F 3» Unieke langspeelplaat muziekschoolconcert Gewestelijk Arbeidsbureau kruipt uit de schulp Plattegrond „toen en nu' samen in één kaart De mondiale democratie Willem Gehrelsfonds heeft het moeilijk UITNODIGING aüto-show: SKODA en TÓYOTA GQOSEN'S DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 MEI 1 Omdat de toenmalige huisschil der W. H. C. Hoffers in 1948 op de zolder van een klant een oude gitaar vond, bestaat nu nog de mo gelijkheid voor de vele leerlingen van de Rotterdamse Muziekschool een instrument te lenen van het Willem Gehrelsfonds. Die gitaar was namelijk het begin van een instrumentenverzameling, waaruit de leerlingen na de twee jaar fun damentele muziekstudie een in strument konden kiezen, zodat de opleiding verder kon worden voortgezet. Er was gebleken dat na de twee jaar „basisonderwijs" veel leerlingen afvielen. Oorzaak: veel ouders konden zich niet de luxe permitteren voor hun muzikale kroost een instrument te kopen. Een jaar later werd officieel het Wil lem Gehrelsfonds opgericht, omdat de ijverige „propagandist" Hoffers van een andere klant f 25 kreeg. En omdat geld het best kan worden on dergebracht in een stichting werd de stichting Willem Gehrelsfonds opge richt, genoemd naar de pionier van het muziekonderwijs in Nederland, de man die in Amsterdam de eerste Volksmuziekschool oprichtte. Hij was zo verguld met zijn „vernoeming" dat hij prompt honderd gulden overmaak te. En dat was de start van een fonds dat nog steeds bestaat, waarvan de kas voortdurend leeg is en waarvan de bestuursleden nu zeggen dat er minstens f 100.000 nodig is om de di recte nood te lenigen. In de eerste jaren na de oorlog was het fonds vooral beschikbaar voor kinderen uit arbeidersmilieus. Thans is men van dat standpunt afgestapt, omdat de instrumenten zo duur zijn geworden, dat de aanschaf ervan ook in andere milieus op bezwaren stuit. Men zit met de moeilijkheid dat enerzijds de belangstelling voor het muziekonderwijs gestadig groeit en anderzijds de studie vroegtijdig wordt afgebroken als de leerling slechts de beschikking heeft over een matig of een slecht instrument. Gesteld kan worden dat zinvol muziekonderwijs in de rug gedekt moet worden door een fonds, waaruit een voldoende aantal instrumenten kan worden aangeschaft die tegen een geringe huurprijs aan de leerlingen ter beschikking worden gesteld. PRIJZEN Een indruk van de prijzen: een fa got kost f 1500, fluit f 800, viool f 500- f 600 (het probleem bij viool is dat de leerling begint met een half instru ment, verder gaat met een driekwart instrument en ten slotte afstudeert op een heel instrument; nodig zijn dus „groei-instrumenten, een extra belas ting), saxifoon f 1100, tafelharp f 1300 (de belangstelling voor dit instrument is enorm toegenomen sinds een televi sieuitzending), trompet f 300-f 400, Zondag moederdag Het is gewoonweg ongelofelijk dat U dit grandioze nagelgarni tuur nu kunt kopen voor nog géén drie gulden om er Moeder a.s. zondag een geweldig ple zier mee te doen. Geheel kompleet 11-delig na gelgarnituur van Solingen staal met maar liefst 2 schaartjes, vijl, pincet en 7 andere onmis bare attributen. Een pracht set in luxe etui met rondom lopende rits, ook ide aal voor de vakantie, nu voor bijna een derde van de nor- yvw Op DONDERDAG 8, VRIJ- DAG 9 en ZATERDAG 10 MEI exposeren wij in ons bedrijf jiKORTEKADE 48-525 {Kralingen) de complete lijn van AUTOMOBIELEN Gelegenheid tot DEMONSTRATIE TAXATIE INRUIL FINANCIERING Openingsuren: donderdag en vrijdag van 10 tot 22 uur. Zaterdag van 10 tot 18 uur. AUTOBEDRIJF Nieuwe Binnenweg 311 Telefoon 25.09.45. Volmarijnstraat 130-146 Telefoon 23.35.46. 