1 „lk ben wat knoeien en met het enzen is me g gaan elukt" ee „Onooglijk apparaat" werd uit grote nood geboren M. J. van Oostveen maakt van normale film Cinerama Vele mogelijkheden hij Studiecentrum HPS DE HAVENLOODS j Bijbelgenootschap Niemand die aanmerkingen maakte DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 MEI 1969 „We maken tegenwoordig foto's van de maan en van de maan af maken we foto's van de aarde, die we heel groot kunnen projecteren. We gaan er prat op, dat we van enkele tiéntallen kilometers hoogte een pakje sigaretten op de Coolsingel kunnen fotograferen. Dan wil het er bij mij niet in, dat ik in dit theater niet een groot beeld kan maken van een normale 35 mm film. De mensen zijn van het Cinerama-theater ge wend, dat ze een groot plaatje zien en daarom was het mijn eer te na, dat we dat van een gewone 35 mm kopie niet konden maken. Daarom ben ik wat aan het knoeien gegaan met lenzen, die we hier nog hadden liggen. En nu is het me gelukt". De operateur van het Cinerama- theater, de 41-jarige M. J. van Oost veen, vertelt het allemaal heel sim pel. Maar dat „knoeien" met de len zen heeft hem zo'n veertig uur van zijn vrije tijd gekost. En bovendien betekende dat „knoeien", dat hij met eindeloos geduld lenzen aan elkaar moest passen, stukjes karton op maat moest snijden en dan maar weer moest proberen of het beeld inder daad groter en dan ook nog goed was. De problemen begonnen, toen men in het Cinerama-theater een normale 35 mm kopie ontving van de film „100 geweren". Na een nacht worstelen met een nieuw lenzensysteem kreeg men, toen de film eindelijk gedraaid moest worden voor een kleine groep belangstellenden, een vertekend beeld. Zuchtend moest operateur Van nu... beduidend goedkoper Geen enkele vrouw zal dit schattige zomerjurkje haar neus voorbij laten gaanbe grijpelijk, waar koopt U een vlot vrijetijdsjaponnetje nog onder de tien gulden? Vrijetijdsjapon van een prima kwaliteit luchtig "Menko" lin nen in een uitstekende pas vorm. Dit shiftjurkje, dat gewoonweg onmisbaar op vakantie en in Uw vrije tijd is, met moderne reverskraag, knoopsluiting en ceintuur, in 6 modekleuren (ook wit) nu voor nog géén Oostveen toezien, dat de speciale len zen werden weggenomen en dat men de film als een „normaal" beeld ging projecteren, zodat slechts een klein gedeelte van het 21 meter brede doek van Cinerama benut werd. „We zitten hier in dit theater met het probleem, dat de afstand tussen de projector en het doek veel korter is dan waar ook," vertelde de heer Van Oostveen. „Dat komt, omdat het thea ter helemaal op de projectie van Cine- ramafilms was ingericht. Bovendien is het doek gebogen. Het heeft een diepte van ruim zes meter en het is een probleem op zichzelf om die diep te op te vangen. Experts vertelden mij, dat wat ik wilde, onmogelijk was, maar dat geloofde ik niet. Toen heb ik gezegd: al moet ik door een sleutelgat projecteren, er komt een groot plaatje." Aan de slag Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze vrijetijdsjapon- netjes van zomers "Menko" linnen, in de kleuren marine, turquoise, geel, appelgroen, rose en wit en in de maten S, M, L ei (38 t/m 52), per stuk, vpor Elke vrijdagavond tot 9 Vier dagen lang piekerde de heer Van Oostveen over het probleem. Toen ging hij aan de slag. „Ik ben naar de Iscofabriek gegaan aan de Oostduitse grens. Daar vertelden ze mij. dat het wel mogelijk was, maar dat de lenzen, die ik nodig had, niet uit voorraad leverbaar zijn, omdat er geen enkel theater op de wereld is, dat met dit probleem zit. Ze konden