,In den Twijfelaar" in april naar eigen cabaret-home :l9jl lij de dood m een schipper 1 w mBIMê m DEHfiVENWODS DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MAART 1969 1? S'dam nu... beduidend goedkoper „LATE, LATE SHOW" Op vrijdag 14 maart, aanvang 9 uur (i.v.m. de koopavond) en op zater dag 15 maart om 8.15 en om 12 uur een nachtvoorstelling zal de Stichting Algemeen Rotterdams Studentento neel in De Lantaren nog drie voor stellingen geven van „The late late show" van Jan Cremer, onder regie van Leonard Frank, dit keer vooraf gegaan door Luizenspul (Red Cross) van Sam Shepard, onder regie van Lex Schoorel. Medio april zal Rotterdam een theater rijker zijn, het cabaret theater „In den Twijfelaaraan de Mauritsstraat 111- Sinds 5 december 1964 toen het eerste programma van cabaret „In den f^ttnjfelaar" met veel succes werd ontvangen, heeft Louis Lemai- re, leider van de groep met het plan rond gelopen eens een eigen theatertje te bespelen. Viereneenhalf jaar is hij met de verwe zenlijking van die gedachte bezig geweest' Nu, omdat hem de helpende hand is geboden door culturele fondsen (het Anjer fonds en de Stichting Volkskracht), een brouwerij, de gemeen te en omdat hij bereid was zelf een groot financieel risico te dra gen kan hij over zes weken zijn eigen theater, dat plaats biedt aan honderd bezoekers, openen. Naast het theater zal hij samen met „Cor van de Pijp", bij de bur gerlijke stand bekend als Cor van de Valk, een café exploiteren; de materialistische verzekering voor het culturele goed. Het café ligt aan de Jocabusstraat. Theater en café zijn bereikbaar via een zeer smal straatje, dat in feite onderdeel van het pand uitmaakt, maar dat straks door iedereen gebruikt kan worden als was het openbare weg. Lemaire is van plan elke week drie programma's te brengen, die in on derdelen van een half uur worden ge presenteerd. Een eerste programma, „In den beginne" draait op donder dag en zaterdag, een tweede op vrij dag en zondag en het liedjesprogram ma Vice Versa op dinsdag en woens dag. In het liedjesprogramma krijgt elk lid van de groep (Louis Lemaire. Herman Frank, Bert Nicodem (pia no en Loes Vos) een solo-optreden van -ongeveer een kwartier. Herkenbaar Thans wordt gewerkt aan een En gels-talig programma dat gedurende het zomerseizoen één maal per week wordt vertoond. Op verzoek (uitkoop) zal dit voor toeristen aantrekkelijke programma vaker worden gespeeld. De directies van Doelen en Hilton, die hun Engelse congresgasten wei nig verstaanbaar vertier in de stad kunnen aanbieden, hebben zich reeds zeer geïnteresseerd getoond in dit plan. Lemaire wil er een duidelijk onderwerpen als de Nederlandse ima- ge building, de Rotterdamse dyna miek, de havenrondvaarten en de bus tochten door de stad over de hekel zullen gaan. In een gesprek komen Louis Lemai re en Herman Frank (dezelfde die met Martin Jans enige maanden ge- nu... beduidend goedkoper Hoeveel vrouwen klagen niet over te weinig ruimte in de keuken, hoeveel mannen kun nen geen extra kastje in hun werkplaats gebruiken en hoe veel kinderen hebben onvol doende bergruimte voor hun speelgoed en schoolboeken? Als U thuis ook met deze pro blemen te kampen hebt, -dan verwachten wij U nu op onze Huishoudafdeling beneden. Daar verkopen wij splinter nieuwe hangkastjes met 2 schuifdeuren op kunststof ge leiders en een extra tussen- plank. Een royale hangkast, (met kleine schoonheidsfoutjes) bin nen en buiten met fraaie af- wasbare kunststof platen afge werkt, een echt luxe berg ruimte voor nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze hangkastjes, geheel met kunststof platen afgewerkt, kompleet met tus- senplank en ophanghaken, afmetingen 70x50x28 cm, Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maandagmorgen opan ,4^»; C6tn tal. of schrift, bast leden het poppentheater Kador begon) er rond voor uit te pretenderen dat zij