeken over de zeesleepvaart kreeg hij enke le jaren geleden van L. Smit en Co. ter gelegenheid van zijn jubileum de scheepsklok van de toenmalige Zwar te Zee. Naast al deze schrijverij is Kees Borstlap nog vast medewerker van de nautische bladen „De Blauwe Wim pel" en „Ons Zeewezen". Hij was ook een van de oprichters van de Rotter damse havenpersclub „Kyoto", waar van hij vice-voorzitter was. Onlangs werd hij benoemd tot „ere-vice-voor- zitter voor het leven", met als aan tekening, dat hij geen contributie meer behoeft te betalen. Verder was hij nog zeventien jaar lang secreta ris van de Rotterdamse Journalisten vereniging en vijf jaar lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Journalistenkring. Dat hij nu met pensioen gaat bete kent niet, dat Kees Borstlap zijn schrijverij er aan zal geven. „Man, hou daar over op", zegt hij. „De NCRV en de AVRO trekken me nu al aan mijn jasje om hoorspelen. Daarnaast heb ik mijn uitgever al beloofd dat ik een boek zal schrijven over de zeilvaart. Dat boek gaat om streeks de eeuwwisseling spelen in Rotterdam bij de Zandstraat. Maar ik moet er nog aan beginnen, hoor". JAN DIJKSTRA Het college van B. en W. deelde mee akkoord te gaan met de voornaamste conclusies van de Commissie Cultuurnota en de gedane suggesties, hoewel thans nog niet kan worden gezegd, of die allen realiseerbaar zijn. Met de Oommissie zqn B. en W. van mening, dat een goede ruimtelijke ge meenschapsvoorziening mede voorwaarde is voor de ontplooiing van het plaat selijke culturele leven naar buiten. De aandacht van de gemeente zai er dan ook in het bijzonder op gericht dienen te zijn om te komen tot de oprichting van een cultureel- of ontmoetingscentrum, dat aan de daaraan te stellen eisen voldoet. Pas wanneer vaststaat, dat dit tot de onmogelijkheden behoort, kan omgezien worden naar andere mogelijkheden. nen in het sociaal-culturele vlak aan te dragen. Het essentiële van het rapport van de Commissie is wel de aanbeveling om te komen tot een overlegorgaan voor het plaatselijk culturele leven. Zeker in het huidige decennium zal niemand het nut van een overleg orgaan willen ontkennen. Met name bij culturele zaken is inspraak van de geïnteresseerde burgerij noodza kelijk. De commissie geeft twee mo gelijkheden aan om te komen tot een cultureel orgaan, waarin overheid en particulier initiatief elkaar kunnen ontmoeten, t.w.: a) een culturele raad, d.i, een publiekrechtelijke func tionele commissie, gebaseerd op de artikelen 61 e.v. van de Gemeente wet; b) een stichting, waarbij dan gedacht wordt aan omvorming van de Schiedamse Gemeenschap. De Commissie ls geporteerd voor de sub b) bedoelde oplossing en dit is begrijpelijk, gelet op de in Schie dam gegroeide situatie, dat er al een stichting is, die zijn sporen op cultu reel.terrein verdiend heeft. In dit sta dium zouden ook B. en W. willen kie zen voor de privaatrechtelijke vorm. Met de principes, neergelgd in de bij het rapport gevoegde concept-stich tingsakte, kunnen B. en W. zich ver enigen. Zij menen evenwel zich nog niet te moeten binden aan de tekst van deze concept-akte, aangezien over de verdere uitwerking nog na der overleg met de Schiedamse Ge meenschap en de notaris zal dienen plaats te hebben. Om de gewenste binding tussen de gemeente-secretarie en het overleg orgaan te verkrijgen zouden B. en W. ervoor voelen om de ambtenaar ter gemeente-secretarie aan wie de cul turele zaken zullen worden toever trouwd, toe te staan ook werkzaamhe den te verrichten voor de Schiedam se Gemeenschap. Zij tekenen hierbij aan, dat het secretarie-apparaat nog zal dienen te worden aangepast aan de zich wijzigende situatie. Ten einde in het overlegorgaan de samenhang tussen culturele en sociale aangele genheden tot gelding te kunnen bren gen, achten B. en W. het gewenst, dat ook de directeur van de Gemeente lijke Sociale Dienst als adviserend lid in het overlegorgaan zitting heeft. OVERLEG Bij de beoogde omvorming van de Schiedamse Gemeenschap gaan B. en W. ervan uit, dat de Schiedamse Gemeenschap eri de V.V.V. met el kaar overleg plegen over het weer onderbrengen van laatstgenoemd in stituut bij de Schiedamse Gemeen schap. Zoals bekend mag worden ver ondersteld, wordt de Schiedamse Gemeenschap direct en indirect jaar lijks met meer dan f 100.000,- ge subsidieerd door de gemeente. Slechts een klein deel salaris di recteur is hiervan zichbaar in de gemeentebegroting. De rest betreft een indirect subsidie en komt ter be schikking van de Schiedamse Ge meenschap doordat de gemeente bij voorbaat afstand doet van de op brengst van de verpachting van de kermis. Afgezien van het feit, dat aldus een weinig duidelijke situatie ontstaat, is dit een weinig solide basis voor de Wanneer de Commissie in haar rapport aangeeft, dat het cultureel orgaan zich ook bezig dient te hpu- den met de cultureel verantwoorde vormgeving zijn B. en W. het daar volkomen mee eens. Dit orgaan zal niet moeten adviseren over de be stemmingsplannen. doch zal het, in een eerder stadium en wel voordat de ontwerper met het maken van teke ningen begint, in de gelegenheid moe ten worden gesteld om haar bouwste- nu... beduidend goedkoper Als U nu in Uw eigen vrije tijd Uw huis goedkoop wilt op knappendan wilt U het toch niet te duur maken door te veel voor de verf uit te geven? Morgen begint de verkoop van bussen, glansverf, niet alleen goedkoop, maar ook van een bijzonder goede kwaliteit. Glansverf, in bussen van 1 kg, ideaal voor binnen- en buiten werk, voorradig in drie kleu- Bussen glansverf van 1 kg, normale prijs f.7.