die lenzen wel voor ons maken, maar dat zou een kostbare aangelegenheid worden. Toen ben ik zelf maar aan de slag gegaan." De operateur sloopte objectleven uit elkaar en paste ze weer ineen. Met zorgvuldig uitgeknipte stukjes karton bouwde hij nieuwe objectieven op. Het probleem was daarbij, dat hij er twee nodig had, omdat hij nu eenmaal met twee projectoren moest werken. Tenslotte slaagde hij er in zijn doel te bereiken. Het beeld, dat oorspronke lijk zeven tot acht meter breed was. is nu zestien meter breed en acht-en- een-halve meter hoog. En dat alles moest hij doen tussen de voorstellin gen door en tijdens de nachturen, om dat de bioscoopbezoeker uiteraard geen hinder mocht hebben van zijn experimenten. Daar kwam dan nog bij, dat hij niet beschikte over gereed schap om lenzen bij te slijpen of om objectieven in elkaar te zetten. Van daar, dat hij zich moest behelpen met stukjes karton. Uiteraard is de heer Van Oostveen trots op zijn prestatie. „Maar." zo zegt hij, „lichttechniek is echt geen hobby van me. Je werkt als operateur in een theater en meestal is het dan wel zo, dat je over het goede mate riaal kunt beschikken. Dit was een uitzonderingsgeval. Zelf voel ik veel meer voor geluidstechniek, radio en televisie. Maar ik ben natuurlijk wel vreselijk blij, dat het me gelukt is. Ik ben nu al zo'n 25 jaar operateur en je zou kunnen zeggen, dat ik in de bios coop ben geboren, want mijn vader is bedrijfsleider bij het Tuschinsky-con- cern. En weet je, het bioscoopbedrijf heeft het toch al zo moeilijk. De men sen zitten thuis naar de televisie te kijken en als ze naar de bioscoop gaan willen ze een zo mooi en zo groot mogelijk plaatje zien." De door de heer Van Oostveen uit gedachte lenzen worden echter alleen maar gebruikt als overgangsfase. De film, die nu in het Cineramatheater gaat draaiep bijvoorbeeld, is in Cine mascope opgenomen. Dat betekent, dat het beeld bij de opname in elkaar wordt gedrongen en bij de projectie weer wordt gespreid, zodat men auto matisch een breed beeld krijgt. Daar- zijn de nodige lenzen aanwezig. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Bachplein 97. Telefoon^353847. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrak! 17 - 16 - 15 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be hoort De Havenlood te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe zorgd. „Wat de Bijbel ons vertelt" serie unieke boekjes en grammofoon platen, die elk een afgerond bijbel verhaal vertellen op zeer indringende levendige manier. De boekjes worden uitgegeven door het Nederlands Bij belgenootschap in samenwerking met de Katholieke Bijbelstichting te Box tel en de Stichting Docete te Hilver sum. Kortgeleden is in deze serie ver schenen „Hemelvaart en Pinkste ren". In eerste instantie is de serie bedoeld voor geestelijk gehandicap ten. De ervaring heeft geleerd dat ze door de eenvoudige structuur en dui delijkheid ook bijzonder geschikt zijn voor kleuters. Boekjes en grammo foonplaten vullen elkaar aan: de tekst wordt ondersteund door de mooie illustraties in de boekjes en muzikaal door de platen. Verder is deze maand verschenen „Houvast". Een nieuw deeltje in de serie uitgaven „In hedendaags Ne derlands". Het zijn brieven van Jako bus, Petrus, Judas en Johannes. Alle brieven zijn voorzien van een inlei ding, veel voetnoten en foto's, die de lezer helpen bij het nadenken over de actuele betekenis ervan. De boekjes zijn verkrijgbaar bij de boekhandel en bij het Nederlands Bijbelgenootschap, Herengracht 366, Amsterdam-C. Aan de Eendrachtsweg 27a