We moeten van tijd tot tijd onze accu laden VOORSORTEREN w u s "T/JW Dini de Neef houdt het op 'n huwelijk-speciaal F O C O m Oecumenische dienst bij ingebruikneming orgel FILM^. CABARET XllI Passiemuziek in Magnaliakerk TONEEL MUZIEK*^ Opening van zaken |NcA^cynen/>er§ DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 MAART 1969 9 S'dam In hel begin van deze eeuw dach ten velen, dat het Christelijk ge loof spoedig de hele wereld zou veroveren. Men sprak graag van „evangelisation of the world in this generation". Nog één generatie, en dan zou de boodschap van Jezus alle volkeren hebben bereikt, ge holpen door de weergaloze expan sie van de Westerse cultuur en techniek. De oude wereld-religie's leken immers op sterven na dood te zyn. Maar juist ook in. reactie op het Westers imperialisme zijn overal die oude wereld-religie's (Hindoeïsme, Boedhisme, Islam, enz.) tot nieuw le ven gewekt en hier en daar een sterk bindmiddel voor jonge nationalisti sche staten in Azië en Afrika gewor den. Sterker, nog: zoals de Christelijke kerken eeuwen lang zending hebben gedreven onder volken van andere religie, beginnen nu de Oosterse gods diensten zending te drijven onder ons. Om maar een paar voorbeelden te noemen: twee driehonderd Neder landers zijn in de laatste jaren naar de Islam overgegaan en het Yoga (een Indische vorm. van meditatie) trekt de aandacht Van velen. Het is dan ook begrijpelijk dat de T.V.-uitzendingen van „Denkbeeld", verzorgd door de N.T.S.. sterk de aandacht trekken. Aan de program ma's over het gebed namen mensen uit de meest uiteenlopende groeperin gen deel. vooral ook stromingen, die voor radio en televisie op andere wij ze niet of nauwelijks aan bod komen. We noemen: De Soefi Beweging (een oosters getinte religieuze filoso fie); De lusters Augustinessen van St. Monica (een R.K. comtemplatieve orde); Verbond van libéraal religi euze joden in Nederland; Stichting Stromen van kracht (Pinksterbewe ging); Islam; Vrijdenkersvereniging „De Vrije Gedachte". Doorgeven Direct na de laatste Denkbeeld- uitzending belde een lezeres mij op. Ze was diep getroffen en vroeg mij, of dit niet in de Havenloods kon wor den doorgegeven. Dat doen we graag. Om er even in te komen: in de uit zending daarvóór werden beelden ge toond van allerlei soorten gebed met er doorheen afschuwelijke beelden uit het wereldgebeuren. De gebeden van de synagoge werden b.v. onderbro ken door flitsen uit de zesdaagse oorlog,.tussen Israël en de Arabische landen. Joods gebed: Laat ons in vrede slapen gaan, Here onze God in vrede en laat ons staan onze Küning in het leven en spreid over ons de hut van uw vrede en maak ons geschikt door de goede raad die van U uitgaat en help ons terwille van uw naam Vorm een beschutting om ons heen en houd ver van ons de vijand, de ziekte, het zwaard nubeduidend goedkoper Het allernieuwste modesnufje op tassengebied, een tasje met 3 beugels, brengen wij nu reeds in zo'n voordelige aan bieding. Moderne visite-tas, 3-vaks met goudkleurige beugelsluitingen, waardoor U alles apart kunt Een keurig afgewerkte hand zeven gulden voordeel, nog géén achttien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze zeer modieuze visite-tassen met 3 vakken en beugelsluiting, in de kleuren zwart.bruin Elke vrijdagavond tot 9 uur open de honger en de ellende en spreid over ons heen de hutten van uw vrede Geprezen Gij Heer Hij die spreidt de hut van vrede over ons en over heel Israël en over Jeroesjalajim (Jeruzalem). Naar' aanleiding hiervan stelde de presentator Jack van Belle de kern vraag: „Is het gebed bij alle afschu welijke dingen die we om ons heen zien, niet een schertsvertoning ge worden?". Zelfbedwelming Mevrouw Van Alem, één van de ve le briefschrijfsters, nam de hand schoen op tegen het gebed. Ze had aan de N.T.S. op een briefkaart ge schreven, dat ze bidden godslasterlijk vond, een vorm van zelfbedwelming, van geestelijke onanie (zelfbevlek king). Ze lichtte dit als volgt toe: Ik vind. om met de