Ned. orkesten fel tegen beleid R.Ph.O. - bestuur Meningsverschillen over vervuilde sloot Bijdorp Hockey Kampioenskansen van Spirit nemen toe UIT DE RAADSAGENDA WASAUTOMAAT BESTEMMING PAND L. NIEÜWSTRAAT 57 St. Jozefschool wil in één gebouw met Mater Deïschool W eekatjend Schiedam Commissie Wering Schoolverzuim bracht laatste jaarverslag uit DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 S'dam 25 Nog vóór het bekend worden van het saneringsbeleid van het Stich tingsbestuur van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest heeft de orkest commissie onder de leden van het or kest een enquête gehouden met be trekking tot de artistieke status van en het klimaat in het orkest. Er wer den in totaal 60 enquêteformulieren (54'/2 procent) ingeleverd. Op deze formulieren waren een viertal vragen geformuleerd „Bent u ervan overtuigd dat het ar tistieke niveau van het orkest moet stijgen?" Ja: 98 procent; nee: 2 pro cent. „Vindt u het juist dat in dit soort zaken (degradaties) uitsluitend door bestuur en dirigenten beslissingen worden genomen?" Nee: 92 procent; ja: 8 procent. „Vindt u het klimaat in het orkest prettig?" 72 procent: nee. „Bent u van mening dat verbete ring van het klimaat een belangrijke voorwaarde is voor het tot standko- men van een stijging van de artis- tieke prestaties?" Ja: 95 procent; nee: 3 procent. Uit deze enquête blijkt dat men in grote meerderheid het niet eens is met het bestuursbeleid. Tevens blijkt dat er iets hapert aan het klimaat in het orkest, dat op de artistieke pres taties druk uitoefent. Dit is echter niet van vandaag of gisteren. Al jaren zijn er spanningen in het orkest, die niet alleen het ar tistieke peil drukken, maar ook het verloop van goede Nederlandse musi ci in de hand hebben gewerkt. B. en W. van Rotterdam zouden er dan ook goed aan doen een commis sie van onderzoek in 't leven te roe pen om na te gaan in hoeverre be stuur en directie voldoende deskun dig zijn om aan een orkestinstituut als het Rotterdams Philharmonisch leiding te geven en een modern per soneelsbeleid te voeren. Misschien kunnen B. en W. zich de uitgave van die 1,25 miljoen gulden afvloeiings- geld voor betere doeleinden besparen. Orkesten protesteren Inmiddels is bekend geworden dat acht symfonie-orkesten hun adhesie hebben betuigd met de strijd, die de leden van het R.Ph.O. via hun or kestcommissie en vakbonden tegen het besluit van de dirigenten en het bestuur hebben aangebonden. Hieron der volgen enkele citaten uit de bij valsbetuigingen. BRABANTS ORKEST: Dit alles getuigt van een zeer ondemo cratische inslag. Wij kunnen u dan ook de verzekering geven, dat wij met het gehele orkest volledig ach ter het standpunt staan dat uw or kestcommissie in deze inneemt". NOORDELIJK FILHARMONISCH ORKEST: De orkestcommissie van het N.F.O. heeft met bevreem ding kennis genomen van de gang Al deze vragen worden onpartijdig be antwoord door het Consumenten Voor lichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter inzage. Onderstaande bon invullen en opplak ken op briefkaart of In gesloten enve loppe zenden aan: Consumenten Voorlichtingsbureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht B. en W. van Schiedam hebben zich beraden over het geven van een tij delijke bestemming aan het pand Lange Nieuwstraat 57, dat voorals nog niet voor afbraak in aanmer king komt, al staat het in het tra cé „zuidelijke industrieweg". Hoewel er een gegadigde is om het pand te huren stellen B. en W. voor, het pand te benutten voor het onder brengen van de schoolpsychologe, de remedial teacher, de schoolmaat- schappelijk werkster en de logopedis- Genoemde functionarissen zijn thans apart gehuisvest, of hebben geen vaste