Veel stof opgewaaid rond huurverhoging Vi I Het toneel en de toekomst o6.~ 9 Stopverbod in Oud-Mathenesse Vakmanschap is meesterschap Schenkingen aan Stedelijk museum Koopmogelijkheden in centrum weer groter Golgotha-klanken op Goede Vrijdag DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 APRIL 1969 S'dam door Piet van der Meulen TENDENTIEUS Met verbazing heb ik kennis geno men van het tendentieuze artikel onder de kop „Huurverhoging: neen! Behalve dat het tendentieus is bevat het ook nog onjuistheden, onjuisthe den die huurders stijven in het niet aanvaarden van wat minister Schut zelf gekwalificeerd heeft als een redelijke huurverhoging. Bovendien heeft deze minister nog opgemerkt dat huurders er aan moeten wennen een groter deel van hun inkomen aan huur te betalen, t U begint uw artikel met: de zogenaamde niet-verplichte huurver hoging". Het woord „zogenaamde" is in deze discriminerend, temeer daar u enkele woorden verder zegt U hoeft hem (haar) niet te be-1 talen". Dus het is geen zogenaamde niet-verplichte huurverhoging. Iets verder schrijft U dat de werkelijke huurverhoging over 10 jaar geen 58 pet is, maar 78 pet. Dit is pertinent onjuist. Elke volgende huurverhoging mag zeer beslist niet ook nogeens over de vorige verhoging berekend worden, maar uitsluitend over de ka le huur per 30 april 1968. In het artikel staat ook: „Bijna el ke oude woning kent wel een gebrek, waarop men de huurverhoging kan weigeren". Juister zou het zijn in dien een huurder meent gerechtvaar digde klachten te hebben deze eerst met de huiseigenaar te bespreken. U propageert in uw artikel, eerst sta- Heeft U zich weieens gerealiseerd ken en dan pas onderhandelen, een uiterst verfoeilijke opvatting. Is het u wel bekend dat de Huuradviescom missie in Rotterdam zo'n 8 maanden nodig heeft vooraleer een door ver huurder gedaan verzoek aan de HAC tot afgifte van een verklaring omtrent de redelijkheid van de 6 pet huur verhoging is afgedaan? Gelooft U nu werkelijk dat na 8 maanden er nog veel terecht komt. van het nabe talen door huurder van de 6 pet over 8 maanden huur? Opnieuw een bron van vele en langdurige moeilijkhe den. Dan spreek ik er nog maar niet eens over dat na 8 maanden een nieuwe huurverhoging voor de deur staat, te weten op 1 januari 1970. Uitbreiding en verveelvuldiging van de moeilijkheden en verdere vergro ting van de achterstand bij de HAC. Mogelijk is dan de betreffende huur der al verhuisd en wie betaald dan de strop? U propageert weigering van beta ling van de huurverhoging. Wat komt er dan terecht van een redelijk on derhoud van het pand? Wat er wel van terecht komt is: Verkrotting, dat de hypotheekrente met zo'n 50 pet verhoogd is? De straatbelasting ging in Rotterdam met 400 pet om hoog en werd derhalve het 5-voudige. De premie van de brandverzekering nu... beduidend goedkoper Wat tafelkleden betreft gaat er tocl. niets boven een origi neel smyrna kleedde meest sfeervolle, nu betaalbare luxe op Uw tafel met liefst bijna 3 tientjes voordeel. Wollen smyrna tafelkleden, in prachtige dessins en warme kleurstellingen. Deze kleden in rond model (doorsnede 135 cm) of recht hoekig (135 x 165 cm) door elkaar per stuk voor nog géén t.b.v. het onroerende goed steeg met 100 pet., werd dus het dubbele. Als gevolg van de loonstijgingen werden de onderhoudskosten 7 a 10 maal zo duur! W. WISMAN DEN HAAG tafelkleden doorsnede 13S rechthoekig 135x165 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze tafelkleden van prachtige wollen smyrna en in diverse warme dessins en kleurstellingen, doorsnede 135 cm of 135 x 165 cm, door elkaar In verband met Goede Vrijdag géén koopavond PROTEST Naar aanleiding van uw frontpagi na-artikel van 27-3 met het opschrift „Huurverhoging: Neen" wensen wij een ernstig woord van protest te doen weerklinken, het artikel had trouwens beter in „De