Huidige jeugdraad zal wezenlijke verandering moeten ondergaan tö huisman Vaat# Scvlla promoveert naar 2e klasse C.OM \R.-rapport conclu deert Zelf tanken bij Total Heren van Spirit behouden goede kans op de titel S'dam 6 DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MAART 1969 nu... beduidend goedkoper opening tuincentrum Weer heeft Schiedam een handbal kampioen kunnen begroeten. Het werd Scylla, dat aan het feest kon beginnen. Het moest een beslissings wedstrijd spelen tegen DWS 4. Na een zeer spannende ontmoeting, waar in de eerste helft Scylla zich opper machtig toonde, haalde de ploeg door een overwinning van 96 de titel binnen. Doelvrouwe Ria Poot en spits- speelster Margreet Bunte hadden in deze overwinning wel het leeuwe aandeel. Scylla promoveert nu naar de 2e klasse van de afdeling, wat toch wel een prestatie genoemd mag worden voor een team dat nog geen twee jaar bestaat. De beiide Schiedamse jeugdkampi oenen zijn er niet in geslaagd nog enige aanspraak te kunnen maken op de dis'trictstitel. De damesjunioren van DWS moesten Hellas een zege van 62 toestaan. De herenjunioren van UVG moesten genoegen nemen met 'n 14-0 nederlaag tegen Hermes. Het veteranenteam van DWS, dat een beslissingswedstrijd moest spelen tegen Actief, met als inzet de titel, bleek niet opgewassen tegen de Rot terdamse formatie. Jaap Bunts en Cees van Geene werden danig ge mist. Het tweede damesteam van DWS was ook aan een beslissings wedstrijd toe en wel tegen Kwiek Sport. De Wedstrijd is echter uitge steld. REISKOSTEN tot f 5,- vergoeden wij bij aankoop van minstens f 75,- op vertoon van trein-, tram-, bus-, of metrobiljet. kleren maken de man Huisman maakt de kleren Korte Hoogstraat 15, le Middellandstraat 98-100, Wolphaertsbocht 218-224 De zaalcompetitie is weer achter de rug en de veldhandbalcompetitie gaat weer de aandacht vragen. Om dat het speltype van het veld en de zaal veel van elkaar verschillen, valt het voor de teams niet mee zich snel om te schakelen. Het is dan voor ons ook nog steeds een vreemde zaak. dat de zaalcompetitie niet midden in het veldseizoen valt. Het moet toch mogelijk zijn de eerste helft van de veldcompetitie te laten verspelen van maart tot juni en de tweede helft van september tot november. Dan kan de zaalcompetitie normaal in de wintermaanden gespeeld worden. Er Is al dikwijls over gesproken, maar tot nu toe zonder resultaat. De dames van UVG gaan het zon dag opnemen tegen het Haagse AHC. Het is te hopen dat de povere resul taten van UVG tijdens de zaalcom- petitie geen nadelige invloed hebben gehad op het verloop van de veld competitie. De heren van UVG spe len tegen Hoogvliet. Het zal een span nende wedstrijd worden, met een kleine kans op de volle winst voor UVG. Bij Wilton gaan de dames op bezoek bij EHC in Den Haag. De he ren gaan naar Hermes en zullen daar danig op hun tellen moeten passen. De dames van Scylla treden in Rot terdam aan tegen Snelwiek 2. Mis schien dat het resultaat van de zaal competitie Scylla goede moed geeft en de punten mee naar Schiedam zal' brengen. De dames van DWS moe ten zondag tot volle winst kunnen ko men tegen het Rotterdamse Snelwiek. Het zal ook hard nodig zijn, daar DWS de punten best kan gebruiken. Het tweede damesteam treed aan te gen Spartaan wat een bijzonder las tige tegenstander is. De heren van DWS tenslotte gaan naar Kwintsheul voor de wedstrijd tegen Quintes. In de eerste helft van de veldcompetitie heeft DWS het er lelijk bij laten zitten en staat dan ook onderaan de ranglijst. Het is dan ook zaak voor DWS de zaken gron dig aan te pakken wil het niet ver huizen naar de le klasse district. Ingebroken is in het kantoor van de machinefabriek Ingelse aan de Strickledeweg. Alle bureaus en kas ten werden doorzocht doch er wordt niets vermist. Meer resultaat had 'n inbraak in het bedrijf van de N.V. Cash and Carry aan de Nijverheid straat, waar voor een waarde van f 3.000 aan sigaretten, f 200,- aan bon bons, enkele weekendtassen, een kof fiezetapparaat, twee boorapparaten en 700 flessen gedistilleerd werden