godslastering te beginnen, dat je als je bidt, uitgaat van het feit, dat je afhankelijk bent van God. dat God je geschapen heeft, en ook de wereld waarop je staat. Dus God is medeverantwoordelijk voor alles wat je doet. Ik ga er vanuit, dat je het zelf moet doen. Ik wil niet mijn onvolkomenheden aan God ophangen, ik wil proberen daar boven uit te stijgen vanuit mezelf en in medewer king met anderen. Want alleen kan ik het natuurlijk niet. Als ik dan praat over die zelfbe dwelming, dan mag ik misschien nog even die vespers aanhalen van die zusters. Neem me niet kwalijk zus ter, maar ik vond daarvan toch een sfeer van sereniteit uitgaan, die ont- zag'lijk zelfbedwelmend werkt, die de boot van de realiteit afhoudt. U gaat weliswaar in de gezinnen maar u zou misschien nog meer kunnen op brengen, als u dat bidden achterwege liet. Dan had u nog meer tijd beschik baar ook. En ergens is de geestelijke onanie wel in dit geheel verweven, dacht ik. Zr. Kooiman: Ik kan alleen maar dat antwoord van Rabbijn Soetendorp herhalen, dat als we niet onze accu laden, we op een gegeven moment uitgewerkt zijn. Mevr. Van Alem: Wij moeten aan anderen onze accu laden, zuster, niet aan God. Dat is een godslastering. Zr. Kooiman: Ja, dat vindt u. Maar dat vinden wij nu net niet. Ik geloof in God en ik geloof dus dat God de mogelijkheden geeft aan mij en aan ons om zo goed mogelijk ons werk te doen, waaruit dus ons geloof in God en in zijn liefde blijkt. Maar als ik niet bij tijd en wijle en wij doen dat regelmatig mijn accu laad. dan ben ik uitverkocht op een gegeven moment. Goede relaties Mevr. Van Alem: Ja. dat neem ik aan. Maar ik Vind het niet reëel om dat aan God te doen in de vorm van bidden. Ik meen dat dat op een an dere manier ook mogelijk is, n.l. door een goede relatie met andere mensen. Rabbijn Soetendorp: U kunt het eenvoudig zeggen, zuster. U wilt u aan God laden en mevr. Van Alem zegt: ik zou dat veel liever willen doen aan andere mensen. Natuurlijk steekt u uw licht aan aan de kaarsen die anderen in de hand houden. Maar de kaarsen die anderen in de hand houden, hebben ze in de hand gekregen, mevrouw. Zij zijn niet plot seling een soort zelf-generator ge worden. Maar ze ontsteken dat aan een bijzonder groot net en als de krachtbronnen daarvan op een ogen blik verstopt raken of kapot gaan, dan is nog niet dat net stuk. De heer Kief: Ik vind de redene ring van Rabbijn Soetendorp heel op merkelijk. Hij gaat er n.l. zonder meer vanuit, dat de andere mensen, laat ik zeggen door God opgeladen worden. En hier ligt nou precies het verschil. Wanneer je daarvan uitgaat, dan moet je wel zo redeneren zoals Rabbijn Soetendorp en als de zuster redeneert. Als je er van uitgaat, dat de mens het hoogste is voor de mens, dan zeg je: je kan me nog veel meer vertellen, maar ik zoek mijn gemeen schap bij andere mensen, in de ver zameling van andere mensen. Dan kun je die krachtbron, waar Rabbijn Soetendorp het over heeft, op een psychologische manier ook nog wel verklaren. We geloven dat dit een duidelijke probleemstelling is. Haakt iemand r op ïr DR. K. J. KRAAN. 1 Dini de Neef, bekend door Ana- tevka, heeft in die tijd erg weinig gedaan voor de televisie. „Ik had er gewoon de tijd niet voor. Maar de laatste tijd doe ik weer meer voor de televisie. De meeste men sen kennen me ook hierdoor. Want ach, bij het toneel zit men in de zaal, maar via de t.v. kom je le vensgroot bij iedereen in de huis kamer. Als ik met mijn kinderen op straat wandel, hoor je de men sen tegen elkaar zeggen: Ze is het, ze is het hoor! Daar ben ik aan ge wend. Mijn man vindt het niet erg als ik er niet ben. Hij is zelf acteur en begrijpt dat. Bovendien heb ik het helemaal niet druk de laatste tijd. Ik kan mijn tijd wijden aan de kinderen, mijn dochter tje Barbara en mijn zoontje Rober- tje. Doordat ik toch actief in dit moeilijke vak blijf, krijg je niet dat je vast roest en bovendien de kinde ren te veel aan je bindt. Het is eigen lijk hun belang dat ik in dit