Ik heb altijd in mijn hele lichaam kiespijn 1 Inventarisatie van de machteloosheid Tijdrit Roteb TOON VAN OORT, BLOEMIST UIT NOODZAAK: 95 FRANSECOGNAC 12.50 "f DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 ORIGINELE 40»/. INCL. FLES „De Beurs van Schiedam" e unieke wijnkelder Toon van Oort in zijn bloemenstal- letje op het Metroplein. ..M'n kind en ik zijn eigenlijk geboren martelaren. Natuurlijk, ik hou érg veel van m'n vrouw, maar als dat kind er niet was had liet leven voor mij geen zin meer. Dan sprong ik net zo lief van de Maasbruggen en dan maar zien dat je zoveel mogelijk opdrinkt. Antonie Toon van Oort52 jaarsinds ander half jaar bloemenkoopman. na dertig jaar op de heistelling te hebben gestaanzegt het als terloops in een gesprek over zijn levenzonder nadruk; een mededeling even zakelijk als „ik ben in Rotterdam geboren'". Het 'is voor Toon van Oort be gonnen (of geëindigd) op 3 maart 1964. ,,Ik was wel wat grieperig en eerder was ik ook wel wat reuma tisch. maar toen op die ochtend kon ik niet meer. Ik wilde m'n bed uit en me aankleden, maar ik kon niet. M'n vrouw moest me helpen. Na een week zei dokter Den Oudsten: Toontje werkt nooit meer Zenïiw- en gewrichtsreumatiek maakten van Van Oort een invalide. Een man, die in de bouwwereld be kend stond als „niet kapot te kri.i- gerjT, werd een patiënt over wie in de Daniël den Hoedkliniek werd ge zegd, dat er maar weinigen waren mei'zoveel reuma in bun lichaam. Reumatoloog Den Oudsten stuurde Tóón van Oort niet zonder meer de vernieling in;met zijn conclusie: je werkt nooit meer. „Is er niet iets waar je interesse ii> hebt, vroeg hij me. Je moet be grijpen dat als je niets gaat doen, dat Je dan kapot gaat. Daar was hij resoluut in". „Toen heb ik gedacht: goed, ik wordt. (Jjloemdst. Bloemen en planten waren altijd al mijn grote hobby ge weest. ik had er verstand van. Toen ik beïig-.Was te leren voor het exa men ih het ziekenhuis kwam de geneesheer-directeur, dokter Schaley. naar me: toe en zei dat hij een bloe menkiosk Wilde hebben op het ter rein van de kliniek. Of dat iets voor mij was? Nou, wat wil je, natuurlijk was dat iets voor mij. Den Oudsten vond het goed" Maar Toon van Oort staat niet op het terrein van de Daniël den Hoed kliniek. „Door mijn lange verblijf in het ziekenhuis hebben ze het ding aan een ander verhuurd. Logisch" Op 3 april 1967 kreeg Toon van Oort een dag vrij uit het ziekenhuis om in Den Haag zijn examen te doen. „Ik slaagde met lof. Voor alle drie vakken (bloemsierkunst, plantenziek- tebestrijding, kleurkweekwiizen 1 een tien. De examinator zeimet uw vak kennis zal u veel vaste klanten krij gen. Dat wordt niet vaak gezegd, na tuurlijk". Ik moest Omdjjt hef m'n hobby was kostte die studie me niet veel moeite. En daar kwam bij: ik moest. Ik heb het niet voor me zelf gedaan, maar voor- al voor m'n zoontje Wim. die al tien jaar bij de hartspecialist loopt. Die jongen mag helemaal niets doen. Toen hij drie jaar was heeft hij een acute reuma-aanval op z'n hart ge had. Wat moet zo'n kind. Er is geen mogelijkheid tot beroepskeuze, maar hij is wel goed genoeg om later in SLECHTHOREND Tob er niet langer mee. Ga naar ACOUSTICON .Villi! 1. 