in Rot terdam is het Hoger Polytechnisch Studiecentrum-HPS-Technicum geves tigd. Onder de naam Technische Mid delbare School Technicum werd de school op 31 maart 1903 door ir. B. de Regt opgericht. Hij leidde de school, via twee moeilijke oorlogsperioden tot 1953 In 1953 nam prof. ir. E. S. Pacejka pleegzoon van de familie De Regt, de leiding over en veranderde de naam van de school in Hoger Polytechni sche School „Technicum". In deze tijd werd de school verder uitgebouwd en leidde op tot tekenaar, opzichter en konstrukteur voor de afdelingen bouwkunde, weg- en waterbouwkun- Oirorel concert Op woensdag 14 mei zal in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente. Noordmolenwerf te Rotterdam-C een concert gegeven worden door Marrv Jongsma, hobo; Marianne Kuiper, altblokfluit; en Tinie yan der Meiden, orgel. Het concert begint om 8 uur en zal ongeveer een uur duren. De toe gang is vrij; aan de uitgang wordt ge collecteerd. Zaterdag 10 mei zal in de Breeplein- kerk te Rotterdam-Zuid een grote zang- en orgelavond worden gege ven door het 150 leden tellende Chr. Gemengd Koor „Com nu met Sang" o.l.v. Dirk Jansz. Zwart en cie Maassluise organist Koos Bons. Pro gramma's (tevens toegangsbewijs) zijn op de concertavond aan de kerk (toreningang) verkrijgbaar. Het con cert begint om 20 uur. de. werktuigbouwkunde, scheeps- bouwkunde, vliegtuigbouwkunde en elektrotechniek. Wegens gebrek aan belangstelling moest de afdeling vliegtuigbouw in 1965 worden opgehe- In 1966 ging de leiding van de school over in handen van de heer O. v. As ten. die vanaf 1964 als leraar aan de HPS was verbonden. In 1966 kondigde de Mammoetwet zich aan en werden de eerste aanpassende maatregelen genomen. Zo kwam de opzichtersop leiding bij gebrek aan praktische mo gelijkheden te vervallen. De talen Frans, Duits en Engels werden, zij het beperkt facultatief, weer ingevoerd. Voor de afdelingen werktuigbouw, scheepsbouw en electrotechniek wer den de vakken technische program mering- matrix en vacuümtechniek ingevoerd, alsmede de mechanische meet- en regeltechniek. Om verdere modernisering en basisverbreding te realiseren werd besloten de HPS om te zetten in een stichting. In 1967 werden twee nieuwe opleidin gen toegevoegd. Allereerst een 3-jari- ge cursus, die opleidt tot architect, en een 1-jarige cursus scheepvaart, die is opgezet om diegenen die in het ha venbedrijf administratief bezig zijn inzicht te verschaffen in de totale handel en \yandel van het scheep vaartbedrijf. Verder is er een 1-jarige Opleiding klimaattechniek. Uitgebreide brochures en folders kunnen worden aangevraagd bij de directie van de school, tel. 010-135575. nu... beduidend goedkoper Van een der meest vooraan staande fabrieken kochten wij een grote partij langspeelban- den, die wij nu gaan verkopen voor regelrechte 1e kwaliteit langspeelbanden, die door de fabriek gegaran deerd worden tegen breuk, ho ge tonenverlies, slijtage van de opnamekop en drop-outs. Keurig verpakt in slagvaste sta pelcassette, met ringklemband, voor prijzen om ineens een paar banden tegelijk te kopen. Wie op het lumineuze idee is geko men om het te maken, weten wij niet. Evenmin weten wij wie het op de „markt" heeft gebracht. Doch ineens was het er! Hot verscheen op de markt in een vorjin en uitvoering, wèarvoor onder normale omstaftdig^' heden geen koper zou te vinden zijn. Doch geen hond die daar „toen" aan merking op maakte. Voor het doel, waarvoor het gemaakt was, voldeed het aan alle eisen, die eraan gesteld mochten worden. Voor menigeen be tekende het onooglijke