Je IP kunt dit bad neerleggen waar maar vaarwater is" Weinig nieuwe geluiden op congres Havens in Delta" Zwembad een rijnaak Bundeling van de krachten tegen economische macht Metro Medley- met Picos DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 23 „Als teen gemeente in Neder land zegt, dat zij mijn zwembad wil huren-of kopen, kunnen ze het ■volgende week hebben". Deze bou de uitspraak van de 48-jarige heer A. E. G. Janssen uit Wychen, moet men nog even met een korreltje zout nemen. Maar over een week of acht niet meer. Dan is zijn zwembad klaar. Dan kan hij over al in Nederland waar vaarwater is, zijn zwembad neerleggen. Want dit bad of eigenlijk: de beide 'baden heeft hij gebouwd in het ruim van een Rijnaak, de 920 ton metende vroegere „Koran" uit Duisburg. Het is het eerste drij- vende zwembad in Nederland, misschien, wesl in de wereld. De heer Janssen, die de verbou wing var* de rijnaak volkomen voor eigen rekening heeft gedaan, heeft het aieuws lang verborgen weten te hou den. Het schip ligt in een oude arm Van de Maas bij Wychen en als iemand hem vroeg wat er eigenlijk mee ging gebeuren, dan antwoordde hij, dat het wel een „botel" of iets dergelijks ging worden. Nu echter het werk op een einde begint te lopen, jton hij,het niet langer verzwijgen. „Acht jaar geleden liep ik al met jplannen rond voor een drijvend zwembad", vertelde hij ons, toen wij Vorige week door de modder heen haar hét schip waren gebaggerd. De heer A. E. G. Janssen nu... beduidend goedkoper Als U reeds wasgoedverzach- ter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw yvasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijk werk. Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. Nu koopt U in deze aanbieding 1 liter was- goedverzachter, in handige plastic flacon, niet voor de normale prijs 1.98, maar voor in anderhalve gulden. verzachten Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze wasgoedver- zachter, inhoud 1 liter, om steeds weer een donzig zachte was te hebben, voor „Zelf exploiteer ik twee overdekte Het zwembad, opgesierd met zwembaden, een in Wychen en een in fraai kunstwerk, in het ruim vai Tiel. Tien jaar geleden was ik de eer- ste, die een instructiebad ging exploi teren. Daarmee wilde ik bewijzen, dat het mogelijk is om een dergelijk bad in particuliere exploitatie te heb ben. Dat heb ik ook bewezen. Je ver dient er geen goud aan, maar je hoeft er toch ook geen cent bij te leggen.'En wat Janssen kan, kunnen de gemeen ten toch ook". De Initiatieven van de heer Jans sen die voor zijn zwembaden in Arn hem twee dansscholen een café-res taurant heeft geëxploiteerd trok ken de aandacht. Met mensen uit de onderwijswereld raakte hij in ge sprek en dat gesprek kwam dan op het gebrek aan zwembaden in Nedei- la-nd. „Dat was een jaar of acht gele den", zegt hij. „Toen heb ik eens ge zegd, dat ik niet begreep, waarom w - geen drijvende zwembaden zouden maken. Die gedachte is blijven han gen". Die gedachte bleef inderdaad han gen. Telkens kreeg de heer Janssen de vraag te verwerken hoe het nu eigenlijk stond met dat drijvende zwembad. Vorig jaar oktober hakte hij de knoop door. Hij, kocht de „Ko ran", liet het schip naar Wychen sle pen en begon roet het werk. Over een week of acht hoopt hij het, zwembad officieel in te wijden. Kunstschilder Sehaareman Juweeltje Elke vrijdagavond tot 9 ui Ook maandagmorgen open Gitn tel. of schrift, best Het schip is verdeeld in twee ge deelten. Voorin en met een aparte in gang, is het instructiebad, dat. een diepte heeft van dertig centimeter tot een meter. Dit bad op zichzelf is reeds een juweeltje, al was het alleen maar doordat de heer Janssen, daartoe ge adviseerd door de Arnhemse schilder Sehaareman, gebruik heeft gemaakt van aantrekkelijke kleuren. Op de achterwand is een plastiek aange bracht, dat, volgens de heer Sehaare man zelf, „een primatische impres sie van