moeilijke vak doorga. Toen ik trouwde hield ik op bij Tingel-Tangel. Daarna ben ik alleen nog freelance gebleven. Echt helemaal ophouden, néé! Indertijd met Anatevka heb ik ze ven weken achter elkaar gerepe teerd. Maar daarna ben je weer bij de kinderen en televisie is iets dat je kan aannemen of niet. Er gaat vreselijk veel tijd in de kinderen zitten. Het huishouden zelf vind ik nu... beduidend goedkoper Een geweldige aanbieding ta pijt, waardoor iedereen in staat wordt gesteld ook de mooiste kwaliteiten te kopen vindt U vanaf morgen op de 1e etage. Een prachtige partij kamer breed nylon tapijt' in diverse breedten en uitvoeringen, n.l. 370, 380 en 390 cm breed en met dubbele jute rug en wafel rug. Oerdegelijk nylon tapijt met kleine schoonheidsfoutjes, nu door elkaar per meter voor nog géén acht tientjes. kamerbreed nylon tapijt Voorsorteren een greep uit het Rotterdamse culturele gebeuren, ta melijk willekeurig, tamelijk subjectief, omdat niet naar volledigheid wordt gestreefd. Een oriëntatiepunt voor de lezer: dit vinden wij ervan, neem het voor wat het is, een handreiking. het mannetje Dorus, dat het al zo on waarschijnlijk lang op de vaderland se planken volhoudt dat het er niet meer vandaan te denken is. Woens dag- en zondagmiddag met de kinde ren op visite: een belevenis waaraan veel ouders ook hun hart zullen opha len. Mauritsstraat, Rotterdam. Neemt U de maat van Uw kamers mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze partij kamer breed nylon tapijt in diverse kwaliteiten: met dubbele jute rug en wafelrug, in de breed ten 370, 380 en 390 cm en diverse mooie kleuren w.o. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Nieuw deze week „Funny Girl": verbijsterend Amerikaans showwerk met als grote ster Barbara Streisand. Hoewel we de film nog niet gezien hebben, durven we hem aan te beve len, omdat mevrouw Streisand nu eenmaal een van die talenten is, die altijd de moeite waard zijn om te gaan bekijken. Volgende week meer over Funny Girl". Verder geen bioscoopnieuws; ein deloze prolongaties en geen premiè res van films die we nu ook wel eens in Rotterdam zouden willen zien. Het oude liedje. Hopenlijk brengt de tele visie enig soelaas deze week, want we willen geamuseerd worden, niet waar. Sterkte d'r'mee. Cabaret ,,ln den Twijfelaar", bin nenkort onder eigen pannen, brengt nog steeds ,,Sneu(voor)velen", een programma echter dat zo aan de ac tualiteit is aangepast, dat het niet meer op het eerste lijkt. Scherpzinni ge satire, verpakt in plezierige kol der, zodat u altijd moet lachen. Tot eind maart blijven de Twijfelaars in het Piccolo-theater spelen, medio april verhuizen ze naar de Maurits straat waar een eigen theater wordt geopend. „Bij Dorus op visite" kan men ook in levende lijve. En niet alleen bij hem, want alle bekende gezichten van de televisie treft men ook aan in De werkcommissie der Gerefor meerde Kerk Nieuwland besloot bij gelegenheid van het paasfeest ieder een in staat te stellen op zijn of haar wijze dit feest te vieren. Er zal op de drie woensdagen voor Pasen van 7 uur tot 8.15 uur n.m. passiemuziek te beluisteren zijn in de Magnalia-Dei kerk. Iedereen, in het. bijzonder zij, die niet gewoon zijn 's zondags de kerk te bezoeken, zijn in de gelegen heid daar rustig naar te luisteren. Tijd van komen en gaan ligt aan de bezoekers zelf. Voorts zal men op le paasdag vanaf 9.15 uur paasliederen zingen op het plein voor de Magna liakerk. Hieraan werken mee het Nieuwlandkoor en Harpe Davids. Door vernieling van een automaat aan een fotozaak in de Passage werd een aantal fotolampjes gestolen. Schrijf'es iemand Bel'es iemand Bezoek'es iemand Braat'es met iemand ...u weet zelf wel wie eenzaam is in uw omgeving- PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE RECLAME @8023 Shaw heeft met „Caesar en Cleopa tra" een comedie van de macht ge schreven. Een prachtig stuk, dat een gave vertolking vraagt met het ac cent op de onderliggende bedoelingen van de schrijver. Het NRT heeft