Ik kan het niet laten" Ik las het en zei meteen: „wat een geweldig stuk" Ruim acht miljoen gulden voor rioleringswerken Rob de Vries over „Hippolytus": ^toeshjrhmr&n DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 MAART 1969 S'dam 9 nu .ii beduidend goedkoper Uw peuters kunnen naar harte lust spelen en stoeiendeze speelbroek is erop berekend! Tuinbroek van zware katoenen drill met dubbele kniestukjes. De elastische tailleband, het bovenstukje en de verstelbare galgjes zorgen ervoor dat de broek altijd prima blijft zitten. Een reuze leuke broek voor jongens en meisjes, krimpvrij, met sierstiksels en 3 zakjes, die met echte spijkers verste vigd zijn, nu voor nog géén drie en een halve gulden. MARRY VERHEY, WAAROM ZING JE? nu... beduidend goedkoper Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze blauwe katoe nen drill tuinbroeken, die te gen een stootje kunnen, voor jongens en meisjes van lVzt/m 6 jaar, (maten 86 t/m 116) Elke vrijdagavond tot 9 uur open GMn ul. of schrift bit Eremedial 1 le voor W. M. de Jong Bij Koninklijk Besluit is aan de heer W. M. de Jong, Eduard van Beinumlaan 60, de ere-medallle in de orde van Oranje-Nassau, in goud toe gekend. De heer De Jong vierde zijn veer tigjarig jubileum bij de N.V. Werf Gusto. Bij dit bedrijf vervult hij de functie van hoofdbaas van de afdeling apparatenbouw. Genoemde ónderscheiding is door burgemeester Roelfsema tijdens een speciale bijeenkomst op het be drijf, uitgereikt. Bij de Spaarbank anno 182i overschreed op 24 februari 1968 het inleggers tegoed de f 75 miljoen. Ingelegd werd in fe bruari intotaat f 5.491.686,25, terwijl f 4.652.008,35 werd terugbetaald. Resulteren de dus in een inlegoverschot van f 839.677,90 (februari 1968 f 709.470.43). Ter illustratie van de snelle groei van hel tegoed van spaar ders moge het feit dienen dat het nog slechts 4 jaren ls geleden. nJ. op 16 februari 1965, dat dit tegoed de f 50 miljoen bereikte. Het aantal spaarders steeg in februari 1969 tot 60.936 (ultimo februari 1968 59.208). In februari 1969 werden op de kantoren der spaarbank 27.691 posten verwerkt, tegen 21.725 in februari 1968. „Het is reuze interessant, eerlijk, maar soms heb ik de neiging: ik ga gillen, ik wil zingen". Marrij Verheij aan het woord, 26 jaar, pratend over haar taak in „Hippo- tytus" het laatste stuk dat het Nieuw Rotterdams Toneel dit seizoen in première brengt. Die première is op 28 maart en dan begint voor Marry het avontuur waarvan zij nu nog niet weet waar het haar zal brengen. Haar taak in Hippolytus: „Otto Ketting heeft er muziek bijgemaakt, geweldige mu ziek. Het koor moet een paar lie deren zingen, niet zo erg veel hoor. Het koor bestaat uit ongeveer 15 meisjes, allemaal ongeschoolde stemmen. Daarom ben ik er aan toegevoegd, om dat koor wat ge halte te geven". Ze is geen actrice, ze is sopraan, en daarom is dit samenwerken met toneelspelers een hele nieuwe erva ring voor haar. „Het is erg ver moeiend. Ik ben helemaal gebroken als ik 's avonds thuis kom. We moe ten de hele tijd op het toneel staan". Hippolytus, een Grieks drama van Euripides. Het koor reageert op de gebeurtenissen op het toneel. „Dit stuk is het laatste van het seizoen, ze verwachten er veel van. Ik vind het erg mooi, je ziet het langzaam groeien, steeds volmaakter worden. Je ziet nu pas hoe keihard die men sen moeten werken. Overdag repete- Nieuwe batterijen Leclanché in uw 1 belegd in effecten, voor circa f 9 miljoen in hypotheken en voor bijna f 21 miljoen in onderhandse leningen aan gemeen ten