huisvesting. Voor een ef ficiënte werkwijze is het van belang hen op een centraal punt bij elkaar te brengen. Voor het onderbrengen van genoem de functionarissen is het noodzakelijk de indeling van het pand te wijzigen, alsmede enige reparaties en verbete ringen uit te voeren. Bij het huidige aantal functionarissen kan worden volstaan met het geschikt maken van de begane grond; de eerste verdieping kan in reserve worden gehouden. De kostin voor het herstellen en veran- derei van de begane grond worden door de dienst Gemeentewerken ge- raand op f 24.840. Tei slotte merken B. en W. nog op, dat tz.t. nog een krediet zal worden gevriagd voor aanschaffing van enig meuAlair, telefoon enz. Zij stellen voor t.b.v. het veranderen enz. van de b^ane grond van het pand Lange Nieutstraat 57 voor het onderbren gen vm de schoolpsychologe c.s. een kredit van f 24.840 ter beschikking te stelen. van zaken bij het Rotterdams Phil harmonisch Orkest. Zij spreekt haar grote verontrusting uit over het in Rotterdam gevoerde beleid". CONCERTGEBOUWORKEST: De ondemocratische, van een 19e- eeuwse regentenmentaliteit getuigen de manier, waarop de artistieke en zakelijke leiding van uw orkest deze affaire meende te moeten behande len, is voor iedere werknemersorga nisatie in de, huidige tijd onaanvaard baar en discutabel". NEDERLANDS KAMERORKEST: „Zeer ontsteld door de feiten uit pu- blikaties ons ter ore gekomen betui gen wij orkestcommissie en léden R.Ph.O. onze adhesie en sympathie". NOORDHOLLANDS PHILHARMO NISCH ORKEST: Met grote verontwaardiging hebben wij kennis genomen van de wijze, waarop aan 10 leden van uw orkest ontslag is aan gezegd. Wij protesteren hier dan ook ten sterkste tegen, daar wij van me ning zijn dat deze regentenmentali teit in de tegenwoordige tijd onaan vaardbaar is". RESIDENTIE ORKEST: Wij stellen het op prijs u met klem te verzekeren, dat wij de ter zake ge volgde 1 procedure en wijze van be handeling ten sterkste afkeuren; nog sterker, wij zijn duidelijk van mening dat een dergelijk autoritair paterna lisme in deze tijd niet meer kan wor den getolereerd". UTRECHTS SYMFONIE ORKEST: Wij zeggen alle steun toe, die voor het verhinderen van dit schan dalig voornemen wenselijk is". GELDERS ORKEST: Namens de orkestleden betuigen wij hiermede adhesie met het door u ingenomen standpuntWij zullen u in deze alle mogelijke hulp bieden om eventuele protesten kracht bij te zetten. De wijkvereniging Blijdorp heeft de gemeenteraad een brief gestuurd van eigenaren van de panden aan de Burg. Verveenstraat. Hierin worden bezwaren aangevoerd tegen het voor nemen de sloot tussen de Spoor straat en Burg. Verveenstraat te dempen. De bezwaren zijn dat: 1. Onze huizen te nat zullen worden door hemelwater en t<e hoge grondwater stand. 2. Wij onze vrijheid zullen missen door de voorgenomen dem ping. 3. Onze huizen schade zullen ondervinden door het zware verkeer. Daar de trillingen thans door de sloot worden tegengehouden. De eigenaren stellen het gemeente bestuur voor ten eerste: sloot weer open tot aan de duiker gelegen aan de Schiedamseweg. Doorstroming is dan weer mogelijk, daar er dan ver binding ontstaat met de sloot, gele gen aan de overzijde van de Schie damseweg. Daarna is men bereid om in samenwerking met de eigenaren van de panden in de Spoorbaanstraat het grootvuil te verwijderen. Als kan er een beschoeiing in de sloot aangebracht worden. Adressanten zijn er van overtuigd, dat dit voor de bewoners aan weerszijden van de sloot de beste oplossing is. Daarentegen heeft een aantal bewo ners van Bijdorp aan B. en W. ge schreven. dat zij akkoord kunnen gaan met het streven van het bestuur van de wijkvereniging om tot dem ping van de sloot te