MB WE 2? 0 Met Andere Woorden I lentfade Batterijen Ledanché Brigadier Piet en de semi-prof n.v.fijnwerk rotterdam steno-typiste DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MAART 1969 Ach, Rotterdam is wei een aardige stadhoor Dit is het verhaal de ervaringen van Kenneth Brown, adjunct-hoofdre dacteur van het Engelse blad The Journal of Com merce and Shipping Tele graph. in Liverpool, verge lijkbaar met het Nederland se Dagblad Scheepvaart. Kenneth Brown, een be langrijk journalist dus, was, vorige week in ons land om zich foat meer op de hoogte te stellen van de Neder landse toekomstplannen. Eerst begaf hij zich naar Amsterdam. Bij de voor- lichtihgsmènsen veront schuldigde hij zichj omdat hij zo maar kwam binhen- vallesp. Dat vondën ze daar niet erg. ,,Wie wilde hij spreken?" vroeg men hem. Hij noemde een paar hoge func$onarissen. Er werd getelefoneerd. Even later stond- een taxi voor en de heer Brown werd naar zijn eerste afspraak gebracht. Toen hij daar vandaan kwam, lag een map klaar met uitvoerig^ documenta tie over Amsterdam. In het Engels. Tevens stond er een tfaxi gereed om hem naar de volgende afspraak te brengen. Een dag later wist de heer Brown net zo veel van Amsterdam af als de Amsterdammers zelf. Toen toog hij naar Rot terdam. We zullen geen na men noemen. Hij, kwam te recht bij een bureau, dat speciaal voorlichting geeft aan buitenlanders. De aan wezige functionaris, die hem ontving, vertelde hem, «lat hij geen tijd had voor de heer Brown, omdat hij over twee minuten weg moest. „Plan 2000Dan moest de heer Brown naar het. stadhuis. Nee, bij die dienst had men geen En gelse vertaling en de tijd ontbrak om verder voor lichting te geven. Als de heer Brown iemand wilde sprekén, had hij dat tien dagen tevoren moeten aan vragen. Kenneth Brown toog naar het stadhuis. Daar ont moette hij een voorlich tingsfunctionaris. Het „Plan 2000-f" kon hij krijgen. In het Nederlands. Nee, er was geen uittreksel in het En gels gemaakt. De heer Kenneth Brown zei, dat hij niets had aan het Neder landse rapport, omdat hij onze taal niet spreekt. De functionaris vond het jam mer, maar hij kon hem ook niet verder helpen, want hij had het rapport zelf nog niet gelezen. Bovendien had hij geen tijd. Afspra ken maken met hoge func tionarissen? Nee, dat ging niet, want daarvoor had de heer Brown zijn komst te voren moeten aankondigen. De Engelse journalist toog tenslotte maar naar het Dagblad Scheepvaart, waar zijn Nederlandse col lega's hem de gevraagde Voorlichting gaven „Ach, Rotterdam is wel een aar dige stéd, hoor," zei hij la ter tegen ons, vlak voor zijn vertrek, „maar ik weet veel meer van Amsterdam Vaar dr dorst „Wij proberen een dosis sperma van rond 3000 eenheden in de diepvries containers te bewaren als appeltje voor de dorst maar het valt niet mee om die wens te realiseren. De aanvrage voor sperma van Blitsaerd Keimpe is namelijk zo ontstellend groot, dat wij af en toe nee moeten verkopen. Er is al sperma geëxpor teerd naar tal van landen tot naar Zuid-Amerika toe de conditie van de stier is prima, maar je mag van zo'n dier nu ook weer niet het onmo gelijke verlangen", aldus de voorzit ter. Alleen in de provincie Noord- Hollahd zijn tot nu toe al zo'n 10.000' dochters en circa 2500 zonen van hem geschetst. Indrukwekkende aantallen. (uit de Landbode) Oamrskaas In „een zuivelwinkel in Brussel ont dekte dagblad „De Tijd" een nieuwe kaassoort voor dames. Bij de Edammer kaas stond ml., met dikke letters geschreven „Fro- mage des dames". Het bleek geen vergissing, want op de vraag: „Mag ik een ons Edammer", zei de win kelierster: „Die verkopen wij niet". Toen. gewezen werd op de Edammer in dë etalage was het antwoord: „Oh, c'est le fromage des dames que vous désirez". Wraak Wie de haven- en industrieplannen van 's werelds grootste havenstad bestudeert, zal tot de ontdekking ko men! dat deze plannen voor het grootste deel zijn ggmaakt door de heren Plantinga, Tillema en Posthu- ma. 