-159P ,Nigeriaanse sadisten moorden meedogenloos Biafranen uit' Capellenaar bezocht mening: '1JQVO Toneelsymposium gaat niet door SLECHTHOREND? Nu veilige reservetank voor benzine FRANSE COGNAC nu... beduidend goedkoper Zondag moederdag Heeft U eigenlijk te weinig ruimte in Uw slaapkamer? Los dit probleem dan voor eens en altijd op, door een goede on- derschuifkombinatie te kopen. Duo onderschuifkombinatie met een solide metalen frame (anthraciet grijs) en extra ver sterkte spiralen. Twee bedden op de plaats van één, het onderbed voorzien van wielen, zodat U het ge makkelijk onder het andere kunt schuiven. Kompleet met 2 stofvrije ma- trasdekken en 2 binnenveer matrassen met prima afdek- laag, voor nog géén honderd zestig gulden. kompleet met 2 binnenveermatrassen en 2 matrasdekken DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 MEI 1969 2 komplete slaapplaatsen als etage-bed uitgevoerd 159.80 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze solide 2-per- soons onderschuifkombinaties, kompleet met 2 binnenveerma trassen en vilten matrasdek ken, afmeting ong. 80x190 cm, Het toneelsymposium dat op 17 mei in De Doelen zou worden gehouden on der auspiciën van de Kring van Ne derlandse Toneelcritici gaat niet door. De Poolse, in Amerika wonende Sha- kespeare-kenner Jan Kott, de belang rijkste gast op het symposium kan niet komen omdat de Amerikaanse wetgeving hem de terugkeer naar de VS belet. Voorlopig is het symposium uitge steld tot het najaar. Tob er niet langer mee Ga naar ACOUSTICON wordt geïsoleerd zodat zij geheel uit hongeren. Ook ons land is hieraan medeschul dig. De benzinemaatschappijen Shell en B.P. stelden schepen beschikbaar om Nigeriaanse strijdkrachten naar Bonny Eiland te vervoeren. De Bia franen werden hierdoor geheel ver rast. In feite zullen de Verenigde Na ties verplicht zijn hier in te grijpen omdat er sprake is van een volkeren moord. Maar Oe Thant heeft dit ach teloos weggewuifd en gezegd zich niet met binnenlandse aangelegenheden te bemoeien", aldus de heer Ganzevoort. OPLOSSING Een militaire oplossing ziet men niet. De problemen zullen moeten worden opgelost aan de ronde tafel. Een oplossing die rekening houdt met het recht op zelfbeschikking van de Biafranen. Een oplossing die de mo gelijkheid openlaat om de krachten te coördineren. Vijftig jaar zijn zij met elkaar verbonden geweest. Er be staan commerciële banden. De bewo ners uit het noorden bijvoorbeeld, moeten hun produkten over Biafraans territorium kunnen vervoeren. Het telecommunicatiesysteem kan ge meenschappelijk zijn en ieder betaalt gewoon voor de diénsten die de ander hem bewijst. Veel vraagstukken kun nen aan conferentietafel aangesne den en opgelost worden. Maar wat het politieke aspect betreft, zal er geen sprake zijn van gemeenschappelijke, wetgevende en uitvoerende vergade ringen. De Biafranen blijven doorstrijden tot het bittere einde. Men heeft zich dikwijls afgevraagd wat de wereld reactie zou zijn geweest als de huiden blank en niet zwart waren geweest. De hele wereld staat op stelten als er gens twee of drie blanke schrijvers gevangen worden gezet. Maar voor wat er in Biafra gebeurt. Er is nog een andere dimensie aan dit conflict. Het gaat er namelijk ook om dat de Afrikaan eindelijk een waarachtig partner in de wereldzaken zou worden. Maar de blanken zijn bang. Zij denken niet graag aan de bijdrage, die een geëmancipeerd Afri ka aan de wereld zou kunnen leveren. Veel bevoorrechte posities en