komen en drai nage aan te brengen. Besloten is reeds om een fonds te daaruit de onkosten te bestrijden, waarvoor wekelijks een bedrag van de omwonenden wordt, ontvangen. Bovendien is overeengekomen. de werkzaamheden zoveel mogelijk zelf uit te voeren. Het bestuur van de wijkvereniging deelt aan de gemeenteraad mee, dat hoewel aanvankelijk overeenstem ming was verkregen, een aantal eige naren toch bezwaren heeft tegen de werkzaamheden vanwege breekwerk in de bijkeuken, douche enz. Omdat de wijkvereniging m deze geen enke le bevoegdheid bezit wordt aan de raad gevraagd stappen in deze zaak te ondernemen. nt* »ér, beduidend goedkoper Een royale tas, waar U de hele "wasserette was" in meeneemt ligt bij ons klaar voor nog géén twee gulden. Wasserette tas, uitgevoerd in sterk plastic, met 2 hengsels, koordsluiting en met leuke bandgarnering. Er is keuze uit drie frisse tinten. waszakken Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze praktische wasserette tassen, waar U enorm veel in mee kunt ne men, in de kleuren blauw, rood Elke vrijdagavond 9 uur open Graficus K. de Jong directeur ABK Tot nieuwe direkteur van de Dag en Avondacademie van Beeldende Kunsten te Rotterdam is met ingang van 1 september 1969 benoemd de heer K. de Jong, thans adjunkt-di- rekteur van de Academie. De grafi cus De Jong, die sedert 1948 aan de Rotterdamse Academie verbonden is al leraar en adjunkt-direkteur en die tevens voorzitter is van het da gelijks bestuur van de Vereniging van Academies van Beeldende Kun sten in Nederland, volgt Pierre Jan sen op, die een benoeming heeft aan vaard tot direkteur van het Ge meentemuseum te Arnhem. Zondag 23 maart zal in de kerk van O.L. Vrouwe van Altijddurende Bijstand aan de Burg. Baumanndaan 171 te Overschie een plechtige eucha ristieviering worden gehouden, die om half elf begint. Concelebranten zijn pastoor G. A. de Bot, pater F. J. Bijioo en kapelaan J. van Winkel. De aanleiding hiertoe is het feest van Maria Boodschap op 25 maart. Het bestuur van de St. Jozefschool voor m.a.v.o. aan de Mgr. Nolens- laan heeft het gemeentebestuur me dewerking gevraagd voor uitbreiding van de school aan de Mgr. Nolens- laan met 11 lokalen, twee gymnas tieklokalen en gemeenschappelijke ruimte en inrichting. Als reden van het verzoek is vermeld het voornemen de beide scholen voor m.a.v.o. (Schoolstraat 8 en Mgr. Nolenslaan 97) zo snel mogelijk tot één school sa men te voegen, teneinde de in een grote school aanwezige optimale on derwijsmogelijkheden te benutten. Volgens B. en W. hebben beide ge bouwen voor het aantal leerlingen dat aan genoemde scholen het onder wijs volgt, een te geringe capaciteit om aan de eisen die de Wet op het voortgezet onderwijs ten aanzien van de inrichting van het m.a.v.o. stelt te kunnen voldoen. Teneinde aan deze eisen te voldoen is het n.l. noodzake lijk over vaklokalen voor natuur- en scheikunde en handvaardigheid te beschikken, terwijl het onderricht in aardrijkskunde en tekenen semi-vak- lokalen vergt. Aan het geschatte aan tal leerlingen van 600 dient in de toe komst plm. 65 lesuren per week li chamelijke oefening te worden gege ven, waarvoor tenminste 2 gymnas tieklokalen benodigd zijn. Het aantal leerlingen over 1968 be droeg 627. Hiervan volgden 269 leer lingen uitsluitend meisjes inge deeld in 9 klassen het onderwijs aan de Mater Deischool, aan de School straat 8. Dit in 1949 gestichte ge bouw, een z.g. Finse school )hout- bouw) telt 8 lokalen. Vanwege de te geringe capaciteit zijn 2 lokalen van de nabij gelegen St. Jozefschool (glo) aan de Nassaulaan 42 als dependan ce in gebruik genomen, t.w. een lo kaal voor het onderbrengen van een klas, het andere ten dienste van het vakonderwijs. Voor