'Zoals men ziet zeer noordelijke namen. Dit werpt een geheel nieuw licht op het plan „2000 plus" (dat is is een soort volvette kaas met. een bijzonder luchtje). En nu kan men wel driftig beweren, dat we niet bui ten die industrie- en havenuitbreiding kunnen („Welvaart is welzijn" en „je moet er van eten") maar het zou best eens een verlate wraakneming van genoemde dtie noorderlingen kunnen zijn om' wat onze Hollandse voorouders onder graaf Dirk de Der de hun hebben aangedaan omstreeks 1250. En straks krijgen wij en onze aam borstige nakomelingen kramp in de nek van het opzien naar de anti-ex- treme-luchtverontreinigingschoor- stenen die als bomen in een bos de humus vasthouden en dan zitten zij zich op staten, stinsen en zaten, er gens verweg in de grazige Friese wei den, een aap te lachen om deze ons toegebrachte genadeslag. gaan <mmi i'<»u\vig!i<»i<l iimm1 Welvaartsvloed Het praten over inspraak houdt toch nog niet op dus doen we nog even mee. Is het u wel eens opgeval len dat autoriteiten op een gegeven moment altijd komen met het argu ment dat wij, burgers, er niet alles van weten en het grote geheel Dinsdag 4 maart vierde de heer G. van der Burg zijn 45-jarig dienst verband bij Rijnmond Bakkerijen N.V. Hij is als wijkvsrkoper werk zaam en is drager van de bronzen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Van der Burg, werd thuis 'gehuldigd Idöor-directie, staf en col lega's, waarbij tevens de gebruikelij ke envelop werd overhandigd. kunnen overzien? Maar hoe zou dat toch komen? Omdat wij, burgers, zo dom zijn of omdat wij, burgers, zo dom gehouden worden? Het is 'na tuurlijk wel makkelijk als wij, bur gers, van toeten noch blazen weten en het maar overlaten aan de mensen die wel de hele grote lijnen kunnen overzien. Of om met een groot dichter te spreken: „Nou geen gezeur, het gaat toch goed, Wij weten heus wel hoe het moet". Intussen wordt met vaste tred een gipsen voet ons dwarsgezet en men verdrinkt ons in de welvaartsvioed. Een klasse scheerapparaat, dat bij verschillende warentesten als één der besten naar voren kwam, vanaf morgen voor een unieke prijs in een unieke aan bieding. met tondeuzestand "instelbaar op 220 en 110 volt met euro-stekker, past in ie der stopkontakt 1 jaar garantie ligt gemakkelijk in de hand kompleet met borsteltje, snoer en fraai etui Een scheerapparaat met een vergelijkbare winkelwaarde van f.69.50 nu voor nog géén vier tientjes. 1 jaar garantie l/anaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit Westduits kwa liteit! scheerapparaat, merk Braun, kompleet met snoer, euro-stekker Elke vrijdagavond tot 9 uur open Het Centraal Nederlands Henge laars Vierbond heeft de minister van Landbouw en Visserij verzocht de datum van opening van het vissei- zoen, d|e dit jadt normaliter op zon dag zou vallen, met één dag te ver vroegen en mitsdien te stellen op za terdag, 31 mei a.s. nu... beduidend goedkoper Al heeft U nog maar een kwar tiertje de tijd voor de visite komthet is toch voldoende om Uw haar keurig in model te brengen, natuurlijk met warm- tekrullers! Warmtekrullers, de nieuwe en unieke methode om krullen te zetten. Leg de krullers 10 minuten in kokend water, waarna U ze in Uw haar kunt aanbrengen. Reeds na 5 minuten zult U zich verbazen over het ver bluffende resultaat. 