zich daar niet aan gestoord en het stuk aangegrepen om er een vertoning van te maken: glad en zielloos. Zaterdag en zondag in de Rotterdamse Schouw burg. Tip. Het Nationaal Ballet brengt een programma geheel gewijd aan de grote choreograaf Balachine. Uitge voerd worden Serenade, Pas de deux romantique, Ivesiana en Vier tempe ramenten. De muzikale begeleiding is van het Nederlands Balletorkest onder leiding van André Presser. Maandag, Rotterdamse Schouwburg. Een wereldje waarin armoede, ver vuiling, ontucht en drank welig tie ren, een wereldje van fatsoenrak kers, kerkvoogden en duivelbanners, onnutte bedelaars en hoeren. Dit is het beeld dat de toeschouwer krijgt tijdens „De Spaanse Brabander" van Bredero. Een schilderachtige voorstelling vol vaart. Dinsdag, Rot terdamse Schouwburg. Wie van vioolspel houdt en een on geëvenaard kunstenaar wil horen vindt op het concert van het Rotter dams Philharmonisch .Orkest alle ge legenheid daartoe. Dan treedt 's we relds grootste violist, David Oistrach.j op, die voor u het vioolconcert van Brahms zal spelen, dat tot een der^ meest imponerende composities vani de vioolliteratuur behoort. Bijzondere aandacht vraagt tevens; Beethoven's 8e symfonie, waarmede* hij feitelijk zijn tweede scheppingspe-' riode afsloot. Niet zonder reden ty peerde Paul Becker, de grote Beet- hovenkenner en -biograaf, deze sym fonie met het „hooglied der lachende filosofie", waarmede het karakter vari deze door Beethoven „kleine" symfo nie genoemd het best. is aangeduid. Doelen, donderdag 12. Voor hen, wier muzikale aspiraties niet uitgaan naar symfonische- en ka mermuziek, maar die aan een anders bron hun muzikale dorst willen les sen, zal het concert van de Politit Harmonievereniging .Hermandad" de aangewezen ontspanning zijn. Daar zal het Westland's Mannenkoor, be kend van de Televisie-serie „De gla zen Stad", medewerken, alsmede de sopraan Elly Verhoeven-Verhees en Aad van der Hoeven, die het grote Doelenorgel zal bespelen. Doelen, za terdag. Tip: Een bijzondere Shakespeare- avond. In samenwerking met de ver eniging „Vrienden van het lied" orga niseert de Rotterdamse Volksuniver siteit „Shakespeare inspiratie of wat u maar wilt", een programma van liederen op Shakespeare-teksten, verbonden door sonnetten en korte in leidende fragmenten uit toneelstuk ken. Medewerkenden zijn Meta Bour- gonjen. alt-mezzo; Henk v.d. Brink, bas; Chris Veelo, piano; Nora Boer man, voordracht en Gerard de Geus. voordracht. Woensdag, Aula Volks universiteit. vreselijk, dus daar besteed ik echt niet al mijn tijd aan en de rest van de tijd is voor mijn werk. Eerst wilde ik ballet. Mijn vader had me eens meegenomen naar Car ré voor een variété met ballet. Prachtig vond ik dat allemaal ge kleurde lichten, geweldig. Maar de dokter raadde het me af en toen wil de ik toneel gaan doen en dat is het geworden ook. Ik vind een kleine goe de rol prettiger dan de hoofdrol. Dat hoeft echt niet voor me. De televi sie vind ik fijn om voor te werken. In mijn familie is niet veel artis tieks. Mijn vader was aannemer. En in mijn jeugd was ik een rustig kind. Ik las toen erg veel. Wel was ik de jongste en erg verwend. Haar man Robert Sobels, heeft eveneens een vader met 'n puur za kelijk beroep. Robert is een stuk ouder dan Dini en al een paar keer getrouwd geweest. Hij heeft dan ook lang geaarzeld om Dini de Neef het hof te maken ofschoon hij al jaren verliefd op haar was. Eens bij zie kenbezoek van een collega waren ze er allerbei.. En toen was het ijs ge broken. Een echt artiesten-huwelijk, twee mensen die elkaar begrijpen veel samen doen. Ook al door het gezamenlijke vak. Dini vindt dat wanneer de man al tijd het huishouden moet opknappen als vrouwtjelief naar het toneel is voor repetitie of optreden, er op den duur een kink in het huwelijk komt. En wanneer manlief 's avonds altijd weg is en de vrouw alleen zit, zij er uiteindelijk ook de brui aangeeft. In verband met de bouw van de metro, moest in Rotterdam-Zuid, een Hervormde