de zon, licht en water" is. Dit had beschikt over eigen douchegele- legenheid en toiletten. In het achterschip komt het grote bad, ook weer gedecoreerd met een kunstwerk, in dit geval een mozaïek, waarin 14.000 met de hand geplakte tegeltjes zijn verwerkt. Dit bad, dat twintig bij zeseneenhalve meter fs, heeft een diepte van 1 m tot 2.05 m. Ook dit bad heeft een aparte ingang en douche- en toiletgelegenheid. Bui ten alle technische installaties, zoals de zuiveringsinstallaties en de ver warming, is onder het grote bad nog een soort gymnastiekruimte aange bracht, waarin roei- en fietsapparaten zullen worden opgesteld. „Ik had het grote bad liever 25 me ter lang willen maken", zegt de heer Janssen, „maar dan had ik moeilijk heden met de stabiliteit van het schip. Die afmetingen zijn overigens niet zo belangrijk. In Tiel heb ik Tino Jansen geen familie, want hij schrijft zijn naam met één s opge leid in een klein bad. Hij is Neder lands recordhouder op de 1500 meter geweest. Dat was in 1962-63 en daar mee heb ik bewezen, dat je een goe de zwemmer ook kunt opleiden in een bad, dat misschien niet de vereiste af metingen heeft. Het gaat er maar om of hij de gelegenheid heeft lang ge noeg ongehinderd in het water te blij- De kosten voor het hele zwembad zullen tussen de 375 en 400.000 gulden liggen. „Ik kan het nog niet precies zeggen, want ik wil het bad hele maal volledig opleveren", zegt de heer Janssen. „Als het bad gereed is, moet ook werkelijk alles aanwezig zijn, wat nodig is, tot de geluidsin stallatie toe. En in de laatste fase kom je altijd tot de ontdekking, dat dit of dat nog moet gebeuren". Heus wel klanten Klanten heeft de heer Janssen ook nog niet voor het zwembad. Dat kan ook nog niet, want hij heeft er nog geen reclame voor gemaakt. Maar nij maakt er zich ook nog geen zorgen over. „Als ik het bad kan verkopen, vind ik het best", zegt hij. „Vergeet niet, dat een vergelijkbaar zwembad als je dat op het land zou moeten bou wen, tussen de acht ton en de ander half miljoen gulden zou gaan kosten. Er zullen dUs heus wel klanten voor zijn. Men kan het ook huren. En als dat allemaal, niet lukt, ga ik het zelf exploiteren". nu... beduidend goedkoper Een fijne dracht in voorjaar en zomer, te kombineren met rokjes, shorts, pantalons is een heerlijk luchtige blouse Nu kiest U er twee uit voor een prijs waar U er normaal nog niet één voor koopt! Schattige damesblouses in tien tallen dessins met bloemetjes, ruitjes of uni en in modellen met revers of ronde hals nu 2 stuks voor nog géén zes gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur zoekt U twee leuke blouses uit, er zijn tientallen dessins, in diverse kleuren en een mo del met revers of ronde hals. Maten 38 t/m 50 2 stuks Elke vrijdagavond tot 9 uur open De heer Janssen maakt zich dus geen zorgen over het door hem ge- investeerde kapitaal. En als men de argumenten van hem hoort, is dat ook volkomen begrijpelijk. „Je kunt dit bad overaj neerleggen, waar vaarwa ter is", zegt hij. „De grondkosten it) een grote stad zijn zo hoog, dat trien nieuwe zwembaden meestal aan de rand van de stad bouwt, moeilijk be reikbaar dus voor vele mensen. Maar dit bad kun je de stad binnen varen en ergens neerleggen. En als je, het bad ergens anders nodig hebt, bij voorbeeld omdat er een andere wijk zit te springen om een zwembad, dan kun je het gewoon met een sleepboot verhalen. Het enige wat je nodig hebt is een steiger met aansluiting op de waterleiding en het elektriciteitsnet". Een groot voordeel van het drij vende zwembad is verder nog, dat het beschikt over twee woningen, een met drie en een met vier slaapka mers, waardoor de gemeente, die het bad koopt, in ieder geval ook weer iets doet tot leniging van de woningnood. De heer Janssen maakt er zich dan ook niet druk over wat er met het bad moet gebeuren als het gereed is. Hij is er van overtuigd, dat er lief hebbers