Waarheid" geplaatst kunnen worden, want iets dat door het parlement is goedgekeurd daar tegen dient men niet meer te ageren. Wij zouden gaarne willen zeggen. „Huurverhoging. Ja". Huur wordt niet steeds ook in de toekomst met 6 pet verhoogd over de vorige huur maar steeds is het uitgangspunt de kale huur van 30 april 1968, is de huurwaterverruik. Schilderen van panden kost 12x zo veel als voor de oorlog, maar iemand die dit verzuimt doet toch steeds zich zelf te kort omdat dan het houtwerk verrot. Uiteraard betreuren wij het ook dat er minder geschikte wonin gen zijn, maar het woningvraagstuk is zo gecompliceerd geworden omddt het sinds 1945 altijd politiek bena derd is en nooit zakelijk. België en Duitsland die dat wel deden zijn het bij wijze van spreken al lang verge ten. Indien de statistieken geraad pleegd worden blijkt dat de lonen sinds 1940 met 620 pet zijn gestegen, de huren met 300 pet, maar onder houd, lasten en hypotheekrenten met 940 pet. Verder commentaar lijkt dan ook wel overbodig. W. SCHUURMAN ROTTERDAM LIJDENSWEG Naar aanleiding van uw artikel Huurverhoging: Neen! mag ik mis schien enkele ervaringen toelichten dat het neen maar een wens is. De macht van de huiseigenaar(melker) is m.i. nog steeds groot. Telkens protesteer ik tegen de huur verhogingen die door de overheid worden toegestaan bij mijn huiseige naar. En wel om de eenvoudige re den dat toen ik in de woning in 1963 kwam wonen deze dermate verwaar loosd was, dat ik er voor ongeveer f 3.000 aan heb laten veranderen, nieuwe gestucte plafonds, nieuwe lichtleidingen, gasleidingen, etc. De huiseigenaar gaf slechts een nieuwe stortbak op de w.c. Aan het buiten werk, dak en ramen mankeerde ook nogal het één en ander. Hierop heb ik de bouwpolitie attent gemaakt en na zeer lang wachten, ongeveer een jaar, werd er iets aan gedaan. De één ria laatste huurverhoging Zaterdag 5 april zal in Rotterdam de ronde van Oud-Mathenesse wor den gehouden, georganiseerd door de wielersportvereniging De Pedaalrid ders. Het parcours loopt oVer de Schiedamseweg benedendijks, Hogen- banweg en Engelsestraat. In verband hiermee is een algemeen stopverbod van kracht van 10 tot 18 uur op de Schiedamseweg benedendijks vanaf de Engelsestraat tot aan de Hogen- banweg, op de Hogebanweg vanaf de Schiedamseweg benedendijks tot aan de Engelsestraat en op de En gelsestraat vanaf de Hogenbanweg tot aan de Schiedamseweg beneden dijks. Dit stopverbod geldt ook voor de parkeerkommen. Bewoners van de genoemde stra ten worden verzocht hun auto die dag elders te parkeren, niet alleen omdat ze de renners in gevaar kun nen brengen wat natuurlijk het voornaamste is maar ook omdat de auto's beschadigd kunnen wor den, zowel door deelnemers als door publiek. Er is in en om het Witte Dorp ruimte om de auto's te par keren. Er zijn doorlaatposten in de Engelsestraat hoek Finsestraat en in de Engelsestraat, hoek Portugese straat. Echtpaar Bouwmeester heeft zaak uitgebreid Ruim een jaar geleden opende het echtpaar Bouwmeester- van Gelder aan de Dam 'n bescheiden meubel winkel. Het ging goed en het onderne mende jonge echtpaar bedacht plan nen, om de bijna 25 meter diepte van het gebouw volledig te benutten. Als binnenhuisarchitecten wisten zij hoe zij het geheel tot een goede op lossing konden brengen en thans is het dan zover, dat min of meer of ficieel het hele pand in gebruik zal worden genomen. Dat gaat op Twee de Paasdag gebeuren met een show. De meubelen zijn niet geheel uit het bedrijf verdwenen, doch in het geheel is het echtpaar Bouwmeester zich gaan instellen op artikelen uit Zwitserland en de Scandinavische landen. Er zijn gezellige hoekjes gemaakt. heb ik geweigerd, de huuradviescom missie was het daar mee eens. De huiseigenaar schakelde ook deze com missie in en kreeg nul op het re quest. Daarna verschool hij zich steeds achter het motief, het werk