e.d. De onbelegde en op korte termijn belegde gelden bedroegen f 8 miljoen. transistor, lytus gevonden. Pas dan verneemt Theseus de waarheid: Phaedra heeft de brief verzonnen. De vader vergeeft zijn stervende zoon. Speciaal voor deze Nederlandse op voering heeft J. P. Guépin een mo derne vertaling van het toneelstuk gemaakt, componeerde Otto Ketting er muziek voor en alsof dit niet ge noeg 'was trok men een speciale cho- reograaf-regisseur aan om extra aan dacht te kunnen schenken aan de ko ren. Dat hiervoor de keuze op de Griek Minas Christidis viel, was een toevallige samenloop van omstandig heden. Christidis (40 jaar) was toneelspe ler en regisseur in zijn land en toef de buiten de grenzen toen het kolo nelsregiem kwam. Hij verkoos vrij willig ballingschap en belandde op een gegeven ogenblik in Rotterdam. Robert de Vries, actief in de Vereni ging Kunstenaarsverzet, wilde een oplossing voor hem vinden. Hij be dacht zich dat hij zelf een choreo graaf nodig had voor de koren in Hippolytus en vroeg Christidis of die er wat voor voelde. Het antwoord Hard moeten werken Robert de Vries: „Ik ben voor hem bezig in Nederland. Volgend seizoen moet hij ergens een regie kunnen krijgen. Die man is geen assistent, hij is volwaardig regisseur. We hebben het wel gemerkt. In Griekenland heb ben ze beroepskoren bij' zulke klas sieke stukken. Kooracteurs en koor- actrices. Hier zijn er meisjes bij die nooit op het toneel hebben gestaan. Die moeten als het ware helemaal opgeleid worden. Ik wilde het koor niet op de gewone wijze laten spelen. Iedere vrouw uit het 15 vrouwen tel lende koor is een individu. Ze druk ken zich niet uit in uniforme bewe gingen, maar ieder op haar eigen wij ze. Er zitten balletdanseressen, ac trices en zangeressen in. Christidis heeft zeer hard met ze moeten wer ken". Hoe komt het NRT erbij dit stuk op het programma te zetten De Vries: „De dramaturge van het NRT, Anty Westerling, leest altijd een paar klassieke stukken per jaar om ze op hun huidige waarde te schat ten. Ze heeft mij in een rapport op merkzaam gemaakt op Hippolytus. Ik ben het gaan lezen en zei meteen: wat een geweldig stuk. Dat is ander half jaar geleden. Zo lang ben ik er eigenlijk al mee bezig. Het is mijn eerste Griekse tragedie-regie". Waarom is het nooit eerder in Ne derland gespeeld De Vries: „Een toneelspeler die Hippolytus kan uitbeelden komt niet veel voor. Hij moet een puur mens zijn met één doel: kuisheid, waar achtigheid. Welke acteur kan dat? Ik dacht: Eric Schneider. Dit kun je niet met een ander spelen. Op z'n duvel Misschien vraagt men zich af wat de waarde is om het te doen. Ik zou zeggen: om de menselijke tragiek en de zielsontleding die uit het stuk naar voren komen, te laten zien. Wat de goden in hun godenrijk zomaar kun nen, kan niet ongestraft op aarde. Kuisheid, puurheid, allemaal mooi. Maar het gaat zoals het met de waarheid gesteld is. Bijna elk mens zou de absolute waarheid willen zeg gen, maar de eerste keer dat hij het volledig doet en volhoudt krijgt hij links en rechts op zijn duvel". Wat is de waarde om het nu, in 1969, te spelen? De Vries: „Wat ik al zei, die ge weldige karakterontleding. Euripides is daarbij eigenlijk de eerste die de mythe doorbrak. Hij stelde dat on danks alle goden, de mens zijn per soonlijke verantwoordelijkheid heeft. De jongemensen-van-nu hebben een doel. Met oogkleppen voor, zodat ze alleen dat ene zien en al het andere buiten hun gezichtsveld valt, probe ren ze het te bereiken. Ze zullen maar een deeltje voor elkaar