kéiëM, de h<3£ehazz MIDDLE EAST Ook 17e bedrijfsfilm van Wilton boeiend werk Free Enterprise IV te water en kiellegging voor nummer V Fusie tussen Bingham NV en firma Eland-Brandt Muziekschool gaf voordrachtsavond MALAGA DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MAART 1969 S'dam Het jaarlijks filmjournaal van Wilton-Fijenoord Schiedam is nu na zeventien jaar waarin dit overzicht wordt gebracht, nauwelijks meer weg te denken. Het is de vaste kaleidoscoop van hetgeen zich in dit belangrijke be drijf in het afgelopen jaar afspeelde en het wordt degenen die daarin een aandeel hebben gehad, nog eens voor gehouden, waarbij het tevens moge lijk is, dat ook de huisgenoten van de werkers daarop een blik kunnen wer pen. Zo is het ook weer met de W.F.- bedrijfsfilm 1968. waarvan de pre mière in de Rotterdamse Doelen ging, met vervolgvertoningen op 12 en 17 maart. Tussen de 5000 en 6000 personen zullen daarbij hpt filmverslag kun nen volgen. Het moet altijd een moeilijke op gave zijn om een juiste keus te ma ken uit het enorm groot aantal on derwerpen, dat een zo gevarieerd be drijf voortdurend oplevert. Zoals de heer C. H. Meeuwisse, di rectielid van Wilton-Fijenoord in zijn welkomstwoord mededeelde, wordt door de chefs van de diverse afdelin gen regelmatig contact onderhou den met een speciale commissie, die de film redigeert. Dat wil zeggen, die een keus doet uit de onderwerpen. Amateur-oineast, de heer C. de Wit die nu reeds zeventien maal de film tot stand bracht, daarbij geassisteerd door leden van de afdeling fotografie, neemt uiteraard honderden meters film uit het bedrijf méér op, dan in het drie kwartier durende journaal kan worden opgenomen. In het afgelopen jaar werden 22 on derwerpen uitgekozen om-in hét jour naal te worden verwerkt. Het is duidelijk, dat na 17 herhalin gen, het steeds moeilijker wordt om „fris" te blijven doch telkenjare slaagt men er toch in de aandacht ten volle vast te houden. Zo is het ook weer met journaal 1968 en we betrap ten onszelf erop het spijtig te vinden, dat het „Einde" op het doek ver scheen. Dit betekent dus, dat ook dit jour- nu... beduidend goedkoper Uw peuters kunnen naar harte lust spelen en stoeiendeze speelbroek is erop berekend! Tuinbroek van zware katoenen drill met dubbele kniestukjes. De elastische tailleband, het bovenstukje en de verstelbare galgjes zorgen ervoor dat de broek altijd prima blijft zitten. Een reuze leuke broek voor jongens en meisjes, krimpyrij, met sierstiksels en 3 zakjes, die met echte spijkers verste vigd zijn, nu voor nog géén drie en een halve gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze blauwe katoe nen drill tuinbroeken, die te gen een stootje kunnen, voor jongens en meisjes van 11/at/m 6 jaar, (maten 86 t/m 116) 4 Een knap stukje werk ook opgeno men in het jilmverslageen stuk zet ten in de ,,Eschersheim". naai de toeschouwer weet te boeien met de beelden uit een boeiend be drijf. Een aardige vondst is de introduc tie met de loeiende sirenes bij het te water laten van een schip. En dan ziet men verder het ar beidsjaar zich op de werven ontrol len. Uitstekend was ook de synchroni satie, fris de muzikale illustratie waarbij het meer in het moderne gen re was gezocht. Als geheel een filmverslag, dat het aanzien tenvolle waard is, en aan de toeschouwers een waarderend ap plaus ontlokte. Voor aanvang van de filmvertoning zorgde het muziek korps van Wilton-Fijenoord voor wat populaire muziek. Na de pauze volgde een amuse mentsfilm, die een vrolijk slot van de avond bracht. LEO 'T HART Hallo - hallo! Word eens wak ker, meneer! Man, loop naar de pomp! Ik hen wakker! Ik stuur toch! En toch sliep u! U sliep