gestolen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Als eerste aanbieding van ons heropende Tuincentrum, deze veredelde rozenstruiken, groot- bloemige rozen, van 1e kwali teit, om ook in Uw tuin de he le zomer van een rozenfestijn te genieten. Flinke struiken, die normaal 1.69 kosten, vanaf 3 tak, reeds gesnoeid voor 't voorjaar, in magnifieke kleuren, jgroot- bloemige rozen, per stuk voor noggé6n gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons Tuincentrum op de tweede etage, deze eer ste klas grootbloemige struik rozen, in rood, rose De Schiedamse Jeugdraad is in een impasse geraakt en in feite is er sinds geruime tijd geen sprake meer van een behoorlijke organisatie. De Jeugd raad is ruim acht jaar geleden opgericht door een particulier initiatief met als doel: voor de aangesloten organisaties een gesprekscentrum te zijn, hun belangen te behartigen en gezamenlijke activiteiten te bevor deren. Evenwel heeft de moeizame opkomst van de Jeugdraad wel ge leerd, dat de bij de raad aangesloten organisaties hem (de raad) meer zien als een orgaan ter verdeling van het subsidie dan als orgaan van overleg en samenwerking. Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat het aantal leden van de bij de Jeugdraad aangesloten verenigingen plm. 4000 bedraagt, hetgeen neerkomt op 15 procent van de Schiedamse jeugd. Met de opzet van een dergelijke Raad of zo men wil jeugdadviesraad of jeugdservice-orgaan, moet het mo gelijk zijn het wijdvertakte werk t.b.v. de Schiedamse jeugd te kun nen omspannen. Deze raad of dit orgaan zal dan ook volledige erkenning moeten ver krijgen van het Gemeentebestuur. Dan alleen zal het mogelijk zijn alle zaken de jeugd betreffende, in de ruimst mogelijke zin te behan delen, te beoordelen en eventueel ook uit te voeren. Zonder veel resultaten is tijdens een in wijkgebouw Nieuwland gehou den bijeenkomst van afgevaardigden van diverse jeugdorganisaties in Schiedam weer eens gesproken over allerlei jeugdproblemen. Wethouder G. D. de Graaf verwees naar de plannen inzake de samenstelling van een Jeugdraad nieuwe stijl. De heer A. van Mook, ambtenaar van jeugd zaken te Haarlem en lid van de zgn. Cower-commissie heeft de plannen nader besproken, naar aanleiding waarvan enige discussie volgde. De wethouder deelde mee, dat indien mo gelijk in wijk Groenoord noodvoorzie ningen ten behoeve van jeugdrecrea- tie aangebracht zullen worden. De vergadering werd door plm. 50 perso nen bezocht. Nadat verleden jaar een benzine maatschappij langs rijksweg 12 ben zinepompen met een automaat voor munten en bankbiljetten plaatste, is ook Total Nederland N.V. thans met een dergelijke proef begonnen doch nu binnen de bebouwde kom, name lijk op haar service-station aan de Horvathweg te Schiedam. Hierdoor wordt aan de bewoners van de rond om deze drukke verkeersader gele gen stadsdelen van Schiedam en Rot terdam, een zeer speciale extra ser vice geboden. Ook tijdens de nachte lijke uren (tussen 24.00 uur en 07.00 uur) is daar suppr- «n normaalben- zine verkrijgbar "en verstan de, dat de auto: i' st zichzelf be dient. Door middel van een keuzeschake laar kiest hij het gewenste produkt en kan dan, nadat een bankbiljet van tien gulden of een rijksdaalder in de tank-automaat is gedponeerd, de pomp in werking stellen volgens een op de pomp en automaat aangebrach te handleiding. De automobilist ont vangt bovendien een kassabon die, behalve het bestede bedrag, aangeeft hoeveel BTW in dat bedrag begre pen is. De gebroeders Van Weizen hebben weer, evenals vorig jaar, een ,,vis- actie" ingeluid in hun restaurant Erasmus aan het Roterdamse Raad huisplein' maar dit jaar ook in res taurant Europoort" aan de Maas boulevard te Schiedam. Drie weken lang zullen visgerechten de boven toon voeren op het menu. Daartoe kwam, vorige week vrijdag de Coe- ree 26, de Nooitgedacht, van schipper G. Tanis uit Goedereede, vis bren gen, die gedurende de afgelopen nacht was gevangen. Verser kon het al niet. De kotter, die regelrecht pan zee kwam, loste de vis aan het terras van restaurant Europoort. Men