-, nu voor nog géén drie gulden. Schiedamse Gemeenschap. Met recht kan de vraag worden gesteld, hoe het 'moet in een jaar, waarin de pachtopbrengst door welke oor lege van die gelegenheid gebruik zaak dan ook geheel of gedeeltelijk wegvalt. Nu het gehele culturele be leid aan de orde komt, zou de grootst mogelijke meerderheid van het col- willen maken hierin wijziging te bren gen en wel in dier voege, dat de ver pachting van de kermis van gemeen tewege plaats vindt en de opbrengst in de gemeenterekening verantwoord wordt, terwijl de Schiedamse Ge meenschap rechtstreeks van gemeen tewege wordt gesubsidieerd. Aan de verlening van dit subsidie aan de Schiedamse Gemeenschap zouden voorwaarden verbonden kunnen wor den. B. en W. tekenen hierbij wel aan, dat het verantwoorden van de pacht opbrengst van de kermis in de ge meenterekening nog niet behoeft in te houden, dat in de gang van zaken met betrekking tot de kermis veran dering behoeft te komen. Zij zouden van de opgedane ervaring tot nu toe dankbaar gebruik willen blijven ma ken. Dit voorstel zal in de volgende raads vergadering aan de orde worden ge steld. nu... beduidend goedkoper Dit is een aanbieding speciaal voor die mannen, die hoge eisen stellen aan hun overhem den, maar die hun vrouwen uren strijken willen besparen. Zelfstrijkende popeline over hemden, (beslist niet strijken een pracht kwaliteit, uitge voerd in moderne dessins - een fijn streepje in pastel* Nu kiest U ze uit, te kust en te keur, moderne hemden - bij zonder praktisch - beslist zelf- strijkend voor nog géén negen gulden. fiOOtyC-iANSi- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze glansverf, in bussen van 1 kg, in wit, ge broken wit en wit-grijs per bus Elke vrijdagavond tot 9 uur open V.Y.Y.-uiformalrice» bezochten Schiedam Twintig VVV-informatrices die in Den Haag deelnemen aan een voor lichtingscursus, hebben woensdaga vond een bezoek gebracht aan Schie dam, teneinde enige kennis omtrent de stad op te doen. De dames zijn in het Stedelijk Museum verwelkomd door de directeur van de plaatselijke afdeling, waarna de heer J. Paalman een en ander over het museum ver telde. Ter verdere informatie is de film van Jan Schaper „Schiedam, stad aan het water" vertoond. Don derdag brengen de meisjes een be zoek aan Delft. „OtheWo" speelde Vluchtweg afgesloten9 Het dramatisch verhaal geschre ven door Dré Camper: „Vluchtweg afgesloten", heeft de laatste jaren al heel wat opvoeringen mogen bele ven. Geen wonder, het stuk spreekt sterk tot de verbeelding van de toe schouwers. De Schiedamse toneel vereniging Othello", die dit stuk in het kader van de toneelwedstrij den van S.G. opvoerde, heeft daar van veel plezier gehad. De jury zal het spel beoordelen. Op 27 maart brengt „Onyx" het stuk „Ja of neen". Dat is de moeite waard! Het wordt de verrassing van het jaar voor iedere bromfietsliefheb ber: op 6 maart opent UNIQUE zijn modelparadijs voor de brom fietser. Prachtige, solide brommers. Zeer schappelijke prijzen. Uitmuntende service. En voor iedere ko per een openingsverrassing zonder weerga: een leuke geldpremie als bijdrage in uw vakantiekosten! Noteer dus even: op 6 maart of op één van de volgende dagen naar UNIQUE'S brornfietsparadijs op de hoek van de B.K.-Laan en de Nieuwe Haven! zelfstrijkende popeline Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze zelfstrijkende popeline overhemden in pas- telkleurige dessins, in alle cou rante maten en in verschillende tinten, o.a. bleu, beige, enz. m Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook.masndsgmorgen optn Géén tal. of schrift, bsst. Schiedamse Gymnasiasten Bond viert 18e lustrum De Schiedamse Gymnasiasten Bond „Non Semper Arcum Tendit Apollo" viert op vrijdag 28 februari en zater dag 1 maart het 18e lustrum tevens het 18e lustrum van de school. Vrij dag zal er een sporttoernooi plaats vinden in volleybal en hockey. Des avonds is er een dansavond in ge bouw Tivoli, Nieuwe Haven 237, waar aan medewerking verlenen „The Iras Earth". Zaterdag worden reünisten en gas ten door het bestuur in de school Hu- go de Grootstraat 4 ontvangen. Dr. L. W. Labordus, rector zal een toe spraak houden over „Het Gymna sium onder de Mammoetwet". Om 17.30 wordt er voor reünisten en gas ten een Zweedse maaltijd geserveerd, 's Avonds is de Grote Lustrumavond in gebouw Musis Sacrum, Lange Ha ven 111-115. Opgevoerd zal worden „Het ondeugende Schoenlappers- vrouwtje" van Garcia Lorca. Daarna dansen m.m.v. „The Four o' Four Jazzmen".

De Havenloods | 1969 | | pagina 9