1 Korte Kade 48-52 Telefoon 13.16.42. j ■wwwwwwwwvwwA Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij (zolang de voorraad strekt) deze 11- delige nagel garnituren van prima Solingen staal, in luxe etui in de kleuren zwart of rood. Elke vrijdagavond tot 9 uur open trombone f 400-f 500, walthoorn f 50Q. Het fonds heeft onder leiding van voorzitter Hoffers sinds zijn bestaan talloze aktiviteiten ontwikkeld om de kas te spekken. Een bazaar, een - kunstveiling, een grammofoonplaatje. Er werden buttons verkocht, een pri meur voor Nederland, die tot eéh rage werd. De Stichting Volkskracht heeft belangrijke bedragen gegeven. Van alle mogelijke kanten probeert men aan geld te komen. Bij de ge meente wil men niet aankloppen, om dat die al jaarlijks vele miljoenen subsidie geeft aan de muziekschool zelf. Thans is opnieuw een initiatief ge nomen dat het fonds aan de nodige guldens moet helpen. Van het jaar lijkse muziekschoolconcert in De Doe len (20 mei) wordt een unieke lang speelplaat gemaakt, die door Dankers wordt uitgebracht en die voor f 8,95 te koop zal zijn. Op de.plaat: 1. Cantate Jauchzet^Gott van J. Wei- land, koorklassen met jeugdorkest. 2. Drie Nederlandse liederen van H. Strategier, koorklassen met accor deonensemble. (Opdracht Rotter damse Kunststichting 1968). 3. Suite „King Arthur" van H. Pur- cell, jeugdorkest. 4. Huitere Suite van R. Würthner, ac cordeonensemble. 5. Western Rhapsody van K. Vlak en Americain Tolh. Suite van J. Wal ters, blaasorkest. 6. Variaties vanv vier instrumentale koren.van Ton van Deurpen, jeugd orkest, accordeonensemble, blok fluitensemble en slagwerkensem- Het winnende hoes-ontwerp vt Nieuwenhuijsen. Wie wil weten hoe de plattegrond van Rotterdam was, vlak voor het bombardement van mei 1940 en hoe de nieuwe straten liggen ten opzichte van de gelijknamige vooroorlogse, kan nu in het bezit komen van een unieke kaart, uitgegeven door het His torisch Genootschap „Roteroda- mum". Het is een plattegrond van het centrum en een deel van de aangren zende wijken, gedrukt over een platte grond van vóór '40. Door een speciale techniek en het gebruik van twee kleuren is alles goed leesbaar. Boven dien is nog de oude stadsvorm met de poorten en muren ingetekend. Humanitas-Rotterdam achter actie van Bekkersfonds Vrijdag 9 mei zal Mies Bouwman via de televisie een actie houden ten bate van het Bisschop Bekkersfonds om noodzakelijke voorzieningen te kunnen treffen voor de geestelijk ge handicapte kinderen. Howel Hümanitas Rotterdam, ge zien de verschillende publikaties via pers en radio, huiverig was om deze actie te gaan steunen, stelt zij zich sinds de televisie-uitzending van afge lopen zaterdag postief op. Tijdens deze uitzending toonde de staatssecre taris van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. mr. H. J. van der Poel, de wenselijk heid van deze actie aan. D« Nederlandse vereniging van maatschappelijk werk Hümanitas, af deling Rotterdam, is van mening dat zij als algemene vereniging bij een dergelijke landelijke actie ter leniging van een bepaalde nood voorop moet gaan en stelt haar