1; (F.I.D.A gediplomeerd) BATTERIJENSERVICE MAAK GEBRUIK VAN ONZE BATTERIJENSERVICE IS HET VOOR U MOEILIJK OM VOOR BATTERIJEN OF EEN SNOERTJE NAAR ONS TOE TE KOMEN? BEL ONS OP OF SCHRIJF ONS EVEN, EN U KRIJGT UW BESTELLING PER OMGAAND THUISGESTUURD. U KUNT ONS DAN LATER OF PER GIRO BETALEN. Schiedamseweg 209 ROTTERDAM-WEST Makkelijk bereikbaar met de lijnen l halte Marconiplein; 6 en 8: halte voor de deiir. VOOR ROTTERDAM-ZUID Polderlaan 13 TEL. 17 80 39 het bloemenstalletje te komen. Dat wil zeggen als hij 21 is. Dan mag hij de zaak zo van mij overnemen als ik kom te overlijden. Maar als ik eerder ga dan mag hij er niet in. Hij wordt van de zomer 14. nog ze ven jaar dus. Nou. ik weet niet of 'k het red". Als hij dat zegt, komt zijn vrouw tussenbeide. Ze wenst zUlke dingen niet te horen. Evenmin wenst ze toe tt geven aan de momenten waaroD haar man zegt niet meer te kunnen „al moet ik hem met een stok z'n bed uit krijgen". „Als ik haar niet had...", zegt van Oort. „Ze doet bet leeuwedeel in de zaak. Eigenlijk mag ik niet langer dan twee uur per dag werken". Toon van Oort staat dagelijks lan ger in zijn bloemenstal aan het Me. troplein in Rotterdam-zuid. De dienst marktwezen heeft verordonneerd dat hij er in ieder geval twee uur moet zijn, wil dc kraam de rest van de dag open zijn. Van Oort probeert om negen uur 's morgens present te zijn. maar het wordt vaak tien uur. De ee rste uren van de dag zijn het moei lijkst; zijn steeds strammer worden de lichaam, maakt het opstaan pijn lijk, steeds pijnlijker „Ik neem elke ochtend eerst een warm bad, anders kan ik helemaal niet vooruit. M'n vrouw heeft een vervangvergunning van 11 uur 'g mor gens tot 7 uur 's avonds. Dan mag ze alleen vérkopen. Maar alleen als ik er eerst twee uur hen geweest. Als ik een dag helemaal niet kan. blijft de zaak op slot. djwi mag' ei- niet verkocht iw&rdeh' Dc bureaucratische spelregels van marktwezen maken het de familie Van Oort niet gemakkelijk. Mevrouw t an Oort vertelt: „Toen m'n man in het ziekenhuis lag heb ik veertien da gen geen warme hap eten gehad, want ik mocht m'n zoon die een ver vangvergunning had, geen uur alleen laten. Ik kon niet eens naar het zie kenhuis". Van Oort en zijn vrouw ervaren dit soort maatregelen als hinderlijk en eigenlijk onreentvaardig. Het lijkt ook nodeloos algemene regels van kracht te doen zijn in een zo duide lijke uitzonderingssituatie. Een wat soepeler beleid zou welkom zijn en zeker te rechtvaardigen tegenover de collega's van Van Oort. Het zou de bloemenkoopman en zijn vrouw ook meer vertrouwen in de toekomst, ge ven. Want het ziekenhuis heeft Van Oort zeker niet voor het, laatst gezien. Drie maanden geleden lag hij er nog. En wanneer de volgende opname zaJ zijn...? „Ik heb altijd in m'n hele lichaam kiespijn". Palenrijder Toen Toon van Oort. 16 jaar was kwam hij aan de heistelling. Hij be gon als palenrijder. „Met een hit. \s Morgens huurden we een paard bij Koolhaas aan de Turfhaven, dan gingen we naar de Schie of de Rot te, sleepten de palen op de lange Jan en brachten ze. naar de stelling. Dat deed ik met m'n vader en Arie Rietveld, die later m'n zwager is ge worden". „Je zwierf van de ene heistelling naar de andere. Hoe was dat vroe ger. hier had je twee weken daar een maand werk. In '41 zijn we met d« gebroeders Rietveld voor onszelf be gonnen. Met f 2000 van de schade- enquête. We habtiem_heei wat Dalen getrók'ken. Onder andere die van de oude Diergaarde. In die tijd hebben we ook het verbindingskanaal geheid. In '47 ben ik weggegaan bij de zaak toen ik een vinger afklemde. Ik heb toen een hoenderparkje begonnen aan de Kromme Zandweg. Het werd geen succes. Als ik 's morgens kwam. waren alle eieren weg. Ik werd be stolen. Trouwens ik wilde wel graag terug in het heibedrijf. Nu nog wel. Als ik gezond was. zou ik er wei naar toe willen kruipen. Nou ja. Ik werd heibaas bij