AWIJKO voor uw auto SINGER brengt revolutionaire naaimachine 9 AandewieVs „Oase" werd uit kwaadheid geboren j ZOALS U ZIET STAAT OOK MEIJBORG OP DE INHABÉ INHABE Stand met zivja FIRMA SCHAAP maakt keukens op maat DE HAVENLOODS DONDERDAG 10 APRIL 1969 S'dam 13 .Deze INHABE wordt anders Cor Bolmers, de directeur van de sporthal Margriet heeft in de laatste maanden bewezen niet alleen een goed directeur van de sporthal te zijn, maar daarnaast ook koopman. Het koopman schap is hem echt niet vreemd, want voor zijn functie bij de sporthal was de heer Bolmers verko per bij de firma Bartels. Het verkopen zit hem dus in het bloed. Toch mag het een prestatie worden genoemd, wat hij vanaf half februari heeft gepresteerd. In die periode heeft hij niet minder dan 1400 m2 vloeroppervlakte verhuurd aan een dertig standhouders voor de IISHABE 1969. Toen de heer Barkmeijer, de organisator van vorige beurzen het af liet weten, besloot de Schiedamse Han del- en Bedrijfsraad zelf een beurs te organiseren. De zakenlieden in Schiedam werden gepolst en toen bleek, dat alleen het Schiedamse zakenleven de beschikbare ruimte niet kon vullen, werd besloten het accent "op het Rijnmondgebied te leggen. j,Ik geloof dat aan zo'n consumentenbeurs behoefte bestaat. Immers iemand uit Vlaardingen of Maas sluis gaat niet zo gauw naar Rotterdam om een consumentenbeurs te bezoeken en zeker niet als dat in de nieuwe sporthal in Rotterdam-Zuid gaat gebeuren. De INHABE moet de functie van een streekbeurs krijgen en daar zijn we nu al min of meer in ge slaagd", aldus de heer Bolmers die van de SHB de gehele organisatie in handen kreeg. Reclame „Het was een uitdaging voor mij. Uiteraard heb ik zoiets nog nooit gedaan en alles is nieuw voor me. Natuurlijk wist ik wel het één en ander van de voor gaande beurzen, maar niet tot in de finesses. We zijn gekomen tot een heel andere opzet dan in het ver leden. Zo zullen de revenuen van de beurs de standhouders .ten goede komen. Er zal een intense reclamecampagne worden gevoerd. En dat blijft niet zoals vroeger bij beloven, we doen het ook. Er gaat een vliegtuig de lucht in met achter zich een sleep waardoor de bur gerij op de beurs geattendeerd wordt. We hebben in eigen beheer een spandoek gemaakt van 12 x 1 meter, dat het oog van de voorbijgangers zal trekken. Een kleurwedstrijd voor alle scholieren heeft de INHABE al enkele weken geleden in alle Schiedamse huiskamers gebracht. Voor de hal, bij de entree, wordt een Ijtóle tuin ge* maakt, waarin „Westerhaven" een campingshow houdt. In dat groen zal een zuil verrijzen van 12 meter hoog met daarop de namen van alle deelnemende firma's. Ook dat wordt in eigen beheer gemaakt en daar ben ik toch wel een beetje trots op". De heer Bolmers verheelde niet, dat hij tegen een belaste erfenis van de heer Barkmeijer op heeft moe ten boksen. Deze deed alles om alle beschikbare vloeroppervlakte te verhuren en daarvoor werden beloften gedaan. „Wij zijn geheel met een schone lei begonnen en natuurlijk willen wij ook alle vloer oppervlakte kwijt, wat ons gelukt is, maar niet ten koste van alles. Vele ondernemers dachten „als we nu tot het uiterste wachten met de aanmelding tot deel neming dan zakt de prijs wel". Uit principe hebben we dat niet gedaan. Wel hebben we de prijs per vierkante meter vijf gulden goedkoper gemaakt". Attractiever De INHABE zal attractiever worden dan voorheen. Theo Moens, de nestor van het Rotterdamse amuse ment, is aangetrokken als entertainer en de ouderen weten wellicht wat een naam Moens voor de oorlog had in het amusement. Wat zou in die tijd het grote Pschorr zijn geweest zonder zijn werkzame aan deel? Hij organiseert het amusement op de INHABE, daarbij geholpen door het trio Willy de Vries. Er komt een talentenjacht, het cabaret der onbekenden, een speciale middag voor de bejaarden en dan natuur lijk de shows van modehuis Mariene en sporthuis Ritman, die elke avond twee keer hun nieuwste modellen zullen tdnen. De 5.000ste, 10.000ste en om