Rumoer om Walker or gel nog lang niet verstomd 1KB w Afbraak in Zuiderkerk gaat rustig door Lentiade '69: wandelen in alle rust GEVONDEN VOORWERPEN 15 S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MAART 1969 Het rumoer om het Walkerorgel van de Nieuwe Zuiderkerk blijkt nog lang niet verstomd te zijn. Eerst waren het de liefhebbers uit Rotterdam die het kolossale instrument wilde behouden voor de Maasstad. Maar omdat niemand wist wat er dan wel moest gebeuren is het uiteindelijk verkocht en in de Martinikerk te Doesburg zullen binnenkort de voor zieningen worden getroffen om dit orgel, waar zovelen van hebben genoten, een goede opstelling te geven. Maar ook in het Gelderse is de discussies over deze transactie nogal heftig op gang gekomen. En nu zijn het de tegenstanders die aan de bel trekken. De man die bij dit alles nauw is betrokken is ir. A. M. Boom uit Den Dolder. Hij heeft zijn hart aan dit orgel verloren en hij was het ook die de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Doesburg warm wist te maken voor de aankoop van dit orgel, dat vierenzestig sprekende stemmen telt. Bijna dagelijks is hii in Rotterdam te vinden, want persoon lijk geeft hij leiding bij de afbraak en de verpakking van de kostbare de len van Oscar Walkers schepping in de kille ruimte van wat eens een monumentaal bedehuis was: de Nieu we Zuiderkerk. Ir. Boom gelooft in dit orgel en noemt het zelfs een befaamd instru ment. Toen hij in 1960 als akoestisch adviseur met de restauratie van de Martinikerk te maken kreeg, stond één ding al snel voor hem vast: in dit gebouw zou het orgel uit Rotter dam moeten staan. Boom is een Rot terdammer en jaren geleden was wij len Piet van der Kerkhof zijn leer meester, ook al is hij op de muzika le ladder niet hoog geklommen. „Voor mij", zo zegt hij nu, „was de Nieu we Zuiderkerk een muziektempel. Toen de sloop dan ook vaste vormen ging aannemen rees bij mij de ge dachte het instrument en voor de sloop en voor Nederland te behouden. Een plaats in de Martinikerk leek me toen mogelijk. Op 6 oktober 1968 heb ik er nog met Van der Kerkhof over kunnen spreken en hij was blij dat een der gelijke oplossing wellicht mogelijk was. Ik vind het prettig dat, ondanks alle weerstand, het orgel nu in Ne derland blijft en straks zal klinken in een laat-gotische kerk. En het zal in Doesburg tot zijn recht komen. De opstelling is goed en zelfs de on derbouw wordt helemaal aangepast, vandaar dat we die uit de Zuider kerk meenemen. Alleen de speeltafel krijgt een andere plaats. Die komt straks in het hart onder het front te staan. Cultuur Waarom dan echter al die kritiek en hoe kan de toch vrij kleine her vormde gemeente van Doesburg dit instrument betalen, „Kijk", zegt ir. Boom, dat is een bewust gekozen beleid geweest. De Martinikerk is te groot en normaal zou ook dit orgel dat zijn. Maar de achtergrond is, dat deze kerk straks zal gaan fungeren als een cultureel- en muzikaal streekcentrum. Er kan dan van alles in gebeuren. Gebouw en orgel bieden er alle mo gelijkheden voor. Dit is in het kort de kern van de zaak en daar rijst nu weerstand tegen. Het is nu een maal zo dat over alles wat des or- nu... beduidend goedkoper Een heel mooie aanwinst voor moeders huishouden waar ze terecht trots op zal zijn staat op onze Huishoud-afdeling, Luxe broodtrommel, in fraaie roestvrij stalen uitvoering. Een hygiënische bewaarplaats voor Uw brood, met prima sluitend kanteldeksel, afme tingen 42 x 26 x 18 cm, nu voor nog géén ze: Roestvrij staal Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze geweldig mooie stalen broodtrommels, roest vrij dus hygiënisch, met praktisch kanteldeksel m Elke vrijdagavond tot 9 uur open gels is de meningen verdeeld zijn. Het zijn vooral de voorstanders van de neo-Barokperiode die zich nu teweer stellen. Maar anderen, minder ex tremistisch ingestelde mensen, willen het