Tl H W flVK M III I Tlx zrz:::irte" „Burg. Thomassen voert strijd bestuurlijk op onbehoorlijke wijze" Snelheidscontrole met radarapparaat aIaA W ^4| KUNSTGEBITTEN NAALD'.VIJKS BURGEMEESTER Bezwaren G.S. Rijnpoort Hygiëne Sportfondsenbad laat niets te wensen over GROEN <900 MM M h mhh n M| 18e jaargang no. 18, donderdag 6 maart 1969 I flft" fl| H IE HRfaf B H B® «I J^B BI i^H Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon Door het „Plan 2000 is de Rijn- poorthaven, waartegen het gemeente bestuur van Naaldwijk zich verzet, weer opnieuw in de actualiteit geko men. „Burgemeester Thomassen be weert. dat minister Bakker in de Tweede Kamer gezegd zou hebben, dat er geen bezwaar meer bestaat te gen de aanleg van de Rijnpoorthaven" zegt burgemeester Hordijk, die er de handelingen wan het Kamerdebat over de Zeehavennota bijhaalt. „Maar dat is niet waar. De minister heeft gezegd, dat hij een definitief oordeel nog niet kan geven, omdat hij nog de adviezen van de Raad voor de Waterstaat en de Rijksplanologi sche Dienst moet krijgen. Hij heeft alleen de waterstaatkundige moge lijkheden aangegeven, maar dat is wat anders." In januari van dit jaar heeft de ge meente Naaldwijk een uitvoerige no ta (burgemeester Hordijk spreekt, in navolging van zijn Rotterdamse ambtsgenoot al over een „groen boekje") opgesteld. Vorige week werd deze nota door het Rotterdamse gemeentebestuur met een aantal kant tekeningen afgehandeld. Op deze kanttekeningen heeft burgemeester Hordijk zijn antwoord al weer klaar. Dat antwoord zal over niet al te lan ge tijd worden gepubliceerd, waar mee deze zaak weer in zijn volle he vigheid in beweging is gekomen. Wat de burgemeester van Naald wijk hij is pas een jaar als zodanig werkzaam het meest dwars zit, is het feit, dat het vooroverleg over dit onderwerp volledig heeft ontbroken. Op het betrokken gebied werd drie jaar geleden door de Kroon een be stemmingsplan gelegd. Kort daarna kwam Rotterdam met zijn plan er een haven aan te leggen, speciaal be stemd voor containers en als termi nal voor passagiersschepen. In een van de kanttekeningen stelt Rotter dam nu, dat de burgemeesters van Naaldwijk en van Maassluis tevoren vertrouwelijk zijn ingelicht, voor dat het plan gepubliceerd Werd. De burgemeester van Naaldwijk nam toen terstond een afwijzende houding Mededeling „Maar dat vertrouwelijk inlichten noem ik geen overleg", zegt burge meester Hordijk, evenals zijn voor ganger dat trouwens heeft gedaan. „Van overleg zou pas sprake zijn ge weest, wanneer het Rotterdamse col lege van B. en W. met ons college over de plannen had gesproken. Dan had men tot een uitwisseling van ge dachten kunnen komen. Nu is het al leen maar neergekomen op een ver trouwelijke mededeling. Je voelt je net als een ondernemer, wiens buur man zegt: ik kan je spullen ook ge- OWARSGEBAKKEN NATUURWIHOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN REPARATIES le klas-werk vanaf 5. per reparatie 20-karsats gouden kroon 17.50 U kunt er op waahten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dani. Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn "82, 34, 38, 45, 49, 49a. bruiken, want ik kan er. meer uitha men. Maar dat wil toch niet zeggen, dat het economisch en structureel zuiver' is. Burgemeester Thomassen voert «ën overrompelingstaktiek". Er zijn nog andere punten in de tak- tiek van Rotterdam waar burge meester Hordijk over struikelt. „Wij hebben telkens de vraag gesteld of die containerhaven niet ergens an ders, op Rotterdams grondgebied kan komen. En dan is het toch niet mijn taak om aan te geven waar dat moet zijn, dacht ik. Nu.stelt Rotter dam in zijn kanttekeningen, dat het antwoord op deze vraag wordt gege ven op kaart 1 van het rapport .2000+. Maar dat is pure kolder; want onze vraag dateert al van enk.ele jaren ge leden en dat plan is pas kort geleden gepubliceerd. Verderop