organisatie zowel vrijdagavond als zaterdag de gehele dag ten dienste van deze actie. Meer dan 1000 collectanten zullen via een huis-aan-huis-collècte de vrijgevigheid van de Rotterdammers op de proef- stellen. Het is moeilijk deze fraaie kaart, die gemaakt is door de heer I. Hage van de afdeling cartografie van Ge meentewerken in samenwerking met de heer C. A. A. de Graaf, afdoende te beschrijven. Het is typisch iets, dat men moet bestuderen. De beschouwer zal dan tot de ontdekking komen, dat tal van straten van ligging veranderd zijn, zoals bijvoorbeeld de Hoog straat, de Kipstraat .en de Meent. Hij kan dan ook zien, waar eens de Na dorststraat en de Heerenstraat gesi tueerd waren. De prijs van deze kaart, die ver krijgbaar is bij het Historisch Mu seum aan de Korte Hoogstraat 31, of het Gemeente-archief in de Mathenes- serlaan (beide geopend van tien tot vijf uur) en in de Gemeentebiblio theek aan de Nieuwe Markt (geopend van drie tot vijf uur), bedraagt vijf gulden. HOES-ONTWERPEN Niet alleen de „inhoud" van de plaat is door leerlingen van de mu ziekschool verzorgd, ook de buiten kant, de hoes. Ruim honderdvijftig leerlingen uit de muzikale vormings klassen hebben een pntwerp-hoes in gestuurd, waarop zij gestalte geven aan het onderwerp: Kinderen maken muziek. Een deskundige jury is een avond druk bezig geweest een keus te ma ken uit een grote hoeveelheid, uitste kende onderwerpen. De kwaliteit van de inzendingen was zo hoog, dat er naast de vier prijswinnaars, acht troostprijzen en een groot aantal eer volle vermeldingen moesten worden gegeven. De 7-jarige Jackie Nieuwenhuysen uit Pernis won met unanieme stem men de eerste prijs. Of de jury gelijk heeft met haar keuze kunnen allen beoordelen die 20 mei in De Doelen het feestconcert bijwonen. In De Doe len zullen alle tekeningen worden ten toongesteld. De tweede, derde en vierde prijs gingen naar respectievelijk Els Pak, Trudy van Twuyver en Maddy Vonk. Een deel van de opbrengst van de plaat vloeit in het Willem Gehrels fonds; een bescheiden bedrag, bij lan ge na niet voldoende Voor de goede verstaander: Stich ting Willem Gehrelsfonds, Schiedam- seweg 499c, giro 589707. Ruim 1000 «ruiden voor „Helpt Elkander" De solo-actie van mevrouw Greetje Schroeten, schrijfster van het boek „Herinneringen van een Rotterdams volksmeisje", voor „Helpt Elkander", onderveréniging van geestelijk mis- deelden, heeft 1.018,65 opgebracht. De namen van de prijswinnaars, die de naam van de weesmeisje-pop raad den, zijn: 1 mevr. M. J. v. d. Bosch, Bas Jungeriusstraat 168a; 2 M. van Aartsen, Schulpweg 534; 3 M. Maas dam, ,,Bergse"-kamer 138, Baren- drecht; 4 C. Luttik, Berlagestraat 30. De gewonnen poppen worden toege zonden. Over het algemeen timmert het Gewestelijk Arbeidsbureau niet aan de weg. Eens in de maand nemen de plaatselijke kranten braaf de cijfertjes over de wrij- vings-, structuur- en seizoenswerk loosheid over. Sinds zeer kort adverteert het GAB. Welke reden was er om uit de schulp te kruipen. Directeur H. J. de Jong van het GAB-Rotterdam („nu 32 jaar in het werkgelegenheidswerk") zegt hierop: „We trachtten de laatste jaren wat meer aan de weg te timmeren. Wij zijn te lang als dienst alleen maar bekend geweest bij werkgevers met wie V&e zaken deden, en de werkne mers die zich bij ons moesten laten inschrijven wilden ze in aanmerking komen voor een