goede, ook al is het romantisch, toch behouden. Dit orgel heeft een romantische inslag, maar dat be hoeft voor concerten helemaal geen bezwaar te zijn. Ik wil daarom niet zeggen dat de tegenstanders geen in tegere mensen zijn, maar ze zien de zaak wel erg eenzijdig. Het is ook deze stroming die achter orgelbou wers als Marcussen uit Denemarken staat, die o.a. de orgels voor de Lau- renskerk levert. Men vergeet echter dat ook hier tegenstanders van zijn." Sterke troef Ir. Boom gelooft onvoorwaardelijk in het instrument van de Zuiderkerk. Hij wijst er op dat alle gebruikte materialen van het beste soort zijn. Dit elektrisch - pneumatische orgel is in 1966 nog gerestaureerd en het is bepaald niet waar", zegt ir. Boom, „dat het een lui instrument is dat tonnen aan onderhoud heeft gekost. Hij kan daar zelfs accountantsrappor ten over krijgen. Desalniettemin hebben zijn tegen standers een sterke troef in handen, want de Rijksadviseur bij de restau ratie van de Martinikerk, dr. H. L. Oussore uit Wassenaar heeft zich ook al van de transactie gedistanci- eerd. Zijn oordeel is, aldus ir. Boom dat in een monumentaal gebouw als de kerk in Doesburg zo'n sterk roman tisch orgel niet op zijn plaats is. En de stem van deze adviseur is machtig. Hü zal de minister toch moeten adviseren. Wat aan weer ge volgen zou hebben voor de hervorm de gemeente van Doesburg, die voor de financiering van dit instrument toch wel afhankelijk is van Den Haag. Mocht de minister besluiten aan de transactie geen financiële me- dewerking te geven ziet ir. Boom nog een andere weg. Hij wil dan een beroep doen op alle Rotterdammers om via een actie van adhesiebetuigingen de visie van de minister te wijzigen. „Want", zo zegt hij, „dit orgel moet kost wat kost voor de sloop worden behoed. We zijn echt niet over een nacht ijs gegaan. Er is een diepgaande studie aan voorafgegaan en hoewel nog niet vaststaat wie het orgel gaat opbou wen, is ir. Boom er bijna, zeker van dat dit zal gebeuren door de Duitse firma Walker. Orgelbouwers: al ze ven generaties. Ir. Boom laat zich dan ook door niemand van de wijs brengen. Hij werkt, gestoken in overal, hard mee aan de afbraak. Overigens een stukje precisiewerk. Dat geldt ook voor het vervoer. Dat gebeurt in de nacht via de weg. Gewoon doorgaan De chauffeurs hebben nauwkeurige instructies over de snelheid, want kost wat kost mag er niets gebeu ren. En de kerkvoogdij in Doesburg rekent er op dat 7 april 1970, bij de heropening van de kerk, het orgel spelen zal. In een afwijzing van de minister gelooft men niet. De heer Rijnperk, lid van het college van kerk voogden vertelde desgevraagd dat men op de gewone voet door zou gaan. Hoewel de officiële toezegging nog niet binnen is, wees hij er op dat de heer Meffert, een van de deskun digen van Monumentenzorg ook ach ter deze zaak staat. Iets, wat ook de gemeente Doesburg doet, die voorlo pig financieel garant staat. De heer Rijnperk gaf toe dat er wat rumoer is over de zaak, maar die is afkomstig van enkele organisten en de Organistenvereniging. Hij zelf stelde dat de kerkvoogdij er van over tuigd is een goed instrument te heb ben gekocht. De heer Rijnperk geloof de beslist niet dat dr. Oussore zich extreem zou gaan opstellen. De pijpen worden :orgvuldig verpakt. damesparaplu; tele visie-antenne: me sjesschoen; kinderlaars je; kentekenplaat; schaats; schaatsbescher- mérs- manchetknoop; 4 sleutels in étui; 2 lipsslèutels; ring met 3 sleutels; ^ring^met sleuteltjes; ring met 7 'sleuteltjes; ring met - ring met 2 sleutels; kinderwan- '-'nderwantei "MÉtj' a, Brugmanstr. 48; kinderhandschoen (L). Vogelenzang, P.K.O.- laan 143; 1 paar kinderhandschoenen. Van •t Hof, Valeriusstr. 86 (Tel. 260130); want, Dikstra. Boylestr. 8a; 1 paar dameshand schoenen, Postkantoor, Lange Nieuwstraat; étui met sleutels, Venrooij. Hoogenbanweg 8c- autosleutels, v.d. Velden, L. Singelstr. 