veel mythen zullen dan op de wip komen. Omdat de mensen die zich ongerust maken, weten dat ze ongelijk hebben, ontlasten ze hun geweten door brood, boter, melk en suiker te sturen in plaats van de kern van het probleerfr onder ogen te zien. Dat wil zeggen toegeven dat het bestaan van Biafra een feit is en toegeven dat de overige landen Biafra daarom formeel moe ten erkennen". „Het blijft donderen in Biafra. Iedere dag weer opnieuw be stoken Nigeriaanse vliegtuigen van Russische makelij het land. Mochten ze om hulp verlegen zitten dan kunnen ze ook nog rekenen op medewerking van Engeland, Egypte en Portugal. Dagelijks wordt een groot aantal Biafraanse mannen, vrouwen en kinderen op lafhartige wijze door Nigeriaanse soldaten ver moord. Meestal komen deze dingen in de kranten niet uit de verf. Veel berichten worden door de Nederlandse pers klakkeloos uit Engelse dagbladen overgenomen, maar deze geven een een zijdige voorlichting." MASSAMOORD „In 1966 werden regelmatig geor ganiseerde massamoorden uitge voerd. Als de Biafranen de kerk in hun plaats bezochten werden ze over vallen en op een gemene wijze afge maakt. Hiervan werden 30.000 men sen het slachtoffer. Veel is er sinds deze tijd niet veranderd. In verover de gebieden worden de mensen bij honderden tegelijk door de Nigeriancn neergeknald. Eveneens gebeurt het regelmatig dat een deel van het volk Audicien F. M. Bruijns (F.I.D.A. gediplomeerd) EXTRA HULPMIDDELEN Naast het meest belangrijke hulp middel het hoortoestel, zijn er voor de slechthorende nog andere uit stekende hulpmiddelen. Zij dragen er toe bij Uw luistergenot nog meer te vergroten. Deze hulpmiddelen zijn: Luisterklos of kussen voor Uw radio en/of TV. Ringleiding voor radio en/of TV. Telefoon versterker. Draagzakjes voor Uw hoortoestel Huisbel. Wek- svsteem. Baby alarm. S.H. schild. Hoortrainer. Geluid demper etc. Bovendien kunt U Uw hoortoestel bij ons verzekeren. Schiedamseweg 209 ROTTERDAM-WEST Makkelijk bereikbaar met de lijnen l: halte Marconiplein; 6 en 8: halte voor de deur. Of belt U liever, ook goed. TEL. 25.75.99 VOOR ROTTERDAM-ZUID Polderlaan 13 TEL. 17.80.39 Onze zaken zijn maandagsmorgens tot 1 uur GESLOTEN. Dit zegt de 29-jarige Capellenaar Wessel Ganzeyoort, die alles van zeer nabij heeft meegemaakt. In september 1968 werd hij door de Wereldraad van Kerken en op verzoek van de Nederlandse arts H. J. Middelkoop, naar Biafra uit gezonden met de opdracht het wagenpark zo goed mogelijk te onderhouden. Thans, op vakantie in Nederland, doet hij ons het vol gende verhaal: „Ook het bezoek dat de Britse premier Wilson aan Afrika bracht heeft de vrede tus sen Nigeria en Biafra geen stap dichterbij gebracht. Integendeel, de Britse regeringslei der heeft, generaal Gowon telkens weer verzekerd dat. hij niet als bemid delaar kwam, maar om zijn diensten aan Nigeria aan te bieden. Wilson be weerde na zijn terugkeer uit Afrika, dat de Nigerianen onvoorwaardeliik bereid zijn een wapenstilstand te aan vaarden. Bij nader inzien blijkt de Britse premier een beetje met woorden te spelen en wat grof met logica en rede om te springen, want zo voegde hij er aan toe: „Mits Biafra de afscheiding ongedaan maakt". Deze niet geringe voorwaarde is volgens Wilson kenne lijk niet, onlogisch, noch onredelijk. Biafra's Ojukwu zei onlangs tot het Britse parlementslid Frank Allaun dat deze oorlog doelloos is. Geen vién bel de, noch Nigeria noch Biafra zal een echte overwinning boeken. Nu Wil son's reis niets heeft