uitkering. De publi citeit was uiterst beperkt. De werk gelegenheid is ik zal het voorzich tig zeggen steeds meer aan bod ge komen. Ook bij politieke debatten. We deden al wat ik noem: specta culaire dingen (alleen Zweden steekt ons in Europa naar de kroon). We geven scholing. We bevorderen de mobiliteit. Toen is de gedachte geko men: waarom gaan we niet verder' En nu adverteren we dan. Men moet bij voorbeeld weten dat het GAB bij elke vraag zonder aanziens des per- soons bemiddelt. Werklozen staan vanzelf bij ons ingeschreven. Door nu met advertenties mensen en bp- drijven uit hun tent te lokken, zien we ook eens wat anders buiten ons om van baan verandert. Daar krijgen we ook ons portie van". Kwamen de advertenties ook niet uit een behoefte voort om de bijsmaak die een aantal mensen heeft, wanneer ze GAB zeggen, weg te nemen? Directeur De Jong: „Nee, we doen het niet omdat we bang zijn dat we boter op Ons hoofd hebben. Het helpt ons mee een totaalinzicht te krijgen. Het arbeidsbureau heeft met betrek king tot de arbeidsmarkt veruit de grootste kennis. Om dit inzicht te kun nen krijgen moet je een enorm kar wei verzetten. Dit betekent echter niet dat al je gegevens zeer gedetailleerd moeten zijn, want uit grove indicaties kun je ook je conclusies trekken". U richt zich nu welbewust op een groep mensen, die anders niet bij u was gekomen? Behulpzaam De Jong: „Mensen rhet een baan die van werkkring willen veranderen kunnen ook bij ons terecht. Om dit duidelijk te maken zullen we met een bepaalde regelmaat moeten adverte ren. Dan blijkt ook duidelijker wat wij bieden: scholing, omscholing, herscho ling, gratis testen. Verregaande be hulpzaamheid dus". Om iets algemenere zaken aan te snijden: er wordt in dit gebied nog al eens een beslissing doorgevoerd „terwille van de werkgelegenheid". Is dat argument altijd terecht ge bruikt? De Jong (aarzelt): „Dat is een moeilijk nummer". Geeft na enig na denken een antwoord: ,,In het alge meen wordt in het Rotterdamse ge bied de ontwikkeling van de werkge legenheid anders. Een hoeveelheid mensen die eigenlijk in de nieuwe chemische industrieën nodig zou zijn, komt er niet. De mechanisatie en automatisering zet zich daar door. Dit merk je niet omdat het niet knaagt aan de totale werkgelegenheid. Onze bevolking neemt als men de arbeidsmarkt bekijkt toe. Die meercfêre beroepsbevolking in dit ge bied moet ook aan het werk kunnen. En wat over twintig jaar nodig is. weet ik nu nog niet. Uitbreiding van de werkgelegenheid vind ik een ge zond standpunt". Er zijn nu al tfekorten op de ar beidsmarkt. De Jong (sinds 10 maanden direc teur in Rotterdam): „In de metaal zijn 4350 mensen tekort, bij de bouw is de vraag 770, bij het kantoorper soneel 570 mensen. Geregistreerde tekorten in Rotter dam alleen. Dit betekent helemaal niet dat het werk niet doorgaat. Nee, er wordt wel aangevuld via uitleenbe drijven. Die getallen zijn tekorten in eigen formatie. De gastarbeiders (in het hele gebied schat ik dat er 15.000 werken) beschouw ik tot de gewone vaste ploegen werknemers". Soms wordt er opgemerkt dat „we uit moeten kijken dat er niet weer een grote werkloosheid komt". Ver wacht u die binnenkort? Het gaat goed De Jong: „Beslist niet. Alles wijst erop dat het goed zal gaan. In de scheepvaart draait het prima, de ha ven breidt zich uit, we krijgen wel meer automatisering en mechanisa