een algemeen satirisch cabaret wil len brengen. „Wij hebben", zeggen ze, „in wezen dezelfde inslag als een krant. Een krant bekijkt de dingen op hun nieuws waarde, wij wegen de moge lijkheden van de dingen af om er satire van te maken. Het bete kent een andere werkwijze dan een politiek-cabaret. Voor een politiek ca baret is bijvoorbeeld de reis van Luns naar Portugal een must. Wij bekijken eerst of er een goed nummer inzit Het waarborgt grote variëteit in on derwerpen. Ons programma is een verslag van datgene waar de makers cabaret in hebben gezien". Een ander uitgangspunt wordt ge vonden in de onsterfelijke formule van Annie Schmidt: lachen mag van God. „Kijk, wij brengen satire ver pakt in kolder. Zij die geen gevoel hebben voor de satire kunnen zich dan met de kolder vermaken. Het grote gevaar is dat je gaat school meesteren als je satire sec brengt, dat je voortdurend met een opgeheven wijsvingertje voor je publiek staat". Altijd progressief De onvermijdelijke vraag waar „In den Twijfelaar" zich geëngageerd mee voelt, wordt beantwoord met: „Cabaret is altijd progressief; reac tionair cabaret is entertainment, daarin zijn we niet geïnteresseerd. Dit standpunt houdt voor ons de op dracht in tegenover alias en iedereen kritisch te zijn, ook tegenover jezelf". „In den Twijfelaar" .begon in 1964 (eerste voorstelling; voor de afdeling Vlaardingen van hét NVT) als een amateurcabaret. Louis Lemaire en de huidige Parool-journalist Geert Jan Laan, die beiden op school cabaret groepen hadden geformeerd, stelden een programma samen dat een onver wacht succes werd. Het bleef niet al leen bij uitstekende kritieken in de kranten; de publieke belangstelling was zo groot en de financiële mede werking van het Anjerfonds zo rigo- reus dat 80 voorstellingen konden worden gegeven. Het was na dit programma dat Le maire met de gedachte aan een eigen theater begon rond te lopen. Na het tweede programma, dat iets gereser veerder dan het eerste werd ontvan gen, zijn alle leden van de groep er aan gaan denken „beroeps" te wor den. Een stap die nu definitief is ge nomen. „Sneu (voor) velen" ging begin 1968 in première, een programma dat tot eind maart elke zondagavond in het Piccolo-theater wordt gespeeld. „Het heeft nog wel dezelfde titel, maar inhoudelijk is het bijna hele maal veranderd, vanwege de actuali teit en omdat we gewoon nieuwe idee- en kregen". Trouw beloond In de loop der jaren is „In den Twijfelaar" in het hele land opgetre den. Het succes in Amsterdam was zo duidelijk, dat een groep hoofdstedelij ke zakenlieden de groep in 1967 aan bood naar Amsterdam te komen. Een aanbod dat werd afgewezen, omdat men per se in Rotterdam wil blijven. Een trouw, die dan nu wordt beloond met een eigen onderkomen, hoewel er heel wat water (vroeger heette dat tenminste water) door de Maas moest stromen voordat het zover was. Om te zeggen dat Lemaire er grijze ha ren van heeft gekregen zou overdre ven zijn, maar dat hij zich verbaasd heeft over het uitblijven van die ty pische Rotterdamse dynamiek om „de zaken even te klaren" zoals dat in andere gevallen was gebeurd, staat als een paal boven water. Die zorgen zijn voorbij. Men leeft zich nu naast het maken van nieuwe nummers uit in het slopen van alle overbodigheden in het oude pand, zo dat architect Pieter Zaanen een „schoon" huis aangeboden krijgt om zijn verbouwingsplannen in te reali seren. Een werkstuk dat zijn hoogte punt zal vinden in twee van boven tot onder beschilderde gevels, voor en achter. Op een piepklein toneeltje, dat aan een kant met een punt de zaal in steekt, zal het programma worden gebracht voor een publiek dat geze ten aan tafeltjes gelijktijdig van een consumptie en van het cabaret kan genieten. (Consumpties tegen norma le restaurantprijzen. De toegangsprijs tot het cabaret bedraagt f3). Het café, dat los staat van het cabaret, wordt dagelijks gerund