82b; huissleutel. Postkantoor. Lange Nieuw straat; 2 sleutels, J. Tiebout, Overschiese- weg 148; aansteker, mevr. Mineur. Sav. Lohmannlaan 76: herenbril, Sprong, Iden- burghstr. 24; ring met 4 sleutels, Witsel. Archimedesstr. 6a; autosleutel, v. Zanten. Strijensestr. 3; kontaktsleutel V.W.. v. Thienen. Broersveld 123; 2 kontaktsleutels V.W., v. Ingen, P.K.O.laan 156; ring met 2 autosleutels, J. Minderhout, v.d. Tempel- ctraat rine met 5 sleutels, L. Monster, .35; vulpen, mevr. Beek- Buijsstr. 36 Vlaardingen; 5 sleutels de Koster, Slachthulslaan 29c; kon- taktsleuteltje, Stlgter. Dr. Wibautplein 38; V.VV. sleutels. Lagerweij, Marconistraat 79; lipssleutel, v. Dijk, B. v. Haarenlaan 672; 3 autosleuteltjes, Goutaters, Valeriusstraat 45; ring met 4 sleutels, v. Lienden, van Hallstraat 13; bankbiljet, mevr. v. Krul- ning, v. Swlndenstraat 60b; bankbiljet, van Wallené, Rederoord 112 Rotterdam; horlo ge. F. v. Buitenen, B. Ballotsingel 89 (tel. 156361); bankbiljet Oosterom, Rembrandt- laan 87b: muntbiljet, mevr. J. Bos, L. v. Spaland 7; hangertje, Zamenhofstraat 6° Ir. Boom helpt bij de afbraak Vanavond, donderdagavond, zal de voorzitter van de Kamer van Koop handel, mr. W. H. Fockema Andreae de „Lentiade 1969" openen. Deze voorjaarsbeurs zal ditmaal in de Ri- vièrahal in Diergaarde Blijdorp wor den gehouden. De tentoonstelling zal van 7 tot en met 16 maart dagelijks (ook op zondag) geopend zijn van 10 tot 22 uur. Over een oppervlakte van 2000 vier kante meter zullen duizenden en nog eens duizenden voorjaarsbloemen een voorproef geven van de naderende lente. De opzet van de beurs is zo danig, dat de bezoekers in de gelegen heid worden gesteld in alle rust heel lang te wandelen, zonder dat zij in een bepaalde richting worden ge stuwd. Doordat de Floriade dit jaar in de Rivièrahal wordt gehouden, kon men tevens gebruik maken van de tropi sche plantenserre. De Rotterdamse Federatie van Volkstuinverenigingen heeft een aantal kassen ingericht, waarmee men tevens enkele van de vele mogelijkheden, die een volkstuin biedt, laat zien. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de Bloemis ten Patroons Vereniging Rotterdam en omstreken met twee afdelingen, namelijk de Hoveniers en de Bloemis ten, verzorgen een inzending. Verder is er de Europese kampioen bloem schikken, de Zwitser Alfred Acker- mann, met zijn arrangementen „Va- j; herenpols- Hoogenboom, Talmalaan 62; Gent. Mgr. Nolenslaan 221; ,tsen, Jung, Numansdorpsestr. Kleinjan, B.K.-laan 12; heren- parvxaion, ue Vlieger, Boerhavelaan 109; sjaal, G. W. Aafjes, H. Polakstraat 80; sjaal, P. Damen, Mackaijstrar' muts, M. Kooijman. D. C" pakje inh. damesbroekjes, Wibautplein 27; sjaal, v.d. Heuvel, dingerdljk 7: kinderschoentje, mevr. v. Rijn, Boerhaveplein 34; damesvest, mevr. Dalstra, L. de Collignystr. 28; muts, mevr. Winsman, Fabristr, 30b; dameshoed, Aal- berse Visserstr. 9; keukenhanddoeken, Van Kemper, v. Ostadela-an 34; damesrok, A. Verdam. Joz. E bandrecorder. Claasens, van 's-Gra- vensandestr. 2b; fototoestel, Groen, Ooster hagen 11 Rotterdam-26 (tel. 323432); kin derportemonnee met inh., mevr. v. Gerven, Sem Dresdenplein 77; damesparaplu. Pa paver. Korte Dam 3; kinderportemonnee met inh., v.d. Kaden. Darnlaan 234; porte monnee met inh,, Postkantoor, Lange Nieuw straat; krantentas. v. Breda, v.d. Duljn v. .amstr. 33; geruite tas met inh., Olst- Burg. Verveenstr. 5; herenportemon nee met Inh., Gundlach. v. Hallstr. 49: ak- tentas met inh., Noordljk. Ant. Muijsstr. 49 (tel. 268815); portemonnee met inh.. Post kantoor, Lange Nieuwstraat; portemonnee met inh., M. Breddels, Boterstraat 63b; da mesparaplu, Buckers, Gr. Florisstr. 16 (na Apothekersdienst Dienst: apotheek Evers, Lange Ha ven 81, telef. 268242, en apotheek Ke- thel, Schiedamseweg 41, telef. 