apparaat een uitkomst tijdens de onmenselijke en benarde omstandigheden waaronder zij leefden! En die omstandigheden bestonden uit: angst voor de meedo genloze bezetter, zorg over hen die naar Duitsland of een concentratie kamp waren afgevoerd en vooral een niet te verzadigen honger! Reeds velen van onze medemen sen waren in de beruchte hon gerwinter van 1944/45 door tekort aan voedsel omgekomen. Even eens velen onder hen leden aan de verschrikkelijke ziekte die aange duid werd met de naam „honger oedeem". Tijdens die nood verscheen dan het „onooglijke apparaat" op de markt. Het noodkacheltje diende ter ver vanging van de „grote" kachel. Voor die kachel was geen brandstof meer te krijgen. Bonnen, waarop in „be tere" dagen van tijd tot tijd een rant soen brandstof te verkrijgen was, wa ren waardeloos. Aan particulieren werden geen kolen meer verstrekt. Van de geringe voorraad kolen, welke aanwezig was, werd een klein gedeelte toegewezen aan de elektriciteitscen trale. Het overgrote deel daarvan had de bezetter nodig voor verwarming van lokalen en andere onderkomens waarin zijn troepen gelegerd waren. De burgerbevolking kon, wat de be zetter betreft, omkomen van kou en honger. Wat het opwekken van elektrische stroom betreft, ook daar aan kwam een voortijdig einde. De le verantie van brandstof voor de elek triciteitscentrale werd stopgezet. Als gevolg daarvan zat de bevolking nu ook nog binnenshuis in duisternis! ZWART MONSTER Zo zat dan de bevolking zonder elektrisch licht, in de kou en zonder eten. Als een zwart en overbodig mon ster stond daar de kachel in de kamer. Nee, toch niet geheel overbodig. Want indien die kachel was voorzien van een ronde opening aan de bovenzijde, kon hij dienen om het noodkacheltje in die opening te plaatsen. Aldus fun geerde de normale kachel als „moe- dérkachel" voor haar uit nood gebo ren kleinere soortgenote. Mocht men zich eenmaal de geluk kige bezitter van een noodkacheltje noemen, dan was er nog het probleem om aan de daarvoor geschikte brand stof te komen. Via de normale kana len was, zoals wij reeds boven schre ven, niet meer aan brandstof te ko men. Dan maar op abnormale wijze aan brandstof zien te komen, dachten de tot wanhoop gedreven burgers. Velen van hen gingen er toe over deuren en vloerplanken in hun wonin gen tot brandhout te verzagen. Nood breekt .wet, gold toen. Bomen in stra ten, parken en plantsoenen werden eveneens tot brandhout verklaard. Achtergebleven spaanders van omge hakte bomen werden later door „sprokkelaars" als welkome brand stof ingepikt. Een ander object voor brandstofzoekers vormden wandelpa- gezin den, welke waren verhard door middel van een koolaslaag. Honderden bur gers, voorzien van een puntig stuk ijzer en een zakje, woelden de kpolas om zoekend naa.r dezich daartussen bevindencte stukjes .cokes. Men moest daarvoorwel over geduld en door zettingsvermogen beschikken, want het duurde heel lang, voor en aleer er een kilo brandstof bijeen was ge gaard. Op den duur veranderden de wandelpaden (met niet aflatende ijver bleven de burgers naar eventueel ach- terglebleven stukjes cokes tussen het gruis zoeken!) in ware heuvelland- schappen(jes). Geen hond echtef, die zich daar zorgen om maakte! PAPIERBALLEN Ook nog een andere soort „brand stof" vpor het noodkacheltje werd uit gevonden. Doch die moest je dan wel zelf maken! Dat was weer niet zo heel moeilijk, als je er de ingrediën ten, nodig voor de samenstelling er van, maar voor had. Dat waren dan de toen bekende papierballen. Deze ballen werden gemaakt van krante