ft Af Ju li WUUö in 2 gedeelten £SSS£2?"T Met paarden is H nuttig werken 1% Jong talent treedt op voor ouden van dagen KSEgffiËS3 MTTll TfllT T /V A|\ A De Havenloods ta?»SiESyirS Vinyl GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN Stadsbevolking huiverig voor een groot dier a JBf Wfk n ÊS wmm 39 a H 9 H 9 9 9 |9 iSBk. dus ziin dat men eerst ecn klc,ne op textiesfbasts de ideale j waridbe» kleding i q 130 cm breed W Vraag map met belangrijk docu- mentatie-materiaal over wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie- map GEHEEL GRATIS Schrijf op uw enveloppe „MODERN" H antwoordnummer: 1938 Rotterdam. Geen postzegel opplakken. 1 ïiandscTioerten rotterdam: karei doormanstraat 294 den haag: venestraat 3 Gedresseerd wordt liet paard ook niet, net zo min als de andere dertig paarden in de manege, die stuk voor stuk moeten leren gehoorzaam Ie zijn aan hun leider. Gehoorzaamheid is een van de eerste vereisten voor een politiepaard dat dagelijks op straat met mensen en verkeer in contact komt. Dit vertelt adjudant J. Kaaijmakers, die al sinds 1944 25 jaar dus deel uit maakt van de bereden brigade le Rotterdam. Hooghooghoger... braaf Arabbraaf... Wie deze ivoorden tegen een paard hoort zeggenzal in eerste instantie denken aan een circuspaard dat wordt gedresseerd. Mis. Arab is de nestor in de manege van de bereden politie in de Duivenvoordestraat, ^iet alleen de nestor overigenswant Arab is ook het paard dat elk jaar ter beschik king van Sint Mcolaas wordt gesteld als de Coed-Heiligman zijn rijtöer door Rotterdam maakt. De taak in het algemeen van de be reden brigade is daar op te treden waar veel publiek op de been is, zoals bij-feestelijke gebeurtenissen, een be zoek van leden van het Koninklijk Huis, voetbalwedstrijden en bij mooi weer op het strand en de boulevard van Hoek van Holland. Met paarden is het nuttig werken: de politie is goed te zien tussen het publiek, een paard is 1.60 tot. 1,70 m hoog. Boven dien ziet de politie zelf veel meer. dan wanneer zij midden tussen de mensen staat. Stel dat de mensen tien rijen dik staan, dan kan de politie over hen heen de haard van opdringen zien. Daarnaast is het nu eenmaal een feit dat een groot gedeelte van een stadsbevolking wat huiverig is voor een groot dier. Zouden de mensen bij afzettingen tegen een voetagent du wen of hem zelfs ondersteboven lo pen, zodra er een afzetting met paar den is, gebeurt dit beslist niet want de voorste mensen willen niet tegen dat paard aanstaan. Komt daar nog bij dat het publiek bang is van de vdbr- kant, het hoofd van het paard, terwijl de achterkant eigenlijk gevaarlijker is. Zodra de berijder het paard dus naar de mensen toewendt, gaan deze al uit de buurt. TASTORGAAN Een paard is echter niet agressief. Zijn voet is een tastorgaan en hij zal deze nooit neerzetten of trappen op „Een glimlach, een schaterlach, applaus. Enthousiaste oudjes in de zaal en energieke jongelui op het toneel". Dat is het, wat de heer A. de la Rie voor zich ziet als hij met vuur over zijn hobby vertelt. „Hoe kwam u zo aan die hobby en hoe gaat dat precies?" vroeg ik hem. „Kijk, ik heb zo'n zeven nar ziekenorhroep in Zwolle gedaan en nu ik twee-en-een-half jaar in Rotterdam woon, is bij mij de behoefte opgekomen om weer iets te gaan ondernemen; dit maal voor de bejaarden", zegt de heer De la Rie. En dat de bejaarden het waarde ren, kunt u merken op die ontspan- ningsavonden voor ouden van. dagen,' die de heer De la Rie in samenwer king met de goochelgroep Metro Ma gie, voor hen organiseert. Een half jaar geleden begon hij met een caba retgroepje, dat op het ogenblik uit zes personen bestaat, met daarnaast een pianist, drummer en gitarist die voor de muzikale begeleiding zorgen. „Vindt u niet, dat men de jeugd te vaak over één kam scheert met ailes wat op provq of hippie lijkt?" „Moet u eens komen op onze repetities en avondjes „jong voor oud", dan zult u zien dat de jeugd echt wel voor ande re dingen warm loopt, dan uitsluitend protestmarsen en studentenrelletjes", pleit de nog jeugdige heer De la Rie. Hij betreurt het alleen, dat het. programma van de avondjes nogal eenzijdig is, omdat het slechts uit ca baret en goochelen bestaat. Theaterbureau „Gaat u daar verandering in bren gen?" „Ja, dat zal ik zeer zeker pro beren", antwoordt de heer Dg la Rie snel. „Mijn ideaal is een soort thea terbureau op te richten, zodat