genoeg zullen zijn. JAN DIJKSTRA Bij de opening van de Metro in fe bruari 1968 gaf Dankers N-V-, Cool- singel 47, een 30 cm langspeelplaat uit, getiteld „Metro Music", een mu zikale wereldreis langs 34 metro-ste den, waaraan Joop Walvis op het Wurlitzer orgel zijn medewerking gaf. Deze plaat die in de handel kwam voor f 3,95 werd een groot succes, daarom werden er al direct plannen gemaakt om bij het éénja rig. bestaan van deMetro opnieuw met een nieuwe langspeelplaat te ko men. Door de musici-staking konden deze plannen niet doorgaan, maar maar wel werden reeds alle voorbe reidingen getroffen. Vrijdagavond 14 maart werd deze tweede plaat, onder de titel „Metro Medley", met enige feestelijkheid en in aanwezigheid van de Rotterdamse Pico's in Dankers aan het publiek ter verkoop aangeboden. Het is een fijne plaat geworden, met een geïnspireerd accordeonduo. Ook ditmaal werd de prijs van f 3,95 gehandhaafd. Een ge zellige plaat en voor de vele liefheb bers van de Pico's is het muziek om ip huis te hebben. De aquarium- en terrariumvereni ging „Aqua-Terra" Rotterdam-Oost organiseert vanavond een voorlich tingsavond in zaal Onésimus, Gas houderstraat 9. Er zal een lezing met dia's worden gehouden door de heer Tomey over „Hoe een aquarium, vaak is en hoe het kan zijn". Aan vang 20 uur. Vervolg van pagina 1 Tenslotte, nadat hij nog was inge gaan op het gevaar van een samen ballen van de bevolking in het wes ten van het land, omdat de lange af standspendel economische bezwaren inhoudt, stelde drs. Broudrez, dat uit de verschillende publicaties over de Sriell-vestiging in het Moerdijkgebied sterk de indruk wordt verkregen, dat in hoofdzaak bedrijfseconomische overwegingen tot toestemming tot de vestiging hebben geleid. „Lange-ter» mijn nationaal-economische overwe gingen voor West-Nederland hebben blijkbaar geen dan wel nauwelijks een rol gespeeld. In elk geval heeft evaluatie ontbroken." Voordat prof. dr. S. O. van Poelje op juridische gronden had geconsta teerd, dat men de Tweede Nota over de Ruimtelijke Ordening nu maar be ter kan opbergen, sprak drs. E. Nij- pels, lid van de Tweede Kamer voor D'66 over de politieke aspecten. Hij stelde, dat de toestemming van de regering voor vestiging van de Shell aan de Moerdijk op ondemocratische wijze is geschied. Niet alleen heeft de bevolking geen gelegenheid gehad zich hierover uit te spreken, maar ook wend de Tweede Kamer pas in- - gelicht nadat de regering het besluit had genomen. De besprekingen, die <^e Shell met de regering heeft ge voerd, droegen een zo geheim karak ter, dat zelfs de desbetreffende com missie uit de Tweede Kamér niet korf worden ingelicht. Als lichtpunt zag Hij onder andere, dat Rotterdam in ieder geval zo open is, dat het de plannen op tafel legt, zodat iedereen er over meé kan spre ken. Om tot een betere planning vöor de toekomst, te komen, stelde hij on der andere voor, dat er een apart ministerie «oor integrale planning moet komen, die rechtstreeks ressor teert onder de minister-president. Ook hij wees er op, dat de machten, die tegen dit beleid zijn, te veel ver-, deeld zijn. Zo zijn er alleen al 39 in stanties, die zich bezig houden met het probleem van de luchtverontrei niging. Al deze krachten zullen ge bundeld moeten worden. Na deze inleidingen werd er gedis cussieerd. Meegedeeld werd, dat mi nister Schut verhinderd was geweest de bijeenkomst bij te wonen. De pro jectgroep had ook getracht iemand van economische zaken er bij te ha len, maar ook dat was niet gelukt, pok Rotterdamse autoriteiten lieten verstek gaan. Wel waren er drie ver tegenwoordigers van de Shell aanwe zig, onder wie de algemeen-directeur, de heer Jacobs. GEEN OPENHEID De belangrijkste punten die uit de discussie naar voren kwamen, was hef gebrek aan openheid. Steeds op- nieyw werd er op ■gehamerd, dat men hiei beschikt over voldoende gegevens* en dat die gegevens ook