te beginnen de 100ste bezoeker, zal met een feestelijk tintje binnengehaald worden en hun wacht een door de Co-op Nieuwe Waterweg beschikbaar gestelde vouwfiets. „We hebben getracht het commerciële en het voor lichtende karakter wat in evenwicht te houden en daarmee de beurs meer inhoud gegeven. Zo zijn er dan ook verschillende stands waar de bezoeker uit sluitend voorgelicht wordt over b.v. een bedrijfstak of maatschappelijk en idealistisch werk". Uit alles wat een enthousiaste heer Bolmers ons vertelde blijkt wel dat de opzet van de INHABE 1969 anders is dan de voorgaande beurzen. Er is al hard gewerkt, maar er zal nog heel wat moeten gebeuren voordat op zaterdag 12 april de heer B. Wilton in zijn functie van voorzitter van de Kamer van Koophandel van de Beneden Maas de beurs om 11 uur officieel zal openen. De lieer Mulder, inspecteur van Singer in het Waterweggebied is een gelukkig mens. Geen wonder want hij kan op de Inhabe een naaimachine introduceren die zijn weerga niet vindt. Daarbij komt dat het de primeur voor Nederland betekent, want deze eerste machine komt een dag voor de opening van de Inhabe pas aan in Nederland. Al meer dan 100 jaar is de naaima chine van Singer een begrip voor de huisvrouw en de industrie. Op 12 augustus 1851 kreeg Singer patent op de door hem geconstrueerde naaima chine, die van toen at zijn triomf tocht over de wereld begon. In die ja ren werd de verkoopboodschap van Singer een sensatie: de naaimachine stikt in één uur meer dan tot dusver in twee dagen met de hand moest worden gedaan. De Singer naaimachine bracht een omwenteling teweeg in het gezin en in kleine bedrijven van die tijd. Later gingen de scholen ertoe over de meis jes met de naaimachine vertrouwd te maken. De industrie zag ook haar kan sen steeds groter worden. Singer werd een begrip ook al in de vorige eeuw. Maar de betekenis zou nóg groter worden. Singer naaimachines maken nu zelfs voor de astronauten ruimte- pakken! Met derevolutionaire 700- serie biedt Singer opnieuw ongekende mogelijkheden. Jarenlang hebben ingenieurs en technici in de onderzoek-laboratoria van Singer aan het probleem gewerkt om de vermoeiende en omslachtige handelingen bij het opwinden van de spoel en de draad weer in de naald steken voor de huisvrouw te verlich ten. Het technische wonderwerk van de Singer 700 is daarom niet in eerste instantie uiterlijk zichtbaar maar ligt in een kleine, onopvallende, automati sche spoel. Door een simpele druk op de knop windt zich de lege spoel in de machine direkt weer op. Snel en ge makkelijk, eenvoudig door de machi nenaald. Even aanraken opspoelen, verder naaien. Knoopsgaten, klein of groot, in iedere gewenste lengte in stellen, druk op de knop, al kaar. De Griekse meandersteek, de Oriëntaalse bladsteek, de Turkse zoomsteek, de Super-Stretchsteek, aanvullend acht siersteek-sjablonen alles is moge lijk. Deze machine bezit naast de magi sche spoel een twee-fasen knoopsgat automaat. Modern geconstrueerde en regelbare kiesschijven garanderen een eenvoudig en correct instellen van alle gewenste stekenvariaties. „De.magische machine" biedt een volledig nieuwe keuze aan siersteken en naaisteken. Moderne elastische stoffen, tricot en jersey verwerkt zij met de süper-stretchsteek. Voor rijgen en veranderen van zomen dient de kettingsteek. Perfecte cirkels voor bijzonder de coratieve siersteekpatronen maakt de cirkelstikker. Daarenboven maken dubbel-sjablones een grotere keuze uit sier- en praktische steken mogelijk als ooit te voren. Boven de in de naai machine ingebouwde grondpatronen kan uit acht verschillende siersteek patronen gekozen worden. Het is zeven jaar geleden, dan Andries Aandewiel uit het zuivelbedrijf stapte, waar hij een goede boterham verdiende. Aan de Dam begon hij de „Oase", een zaak in exclusieve geschenken en kunstnijverheid. Ieder een verklaarde het echtpaar voor gek, want voor zulk een zaak zou in Schiedam geen plaats zijn. „Ik beschouwde het gewoon als een uitdaging en ik mag