Ook de moeilijke vreedzame wegen worden bewandeld weekend aanb irmi e$ Israël en het contact met buurlanden £./5f 'klassieke DAMASTEN „NYLFRANCE" TAPIJT POLYESTER LOODRAND- STORES CHENILLE SPREIEN DE KLERK&ZN PANTALONS ER IS WEER MALAGA „De Beurs van Schiedam" TANTE MIEN DE HAVENLOODS VRIJDAG 16 MEI 1969 V- Kort na de zesdaagse oorlog waarin Israël zijn drie dreigende na buren: Egypte, Jordanië en Syrië had verslagen, de eerste Arabische commando's in de bezette gebieden in het Overjordaanse in aktie waren gekomen (El Fatah) werd een Nederlands oud-verzetsstrijder uit de bezettingsjaren (19401945) gevraagd of hij, zich verplaatsend in de situatie van de Arabieren, niet onmiddellijk zou hebben deelgenomen aan het Arabisch verzet tegen de Israëlische bezetter. Aanleiding tot deze vraag was het feit dat deze Nederlander juist vóór het uitbreken der vijandelijkheden van een reis door Israël en de omlig gende landen was teruggekeerd. Het was duidelijk dat de vraagsteller een vergelijking trof met onze toestand onder de Duitse bezetting en die van de Arabische gebieden onder de Is raëli's. De vraag was daarom zo klemmend omdat de thuisgekeerde Nederlander zich opstelde aan de zijde van Israël. Het antwoord eiste enige bezinning, als ze niet kort en bondig ontkennend wilde zijn op grond van het feit dat de beide situaties niet met elkaar vergelijkbaar zijn. Maar ook bij nadere beschouwing blijft zijn antwoord: nee. de koopavond blijft... en daarom deze week héél speciale aanbiedingen Als U reeds wasgoedverzach- ter gebruikte, hoeven wij U niets meer te vertellen over 't genot en 't gemakal Uw wasgoed zoveel zachter en een enorme besparing op het strijk werk. Maar over de prijs kunnen wij wel iets zeggen. Nu koopt U in deze aanbieding 3 liter eer ste kwaliteit wasgoedverzach- ter, in handige tank-verpakking met een vergelijkbare prijs van f 9 a f 10, voor nog géén vier gulden. 1e kwaliteit Vanaf vrijdagmorgen a uur ver kopen wij deze wasgoedver- zachter, 3 liter, om steeds weer een donzig zachte was te h ben, in plastic draagtank (later ideaal voor camping^ en volkstuin) Nederland Is nooit twintig jaar lang door zijn buren bedreigd geweest via een furieuze propaganda, waarin ge zworen werd de staat te vernietigen en de bewoners de zee in te drijven. Dat is in het Nabije Oosten t.o.v. Is raël wèl gebeurd en nog steeds aan de orde. In Egypte was het niet verstan dig het woord Israël hardop in het openbaar uit te spreken Wilde men 's avonds niet in het cachot zitten.-In Sy rië spoot de haat van de straatstenen. Nu mag men serieuze kritiek hebben op de wijze waarop de staat Israël is tot stand gekomen en evenzeer op de wijze waarop het probleem der Arabi sche vluchtelingen is ontstaan, maar ten slotte is de staat Israël door alle grote mogendheden, Rusland incluis, bevestigd en bekrachtigd. Ook de UNO gaf er haar consent aan maar bleef onmachtig het Pales tijnse vluchtelingenvraagstuk op te lossen. Twintig jaar lang hebben zij die twistappel laten bestaan, een con flict dat zij allang had kunnen en moeten oplossen. Zij heeft deze situa tie laten rotten en uitsluitend met lap middelen bestreden. De UNO en de Veiligheidsraad staan op het punt onhanteerbare en bijna belachelijke instellingen te wor den. Ook de Arabische landen hebben zich niet uitgesloofd deze conflictstof op te lossen. Integendeel; zij hebben het Palestijnse vluchtelingenvraag stuk tot op deze dag als een aanklacht tegen Israël gebruikt. HOOGMOED Dat Israël zich militair ongelooflijk sterk heeft gemaakt, heeft moeten maken, maar ook heeft kunnen ma ken (de Arabische landen moeten zich geen illusies maken) ligt in de aard der ontwikkelingen. Israël weet dat en is niet vrij te pleiten van een zeke re vorm van hoogmoed tegenover hun op velerlei gebied minder ontwikkelde naburen. Zodra generaals een forse lepel in de brij hanteren ontstaan er tegenstellingen die moeilijk zijn op te lossen. Dat bewijst de geschiedenis met generaals. Het tegenwoordige Is raëlische staatshoofd mevrouw Meir en Generalissimo Dajan zijn bepaald geen gelijkgestemde en gezinde zie len. De Arabische landen hebben gelijk als zij vaststellen dat de staat Israël mede gefundeerd is op schuldgevoe lens van het Westen waar de Joden op afschuwelijke wijze zijn vervolgd. Zij hebben gelijk