uitgehaald, kan misschien het geheime plan van Luns in werking treden, al is het dan maar vast in geheim. STAMMENTWIST In Europese, Amerikaanse en Azia tische politieke kringen wordt deze oorlog vaak als één van de laatste op levingen van een stammentwist uit gelegd. Dit is ten onrechte. Het hee^t niets met een stammentwist te ma ken. De Biafranen vormen één volk, de Nigerianen een ander. Er leven in Biafra verscheidene stammen, Ibo's, Efiks, Ijaws en nog andere, alle hebben ze geleden. Ze zijn weggejaagd uit wat de federatie van Nigeria was en hebben in Biafra een „home" gezocht. Uit deze ver scheidenheid van stammen is één vclk naar voren getreden. Europese waarnemers die sympathie hebben voor de Biafraanse zaak, staan des ondanks gereserveerd tegenover het militaire bewind alhoewel je eigenliik niet eens van een militair regiem kunt spreken. In de regering hebben twintig bur ger-commissarissen en slechts drie militairen zitting. Op dorpsniveau functioneert de democratie door mid del van raden. Wat generaal Gowon en het bewind nog op de been houdt is het touwtrekken tussen oost en west, het spelletje tussen Engeland en Ame rika aan de ene kant en Rusland aan de andere kant. En dc Russen zi jn hard op weg om deze match te win nen." VOEDSEL Over de voedseltransporten zegt de heer Ganzevoort: „Men hoort regel matig zeggen: Ik geef geen geld meer voor Biafra, het is toch weggegooid. Niets is echter minder waar. In Bia fra is een bijna perfecte distribuering van het voedsel, kleding enzovoorts. Vliegtuigen brengen de voedselvoor raden naar centrale opslagplaatsen van waaruit 97 procent in goede han den komt. Hiervoor zorgen Caritas. Het Nederlandsche Roode Kruis eri de Wereldraad van Kerken. Door deze drie organisaties wordt getracht de Biafraanse bevolking in leven te houden. Het voedsel wordt onder deze drie instanties verdeeld zodat zij het eten onder de bevolking kunnen distribueren. Van het verrot ten van voedsel is in Biafra absoluut geen sprake. Dit is echter wel het ge val in Nigeria. Te weinig eten doet veel zwakken en kinderen vroegtijdig sterven. Zij kunnen tegen de natuur lijke ziekten geen weerstand bieden. Kolonel Ojukwu heeft een „landleger" samengesteld dat moet meehelpen hel land te bewerken om in de toekomst aan het hongerprobleem het hoofd te kunnen bieden." Wessel heeft in het land veel trage die meegemaakt. Zo gebeurde het dat tijdens een luchtaanval een vropw door een vliegtuigkogel werd getrof fen en gedood. Het kind dat zij op haar rug meetorste lag drie uur lang onder het dode lichaam. Tijdens deze Nige riaanse actie reden auto's vol met verminkte lichamen af en aan. Enke le taferelen die zich dagelijks voor doen zijn: Kleine kinderen zitten huilend langs de weg, gewond en zoekend naar hun moeder of vader. Ze zullen deze echter nooit weerzien, want zij zijn op een lafhartige wijze om het leven ge bracht. Een man werd door dronken Nige riaanse soldaten met een stok zijn ogen uitgestoken. Armen en benen werden met geweren bewerkt tot ze waren gebroken. Door sadisten werd het hoofd van een Biafraan met benzine overgoten en daarna in brand gestoken. Het oog van een onschuldige oude vrouw werd mot een dolk uitgestoken. Met geweld en onder bedreiging van een geweer werd ze gedwongen haar eigen oog op te eten. Tijdens een treinreis werd een rei ziger het hoofd met een bijl afgehakt. Zijn maag werd opengereten en de darmen er uitgetrokken. Zo werd het verminkte lichaam weer in de trein gegooid om de reis te vervolgen. Dergelijke wreedheden worden ook op kinderen toegepast. Deze en vele andere gewelddaden vinden dagelijks plaats. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze allessnijder met roestvrij stalen golfmes, plastic slede, resthouder en 4 zuignappen (glijvast) Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook.maandagmorgen opan Céin tel, of schrift, bast 40'/. INCL. FLES 1 „De Beurs van Schiedam" Schieweg 116 - Rotterdam Tel. 24.29.71 - 24.25.52 Bezoek onze unieke wijnkelder Kunt U zich een dankbaar der Moederdagkado voorstel len dan deze allessnijder..... Want elke dag opnieuw moet Moeder stapels boterhammen snijden, met de hand een heel karwei, met deze machine in een wip gebeurt. En dan nog 't grote gemak dat deze allessnijder geeft bij het snijden van groenten, kaas, vlees, enz. Prima kwaliteit allessnijder, uitgevoerd in wit gemoffeld metaal, met roestvrij stalen golfmes (doorsnede 17 cm) plastic slede, resthouder, af stelier voor dik tot zeer dun snijden en 4 zuignappen, nu voor nog géén twintig gulden. GENORMALISEERD 'De bedoelde reservetanks voldoen nu aan hoge eisen, die zijn opgesteld door een commissie van deskundigen van het Nederlands Normalisatie-in stituut (NNI) te Rijswijk (Z.-H.). In de bedoelde norm is bijvoorbeeld gesteld dat de tanks moeten voldoen aan een bepaalde mate van mechanische sterkte: een gevulde tank mag bij een val van 1.80 m hoogte geen enkele, scheur of andere beschadiging verto nen. Zowel de tank als de afsluitende vuldop mogen geen noemenswaardige hoeveelheid benzinedamp doorlaten. Bovendien moeten de tanks in gevul de toestand een bepaalde tijd onder een bepaalde druk kunnen doorstaan, terwijl de minimumtemperatuur op - 25 graden C en de maximumtempera tuur op 50 graden C is gesteld. De genormaliseerde inhoud van de reservetanks is gesteld op 5 liter, dit in tegenstelling tot de norm die men in West-Duitsland zal gaan hanteren en waarbij sprake is van een inhoud van 2 en 5 liter. Nederland heeft be wust slechts de 5-litertank gekozen, omdat fabrikanten en gebruikers op een desbetreffende vraag van het NNI geen andere dan de 5-litertank hebben bepleit. Iedere autorijder weet dat het op langere ritten, des avonds of in het .buitenland zijn bijzopdere aandacht moet hebben t£ zorgen niet zonder benzine te komen staan. Wanneer men zijn route niet goed kent of des nachts tal van gesloten tankstations passeert, is de aanwezigheid van een kleine hoeveelheid reserve-benzine in de auto een welhaast noodzakelijke aangelegenheid. Tot op heden werd in het meenemen van een dergelijke noodvoorraad ben zine op allerlei wijzen voorzien, waar onder dikwijls ongeschikte vaten en blikken, met als risico dat het „fust" ging lekken of anderszins ondeugde lijk was. Benzine is een brandgevaar lijke materie en het gevaar was niet denkbeeldig dat er een explosie of brand ontstond. Tal van autorijders hebben reeds op een dergelijke wijze „leergeld" moeten betalen. Vooral ook tengevolge van het gebruik van kunststof „jerrycans", die voor benzi ne meestal niet geschikt waren. Thans komt er aan deze situatie een eind. Wanneer men de winkelier nu vraagt om een tank voor reserveben- zine uit polyetheen die voldoet aan de norm NEN 3365, dan is men er zeker van 'n deugdelijk tankje in bezit te krijgen. Op deze tank mag de fabri kant als „garantie" dat zijn produkt aan hoge eisen voldoet, vermelden „benzine, 5 liter, NEN 3365".

De Havenloods | 1969 | | pagina 13