uitbreiding van het houten gé- bouw aan de Schoolstraat is geen ruimte beschikbaar, zodat er geen an dere oplossing is dan de leerlingen na uitbreiding van de school aan de Mgr. Noienslaan 97 daarheen over te plaat sen. Het gebouw aan de Mgr. Nolens laan 97 is uitgevoerd in permanente constructie. Het gebouw heeft 13 lo kalen; 9 lokalen werden in 1953 vol tooid, de overige 4 in 1966. Aan deze school de St. Jozefschool voor ma vo volgden in 1968 358 leerlingen (uitsluitend jongens) het onderwijs, ingedeeld in 13 klassen. Ook hier zijn dus geen lokalen beschikbaar om tot vaklokaal in te richten. Uit ingeko men ambtsberichten is B. en W. ge bleken dat de uitbreiding stedebouw kundig mogelijk is. G-er. Jeugdhuis Arcade 2b uur sis^ Sacrum 20 l__ Kring Maasmond Turnvereni- ■flj Bestuursverg. Chr. Vrouwenbond; ■rzamelaars ruilbeurs: Mu- - Bridge-cursus, Chr. Soc. Ring; Chr. Soc. Bel. "*■- Metaal Bedrijfsbond;Chr. Soc. Bel. ■ttÉÉÉMT Soc. Bel. Mannenver. Calvijn: w.„ Wilton Fijenoord Koor; Chr. Spreken in het openbaar Ledenvergadering 21 MAART Wijkcentrum 20 Bouwbedrijfsbond; Wijkcentrum 20 uu, Le denvergadering Watersportver. „De Schie"- Arcade 20 uur Verg. Grafische Bond; Sur- sum cordsi 20 uur N.C.G.O.V.: chi. Scc. Bel. u*dT„^?denverg- S.B.L.O.; Wijkcentrum 20 uur NIVON. Sonja Bern en Donald de Mar- kas met ..Cabaretliedjes en verhalen van gis- en nu"; Wijkgebouw Oude Maasstraat Damclub Schiedam: le ronde Wed de hoogste persoonlijke damtitel lom. r-K. ...Jr K]a_ strijd c van Schiedam; Chr. Soc. verjesver. ..Klaver 4". 22 MAART Irene 20 uur Jaarfeest Korfbalclub S uur Martin Green dam: Arcade 23 MAART Tivoli De Commissie tot wering van Schoolverzuim, die sinds 1901. dus nu 67 jaar bestaat, heeft thans het laat ste jaarverslag uitgebracht, omdat zij als gevolg van de gewijzigde wette lijke bepalingen, is opgeheven. In het verslag wordt meegedeeld, dat in het afgelopen jaar 129 gevallen werden behandeld, waarvoor van de school hoofden 295 opgaven van ongeoor loofd schoolverzuim werden ontvan gen. Deze opgaven worden als regel iedere week ingezonden. Het betrof 55 jongens en 74 meisjes. Uit het bovenstaande blijkt, dat 48 pet van het aantal kinderen 1-20 schooltijden verzuimde; 32 pet ver zuimde van 20-80 schooltijden en 20 pet. meer dan 80 schooltijden. De laat ste categorie vormde uiteraard de z.g. hopeloze gevallen, omdat de kin deren vrijwel doorlopend verzuimden. Er waren gevallen van 126-131 en zelfs 164 schooltijden. Het totaal aan tal verzuimde schooltijden bedroeig 2892 of 1446 dagen te vermeerderen met 8 gevallen van meer dan 130 schooltijden. Gezien het vorenstaande konden processen-verbaal niet uitblij ven. Herhaaldelijk moest de commis sie de onderwijsinspecties attenderen op doorlopend verzuim hetgeen in het algemeen leidde tot het opmaken van processen-verbaal. Verschillende leden van de commis sie kunnen terugzien op een lange zit tingsperiode. De nestor, de heer A. J. van Zwieten, kan bogen op een 27- Jarige, de heren W. C. de Vries, J. M. öenmidt en C. Dubbeld op een ruim 20-jarige en enkele andere leden op een meer dan 10-jarige zittings periode. Opmerkelijk was de goede sfeer in de commissie gedurende naar lange bestaan, waardoor het mogelijk was vele jaren op een prettige wijze samen te werken. De thans hoogbe jaarde oud-voorzitter, de heer C. M. Knopper, heeft in 'n jarenlange deel name aan het werk ongetwijieid zijn stempel gedrukt op de commissie en dt oud-secretaris, nu wijlen de heer Ruiter, was een lange reeks van ja ren de consciëntieuze scribent. De hartgrondige wens van de thans opgeheven commissie is echter, dat dt nieuwe bepalingen, die vanaf he den gehanteerd zullen worden het mo gelijk zullen