6? DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 19 Vanaf Haal ze eruit... alles wat leeft! Op I februari 1964 werd de Afobaka-dam gesloten, een dam in de rivier de Suriname. En daar mee werd bel leven van een groot aantal dieren onzeker. Het Brokopondo-plan was een initiatief van Suralco, een zustermaatschappij van de Aluminium Company of America. De watermassa zou stroom moeten leveren voor de bauxietverwerkin g. Het overschot" aan energie zou teu goede ko men aan de grotere sleden in Suriname. Op 28 februari bereikte een brief van drs. Jan Micliels, secretaris van de Surinaamse dieren bescherming, bet hoofdbureau van de ISPA, de Internationale Organisatie voor de Dierenbescher ming, in Boston. Daarin werd de situatie uiteengezeten drs Jan Micliels vroeg om hulp. Het hoofd kantoor van de ISPA in Boston stuurde om kort termijn twee waarnemers naar Suriname met de opdracht na te gaan of de gevolgen van hel Brokopondo-plan werkelijk een groot aantal dieren in gevaar zou brengen en of liet de moeite zou lonen er iets aan te doen. De twee afgevaardigden waren ^fBl stelden zich uitgebreid op de hoog- -.eHK, jggp te en brachten daarna rapport uit. 3raL^»j-iliiÉ''"C».*-. Het gevolg daarvan was dat John J -"y Walsh de opdracht kreeg het red- dingswerk zo spoedig mogelijk le Jr Jjk «fjf organiseren, terwijl Robert Smith in Boston bleef om van daaruit zo ~^*X ;f"ni goed mogelijk te zorgen voor aan- vi.'ll'ng van materiaal en votoral - r^P' CT^iSESeMMl geld. De opdracht die John Walsh meekreeg van zijn directe baas, dr. Eric H. Hansen, was: „Elk dier en het kan me geen donder schelen of dat een slang is of een gier speelt zijn rol in het evenwicht in de natuur. Als we deze zaak aan pakken, moet je alles redden. Haal ze eruit alles wat leeft". John -Walsh heeft zijn ervaring in boekvorm vertélt. Onder de titel: De tijd is kort en het water wast" ver telt hij alles over de operatie Gwam- ba (gwamba is dier), de redding van rond de 10.000 dieren uit het Suri naams oerwoud dat stukje bij beetje onder water kwam te staan. Het enige voorbeeld dat ter beschik king was van een dierenreddingsactie op grote schaal was de operatie Noach in 1963 waarbij men in Afrika dieren had gered die werden bedreigd door het water achter de Karibastuw- dam in Rhodesië. Daar had men ech ter weinig aan, want die reddingsac tie had zich in feite afgespeeld op open vlakten, terwijl John Walsh zou moeten opereren in het dichte oer woud van Suriname. Desondanks is men aan de grote taak begonnen. En men leerde snel. Was het oorspronkelijk de bedoeling boten te importeren, al snel kwam Walsh tot de conclusie dat het in heemse vaartuig bij uitnemendheid, de korjaal van de bosnegers, het eni ge vaartuig was dat aan alle eisen voldeed. Uitgerust met buitenboord motoren had men er meer aan dan aan welke andere soort boot dan ook. Een tweede vraagstuk was dat van de medewerkers. Walsh ging op aanraden van drs. Michels in zee met de bosnegers. In het begin had hij enige moeite pm hen te laten begrij pen waar het precies om ging. Voor de bosnegers waren de dieren in eer ste instantie geschikt om te worden verwerkt tot een of andere prettige maaltijd. Dat je je eerst ontzettend gaat uitsloven om dieren te vangen om ze daarna te laten lopen ging er hjj hen niet makkelijk in. Toen de reddingsactie eenmaal goed op gang was waren er geen betere medewer kers denkbaar. in september '64 schreef Walsh de volgende brief „We beginnen er eindelijk achter te komen wat dieren vangen in de wil dernis