'n uit schieter 99 2? 1? 99 1 79 HS9 79 99 f3 potato ami „Nederlanders en Ambonezen moeten elkaar accepteren" Vrije School viert jaarlijkse feest IUUII DE' If MIT VAN12 19 APRI1 IN SP0RTHAL IMIflBE MINII„MARGRIET" TE SCHIEDAM Offset-drukker FBUITSAIAIE APPELMOES 00 FRITESSAUS PENCEES 09 ROZIJNEN DRUIVENSUIKER CARAMELS Installatie Commissie Welzijn Ambonezen Excelsior 'M organiseert schoolvoetbal MEDEWERKER/ MEDEWERKSTER Aankomend Automonteur Va buk m DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 APRIL 1969 VORIGE WEEK woensdag werd in Rijswijk door de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk dr. M. A. M. Klompé de Commissie Welzijn Ambonezen geïnstalleerd. Tijdens de bijeenkomst werd de Gemengd Nederlands-Ambonese Commissie van Bijstand offi cieel ontbonden. De minister zei in haar toespraak: „De vraag rijst of het niet mogelijk was geweest langs de lijnen van de vorige commissie verder te werken en of het werkelijk noodzakelijk was om een nieuwe Adviescommissie in te stellen. Ik meen dat ik toch goede redenen heb gehad om een nieuw begin te maken. De omstandigheden immers waaronder de Ambonezen in Ne derland leven zijn sinds de instelling van de Gemengd Nederlands- Ambonese Commissie van Bijstand in 1963 nogal aan wijziging onder hevig geweest. Er is een duidelijke andere situatie ontstaan die ook een ander accent moet brengen in het beleid, het wel zijnsbeleid, dat gevoerd moet worden ten aanzien van de Ambonese groe pering in Nederland, de verzamel naam voor vroegere bewoners van Ambon en een aantal andere eilanden in datzelfde gebied. Wellicht, dat de vorige commissie tevens een sterk accent op de belangenbehartiging van individuele Ambonezen met misschien als resultaat, als onbe doeld resultaat een zekere accentue ring van de aparte positie, om niet te spreken van isolement van de Am bonese groep in dit land. Thans zijn er een aantal factoren aan te wij zen die aanmerkelijk verschillen met de voorgaande situatie- Het eerste feit, dat wij onder ogen moeten zien, is de omstandigheid dat verwacht moet worden, dat de grote meerderheid van de Ambone zen nog gedurende lange tijd in Ne derland zal verblijven. Ik meen dat wij er goed aan doen dit als feitelijke omstandigheid te accepteren en dit als vertrekpunt voor ons denken over het welzijn van de Ambonezen hier in Nederland te kiezen. Als ik dit zeg ben ik er mij bijzonder goed van be wust dat dit een situatie is die het merendeel van de Ambonezen niet voor zichzelf gekozen zou hebben. Idealen Ik weet dat zij hun idealen hebben ten aanzien van een eigen volksbe staan, idealen waarvan de verwezen lijking niet mogelijk is hier in Ne derland. Ik kan deze gevoelens be grijpen. En daarom stel ik er ook prijs op om mogelijke misverstan den uit te sluiten omtrent de bedoe lingen van het beleid, dat ik mij voorstel in versterkte mate te gaan voeren m.b.t. de Ambonezen in Ne derland. De karakteristiek van dit beleid is deze, dat het gericht is op integratie in de zin van een re delijke inpassing in de Nederlandse verhoudingen, zoals die nu eenmaal zijn. Hierbij zit per se niet de be doeling voor om de Ambonese groe pering zich te laten oplossen in de Nederlandse samenleving, zodat uit eindelijk het eigen karakter en het eigen bestaan van deze groep niet meer te herkennen zou zijn. Ik wil nadrukkelijk stellen dat dit nimmer de bedoeling kan zijn van het optreden van de Nederlandse over heid of het optreden van de Neder landse particuliere organisaties die zich .een zekere verantwoordelijkheid voor de Ambonese groep hebben aan getrokken. Zeker niet gezien tegen de achtergrond van wat ik zo juist noem de de feitelijke situatie nl. dat voor alsnog aangenomen moet worden dat de overgrote meerderheid van de Ambonezen hier wel langdurig zal blijven, maar dat niet op voorhand er vanuit