10 Prima warmtekrullers met klemmen om in het haar te bevestigen, kompleet met duidelijke Gebruiksaanwijzing, koopt U voor nog géén twee gulden en tachtig cent. 107: „Mooi zo, instappen dan maar", zei brigadier Piet, alias generaal Mesjocco. „Die kapitein met die drie sterretjes op zijn pet komt voorin bij mij te zitten. Duw die andere drie maar achterin." De gevolmachtigde officier voldeed braaf aan het bevel en duwde de vier krijgsgevangenen vol ijver naar binnen. „Zie zo, ze zitten er in, generaal", zei hij toen. „Maar nu is er geen plaats meer voor mij. Hoe kom ik nu naar de kazerne?" „Héél eenvoudig, grijnsde brigadier Piet. „Ga maar lopen. Dat is goed voor je kuitspiertjes. Je bent uiteinde lijk nog jong genoeg!" En vóór de verbouwereerde officier wat zeggen kon, was de generaal al weggereden, hem in volslagen wanhoop achterlatende. Doch deze wan hoop maakte al spoedig plaats voor een stoere en manne lijke verontwaardiging, die zijn uitweg vond in een ge spierde verwensing. „Porco porcissimo generalissimo!!" tierde de gevolmachtigde officier, maar het hielp niet veel, want de auto was weg en bleef weg. Al met al begrepen Piet's vier medereizigers nog niet veel van de situatie. Ze vroegen zich verwonderd af wat de generaal wel met hen voorhad en hun verbazing steeg ten top, toen de man op een gegeven moment zijn auto stopte en bevelend sprak: „En nu de wagen uit, alle vier!" „Je gaat ons toch niet doodschieten?" vroeg wachtmees ter Zwiebelmann. „Zeur niet", lachte Piet. „We staan hier op de overweg bij de tunnel, die de verbinding vormt naar Slavonië, je eigen vaderland. Ga die tunnel maai in en zie maar, dat je zo gauw mogelijk thuiskomt." Vanaf vrijdagmorgen 9 uur kopen wij warmtekrullers v een perfekt kapsel, per 10 stuks Elke vrijdagavond tot 9 uur open 108: Verbaasd keken de vier vrijgelaten mannen de generaal aan, doch wederom was het opperwachtmeester Zwiebelmann, die een en ander zei. Blijkbaar was hij als kundig politieman gewend snel en geslepen zijn con clusies te trekken. Hij viel kapitein von Köpenick ten minste juichend om de hals, stak een dikke wijsvinger in de lucht en riep: „As-je-me-nou! Da's brigadier Piet!" „Verroest! Je hebt gelijk!" gilde Fritzl. „Da's Piet In een generaalsvermomming! Ha, die Piet! Heb jij ons uit de klink gepeuterd, jong?" „Toe nou, lui! Niet te geestdriftig!" zei Piet berispend tegen de luidruchtige schare, die elkaar pl maar juichend óm de hals viel. „Grijp nou je kans en ga er gauw vandoor. Hier, pak aan! Er ligt toevallig nog een mooie zaklantaarn in de auto. Die zullen jullie wel kunnen gebruiken!" Piet reikte het edele viertal de zaklantaarn over en daar gingen ze, zingend en juichend in de stille nacht. De opperwachtmeester liep met de zaklantaarn voorop en lichtte bij. „Mannen", zei hij. „Al komen we dan in lichtelijk gehavende staat terug in ons dierbare vader land, laten we nooit vergeten, dat we onze vrijheid te danken hebben aan onze buitenlandse vriend, brigadier Piet!Zoveel woorden had de dikke Zwiebelmann nog nóóit achter elkaar gezegd en het verbaast ons dan ook met, dat zijn makkers hem in stille bewondering achter na liepenJa, en zo kwamen zij ten langen leste vermoeid, maar blij, weer in Ottoburg aan. Wij zien daar juist de markante figuur van kapitein Fritzl von Köpenick door de oude stadspoort naar binnen lopen. „Het licht in het hotel en het politiebureau brandt nog!" zei