Voorkomen is beter dan blussen Drijvende Mammoet kan 200 tons lasten tillen Operatie „Verhuizing had een vlot verloop MOTTO VAN DE HOUTEN WAND KUNSTGEBITTEN De Havenloods in 2 gedeelten GROEN 800 Nieuwe directeur bij Schiecarton Luc Lutz in „De Soep" SE HAVENLOODS 18e jaargang no. 22, donderdag 3 april 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 21 70 (8 lijnen), postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" Wat doet een brandwacht Wachten tot er brand komt Natuurlijk, dat óók wel een beetje, maar de brandweerman die men bij de meeste evenementen, óók in de Schiedamse feestzalen ziet lopen, heeft in feite een heel andere taak. Om dat aan te duiden met „preventieve taak" is eigenlijk te simpel, want er vallen ook nog allerlei andere veiligheids maatregelen ten dienste van het publiek onder. Uiteraard is hij in de eerste plaats brandweerman en dat geven zijn werkzaamheden duide lijk aan, doch er valt nog meer te doen. Even zo goed als de brandweer als korps méér doet dan alleen maar brandblussen. Er is een tijd geweest, dat de zaai- :i: r m exploitanten en ook wel verenigings besturen, het maar een vervelend ge val vonden met die brandwacht. Er moet voor betaald worden en als er toevallig geen brand komt, dan heb je niks voor je geld gekregen, zo werd er vroeger wel over gedacht, doch commandant D. J. de Jager zegt: „Er bestaat een prettige ver standhouding met de zaalexploitan ten in Schiedam. We moeten nu een maal allerlei eisen stellen terwillé van de brandveiligheid, doch daarvan is iedereen nu wel overtuigd". „Eigenlijk zijn rampen, die tot nu toe alleen maar in het buitenland zijn voorgekomen voor ons de beste aan bevelingen", voegt onder-comman dant J. Keuzenkamp er aan toe. Hij herinnert daarvoor aan de grote brand in het warenhuis „L' Innovati on" in Brussel, hetgeen meteen tot gevolg had, dat eigenaren van grote zaken ook in Schiedam eigen veilig heidsvoorschriften en voorzieningen gingen controleren en bij ons kwa men om advies". Om bij de brandwacht terug te ko men, hij is een belangrijke schakel in de hele brandbeveiligingsketen. Vanzelfsprekend is zijn eerste werk gericht op eventuele directe brandbe strijding. Dat betekent voor dje zalen b.v. 's avonds er op toezien, dat de slangenhaspels in het gebouw vrij en gemakkelijk zijn te bereiken, evenals de snelblussers. Belangrijk in hét he le programma zijn de gangpaden. Zo moeten de hoofdpaden 1.10 meter breed zijn, tweemaal de breedte die een mens nodig heeft. Er zijn dui zend en één andere dingen waar hij op moet letten, vanaf de buitendeur tot achter het toneel. Om die reden is hij dan ook minstens een half uur voor iedere bijeenkomst aanwezig om de controle uit te oefenen. STOELEN PLAN De losse stoelen vormen altijd een probleem. Voorschrift is, dat die aan elkaar tot een rij zijn verbonden en eigenlijk zouden ze ook vast in de grond moeten zitten. „Maar je kunt uiteindelijk niet het uiterste vergen", geeft commandant De Jager toe. „In het Passage Thea ter bijvoorbeeld gaat dat best, maar in de meeste andere zalen wordt er vaak na afloop van een voorstelling gedanst. Dan moeten de stoelen snel aan de kant geschoven worden. De vaste rijen geven echter al voldoende veiligheid, zodat bij een brand en pa niek men in elk geval niet over de losse stoelen kan struikelen met alle gevolgen van dien". Er is een vastgestelde afstand voor de stoelenrijen en ook daar moet de brandwacht op letten evenals op het punt dat er zich niet meer mensen jn een zaal bevinden, dan is toegestaan. Voor iedere gebeurtenis moet bij de brandweer een „stoelenplan" bekend zijn. Het gebeurt wel, dat men met stoelen en tafeltjes gaat sjouwen, om dat er niet zoveel mensen komen en men het geheel wat gezelliger wil maken. Dat mag wel, mits wordt vol daan aan de diverse voorschriften omtrent paden enz. Er zijn allerlei bijzondere bepalin gen, zoals voor gehandicapte bezoe kers, die wanneer gebruik wordt ge maakt van een rolstoel, altijd iemand bij zich moeten hebben en ook voor aan iri de zaal moeten plaats nemen. speelde aanbieding in prima gelékte "PRINT" platen TEAK en PALISSANDER 214x90 cm 244x122 cm 275x122 cm Lux* wandplatte: gelakt en met V- groef. 