met open ogen! U reed onderbewust! Nu even rustig blijven. Even niet tegensputteren van: Dat kan niet! Het kan wèl. Iedereen met rij-ervaring zal zon der meer beamen, dat het beslist mo gelijk is. En tevens dat het zeer ge vaarlijk is. In het bijzonder als autorijden een dagelijkse sleur is, vraagt men zich plotseling af: verr. ben ik hier al? Dat is gauw. Ik weet me niet te her inneren, dat ik daar en daar gereden heb. Mens nog aan toe. Zelfs die ge vaarlijke spoorwegovergang ben ik al voorbij. Hoe komt dat nu? Dat komt omdat uw gedachten ergens mee bezig wa ren, maar niet met autorijden. be wust autorijden. U kent die uitdruk king wel van iemand, die iets zit te overpeinzen. Zo iemand heeft een starende, dromerige ogenexpressie. Vooral zakenmensen hoort men wel eens zeggen: Ik heb nu geen tijd meer, ik moet naar Hannover. On derweg heb ik tijd genoeg om erover na te denken! Hij heeft, laten we zeg gen, zes uur nodig om er te komen. Hoeveel minuten heeft hij onderweg onderbewust gereden? Hij weet het niet. Niemand weet 't. Het staat als een paal boven water, dat zo tal loze ongelukken veroorzaakt worden. Zeer rampzalige zelfs. Als de man nog leeft, hoort men hem vaak zeggen: Echt waar, echt waar! Ik heb het niet gezien! Andere oorzaken van het onderbe- wust-rijden kunnen zijn: monotone muziek uit uw autoradio, een inte ressant gesprek met mede-passa- Tijdens een bijeenkomst zaterdag middag ter gelegenheid van de doop en tewaterlating van de Kanaalveer- boot Free Enterprise IV kon ir. H. A. M. Smulders, directeur van de werf Gusto te Schiedam mededelen, dat de Engelse rederij Townsend Car Ferries Ltd. te Dover opdracht heeft gegeven tot bouw van een Free En terprise V. Dit schip zal volgend jaar april gereed moeten zijn. Het bete kent wel een snelle uitbreiding van de vloot, want de eerste veerboot werd door IHC Holland waarin de werf Gusto is opgenomen, in 1962 af geleverd. de tweede in 1965, de derde in juli 1966 en in mei zal de vierde worden opgeleverd. Ook dit schip is berekend op vervoer van 1200 passa giers en 280 auto's volgens het roll- on, roll-off systeem. De doop van de Free Enterprise IV werd zaterdagmiddag verricht door mevrouw K. Bradford, echtgenote van één der directeuren van Town send Ferries. Werf en schepen waren gepavoi- seerd en zoals gebruikelijk zorgde het muziekkorps van Gusto voor de feestelijke klanken bij dit belangrijke, gebeuren. Op het grote platform verzamelden zich de genodigden in afwachting van dt- dingen die zouden komen. Doffe slagen weerklonken van on der de kiel van het schip, waar de ..laatste beletselen" werden wegge slagen. Dan het grote moment: de ge bruikelijke formulewoorden bij de doop. het stuk slaan van de fles cham pagne tegen de boeg, gejuich en ge loei van sirenes en daar gleed de „Free Enterprise IV" het water in. waar de rivierpolitie reeds geruime tijd het verkeer had stilgelegd. Keu rig werd het schip opgevangen door de toeschietende sleepbootjes, die het naar de kade brachten, waar de ver dere afwerking van de veerboot zal geschieden. En intussen weerklonken achtereenvolgens het Engelse en het Nederlandse volkslied In de ontvangstzaal sprak eerst de heer Smulders dankwoorden voor de verleende opdracht aan Gusto waar uit het vertrouwen in de werf bleek. „We willen zo graag doorgaan tot de Free Enterprise XIII". bekende de heer Smulders, die mevrouw Brad ford een geschenk aanbood. Vervolgens gaf mr. Rob Wicken- den. managing-director van Townsend Ferries uiting van zijn waardering voor de prettige samenwerking met werf Gusto. DE VIJFDE VEERBOOT Omtrent de nieuwe Free Enterpri se V. waarvan volgende week reeds de kiel zal worden gelegd, nog