volk is duur en laten je maar zitten, betaald heb ik ze al. De bouwpolitie doet niets. Na de laatste huurverhoging kondigde de eigenaar aan, dat hij het pand dan maar zou verkopen, en mij er met spoed uit zou krijgen. Opnieuw was het werkvolk de schuld. Huur (zonder verhoging) accepteerde hij niet. Giro nummer heeft hij niet, een post adres evenmin, zijn adres is een post busnummer, niet van hem maar van de zaak waar hij werkt, i In de laatste 6 pet verhoging wordt zonder meer de 6 pet krachtens de wet jaarlijkse huurverhogingen be rekend en tot overleg is niet de min ste gelegenheid. Op een brief waarin ik hem hierop attent maakte, reageer de hij met; „begint dat gedoe weer". De huuradviescommissie zegt dat eigenaar moet aanvragen, maar ad viseert niet de huurder: U moet zelf tot een regeling zien te komen met de eigenaar is het bescheid na mon deling of schriftelijk contact. Ik krijg het gevoel dat de huurder in deze nog steeds machteloos is. De bouwpolitie vindt het moeilijk (schijnbaar) om de eigenaar het ach terstallige onderhoud op te dragen, maar ze komen wel informeren of de klepperende niet afsluitende ramer al voorzien zijn, of het dak al ge maakt is, enz. De eigenaar kent zijn macht en doet niets, belooft met april zal ik het één en ander laten maken, het is nu zulk slecht weer, na de huurverho ging komt het wel in, orde. Dit liedje zingt hij al jaren, zonder ooit iets definitiefs toe te zeggen. Orpheus concerteert in Magnaliakerk Op vrijdagavond 2 mei a.s. zal het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus in de Magnalia Dei-kerk 'n populair concert geven. Hieraan zul len medewerken het Schiedams Vrou wenkoor q.I.v. Ria Borgmeijer, een hoornkwartet van de Marinierskapel en „The Shepherds", die in de hun zo verfijnde stijl een aantal volks liedjes ten gehore zullen brengen. Gezien de sfeer van dit concert, heeft Orpheus gemeend de toegangs prijs zeer laag te moeten houden, nl. f 2,50. Kaarten kunnen eventueel besteld worden bij het secretariaat: Lange Haven 84b, telefoon 268704. Voor die mannen, die hun stem niet alleen in de douche-cel willen laten weerklinken, staat de deur van het repetitie-lokaal van Orpheus, ge bouw Arcade, Lange Haven 71, elke dinsdagavond wijd open. Bierkenners vragen nu... beduidend goedkoper Een eerste vereiste voor een korrekt figuur is dat U vol doende zorg besteedt aan Uw "onzichtbare kleding". En wat de prijs betreft valt dat allemaal reuze mee. Vlotte stretch beha, met alle voordelen van dit type beha. Een goede pasvorm, kan niet knellen, gemakkelijk wasbaar, met niet snijdende stretch schouderbandjes, voorgevorm de 3-delige cups en lage rug- uitsnijding Een prima beha, nu voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze stretch beha, met 3-delige voorgevormde cups, lage ruguitsnijding en stretch schouderbandjes, in A cup maten onderbustewijdte 65 t/m 80 B cup 70 t/m 90 In verband met Goede Vrijdag géén koopavond GUn ul. of schrift but In mijn vorige artikel schreef ik over Tsjechow's verzet tegen Stanislawski, de man die nog steeds het theater beïnvloedt. De tegen krachten waren dus in -de begin periode van het psychologische realisme al ontwaakt. Zij voorvoel den dat de persoons-ontleding zou eindigen in de kamer van de psy chiater (Tennessee Williams). To neel is toch kunst, had Tsjechow gezegd. Een belast en beladen woord; in de negentiende eeuw zowat heilig verklaard. Ik kan dit woord niet omschrijven, maar het heeft te maken met het irrationele, de poëzie, de metafysica. Het be gint daar waar de realiteit van alle dag over gaat in een nieuwe rea liteit, het zichtbaar en voelbaar maken van „het andere". Wat gebeurt er in ons eigen land om het theater uit het slop te krij gen? De weigering van een groot aan tal jonge toneelspelers om deel te ne men aan het ICC-concours is een po sitievere reactie dan dat voor