wel zeggen dat het gelukt is. De „Oase" is de enige zaak in Schiedam op dit gebied en we zijn al een begrip geworden", aldus de 35-jarige eigenaar. „We mijn vrouw en ik hebben het in de begin- -periode erg moeilijk gehad. Misschien was dat niet nodig geweest als we met alle gangbare artikelen op de markt waren gekomen. Dat wilden we echter per se niet. De „Oase" moest de naam eer aan doen. In een wereld van alledaagse dingen moest onze zaak een oase zijn. Wat we ver kopen moest en zou exclusief en goed zijn en gelukkig hebben wij dat ni- De heer Aandewiel vertelde ons, dat de „Oase" eigenlijk uit kwaadheid en toeval werd geboren. „Het pand aan de Dam had ik gehuurd met de be doeling daarin een bedrijf te beginnen in Horeca en kantine-installaties. Te gen de verwachting in kon ik geen vertegenwoordiging krijgen en toen ontsproot het idee om wat te gaan doen in de kunstnijverheid. Zoals ik al zei, het werd een uitdaging. We hoorden niets als negatief geklets van de Schiedamse middenstand en wij wilden bewijzen, dat met hard wer ken iets is op te bouwen. Ik dacht., dat hét resultaat gezien mag worden. We zijn samen begonnen, mijn voruw van 12 t./m. 20 april 1969 Openingstijden: 13—17 en 19—23 uur. Toegangsprijzen Volwassenen 1, Kinderen 0,50 Bejaarden 0,75 (alleen 's middags) Stilstand betekent achteruitgang en daarom moet je als zakenman altijd bezig blijven. Daarom zal er aan de zaak het een en ander worden ver bouwd. De kelder, nu als magazijn in gebruik, zal een verkoopruimte wo den voor Oudhollands tin en zal dan ook geheel in oude stijl worden opge trokken, waar voornamelijk produkten van de Porceleyne Fles zullen worden verkocht. Wereldmerken De heer Aandewiel vertrouwde ons toe, dat hij een INHABé noodzakelijk vindt. „Actie is altijd goed, alleen is het een enorme butgettering om elk jaar aan de beurs deel te nemen. Ik zou daarom een roulatie van harte toejuichen. Dus niet elk jaar dezelfde middenstanders op de INHABé." De stand van „Oase" zal de bezoe ker tal van schitterende serviezen van wereldmerken tonen. De Wedgwood, Rosenthal en Arzburg-serviezen, het Leerdam-kristal, de verschillende WF- cassettes, de exclusieve geschenken en het zilver zullen bewondering oog sten en vooral voor jongelui die aan hun uitzet bezig zijn, is een gang naar deze stand zeer verstandig, om dat zij daar rustig kunnen kijken en selecteren. Sport De heer Aandewiel maakte er geen geheim van dat het Schiedamse sport- wereldje hem heel wat connecties heeft geschonken en dat vooral in het begin zijn klanten daaruit voortkwa men. Dat is geen wonder, want uit zijn voetballoopbaan bij Hermes DVS en nu door het scheidsrechteren heeft hij heel wat kennissen en vrienden overgehouden. Naast zijn zaak heeft 't scheidsrech ter zijn al zijn aandacht. Hij leidt nu vrij regelmatig wedstrijden in de le klasse van het amateurvoetbal en is ambitieus genoeg om alles te doen om in het betaalde voetbal terecht te komen. Voorlopig moet hij het echter nog beperken tot grensrechteren in het betaalde voetbal en dat vindt hij al fijn. De heer Mulder met de nieuwe 700 De ingenieurs van Singer die met researcb-werkzaamhedeih belast zijn, hebben een schuine naajd ontwikkeld, die het naaien zo vereenvoudigt, dat het werk tot een plezier wordt. De schuine naald trekt het te bewerken kledingstuk zo ver naar voren dat het beter gecontroleerd en overzien kan worden: beter zien betekent beter en gemakkelijker naaien. De speciaal gevormde voetpedaal regelaar met twee-traps regeling maakt perfekt werken mogelijk ook bij zeer lage snelheden. De ingebouw de motor loopt bij de hoogste snelheid rustig en schokvrij. De horizontale garenkloshouder laat het garen vrij aflopen,, ongeacht de grootte van de klos. Het is voor de vele autobezitters wel eens een probleem als zij iets voor hun wagen nodig hebben om aan de materialen te komen. Voor weer anderen, die hun auto willen ver fraaien geldt hetzelfde. Laat men iets aan de wagen doen, dan kost het ten eerste