niet vrij ko men nu het besluit is gevallen. Op merkelijk was bijvoorbeeld, dat de he ren van de Shell niet ingingen op de stéeds weer herhaalde opmerking, dat men nog altijd niet weet wat dit bedrijf precies aan de Moerdijk gaat doen. Pierre Janssen opent Huishoudbeurs Idee De 24e Internationale Huishoud beurs-Idee zèl worden gehouden van 11 tot en met 20 april in het RAI- gebouw te Amsterdam. Deze ten toonstelling staat' in het teken van „de creatieve vrouw" en zal worden geopend door de directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten en Techniek te Rotterdam, de heer Pierre Janssen. Het ministerie voor Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk is aan wezig met een grote inzending, waar in niet alleen diverse mogelijkheden tot vrouwelijke creativiteit zullen worden gedemonstreerd, doch waar in de bezoeksters zelf ook creatief bezig kunnen zijn. Zowel mr. J. van Aartsen, commis saris der Koningin in Zeeland, als schepen Leon Delwaide van Antwer pen. hebben dinsdag, tijdens een congres over „Havens in de Delta", georganiseerd ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van „Practi- sche Studie" van de T.H. te Delft, hun verwondering uitgesproken over de Rotterdamse plannen ten aanzien van de Hoekse Waard. Zowel mr. van Aartsen als schepen Delwaide zeiden in dc veronderstelling te verkeren, dat schepen tot 60.000 ton terecht kon den aan de Westerschelde en dat het daarom niet nodig was een extra ka naal voor deze schepen ten behoeve van dc vestiging van industrie door de Hoekse Waard te graven. Beide sprekers pleitten bovendien voor een overlegorgaan, dat alle zaken in het Deltagebied zowel op Nederlands als op Belgisch gebied zou gaan regelen Belangrijk in het betoog van mr. Van Aartsen was. dat hij in Zeeland een spreiding wil hebben van bedrij ven en havens en daarbij de garantie wil scheppen, dat het woon- en leefklimaat behouden blijft. Uit de woorden van schepen Delwaide kon men qpmaken. dat bijvoorbeeld het „Plan 2000+in strijd is met wat men van een Nederlands-Belgisch overlegorgaan zou mogen verwach ten. „Rotterdam heeft ruimte voor diepstekende schepen", zo betoogde hij. „Daar ligt de taak van Rotter dam". En daarmee wilde hij zeggen, dat Rotterdarrf de verdergaande in dustrialisatie. vooral die industriali satie,. die gebonden is aan schepen met mindere diepgang, aan de rest van het Deltagebied moet overlaten. Burgemeester Thomassen, die af en toe geïrriteerd was door het. te genspel. verdedigde de Rotterdamse plannen door er op te wijzen, dat men er voor zal moeten zorgen, dat er voor de vier tot zes miljoen men sen meer. die men in de toekomst kan verwachten, werkgelegenheid is. „Welvaart is voorwaarde voor wel zijn", zo stelde hij, waarbij hij een vroegere kreet („welvaart is wel zijn") afzwakte. Minister Batter van Verkeer en Waterstaat was voorzichtiger in zijn uitlatingen. Hij meende, dat men eerst de prijs zal jnoeten kennen van al die plannen. De minister stel de voor, dat er zo spoedig mogelijk eén gedegen studie over die plannen zou worden gemaakt. Schepen Del waide tenslotte betoogde, dat het overleg op havengebied tussen de beide landen nu spoedig op gang moet komen. Wanneer de regerin- Slechis een enkele maal werd de discussie verhit. Dat was het geval, toen een der studenten een verkla ring van een „tribunaal" voorlas. Daarin werd de Shell beschuldigd van misdaden. Niet alleen de lucht verontreiniging speelde daarbij een rol, maar ook de dubbelzinnige posi tie in de oorlog tussen Biafra en Ni geria en het feit, dat de Shell een be drag van f 850.000 had gegeven voor de racistische anti-olympische spelen in Bloemfontein, werden er bij be trokken. De student eiste ontmante ling van de Shell-installaties en ter beschikking stellen van alle produk- tiemiddelen aan het volk. Zelf had hij er geen vertrouwen in, dat dit zou gebeuren, in welk verband hij wees