275x122 305x122 Essen 59.50 69.50 Eiken, Zebrano 62.50 72.- Tamo, Bubinga 62.50 72.- Paldao 65.- 75.- Teak, Kersen 67.60 78.- I Am. Noten, Tamak. 72.50 79.50 I Ind. Paliss. 77.50 82.- f Wandschroten 275 cm 305 cm Commandant D. J. de Jager: „Veilig heidsmaatregelen". Er zijn voorschriften met betrekking tot de ruimte welke er moet blijven wanneer een piano voor het podium wordt geplaatst. „Het zijn allemaal voorschriften pm de veiligheid van bezoekers van grotere bijeenkomsten zoveel mogelijk te waarborgen", al dus commandant De.Jager. Het toneel vormt een apart hoofd stuk in de brandveiligheidszorg. Niet eens het minst belangrijke. In die be slotenheid denkt men weieens zich wat meer vrijheden te kunnen ver oorloven, dan de gewone zaalbezoe-.. ker, doch de aandacht van de brand wacht concentreert zich juist sterk op dat toneel niet alleen vanwege de beslotenheid, maar meer nog van wege het grotere brandgevaar. In deze tijd zijn al heel wat brandge vaarlijke spullen zoals lekwisie' n vervangen door onbrandbaar mate riaal, doch niettemin blijft er genoeg brandbaars over, al is het maar een kleedje, stuk papier, houtwerk enz. Bij toneelstukken wordt voorgeschre ven waar een brandende kaars mag neergezet en onder welke voorwaar den. Wanneer een sigaret tijdens het spel moet worden gerookt gelden ook daar speciale veiligheidsmaatre gelen. STIEKEME SIGAKET „Weet u waar wij het bangst voor zijn? Dat is de stiekeme sigaret", verklaart de heer Keuzenkamp. „Als er gerookt wordt hebben we liever dat er een asbak bij staat en dat onze mensen het dus zien, dan wan neer iemand in een kleedkamer of zo gauw een sigaretje opsteekt en de as en wat erger is, een peukje, op de grond gooit. Daar zijn al heel wat branden door ontstaan. Het komt zo vaak voor, dat een zenuwachtige ar tiest nog gauw even een paar trekjes aan een sigaret wil doen voor hij of zij moet optreden. Wanneer dat ge beurt onder het oog van de brand- REPARATIES le klas werk vanaf f 5. per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49,49a wacht en bij een asbakje, dan zien we tenminste wat er gaande is, hoe wel uiteraard het roken in het alge meen op en achter het toneel streng verboden is. Maar het gebeurt nogal eens, dat onze brandwachts uiterst decept in een kleedkamertje een onderzoek instellen omdat zij een brandende si garet ruiken. En juist vanwege die zenuwen wordt dan soms niet de noodzakelijke voorzichtigheid in acht genomen. Het is in verband daar mee dan ook voorschrift dat de brandwacht, een halfuur na iédere bijeenkomst nog in de zaal is om overal controle uit te oefenen op eventueel weggeworpen brandende sigaretten. De vergoeding die de gemeente voor brandwachtdiensten heft, be draagt 3,50 per uur met een mini mum van ƒ7. „Maar het gebeurt ook wel, dat indien blijkt dat er heel wei nig mensen in de zaal zijn, de brand wacht meteen alweer inrukt. Het is onze bedoeling beslist niet de mensen op kosten te jagen", aldus de heer Keuzenkamp. In 1967 hebben volgens het jaarverslag totaal dertig man schappen brandwacht uitgeoefend in ruim 400 diensten met plm. 2500 uren. Bij grotere bijeenkomsten in het Mu seum of in de Sporthal, wordt tevoren overleg gepleegd over het te verwach ten aantal bezoekers om daarnaar het aantal brandwachten te kunnen regelen. Ook de kermis vraagt bij zondere zorg voor de brandpreventie en ook dan zijn er de brandwachten actief bezig. JE RUIKT HET N*en, over medewerking van de zijde van het publiek heeft brand wacht Chr. Bieze niet te klagen, zo verklaart hij. Er zijn weieens jonge lieden die vooral achterin een zaal proberen een sigaret op te steken wanneer.dat verboden is, doch in het algemeen is een enkele waarschuwing al voldoende. Hetgeen op het toneel plaats vindt, heeft altijd zijn bijzon dere aandacht, vooral wat betreft de „stiekeme sigaret". „En je ruikt het meteen wanneer er gerookt is", zo stelt hij vast en dan is het nagaan waar de sigaret is gebleven. „Hoezeer men zich in deze tijd heeft aangepast bij die noodzakelijke maatregelen