het volgende. De auto's rijden via een landings brug het schip op en daarna, via rij- bruggen. naar één van de autodekken. In de haven van aankomst rijden ze vanaf het andere einde van het schip dc wal op. Het bekende „roil-on", roll-off" systeem dus. Zowel in het achterschip als in het voorschip is de veerboot voorzien van een boegklap, die door middel van hydraulische ci linders wordt geopend. Omdat het schip in de haven en bij het invaren van de „aaniegfuik" bij zonder wendbaar moet zijn, is het zo wel aan de achtersteven als aan de voorsteven van een roer voorzien en heeft het drie verstelbare schroeven Bovendien bevinden zich in het voor schip twee boegstraalbuizen. Op het sloependek van het schip zijn 18 hutten, elk voor 4 passagiers; voor de huisvesting van de beman ning van 85 koppen zijn er 33 eenper soons- en 26 tweepersoonshutten. Op het promenadedek bevinden zich een salon met vliegtuigstoelen, een salon met bars, een gewone win kel en een „tax-free"winkel, een ge combineerde eet-zitsalon voor 60 per sonen, een eetsalon voor 74 passa giers en een groot kombuis met pan tries, proviandkamers en eetsalons voor de bemanning. Twee direct omkeerbare, eveneens door I.H.C. Holland te bouwen, Smit- M.A.N. motoren, die ieder 4080 pk bij 285 omw.-min. kunnen ontwikkelen, geven het schip een snelheid van meer dan 20 knopen vooruit- en 15 knopen achteruitvarend. Een 4080 pk Smit-M.A.N. motor zorgt voor het aandrijven van de middenschroef. Het totale vermogen van de ge ïnstalleerde machines bedraagt onge veer 16.000 pk. Ingebouwde slingertanks zullen spe ciaal bij ruwe zeegang er voor zor gen dat de passagiers een zo comfor tabel mogelijke overtocht genieten. gier(s), een interessante lezing (ra dio), kortom alles wat uw bewustzijn voor iets anders in beslag neemt. Het tegengif is: Blijf doorlopend aktief. Uw ogen krijgen dan geen kans om open te slapen. Dwing uzelf om, in het bijzonder op lange trajecten, regelmatig pauze-stops te maken. Uw ogen zijn geen dimlichten. Pre cies zoals het er staat: geen dimlich ten! Zeker op autosnelwegen is een ruim gezichtsveld van primair belang. Voor de volwassenen is dit oude kost. Maar we hebben toch ook nog onze baby's en kleuters die morgen en over morgen aan de verkeerscarrousel gaan deelnemen? Zij hebben aan vankelijk de neiging om juist over de motorkap heen op de weg te blijven staren. De routine is er nog niet! De enige remedie hiertegen is: hoog Sammie. Hoofd omhoog Sammie! Kijk altijd recht vooruit. Laat de ogen als het ware waaierend over de horizon gaan. Laat ze spelen! Nooit staren! Met waaieren onderscheidt u alles. Dichtbij, veraf, ver links, ver rechts, alles. Altijd de ogen - niet uw hoofd draaien (bewegen is niet hetzelfde als draaien!) Zelfs niet als er een af leidingsmanoeuvre gepareerd moet worden. Uw passagier is snel geneigd tot: Oh. kijk eens Jan, als je. snel bent, kan je het nog net zien! Onthoud: waaierend kijken is veel zien en ontspannen rijden. geraakte te water. Alle inzit tenden kwamen om het leven". Man houd op! Wat je daartegen moet doen, weten we toch allemaal! Met we bedoelt u dan de volwassenen. Be denk dat wij ook beginnelingen (baby's) in ons midden hebben. Maar wij hebben bovendien het idee, dat bijna iedereen die het nog nooit is overkomen houden zo in dit op zicht als „baby" is te beschouwen. Als u onverhoopt in het verkeerde element mocht terecht komen, pas dan het volgende toe: 1. Geen paniek! (eenvoudig gezegd!) 2. Ramen dicht! (het water stroomt minder snel naar binnen. De auto kan langer drijven. Meer tijd voor actie van eventuele omstanders) 3. Autogordel(s) en deurvergrendelin gen ontsluiten. 