maken op kortere ter mijn strenger op te treden tegen die ouders, die zouden weigeren aan hun verplichtingen te voldoen. Aan het einde van de taak kan ten slotte worden vastgesteld, dat het on geoorloofd schoolverzuim in Schie dam zich thans nog ocperkt tot een betrekkelijk klein aantal gezinnen en daardoor tot een betrekkelijk klein aantal kinderen, die helaas de dupe zijn van de slappe houding van hun ouders. - Disco-avond Martin Green: Arcade 20 uur Instuif; Musis Sacrum 14 uur Jehova's getuigen bijeenkomst 24 MAART Arcade 20 uur Repetitie Zangver. Excel sior: Chr. Soc. Bel. 20 uur Examen Alg. EHBO; Chr. Soc. Bel. 19 uur I.S.W.: Chr Soc. Bel. 20 uur Klaverjasver. O.S.v. 25 MAART Platte Buis. Warande 207 20 uur Kath. Vrouwengilde; Lezing door Huishoudelijke en Gezinsvoorilchting; Arcade 20 uur Cursus EHBO; Arcade 20 uur Rep. Orpheus; Music "lond van Bejaarden: getuigen bij- Sacrum 14 Musis Sacrum 20 uur Jehi eenkomst: chr. Soc. Bel. Alg. EHBO; Chr. Soc. Bel. 13-17 uur Bridge „„.v.. „l- Rep loonkunst. club: chr. Soc. Bel. Schiedam: chr. Soc. Gemeentewei Bejaardenkoor Senectute. "ignalia Deïkerk Contact-avond uur Dia-avond Chr. Soc. Bel. Pers. 14-16 Muziek 19-20.15 uur Passier.. Tentoonstellingen: stedelijk Museum 15 maart-14 april. Expositie: „Salon van de Maassteden 1969". Galerie de Graaff tot 2 april Leslie Gabriëlse, wandkleden. Weekfllm: Passagie Theater „De Samen zweerders" 14 jaar. Kindermatinee's: zon dag en woensdag: „Het Mysterie v„n de bruari werden 4'. boren en 92 mannen e. den zich in Maassluis, waardoor een door overlijden vier man- i vertrokken vermindering Door een alleszins verdiende 31 zege op Pollux is Spirit ongenaak baar gebleven. Met nog vijf wedstrij den voor de boeg nemen de Schie dammers nog steeds de eerste plaats in en hebben vier punten voorsprong op Te Werve en MRHC, zij het dat laatstgenoemden een wedstrijd min der gespeeld hebben. Niettemin zal Spirit beide clubs binnenkort ontmoe ten hetgeen de spanning in deze af deling ten goede zal komen. De da mes speelden een teleurstellende wed strijd en verloren met 20 van Aeo lus. waar zij vorige week een punt hadden weggesleept. Op een modderig veld, waar een grote supportersschare duidelijk blijk gaven van hun aanwezigheid, leek het erop alsof Pollux voor een ver rassing zou gaan zorgen. Het gewij zigde team had de aanvalskracht be paald goed gedaan hetgeen te mer ken was aan het feit dat Spirit in de beginfase van de wedstrijd alle zei len moest bijzetten om een fikse ach terstand te vermijden. Met snel spel over beide vleugels werd het Spirit- doel herhaaldelijk bestookt hetgeen in de 13e minuut resulteerde in een fraaie goal. Olthuis greep mis en de middenvoor profiteërde daar gretig van door Van Heusden het nakijken te geven. 01. i Lang zou deze stormloop niet duren want Spirit begon zich te hergroepe ren. Met lange slagen werd de voor hoede aan het werk gezet en Was- senberg was heel dicht bij een treffer toen hij alleen op doelman Agama af ging. Het levensgevaarlijke uittrap pen van laatst genoemde was voor scheidsrechter Boel aanleiding een strafbal te geven, die onbegrijpelij kerwijs door v. d. Steen grandioos gemist werd. Een minuut later had Spirit toch reden tot juichen. Uit een strafcorner van het trio Van Lingen- Gunneweg-Olthuis scöorde Olthuis fraai. Hoewel Pollux zich voornamelijk tot verdedigen moest beperken, wa ren de uitvallen van de Vlaardingers niet van gevaar ontbloot. Spirit kwam heel goed weg toen een schitterende voorzet bijna doel trof. Dit was op nieuw een waarschuwing dat dit een totaal ander Pollux was dan vorige week. Toen Hoefsloot in de 23e minuut in de strafcirkel gehaakt werd, mocht v d. Steen zich opnieuw