Musicalprodukties worden onevenredig zwaar belast m O DRS. W. HOFMAN: „Als Carré wegvalt kunnen we musical wel vergeten f Veel reacties protestactie van „Rijdend Nederland*' BOUWPANELEN GRATIS GROEN 0O0 KIEMWIT KUNSTGEBITTEN SALON DER MAASSTEDEN Nieuwe beheerder voor gebouiv Irene Cultura brengt 10 mei Adèle DE HAVENLOODS 18e jaargang no. 19, donderdag 13 maart 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven" „De moeilijkheid met het produceren van grote musicals in Ne derland is dat de winstmogelijkheden in geen enkele verhouding staan tegenover de enorme financiële risico,s. Het instituut mu sical heeft hier dan ook geen wortel geschoten. De ene musical doet het. de andere valt. daarmee is het afgelopen; van een mu sical-cultuur is geen sprake. Wil je op financieel verantwoorde wijze een musical in dit land uitbrengen dan moet je uitgaan van een zaalbezetting van 50 procent, gedurende negen maanden tot een jaar. Dal is onmogelijk. I an elke producent wordt geëist dat hij gokt op een zaalbezetting van tussen de 55 en 65 procent, wil hij uit de kosten komen. De eventuele winst wordt zo zwaar belast dat even de helft ervan overblijft. Dan is er nog de ver makelijkheidsbelasting, een voorheffing, die de gemeenten geld in het laad je brengt, ook al verliest de producent". n luxe houtsoorten, ook de lange zijden geheel afgewerkt. Maak nu zelf uw wandmeubel, vensterbank- kast boekenrek, garderobekast Nu nog gemakkelijker euwe nylon paneelverbin- der. Lang 244 cm, dik 18 mm Breed 24cm 30cm 35cm 40cm Limba 12,- 14,25 16,75 19,- Mahonie 13,25 15,75 18,50 21,- Afro 15,75 18,75 22,- 25,- Eiken 18,25 21,75 25,50 29,- Teak 18,75 22,50 26,25 30,- ook50en60cm breed en in WENGE n PALISSANDER furn 29/3-69 afkorten van deze I bouwpanelen, gratis fineer v< afgekorte kanten en gratis voldoen de lijm hiervoor. Vandaag gebeld, morgen besteld Kom zelr kijken e Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, met de beste kwaliteiten. Iedere dag geopend vs half negen tot zes uur. Nwe. Binnenweg 396 Tel. 235605 Korenaarstraat61-63 Tel. 230803 i Bergselaan 214 Tel.281167 j NU OOK DWARSGEBAKKEN PTTT** METHELETARWEKIEMEN REPARATIES le klas werk vanaf 3. per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam. Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a. 3Jionta$ ORGELS bieden u de beste klankkleur v.a. f 995.- Gunstige inruil - financiering Wegman jrl BERGWEG 76 - ROTTERDAM Met deze opzetten moet je rekening houden met een groot publiek. We waren indertijd verrukt van ,,De man van I.a Mancha". We hebben er lang over lopen te piekeren". Meerburg en Hofman zijn min of meer per ongeluk in de show-business terecht gekomen. Zij maakten zich na 1950 zorgen over de programma- tie van het Luxor-theater, dat elk jaar onderdak verleende aan operer te, aan cabaretvoorstellingen enz. Zie i r vervolg pagina 6 Aan het woord is drs. W. Hofman, sinds 1960 musical-producent met als vaste compagnon Piet Meerburg. Zij brachten uit ,.My fair lady", Oli ver1" „Heerlijk duurt het langst" en samen met Sleeswijk Sweet Charity", die thans in het Rotterdam se L.uxor-theater draait. Het gesprek heeft plaats drie da gen voordat het nieuws bekend wordt over de financiële ineenstorting van Paul Kijzer, de man die zo graag de ongekroonde musical-koning van Ne derland wilde zijn en die zich al te duidelijk heeft vertild aan de enor me financiële last, die een dergelijke ambitie met zich meebrengt. Kijzer's val is gemakkelijker te be grijpen als Willv Hofman de cijfers over ,,My fair lady" op tafel brengt. Men moet daarbij bedenken dat de „Fair lady" de grootste in Nederland uitgebrachte produktie is, die tevens het grootste financiële succes heeft opgeleverd. Deze musical léverde een winst op van f 800.000. De gemeenten hadden toen al het dubbele, f 1,6 mil joen, aan vermakelijkheidsbelasting opgestreken. VIJFTIG PROCENT De winst is in tegenstelling tot de speculatiewinst die op de beurs wordt gemaakt, wel belastbaar. En wel met 50 procent. Blijft over f 400.000, te verdelen over hen, die indertijd be reid waren minstens f 10.000 in de show te steken. In dit geval een aar dig bedrag, dat door velen prompt in de volgende produktie „Oliver!" werd gestopt: verlies f60.000. „Oliver!" is artistiek gesproken misschien wel de beste musical die ooit in Nederland op de planken werd gebracht: een ge weldige cast, meesterlijke muziek, een fantastisch decor. Lovende kritieken in alle kranten leken de weg naar