gegaan moet worden dat zij zich permanent zullen willen vesti gen hier in Nederland. Gedurende de tijd dat de Ambone zen hier in Nederland zullen zijn, staan Nederlanders zowel als Ambo nezen voor de opgave elkaar in staat te stellen ons bestaan zoveel moge lijk naar eigen aard en aanleg in te richten, contacten te leggen met el kaar en elkaar te accepteren. Deze opgave wordt ons nog nader inge scherpt door het verloop van de ge beurtenissen zoals dit tot nu toe zijn geweest. U kent allen de geschiede nis; aanvankelijk hebben de Ambo nezen, op hun eigen wens, in woon oorden nogal ruimtelijk geïsoleerd van de Nederlandse samenleving ge woond. Thans doet zich de situatie voor dat het grootste deel van de Ambonezen gehuisvest is in woningen gelegen in normale woonwijken van een aantal Nederlandse plaatsen. Het is duidelijk dat alleen al door deze feitelijke omstandigheden het contact tussen de Ambonezen en Ne derlanders frequenter zal worden. Hierbij komt nog het feit dat in de loop der jaren de Ambonese kinderen onderwijs hebben gehad op Neder landse scholen; dat het overgrote deel van de Ambonezen een werk kring heeft gevonden in de Neder landse bedrijven, en dat ook op vele andere terreinen de Ambonezen en Nederlanders elkaar meer en meer gaan ontmoeten. Het zal dan duide lijk zijn dat weliswaar het spreek woord nog steeds opgaat, dat onbe kend onbemind maakt, maar dat aan de andere kant ook de mogelijkheid bestaat dat door de"' contacten over en weer juist de verschillen tussen de onderscheidene groepen in het oog springen, waarbij het gevaar van een negatieve wederzijdse beeldvor ming niet denkbeeldig is. Men zou eerder de verschillen en de afstand wat gemeenschappelijk is in de hui ten opzichte van elkaar kunnen ac centueren dan te zoeken naar dat wat gemeenschappelijk is in de hui dige situatie. Ik meen dan ook dat het nuttig is welbewust te bouwen aan verbindin gen en bruggen waarlangs beide groepen elkaar kunnen ontmoeten in onze pluriforme Nederlandse sa menleving, die in zijn verscheiden heid rijk kan zijn. Het beleid is er bepaald op gericht om van Neder land een land te maken' waar het ling te brengen dat er op gericht is goed is te leven, ongeacht de groep waartoe hij behoort, ongeacht de godsdienst die hij aanhangt, en on geacht de typische verschillen die hij heeft ten opzichte van andere groe pen. In essentie komt het er op aan in de Nederlandse samenleving ruim te creëren voor groepen en voor men sen die verschillen van andere groe pen en mensen, niet op een dusdani ge manier dat ze getolereerd worden alleen maar geduld, maar zodanig dat zij geaccepteerd worden en dus deel gaan uitmaken van een veelkleu rige Nederlandse samenleving". Deze commissie is samengesteld uit 5 Nederlandse en 5 Ambonese leden; de voorzitter is een Nederlander, de secretaris een Ambonees. „Het is een nogal hachelijke zaak om op dit moment reeds te kunnen aangeven op welke punten ik voorna melijk advies zou willen hebben. Ik heb U in het begin van deze toe spraak reeds gezegd dat wij ons dui delijk in een overgangssituatie-bevin den. Oude kaders vallen weg; het zal ook voor U geen geheim zijn dat per 1 januari 197U het Commissariaat voor de Ambonezenzorg geliqui deerd zal zijn. Nieuwe kaders moeten nog worden geschapen. Op de lange weg die we gegaan zijn van volledige verzorging van Staatswege van de Ambonezen tot een grotere verantwoordelijkheid voor eigen bestaan, die we thans aan het bereiken zijn, op die lange weg zijn een aantal mijlpalen aan te g?ven en ik meen dat een van die mijlpalen toch wel is, het feit, dat de overgro te meerderheid van de Ambonezen niet meer in kampen woont, maar in woonwijken is gehuisvest. De overvolle zaal van De Lanta ren bood zaterdagmorgen 29 maart een vrolijk beeld toen daar de leer lingen van de Rotterdamse Vrije School (Vredehofweg 30) hun jaar lijks schoolfeest vierden. In de vitri nes en in de gang naar de zaal wa ren allerlei door de kinderen zelf vervaardigde, voorwerpen tentoonge steld. De ongeveer 350 aanwezigen werden welkom geheten door de voor zitter, de heer Mees, waarna het de beurt was aan de eerste klas om een beeld te geven van een reken- spel. Een dikke broeder telde alles op (12 is 9 plus 3), een magere droe vige figuur was in de min (15-3 is 12), een vrolijke drukke baas was aan het vermenigvuldigen en de ko ning was de deler. De 2e klas kwam met een blok- fluitspel (de blokfluit wordt op de Vrije School al vanaf de eerste klas beoefend) en met een fragment uit de Engelse les. De 3e klas had een rekenperiode voor zijn rekening ge nomen en bracht met het getal 15 een leerzaam en boeiend stukje to neel. Integratie Het gaat er nu om vormen en we gen te vinden voor de integratie ter plaatse. Ik ben mij er ook van be wust dat er geen uniforme oplossin gen mogelijk zijn en dat U dan ook wel voor de moeilijkheid zult komen te staan om hier in algemene lijn advies uit te brengen. In ongeveer 50 plaatsen in ons land bevinden zich thans woonwijken van Ambonezen. Die 50 plaatsen hebben allemaal hun eigen karakteristiek. Er is geluk kig een eigen gemeentelijk beleid op velerlei terrein al was het alleen maar op het gebied van de huisves ting, waardoor de Ambonese inwoners al of niet geconcentreerd of al of niet min of meer spreid wonen, rond om de Ambonese kerk. Ondanks alle overeenkomsten, dia er zijn tussen de vele gemeenten en plaatselijke samenlevingen in Neder land, zijn er toch ook de plaatse lijke verschillen in historische groei, economische bedrijvigheid en menta liteit. Dat is de ene kant van da zaak. De andere kant van de zaak is dat we evenmin kunnen beweren, dat al le Ambonezen gelijk zijn en dus over een kam geschoren kunnen worden. We kennen allemaal verschillen on der hen. We kennen ook allemaal het verschil in afkomst voor de komst naar Nederland en het verschil in ge schiedenis die bepaalde groepen in Nederlafld hebben meegemaakt. We staan dus voor de opgave om in al gemene zin een beleid tot ontwikke- de plaatselijke gemeenschap van de Nederlanders en de plaatselijke ge meenschap van de Ambonezen nader met elkaar in contact te brengen, op dat de Ambonezen met behoud van hun identiteit en hun eigen karakter kunnen participeren aan de Neder landse samenleving en anderzijds de Nederlanders in staat zullen zijn ove rigens ook op hün wijze de Ambo nees als hun medeburger te accepte ren. De situatie is daardoor zo uiterst gedifferentieerd dat van een unifor me oplossing vooralsnog naar mijn mening geen sprake kan zijn. Als U bovendien daarbij bedenkt dat er bin nen het ambtelijk apparaat allerlei wijzigingen zijn aangebracht, dan zal het U duidelijk zijn dai ik nog wel wat advies van U verwacht. Aan de andere kant is het kort dag. Ik ben van mening dat we niet te lang mogen wacnten met de verdere realisering van het beleid en dat we op grond daarvan ook wel gedwongen zullen zijn om hier en daar nieu we vormen van aanpak een kans te geven, waarvan de uitkomst soms on zekere kanten kan hebben. Ik meen dat dit verantwoord kan zijn, op dit moment, omdat hieruit lering getrok ken kan worden en ook vanwege de vaak onverwachte en onvermoede ef fecten die het heeft, zowel in de Ne derlandse als de Ambonese gemeen schap. De 4e klas had een taalspel en het was enig om te zien hoe de kinde ren opgingen in de personificatie van de taal. Het bijvoeglijk naamwoord fladderde van de één naar de ander. Het voltooide deelwoord met twee ar men voor de borst en het onvoltooi de met één. Alle telwoorden, werk woorden, bezittelijke voornaamwoor den en zelfstandige naamwoorden brachten gezamenlijk een taalfeest op de planken dat door de ouders zeer gewaardeerd werd. De 