en/of pakpapier. Het papier werd vooraf in een bakmetwaterbehandeld; wanneer de massa goed met water verzadigd was, werd er een bal (ter grootte van een tennisbal) van ge kneed. Daarna liet men de papierbal drogen, waarna hij geschikt (nou ja, geschikt was om als brandstof voor het kacheltje te dienen. Opge merkt zij, dat het meermalen gebeur de, dat, voor de papierbal goed en wel gloeide, uit elkaar viel. „Je hebt zeker weer die rotkrant van de NSB, „Volk en Vaderland", door de bal ge daan, anders zou hij niet uit elkaar vallen", hoorden wij eens een ver twijfelde huisvrouw tegen haar man opmerken, toen voor de Zoveelste maal een papierbal niet bruikbaar bleek. Ondanks alle ellende, ontbrak de humor niet! BREIACHTIGE, MASSA Wij hebben nofe niet vermeld, wat er zoal werd „klaargestoomd" op het noodkaefteltje. Het, menu kenmerkte zich nu niet bepaald door verschei denheid aan spijzen. De hoofd schotel bestond voor vele burgers uit tot pulp gemalen of gesneden suiker bietenals je nog een aardappel of een beetje gemalen tarwe of gerst be zat, mengde je deze ingrediënten door de bietenpulp. Dit om de soep of de koek iets „smakelijker" te maken. Al met al kwam er heel wat voor kijken, aleer men zover" was, dat de grauwe, breiachtige massa panklaar was en op het minivuurtje gezet kon worden om „gaargestoomd" te wor den. Het duurde heel lang voor de soep gaar was. Het pannetje moest nogal eens van het kacheltje genomen worden om nieuwe „brandstof" op het vuur te gooien, als gevolg waarvan het „eten" telkens van de kook raakte Het was beslist niet zo, dat er naar hartelust bietensoep geconsumeerd kon worden. Voor stadsbewoners was er moeilijk aan bieten te komen. Ve len van hen „trokken de boer op", om met geld en goede woorden te probe ren bij de agrariërs wat bieten of an dere landbouwprodukten los te peute ren. In de regel deden zij niet tever geefs een beroep op de landbouwers. Eerlijk werd de soep onder de huis genoten verdeeld. Het hoofd van het in een pannetje zijn deel het werk. Daar moest hij zijn maal mee doen in de „schafttijd". Dat hij met tegenzin zijn „twaalfuur tje" naar binnen werkte, laat zich ver staart. Tïij veelvuldig gebruik van bie tensoep werden keel en slokdarm aan getast. Suikerbieten wareii beslist niet geschikt voor jpenselijke consumptie, zoals toen maar al te zeer is geble ken. Sommige! mensen, dië nóch in het bezit warerf van een noodkacheltje, nóch brandstof konden bemachtigen voor hun kolenkachel, sneden de bie ten tot kleine stukjes, om ze daarna „met huid en haar" te verorberen. Hier konden keel en slokdarm niet tegen, pijnlijke plekken in die organen waren het gevolg van veelvuldig bie ten eten. Geen wonder dan ook, dat vele mensen op den duur geen biet meer konden zien of ruiken, laat staan door hun keelgat krijgen WANHOOP EN. HONGER Wie nu echter mocht denken, dat de noodkachteltjes uit voorraad lever baar waren, heeft het mis. In geen enkele winkel waren ze zonder meer te koop. Alleen als men goede relaties met een smid of handelaar in kachels had, bestond de kans om zich eige naar van het felbegeerde noodkachel tje te kunnen noemen. Met geld en goede woorden was er wel iets te be reiken. Een handige knutselaar (doe- het-zelver, noemt men die tegenwoor dig) prutste zelf zo'n kookapparaat in elkaar, als hij althans de benodigde onderdelen daarvoor kon „versieren" (een stuk zink, wat klinknagels en een roostertje). Met het voortschrijden van de hon gerwinter nam het tekort aan „het dagelijks brood" catastrofale vormen aan. Óp 5 september 1944 hadden we