het succes te effenen. Maar het pu bliek kwam niet. Over Sweet Charity" zegt Hof man: „Voordat het doek openging zat er ruim twee ton in. We werken met een cast die een derde kleiner is dan die van de „Fair lady" (92 tegen 62 man), het dagbudget ligt echter 30 procent hoger, op f 4200, terwijl de toegangsprijzen met slechts 20 pro cent zijn gestegen. Let wel f 4200 per dag zonder afschrijving! In een geval ais dit gokken we op een zaalbezetting van ongeveer 60 procent. En dat betekent dat we het van de grote steden moeten heb ben, omdat de theaters in de provin cie meestal zo klein zijn, dat zelfs bij een uitverkocht huis er niet veel meer dan de dagkosten uit komen. Seriebespeling in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, dat is de enige mogelijkheid om geld te verdienen. Van die steden is Amsterdam het be langrijkst. Als Carré wegvalt kunnen we de musical in Nederland wel ver geten." Hoe teer de zaak ligt blijkt uit de bezoekcijfers aan „Oliver!" Hofman: „Met elke avond driehon derd tot vierhonderd mensen in de zaal was „Oliver!" een geweldig suc ces geweest in de gesubsidieerde sec tor! Commercieel was dit aantal te gering." KENTERING Waarom wordt de musical in Ne derland niet gesubsidieerd? Hofman: „Men geloofde er niet in. In het begin keek men vooral op de ze theatervorm neer, hij zou artistiek beneden de maat zijn. Er is nu wel een kentering merkbaar, maar er is nog geen voorbeeld." MK Drs. W. Hofman. Waarom blijft iemand, gezien de ri sico's, musicals uitbrengen? Hofman: „We lijken wel een stelle tje gekken, ja. Ik voor mij zeg een onomstotelijk geloof te hejjben in al les wat theater is. En ik vind musical een facet van theater dat er moet komen in Nederland, mits gebracht met de perfectie die bij deze theater vorm voorwaarde (s." Er is sprake van geweest dat 'Hof man en Meerburg Hello Dolly" zou den uitbrengen met Mary Dressel- huvs in de hoofdrol. Hofman: „Tenslotte vonden we het verhaal toch te zwak. Het verhaal van een musical speelt in ons land een belangrijke rol. De mensen willen de gelegenheid hebben zich in het ver haal te verplaatsen. We zijn dan ook wel huiverig als we zelf geweldig onderste boven zijn van een musical die we in New York of Londen hebben gezien. We hebben natuurlijk zoveel gezien, dat onze maatstaven erg hoog zijn komen te liggen. Je moet dus oppassen als je zelf ergens enthousiast over bent. Vrijdagavond 14 maart zal burge meester H. Roelfsema in het Stede lijk Museum Schiedam de ..Salon van de Maassteden" officieel openen. De voorbereidingen voor deze groot se expositie, waaraan door kunste naars uit het Waterweggebied wordt deelgenomen, zijn deze week in vol le gang geweest en overal in het gebouw kon men de inzendingen zien liggen. Ier beoordeling van de ju ry. die beslist geen eenvoudige taak heeft. Men zal zich herinneren, dat het bij de opening van de vorige Salon van de Maassteden nogal rumoerig 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? ,r a „IRIS" bloemenkiosken STATIONSPLEIN Wij hebben Nederlands grootste sortering erlovlngsrlngen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO In de winkel van Jamin aan de Mgr. Nolenslaan werd f 40 uit de kas sa gestolen, en uit een ander filiaal van Jamin aan. de Boerhaavelaan Wëi'd een pak ijs gestolen. toeging, doordat een Delftse kunste naar meende zich naakt te moeten laten beschilderen. Tegelijkertijd werd in Musis Sa crum door de groep schilders, van wie werken voor ..de Salon" waren geweigerd, een expositie gehouden onder de naam Salon van de kou de neuzen". Verwacht wordt, dat het ook dit jaar weer zal komen tot der gelijl: optreden. Niet iedereen kan zich bij de beslissing van een jury neerleggen en daarom worden ook ditmaal tpeer moeilijkheden ver wacht. Er is een scherpe controle ingesteld op de toegangsbewijzen voor de ope ning ran de expositie. Er is plaats voor ongeveer honderd werken. Het aantal inzendingen is echter veel groter. De expositie, die eenmaal per ti.. e jaar wordt gehouden, trek' in het algemeen veel belangstelling. *"ordt gevormd door tien Met ingang van 1 april is de heer R. H. Lutz benoemd tot beheerder van het gebouw Irene, dat uitgaat van de Vereniging De Belangen te Schiedam. De heer J. H. van der Veen zal dan zijn functie neerleggen. Het plan be staat in het gebouw een aantal ver beteringen aan te "brengen waarom trent met het bestuur nog overleg wordt gepleegd. Ook wil men meer lezingen organi seren over het kerkelijk