staat in die kanttekenin gen: „,Het standpunt, dat Rijnpoort niet binnen de gemeente Rotterdam kan worden aangelegd, hebben wij in een rapport met vele variant-oplossin gen geadstrueerd. Hel rapport is aan de besturen van Zuid-Holland en Rijnmond gezonden en is op aanvra ge beschikbaar. „Dat is ronduit be stuurlijk onbehoorlijk. Rotterdam be schikt over ons gebied en de argumen ten daarvoor zijn op aanvrage be schikbaar..." Open vraag Burgemeester Hordijk spreekt over „het ontbreken van elke rechtsze kerheid". Hij wijst er op, dat de plan nen van Rotterdam voor de aanleg van de containerhaven nu al gevolgen heeft voor het hele gebied. „De be leggingsmaatschappijen tonen voor dit gebied al grote belangstelling", zegt hij. „Vele ondernemers weten niet waar ze aan toe zijn en durven op het ogenblik niet te investeren. Het is voor mij nog een open vraag of Rotterdam niet ergens anders te recht kan met die haven. Ik geloof, dat er in de buurt van de Eemhaven nog wet ruimte is. Maar ik denk, dat men die ruimte in reserve wil hou den. Het vreemde is echter, dat Rijkswaterstaat altijd heeft gesteld, dat er ten noorden van de Waterweg geen havens mogen komen. Ook Maassluis mocht dat niet. En nu zou Rotterdam het ineens wel mo gen". Burgemeester Hordijk meent, dat men „op het scherp van de snede" werkt. Hij wijst daarbij op de verzil- ting. Rijkswaterstaat heeft weliswaar gesteld, dat die verziltlng wel zal meevallen door het leggen van drem pels in de Waterweg, maar daar heeft de Naaldwijkse burgemeester niet veel vertrouwen in. Daarnaast zijn er de nautische bezwaren, het grotere gevaar voor aanvaringen op de Waterweg, waar men ook al wèer overheen stapt. En dan is hij er hele maal niet gerust op, dat de contai nerhaven werkelijk beperkt zal blij ven tot het gebied, zoals dat ni^ipp de kaart staat aangegeven. NIEUWE CARAVANS v.a. 3250,(ook verhuur) ROEI-, VIS- en ZEILBOTEN v.a. 325,— BEDRIJFSAANHANGWAGENS W/esiRrhmrEJi Westerkade 24, tel. 010-264850, SCHIEDAM Showroom dagelijks geopend, 's Zondags 2—5 uur. Inruil - financiering Burgemeester Hordijk „We moeten elkaar toch niets pro beren wijs te maken", zegt hij. „Als de haven met alles wat er bij hoort, gereed is, zal men heus wel meer ruimte zoeken voor andere dienstver lenende bedrijven, die bij die haven horen. Dat afgrendelen zal dan een wassen neus blijken te zijn". Ook schrijnt het standpunt van bur gemeester Thomassen, dat het gebied, waarop de haven zou moeten komen, slechts voor een klein gedeelte (20 procent) voor tui»bouw bestemd is. „Het gebied is voor de volle honderd procent agrarisch", zegt burgemees ter Hordijk. „Er is alleen deze res trictie', dat er op een grote strook langs de Waterweg (80 procent van het gebied) geen kassen mogen wor den gebouwd, omdat die strook vol gens het door de Kroon goedgekeur de bestemmingsplan groen moet blij ven, Maar het is wel tuinbouwgebied". Dan komt burgemeester Hordijk op de typisch eigen functie van het West- land, die naar zijn mening wordt uit gehold door de plannen van Rotter dam. „Het Westland ligt klimatolo gisch gunstig", stelt hij. „Er zijn hier meer zon-uren dan elders in het land. Dat betekent, dat het rendement van de glasctiltuur hoger ligt dan op ande re plaatsen. Nu wordt dit gebied al be dreigt door bijvoorbeeld-de uitbreiding van Deri Haag. Strakaëkomt de aan leg van de rijksweg van Ypenburg af. Elke kilometer weg betekent een ver lies van 35 ha tuinbouwgrpnd. Boven dien wil Rotterdam het tracé van de hoogspanningslijn van Rotterdam naar Europoort verleggen als gevolg van de havenplannen. Dat betekent, dat er onder die lijn geen kassen kun nen worden gebouwd. Als je nu na gaat, dat de omzetcijfers van alle vei lingen in het Westland zijn gestegen van f 173 miljoen gulden in 1961 tot 344 miljoen in 1968, dan zegt dat toch wel iets". Opbrengst Blijft nog de vraag of