269927. De dienst begint vrijdagavond zes uur en eindigt maandagochtend acht NYLON VILT TAPIJT op rubber wafelrug zeer solide, geschikt voor de keuken of de hal, bestand tegen haastige en vuile kinderschoentjes. 200 breed in rood, geel, blauw flessegroen en beige Per str. meter 35. KWALITEITS MATRASSEN Hoogwaardige lichtgewicht binnenveringsmatrassen (15 jaar garantie op het nterieur). Zacht verende matras met damast overtrek in blauw of goud, één zijde doorstikt, 80x190 collectieprijs 107.50 79.80 MAGNIFIEKE PALISSANDER WANDKAST Royale wandkast van macro-palissander met volop bergruimte. Natuurlijk ook een apart kastje met bar-indeling. 3 ver schillende maten - 3 voordelige prijzen. Op 200 breed 495.- FANTASIE VITRAGE LOODBAND 't Is feest bij De Klerk - In het nieuwe gezellige winkel-1 centrum Groot-IJsselmonde opent De Klerk op 5 maart 1 zijn nieuwe Rotterdamse filiaal. Daarom is het feest bij De Klerk Binnenweg, feest bij De Klerk Bijerlandselaan en feest bij De Klerk Groot-IJsselmonde. Met feestelijk- fijne aanbiedingen tegen feestelijk-lage prijzen. Vier aan biedingen ziet u alvast in deze advertentie - in onze drie Rotterdamse zaken zijn er tientallen I De 29-jarige chauffeur N. W. van R. had zijn vrachtauto 's avonds ge parkeerd op de Huis te Rivierweg. Het voertuig bleek 's morgens te zijn verdwenen. ■■■■■COMPLETE WONINGINRICHTING RQTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VLISSINGEN/HQORN/OE LIER kantie in Zwitserland". Ook de tweede man op de Europese ranglijst, de Rotterdammer Toon Overvoorde, zal aanwezig zijn. Dagelijks zullen er bloemschikwedstrijden voor de bezoe kers worden gedemonstreerd. Deze wedstrijden beginnen om 14 en 20 uur. Bij de opbouw van deze tentoonstel ling, die naast vele andere bloemen alleen al 5000 rozen en meer dan 10.000 tulpen telt, hebben leerlingen van de lagere tuinbouwschool „Hugo de Vries" meegewerkt. In de toegangsprijs is overdag ook een bezoek aan de Diergaarde be grepen. 's Avonds, wanneer de Dier gaarde niet bezocht kan worden, is de toegangsprijs wat lager gesteld. Als U op de camping net zo komfortabel wilt slapen als thuis, in Uw eigen beddan moet U nu op onze Camping afdeling komen. Want daar verkopen wij veld bedden, klein opvouwbaar, dus gemakkelijk in de auto Met 4 patent scharnieren, het overtrek aan de onderzijde ve rend bevestigd met rubber spanners, een ideaal logeer-, zonne- en campingbed voor nog géén zeventien gulden. hoofd en voeteinde verstelbaar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze Camping afdeling, 2e etage, deze veld bedden voor uit en thuis, klein opvouwbaar, in de kleuren oranje en groen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open KERKDIENSTEN Ned. Prot. Bond, Westvest, 92: 10.30 ds. A. D. Klaassen. Geref. kerk (Vrijgem.), Westvest 30: en 16.30 u. ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van Geref. Leer.L., Nieuwstr. 97: 10 en 17 ds. H. Hofman. Evang. Luth. Or nlestraat: 10 Oud Kath. Parochie, Dam: 10 u. H. Mis, Hersteld Apostolisch C houderslaan: 9.30 en 16 u. c Leger des Heils, Lange 27: Samen- 19.30 u. Leiding: mal. en mevr. Zuidema. Baptisten Gemeente, gebouw Irene: 19 u. Chr. Geref. kerk, Warande 185 9.30 en 15.30 u. ds. C. v.d. Weele. 15 u. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Ire ne: 10 u. ds. L. Vroegindeweij uit Delft. 17 u. Grotekerk ds. G. H. v n Kooten uit Delft, wo. 12 mrt. 20 u. ds. L. Vroeginde weij, bidstqnd voor gewas en arbeid. HERVORMDE GEMEENTE Grote Kerk: 10 u. ds. W. Vons. 17 u. ds. G. H. van Kooten. Delft, 19.00 u: ds. A. Ie Coq. Bethelkerk: 10 u. ds. J. G. Jansen. Opstandlngskerk: 10 u ds. J. W. Zim merman. Opendeurdienst. m.m.v. ..Harpe Davids", 19 u. ds. D. J. Spaling. Vredeskerk: 10 u. ds. H. J. Groenewe- Hervormde gemeente te kethel Dorpskerk: 11) u. Prof. dr. J. Schoneveld, Den Haag; 19 u. ds. J. W. Zimmerman. Schiedam Jeugddienst, ci M.nin.wu.rki 9 so u. ds. K Verwaal, dienst (ingebruikne.

De Havenloods | 1969 | | pagina 15