krijgen. Pas als je ouder bent, zie je dat je God op je blote knietjes mag danken dat je een klein gedeelte van je doel in derdaad hebt bereikt. En om deze reden is het stuk ook van betekenis. Daar is dat thema helemaal in. Daarom hoop ik ook zo vurig dat er veel jonge mensen komen kijken". Vrijdag over een week, 28 maart, gaat in de Rotterdamse Schouw burg de première van het stuk Hippolytus van de befaamde to neelschrijver Euripides. Als men regisseur Robert de Vries mag geloven wordt deze eerste opvoe ring van het klassieke stuk in Ne derland sinds het 2397 jaar gele den in Griekenland de wereld première beleefde (en meteen een prijs won op een toneelfestival), een ware gebeurtenis. Dit om ver schillende redenen. Voordat hier nader op wordt ingegaan, iets over het voor Nederland „nieuwe" to neelstuk. Het belangrijkste thema uit deze tragedie is de absolute zuiverheid van de hoofdpersoon, de zoon van Theseus, Hippolytus. Een zuiverheid waarvoor in het aardse bestaan geen plaats is. Door een spel der goden wordt Hippolytus' stiefmoeder (Phae dra) verliefd op haar stiefzoon, maar hij wijst haar af. Zij pleegt zelfmoord en laat een brief achter waarin zij suggereert te zijn verkracht door haar stiefzoon. Theseus' wraak wordt door de god van de zee ten uitvoer ge bracht; wanneer Hippolytus met zijn paard en wagen langs het strand rijdt, smakt een stier voortkomend Uit een vloedgolf hem tegen de rotsen. Zwaargewond wordt de jonge Hippo- Geheel rechts Rob de Vries, daar naast de Griekse regisseur Christides. Groot helper Polyaether matrasje 16.90 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Marry Verhey thuis voor het haardvuur ren In dit stuk en 's avonds weer spelen in een ander. Je begrijpt niet hoe ze het volhouden." Rob de Vries regisseert het stuk, een Griekse re gisseur doet de koren. Hoofdrollen spelen Caro van Eyck, Lies Franken, Johan Schmitz en Eric Schneider. Voorlopig heeft het NRT 50 voor stellingen gepland. „Dat betekent bij na elke avond spelen. We gaan ook een week naar Amsterdam, Gronin gen en Maastricht. Het zal niet mee vallen, maar ik ben toch blij dat ik het heb gedaan. Ik weet nu wat het is om bij een groot gezelschap te per ken, en zal later nooit hoeven te zeg gen: je hebt de kans gehad, maar je hebt hem niet gegrepen." Marry Verheij is geboren in Am- merstol een klein dorp aan de Lek. Ze bezocht de u.l.o. in Schoonhoven en daar is de kiem gelegd voor haar zangcarrière. „Ik zong er in een re vue en dat ging kennelijk heel goed. Ik moest zanglessen gaan nemen en een leraar heeft die voor me betaald tot ik van school ging en zelf kon gaan verdienen. Ongeveer vier jaar heb ik les gehad in Gouda en daar na ben ik naar Jo Bollekamp gegaan. Die heeft er ook voor gezorgd dat ik bij Hippolytus terecht kwam." DEEL VAN M N LEVEN Het antwoord op de vraag: waar om zing je? geeft ze ernstig: „Ik kan het, niet laten. Het maakt een groot deel van m'n leven uit. Het is niet zo, dat ik een slaaf van de muziek ben, ik houd erg veel tijd over voor ande re dingen. Maar op deze manier hou je het 't plezierigst, wat muziek ten slotte ook moet zijn. Nee, ik zou niet gebonden willen zijn aan een opera bijvoorbeeld, maar dat betekent niet dat ik niet nog wat meer zou willen doen! Integendeel". Marry Verheij zingt het liefst mu ziek van Mozart. „M'n stem leent zich daar het beste voor, ik ben een ech te Mozart-zangeres. Maar ik zing na tuurlijk ook andere dingen, orato rium, opera, liederen." Elke dag, ook zaterdags en zon dags vertrekt ze met de bus naar Rotterdam voor de repetities met het NRT. De andere liefhebberijen, zoals boetseren en borduren schieten er de laatste tijd wel een beetje bij in en ook de drie poezen met fraaie namen als Dihrak, Slompert en Lappeloen voelen zich overdag wel een beetje verlaten. „Och, het is maar tijdelijk. Als de laatste voorstelling is geweest ga ik een oude droom verwezenlij ken: samen met m'n man een vakan tie in Bretagne. 