ik uit een scala van amateurartiesten kan kiezen, ledereen die kan zingen, to neelspeler!, balletdansen kan zich als medewerker-ster opgeven. Ook wordt, gedacht aan men die bij voorbeeld goed accordeon kunnen spelen of de clameren". iets waarvan hij niet zeker is. Adju dant Raaijmakers vertelt verder dat een jong paard de eerste keer dat het op straat loopt, nooit op witte zebra- strepen of een tramrails zal stappen. Het is iets dat hij niet kent, waarvan hij niet zeker is terwijl een paard van nature goed oplet, waar hij zijn benen neerzet. Vandaar ook dat zijn blik als hij loopt, altijd naar beneden is ge- ncht. Een paard heeft zijn ogen links en rechts van zijn hoofd zitten en ziet dus ook wat er achter hem ge beurt min of meer vervormd welis waar en zal gauw schrikken als er achter hem een onverwachte bewe ging wordt gemaakt en is zelfs ge neigd tot vluchten. In verband hiermee is het ook van belang dat paard en berijder elkaar door en door kennen. Bovendien moet y het paard zijn berijder als zijn leider erkennen. Bij voorkeur rijden de j agenten hier dan ook allemaal op een eigen paard, vertelt adjudant Raaij makers. Een paard is per slot van re- kening een levend wezen en het is bij na vanzelfsprekend dat paard en be rijder op elkaar zijn ingesteld. Bij de africhting moet het paard ook leren dat de berijder de leider is. zodat het paard niet in paniek raakt als er iets gebeurt, maar weet dat hij zijn leider kan vertrouwen en naar hem moet luisteren. In feite heeft de agent een dubbele taak: hij moet het paard berijden en daarnaast gewoon zijn werk doen als surveillerend agent. Hij moet het paardrijden vol komen beheersen, om niet zijn han den vol te hebben aan het paard, waardoor hot werk niet voldoende zou kunnen worden uitgevoerd. Hoe jonger een agent leert paardrij den, hoe beter het is, vertelt de heer Raaijmakers. Man en paard moeten in feite één zijn. Komen 16-jarigen bij de politie, dan volgen zij eerst de op leidingscursus, vervolgens drie jaa* straatdienst. Zij zijn dan nog jong genoeg om goed paard te Ieren rijden. De eerste paar maanden doen Zij niets anders als „zitten". Zij moeten de zithouding, zonder beugels en teu gels volkomen beheersen. Een man, die helemaal niets van een paard weet, doet er ongeveer een half jaar over voor hij de eerste beginselen on der de knie heeft, daarna duurt het nog zeker een jaar voordat hij alles met het paard kan doen. Voor een all round politieruiter, rekenen wij zeker twee jaar, en dan moet hij er echt feeling voor hebben. GOEDE NAAM Het corps van de bereden brigade in Rotterdam heeft een uitstekende naam in Nederland. Vaak wordt van uit kleinere stedeji assistentie ge vraagd. Nijmegen bijvoorbeeld, de vierdaagse. Daar is het moeilijk om een afzetting te handhaven, vertelt adjudant Raaijmakers, omdat ieder een heen en weer loopt, om de spor tieve wandelaars bloemen aan te bie den. Met de paarden boeken wij daar altijd veel succes, temeer omdat onze paarden zijn getraind op het lawaai en de drukte van de grote stad.. Naast Rotterdam hebben ook Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Gronin gen, Haarlem, Breda en Eindhoven een bereden brigade, terwijl Delft er mee begint. En verschillende groepen van de Rijkspolitie dus. Jammer is dat deze bereden brigades niet zijn gecentraliseerd. Het houden van een paard, maar vooral ook het kopen is duur. Wat kost nu een paard gemiddeld? Grinnekend antwoordt adjudant Raaijmakers: „Ik zou haast zeggen wat een gek er voor geven wil." Maar alle gekheid op een stokje, de hande laar weet heel goed wat een paard waard is en vaak komt het voor dat zij de politie graag meer willen laten betalen. Wat je aan paarden kunt ko pen beneden de f 3000,- is meestal niet veel; het sop is dan de kool echt niet waard. Niets is trouwens moeilijker dan het kopen van een paard dat ge schikt is voor de dienst. LESSEN De werkzaamheden in de manege aan de Duivenvoordestraat zijn tal rijk. De mensen werken in drie ploe gen: de ochtendploeg van 7 tot 4 uur: de dagploeg van f) tot 6 uur en de avondploeg van 2 tot 10 uur. 's Nachts wordt er niet gewerkt, uitzonderingen daar gelaten. Manegelessen worden altijd gegeven omdat een paard nooit perfect genoeg kan zijn afgericht. 