achter de bal plaatsen. Hij gleed uit en miste. Hij maakte later echter veel goed toen hij uit een ange corner Hoefsloot op maat bediende. Deze maakte geen fout en schoot prachtig in. 2—1. Conditie Na de pauze werd het al spoedig duidelijk dat de snel gespeelde eer ste helft veel van de Vlaardingers had gevergd. Het zware veld was hier ongetwijfeld debet aan. Spirit be heerste nu volledig het strijdbeeld. maar kon dit |n de openingsfase niet tot uitdrukking brengen. De oorzaak hieiwan lag in het feit, dat er teveel Sfn ,?a' gel°Pen werd waardoor Pollux alle gelegenheid kreeg de zaak op tijd dicht te trekken. De toeschouwers die duidelijk lieten blijken dat zij de score verhoogd wensten te zien, waren door het dol- lerJLan,neer Spirit een strafcorner kreeg te nemen. Hun vreugde was ietwat voorbarig want het zou tot de PROPACANDA-AVOND VRIJGEZELLENBOND Nederlandse Vrijgezellenbond, afdehng Rotterdam, houdt op zater- in h» irl?aart een prepaganda-avond r,EdlS0nzaal van gebouw „Pala ce Zomerhofstraat 15. Rotterdam-1 aanvang 20 uur. Sprekers: drs. L. van Leeuwen lid van de Raad der gemeente Rotter dam over: „Vrijgezel in de stad" e" J- Ney, afdelingsvoorzitter, over „De N.V.B. 15 jaar". Daarna „Even tijd voor vrolijk heid een Martin Rijken productie met o.a. Bueno de Mesquita. Bal na tot 3 uur. 20e minuut duren eer Olthuis uit een strafcorner schitterend inpushte. 31. Voordien had de snelle AVassenberg het strijdtoneel moeten verlaten om dat hij in onzachte aanraking was gekomen met een verdediger. Met een gebroken neusbeentje speelde hij de wedstrijd uit. Pollux dat na dit doelpunt alle moed verloren had was een geslagen ploeg. De passes van Spirit werden opeens veel zuiverder en Hoefsloot, Van Leeuwen en Was- senberg misten maar nauwelijks. Zondag staat er voor Spirit weer een belangrijke wedstrijd op het pro gramma. Op Laag Zestienhoven is men te gast bij MRHC. Wordt er weer gewonnen, wat nog een open vraag is, dan zou het bijzonder slecht moeten gaan in de laatste wedstrij den wil Spirit geen kampioen worden. Bij verlies staan beide ploegen theo retisch gelijk. Te Werve blijft o«k nog bijzonder gevaarlijk, maar dit team moet nog naar Thurlede komen. Zil veren eremedaille voor G. J. v. d. Linden VLAARDINGEN Vrijdag heeft burgemeester J. Heusdens de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver uitge- rei aan de heer G. J. van der Lin den uit de Rembrandstraat 14. De decorandus ontving de koninklijke on derscheiding op. grond van zijn veer tigjarig dienstverband bij de Scheeps werf en Machinefabriek A. de Jong Sedert 1956 is de heer Van der Lin den voorman en heeft samen met een collega de leiding over twintig personeelsleden. In zijn func tie is de jubilaris mede-verantwoor delijk voor de goede gang van za ken in de afdeling scheepsbouw en reparatie. De feestelijke uitreiking van de ko ninklijke onderscheiding die plaats vond ten huize van de heer Van der Linden werd bijgewoond door de heren J. J. Tunderman, adjunct-di recteur en C. M. Drop, oud-directeur, thans commissaris van A. de Jong Strenger toezicht bij opslag van brandbare stoffen Hi4Dea-bKlemv^rontreiniging wordt in dit dichtbevolkte gedeelte van ons land steeds meer een klemmend vraagstuk. Een van de factoren hier in is de vervuiling van het grondwa ter, welke mede een gevolg is van de opslag van vloeibare brandstoffen. Reeds enkele malen is geconstateerd, dat door lekkage van de ondergrond se olietanks duizenden liters olie in ar grond zijn gelopen. Dit heeft niet alleen betrekking op 't bedrijfsmatig opslaan van olie, maar evenzeer op de opslag voor huishoudelijk gebruik. Met name gaat het hier om vloeiba re brandstoffen met een ontvlam- mmgspunt van 55 