eigenlijk om het lijf heeft. Het staat al vrij duidelijk vast welk ge reedschap handig en wat alleen maar nodeloze bagage is. We weten nu wat voor soort dieren je op wat voor soort eilandjes kunt verwachten. En de stemming onder de mensen kon niet beter zijn. Ze geloven dat ze met het beschikbare gereedschap en onder mijn leiding elk willekeurig dier in het oerwoud in een handomdraai kun nen vangen. En onder ons gezegd en gezwegen: ik begin het zelf ook te ge loven". Na een jaar werken werd een top bereikt. Het water bleef gestaag stij gen en het tempo van de reddingsac tie moest omhoog: Handomdraai ,,A1 hadden we er een afmattende vaart in gezet, de stemming bleef op perbest en het weer was schitterend. Soms kwamen onze pogingen echter te laat en dat waren even zoveel aan wijzingen dat het nog sneller, nog harder en nog grondiger moest. Op schieten! We vinden een gordeldier op het water drijven. Zijn pantser is door de zon en water witgebleekt. Opschie ten! Een luiaard: dood. Opschieten! Die stervende luiaards stemden me om de een of andere reden droe- vieger dan welk ander dier ook. Ze zijn vreselijk stom en zien er met hun eeuwige, onzinnige grijns zo idioot uit mogelijk naar Boston. En daar kwam iets anders aan het licht. „Onze diag nose is dat je waarschijnlijk een speekselkliervirus hebt opgelopen". En ik zou beter worden. Billijke reden En de slotconclusie aan het eind ven de actie? „We hebben laten zien dat geen land te klein is voor de belangsteiling van de ISPA. We hadden een billijke reden in Suriname te zijn: als inter nationaal lichaam bestemd tothet. verlichten van diereleed hebben we er voor gezorgd dat 10.000 dieren die anders zouden hebben geleden zou den zijn doodgehongerd of verdron ken dat nu niet deden. En ten slot te toonden we aan dat een massale reddingsactie voor dieren ook in het hartje van het oerwoud tot een goed einde kan worden gebracht". Het Brokopondoplan, dat in Neder land voornamelijk is doorgedrongen als een geweldige industriële onder neming, geeft door middel van dit boek een betere kijk op de achter gronden en gevolgen in een andere richting. Daarvan was tot op heden niet veel doorgedrongen. Het boek beschrijft niet alleen een boeiend en vol humor over de reddingsactie, het geeft bovendien een stuk informatie over leven en handelen van de bos negerbevolking in Suriname. (Gegevens voor dit artikel werden ontleend aan het boek „De tijd is kort en het water wast", geschreven door John Walsh en Robert Gannon, uitge geven door La Rivière Voorhoeve N.V., Zwolle). Roue's Mannenkoor viert jubileum De Koninklijke Zangvereeniging „Rotte's Mannenkoor" is één van de oudste mannenkoren in Nederland. Het koor vierde op 11 maart het 115- jarig bestaan. Het heeft steeds on der leiding gestaan van eerste klas dirigenten. Enkele namen zijn Otto Glastra van Loon, Bernard Diamant en thans reeds meer dan 30 jaren Jos Vranken. Kentekenend voor een stadige ontwikkeling is, dat het koor slechts acht dirigenten heeft gekend in de 115 jaren van het bestaan. Uit de inspannende studie is een vriendschap ontstaan, die de koorle den met elkaar verbindt en het is de ze vriendschap en bereidheid, die de sterke basis voor het koorleven van „Rotte's" vormen. Het koor, dat nu 130 leden telt, heeft vooral in de laat ste jaren opvallend veel belangstel ling gekregen, vooral van de jonge mensen, hetgeen juist in deze tijd anno 1969 zeer verblijdend is. De koorleden vinden elkaar in het ver enigingsdevies „In Vreugd en Rouw, Elkaar Getrouw". van een