kul Openbaar vervoer kan nog altijd beter s,t o Theologie der revolutie Actie Greetje Schroeter voor „Helpt Elkander" DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 Hij staat voor de deur. Hoeveel keer loopt u naar het raam en werpt bewonderende, ja, vertederde blikken op uw kostelijk bezit? Schaamt u zich beslist niet als uw buurman uw ge drag toevallig In het vizier krijgt. Het is doodgewoon menselijk. Wij doen het allemaal! Er wordt gebeid. Uw vriend Henk komt op bezoek: „Heb je hem zien staan, Henk?" „Wat? Is die van jou? Geweldig!" Het portier wordt geo pend. Henk nestelt zich achter het stuur. „Tjonge, wat een zit kerel! wat loopt-ie?" „Eerlijk gézegd heb ik hem nog niet uitgeprobeerd". In de blik van Henk is overduidelijk te con stateren, dat dit dan toch echt wel hoog tijd wordt. „Heb je even tijd?" pareert u deskundig. „Je weet, dat is niks voor Ans om te gaan scheu ren. Veel te zenuwachtig". U gaat achter het stuur. De eerste slechte rijgewoonte is er: de zit. U kent die houding wel: zoals men een bliksemstraal tekent. Twee hoeken van circa 45 graden, één gevormd door het onderlichaam en de boven benen en de andere door boven- en onderbenen. De knieën priemen zich als alpentoppen omhoog. Het stuur wiel komt bijna tegen de buik, ter wijl de ellebogen heerlijk tegen de stoelleuning rusten. Zo'n zit is levensgevaarlijk. U heeft namelijk onvoldoende armslag om, in dien dit plotseling urgent is, uw stuur snel te draaien. Er zijn legio uitwijk manoeuvres op te sommen, waarbij een snelle stuurreactie vereist is. Denkt u onder meer aan het plotse ling wegrijden van een langs de weg geparkeerd staande auto, juist op het moment, dat u gaat passeren. Om nog maar te zwijgen over plotseling overstekend wild, ook in de stad! Gestrekte armen Wat is dan wel de juiste zit? Heel simpel: uw stoel wordt zodanig ge steld, dat uw voeten de pedalen kun nen bedienen, terwijl de bovenbenen volledig op de zitting rusten. De juis te afstand verkrijgt u door met ge strekte armen de bovenzijde van het stuurwiel te omvatten. Zowel lenden als rug dienen door de leuning onder steund te worden. Bent u reeds anders gewend? Stop er dan onmiddellijk mee, ook al kost het u moeite om een slechte gewoon te af te leren. Meer pluspunten van de juiste zit: het is medisch vastge steld, dat u minder snel vermoeid geraakt, doordat de bloedsomloop minder stremmingen ontmoet. Verder verruimt u uw gezichtveld, niet alleen naar buiten, doch ook in het inte rieur. De dashboardinstrumenten overziet u zonder ogenschijnlijk af te dwalen. Vervolgens voelt u het ge drag van de auto beter aan, van be lang bij hoge snelheden en voor het corrigeren van een slip. Alvorens met Henk op de rijksweg te gaan „scheuren", eerst het volgen de. We gaan er van uit, dat u op goede wijze rijles genoten heeft. Tij dens de cursus heeft u enige malen op de autosnelweg gereden. U onder- ging het als een sensatie van de eer ste orde en uw instructeur was dik tevreden. Maarnu bezit u waar schijnlijk een andere auto dan waar in u leste. Elke auto heeft zo zijn eigen gedrag op de weg, zijn eigen karakter in stuureigenschappen, wegligging, zij windgevoeligheid, remsysteem enz. Dit impliceert, dat u zich met dit ka rakter goed vertrouwd dient te raken, alvorens u zich aan een escapade gaat wagen. U deed het niet, en Henk wist niét beter. Losjes Henk noen u Komen uitgesproken over het comfort, over de zo goed als geruisloze motor. En noem maar op. De radio geeft een tophit ten beste. Snelheid 120 km. Uw linker-elleboog steekt buiten de raamopening. Uw lin kerhand houdt het stuur losjes vast. In de bovengreep. Met uw rechter hand tikt