een haven gebied per hectare meer geld zal op leveren dan een tuinbouwgebied. Bur gemeester Hordijk zegt daarover: „Men moet zich natuurlijk ook af vragen wat voor de mensen zwaar der weegt.'jB-e mensen.'zijn nauw ver bonden met <je tuinbouw. Daar vin den ze hun vreugde in. Aan de ande re kant is het kapitaal, dat in het tuinbouwgebied van het Westland is geïnvesteerd, kapitaal van'de mensen zelf. Nederlands kapitaal dus. Als er havens komen, zullen er zich buiten landse Ondernemingèn vestigen. De vraag blijft dan waar dé opbrengsten van dat kapitaal hoofdzakelijk naar toe gaan". En die opbrengsten gaan dan niet naar het tuinbouwgebied, want het ar gument van de gemeente Rotterdam, dat het Westland voor de afvoer van de produklcn ook gebaat is bij de aan wezigheid van een containerhaven, wijst burgemeester Hordijk van de hand. „Het grootste gedeelte van on ze export is gericht op West-Duits- land", zegt hij, „en dat vervoer gaat grotendeels over de weg. Voor de verbinding met Engeland hebben wij de haven van Scheveningen". r straks, als gevolg Phi 2000samen met andere bur gemeesters van gemeenten, die zich evenzeer als hij bedreigd voelen. „Thomassen vraagt er om", zegt hij daarover, „door het negeren van elk bestuurlijk overleg". JAN DIJKSTRA Gedeputeerde Staten 1 college meent, dat de bouw van «en containerhaven op die plaats ujteiiaa- ta bedenkelijk zal zijn voor het WëfcV tónd. Bovendien is men van mening, dat Rotterdam niet met voldoende argumenten is gekomen om de aan leg van deze haven te rechtvaardigen. G.S. menen, dat voor deze haven een andere plaats gezocht zal moeten wor den, bijv. op de zuidelijke oever van de Waterweg. Volgende week zul len provinciale staten over dit stand punt van G.S. moeten beslissen. Gemiddeld een kleine tienduizend een duik m het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan. Een aantal, dat aan de verzorging van het bad hoge eisen stelt, zo consta teert de directrice, mejuffrouw Ha- zebroek. Iedere avond wordt het wa ter gezuiverd want de hygiëne neemt een belangrijke plaats in. Dit bete kent ook, dat het water een bepaald chloorgehalte moet bezitten en juist dat geeft wel eens problemen. Om daarin zoveel mogelijk te voorzien, is een nieuwe installatie besteld, wel ke spoedig aangebracht zal worden. Er is een voorschrift inzake de hoe veelheid chloor welke toegevoegd moet worden en zoals ook wel in an dere zwembaden, krijgt men weieens klachten over de sterkte van het chloor. Er zijn ook nog andere pro blemen voor het Sportfondsenbad, zo als het ruimtegebrek en de mogelijk heden tot uitbrêiding. De plannen daartoe werden nu ongeveer tien jaar geleden ontworpen, doch het is er nog steeds niet van gekomen om fi nanciële redenen. Het Sportfondsenbad werd in 1934 gesticht waartoe aandelen werden uitgegeven. Het staat, dus geheel bui ten de gemeente en ontvangt ook geen subsidie. In sommige gemeenten is de situatie anders, omdat wel ge meentelijke subsidie wbrdt ontvangen en het gemeentebestuur dus inspraak heeft. Mejuffrouw Hazebroek ziet nu wel met enige zorg de toekomst te gemoet, wanneer het zwembad Schie dam gereed zal zijn waardoor zij een terugloop verwacht van het aantal bezoekers. Het terrein voor uitbrei ding van het Sportfondsenbad ligt overigens reeds jaren braak. „Misschien zou het voorlopi gwel te gebruiken zijn als speelgelegenheid voor dé kinderen hier in de omge ving", oppert mejuffrouw Haze broek, die kennelijk de zo nodige uit breiding nog niet ziet naderen. „We zouden de gemeente Schiedam niet willen vragen om een subsidie, maar toch wel om een wat betere vergoeding voor het schoolzwem men", zo geeft ze te kennen. Er wordt nl. momenteel een „vergoe ding" van ƒ45 per uur betaald en dan staan er drie leraren langs de kant! In Rotterdam is dat anders geregeld, daar wordt 75 cent per kind per les vergoed. Zwembad Zuid In