op de ervaringen met Krupp. Daar om eiste hij, dat de T.H. alle ver bindingen met de Shell zou verbre ken 59 docenten zijn afkomstig van de Shell en bovendien heeft dit bedrijf een groot laboratorium ge schonken. Bovendien, zo stelde hij, moeten de studenten worden opgeleid in een geest, die hen waakzaam doet zijn tegenover de iruatióncle rol van grote ondernemingen in de maat schappij. De betekenis v^n de rol van techniek en wetenschap ten be hoeve van en dienstbaar aan mens en maatschappij zal bij allen, die er bij betrokken zijn, bewust moeten worden gemaakt. NIET OP IN Alle aanklachten tegen -de Shell maakten weinig indruk op de verte genwoordigers van dit bedrijf. De op merkingen wyren din ook vaakA van minder betekenis din de problèma- tiek waar het in feite om ging. De heer Jacobs wees de beschuldigingen verontwaardigd van de hand, miar -ging er verder niiet op in. Dit alles gaf drs. Nijpels overigens aanleiding om op te merken, dat men de Shell niet als hoofdschuldige moet aanwij- Het i& het goed recht van een be drijf om een gunstige vestigingsplaats uit te zoekèn, zo stelde hij. De wer kelijke schuldige is de regering, die deze gang van zaken toelaat en die zwicht voor de economische machten. Het was prof. dr. ir. F. M. Maas, die tenslotte, toen de vermoeidheid begon mee te tellen, voorstelde, dat de projectgroep als allereerste taak op zich neemt om te komen tot een inventarisatie van alle krachten, die op dit gebied werkzaam zijn.. Wan neer die wetenschap verzameld is, kan men verder gaan werken, waar bij men dan wellicht niet het pro bleem van de Moerdijk alleen, niaar het gehele probleem van de Delta in studie kan gaan nemen en een te genspel kan gaan vormen. Besloten werd nu in die richting verder te gaan werken, hoewel de Moerdijk ook niet werd vergeten, gezien de opwek king om voor 2 april bezwaarschrif ten in te dienen bij de gemeente Ze venbergen of Klundert, aangezien de gemeenteraden daarvan het nieuwe bestemmingsplan, waarin de vesti ging van de Shell is opgenomen, nog moeten goedkeuren. Bij het verlaten van de ?aal merk te de heer Jacobs nog terloops op, dat hij nog nooit zo vaak in de rug was aangevallen. Maar dat zal wel zijn gekomen doordat hij op de eer ste rij zat. JAN DIJKSTRA gen het niet doen, zo stelde hij voor. zullen de havensteden er zelf aan moeten beginnen. Leefbaarheid Tijdens de foruim-discussie kwa men steeds weer opnieuw 4e vragen over de leefbaarheid naar voren. Bur gemeester Thomassen had 's mor gens in zijn inleiding gezegd, dat de vestiging van de Shell aan de Moer dijk een besparing had opgeleverd van enige rriiljoenen guldens vergele ken bij een vestiging aan het Sloe. De Rotterdamse planoloog ir. J. de Ranitz vond het ook niet zo onschul dig, dat de Shell zich bij de Moer dijk gaat vestigen. „Men praat mij niet uit het hoofd, dat daarbij van Rotterdam de gedachte in het ach terhoofd heeft gezeten, dat men daar na de Hoekse Waard kan gaan in dustrialiseren", zo stelde hij. Over dc leefbaarheid zei burge meester Thomassen nog, dat hij er 's nachts van wakker ligt. „Het is een vicieuze cirkel", zo zei hij. „Het is inderdaad waar, dat het welzijn in gevaar kan komen bij een sterke economische groei, maar welvaart is nog steeds voorwaarde voor welzijn en ik heb nog nooit een redelijk ar gument daartegen gehoord". JAN DIJKSTRA nu... beduidend goedkoper Een aanbieding nylon onder jurken als deze, waarbij U min der dan de halve prijs betaalt, is méér dan de moeite waard om eens te komen kijken. Nylon damesonderjurken, in elegant model, met kant strookjes aan hals en zoom afgewerkt. Normaal verkopen wij deze on derjurken voor f.4.50, nu per stuk voor nog géén twee. gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze nylon demes- onderjurken, in de maten 38 t/m 48 en de kleuren wit, bleu en rose Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1969 | | pagina 11