hekel heb een ontzettende aan Rembrandt 0 -3» Mej, Veis Heijn in Rijksmuseum: „Rooddruk voor morgen" ter discussie Seizoen van draven en rennen begint 75 DE HAVENLOODS DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 Deze tekening van Rembrandt, Drie vrouwen met een kbnd, is waar schijnlijk in 1637 aemaakt. Hij bevindt zich nu in het Rijksprentenkabinet MARKTWEZEN ONDERGEBRACHT Bil GEMEENTELIJKE DIENST Na de invoering van de tweede weekmarkt op de dinsdagen in Groen- oord is de wenselijkheid naar voren gekomen om de funtie van markt meester niet meer te combineren met die van bode ter secretarie. In verband hiermede ligt het in de bedoeling Van B. en W. de markt- werkzaamheden ingaande 1 april 1969 geheel te doen uitvoeren dooi de Gemeentelijke Vervoer-, Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, die reeds zorg draagt voor het schoon houden van .dp beide markten. Het verdient volgens het college aanveveling, dat de uitbreiding van het werkterrein van deze dienst in zijn naam tot uiting komt. De naam Gemeentelijke Vervoer-, Reini- gings-, Oïltsmettings- en Markdienst" komt hun aannemelijk voor. Bezvcaarschri f ten tegen plan Bijdorp Mevrouw M. F. Nijman-Van der Valk heeft bij de gemeenteraad van Schiedam een bezwaarschrift inge diend met betrekking tot het bestem mingsplan Bijdorp. Naar B. en W. opmerken, is dit bezwaar abusieve lijk aan de raad gezonden, want het dient tot de Kroon te worden gericht. Teneinde belangen van betrokkene veilig te stellen, is het bezwaarschrift ter kennis gebracht van de Kroon. nu... beduidend goedkoper Als het straks buiten lekker wordtdan proviand mee voor eep dagje strand of hei en natuurlijk ook die heerlijke komfortabele vouwstoelen. Op de tweede verdieping, in onze Camping-afdeling vindt U niet alleen Uw volledige kamp uitrusting, maar ook een uiterst speciale aanbieding van deze gemakkelijke vouwfau- teuils. De mooiste vouwfauteuil, ge heel inklapbaar, dus in de auto mee te nemen. De loper, in fris streepdessin, is verend opgehangen. Een fij ne stoel voor strand, tuin, terras en camping. Nu koopt U twee stuks tegelijk voor- nog géén zestien gulden. Zullen we naar het restaurant gaan Daar praat het wat gemakkelij ker". Mej. drs. A. A. E. Veis Heijn (26 jaar) rammelt met een bos sleutels en leidt ons vanuit het kantoor van de directie van het Rijksmuseum in Amsterdam naar het restaurant. Via kille stenen trappen, uitgesleten door duizenden stappen, trappen waar geen museumbezoeker ooit ge bruik van kan maken, via deuren die met lopers geopend worden, dwars door zalen waar de weinig geïnspireerde stemmen van rondleiders En gelse toeristen wegwijs proberen te maken in de middeleeuwse schilder kunst: „Ladies and gentlemen, look at this. naar net museum-res taurant. Grote machines op de binnenplaats, die overdekt zal worden, stellen pogingen in het werk om alle woorden onverstaanbaar te maken. Mej. Veis Heijn is sinds haar doc- toraal-examen kunstgeschiedenis in 1967 bij het Rijksmuseum als weten schappelijk ambtenaar werkzaam bij de afdeling schilderijen. Al die tijd bezig met het voorbereiden van een catalogus van alle 4500 schilderijen. „Over m'n werk is eigenlijk niet zoveel te vertellen. Gewoon die cata logus voorbereiden. In 1885 toen we in dit gebouw kwamen is men met de beschrijving begonnen. Dat zijn vast staande gegevens en die ben ik aan het overnemen. Ja, er zijn wel eens vergissingen begaan. Dan denk je, dat kan niet en dan ga je kijken naar zo'n schilderij. De signatuur kan bij voorbeeld verkeerd zijn. Er hangen zo'n 600 schilderijen hier. maar de rest is via de dienst 's Rijks verspreide