de befaamde „Dolle Dinsdag" mee gemaakt; op 10 en 11 november daar opvolgend hield de bezetter een razzia onder de mannelijke bevolking. Hon derden burgers werden op straat of in hun woningen gevangen genomen, om afgevoerd te worden naar Duitsland, om daar zogenaamd te werk gesteld te worden. Hun vertwijfelde vrouwen bleven achter, overgeleverd aan de wanhoop en honger. De voedsel prijzen op de zwarte markt schoten met sprongen omhoog. Voor een zgn. regeringsbrood, om maar één artikel te noemen, werd van 45 tot 50 gulden of nog meer gevraagd. Ook voor an dere levensmiddelen werden ongekend hoge prijzen gevraagd! De nood was hoog gestegen en nog was het einde niet in zicht VOOR ééN AARDAPPEL Tegen die achtergrond bezien, kan men de leveranciers van de nood- kacheltjes geen ongelijk geven, dat zij zo'n apparaat alleen wilden leveren indien men genegen en in staat was inplaats van met geld met levensmid delenbonnen te „betalen". Ook rook artikelenbonnen werden voor dat doel geaccepteerd. Met die bonnen kon je in veel gevallen meer „doen" dan met geld. Verder waren bonen, erw-' ten, tarwe en aardappelen zeer gewil de en begeerde ruilmiddelen. We wil len hiermede niets ten nadele zeggen van de leveranciers van het nood kacheltje. Ook zij voerden een zware en ongelijke strijd tegen het monster dat „honger" heette! langspeel banden 13 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Ie kwaliteit langspeelbanden, met fabrieks garantie, verpakt in slagvaste sta pel cassette, met ringklem band, in 13,15 en 18 cm. Elke vrijdagavond tot 9 ook wij in die tijd onze „vaste" kap per. Niets bijzonders, zult u zeggen. Het bijzondere bij onze kapper echter was, dat hij niet alleen tegen een gel delijke vergoeding zijn diensten aan het publiek verleende. Ook zijn erva ring was, dat er met geld in de hand nog niet één aardappel te koop was. Dan maar op een andere rrïanier aan aardappelen zien te komen, dacht hij. Op een „goede" dag schreef hij met scheerzeep op de spiegel in zijn salon: „Voor één aardappel scheer ik u, voor twee aardappelen knip ik u". Hij bereikte er dit mee, dat enkele zijner klanten zo af en toe een aardappel of een suikerbiet voor hem meebrachten, Die levensmiddelen stonden zij om niet aan hem af. Voor scheren en knippen betaalden zij het daarvoor geldende tarief. Een andere bijzonder heid was, dat, wilde je door de kapper geschoren worden, zelf scheerzeep, of een Surrogaat daarvan, diende mee te brengen. Bij de meeste kapperszaken was de vóqrraad scheerzeep allang opgebruikt; wegens gebrek aan grond stoffen konden de zeepfabrikanten geen scheerzeep meer leveren. Mocht een van onze lezers in een vergeten hoekje nog een noodkacheltje hebben staan en hij wil dit opruimen, dan hpuden wij ons voor dat apparaat aanbevolen. Een verzamelaar van voorwerpen, die met de bezettingstijd te maken hebben, zal u er dankbaar voor zijn. Ten slotte: het noodkacheltje, en alles wat daarmee verband houdt, is allang vergeten. Toch leek het ons gewenst de „geschiedenis" van dat kacheltje over het voetlicht te brengen. Het heeft een zeer be langrijke rol gespeeld in het leven van talrijke onzer medemensen. In tegenstelling met die tijd leven we nu (gelukkig!) in een paradijs, zo zelfs, dat we met onze economische wel vaart schier geen raad weten. In de hongerwinter moest men er voor wa ken zich niet dood te eten aan de sui kerbieten (en daaraan niet alleen), nu moet men er voor oppassen zich niet dood te eten aan de welvaart, als begrijpt wat-wij daarmede bedoe len

De Havenloods | 1969 | | pagina 6