't Lijkt me heerlijk". ELS VAN DER WAL Dr. J. H. van den Berg 3 jurni met pensioen Op 3 juni zal de heer J. H. van den Berg, geneesheer-directeur van het ziekenhuis en wnd. directeur van de GG en GD de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Op grond van het Ambtenarenbe- sluit stellen B. en W. de gemeente raad voor hem met ingang van ge noemde datum eervol ontslag te ver lenen onder dank voor de bewezen diensten. Vertrekkende predikanten Ds. E. Vons van de hervormde ge meente te Kethel-Groenoord heeft een beroep naar de herv. gemeente van Eist aangenomen. Sinds 1964 is ds. Vons aan de gemeente Kethel ver bonden. Ds. A. le Coq heeft een be roep ontvangen naar de herv. ge meente van Abcoude. In verband met bereiken van de emeritaatsleeftijd zal ds. A. Hoffman op 1 mei afscheid nemen van de hervormde gemeente wijk IV. De predikant zal op die da tum tevens zijn zilveren ambtsjubi leum vieren. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze dubbelgelakte kinderledikantjes, solide en keurig afgewerkte ledikantjes, 58 x 120 cm, in wit. B. en W. van Schiedam stellen de raad voor een bedrag van 8.100.000 beschikbaar te stellen v®or uitvoering van een rioleringsplan ten behoeve van Groenoord. Woudhock en Spa- land. Deze bemaling moet worden ge regeld voor d-2 verdere uitbreiding van het industrieterrein bewesten de Schie. Een en ander is mede een ge volg van de opheffing van de Polder vaart, waardoor er een nieuw sys teem van bemaling dient te komen. Uitgaande van deze twee principia zijn resp. een rioolbemalingsplan en een palderbemalingsplan uitgewerkt. Hiervoor is ingeschakeld het Inge nieursbureau Dwars, Heederik en Verhey N.V. te Amersfoort. Bij de opzet van deze plannen is reeds rekening gehouden met de toe komstige noodzaak van zuivering van alle rioolwater, omdat bij wet zal worden verboden ongezuiverd riool water op openbare wateren te lozen. In dit kader zijn plannen voor de stichting van een gemeenschappelij ke rioolwaterzuiveringsinstallatie voor Rotterdam (rechter Maasoever), Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in voorbereiding. Het is de bedoeling deze installatie te bouwen op Vlaar- dings gebied nabij de grens met Maassluis. Het rioolbemalingsplan, dat dus is gebaseerd op de toekom stige zuivering van het afvalwater omvat: a. de bouw van een nieuw hoofdriooligemaal voor de gehele stad. in de omgeving van de Sportpark- bruig, met de aanteg van een perslei ding naar de te bouwen rioolwater zuiveringsinstallatie; b. de aanleg van hoofdriolen naar het onder a. ge noemd gemaal; c. het treffen van voorzieningen in de rioolgemalen Marconistraat en Westfrankeland, ge richt op de lozing via te leggen pers leidingen, aansluitende op de onder b. genoemde hoofdriolen, ter bedie ning van de gebieden; d. de voltooi ing van een rioleringsplan voor het gebied van de binnenhavens. Polderbemalingsplan Dit plan, dat voorziet in de polderbemaling van het gebied van de gemeente, met uit zondering van de oude stadsdelen. Het omvat: a. de bouw van een nieuw poldergemaal voor evenge noemd stadsdeel, met lozing op de