een buitenstaander lijkt. Als men de jon geren mag geloven dan doet men niet mee aan dit concours omdat het in zijn opzet verouderd is. Het nieuwe theater eist een nieuwe mentaliteit. Zonder de individuele prestaties te onderschatten, gaat het niet meer om de glorie van een enkeling. Het theater van morgen zal ont staan door samenwerking van een aantal kunsten en mensen die zich daarmee bezighouden; componisten, schrijvers, toneelspelers en beelden de kunstenaars. Door onderzoek, door gesprek, door experiment, zal men gezamenlijk moeten proberen het theater levend en van onze tijd te houden. Men kan als volwaardig re presentant van een volwaardige kunstvorm de schuld van de malaise niet blijven geven aan de omstandig- De bestaande toneelgezelschappen hebben niet veel tijd over om tot zelf onderzoek te komen. Doorwerken aan voorstellingen na de première ge beurt nooit. Er is zelfs geen artistie ke controle ais het stuit eenmaal is uitgebracht. Toch weet iedereen dat een voorstelling na de première niet „klaar" is. Een nieuw initiatief brengt het Groot Limburgs Toneel met het schrijverstheater van Otto Dijk. Het schrijven voor toneel kan alleen in de praktijk van het theater groeien, ook na confrontatie met het publiek. Sha kespeare, Molière, Heijermans, Pi randello, Brecht waren nauw bij de praktijk van het theater betrokken. De Havenloods organiseert voor de derde maal een wedstrijd voor jonge mensen die het durven wagen een kort toneelstuk te schrijven. Er zou een workshop moeten zijn waarin jonge mensen met aanleg worden op gevangen en waar met hen wordt doorgewerkt. Dit heeft alleen zin oii- der bekwame leiding. Lodewijk de Boer kan zijn onmi- kenbare schrijverstalent aan de prak tijk toetsen als regisseur. Mijns in ziens is hij op de verkeerde weg mét stukken als „Darts" en „Lijkensynö- de". Er wordt in Nederland ook met de acteur geëxperimenteerd. Anne Ma rie Prins werkt al jaren intensief met een groep enthousiasten. Eenmaal zag ik haar werk. Het is in ons land moeilijk een werkwijze los van het resultaat te beoordelen. De inzet en de vasthoudendheid van Anne Marie Prins verdienen een grotere erken ning dan zij tot nog toe ondervinden. De artisticiteit en de integriteit .van haar werk geven haar recht verder te mogen gaan. Het geld dat daar voor nodig is, is slechts een fractie van de bedragen die het gevestigde toneel ontvangt. Een jong regisseur die zich onder scheidt door een persoonlijke benade ring van het toneel is Leonard Frank. In twee produkties die ik van hepi zag, stelde hij de beweging centraal. Afgezien van de lichamelijke eisen die hij aan zijn actrices en acteurs stelde, gebeurde er hierdoor iets op merkelijks. Door zo het accent op de beweging te leggen bleek het woord aan betekenis te winnen. Elke zin kreeg zijn maximale waarde. Hét woord blijft ook in deze benaderirig het belangrijkst. Qrotowski's opmerking, dat een ac teur ongeveer een vijfde deel van zijn lichamelijke en vocale vermo gens gebruikt in het consumptie-thea ter, werd me ODeens duidelijk. Frank s werkwijze heeft niets met het naturalistische toneel te maken. Als men over de toekomst van het toneel denkt moet dat op lange ter mijn zijn. Met het publiek dat nu naar de schouwburg wil komen moet men zuinig zijn. De belangstelling vermindert. Het malle, ondemocra tische exclusieve opvoeringsrecht be staat nog steeds. Het gaat zelfs op bedrog lijken t,.o.v. de belastingbeta lers, die met z'n allen de subsidie bedragen op tafel leggen. Over vrij heid gesproken! Vanuit het bestaande kan alleen een beleid met een visie op de toe komst de opening forceren, die het le vende toneel nodig heeft om te blij ven bestaan. In het afgelopen jaar zijn aan het gemeentelijk Museum Schiedam de volgende schenkingen gedaan: Mees Hope, bankiers te Schiedam, schil derij „Circuit van Zandvoort" van Kees van