zwembad Schiedam-Zuid ziet mejuffrouw Hazebroek toch wel ge varen voor de toekomstige exploitatie van het Sportfondsenbad. Er korhen heel wat „klanten" uit dit stadsge deelte en die zullen indien de plannen althans werkelijkheid zou den worden verloren gaan. Nu heeft het Sportfondsenbad nog een flinke bezetting, doch met zulk een „aderlating" ziet het er toch niet zo best uit ofschoon de belangstelling voor bet Sportfondsenbad nog steeds toeneemt. Er is wat meer tijd vrijgekomen voor het lesgeven aan kleuters, doch dat gaat ten kosten van het zgn. „recreatie-zwemmen". „Indien >r een overdekt zwembad bij zou moe ten in Schiedam, dan zou dat in de eerste plaats nodig zijn in de omge ving van Groenoord", aldus de me ning van mejuffrouw Hazebroek. Er zijn thans telkens 70 kleuters in de leeftijd van plm. vijf jaar die zwemles ontvangen waarbij er zijn die reeds in het diepe bad kunnen zwemmen. Voor die zwemlessen be staat veel belangstelling en er is een wachtlijst van wel 200 kleuters. Als geheel valt er dus niet te klagen over het gebruik van het Sportfondsenbad. Intussen heeft dr. E. J. Molt, in specteur van het Bureau Milieu Hy giëne een onderzoek ingesteld en ge constateerd, dat er allerminst reden tot klagen is, ook niet voor wat be treft de situatie in de kleedhokjes. Deze mogen dan niet ideaal worden genoemd, zij zijn schoon en dat is het voornaamste, zo concludeerde hij. Overigens lag het reeds in het voornemen van de directie van het Sportfondsenbad om zodra de finan ciën dit toelaten, de vloeren van de badhokjes te laten betegelen. ZELF DOEN [s voor u ook mogelijk als u _t voor niets is Gtol al bijna 40 jaar „doe h en voordeliger, maar gevallen ook beter. B.T.W. ng Toegevoegde Waarde in uw huis. Timmeren. schilderen, behangen, metselen parket leggen, meubelen it schoorsteen vernieuwen. halve werk. Groen RCADEAU houten wand. bevesttgings- I materiaal, zoals spijkers^ Kom zelf kijken en uitzoeken Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, me' J~ beste kwaliteiten. Iedere geopend van half negen tol De mogelijkheid is groot, dat de burgemeesters van de gemeen ten, die betrokken zijn bij hel „Plan 2000 plus" gezamenlijk actie zullen gaan voeren om de belangen van huil gemeenten te behartigen. Overleg in die richting is er al geweest tussen bur gemeester P. W. Hordijk van Naaldwijk en enkele burgemeesters op Flakkee. „Rotterdam wil al zijn tegenstanders één voor één overwinnen," zegt de burgemeester van Naaldwijk. „Dat moeten wij voorkomen. De manier, waarop Rotterdam zijn plannen maakt is onjuist. Burgemeester Thomassen voert bestuurlijk toch wel op onbehoorlijke manier de strijd. Ik dacht, dat daar toch ook wel een taak van de regering ligt." Bedreigde kassen Wassen neus De Schiedamse verkeerspolitie heeft dezer dagen radarappa- ratuur in gebruik genomen waar mee de maximum-snelheid kan worden nagegaan. Dit is een heel wat eenvoudiger systeem dan dat van de Gatso-me- ter, hoewel ook dat nog zal wordgn gebruikt. Het Mesta-radar apparaat is in een Volks wagenbus je geplaatst zo dat de controle voorkomen ambu lant kan plaats vinden op ieder punt van een w>eg, waarin een recht gedeelte is. Met een teller wordt vastgesteld welke snelheid wordt gereden en bij overtreding wordt per walkie talkie de verderop geposteerde po litieman gewaarschuwd. Op het wegvak van de Chur- chilllaan onder het viaduct is de apparatuur geprobeerd, waarbij nog werd volstaan met een waar schuwing. Vrouwenwereldgebedsdag SCHIEDAM Morgen, vrijdag 7 maart, Vrouwenwereldgebedsdag, wordt in de Grote Kerk een korte ge bedsdienst gehouden voor vrouwen van alle gezindten. Deze dienst be gint acht uur. Medewerking verleent Het Schiedams Vrouwenkoor. In de dorpskerk van Kethel Groenoord wordt eveneens een gebedsdienst ge houden, aanvangende acht uur.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1