blijkt o.a. wel uit het feit. dat toen onlangs in een fabrieks- kantine een feestavondje werd gege ven, de directie zelf ons verzocht een brandwacht te sturen", aldus com mandant De Jager. „En daar moet het toch eigenlijk heen. De brandpre ventie juist waar een groot aantal mensen bijeen is. is van het aller grootste belang. En dat is de taak van de brandwacht". LEO 'T HART Brandwacht „Het is allemaal naar wens ver lopen". zo zei ons een tevreden dr. J. H. v. d. Berg, geneesheer-direc teur van het gemeenteziekenhuis Schiedam dinsdag, nadat ongeveer 250 patiënten van het oude naar het nieuwe ziekenhuis waren gelopen, ge dragen of gereden. „Er is extra hard gewerkt er er zijn ook wel lange da gen voor gemaakt, maar het liep toch allemaal op rolletjes". Dit laat ste dan ook letterlijk. Want ter voorbereiding van de grote „verhuizing", waren zoveel mogelijk patiënten die niet konden t lopen in de nieuwe bedden gelegd, zodat zij van het oude ziekenhui-, de verbindingsgang naar de nieu \ve kamer gereden konden worden „Ik moet zeggen, dat iedereen van het personeel met groot enhousias- me de laatste weken heeft gewerkt om dit alles mogelijk te maken", al dus dr. v. Berg. „Er is van verschillende kanten van buiten hetz-Ziekenhuis hulp aan geboden, waarvan we niet altijd ge bruik hebben bëhoeven te maken." De telefoondienst heeft veel moei te gedaan om de verbindingen op tijd tot stand te brengen: een zie kenhuis zonder behoorlijke telefoon verbinding is ondenkbaar. Maandag zat het nog een beetje moeilijk met de verbinding, doch alles is op tijd gereed gekomen. De transportcolonne van het Rode Kruis heeft de behulpzame hand ge boden. Voorts waren er oud-verpleeg sters die lazeh van de grote gebeur tenis en zich mat liefde een dag be schikbaar stelden om te helpen. Zo is „D-Dav" in het Schiedamse zie kenhuis zonder hindernissen verlopen en omstreeks het middaguur lagen vrijwel alle patiënten in hun mooie, nieuwe kamers. De Havenloods wordt deze week in twee gedeelten bezorgd. Het kan dus zijn dat men eerst een kleine krant in de bus krijgt. Dat is NIET de volledige krant, het andere ge deelte wordt later bezorgd. VERHUIZINGEN TELEFOON 010 - 29.50.00 Prins Alexanderpolder Telefoon 010 - 20.43.06 Hoogvliet Tel. 010 - 16.10.69 Ten dienste van het eigen bedrijf is maandagmiddag bij Wilton-Fijen- oord de 200 tons drijvende bok „Mam moet" gedoopt en te water gelaten. De doop werd verricht door mevrouw M. P. E. Blommers-van der Beek, echtgenote van de secretaris van de ondernemingsraad. De nieuwe bok zal nu verder worden afgebouwd en njiar verwacht wordt omstreeks juli- augustus in gebruik worden genomen. Rekening houdend met de toenemen de afmetingen van de schepen, heeft deze bok een hijshoogte van 50 me ter boven de waterspiegel gekregen. Ir. B. Wilton, één van de directeu ren van Wilton-Fijenoord verwelkom de in het bijzonder de heer F. S. Dohmen, voorzitter van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond die aanwezig was in verband met het feit, dat in totaal ongeveer duizend Limburgse mijnwerkers op de werven langs de Waterweg een herscholing ondergaan. De doop en tewaterlating hadden Paranapme Carolinepine Kom zelf kijken en uitweken bij: Rotterdams grootst gesorteerde doe het zelf specialist, met 4e beste kwaliteiten. Iedere dag geopend van half negen tot zes utr. Nwe.Binnenweg 396 Tel.235605 Korenaarstraat 61-63 Tel.230803 Bergselaan 214 Tel.211167 Groothandel en kantoor: I Ruilstraat 99-103 Tel.23620 onder de trieste weersomstandigheden weinig feestelijks, ondanks de vrolij ke klanken van het muziekkorps Wil ton Fijenoord. De regen striemde neer en de storm speelde met menir ge paraplu. Het was eigenlijk een op luchting, toen het groene lichtje het sein gaf, dat alles gereed was en de doop kon worden verricht, welke plechtigheid mevrouw Blommers vlot verrichtte. Nog wat getrek van de sleepboten en toen kwam het logge gevaarte in beweging, waarna de juichtonen van de sleepboten weer klonken. Iedereen was blij de veilige auto en vervolgens de gezelligheid van de „kop-kantine" te kunnen opzoeken, waar nog wat kon worden