dikwijls scheppen geld en dat kan niet anders omdat het arbeidsloon nu eenmaal hoog genoteerd staat op de rekening. Daarnaast is men de wa gen toch zeker een dag kwijt. Daarom is het voor autobezitters en doe-het-zelvers zo prettig te weten dat er in' Schiedam een zaak is waar zij voor alle onderdelen en accessoires terecht kunnen. De firma Awijko is in korte tijd in Schiedam een begrip ge worden voor alle autobezitters en vooral voor hen die zelf aart hun wa gentje prutsen. De artikelen die Awij ko verkpopt zijn zeer gevarieerd en liggen gunstig in de prijs. Daarnaast staat deskundig personeel klaar met adviezen en hulp, want desgewenst kan alles wat u bij Awijko koopt, snel en deskundig voor u worden gemon teerd. Het omleggen van een band, het plaatsen van een accu of het mon teren van een zo juist gekochte radio: het gebeurt terwijl u wacht. Op de Inhabe zal de stand van Awij ko niet moeilijk te vinden zijn. Een oranje zwaailicht is het baken van de Awijko-stand, waarin de autobezitter van alles kan vinden voor zijn auto. Loop de stand gerust eens binnen, want net als in het bedrijf, staat ook daar deskundig personeel u te woord en met raad en daad ter zijde. Het di- vies in die stand is: Awijko alles voor uw auto. De heer Aandewiel in zijn „Oase" Een nog jong bedrijf in Schiedam is dat van de heer W. B. Schaap. Tong wat betreft de afdeling keukens. De heer Schaap maakt keukens in al le maten en op ieders wens. De af deling keukens is een nog jonge loot aan de stam van het terrazzo-bedrijf Modern en juist om aan die nieuwe loot bekendheid te geven gaat de heer Schaap op de beurs laten zien waar toe zijn bedrijf in staat is op het ge bied van keukens, aanrechten enz. Al is „Modern" dan een terrazzo- bedrijf, toch kan de heer Schaap met kennis van zaken over de keukens praten. Immers, hij heeft een hele opleiding gevolgd als meubelmaker. Het is wat vreemd gelopen met de carriere van W. B. Schaap. De heer Schaap moest van zijn ouders persé kantoorheer worden. Hij kon goed le- rén en kwam dan ook vlot door zijn mulo-jaren heen. Klerk wilde hij ech ter niet worden. Produktief zijn met zijn handen en scheppend werk ver richten dat was het enige wat de jon ge Schaap wilde doen. Hgt was dan ook niet zo vreemd, dat hij ging leren voor meubelmaker. Hij werkte bij Ouwenbroeks meubel fabriek in Vlaardingen en de Rotter damse Droogdok Maatschappij. Daar wou hij beslist geen scheepstimmer man worden, maar scheepsbeschieter en dat lukte hem ook, getuige het di ploma. Het was allemaal nog niet vol doende voor de creatieve handwerk man. Op 17-jarige leeftijd haalde hij het diploma voor terrazzowerker en eeen jaar daarna zijn middenstandsdi ploma. Op 24-jarige leeftijd waagde hij de sprong naar zelfstandige aan nemer in terrazzowerken en zijn eer ste object werd het gebouw van de hervormde gemeente „De Rank" in Kethel. Langzaam maar zeker kreeg de heer Schaap meer werk en moest dan ook personeel aannemen omdat hij het onmogelijk zelf meer afkon. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan. Via zijn terrazzo-aanrechten kwam de heer Schaap op het idee zelf keukens te gaan bouwen. Immers bij tal van verbouwingen bleek dat de door de fabrieken afgeleverde stan daardkeukens dikwijls heel wat hoofd brekens kostte bij het plaatsen omdat men aan maten gebonden bleek. Voor de heer Schaap was dat de aanleiding zelf keuken te ontwerpen en te gaan maken. Met zijn ervaring als meubelmaker was dat niet zo moeilijk. „Voor een klant is het pret tig te weten, dat in zijn bestaande keukenruimte door ons een keuken precies op maat geleverd wordt en daardoor kan een ieder bij ons te recht. Wij leveren al keuken vanaf f 235 in zeven verschillende kleuren en met een origineel Nederlandse ga rantie-certificaat, afgegeven door de Nederlandse Consumenten Vereni ging." Naast de keukens zal de heer Schaap terrazzowerk tonen op de In habe om zodoende nog meer bekend heid te geven aan zijn produkten.

De Havenloods | 1969 | | pagina 13