u op het stuur de maat van de muziek mee. Geweldig, zoals die auto loopt! Plotseling komt er een moedereend met haar jonge kroost (welgeteld ne gen stuks) vanuit de middenberm de weg op waggelen. U was net een an dere auto gepasseerd. Henk zag de familie het eerst, want u stopte juist de elektrische sigarettenaansteker in het daartoe dienende dashboardgaat je. Niet op gevoel, nee, kijkend! (ge volg van verkeerde zit). Net een paar fracties van één seconde. Echter, met een vaartje van 120 km per uur komt dit neer op 34 meter per seconde. „Kijk uit!" schreeuwt Henk. Ver schrikt ziet u het liefelijke schouw spel. Ineens wordt u geconfronteerd met het grote moment! Wat te doen! Remmentoch te dichtbijeen ruk aan het stuur naar rechts helpt nietrem losen toen Volgende dag in de krant: „Op rijks weg ter hoogte vansloeg gis teravond een personenauto enkele ma len over de kop. Volgens ooggetuigen trachtte de bestuurder uit te wijken voor overstekende eenden. Beide in zittenden, de heren T.H. en H. v. E. beiden woonachtig te werden op slag gedood". teneinde de eventuele schade in ogen schouw te nemen. Nu ziet u op grote afstand vogels op de weg doende met hun dagelijks pikwerk. Doorrijden toch zeker? Akkoord, doch gepaard met de volgende handelingen: a) U neemt gas weg, langzaam en niet ab rupt. b) Gelijktijdig hiermede geeft u enkele claxon-signalen. Al doende red den we weer eens dierenlevens. Ver geet u het niet? Zeker niet met een sterke zijwind van rechts. Als u dan niet tijdig claxonneert, kan het ge beuren, dat de onderlinge afstand te gering wordt. Wegvliegen doen ze toch. De zijwind zegt: pik ik heb je en dirigeert het vogelijn juist boven de weg en natuurlijk juist op het mo ment, dat u passeert. Knal! tegen de voorruit. Ja-ja, wat moeten we een boel we ten om veilig te rijden. Nog één tip. In het belang van onze haasjes, ko nijntjes, hondjes en poesjes! Des avonds op de weg, geen tegenligger. U rijdt met groot licht. Hé, wat is dat? Een konijntje geloof ik! Het beestje zit gefascineerd in uw „lich tekooi" gevangen, totdat... u tijdig dimt Hup hup, en weg is-ie. „Harte lijk dank hoor, u kunt er wat van", roept hij u na. nu... beduidend goedkoper Is niet in ieder huisgezin de meest gehoorde klacht: "We hebben te weinig kasten? En ook voor hen, die.inwonen of klein behuisd zijn, is er behoefte aan gemakkelijk te plaatsen hangkasten met veel bergruimte. Handige, demontabele plastic kast, met stevig buisframe, hardboardplaten boven en on der voor extra steun, kiest U nu uit voor nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze moderne hang kasten, 125 cm hoog, 75 cm. breed en 50 cm diep, mot-, vocht- en Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Céin tel, of schrift, best Havenloods-lezers kennen haar van de serie artikelen „Herinneringen van een Rotterdams volksmeisje". Het is al weer een jaar geleden, dat mevrouw Greetje Schroeter daarin op haar geheel eigen, sappige wijze vertelde over haar jeugdjaren in een Rotterdam dat niet meer bestaat. Haar herinneringen werden onder de zelfde titel door uitgeverij Wyt in boekvorm vastgelegd. Mevrouw Schroeter is een vrouw, die het bij zoiets dan niet laat zitten. Alles wat ze doet, probeert ze dienst baar te maken aan belangen van haar medemens. Voor haar zijn dat vooral de minder bedeelde kinderen, zelfs haar huis was altijd een opvang plaats voor jeugdigen, die op een of andere wijze tussen de wielen van een harde maatschappij gekomen waren. Ook haar boek dient deze houding: van elk verkocht boek 2000 exem plaren *gaat een kwartje naar „Helpt elkander", de oudervereni ging van geestelijk misdeelden. Haar vurige