kan in beide restaurants kennis maken met vele bekende, maar voor al ook minder bekende, visgerechten. Zo hebben de eigenaars snoekbaars laten roken en zodoende een smake lijk nieuw produkt gekregen. Snoek baars staat overigens ook nog in an dere vormen op het menu. Wie vooraf een soepje wil eten, kan het doen met een uitstekende vissoep, die bewijst, dat de kok zijn vak verstaat. De visgerechten kan men be sproeien met een witte wijn uit1 de Elzas, die voor beidé restaurants spe ciaal wordt geïmporteerd. Tijdens het operatief vooraf kan men genieten van een schelvispekeleen kruiden bitter, die vroeger aan boord van vis serschepen werd gedronken, rt\aar die nu en dat ten onrechte wat in het vergeetboek is geraakt. Toen rechtshalf Aad v.d. Steen ver in de tweede helft middels een straf- bal Spirit op veilige afstand van Zand- voort bracht, behielden de Schiedam mers daarmee een gunstig uitzicht op 'n eventueel kampioenschap. Voor dien hadden de Thurledebewoners angstige ogenblikken moeten doorma ken, toen zij na een 20 voorsprong snel op 21 gezet werden en Zand- voort tot overmaat van ramp twep strafballen kreeg toegewezen. De in een blakende vorm verkerende Spirit goalie Kees van Huss<en pareerde bei de. Een derde strafbal bij de stand 31 was hem echter te machtig. Vier strafballen in een wedstrijd is be paald geen sinecure. SpiritZandvoort was vooral in de eerste helft een uitstekend en enerve rend duel. De Schiedammers bleken helemaal geen last te hebben van win- terslaaptroubles en speelden fris van de lever, de kortste weg naar doe) zoekend. Zij namen dan ook snel een aanzienlijk veldoverwicht en zochten hun heil in op pure snelheid gebaseer de combinaties. Slecht schieten en on besuisdheid stonden echter vroegtijdi ge successen in de weg. Hoefsloot en Van Leeuwen, de grote animators in de voorste linie, vonden elkaar vaak in gaaf samenspel en vormden een voorbeeld van inzet voor het gehele team. In de 18e minuut kregen de Thurledebewoners een lange corner te nemen. De hieruit ontstane scrim mage bood Hoefsloot een fraaie kans. die hij onmiddellijk afrondde Spirit bleef aandringen en dit noopte de Cir cuitbewoners tot forsheid welke te lankmoedig bestreden werd door het zeer matige fluitistenduo. Een diepte pass bereikt Van Leeuwen die na zich langs enkele verdedigers gewrongen te hebben, prachtig scoorde. Met 20 kon Spirit comfortabel gaan rusten. De tweede helft zou bijzonder sen sationeel en minder prettig verlopen. Zonder dat een Schiedamse stick iets kon uitrichten, forceerden de gasten een strafcorner, die keihard inge schoten werd: 2—1, gestimuleerd door dit vroegtijdige en toch wel on verwachte succes gooide Zandvoort alles op de aanval. De Schiedamse verdediging begon als een kat in het nauw rare sprongen te maken. De goed spelende Olthuis schopte de bal uit het doel en dat betekende de eer ste van een serie van vier strafbal len. Van Hussen stond pal. De char ges van Zandvoort werden steeds ve nijniger, maar Spirit trad niet krach tig genoeg op. Opnieuw leek het alsof een tweede strafbal een periode van decadentie ging inluiden. Van Hus sen was opnieuw op zijn post. Spirit was geen schim meer van voor de - rust. Het kwam wel tot enkele schaar se uitvallen, maar die verontrustten Zandvoort vooralsnog geenszins. Het was echter de snelle Hein Wassen- berg die zowaar een strafbal wist te forceren. Een Zandvoortback wierp zijn stick voor de voeten van Was- senberg hetgeen de zich in stilzwijgen hullende referee niet ontgaan was. Te vens moest Zandvoort de wedstrijd met tien man uitspelen. De rest is bekend. Opvallend was het dat nog een Zant- voort-speler eerder moest retireren, wat te wijten was aan een inferieure conditie. Analyserend komen we tot de volgende slotsom: Spirit bezit een goed geoliede ploeg die zich door on verwachte tegenslagen te snel laat in timideren. De stand luidt: Spirit 7 11, Te Werve 7—10, MRHC 7—9, Leo- nidas 68, Zandvoort 77, Pollux** 7—5, Cartouche 8—5, Ev. Swift 9—2 Dames De dames traden na een te lange rustperiode weer in het strijdperk