Bohemen; Prof. mr. P. Sanders te Schiedam, plastiek „Moe der en kind" van Karei Appel; Prof. mr. P. Sanders te Schiedam, schilde rij (materie schildering) uit 1964 van André Bogaert; Heer O. Verhagen te Den Haag, conté-tekening van Otto Verhagen 1967; Antonio Calderara te Milaan, 6 blinddrukken Antonio Cal derara 1966; Bestuur vanhet Konink lijk Schiedams Mannenkoor te Schiedam, het officiële vaandel met toebehoren: anonieme gever, 16 mm geluidsfilmprojector; anonieme ge ver. f 3.200 ten behoeve van het in stellen van kunstklassen. Aan de Ge meentelijke Openbare Bibliotheek werden geschonken: 95 studieboeken en 13 romans. Het Stedelijk Museum Burgemeester H. Roelfsema heeft het nieuwe bedrijfspand van de NV Schoenhandel Van Dalen officieel ge opend en in een toespraak de aan dacht gevestigd op het feit dat de Broersvest-city een winkelgebied van betekenis is geworden. Hij sprak de wens uit, dat de opening van het pand een begin zal zijn van een vernieuwing in het stadscentrum. De burgemeester achtte de ingebruikne ming van het pand, waarin zowel de schoenhandel Van Dalen als mo demagazijn Slot zijn gevestigd, een uitbreiding van de koopmogelijkheden voor de Schiedamse burgerij. „De put" waarvan vroeger .werd gespro ken, toen de expeditieStokhof er nog gevestigd was, is op fraaie wij ze opgevuld. Mevrouw Roelfsema heeft vervol gens door het wegtrekken van een gordijn de zaken geopend, waarna drie mannequins voor een goede pre sentatie zorgden van beide zaken. De heer C. van Dalen heeft aan de burgemeester een bedrag onder cou vert aangeboden, ten behoeve van het geestelijk gehandicapte kind. ontving als legaat van wijlen me vrouw L. A. M. Müller-Pichot, door bemiddeling van notaris F. P. H. M. Seelen te Venlo een schilderij „Por tret van Daniël Pichot" oud-Burge meester van Schiedam (1787-1791). Het Leger des Heils te Schiedam be legt op Goede Vrijdag 4 april een bijzondere samenkomst in zijn ge bouw aan de Lange Haven 27 onder het motto „Golgotha-klanken". Deze zangdienst, afgewisseld door declamatie, solozang en Schriftlezing, begint om 20 uur en wordt verzorgd door het zangkoor van het Leger des Heils te Schiedam o.l.v. C. A. Sche per. Medewerking verlenen tevens Lui tenante W. Kruiskamp, solozang, zr. J. Overheul Schriftlezing. De algehele leiding van deze avond is in handen van majoor F. Zuidema. Tekstboekje a f 0,50 (tevens be wijs van toegang) zijn verkrijgbaar bij de leden van het zangkoor, als mede bij majoor F. Zuidema, Tuin- laan 30. Gezien de grote belangstel ling vorig jaar wordt men verzocht zich tijdig te voorzien van genoemde boekjes( Vroegere Karei Doorman spoedig weer vaarklaar Het vroegere Nederlandse vliegdek- schip „Karei Doorman", dat thans „25 de Mayo" heet en bij Wilton- Fijenoord in reparatie is, nadert de voltooiing. Het schip zal half april het dok kunnen verlaten en dan voorzien worden van nieuwe turbi nes enz. Het zal echter augustus worden, voordat het schip een proef vaart kan maken. Begin oktober kwam de „25 de Mayo" aan de werf voor herstel van opgelopen brand schade. Er zijn onderdelen aange bracht, afkomstig van een niet afge bouwd zusterschip in Engeland. Koop de ankiets voor Uw man en zoons nu met een prijs voordeel van rond de f 1.50 - f 2.-- per paareen bedrag wat toch wel de moeite waard is. Herenanklets in twee prachtige kwaliteiten: wol-mousse en wol-terlenka. Ankiets uit de series van 3.45 en 3.95, in vele beschaafde dessins en kleuren en in alle courante maten, nu door el kaar voor nog géén twee gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze herenanklets van een prachtige wol-mousse en wol-terlenka, in een enorm assortiment dessins en kleuren en in alle courante maten (als U er vroeg bij bent, heeft U de grootste keus). In verband met Goede Vrijdag géén koopavond GUn til. of schrift best

De Havenloods | 1969 | | pagina 9