kunstvoorwerpen in Den Haag ondergebracht in allerlei open bare gebouwen in het land. of zit hier in de depóts. Het is de bedoeling dat de catalo gus eind 1970 uitkomt, maar ik weet niet of dat lukt. Het is geen weten schappelijk catalogus, maar van elk schilderij komt er een afbeelding in te staan. Ik neem aan dat-ie ontzet tend duur wordt, 't Is dan ook meer bestemd voor andere musea en aller lei instanties. Je kunt moeilijk met zo'n boek door het museum gaan lo pen als een soort gids. Zo is het dan ook niet bedoeld." Toen mej. Veis Heijn. anderhalf jaar geleden bij het Rijksmuseum kwam is zij met het verwerken van de gegevens begonnen. „Het gaat door een heleboel molens, voor het goedgekeurd wordt. Daarom duurt het zo lang. Ik ben nu bij de R. van Rembrandt." U heeft een boekje geschreven in de AO-reeks Over Rembrandt. Is hij uw favoriete schilder? 2 stuks OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Bachplcin 97. Telefoon 353847. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrakt 17 16 - 15 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil lionet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 leder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be- hoorl De Havenlood te ontvan- gen. Moebl u de krant eens mis- sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezcrs-servicedienst nabe- zorgd. t Op donderdag 27 maart wordt er in Lantaren, Gouvernestraat 133, een discussie gehouden over „Rooddruk voor morgen", onder voorzitterschap van A. de Roode, vice-voorzitter van de PSP en lid van de werkgroep PAK De organisatie van deze avond (aan vang 20.15 uur) berust bij de PSP, SJ, SVB, Sjaloom en RJOVO. Er zul len inleidingen worden gehouden door A. G. v.d. Spek, lid van de 2e Ka mer voor de PSP en een vertegen woordiger van de PPR. De „Rooddruk voor morgen" is een analyse, gemaakt door een commis sie van de PSP. De gedachte bij de opdracht voor deze analyse was, dat er wel veel over politieke vernieu wing gepraat wordt, maar dat deze vernieuwing vooral gezocht wordt in „staatkundige veranderingen of ver zinsels waarvoor enthousiasme wordt geschapen op soortgelijke wijze als waarop nieuwe zeeppoeders of cosme tica aan de man of vrouw wor den gebracht. Het oude produkt wordt dan vaak aangeboden in alleen nieu we verpakking". Door een gekozen minister-presi dent of andere technieken van rege ringsformatie verandert er niets aan at wezenlijke problemen die onze maatschappij niet in staat is op te lossen. Problemen waar in het alge meen liever niet bij stil gestaan wordt. Men wijst liever op de welvaart die wij in onze hoog-geïndustrialiseerde „vrije" maatschappij genieten maar vergeet maar al te gauw dat deze ten koste van tweederde van de we reldbevolking gaat die onvoldoende ge voed wordt en er wordt ook aan voor bijgegaan dat we bezig zijn om on ze omgeving onleefbaar te maken. Niemand weet wat de gevolgen zul len zijn van de luchtverontreiniging of het voortdurend binnenkrijgen van Mej. drs. Veis Heijn. dicht te maken, zoals u hoort", zegt ze lachend, „en daar zal dan volgend jaar een studiecollectie tentoongesteld worden. Dingen die niet in de gewone opstelling passen, maar die toch ver schrikkelijk interessant zijn, kunnen daar in." Tn ee per dag giftige stoffen, zoals residuen van in--: secticiden, tegelijk met hei: voedsel. In Rotterdam kan men van nabij meemaken hoe men zijn best doet om een enorme concentratie -van petro chemische industrie te scheppen. Unieke natuurgebieden moe(s)ten daarvoor opgeofferd worden. en niemand weet wat de gevolgen zullen zijn. „Maar we hebben geen keus", wordt er gesteld, j,als we Rijmond