Volder. We heb ben een groot deel van het Geuzen veld in Amsterdam geheid. Ik ver diende in die tijd goed m'n boter ham. Later ook bij Siemens en Geer- dink. Bij de laatste deden we het grote werk: Matex, Esso, zeestei gers. Bij Arie Hoek heide ik in het water. Met de heibak heb ik heel Nederland doorgevaren". En dan breekt de 3de maart 1964 aan. Het definitieve einde van hei baas Van Oort. Hij lag 22 weken in het Zuiderziekenhuis. Daarna 26 we ken in de Daniël den Hoedkliniek. Na even te zijn thuis geweest wero hij opnieuw 18 weken opgenomen. „Ze vroegen of ik wilde meewerken aan een wetenschappelijk onderzoeiv. Dat wilde ik wel. Zes weken lag ik in een donkere kamer. Elke vier uur kreeg ik drie Maria-kaakjes met wat jam en een slokje mel,k dat heette een ritme-dieet. Elke vijf minuten voordat ik te eten Krees moest Ik een plas doen. Ze hebben me later verteld, dat het onderzoek geen resul taat had opgeleverd". De ROTEB, afdeling Westzeedijk, gaat de actie die men is begonnen op de Noorderboulevard, ook uitstrek ken tot andere grote winkelstraten in haar gebied. De actie houdt in. dat stipt op tijd gereden wordt om het huisvuil op te halen. Het zal nu ge beuren 's morgens tussen 9 en 10 uur en 's middags tussen 12 en 13 uur precies. Hiermee kan dan een eind komen aan het eindeloos van te vo ren klaarzetten van vuilnisemmers, dikwijls vergezeld van kartonnen do- De winkelstand heeft er blijk van gegeven dit op tijd rijden van de ROTEB zeer op prijs te stellen. Het slordige aanzien van de winkelstra ten kan nu tot het verleden worden gerekend. Het huisvuil wordt i.n de onderstaande winkelstraten volgens het volgende schehia opgehaald: Schiedamseweg: maandagmiddag tussen 12 en 13 uur; donderdagmor gen tussen 9 en 10 uur. Nieuwe Binnenweg (tussen Lage Erfbrug en Heemraadssingel) woensdagmorgen tussen 9 en 10 uur; vrijdagmiddag tussen 12 en 13 uur. Nieuwe Binnenweg (tussen Heem raadssingel en 's Gravendijkwal): dinsdagmiddag tussen 12 en 13 uur; vrijdagmorgen tussen 9 en 10 uur. Nieuwe Binnenweg (tussen 's €?ra- vendijkwal en Westersingel): dins dagmorgen tussen 9 en 10 uur; don derdagmiddag tussen 12 en 13 uur. West-Kruiskade en le Middelland straat tot 's Gravendijkwal (stoplich ten): dinsdagmorgen tussen 9 en 10 uur; donderdagmiddag tussen 12 én 13 uur. le Middellandstraat vanaf 's Gra vendijkwal of Henegouwerlaan eri 2e Middellandstraat; dinsdagmiddag tussen 12 en 13 uur; vrijdagmorgen tussen 9 en 10 uur. Vierambachtsstraat: woensdag morgen tussen 9 en 10 uur; vrijdag middag tussen 12 en 13 uur. Discussie-avond over jeugdbeleid in R'dam Woensdag 26 maart organiseren de ARJOS, CHJO en KVPJG een discus sieavond in de Lutherse Kapel, Noze- manstraat 10 te 'Rotterdam. Het doel van de avond is het, maken van con crete aanbevelingen voor het in Rot terdam te voeren jeugdbeleid en het samen ontwikkelen van een toekomst visie op dit terrein. Drie inleiders, af- komsti 2 uit de praktijk van het jeugdwerk, zullen achtergrond infor matie verschaffen en een kritische blik in de toekomst werpen. Diverse gemeenteraadsleden zullen op deze bijeenkomst aanwezig zijn. Aanvang 19.45 uur. Voor de vierde maal werd hij 7 weken opgenomen, voor de vijde maal fi weken. ..Of andersom, ik weet het niet meer precies". Wat er ook aan hem gedokterd is. het reumaproces in zijn lichaam staat niet stil. Vier jaar leeft hij al op pijnstillende mid delen. Het maakt de pijn dragelijk. ,.lk heb altijd in m'n helelichaam kiespijn". Op Metroplein Op 16 november 1967 vestigde van Oort zich als bloemenkoopman. Hij kreeg een standplaats aan de Putse- laan en een bloemenwagen van dc bijstandswet. (Hij dacht dat hij ür waigen gekregen had. maar later bleek dat hij hem met f 150 in ae maand moest afbetalen. In vier jaar r 5000). Sinds vorig jaar juli staat hij op het Metropiein. Hij moet hard werken voor weinig opbrengst. Voorlopig is zijn invalid,- teitsrente de financiële pijler van hét sezan. „Als ik nu m'n eigen levensonder houd kon verdienen, zou ik geen cent invaliditeit meer willen hebben". 