hoop is nu dat iedereen, of men haar boek nu heeft gekocht of niet, haar wil helpen door ook zegge en schrijve één kwartje beschikbaar te stellen voor dit doel. „Wij, gezonde mensen, die het in deze maatschappij toch echt niet meer aan een kwartje ontbreekt, we- FALL-OET ENQUETE In aansluiting op voorgaande be kendmakingen deelt de burgemeester de bevolking van Rotterdam-Rech ter Maasoever het volgende mede: 1. de enquêtering van woningen is voltooid in de stadswijken: Middel land, Nieuwe Westen, Delfshaven, 's-Gravenland, de Esch en Kraling- 2. de enquêtering van woningen is nog aan de gang in de stadswijken: Bospolder en Tussendijken. 3. over enige dagen zullen de en- quêteringswerkzaamheden aanvangen in de wijken Spangen, Nieuw Mathe- nesse, Oud Mathenesse, Witte Dorp en in de laatste week van maart ook in de wijken Rubroek, Oud Crooswijk, Nieuw Crooswijk en Oude Noorden. 4. de enquêtering van gebouwen, wordt door een commissie van deskun digen uitgevoerd in de wijk Oude Wes ten; in de overige wijken zal dit werk op nader te bepalen tijdstippen aanvangen. Waarom zoudt U het risico lopen vandaag of morgen een ongeluk te krijgen door die oude uitgesleten trap, als U een moderne trapkruk kunt kopen beneden de tien gulden. Gemaakt van solide buis met anti-slipdoppen, uitgeklapt als trapje (hoogte 59 cm) en inge klapt als krukje te gebruiken. Moderne trapkruk voor in de keuken, met treden en zitting van gelakt beuken, een en al gemak, voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver houden wij op onze Huishoud- afdeling deze aantrekkelijke aanbieding solide trapkrukken (in verband met de expeditiedrukte s.v.p zelf meenemen). Welke fouten Realiseert u zich dat deze en soort gelijke ongevallen DAGELIJKS voor komen. Weet u welke fouten er zijn gemaakt? Nu niet verder lezen, eerst zelf denken. 1. Gelijktijdig remmen en sturen is altijd een zelfmoordpoging. Zodra u zeer krachtig remt (blokkerende wie len) en u stuurt gelijktijdig naar links of naar rechts, dan volgen de voorwielen de gekozen richting, doch uw auto blijft praktisch rechtuit rij den, althans zeker in het beginsta dium van de remweg. Zodra u de rem weer loslaat, ja, zelfs bij gedeeltelij ke ontlasting en de voorwielen zijn naar links of rechts gedraaid, dan gaat uw auto op een droge en stroeve weg zonder meer duikelen. U begrijpt niet bij 50 km per uur, wel bij snél en zeker bij zeer snel rijden. Dus ont houdt: stuur nooit gelijktijdig met krachtig remmen! 2. Een aansteker, of een ander ac cessoire, kunt u ook op gevoel bedie nen. Neem de test. U zult er ver baasd over zijn, hoe snel u alles blin delings weet te hanteren. 3. Het was een auto met alles erop en eraan, het summum van luxe. Er ontbrak echter één wissewasje. Juist, autogordels! Tien tegen één dat bei den deze crash hadden overleefd (sta tistisch bewezen) 4. Last but not least: uw schrikreac tie! De reactie staat in verband met uw anticipatievermogen. Houd er dus altijd goed rekening mee, dat er in ons landje heel wat loslopende en vliegende „natuurvrienden" aanwezig zijn, voor het snelverkeer zeer ge vaarlijk. Doorrijden Op welke wijze kan, ja, moet men dan wel een soortgelijke dans ont springen? Hoe afschrikwekkend ook: doorrijden. Zonodig kalm afremmen en op een geoorloofde plaats stoppen Het laatstverschenen (februari) van het maandblad „Verkeerstechniek", dat speciaal is afgestemd op het openbare ver voer, bevat een aantal alleszins le zenswaardige artikelen voor de vakman, dat echter ook in ruimere kring aandacht verdient. Speciaal valt op, dat op tal van punten di verse auteurs met nadruk wijzen op details die (meei) aandacht ver