niet voor haven- en industrieterrein gebruiken gaan de concerns niet naar Groningen, maar naar Antwerpen of elders". Dit soort antwoorden, dat in aller lei omstandigheden, in versctijfllende variaties opduikt, toont hofei. „vrij" wij zijn: onze economische 'ordènmg wordt bepaald door wat de grote con cerns believen. Bedrijven vestigen zich daar waar de vestigingsvoorwaarden voor hen het gunstigst zijn. Er ontstaan Ruhr- gebieden (of Rijnmondgebieden), waar arbeiders te werk gesteld moe ten worden die honderden kilometers van huis verwijderd zijn. We kunnen niet kiezen waar we be- drijyen willen, en welke bedrijven en hoe groot, zomin als we kiezen voor de artikelen die gemaakt worden. Kr wordt geproduceerd en de voornaam ste norm is dat de produktiecijfers zo hoog mogelijk moeten worden. De goederen worden de mensen opge drongen (via reclame o.a.). Een niet onbelangrijk gedeelte wordt geprodu ceerd, met als enige doel om weer vernietigd te worden: het produktie- proces is een leven op zichzelf gaan leiden, waaraan de mens onderge schikt gemaakt wordt. Het is de opzet bij de totstandko ming van de „Rooddruk voor mor gen" geweest om een intensief en open gesprek op gang te brengen. Hiervoor zijn o. a. drie open con ferenties georganiseerd, terwijl in ve le plaatsen discussieavonden belegd zijn. verkoop 2e verdieping Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze Camping afdeling, tweede etage, deze supergemakkelijke vouwstoe len, de loper in een fris streepdessin, voor M M Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maindagmorgcn opto Gifn til. of schrift but. Op de B.K.-laan-A. Prinslaan ver leende de autobestuurder G. C. M. geen voorrang aan een brorpfiets, waarop de 25-jarige Turk O.S.K. en diens landgenoot, de 42-jarige I.M. uit Soest reden. Bij de botsing liepen bei de Turken verwondingen op, die in de Dr. Noletstichting werden behan deld. Misschien wel „Ik heb een ontzettende hekel aan Rembrandt." En dan lachend: „Is het niet tragisch dat ik daar m'n car rière op moet bouwen? Misschien heb ik zo'n hekel aan hem omdat iedereen hem verheerlijkt. Wie weet was het een verschrikkelijk ruwe man. Misschien sloeg hij zijn vrouw wel! Wie zal het zeggen, we weten niets van hem. Iedereen pragt elkaar maar na: „Dat schilderij stelt z'n moeder voor", zeggen ze. Dat kan best helemaal niet waar zijn. Ik heb altijd geleerd dat je als kunsthistori cus niet moet interpreteren en dat doet iedereen bij Rembrandt. Dat AO-boekje schrijven was ver- schrikelijk. Stapels boeken naast me. Bij elke zin die ik schreef ging ik controleren of het zo wel kon. Ver schrikkelijk. Iedere keer dacht ik, is dat nou wel waar." Mej. Veis Heijn studeerde als hoofdvak Iconologie, volgens Van Dale de „verklaring van artistieke uitbeeldingen op grond van de beteke- - nis van het voorgestelde." „Ik maak te tijdens m'n studie een scriptie over de manier waarop Maria Mag- dalena wordt weergegeven in de beel dende kunst. Ik heb in Utrecht ook veel aan de 19e eeuw gedaan. Niet omdat het zo mooi is, maar omdat ik het een interessante tijd vind. Dat krijg je natuurlijk op den duur als je altijd met kunst bezig bent, je gaat naar het interessante kijken en niet méér naar het mopie. Die pre-rafaël- lieten bijvoorbeeld, die eindeloos zijige schilderijen, meesterlijk. Ja, en van die 19e eeuw, je hebt er brie ven en boeken van, je* kunt niet inter preteren. Maris en Israels, je kunt ze niet mooi vinden, maar je weet er wat van. Als je de middeleeuwen gaat doen en zelfs de 17e eeuw dan ga je interpreteren, dat kan niet an- Hoe' kwam u er toe kunstgeschiede nis te gaan studeren? Opstelletjes „Op het gymnasium in Den Haag moesten we een keer opstelletjes ma ken over Haagse musea. Voor het ene haalde ik een tien en voor het andere een negen en toen dacht ik, gut, ik ga maar kunstgeschiedenis studeren. Ik had er wel eens aan gedacht, maar ik vond het altijd een rijkeluisvak. M'n vader wilde het wel en zo ben ik in Utrecht gekomen." Na haar examens belandde mej. Veis Heijn in het Rijksmuseum, („nota bene de eerste dag dat ik hier was hadden we 's middags een vergadering over de Rembrandt-ten- toonstelling, die dit najaar wordt ge houden"). „Deze baan is echt gewel dig. Het was de bedoeling dat ik me helemaal met de catalogus zou bezig houden, maar hoe langer je er bent hoe meer je in het algemene werk wordt opgenomen." Ze is erg druk bezig geweest met de voorbereiding van de tentoonstel ling „Fresco's uit Florence" en heeft daar ook een AO-boekje over ge schreven, leidt wel eens mensen rond en bezoekt vaak de depóts met men sen die belangstelling hebben voor de daar bewaarde schilderijen. „Ze zijn nu bezig de binnenplaats Mej. Veis Heijn heeft ook te maken met mensen die menen, dat ze een oude meester hebben ontdekt op het Leidseplein. „Ongeveer twee mensen per dag krijg je hier die met een schilderij komen. De meest verschrik kelijke dingen zijn er bij. Geverniste reproducties en zo. Er zit maar zel den iets goeds bij en dat is lijk wel begrijpelijk. Als een ding niet gesigneerd is, valt er niets over te vertellen. Maar al die dingen zijn zo betrek kelijk. De vroege Vincent van Gogh's zijn ontzettend lelijk, maar omdat het van Van Gogh is, is het geweldig. En die eerste Rembrandts ook. Ze weten niet eens van sommige schilde rijen of ze van hem zijn of van Jan Dievens, met wie hij een poos heeft samengewerkt. Die schilderijen uit het begin zijn natuurlijk op zichzelf niet zo kostbaar, maar omdat ze het begin vormen van een belangrijk werk zijn ze natuurlijk wél waarde vol. Mej. Veis Heijn doet haar werk in het Rijksmuseum kennelijk met ple zier. Maar toch gaat ze niet in Am sterdam wonen. „Misschien als ik een flatje kan vinden. Voorlopig blijf ik in Den Haag. Ik vind Amsterdam zo moeilijk om aan te wennen. Het is zo'n gedegenereerde stad." ELS VAN DER WAL Als het om veiligheidsmaat regelen in het verkeer gaat kunt U nooit genoeg over drijvenZorg dat ze U tijdig als U met pech langs de meteen zwaai lamp. «gemeenschap Evangelisatie gebouw e ^gebouw lEMEE.VTE rk: 10 u ds. J. G. Jansen, n. 17 u ds. A. Gooi.ier, E D. Klaasen. dienst van Sc en Tatel. Bethelkerk: 10 u ds. A. opstandingskerk: lü i 19 u ds. J. G. Jansen TE KETHEt Bank: 19 u ds. E. Verwaal. Jeugddienst, terkerk (Rotterdamsedijk 289): zondag de etrw. heer J. H. de Vries. Rotter- zondag 5 u ds. G. Oppediik. Delft. Schuring, zondag •Tuiianakerk (Burg. Knappertla dag lo u ds. J. N. Nammensm: geloofsbelijdenis, zondag 5 u ds. De koersagenda voor 1969 van de Stichting Ned. Draf- en Rensport telt ruim 250 wedstrijddagen, waarvan het leeuweaandeel wordt gehouden op de baan Hilversum met ruim 70 en Duindigt met 56. Het internationa le seizoen wordt geopend op zondag 15 juni op Duindigt met het Kam pioenschap der vijfjarigen, waarvoor Zweden, Noorwegen. Denemarken. Oostenrijk. Duitsland. België en ons land ieder twee paarden zullen af vaardigen. Het totaal prijzenbedrag in deze 2100 meter lange autostart- draverij. die bij toerbeurt in de ge noemde landen wordt verreden, be draagt 1' 40.000 waarvan de helft wordt bestemd voor de winnaar. Dit bedrag aan prijzen wordt be langrijk overtroffen door dat van de Grote Prijs der Lage Landen (zondag 29 juni). Een verhoging heeft het Vi taal gebracht