1 Toon van Oort heeft als bloemen koopman ook zijn principes. „Ik vei- koop alleen eerste keus. En nooit bloemen die in het koelhuis zijn ge weest". Zo'n uitgangspunt maakt het alle maal niet gemakkelijker voor nem. staan od kwaliteit d.w.z. duur itiko- pen. duur verkopen. Klanten die een maal bii hem hebben gekocht Komen zeker terug als ze zich hebben Kun nen overtuigen van de kwaliteit „Weet u hoe lang die tulpen staan, tien dagen in een koele kamer. Kom er maar eens om". I oordeliger Met zijfi jeugdvriend Wim Dorps maas „een jongen met wie Ik vroe ger sigarettenpeukjes rookte" ging hij naar de veiling. Daar kon nu voordeliger inkopen dan tegenwoor dig bij de grossifer op wie hij is aan gewezen sinds zijn vriend bij een auto-ongeluk -om het leven kwam. Zelf naar de veiling gaan is onmo gelijk. Hij heeft geen auto. „Ik ben vier keet gezakt -voor m'n rijbewijs. Bij m'n instructeur rijd ik feilloos, maar voor dat examen heb ik me een zenuwen. Ik probeer het nog één keer, dan houd ik op". Twee weken geleden heeft hij zijn duiven weggedaan. „Ik kan de hokken niet meer goed genoeg schoon maken. Ik heb een Kennis opgebeld en gezegd: kom aJ- les maar halen voor f 300. Van dat Vier organisten geven concer t in De Doelen Dinsdagavond 8 april zullen de or ganisten Koos Bons, Jet Dubbeldam, Addie de Jong en Aad van der Hoe ven in de Grote Zaal van de Doelen de nieuwe langspeelplaat ontvangen opgenomen van het beroemde Walc- ker-orgel voorheen in de Nieuwe Zui- derkerk aan de Westzeedijk te Rot terdam. De plaat zal hen worden overhandigd door de loco-burgemees ter en wethouder van Rotterdam de heer G. Z. de Vos. Daarna zullen de- vier organisten een orgelconcert geven. Aanvang 8 uur. geld heb ik m'n zoon een racefiets gekocht. Hij wil wielrenner worden. De kenners zeggen dat er een groot coureur in hem schuilt. Nou, dan heeft hij een fiets nodig. Die jongen kan niet de dupe worden van de ziekte van zijn vader". JAN HEIN DE GROOT nu,., beduidend goedkoper Stelt U veel eisen aan de soli diteit van een tapijtdan moet U eens langs komen als wij deze aanbieding houden. Nog nooit hebben wij zo'n extra zware kwaliteit draion tapijt (van een overbekende tapijtfabrikant, waarvan wij de naam niet mogen noemen) verkocht. Liefst 390 cm breed, normale prijs f.155.- per meter, nu om dat er bij de strenge kontrole piepkleine schoonheidsfoutjes ontdekt werden, met meer dan 55 gulden voordeel. Dit draion tapijt, dat tegen een stootje kan, pool hoogte 10 mm (een tapijt waar U met Uw voeten inzakt), per meter voor nog géén honderd gulden. tapijt 390 cm breed Neemt U de Uw kamers mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit extra zware dra- Ion tapijt, kamerbreed, pool- hoogte 10 mm, in de kleuren geel, brons, groen, fraise en cognac, 390 cm breed Elke vrijdagavond tot 9 uur open Gttn ttl. of schrift, best Tijdens de teach-in van Vara en Oriëntatie op 14 februari over „de machteloosheid van de burger" zijn formulieren uitgereikt, waarop ook zij die niet aan de microfoon kwa