tie, maar dat houdt de zaak in even- ScMlderwedistrijicl van Rotterdamse Studenten In het kader van het Xle Lustrum, van het Rotterdamsch Studenten Corps or ganiseert de Lustrumcommissie een schilderwedstrijd voor alle Rotter damse amateur-kunstschilders. De wedstrijd bestaat uit twee delen: ge- zinsschilderwedstrijd waarbij het kunstwerk vervaardigd moet zijn door het gehele gezin en kunstwerken van individuele amateurschilders. Ook plastieken en beeldhouwwerken zijn welkom. De ingezonden kunst werken worden geëxposeerd in de hal van het postkantoor Coolsingel in de week van 28 juni tot en met vrijdag 4 juli. Inzendingen moeten voor 15 juni binnen zijn bij het R.S.C., Een- drachtsweg 35. Bij voorkeur deelna me te voren melden. De ingezonden kunstwerken zullen worden beoor deeld door een jury bestaande uit vier bekende Rotterdamse kunstenaars, met name: Charles Kemper,.Beer Su- ringh, Henk de Vos en Ed van Zan den, Voor afmetingen, werkmethoden en schilderstijl zijn geen voorschrif ten. Aan de deelname zijn geen kos ten verbonden. Voor elke categorie worden 3 prijzen beschikbaar gesteld, t.w.le f150, 2e f75, en 3e f50. Te vens zullen enkele abonnementen Openbaar Kunstbezit beschikbaar worden gesteld. Inlichtingen en aan meldingen bij Lustrumcommissie Rotterdamsch Studenten Corps, Een- drachtsweg 35, Rotterdam, tel. 129812. uit". Acht u het gelukkig dat met de hui dige tekorten op de arbeidsmarkt een bedrijf als Hoogovens op de Maas vlakte komt, waar 2500 man moeten werken? De Jong: „Dat speelt in 1972. De metaalindustrie als variant op de pe- tro-chemische industrieën is een ge zonde zaak. Daardoor'wordt de werk gelegenheid minder kwetsbaar. Maar ik geloof beslist dat Hoogovens per soneel zal moeten meenemen uit Vel- zen en IJmuiden. En dan moet het vervoersprobleem wel opgelost wor den in dat gebied". Wanneer het plan 2000-plus zal wor den uitgevoerd, zal het tekort aan werknemers ook groter worden. Wat verwacht u? De Jong: „Ik wil daar liever nifts over zeggen". Liever geen publiciteit hierover? De Jong: „Nee, niets". Zondag moederdag Voor een prijs waarvoor U al leen maar imitatie kunt ver wachten, koopt U bij ons een portemonnee van echt lederl Damesbeurs van het zachtste nappa leder met goudkleurige sierbeugel. Een spotkoopje, deze echt le deren beurs met twee vakken, geheel gevoerdnu voor nog géén twee gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze nappa lederen damesbeurzen met bewerkte beugel, 2 vaks in mooie kleu ren zwart, blauw, rood, cognac en m nappa-leder Elke vrijdagavond tot 9 uur open Af en toe knip ik iets uit de krant wat mij treft. Niet altijd heb ik de gele genheid om -er meteen wat mee te doen en ik leg het dan weg en dan ineens lees ik het weer. Zo ging het ook met een verslag in mijn dag blad van een te Utrecht op 15 april j.l. gehouden congres, waar gespro ken heeft drs. J. Pronk, weten schappelijk medewerker van het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam. Hij betoogde, en nu citeer ik dat ver slag, „dat het knelpunt van de ont wikkelingshulp niet ligt in de ont wikkelingslanden, evenmin in de in ternationale economische verhou dingen, maar in de moeilijke be sluitvormingsstructuur van de rijke landen. Deze structuur is in strijd met de plaats die de arme landen zouden moeten krijgen. Het is in wezen een schijndemocratische be sluitvorming, die