door een bar keeper. „In den Twijfelaar" zal ze ker een eigen publiek om zich heen krijgen. De leden van de groep wil len echter geen exclusief clubje cre- eren. „In onze teksten gebruiken we gewone taal. Ronde woorden, die iedereen kan begrijpen". Geen selectie via de taal dus. Het houdt niet in dat iedereen waarde- *4i l>% [life HHnBl ring van de groep zal opbrengen. Eni ge jaren geleden meende de stich tingsvoorzitter van het Nieuw Rotter dams Toneel een gastoptreden in de foyer Van de schouwburg te moeten onderbreken, omdat hij zich op zijn oranje hart getrapt voelde door een volmaakt onschuldige persiflage op een radioverslag op prinsjesdag. Hij zal waarschijnlijk niet tot de vaste gasten van de Twijfelaars gaan be horen. Maar wel een aantal mensen uit Strijen (spreek uit Strien), waar „In den Twijfelaar" voor het eerst cabaret bracht. Doodse stilte „We kregen geen lachje, geen hand op elkaar, vertelt Lemaire. Er was alleen maar stilte, stilte, doodse stilte. We werden er wel wat zenuwachtig van, want we dachten dat ze met z'n allen diep gekwetst waren. In de pauze vertelde de voorzitter van de Volksuniversiteit, daar ging het van uit, dat de mensen er geen idee van hadden dat ze mochten lachen en ap- De knutselaars onder U, die weten hoe belangrijk het is met goed gereedschap te wer ken, zullen enthousiast zijn over deze aanbieding. Hobbybrander onmisbaar bij duizend en één karweitjes zo als het solderen van ijzer, blik, tin, koper, zilver en goud, het ontdooien van bevroren leidin gen, het buigen van glas, het reinigen van metalen opper vlakken, het afbranden van verf, het snijden van plastic. Een onmisbaar stuk gereed schap, deze hobbybrander (waarop U een verfafbrander en soldeerstift kunt bevesti gen), met spits vlambeeld, een brandduur van ong. 5 uur en een temperatuur van 1300 - 1500°C, nu voor minder dan de halve prijs, voor nog géén acht gi brander Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze hobbybrander met een brandduur van ong. 5 uur, een temperatuur van 1300 - 1500°C, en spits vlambeeld, uitgevoerd met A standaard Reserve bus butaan Elke vrijdagavond tot 9 uur open plaudiseren. Hij vroeg ons of we na afloop met de mensen wilden blijven praten. Ondertussen duurde de pauze bijna drie kwartier. Waarom, bleek toen we weer begonnen. Ze gilden van de pret; er was ze verteld dat het mocht! Na afloop kwam de vraag hoe we over kwetsen dachten. Herman zei toen dat het betekende dat we een waarheid hadden verkondigd, die de mensen in hun zekerheden aantast. Op de eerste rij stond toen een zeer martiale figuur op, die pas sprak toen het muisstil was in de zaal. Hij zei: „Dan mot ge maar denken dat ge veel succes hebt gehad". Het bleef doodstil toen hij weer ging zitten. En toen gebeurde het: in z'n eentje ging hij heel hard zitten applaudiseren, waarna de zaal hem bijviel. Nader hand bleek de man hoofd van de school met den bijbel te zijn. Op de eerstvolgende première in De Lanta ren kwamen acht mensen uit Strijen kijken". Lemaire en de zijnen, technisch bij- gestaan door Martin Jans, bereiden zich thans ernstig voor op hun eerste optreden in hun eigen theater, zich I bewust van de zelf gestelde opdracht: het bevorderen van het cabaretleven in Rotterdam. Een onderneming, me de mogelijk gemaakt door de direc teur van het Groothandelsgebouw G. J. Thurmer, die door Lemaire wordt gekenschetst als „een echte Rotter damse stoomwals", omdat hij er ach terheen heeft gezeten dat de zaak in derdaad van de grond kwam. Deze inzet van twee kanten is nodig om de zo omstreden leefbaarheid van Rot terdam ook echt waar te maken. JAN HEIN DE GROOT. Vanyoege de verbouwingswerkzaam heden gestoken in oude plunje geven de leden van cabaret „In den Twij felaar". aan waar straks een bar komt in huh eigen café. Louis Lemaire (27) beproeft de bier- pomp, voor de bar v.l.n.r. Bert Nico dem (21), Loes Vos (32), Herman Frank (33) eh Martin Jans (26). Voor iets meer dan honderd gulden bent U de eigenaar van deze prachtige anti-hernia bed- bank kombinatie, een weldaad voor hen, die vlak en hard moeten of willen slapen, en U lost in één klap alle slaap-zit problemen op! Een komplete slaapset bestaan de uit Mahonie bedbank met stalen raster en uitschroefbare poten en met een dikke 10 cm polyaether matras. Een ideale kombinatie om rug klachten te voorkomen en om uitgerust wakker te worden voor nog géén honderdtien complete anti-hernia set met raster polyaether matrat Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze Bedden afdeling eerste etage deze anti hernia slaapsets, een Mahonie bedbank, stalen raster, matras- dek en 10 cm dikke polyaether matras (stofvrij en licht in gewicht), 80x190 cm, Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open GUn tel, of schrift bast MEER SERVICE BI] UITKERING AOW Binnen afzienbare tijd zullen de Sociale Verzekeringsbank en de Ra den van Arbeid overgaan tot het in voeren van een nieuwe betalingsme thode voor de uitkeringen, die op het postkantoor in ontvangst worden ge nomen. Dit betreft uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdoms wet (AOW), de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW), de Vrijwillige Ouderdomsverzekering (VOV) alsme de ongevals- en ouderdomsrenten. In het nieuwe systeem zal ernaar worden gestreefd zoveel mogelijk rechthebbenden ertoe bewegen hun uitkering op een giro-rekening te la ten overschrijven. Dat kan hun eigen rekening zijn maar ook een rekening van een gemachtigde b.v. een zoon of dochter. Overigens zal het giraal betalen be paald niet worden opgedrongen. De- gendjj, die hun uitkering toch maar liever niet via een giro-rekening ont vangen, krijgen zelfs een betere ser vice dan tot heden het geval is. In het kader van het huidige sys teem moeten degenen, die de uitke ring niet per giro laten overmaken, het bedrag op een vaste datum bij een daartoe aangewezen postkantoor in ontvangst nemen. In de toekomst krijgen deze rechthebbenden een cheque thuisgestuurd, die zij gedu rende de maand van uitgifte of de maand daarna, op elke gewenste dag en bij elk willekeurig postkantoor kunnen gaan verzilveren. Interkerkelijke dienst voor gehandicapten Zondag 16 maart wordt er in de ge reformeerde kerk te Bleiswijk weer een bijzondere Interkerkelijke dienst voor geestelijk-gehandicapten en hun familie gehouden. In deze dienst zal voorgaan ds. G. Koerselman, her vormd predikant te Bleiswijk. Aan vang half drie. Aanvragen voor ex tra autovervoer en aanbiedingen van autobezitters, die zich met hun auto beschikbaar willen stellen om deze dienst mogelijk te maken, zullen gaarne worden ontvangen bij de heer Los, telefoon 293750, voor 12 maart. Ik moet beginnen met op te merken dat ik hier vreemd sta. l)e dode die hier opgebaard ligt heb ik niet gekend. Ik heb hem nooit, bij. mijn weten, gezien. Een enkel gegeven staat mij sleohts over hem ter be schikking. Hij was een schipper en één dezer dagen maakte hij de laat ste reis toen God hem onderweg van Duitsland naar deze stad te genhield en zei: het is genoeg. Toch tracht ik mij op dit ogenblik een beeld van hem te vormen. Ik ben van huis uit bekend met het een en ander van het schippersle- Ieven. Mijn moeder is op een schip geboren en mijn grootvader van va ders zijde repareerde schepen. Ik ken de geur van de schepen en van hoe de stemmen aan boord klinken en ik weet van de wijde lucht bo ven de rivieren. Ik probeer me hem voor te stellen. Een schipper die jaren lang hier en daar en overal geweest is, een vrouw heeft lief gekregen en kinde ren heeft grootgebracht. En ik zie hier z'n broers en zwagers en z'n vrienden, allemaal mensen van de Rijnvaart. Mensen wie het harde werk in weer en wind op het ge zicht te lezen staat. Ik zie hem voor me, aan het roer en lopend langs de