hij. (Wordt vervolgd) Zoet wordt zuur door lange duur. Dat was het gezegde dat de oplos sing vormde voor MAW 50. Omdat het een jubileumpuzzel was loofden we een prijs van 10 uit, het dubbe le van normaal. De prijs gaat naar D. v.d. Velden, Vossiusstraat 165. Vlaardingen. De oplossing van de puzzel van deze week kan niet op een briefkaartje, men zal dus de ge hele oplossing moeten opsturen naar: Puzzelredactie De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam. De oplossingen moeten voor dinsdag twaalf uur in ons bezit zijn. In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 51. Bovendien zou men ons een dienst kunnen bewijzen door er voor te zorgen dat er voldoen de aan postzegels geplakt wordt. Industrieweg 129-135 - Rotterdam-B ledereen wordt dagelijks ge confronteerd met de steeds stijgende kosten van het le vensonderhoud en het wordt hoe langer hoe moeilijker de eindjes aan elkaarte knopen. Misschien heeft U er al eens over nagedacht om enige uren per dag tegaan werken, om zodoende een welkome aanvulling op Uw'gezinsin- komen te verkrijgen, doch is het tot nu toe alleen nog maar bij plannen maken gebleven. Thans is er een mogelijkheid om deze plannen uitte gaan voeren. Bent U een en kunt U corresponderen in een of meer moderne talen (liefst Duits), dan kunt u ons helpen! Op diverse afdelin gen zouden wij met Uw hulp meer werk kunnen verzetten, terwijl dan in onderling over leg de werktijd geregeld kan worden. Wilt U meer weten over de mogelijkheden? Komt dan eens kennis maken. Gaarne vooraf een telefonische af spraak Telefoon 155044, toestel 29. Natuurlijk kunt U ons ook schrijven, N.V. Fijnwerk •Industrieweg 129, (Spaanse- polder) Rotterdam 8 In deze diagonale kruiswoordpuz zel is de laatste letter van elk in ta vullen woord de eerste letter van het daaropvolgende woord. Het zijn ala t ware twee kettingen van woorden, die elkaar telkens met de middelst® letter kruisen. In de vier vierkanten middenin komen horizontaal en ver ticaal dezelfde woorden. LINKSOM: (7 letters) 1-2 verkeers- document; 2-3 autotype; 3-4 oosterse rijkaard; 4-5 soort stoffer; 5-6 Mo hammedaanse bedevaartsplaats; 6-7 luifel; 7-8 metalen drinkgerei; 8-9 plotselinge gemoedsbeweging; 9- zure melkspijs; 10-11 pompen; 11-12 wijnsoort; 12-13 trap; 13-14 plotse ling; 14-15 hoofddeksel; 15-16 deel van brood; 16-17 achteruit; 17-18 overheid; 18-19 geslacht; 19-20 ouder wetse voetenwarmer; 20-21 flets- 21- 22 sterkedrank: 22-23 jaloezie; 23-24 rookgerei; 24-1 tor. RECHTSOM: (5 letters) 1-2 meest- vertaalde boek; 2-3 gebladerte; 3-4 opstandeling; 4-5 voorzetsel; 5-6 vocht; 6-7 proberen; 7-8 boos; 8-9 schittering; 9-10 ras: 10-11 familie lid; 11-12 deel van Frankrijk; 12-13 gus; 13-14 Europ. hoofdstad; 14-15 fy-achtig; 5-16 ravijn; 16-17 Euro peaan; 17-18 bontsoort; 18-Ü9 plezier- 19-20 leesteken; 20-21 welriekend» stof; 21-22 lichaamsdeel; 22-23 effen: 23-24 zegeteken; 24-25 bast; 25-26 ba rak; 26-27 verderfelijke stad (bfjb. 27-28 soort hamer; 28-29 stijgen; 29- 30 beroemde Zweed; 30-31 ongevuld; 31-32 (geldelijk) voordeel; 32-1 vogel'- bek. MIDDENIN: 1 vleugel; 2 nader hand; 3 deel van huis; 4 spelleiding; 5 inham; 6 vreemde munt; 7 omroep; 8 slang; 9 onb. v.n. woord; 10 brood- rand; 11 gil; 12 cadans; 13 verdo vende stof; 14 muggenlarve; 15 mu ziekterm; 16 greppel; 17 boom; 18 beneden; 19 kosmetisch produkt; 20 kleur. Het voorjaar J begint op] 7 maart r met de bloemenpraci Van 7t/m16 maart in de Rivièrahal, in de gran dioze omlijsting van Diergaarde Eiijdorp Rotterdam

De Havenloods | 1969 | | pagina 2