dienen ten behoeve van de gebrui kers der vervoersdiensten. Alhoewel ook weer door de recen te opening van onze nieuwe tramlijn 5 naar Schiebroek duidelijk is geble ken dat onze RET het reizigers-belang duidelijk voor ogen staat, blijven toch nog altijd veel wensen onvervuld. Zo brak immers nog kort geleden een onzer dagbladen een lans voor een meer rationele gang van zaken voor wat betreft de vervoersdiensten van RET en Van Gogh op hun tracé Rot- terdam-Capelle a.d. IJssel: naar on ze mening alleszins terecht wees dit blad op de onlogica van de grote ver schillen in tarieven die beide onder nemingen voor éénzelfde vervoers- prestatie leveren. Op meer dergelijke punten nu legt het bovenbedoelde blad Verkeerstech niek de nadruk: het feit bijvoorbeeld dat vele korte-afstand-reizigers in de s-tad ervan worden afgehouden van tram of bus gebruik te maken door dat het op de gemiddelde reislengte gebaseerde eenheidstarief voor een paar halten te hoog is. Gevolg hier van is weer een verminderd aantal reizigers, dus lagere inkomsten, dus grotere verliezen waardoor weer min der middelen beschikbaar komen voor verbetering en uitbreiding van de ver voersdienst. „De oplossing voor dit probleem zou een naar afstand gedifferentieerd tarief kunnen zijn, een tariefsysteem dat men in diverse buitenlandse ste den aantreft", aldus Verkeerstech niek, dat daaraan nog toevoegt, dat leiders van Engelse vervoerbedrij ven het batig saldo hunner bedrij ven aan een dergelijk tariefsysteem toeschrijven. Zelfs eenmansbediening is voor een systeem van „prijs naar lengte van de rit", dank zij de tech nische ontwikkeling geen beletsel meer. afgebeelde fotoeen interlocale WSM- Bus en bus en de stadstram van de HTM op vrije baan. vrije baan op de Haagse Lijnbaan. Wellicht zijn zulke mogelijkheden ook in te bouwen in het witte-lijnenplan voor Rotterdam, waardoor ook de bussen in sommige „tramstraten" zich vlotter kunnen voortbewegen. tram gezamenlijk op de Meer met trams In de toekomst zullen meer steden en agglomeraties dan nu moeten kun nen beschikken over een op vrije baan rijdend railvervoermiddel, zo le zen we in een planologische beschou wing die zich mede baseert op gege vens van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan. Zo zullen steden als bij voorbeeld Eindhoven, Enschede, Utrecht, Arnhem, Breda, Groningen in de komende decennia in aanmer king komen voor een modern tram net waarbij praktisch het gehele rail- net op vrije baan getraceerd is zoals Vrije banen HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of achrift best Ook het gemeenschappelijk gebruik van infrastructuur door verschillende vervoerbedrijven (bijvoorbeeld trein plus metro) wordt belicht. Dit is een aangelegenheid die qua techniek en exploitatiemogelijkheden vele haken en ogen heeft. Desalniettemin is het gezien de ontwikkelingen in de na bije toekomst hard nodig dat betrok ken vervoerbedrijven het over dit ge meenschappelijk gebruik eens worden. Een aardig voorbeeld van hoe dit reeds gebeurt, waardoor meer ver voerbedrijven van één nieuwe vrije baan gebruikmaken, troffen we in bedoeld nummer van Verkeerstech niek aan in de vorm van de hierbij HERZIENING REGELINGEN VOOR WERKLOZEN EN MINDERVALIDEN De staatssecretaris van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk.'mr. H. J. van de Poel, en de minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer B. Roolvink, hebben de peri odieke bijstand krachtens de Rijks groepsregelingen voor Werkloze Werk nemers en Mindervaliden, die be staan op grond van de Algemene Bij standswet, met ingang van 17 maart 1969, verhoogd in dezelfde mate als waarin het wettelijk