nagepraat. Niet bijgelovig Ir. Wilton sprak hier over de doop plechtigheid waarvoor hij terugging tot de tijden van de Phoeniciërs. die volgens het verhagl één van hun vrou wen met een vaartuig mee het water in stuurden om de goden gunstig te stemmen. „We hebben tweemaal een schip ge had dat niet werd gedoopt en uitgere kend met die twee schepen later nogal wat moeilijkheden gehad. We zijn niet bijgelovig, maar nemen toch liever geen risico meer", verklaarde ir. Wil ton die erop wees, dat in mevrouw Blommers de directie van de werf al le echtgenoten van de medewerkers heeft willen betrekken bij een derge lijke gebeurtenis. Ir. Wilton bood de doopster het gebruikelijke geschenk aan, waarvoor mevrouw Blommers in een vlot toespraakje dank betuig de. Technische gegevens Omtrent de nieuwe drijvende bok nog het volgende: de hoofdhijs be staat uit twee hijsblokken van elk 100 ton. De hulphijs uit een hijsblok van 25 ton. Een last van 200 ton kan met een sprei van 18 meter, gemeten van uit de voorkant ponton, gehesen worden, terwijl voor een last van 135 ton een sprei van 26,5 meter bereikt kan worden. Voor de hulphijs be- draagt de maximale sprei 28.5 me ter. De last zal zich tijdens het sprei den horizontaal verplaatsen. Als bij zonderheid dient ook nog vermeld te worden, dat het bovengedeelte van de kraanconstructie geheel om een schar nierpunt kan draaien, zodat de boven bouw van de kraan in afgevierde po sitie (zgn. kruipstand) onder een brug kan passeren met een doorvaarthoog- te van 44 m. Teneinde de kraandrijver een zo goed mogelijk zicht op zijn werk te geven is het kraandrijverhuis plm. 35 m boven het pontondek geprojecteerd. De ponton wordt uitgerust met twee „Schottel" voortstuwers, aangedre ven door electromotoren, zodat het mogelijk zal zijn, dat de bok zichzelf in de WF-haven kan verplaatsen. Het stuurhuis is boven op het lier dekhuis geprojecteerd. De krachtin stallatie in de machinekamer bestaat uit twee volkomen onafhankelijke die selgeneratorsets, waarvan één eenheid geheel voor reserve ter beschikking staat. Daarnaast heeft men nog de beschikking over een havendiesel voor de voeding van het lichtnet, ven tilatie, sanitair, diverse pompen enz., zodat ook op die plaatsen, waar geen walaansluiting aanwezig is, het hulp- bedrijf gevoed kan worden. De accommodatie en wasplaats zijn onderdeks aangebracht en bieden vol doende ruimte voor bemanning en toe gevoegd personeel onder normale om standigheden Voor het bepalen van de hoofdafme tingen, hefvermogen enz. van de nieuwe drijvende bok werd een studie gemaakt van de te verwachten ont wikkelingen naar grote eenheden in de internationale zeescheepvaart in de eerstvolgende 10 a 15 jaren. De aldus verkregen gegevens wer den geanalyseerd met inachtneming van de thans voor het bedrijf gelden de omstandigheden en ook met de in de toekomst te verwachten wijzigin gen in het nieuwbouw- en reparatiepa troon, alsmede met het zich sterk uitbreidende havenareaal in Rotter dam en daarmede in verbinding staande kanalen (Europoort). De heer T. N. M. Jansert heeft zijn functie van directeur en commissaris bij de N.V. Schiecarton Schiedam neergelegd. De algemene directie zal nu worden gevoerd door de heer A. J. Th. Duynstree. Schiecarton werd in 1921 als „Schiedamse Cartonnagefa- briek" door de heer Jansen opgericht en hield zich vooral bezig met het vervaardigen van dozen. De Schie dammers spraken dan ook doorgaans van de „doosjesfabriek". In 1968 ging Schiecarton een fusie aan met de American-Candese Cy. de grootste producent van verpakkingsmateriaal ter wereld. MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers NRT-actèur Luc Lutz zal per 1 aug. de hoofdrol in het blijspel „Er zit een haar in mijn soep" spelen. Hij neemt deze rol over van Ton van Duinhoven, die zijn contract met de producenten Meerburg en Hofman niét wilde verlengen. HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS HAVENLOODS VRIJDAG VROEGER GESLOTEN Vrijdag 4 april - Goede Vrijdag - zullen de kantoren van De Haven loods om 12.30 uur gesloten zyn.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1