men, hun problemen en wensen over dit thema hebben kunnen uiten. Studenten in het opbouwwerk aan de sociale academie hebben de bin nengekomen formulieren geïnventa riseerd. Hieruit bleek wederom dui delijk de kortsluiting die in Rotter dam bestaat tussen burgerij en over heid. De bewoners willen betere voor lichting over nota's, plannen en ver- rientingen van hun gemeentebestuur, zij willen van hun bestuurders open heid en meer aandacht voor de leef baarheid i.p.v. voor haven en indus trie. Meer aandacht voor de sociale kant van de nieuwe wijk, betere sa nering voor de oude wijken en behoud van bestaande recreatiegebieden. De Rotterdamse bevolking wil een gezellige stadskern en meer aange paste ontmoetingsgelegenheden, met name voor de jongeren. De bewoners willen weer eens zuivere lucht en wa ter. Zelf denken de Rotterdammers ook aan de verschillende groepen on der hen, ze vragen voor de bejaar den reduktie op openbaar vervoer, en een cultureel paspoort, ze denken zelfs aan de mogelijkheid om vitale burgers die ouder zijn dan 65, dienst te laten nemen als portier of bewa ker, als zij dit willen natuurlijk. Maar de Rotterdammers willen dat hun bestuurders hier dan ook aan den deze bestuurders. Zij vragen meer bekendheid over de wijkraden en opbouworganen, en willen er een grotere onafhankelijk heid bij zien; zij vragen naar de idee enbussen en andere inspraakkanalen. Zij vermoeden dat enkele topambte naren teveel verschillende functies bekleden, hetgeen stroef functioneren in de hand werkt. Ook verwijten som- Actie-groep Biafra: discussie en studie Op initiatief van Rotterdamse scho lieren werd op 7 maart in Odeon een teach-in gehouden over Biafra. Na af loop daarvan is een actiegroep gefor meerd die als voornaamste doelstel ling heeft: a. de achtergronden van het conflict tussen Nigeria en Biafra bestuderen, b. de openbare discussie op gang brengen. Zij die er voor voe len hieraan deel te nemen kunnen zich melden bij: mejuffrouw H. Lou- we, Van Epenstraat 20, tel. 204210, Rotterdam en bij de heer W. Emden, Kersenlaan 5, tel. 264479, Schiedam. migen de dagbladpers nog dat deze teveel op de schoot van het gemeen tebestuur zit. Uit al dergelijke grieven blijkt dat onze stadgenoten nog wel een verschil zien tussen welvaart en welzijn, en dat zij inspraak willen in diverse za ken en er ook verantwoordelijkheid in willen dragen. Daarom is het ook niet vreemd dat vele burgers meer van deze teach-in's willen, al vragen ze de dan aanwezi ge bestuurders wel zich wat minder te verdedigen en wat zinniger te ant woorden op gestelde vragen, om over ontwijken of zoethouden nog maar te zwijgen. 11 a iid Le keniiigen voor Oude Binnenweg Of de Oude Binnenweg, het meest karaktervolle stukje Rotterdam, zal blijven bestaan, is zeer de vraag. In dynamische Ijver immers wordt hier alles gesloopt wat niet van beton en glas, dus nieuw, is. Maar nu liever niet dat stukje, dat hele kleine stukje Oude Binnenweg heeft een comité gezegd, dat thans druk doende is zoveel mogelijk hand tekeningen le verzamelen, die zullen worden toegevoegd aan een verzoek schrift aan het gemeenbestuur, waar in op behoud van Binnenweg en Eendrachtsplein zal worden aange drongen. Het comité bestaat uit I. Frank, W. van Geenen, A. Heuschen en H. Rothmeijer. Wie het initiatief steunt kan zijn handtekening per briefkaart sturen aan H. Rothmeijer, Binnen weg 131a, Rotterdam. Uw camping - in de Betuwe speeltuin sportvelden strandbad ponymanege kinderboerderij Modern comfort.

De Havenloods | 1969 | | pagina 19