5e klas, bezig met aardrijkskun de, bracht een spel waarin de kof fie het middelpunt was en werd dui delijk gemaakt hoeveel weerstanden de koffie heeft moeten overwinnen al eer wij er van genieten konden. De 6e klas voerde een zangoefening op, waarin een vierstemmig uitge voerd canon in de Franse taal de hoofdschotel was, die met een warm applaus ontvangen werd. De 7e klas bracht een stukje Ro meinse geschiedenis via zinsontle- digingen in beeld en de 8ste klas tenslotte voerde een door de leerlin gen zelf geschreven toneelstuk op dat de industriële revolutie in Engeland MAASSLUIS Voor de negentien de achtereenvolgende maal organi seert de Maassluise zaterdagmiddag voetbalvereniging Excelsior 'M het paastoernooi voor schoolelftallen. Het toernooi wordt gehouden op het eigen complex en de aftrap wordt op 9 april door de heer P. van Dijk, voorzitter schoolvoetbalcommissie gegeven. Ook op 10 april wordt er door de jon gelui gevoetbald en aan het einde van de dag rijkt de heer Van Dijk in het Excelsior-clubgebouw de prijzen uit. Op de twee toernooidagen komen 13 elftallen van het basisonderwijs en vijf elftallen van het voortgezet onder wijs in het veld om gezamenlijk 124 wedstrijden te spelen. Indien tijdens deze ontmoetingen de beslissingen nog niet gevallen zijn wordt de winnaar door het nemen van strafschoppen aangewezen. Oliefabriek „DE PLOEG" n.v, Hellingkade 1 - Maassluis - Tel. 01899-2188 zoekt voor spoedige indiensttreding een Zij die op de hoogte zijn van loonadministratie genieten de voorkeur. Ook gehuwde vrouwen die een gedeeltelijke dagtaak zoeken, kunnen in aanmerking komen. In ons nieuwe bedrijfspand aan de Industrieweg, Rotterdam-West, hebben wij plaats vpor voor Kor D. Ook jonge boekdrukkers die hiervoor willen worden opgeleid koprnen in aanmerking. Zeer gunstige toekomstmogelijkheden, hoog loon en interessant afwisselend werk worden aangeboden door gemeente schiedam SPREEKUUR VAN DE CONTACTAMBTENAAR ambtenaar volgende week zal worden gehouden voor de OOST:op donderdag 10 april, des avonds van 7-8 uur in een kamer van de prof. dr. Kohnstammschool, Fahrenheitstraat 4. Schiedam, 3 april 1969. Drukkerij Weeber Verstoep N.V. Aanmelden; Mariniersweg 9, R'dam-C., tel. 13.74.00. N.V. Rotterdamsch Zandstraal- en Schildersbedrijf Eemhavenweg 26 Rotterdam Tel. 291288 Voor onze onderhoudsafdeling op ons bedrijf aan de Eemhavenweg te Rotterdam kunnen wij voor spoedige indiensttreding plaatsen I Leeftijd 18—21 jaar. Diploma L.T.S vereist. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan de directie van onze onderneming. vinden op broodgebied is niet zo'n prestatie Stap eens bij een Echte Bakker binnen en koop het proefonder vindelijke bewijs van diens meesterschap. Als de Echte Bakker met de lange lat, die hij „schieter" noemt, zijn deeg de oven inschuift, dan komt er even later geurig vers brood op de plank brood, dat lange tanden tot grage tanden maakt. Da's niet zo'n prestatie voor de Echte Bakker, die met elk brood zijn eer in de waagschaal legt. Zijn eer van Echte Bakker, de man met een hart van brood De Echte Bakkers in uw buurt zijn: FRANS HAZENBERG Hoogstraat 13 en Prof. Rutgersstraat 6 - Vlaar- dingen/ W.A.M. SCHOLTESCal- lenburgstraat 96 - Vlaar- dingen/J.v. LENTEREN Rembrandtplein 17- Maassluis. CONSTRUCTIE BANKWERKER tegen hoog loon. Alléén le kracht komt in aanmerking. Bij gebleken geschiktheid komt geriefe lijke dienstwoning gratis ter beschikking. .DONNA ROSA VOLZOETE. WIJN •VALPOLICELLA W/JN VAN HET GAR DAMEER •MUSKATEL 41EERUJK ZOET MAGNUM FLES 1.6LTR-35GT VAN GOUDREI NETTEN 3/üuw KL «EMMER. HEERLIJK ZACHT Bol 4 5 stuks -éör 250cc. 55 soocr. Sff DOCS VE ZON GERIJPT.... BAAL 250gr een -Half pond! 500cr. ZACHTE VRUCHTEN- 4 bol peR stuk 25 of. A.S. VRIJDAG: 'GOEDE VRIJDAG géÖH, KOOPAVOND

De Havenloods | 1969 | | pagina 6