op f 80.000, waarvan f 45.000 voor de winnaar en f 20.000 voor de tweede aankomende. Met dit bedrag is de Grote Prijs der Lage Landen één van de belangrijkste dra verijen in Europa:geworden. De Derby voor dravers is vastge steld op zondag 3 augustus met f 25.000 prijzengeld, het internatiöna- le Kampioenschap van Duindigt op zondag 17 augustus, de Produktendra- verij op zondag 8 september, het Kampioenschap van Nederland (f 15.000) op zondag 15 september en de draverinterland Nederland-België op zondag 28 september. De Gouden Zweepdraverij is toege wezen aan Hilversum op zondag 22 juni, het Kampioenschap Nederlandse paarden (f 13.000) op dinsdag 10 ju ni, het Criterium voor driejarigen (f 10.000) op zaterdag 30 juli en de grote Prijs van Hilversum op dins dag 3 september. Merevelds Mijlrecord (f 16.000) vind't plaats op zondag 6 juli, de Gro te Fokkers-prijs (f 10.000) op zondag 24 augustus, het klassieke H. van Wickevoort Crommelin Memorial (f 10.000) op zondag 14 september. De Dravers Gold Cup (f 12.500) en de Sweepstakes (f,26.000) worden op zon dag 13 'juli in het Stadspark te Gro ningen verreden. De Grote Prijs van Nederland (f 13.300) wordt op zondag 20 oktober op dezelfde baan gehou- De Rennen De belangrijkste rennen op Du:n- digt zijn vastgesteld op: zaterdag 17 mei, de Hengsten en Merries Produk- tenren; zaterdag 28 juni van Brie- r.ens Memorial: de Derby met ruim f 22.000 aan prijzen op zondag 13 ju li; Clingendaalren en Diana-prijs op zaterdag 9 augustus; het Criterium op zaterdag 20 september en de St. Le ger (f 17.000) op zondag 21 septem ber. De Grote Prijs vèn Den Haag (f 10.500) zal zich afspelen op zondag i juni, de Gold Cup op zondag 7 sep tember met ruim f 10.500 aan prijzen. De Grote Prijs der Amateurs, die meetelt voor het Europees Kampioen schap heeft op zondag 13 juli plaats. De Dag van het Paard, die in enkele jaren tijds tot één der populairste en drukst bezochte paardesportma- nifestatie uitgroeide, wordt op woens dag 16 juli op de renbaan Duindig gehouden. Zwaar uitgevoerde waarschu wingslamp met draaiende re- flektor onder de gele kap, straalt 200 meter ver. Uitgevoerd met schakelaar en verchroomde standaard, die U ook als draag- en ophangbeu- gel kunt gebruiken. Een fantastische kwaliteit pechlamp voor bijna de helft van de prijs, voor nog géén zes en een halve gulden. met draaiende reflektor Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze afdeling auto-accessoires deze pech lamp met draaiende reflektor, schakelaar en verchroomde standaard. Elke vrijdagavond tot 9 ui Van de winkelier J. A. van Mun- steren werd in de Burg. Van Haa- renlaan een automaat vernield en 50 repen chocolade gestolen. Van het hoofd van de kleuter school aan de Buitenhavenweg, mevr. G. J. van W. is uit die school f40 gestolen. Oecumenische W erkgroep beoogt nauwere samenwerking In Schiedam-Kethel-Groenoord is? een oecumenische werkgroep binnen de kerken opgericht, welke zich ten doel stelt tot nauwer samenwerking te komen. In de groep hebben zitting genomen vertegenwoordigers van de hervormde, de gereformeerde en de rooms-katholieke kerk. Het zijn ds. E. Verwaal, C. Brunt, H. Walraad, P. W. van Herk voor de hervormden, P. van der Glessen en W. H. Bakker voor de gereformeerden en pater W. Stalenhoef s.j., J. J. van Collenburg en H. J. J. M. Willemsen voor de ka tholieken. Er is reeds gesproken over kerkbouw, cultureel werk enz. Ge tracht zal worden gespreksdiensten te beleggen. Op Palmpasen zullen en-, kele hervormde jongeren in de rooms- katholieke kerk belijdenis des ge- loofs afleggen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 7