luiken, of in zijn bonker bij de beurs. Een zwerver met een bewe gelijk huis. Een man die de span ningen van de op en neergaande prijzen heeft meegemaakt en de tij den dat er naar een lading gehun kerd werd. De tijden dat de wind in z'n zeilen stond, maar ook de tij den die dood waren. Een man die zo het een en ander heeft meege maakt, omringd door vrouw en kin deren en familieleden die hem be grepen en .hem vaak ook niet be grepen. Ik heb u twee gedeelten voorgelezen uit de bijbel, een stuk uit een psalm, uit het Oude Testament en een stuk uit, een brief van Paulus. Het oude testament is een verslui erd boek. De mensen die erin aan het woord zijn hebben het over God en over hun leven en over hun dood. Banden van de dood hadden mij omvangen, angsten van het do denrijk hadden mij aangegrepen, zo hebben we gelezen in die psalm. Ik zie deze schipper bij nacht en ontij, met een hart dat fel bonst van angst, maar hij houdt het roer vast. Maar Hij heeft mij verlost, lees ik verder. Het Oude testament is een verslui erd boek. De mannen die hier spre ken weten nog niet alles. Ze ken nen een God en ze weten en heb ben ervaren dat die God helpt, maar hoe, dat is een vraag die blijft staan. Een God die bewaart in eeuwigheid, maar hoe dat alle maal kan, daar hoor je ze niet over. Daarom heb ik er dat ande re stuk bij gelezen, dat stuk dat op de rouwkaart stond. Nu zien wij nog Appèlavond. „Is geloven de moei te waard?" Over dit onderwerp spreekt ds. H. van der Werf van 's Gravenhage op zondag 9 maart in de dr. J. E. Feisserkapel van de Baptisten Gemeente te Rotterdam- Centrum, Proveniersstraat 52. Mede werking verlenen de gezamenlijke koren van Zuid en Centrum en The Four Sounds. De leiding van deze appèlavond is in handen van ds. G. Vegter. door een spiegel, in raadselen, doch straks van aangezicht tot aange zicht. Paulus weet er ook van. Toch is hij gedurfder en duidelij ker. Nu ken ik omvolkomen, maar dan zal ik ten volle kennen, zoals ik zelf gekend ben. Hoe weet hij dat? We hebben nog even verder gelezen: Ik maak u bekend, het evangelie, dat ik u verkondigd heb. Christus is gestorven voor onze zon den naar de Schriften, en Hij is be graven en ten derden dage opge wekt, naar de Schriften. Hier is de zaak ontsluierd. Dit is die eeuwige God, die Jezus uit de doden heeft opgewekt. Dat was de hoop van de ze schipper. Met die God heeft hij geleefd en gevochten, want ieder mens die Hem leert kennen krijgt het met Hem aan de stok. Naar die God heeft hij gehoord en tegen die God is hij uitgevaren als 't alle maal niet wilde zoals hij wilde, een driftige schipper langs de Rijn. God was de grote golfstroom die hem meenam en die hem bracht waar Hij hem wilde hebben. Tot op de ze reis die de laatste werd en toen hem gezegd werd dat het genoeg was. Daar was hij op voorbereid. Want daar moet een mens mee re kenen. Dat het gebeuren kan dat er geen discussie meer plaats kan vinden, maar het het laatste woord valt. Maar dat laatste woord was: genoeg. Genoeg gevochten en in de wind gestaan. Genoeg nederlagen geleden en teleurstellingen te ver werken gekregen. Genoeg gedaan. En dat laatste was het geheim: ge noeg gedaan. Dat had Christus voor hem. Dat wist hij. Niet altijd even rotsvast, misschien wel onzeker als de golven, maar wel blijvend. Een mensenleven lang. En dat is onze troost, dat deze God zo is, in leven en sterven. Een ontfermer, zegt die psalm, Iemand op wie te rekenen valt. MEDEMENS OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't 1 Bachplein 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrak! 17 - 16 15 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sii houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be hoort De Havenlood, te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor y vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe- zorgd.

De Havenloods | 1969 | | pagina 17