4. Groot licht ontsteken (raar maar waar, men creëert een lichtbaken on der water: een baken voor de red ders). 5. Deuren dicht houden (openen lukt toch niet. U verspilt kostbare energie) 6. Kinderen naar u toe trekken en in een houdgreep nemen en houden. 7. Wachten totdat het interieur bijna vol gestroomd is (tot aan kinhoogte zo mogelijk hoger). 8. Heel diep ademhalen. alsnog het le- v "Ira Ie redden. Kunt u niet zwemmen? Tracht dan om op het wrak te komen, zodra u er uit geworsteld bent. In kanalen en Onderbewust rijden vaarten is het dikwijls mogelijk, dat dan uw hoofd nog net boven watei komt. Geraakt u in paniek en tracht u met uiterste krachtsinspanning eerst de deur(en) te openen, dan pleegt u waarschijnlijk zelfmoord. Het staat er zo simpeltjes geschreven. Het is natuurlijk ontzettend moei lijk. Koppel echter deze wetenschap aan uw zelfbeheersing, dan. ja, dan staat 't ook in de krant. Met dit ver schil, dat er een lachend portret bij het bericht geplaatst wordt. Men noemt u dan een koelbloedige! Zulke zijn er! Zij konden kunnen en wéten combineren Wist u, dat u in vele zwembaden een auto-plons kunt beleven en. overleven? Deskundige instrukteurs staan er borg voor! I Gemakkelijker kan 'tal niet U hangt deze kant en klaar overgordijnen zó op, omdat het hakenband en de onder- zoom er reeds inzitten! Een grote partij afgepaste over gordijnen, in twee uitvoerin gen, rouleau-druk gordijnstof van 15.50 en moderne weef stof van 17.50 - ideaal voor slaap-, logeer- en huiskamer, nu door elkaar per stuk voor nog géén acht gulden. afgepaste overgordijnen 250 x 120 cm moderne weefstof Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze afgepaste over gordijnen, een rouleau-druk gordijnstof of moderne weef stof, kant en klaar met onder- zoom en hakenband, 250 cm lang, 120 cm breed, door elkaar per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Gtin tal. of schrift, b Leerlingen van de Scbiedamse Mu ziekschool hebben in de Aula van het Stedelijk Museum een „proeve bekwaamheid" afgelegd in het bij zonder voor de ouders, die van de vorderingen van hun kinderen kennis wilden nemen. De openbare voor dracht was uiteraard vol variatie wat instrumenten, maar ook wat pres taties betreft. Er was populaire en klassieke muziek, tal van instrumen ten, zoals piano, orgel, blokfluit, harp, gitaar enz. konden worden ge hoord. Het optreden van het harp- kwintet Heieen Hoogendoorn. Annet Besemer, Annemieke Lansbergen, Marja Olyslagér en Joyce Rosaan werd bijzonder gewaardeerd. Onder leiding van mej. D. J. van Loenen, die binnenkort de Muziekschool zal verlaten, voerde een ensemble enkele nummers uit. De tweede openbare les wordt gegeven op vrijdag 28 maart. Tussen de afdelingen zonwering van Bingham te Schiedam en Eland- Brandt Zonwering te Elburg. is een fusie tot stand gekomen. In de nieu we vennootschap Bingham-Brandt ne men beide ondernemingen voor vijf tig procent deel. Het kantoor is ge vestigd aan de Nieuwe Haven te Schiedam en de directie bestaat uit de heren M. Brandt en jhr. mr. J. G. Reuchelin. De overige activiteiten van beide ondernemingen worden op de thans bestaande basis voortgezet. Bingham en Co. NV werd in 1871 opgericht en is een belangrijk bedrijf voor verhuur van dekkleden enz. en heeft vestigingen in Schiedam, Am sterdam, Rucphen en Groningen en verschaft aan 232 personen werk. Eland-Brandt is ontstaan uit een sme derij te Amsterdam en bouwt o.a. abri's, tram- en bushuisjes, staalcon structie. In 1963 werd te Elburg een nieuwe fabriek gesticht voor zonwe ring. De oprichtingsdatum van het be drijf van Bingham is moeilijk te tra ceren maar de eerste bewijzen van zijn activiteiten blijken uit gegevens