luiaard, een hulpeloze dieren in de opkomende water. De redding wordt niet door alle aap geeft zeer luidkeels te kennen dat dieren gewaardeerd. Deze rode brul- hij er geen prijs op stelt. Een gestrande opossum, te uitge hongerd om bang te kunnen zijn, zit stilletjes op zijn redding te wachten. Een van de eerste vaste medewer kers. Simi, bezig een paniekerig hert naar de boot te dwingen. dat je er zelf nog medelijden mee hebt, al zitten ze niet in moeilijkhe den. De arme wezens klimmen traag naar een boomtop, vinden geen voed sel, klimmen traag naar beneden, zwemmen langzaam naar een volgen de boomtop enz. Als de piranha's ze niet te pakken krijgen, gaan ze door met zoeken tot ze doodgehongerd Op het einde van de actie kwam Walsh de enige poema tegen die tij dens die periode zijn pad kruiste. Echter niet op een van de verdwij nende eilandjes maar in de keuken van het basiskamp, waar het dier zich op een vroege ochtend ophield, op zoek naar iets eetbaars: Als een lift „Wat te doen met een twee meter lange poema, een bergleeuw, in je keuken? Achter hem aanrennen met een vangstok? Achter al die honderd kilo beest? Ik had geen tijd om het antwoord op die vraag te vinden: hij kwam de hut uitstormen en vloog als een grijsbruine flits door het kamp, juist toen Etty (een van de medewer kers) slaapdronken uit zijn hut kwam. Ze stonden een fractie van een secon de tegenover elkaar en toen, zonder zelfs een protest te laten horen, zwichtte Etty voor de omstandighe den en stoof naar een boom. Met een opmerkelijk vertoon van sportieve vaardigheid klom hij erin, als een lift steil omhoog zoevend". Het afscheid van John Walsh van Suriname was niet zo prettig. Dat wil zeggen, wat de lichamelijke conditie betreft. Doordat vrijwel alle dieren uit het bedreigde gebied verdwenen waren kwamen in de laatste weken de bloedzuigende vleermuizen, de vampiers, regelmatig op bezoek. „Eenmaal in de stad begonnen mijn periodieke koortsen een vast schema te volgen. Bij de gezondheidsdienst in Paramaribo werd de diagnose ge steld: hondsdolheid. De dokters ver onderstelden dat het afkomstig was van de vleermuizen, ook al stemden lang niet alle symptomen overeen met de hondsdolheid zoals die bij vampiers voorkomt. Ik reisde zo snel Weer een aantrekkelijke aan bieding uit ons Tuincentrum.... vaste planten, éénmaal geplant voor jarenlang genot en sier in de'tuin. Groenblijvende konifeer (Cha- maecyparis Alumi). Zeer ge schikt als enkele plant of als haag, zuilvormige groeier. Per stuk 0.98 Vuurdoorn Pyracantha Oran- èe Gloween klimmer, die in herfst en winter Uw gevel in gloed zet met massa's oranje rode bessen (schimmel en rot- vrij). Per stuk 0.98 Haagliguster. De beste aan plant voor hagen, snel- en dichtgroeiend, goed te snijden (knippen), zeer winterhard en windbestendig. Per 3 stuks 0.98 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze vaste planten, eerste klas kweekprodukten, een prachtige aanwinst in Uw tuin en dat voor prijzen die binnen ieders bereik liggen. Elke vrijdagavond tot 9 uur 0| I acryl stoelhc met anti slip 57 cm medium 65 cm U beschermt de bekleding van Uw autostoelen en bovendien zit U prettiger op een Acryl stoel hoes ('s winters heerlijk warm, 's zomers koel). Nu houden wij een herhaalde verkoop van een fabriekspartij autostoelhoezen van acryl, dat de prettige eigenschap heeft dat het zo gemakkelijk schoon te houden is. Deze fraaie autostoelhoezen verkopen wij in 3 maten en voor prijzen die voor zichzelf spreken. large 75 cm

De Havenloods | 1969 | | pagina 17