geen rekening houdt met de belangen van de ont wikkelingslanden. Het is geen mon diale democratie". Voor wie al deze woorden nog al moeilijk vinden, het gaat om deze vraag: waarom geven wij de ont wikkelingslanden zelf niet een veel groter mogelijkheid om mee te spreken en te besluiten ten aanzien van de toekomst van de welvaarts verdeling? Wat wij nu nog steeds doen is vrij eenzijdig. Wij bepalen. Daarachter zit natuurlijk de ge dachte: het zijn onze centen. Wij hebben ervoor gewerkt en vyij heb ben die centen verdiend. Hier komt de hele vraag van de ei gendom om de hoek kijken. Kan men bij datgene wat mensen bezit ten spreken van een absolute eigen dom? Zo'n eigendom waarover zij bij uitsluiting het beschikkingsrecht hebben. En. nu bijbels gezien, wordt die gedachte niet ondersteund door het achtste gebod: gij zult niet stelen, m.a.w. afblijven van de ei gendom van een ander? Maar bijbels gezien is dit allemaal nog maar de vraag. Professor Koole. die een bijzonder goed bock over de tien geboden geschreven heeft (uitgave Bosch en Keuning, Baarn) stelt nadrukkelijk dat de bijbel zo'n absoluut eigendomsrecht niet kent. De aarde en al wat daar op en daarin is, is van God. Als de Israëlieten het land Kanaan zijn binnengetrokken vindt er een verde ling van het land plaats. Die verde ling heeft enkele duidelijke conse quenties. Het zijn er vï«er. In de eerste plaats wordt aan een le der bestaansmogelijkheid gegaran deerd. Ten tweede wordt eveneens aan een ieder gegarandeerd de mo gelijkheid om opnieuw te beginnen als hij achterop geraakt is (het sab- bathsjaar en het jubeljaar). Vervol gens wordt zo iemand in de tijd dat hij moet wachten op de teruggave van zijn bezit, niet aan zijn lot over gelaten, er vindt overbruggings- steun plaats. En tenslotte wordt de verzorging van armen (vreemdelin gen) geregeld. Men zegt wel eens al te snel dat de bijbel ons geen richt lijnen geeft. Ongetwijfeld zijn de zg. sociale wet ten van het Oude Testament niet toepasbaar op de huidige structu ren. Maar datzelfde kan niet gezegd worden van de beginselen die er achter liggen. In die beginselen wordt duidelijk uitgegaan van een verdeling. In het Nieuwe Testament zoeken we tevergeefs naar zulke duidelijk uitgesproken principes. Maar zou dit laatste er niet op kun nen wijzen dat het nu aan ons is om met al deze gegevens te werken aan een leefbare wereld voor allen? Wij zijn nu verantwoordelijk voor de verdeling. Daarbij is geen plaats voor een eigendomsbegrip dat de ei genaar tot absoluut heerser over zijn goederen en bezittingen maakt. Tot nu toe zochten wij het wat dat betreft, waarschijnlijk mede om ons geweten tot stilte te brengen, in de sfeer van de liefdadigheid. Die tijd ligt achter ons. We hebben de kansen in dit opzicht niet benut. De kloof tussen arm en rijk wordt met de dag groter. In dit licht wordt heel ons gekrakeel over hogere prij zen een binnenbrandje. Waar ma ken we ons druk over? Goed, ook deze dingen zullen geregeld moeten worden, maar het beangstigende is dat we nog steeds niet door hebben dat we samen leven in een kleine wereld met zoveel mensen die aan een eerste bestaansmogelijkheid nog niet toe zijn. En daarom heeft drs. Pronk m.i. gelijk. We zullen naar een mondiale democratie toe moeten. En hiertoe onze hoogge roemde „vrijheid" moeten aanwen den. Medemens

De Havenloods | 1969 | | pagina 29