met redelijk succes. Het leidende Leo- nidas vermocht evenals Spirit niet-tot grote daden te komen. Beide ploegen waren aan elkaar gewaagd met een iets beter Leonidas, dat door foutjes in de Schiedamse verdediging kansen kreeg. Doelvrouwe Tineke van de Wa ter wist door goed getimed uitlopen vaak erger te voorkomen. Niettemin slaagde Leonidas er in te, scoren: 01. Naarmate de speeltijd verstreek kreeg Spirit meer vat op het Rotter damse aanvalsspel en een fel offen sief was het gevolg. Leonidas hield de zaak echter potdicht door nogal fors ingrijpen. Uit een van de vela vrije slagen zag Anja Beukers een gat en plaatste daar de bal in, waar door Marian Kloos gelegenheid kreeg te scoren 11. Vlak voor de rust was Leonidas dicht bij een treffer. Eveli ne Jansen kon niets anders doén dan de bal met haar voet van de doellijn' schoppen. Een strafbully was het ge volg, maar deze liep voor leonidas ongunstig af. Zij tekende protest aan, wat tot gevolg had, dat na de wedstrijd opnieuw ge bullied werd. Toen wist'Eveline Jansen te voorko men dat de tweede strafbully doel trof en de eindstand bleef 1—1. Toegang werd verschaft tot een kelder in flatgebouw 2, aan het Bachplein, waar ten nadele van een Vlaardingse firma ter waadde van f 1500 aan kabels," lampen en trans formatoren werd gestolen. Juist op Uw kleine steeds te rugkerende inkopen, zoals Uw afwasmiddel, kunt U veel geld besparen. Super afwas, het synthetische afwasmiddel, waarmee Uw vui le vaat vlug weer glanzend schoon is, enwaarmee U Uw handen spaart. Zo'n grote knijpflacon Super afwas, die bijzonder zuinig in het gebruik is, met een inhoud van maar liefst 1 liter, koopt U bij ons voor precies drie kwartjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze gezinsflacons Super afwas, inhoud 1 liter, zuinig in het gebruik, zacht voor Uw handen, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook msandagmorgen opan GMn tal. of schrift, bast. schap. In deze gemeenschap moet de jeugd haar eigen leven behouden, haar eigen groepsvorming. Conclusie van het bovenstaande is: dat het jeugdwerk, c.q. gemeentelijk jeugdbeleid, aan geheel andere nor men toe is dan tot nu toe gevolgd. Twee mogelijkheden Om het jeugdwerk in Schiedam een nieuwe injectie te geven, kan een keus worden gemaakt uit twee mo gelijkheden: a. de huidige Jeugdraad open te stellen voor alle groeperingen en het bestuur op een nieuwe brede re basis samen te stellen; b. het creëren van een orgaan voor jeugdservice met een gemengde vorm, waarin overheid én parti culier initiatief participeren. Derhalve een nieuwe Raad voor de Jeugd die moet functioneren in het grote geheel van het maat schappelijk opbouwwerk en die een veelzijdige én uitvoerende taak te vervullen heeft. (Jeugd raad nieuwe stijl) Ten aanzien hiervan blijft de vraag, of een nieuw te vormen Jeugdraad met opname van andere organisaties, door de thans aangeslo ten organisaties wordt geaccepteerd en of er dan wel een vruchtbare sa menwerking mogelijk is. Van een orgaan als gesteld in sub b, zijn de jeugdorganisaties in geen enkel opzicht afhankelijk; ander zijds is ook de overheid (gemeente) niet meer afhankelijk van een verte genwoordiging uit de particuliere sector, die slechts een klein deel van de gehele hiedamse jeugd verte genwoordig.. Bij een piaatselijk jeugdbeleid gaat het om drie belangrijke punten: de taak van het plaatselijk or gaan, c.q. jeugdraad; de subsidiëring van het jeugd- de structuur van het plaatselijke jeugdbeleid, met als bijzondere punten a. de verhouding overheid-particulier initiatief; b. de wijze waarop de jongeren zelf betrokken worden bij het plaatse lijk jeugdbeleid; c. de vraag of het om jongeren in de „vrije tijd", dan wel of het om jongeren in het totaal van de sa menleving gaat. In de eerste plaats dient genoemd te worden, dat een beleid, gericht op het doenfunctioneren van voorzie ningen voor de vrijetijdsbesteding van de jongeren, zoveel mogelijk aan gepast zal moeten zijn bij de wen sen en verlangens van de jongeren zelf. Rekening moet worden gehou den met de plaatselijke