minimumloon op die datum wordt verhoogd. Staatssecretaris Van de Poel heeft in een brief de gemeentebesturen ge vraagd, de gemeentelijke bijstands uitkeringen te willen toetsen aan de herziene bijdragen van de rijks groepsregelingen. De uitkeringen op week-basis bedragen dan voor een echtpaar f 86.90 en voor alleenstaan den f 60,85. Afhankelijk van het kin dertal variëren de uitkeringen aan ge zinnen van f 86,90 tot f 93,50. Deze uitkeringen worden verhoogd met eventuele kinderbijslagen, de ver schuldigde huur en de sociale verze keringspremies. bijvoorbeeld nu in het Zweedse Göte- borg en in Keulen reeds bestaat. Dit is wel een geheel andere visie dan de uitspraak waarbij men nog wel hoort beweren dat tramverkeer verouderd zou zijn. Enfin, dit weten we in Rotterdam inmiddels wel be ter. Tal van nieuwe uitgangspunten zul len zo we noemden er slechts en kele in de toekomst het apenbare vervoer in onze steden moeten gaan beheersen. Verkeerstechniek waar schuwt in dit verband dat de verwe zenlijking van dergelijke zaken in de toekomst, reeds nu het aanhouden van eén doelgerichte beleidslijn vereist teneinde te voorkomen dat ontwerpen die „morgen" worden uitgevoerd, het bouwen van goede openbare vervoers voorzieningen na „morgen" onmoge lijk maken. Van Amerikaanse, Zwit serse, Belgische en andere zijde wor den de Nederlandse deskundigen ge waarschuwd hun vervoersplanolo- gisch-stedebouwkundig beleid reeds nu te plannen voor de vervoersbe hoeften van de toekomst. Gorinchemse ondernemers vragen studenten schetsen winkelcentrum Een groep Gorinchemse onderne mers heeft contact opgenomen met de studenten van de Rotterdamse avondacademie, architectuur. Naar aanleiding van onze publikatie over het winkelcentrum Groot-IJsselmon- de wil men de studenten verzoeken met een schetsplan op tafel te komen voor een winkelcentrum in de Gorin chemse binnenstad. De heer De Groot, voorzitter van de Commissie bundeling bouwacti viteiten van Gorinchemse onderne mers, zei: „We willen gewoon een geschikt plan voor een winkelcen trum. Er is grond zat in de binnen stad en een financier is ook wel te vinden. We vonden een goede sugges tie in het artikel zitten en daar wil len we nu gebruik van maken. Laten ze maar met een schetsplan komen". ten nauwelijks welk een leed in de vergeten hoek van de geestelijk ge handicapten geleden wordt. Zelf weet ik wat het betekent als dszs kinde ren in een omgeving kunnen worden gehuisvest die op hen is ingesteld. „Helpt elkander" is al lang over de opnamecapaciteit van het enige te huis in Rotterdam-zuid heen. Met z'n allen is het zó gemakkelijk hier wat aan te doen". De heer R. Sempel, secretaris van de afdeling Rotterdam-Schiedam van „Helpt elkander", bevestigde dat de eerstvolgende jaren eigenlijk nog een tiental tehuizen met een bezetting van omstreeks twintig kinderen nodig zou zijn. Men zou graag in de moge lijkheid gesteld worden een bestaand huis aan te kopen voor dit doel. Mevrouw Schroeter: „Mag ik dit aan de Havenloods-lezers voorleggen? Zij hebben al vaker, blijk gegeven een groot hart te hebben voor de mede mens. Alle bedragen zijn welkom. Mijn adres is Van Steenwinckelstraat 20, Rotterdam-14, telefoon 204803". Men kan zijn bijdrage ook depone ren aan ons kantoor aan de Westblaak 25. De revolutie is „in". Laat ik maar meteen voorop stellen dat ik dit niet met leedwezen constateer. In tegendeel, er moet dermate veel in onze samenleving veranderen dat je je inderdaad gaat afvragen of dat niet een totale revolutie vereist. De revolutie is zelfs zo „in" dat er ook in de kerken een min of meer le vendige discussie ontstaan is over de vragen die met de revolutie