Kerk worden af gebroken. Het in die kerk aanwe zige orgel, van de firma Dekker uit Goes, werd door de heer C. A. Koppe, orgelbouwer te Rotterdam, geheel uit elkaar genomen en op geslagen in zijn werkplaats. Door het Kerkbestuur van de St. Martinuskerk te Schiedam- Groenoord, is dit orgel toen ge kocht, met de bedoeling, het te gaan gebruiken bij de consecratie/ ingebruikneming van de nieuwe kerk in juni 1967. Daar het orgel niet in de werk plaats van de heer Koppe kon blij ven, werd het overgebracht naar de boerderij van C. P. M. Lansbergen aan de Harreweg te Kethel en aldaar opgeslagen. Toen Bleek, dat de nieu we kerk een te hoge vochtigheids graad had, werd op advies van de orgelbouwer, voorlopig gewacht met de opbouw van het orgel. Doordat de architect van de St. Martinuskerk, de heer W. J. Fiolet, kort na de ingebruikneming van de kerk, door een zeer ernstige ziekte werd getroffen, ontstond er een gro te vertraging in de opbouw van het orgel, daar zijn zienswijze hierbij een vrij grote rol speelde. Ruim een jaar na de ingebruikneming van de kerk, kon het kerkbestuur aan de heer C. A. Koppe, opdracht geven het orgel weer op te bouwen. Een groot gedeelte van het orgel ging toen weer terug naar de werk plaats van de heer Koppe, daar o.a. de membramen, die van leer zijn. Een huwelijk-speciaal in dit vak is erg gunstig. De kinderen zien hun eigen moe der regelmatig optreden als „Lenie" in het kinderprogramma „Labberdib- bus". moesten worden vernieuwd, omdat deze door het vocht verteerd waren. Hierbij werd de heer Koppe, geassis teerd door de heer H. B. Scheuer- man, te Rotterdam. Het voorfront werd geheel ver nieuwd en bestaat nu uit 48 pijpen, waarvan 12 sprekend. De speelta fel bestaat ook nu uit twee handkla vieren (manualen) en een voetklavier (pedaal). Op zondag 9 maart te 15.00 uur zal tijdens een oecumenische wijdings- dienst het orgel officieel in gebruik worden genomen. Hierbij zal mede werking worden verleend door: De heer J. Hoogervorst. organist, het R.K. Parochieel Zangkoor St. Jan, on der leiding van de heer J. Zoomers. het Kerkkoor van de Herv. Kerk, wijk Groenoord, onder leiding van de heer F. van Rhijn, het R.K. Jeugdkoor en het Herv. Jeugdkoor, onider leiding van de heer M. Meijer. Tijdens de ze dienst, zullen pastoor M. Wuijster en dominee E. Verwaal een kort woord spreken. Voor de fijnproevers is er een bij zondere expositie in het Prentenkabi net van Boymans: „De antieke we reld in de prentkunst", een gave ver zameling waaruit de wereld, waar on ze beschaving begonnen is. duidelijk oprijst. Nu Nieuw-Guinea weer om onple zierige redenen in ons gezichtsveld komt, is het een goed idee de kennis over land en volk te verfrissen. Er zijn mogelijkheden. „Asmat, een kop- pensnellerscultuur" (voor wie het de Indonesiërs niet gunt) en „Pracht en praal bij de Papoea's". Museum voor Land- en Volkenkunde, Rotterdam. Werk van dichter bij huis presente ren Bob Kemper (gemengde tech niek) en Gerrit den Breems (brons reliëfs) in de Expositiezaal de Doelen. Het Schiedamse garagebedrijf „Uni que" keert terug naar een vroeger adres, zij het dan ook als uitbreiding van het bedrijf. Zoals bekend was het bedrijf eertijds gevestigd aan de B.K.- laan, hoek Nieuwe Haven. Het pand heeft geruime tijd leeggestaan, is geheel gemoderniseerd en zal nu op nieuw worden betrokken door Uni que. Thans zal daar evenwel niet het garagebedrijf worden gevestigd, dat zich inmiddels met de showroom aan het Stationsplein heeft gevestigd. De afdeling bromfietsen, die tot nu toe in de St. Liduinastraat was gevestigd, gaat nu intrek nemen in 't vernieuwde pand. Daar worden de nieuwe bromfietsen verkocht, is een uitstekende werkplaats ingericht en er wordt nu ook weer aandacht be steed aan fietsen. Een bromfietsen- afdeling is ook gevestigd aan de Swammerdamsingel 25. EXTRA VOORDEEL Fujica Rapid kamera's Vraag meteen ons gratis deskundig advies 01 PLEINWEG nl WALENBURGERWEG26 - 28.TEL.2S74»

De Havenloods | 1969 | | pagina 9