gr. C. of hoger (yoor de opslag van vloeibare brand stollen met een lager ontvlammings- percentage geldt de Hinderwet). Nagegaan is daarom op welke wij ze moet worden opgetreden om de ge schetste mogelijkheid van bodemver ontreiniging zoveel mogelijk te elimi neren. In navolging van de aanbeve lingen van de Vereniging der Neder landse Gemeenten is gekozen voor een meldingsplicht voor alle opslag tanks gepaard aan een onderhouds plicht, terwijl aan B. en W. de be voegdheid is gegeven tot het stellen van nadere voorschriften, zowei in al gemene zin als voor iedere opslag tank in het bijzonder. Voorts is als uitgangspunt aangeno men. dat de aansprakelijkheid in ge val van het niet-naleven van de voor schriften in eerste instantie ligt bij hem die de feitelijke gedraging heeft verricht. Dat betekent, dat naast de eigenaar ook de installateur als aan- sprakelijke persoon is aangewezen. De gemeenteraad van Schiedam zal maandagavond 24 maart een ver gadering houden. Voorgesteld wordt f 25.000 te ver lenen voor vervangen van electrici- teitsmeters, en f 25.000 voor waterme ters. Voor het aanbrengen van gas, water en electriciteit in de te bou wen scholen en gymnastiekzaal aan het Bachplein, wordt een krediet ge vraagd van f 19.300. Ten behoeve van de afdeling ste- debouw van de dienst Gemeentewer ken wordt een krediet gevraagd van f 3830 voor aanschaffing van meubi lair. Van de N.V. Centro Fabrieken te Utrecht is een verzoek ontvangen om het perceel grond, groot 4469 in erfpacht over te dragen aan de n.v. Eerste Rotterdamse Dakbedekking Onderneming Erdo tot Rotterdam. Voor aankoop van twee bestel auto's ten behoeve van de gemeente lijke vervoersdienst, wordt f 7350 als krediet gevraagd voor een grote auto en f 4750 voor een kleiner type. In afwachting van het gereedko men van de kleuterscholen aan het Bachplein stellen B. en W. de raad voor ten behoeve van de Chr. kleuter school een gedeelte van de kerkzaal der geref. kerk aan de Zwaluwlaan te huren tegen f 80 per maand, daar het huidige lokaal aan de Ed. van Beinumlaan te klein isj In verband met de bouw van het winkelpand N.V. van Dalen aan de Broersvest em de daarboven gelegen flats, waarin een luchtbehandelingsin stallatie komt dient een transforma torstation te worden aangebracht waarvan de kosten op f 24.000 worden geraamd. Voor een hogedrukkoppelleiding ten behoeve van het aardgasstation tussen het gasstation Laan van Bol Es en Dwarsstraat wordt een aan vullend krediet gevraagd van f 525.000 hetgeen nodig is vanwege voortschrij dend gebruik van aardgas. Voor de bouw van een transforma torstation bij de N.V. Van 't Hoff en Jongepier aan de Lange Haven is een bedrag nodig van f 22.700. Ten behoeve van uitbreiding van het bedrijf wordt «voorgesteld aan de N.V. Tevopharm-Schiedam aan de Regoutstraat nog 750 m2 grond in erf pacht te geven, tegen een canon van f 5,70 per m2. Nadat in oktober 1968 f25.000 be schikbaar was gesteld voor uitvoeren van sloopwerk in het landelijk deel der gemeente, wordt thans een gelijk bedrag aangevraagd. Eenzelfde kre diet is nodig ten behoeve van ver goedingen bij het ontruimen van ge bouwen en terreinen. De gemeentelijke dienst heeft dringend behoefte aan nieuw strooi- materiaal nl. twee strooiwagens en een rijwielpadstrooier. De totale kos ten worden geraamd op f 22.500. Voor twee persvuilnisauto's wordt een kre diet van f 175.000 gevraagd. Voor aanschaf van klim- en klau- termateriaal voor de kleuterscholen Stadhoudersin. en Fr. Haverschmidt- laan wordt een bedrag van f 1800 ge vraagd. Ten behoeve van de aanschaf van meubilair en leermiddelen is f 6800 nodig- voor de Willem de Zwijger- school 1 voor m.a.v.o.

De Havenloods | 1969 | | pagina 25