sa menhangen. En aangezien het in de kerk dan al gauw theologie heet, dat weet u wel, ontstaat er een theologie van de revolutie. Hoewel hier dan al gauw de naam van de Amerikaan Shaull bij op de proppen komt, mag wel meteen opgemerkt worden dat hij niet de eerste is die zich met deze vragen heeft bezig gehouden. Wel heeft hij de kerken wakker geschud. Theologie is eigenlijk „de leer van God", één van de faculteiten aan onze universiteiten draagt die naam. Men verstaat dan onder theologie de wetenschappelijke be zinning op alles wat samenhangt met de godsdienst, in ons land: de christelijke godsdienst. Maar wan neer dat christelijk geloof nu van mening is dat haar geloofsbron, de bijbel, niet alleen maar iets zegt over het persoonlijk leven van de mens. maar ook over de samenle ving in sociaal, economisch en po litiek opzicht, dan is het te begrij pen dat men naar bezinning vraagt op deze gebieden. En hier doet zich het verschijnsel van en de roep om de revolutie voor. Vandaar: theolo gie der revolutie. Eén van de voornaamste gezichts punten van die theologie der revolu tie is wel dit, dat velen tot de ont dekking zijn gekomen dat God en revolutie elkaar helemaal niet uit sluiten. Integendeel. In het Oude Testament heet God: Jahwè, d.w.z. Ik zal met u zijn, en dat zult ge onderweg wel merken. De naam van God die met Israël uittrok uit Egypte. Men komt er hoe langer hoe meer van terug om van God te spreken als van het eeuwige Zijn, of zoiets. Een geestelijke substantie met een aantal eigenschappen die priesters en dominees uit het hoofd moeten leren. Het idee van de Godskennis is totaal verschoven, sedert we geleerd heb ben dat kennen in de bijbel zoiets betekent als: omgang hebben met. We waren gewend te spreken van de kennis Gods, maar we moeten leren spreken van God als degene die onze grote Kennis is. Met wie we omgang hebben. Maar, en daar op komt het hier nu aan, die om gang is allerminst een „ommetje" in de avond. Die omgang heet exo dus, uittocht, bevrijding van slaver nij. In die omgang moet degene die met deze God omgaat ermee rekening houden dat z'n grote Partner een wegelijk iemand is. Iemand die graag de dingen verandert en nooit berust in de toestand zoals die op een bepaald moment geworden is. Vandaar dat Hij laat fulmineren te gen onrecht en leed dat we elkaar aandoen. Hij is de God van de ver nieuwing. Hij staat daarin tegen over de afgoden, de Baals, de stads- goden die het trekken niet kennen en die de bestaande orde verdedi gen, als zij maar geëerd worden. Maar deze God is het omgekeerde. Hij is niet gesteld op „geëerd wor- den"-sec, op offers en vasten, als er niet mee samenhangt een leven in liefde en gerechtigheid. In dat geval wordt Hij de God van de omkeer, van de eis tot be-kering niet alleen voor de enkeling, maar evenzeer voor de samenleving en voor de volken. Ik gebruik dan nog niet het woord „revolutie", 't Is misschien te besmet met misluk kingen. want degenen die daarna aan de macht kwamen verschilden soms in niets of weinig van de machthebbers die ze uit het zadel wipten. De meeste revoluties zijn op die manier met veel bloedver gieten toch terecht gekomen in het slop van de dictatuur. Professor Verkuyl van de Vrije Universiteit in Amsterdam stelt daarom voor om te spreken van transformatie. De vormen moeten veranderen, de structuren van de samenleving. De bijbel is, dacht ik, vol van een theo logie van zo'n transformatie. Aan al die dingen moeten wij denken wanneer we met de samenleving bezig zijn. 't Klinkt misschien wat vreemd: een theologie van de revo lutie, maar er zit meer aan vast. MEDEMENS

De Havenloods | 1969 | | pagina 21