leven in de ruimste betekenis van het woord. In het bestuur van de stichting kwam onlangs wijziging, toen de heer H. Gotink, die in verband met zijn leeftijd het voorzitterschap neerlegde, werd opgevolgd door de heer J. Son- neveld. Hij treedt samen met de he ren J. de Pater en D. Baron op als adviserend bestuurslid. Het bestuur bestaat thans uit de heren J. Sonneveld voorzitter, H. Meyers, secretaris, J. H. Duister- maat, penningmeester, A. Bezemer, 2e secretaris, J. A. v.d. Peppel, 2e penningmeester, J. Langejan 2e voor zitter, mevr. C. Buskes, alg. adjunct. Orgel St. Martinuskerk in oecumenische dienst in gebruik genomen De St. Martinuskerk in Schie- dam-Groer.oord is in het oezit geko men van een nieuw orgel en in een oecumenische dienst is dit instru ment officieel in gebruik genomen. Het aantal kerkgangers was zo 2root dat velen met een staanplaats genoe gen moesten nemen. De organist, de heer J. Hoogervorst heeft de kwa liteiten van het orgel uitstekend naar voren weten te brengen. Het r.k. kerkkoor van St. Jan en het kerkkoord van de herv. gemeente verleenden aan deze dienst mede werking en zongen eerst ieder afzon derlijk enkele liederen en tot slot ge zamenlijk twee liederen. De toespraken van pastoor M. ,J. M. Wuyster van de St. Martinuspa- rochie en van dd. E. Verwaal, Neci. herv. predikant, waren kort eehnu- den, teneinde zoveel mogelij!: ti.ij te laten voor de orgelklanken. Er werd bij de toespraken in uerinne- ring gebracht hoe snel het nieuwe stadsdeel van Schiedam zich heeft ontwikkeld, want waar tien jaar ge leden nog het boerenbedrijf werd uit geoefend, is nu dé fraaie nieuwe kerk verrezen. „Moge het: Zingt den Here een nieuw lied tot in lengte van jaren hier weerklinken", aldus de wens van pastoor Wuysters. Ook ds. Ver waal constateerde, dat het kerkge bouw in een nieuwe tijd en nieuwe omgeving is gebouwd, waarin de ker ken ook dichter bijelkaar komen. Door de heren P. J. Middendorp en G. Brunt werden de Schriftlezingen gedaan. De algemene Schiedamse kunst kring „Cultura" brengt ter afsluiting van het seizoen op zaterdag 10 mei het optreden van het cabaretgezel schap Adèle Bloemendaal, Gerard Cox, Frans Halsema en Boudewijn Leeuwenberg. Er is bal na. Donder dagavond 13 maart wordt in de Stads gehoorzaal te Vlaardingen in samen werking met het Vlaardings Kunst centrum door het Nieuw Rotterdams Toneel gebracht „Nu". Op zaterdag 19 april treedt Fons Jansen in de Stadsgehoorzaal op. „Rijdend Nederland", weekblad voor automobilisten heeft in verband met de voorgenomen verhogingen van verkeersbelastingen een protest actie georganiseerd, die in korte tijd reeds ongeveer 50.000 reacties heeft opgeleverd. Het blad heeft zich onge veer een maand lang in redactionele artikelen fel gekeerd tegen de plan nen van de regering om per 1 juli de benzine-accijns te verhogen ter fi nanciering van de extra defensiein spanning en om compensatie te krij gen voor het schrappen van de huur dersbelasting. Aan de lezers van Rijdend Neder land werd met klem gevraagd hun reacties te geven op deze lastenver zwaring en op het regeringsvoorne men tot verhoging van de motorrij tuigenbelasting per 1 januari 1970. In zéér korte tijd kwamen ongeveer 5000 brieven en briefkaarten binnen, waarin op vaak emotionele wijze pro test werd aangetekend tegen het fis cale beleid jegens het autoverkeer. Opvallend was het aantal brief kaart) schrijvers, dat een militant optreden (tocht naar het Binnenhof, lamleggen van het verkeer in het he le land e.d.) eiste. Vele inzenders be pleitten de oprichting van een poli tieke partij voor verkeer en vervoer. Gelet op de stemming onder de automobilisten heeft „Rijdend Ne derland" vervolgens kaarten laten drukken met de tekst: „Ik protesteer ten scherpste tegen de onrechtvaardig stijgende belastingen op het autorij den". Deze kaarten zijn verspreid on der het autorijdend publiek, dart door het plaatsen van naam, adres en handtekening en terugzending van de kaarten naar „Rijdend Nederland" in de gelegenheid werd gesteld adhe sie aan de actie te betuigen. De kaar- ten-actie startte nog geen drie weken geleden, maar inmiddels kwamen bij het weekblad al ongeveer 45.000 ondertekende kaarten terug. „Rijdend Nederland" heeft al her haalde malen sterk aangedrongen op een gezamenlijk beraad van de orga nisaties op het gebied van verkeer en vervoer als ANWB, KNAC, EVO, NOB, Wegtransport, KNVTO, RAI en BOVAG.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1