Sehie; de plaats voor dit gemaal moet nog worden bepaald; b. de aan leg van aanvoersingels met vijver partijen naar het onder a. genoemde gemaal; het aanbrengen van voorzie ningen nodig voor de waterbeheer sing, zoals duikers, inlaten, stuwen, afsluitingen e.l.; c. de opheffing van de poldervaart met alle daaraan ver bonden consequenties; d. het toevoe gen van de binnenhavens aan Delf- lands boezem. Beide plannen vormen een onver brekelijk geheel. In het kort samen gevat zijn zij noodzakelijk voor de verdere stadsuitbreiding, de zuivering van het rioolwater en de opheffing van de Poldervaart. Klemmende zaak De maximum-capaciteit van het huidige rioolbemalingssysteem van het gebied in Ketihel e.o. is, met ge bruikmaking van vele reeds aange brachte noodvoorzieningen, bereikt, zo niet overschreden. Het is dan ook een klemmende zaak, dat met de uit voering van het nieuwe rioolbema lingsplan zo spoedig mogelijk wordt begonnen. De bouw van het daarin opgenomen hoofdrioolgemaal moet echter worden verschoven naar een tijdstip, afgestemd op de aanvang van de zuivering van het afvalwater. Wanneer dit precies zal zijn valt nu nog met geen enkele zekerheid te zeggen. Om de gedachten toch enigs zins te kunnen bepalen, kan rekening worden gehouden met een termijn van vijf jaar. Van de voorgenomen werken moe ten het eerst in uitvoering worden ge- 1. het leggen van een onderheide hoofdriolering van het geAiaal Ke thel naar het gemaal Nieuwland en van een onderheide rioolaansluiting in noordelijke richting tot aan de Mozartlaan 2. het opnemen van een hevelleiding in de hoofdriolering, genoemd onder 1., alsmede de bouw van een tijde lijk vijzelgemaaltje ter plaatse van het toekomstige hoofdrioolgemaal. Een belevenis, zo'n eerste ledi- kantje voor Uw kleine en U wilt natuurlijk het beste ko pen, wat er op dit gebied te krijgen is. In onze Baby-afdeling staan ze klaar, dubbelwandige ledikant- je« met gaatjesboard bodem, de randen rondom met plastic strip afgewerkt en met een echt leuk kinderdekor. Robert de .Vries is laaiend enthou siast over het stuk. In de aankondi ging wordt Hippolytus een „erotisch drama" genoemd. De regisseur spreekt liever van een klassiek to neelstuk vol „geweldig grote emo ties, zo groot als je ze zelden in je toneelloopbaan tegenkomt". Om die reden was men ook zeer afhankelijk van de bezetting. Naast Eric Schnei der treden o.a. op: Johan Schmitz als Theseus, Lies Franken als Phaedra, Caro van Eyck als voedster en Bas ten Batenburg als bode. ls de regie meegevallen? Robert de Vries (die zelf één stuk per seizoen regisseert: „Ik ken en kele van de grote openluchttheaters in Griekenland. Je kunt, als je er zit, tussen de bergen door in de verte naar de zee kijken. Met een beetje fantasie zit je in het openluchtthea ter samen met de goden. Reconstruc tie van die omstandigheden is onmo gelijk. Die diepte krijg je nooit in de schouwburg. Wij hebben getracht het toch na te streven en iets ervan te bereiken door een „abstract" decor te boutven dat zeer diep en wijd aan doet. Ook wordt er tot in de zaal ge speeld. Dat is dan iets over de alge hele regie-opvatting. Het regisseren van de spelers leverde in zoverre „problemen" op, dat ik geen voor beelden van eerdere opvoeringen had. Ik moest alles van de grond oprapen. Maar Euripides is wat dat betreft een groot helper!" H. M. Een zeer solide ledikantje met geschroefde panelen, dubbelge lakte witte kinderledikantjes nu met f.33.-- voordeel, voor nog géén vijf tientjes.

De Havenloods | 1969 | | pagina 9