mogelijkhe den wat betreft leiding, accommoda tie, e.d. Een nieuw plaatselijk jeugd beleid wil niet zeggen: bestaande functionerende organisaties omver werpen. Integendeel, er zal aanslui ting moeten worden gezocht. Van we zenlijk belang is, dat het jeugdwerk functioneert in het grote maatschap pelijke bestel. Samenstelling Inzake de samenstelling van het onderhavige orgaan zou de vertegen woordiging als volgt kunnen zijn: 1. vertegenwoordigers van de ge meentelijke overheid (Raad) 2. jeugdorganisaties; 3. jongerenwerk (jeugdsociëteiten) 4. instellingen voor vormingswerk t.b.v. de werkende jeugd; 5. instellingen voor kinderbescher ming; 6. sportorganisaties, voor wat be treft de jeugdsport; 7. onderwijsinstellingen; 8. deskundigen op het gebied van het jeugdwerk; b.v. psycholoog, socioloog, pedagoog, medicus, kinderpolitie enz. Bachplein verrijkt met parkeerterrein Deze week is het grote parkeerter rein op het Bachplein, plaats biedend aan ongeveer tweehonderd auto's, ge reed gekomen. Na een sterke vertra ging door de vorst- en sneeuwperio- de, hebben de straatmakers nu de laatste hand aan het parkeerplein ge legd. Dit plein is aangelegd voor he4 eerste flatgebouw, doch ook de bewo ners van het vijfde flatgebouw moe ten hiervan gebruik maken, nu het terrein in die omgeving bestemd werd voor scholenbouw. Dit betekent vpor laatstgenoemde flatbewoners een groot ongerief, om dat zij ngal een afstand naar het nieuwe plein moeten afleggen, hetgeen vooral bij slechte weersomstandighe den niet zo plezierig is. Binnenkort zal het parkeren op het plein, alleen zijn toegestaan in de parkeerhavens voor de flatgebouwen en op het parkeerterrein voor de an dere flatgebouwen. De gemeentelijke plantsoenedienst heeft het parkeer plein omrand met jonge boompjes, wagrbdj dan later ook struiken zullen komen. De afdeling Nieuwland van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal dinsdagavond 18 maart het 12e jaarfeest houden in de Magnalia Deikerk. Medewerking' wordt verleend door het trio Klein kunst. Op 15 april zal ds. Bouterse een lezing houden over het onder werp: „Valse en ware profeten." Dit staat te lezen in het rapport dat door de gemeentelijke Jeugd commissie is samengesteld, nu ge tracht zal worden de werkwijze ge heel te herzien, in overeenstemming met het COWR-rapport, de commis sie tot Onderzoek van Wettelijke Re geling voor het jeugdwerk. In het rapport wordt erop gewezen, dat het jeugdwerk zich in de laatste jaren aanzienlijk heeft gewijzigd. De tijd van programmering van het jeugdwerk is voorbij. Thans is er be hoefte aan een veel groter scala van mogelijkheden. Het werk moet niet langer van bo venaf worden opgelegd; de plaatse lijke situatie is bepalend. Dienstverlening en service aan de jeugd zullen een belangrijker rol moeten spelen in het plaatselijk jeugd beleid. Een belangrijke vraag is ook; Hoe krijgt de jeugd meer inspraak? Wie zijn de jongeren? Blijkens het COWR-rapport functio neren d<f huidige overkoepelende or ganen niet meer en wordt geen ex pliciet jeugdbeleid gevoerd. Door de gemeenteraad werd in 1947 een Raads commissie voor de jeugd in het le ven geroepen waarin naast vier raadsleden ook vier leden van de toenmalige Ned. Jeugd Gemeenschap, afd. Schiedam zitting namen. Bedoelde commissie beoogt te zijn een adviesorgaan voor het college van Burgemeester en Wethouders. De leden komende uit de particuliere sector werden op voordracht van de Ned. Jeugd Gemeenschap door de Gemeenteraad benoemd. Sinds 1960 worden laatstgenoemden op voordracht van het bestuur van de Schiedamse Jeugdraad door de Gemeenteraad benoemd. Teneinde' e r, t..,.K,...akrr e her structurering tot stand L. aunnen brengen en daardoor de gesignaleer de moeilijkheden te kunnen oplossen zal de huidige Jeugdraad een wezen lijke verandering moeten ondergaan. Het jeugdwerk zal ter plaatse in een zo groot mogelijk verband moeten worden samengebracht. De jeugd voorzieningen zullen voor een groot deel moeten samengaan met de voor zieningen voor de gehele gemeen-

De Havenloods | 1969 | | pagina 6