's Morgens moet de stal van de paarden worden uitgemest, deze mag beslist niet ruiken omdat de manege midden in de bebouwde kom ligt. Daarna moeten de paarden gepoetst worden. Dit moet |lke dag gebeuren omdat er altijd ee" kans op infectie bestaat. In de natuur hebben de paar den natuurlijke afweermiddelen tegen koude en regen, in de stal worden zij kwetsbaarder. Erg spijtig vindt adjudant Raaijma kers het dat hij geen oefenterrein ter beschikking heeft. In Rotterdam is er geen stukje grond dat niet ergens voor nodig is, vertelt hij, terwijl hij een stuk van plm. een hectare zo hard nodig heeft. Daarom oefenen wij vaak op een stuk bouwgrond in de Spaanse polder, totdat ook dat weer in gebruik wordt genomen en wij op zoek moeten naar een ander stuk land. Elke ploeg gaat enkele uren per dag de straat op om te surveilleren. Dit gebeurt meest al op de rechter Maasoever het vervoer van de paarden naar de lin ker Maasoever neemt teveel tijd in beslag vooral ook in het Kralingse bos, wat met zijn ruiterpaden tevens ecn goed oelenterrein is. LAWAAI De africhting van een paard tot een goed politiepaard vraagt veel tijd en geduld. Koop ik een zadelmakpaafd van vier jaar, dan heb ik dat veertien dagen op proef. In die tijd moet het paard minstens één maal de straat op om te kijken hoe hij reageert. Daarna wordt hij getraind bij goed weer buiten, anders in de manege. Hij moet wennen aan lawaai. In de mane ge is een muziekinstallatie, waar pla ten worden gedraaid van straatla- waai. Trommels en vlaggen moet het paard ook kennen, omdat hij anders bij feestelijke gebeurtenissen zou schrikken. Ook moet hij over barrica des leren springen, wat veel gehoor zaamheid vereist. Op straat loopt het paard op ijzers, anders zou hij uitglijden op de kinder hoofdjes. In de ijzers zitten wolfram- stiften, zodat hij houvast heeft. De straatstenen zijn de moordenaars van de paarden, vertelt de adjudant. In de natuur loopt het paard op zachte grond; op de harde straatstenen wordt de hoefkatrol overdadig uitge rekt, wat grote slijtage met zich brengt. De paarden uit de manege in de Duivenvoordestraat worden koud beslagen. Dit betekent dat de hoef- smit veel vakkennis moet hebben, omdat de hoornlaag volkomen vlak moét zijn. Ook maandagmorgen open „Dit geschiedt allemaal pro deo?" „Inderdaad; dit is zuiver liefdadig heidswerk. Als iemand zijn medewer king verleent wordt dit niet gehono reerd, wat wel begrijpelijk is, omdat wij geen subsidie genieten. Hier kan natuurlijk nog verandering in komen wanneer eenmaal bewezen is dat een dergelijk object te realiseren is; hoe wel. de dank van de bejaarden... is dat op zichzelf al geen prachtige hono rering?" „Waar vinden deze avonden meest al plaats en waar kan men zich aan melden?" „De avonden vinden plaats in Rotterdam en omgeving. De repeti ties worden wekelijks gehouden en men kan zich bij mij opgeven. Ge woon even een briefje of telefoontje. Mijn adres is: Oudedijk 222a, Rotter- dam-16. Telefoon: 144277 (na 17.00 uur)". Ondanks dat het seizoen ten einde loopt, zou het reuze fijn zijn als ieder een, die geïnteresseerd is, zich nu reeds zou opgeven, zodat een globaal overzicht verkregen kan worden. In september kan dan met frissé moed begonnen worden. Kunnen zij op uw medewerking rekenen? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit prachtige wand- vinyl op textielbasis, met schoonheidsfoutjes, m lichte en donkere kleuren, 130 cm breed, per meter m Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons Tuincentrum op de 2e etage deze vaste plan ten voor jarenlange sier in Uw Elke vrijdagavond tot 9 uur o| Als heel speciale aanbieding uit ons Tuincentrum verkopen wij nu een drietal planten voor een onvoorstelbaar lage prijs. Alpenbes (Ribes Alpinum) de heester die de mooiste gele bloesem geeft, wat later rode bessen worden. Ook zeer ge schikt als haag. Bloeit om streeks juni. Blazenstruik (Colutea) bloeit rijk van mei - september en geeft daarna gele bolletjes (van ong. 4 cm doorsnede), die als lampionnetjes aan de plant hangen. Weigelia, een struik, die in juni-juli bloeit met fraaie rose bloemen, een flinke groeier, waar U veel plezier van beleeft. De meest solide wandbekle- ding is wel Vinyl op textiel basis, ideaal voor het bekleden van wanden, deuren, meubels, enz.,, omdat het zich zo fraai laat verwerken. Voor al die handige mensen die 't zelf doen - en zo tien tallen guldens besparen - ver kopen wij dit wandvinyl 130 cm breed, per meter voor nog géén twee gulden.

De Havenloods | 1969 | | pagina 25