van september 1871, toen de heer S. Bingham vanuit Londen in Rotterdam arriveerde, waar hij zich vestigde voor de verhuur van dekkleden. Na verloop van tijd vestigde de heer Bingham zich als zelfstandig hande laar in steenkool en verhuurder van dekkleden. De kolenhandel werd ech ter al gauw opgeheven, waarna het bedrijf zich meer in de technische richting ging ontwikkelen. De heer Bingham breidde zijn activiteiten uit met de fabricage van rijwielen, de handel in auto's, waaronder het agentschap voor „Oldsmobile", en motorfietsen met annex reparatie werkplaats. Uit die tijd dateert de merknaam „De Eenhoorn" voor fiet sen, welke handelsnaam tot aan de eerste wereldoorlog heeft geprijkt op het Witte Huis te Rotterdam. Niettemin zijn de meeste van de bovengenoemde activiteiten van tijde lijke aard geweest want toen in 1912 Open Deurdienst in Opsta n dings ke r k De commissie voor het Open Deur- verk Schiedam van de hervormde ge- neente organiseert aanstaande zon dag 9 maart een Open Deurdienst in de Opstandingskerk. In deze dienst zal voorgaan ds. J. W. Zimmerman. Als onderwerp koos ds. Zimmerman voor deze dienst „God of Satan!?" n.a.v. van Mattheus 4 vers 10. Me dewerking aan deze Open Deurdienst zullen verlenen de heer D. Bloemer, orgel en de christelijke muziekvere niging Harpe Davids o.l.v. de heer A. L. Glotzbach. de heer W. J. van Vollenhoven het bedrijf van de heer Bingham over nam, waren de bedrijvigheden bijna uitsluitend beperkt tot de verhuur Van dekkleden. In 1926 werd aan de onderneming waarin inmiddels de neer P. van Vollenhoven als firmant was opgenomen een nieuwe tak toegevoegd door de overname van het zonweringsbedrijf van de fa. Chr. Kerkhof te Rotterdam. Door ge brek aan beschikbare uitbreidings mogelijkheden voor bedrijfsruimte te Rotterdam, werd de zetel verplaatst naar Schiedam waar op 1 januari 1929 de werkzaamheden aanvingen. Nadien volgde een gestage uitbrei ding door het overnemen van dekkle- denverhuurbedrijven in Amsterdam (1935), Rotterdam (1938) en 's-Herto- genbosch (1946). In 1952 werd de fir ma Bingham omgezet in een N.V. met de heer P. van Vollenhoven als enige directeur. tegen bloedarmoede, eetlust opwekkend, versterkend, staalhoudend incl. fles 4*^^ WIJNHANDEL „De Beurs van Schiedam" Schieweg 116 - Rotterdam Tel. 24.29.71 - 24.25.52 Bezoek onze unieke wijnkelder. Activiteiten N.V.V.H. De afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft voor de komende maanden diverse activitei ten op het programma staan. In de toekomst zal een excursie worden ge organiseerd naar het nieuwe gemeen te-ziekenhuis, voorts in april naar de Huishoudbeurs, later in het jaar een excursie naar Brugge en Gent. De rondleidingen in museum Boymans- Van Beuningen te Rotterdam worden voortgezet. Op 18 maart zal mevrouw Mevburg in een bijeenkomst in Irene vertellen over paasgebruiken en paasgerechten. Vioolconcert in aula museum Onder auspiciën van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam, zal zaterdagavond 8 maart in de aula door het Residen tie Strijktrio een concert worden ge geven. Hieraan werken mee Peter Hoekstra, viool, Just Gerretsen, alt viool, Wim Mertens, violoncello. GOES Bovenburen van een benedenwo ning aan de Bilderdijkstraat waar schuwden de politie, dat in die wo ning een sterke roetontwikkeling was en dat op hun bellen de deur niet werd geopend. De politie en brand weer stelden een onderzoek en mid dels het inslaan van een raam, bega ven twee brandweerlieden voorzien van een masker zich in de woning. Er bleek niemand aanwezig te zijn, doch twee petroleumkachels stonden te walmen, waardoor een kanarievo gel was gestikt.

De Havenloods | 1969 | | pagina 13