als zij beweren geen aandeel in deze vervolging te hebben gehad en zij hebben gelijk als zij pro testeren tegen de wijze waarop zij slachtoffer zijn geworden van de door de grote westerse mogendheden geno men besluiten. Maar zij hebben onge lijk als zij de eniee methode tot oplos sing van de conflicten zoeken in wa pengeweld. Israël wil anders. Het bewijst dat. In het verleden zijn talloze aanbie dingen van Israëlische zijde afgewe zen. Nog onlangs hebben, ze met hun eigen boten Arabische bewoners op hun verzoek uit frontgebieden langs het Suez-kanaal naar de overkant ge bracht. Men vraagt zich af wat de Duitsers in eenzelfde situatie met deze mensen zouden hebben gedaan. Maar om nu terug te komen op de gestelde vraag aan de Nederlandse oud-verzetsstrijder of hij, Arabier zijnde, niet onmiddellijk in het Ara bisch verzet van de El Fatah zou zijn gedoken. Na zijn bezinning zou zijn antwoord ontkennend hebben geleid. Met zijn kennis en ervaring uit verle den en heden zou hij andere wegen, moeilijker wegen hebben gekozen, naar oplossingen waarvan er één ge publiceerd werd in het tijdschrift Le vend Joods Geloof, maandblad van het Kerkgenootschap Verbond van li beraal religieuze Joden in Nederland, 15e jaargang no. 7, april 1969, een be richt dat in geen enkele andere krant op welke pagina ook, laat staan de voorpagina, verscheen en dat hier ter bespiegeling volgt: JORDANIëRS STEKEN DE RIVIER DE JORDAAN OVER VOOR EEN ISRAëLISCHE LANDBOUWTEN TOONSTELLING Talrijke Jordaniërs, onder leiding van een hoge functionaris van het Jordaanse ministerie van landbouw, de heer Khaled Fayad, bevonden zich onder de duizenden Arabische boeren die waren samengestroomd om een velddemonstratie gade te slaan, welke onlangs door het Israëli sche ministerie van landbouw in Jeri cho is gehouden voor boeren in de door Israël bestuurde gebieden. De Jordaniërs hadden bezoekver- gunningen en waren speciaal voor 'de tentoonstelling gekomen. Landbouw- produkten en machines van trac toren tot spuitapparatuur waren tentoongesteld en het gebruik ervan werd door de Israëlische boeren gede monstreerd. ONTWIKKELING Voor vele aanwezige boeren ver- I richtten de machines bijna wonderen, vergeleken met de primitieve metho den die zij zelf sinds onheuglijke tij den bezigen. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw ver klaarde later tegenover verslaggevers dat veel van de recente snelle ontwik keling van de landbouw in de onder beheer staande gebieden door plaatse lijk initiatief tot stand is gekomen. Er waren slechts 19 Israëlische functio narissen aangewezen om de Arabi sche boeren te helpen. Naar schatting zal de waarde van de oogst dit jaar 25 procent hoger liggen dan vorig jaar en 40 procent hoger dan in 1967 dank zij grotere opbrengst en betere prij- Tevens wees de woordvoerder erop dat de nieuw geleerde landbouwme thoden, met inbegrip van iisectenbe- strijding en afwisseling van gewas sen, voor deze boeren nooit verloren zullen gaan, onverschillig wat de poli tieke toekomst van deze gebieden zal De deelneming van Jordaanse func tionarissen en boeren aan deze veld- dag is een bemoedigend teken van de mogelijkheden, die een vreedzame sa menleving van Israël en zijn Arabi sche buurlanden biedt". Zouden er ook lezers zijn die dit be richt in hun lijfblad zijn tegengeko- JAN H. DE GROOT Ook in Rotterdam werd vrijdag druk ge-emmerd voor de aktie Bisschop Bekkers. Het Rotterdamse stadhuis was de startplaats voor enkele ven de tweehonderd „bekende Nederlanders", die moesten proberen een paar miljoen bij elkaar te krijgen voor de gehandicapte kinderen (van alle gezindten). Wethouder De Vos gaf een van de emmers aan Greet je Schroeter, gekleed als een Rotterdams weesmeisje uit vroeger jaren. Pierre Janssen ging met een emmer op stap en ook Nol Heijermans, een van de spelers van Sparta sloeg aan het collecteren. Weekend-cursus over seksualiteit Op 14 en 15 juni wordt door het vor mingscentrum Den Alerdinck op hui ze De Vuurslag in Joppe (bij Deven ter) een weekend-cursus over vragen rondom seksualiteit en huwelijk ge houden onder het thema „betrekkin gen tussen mannen en vrouwen". Naar aanleiding van twee films („het duel" van de Deense regisseur Knud Leif Thomsen en „het geluk" van Agnes Varda) zal ingegaan wor den op de vraag of de mens zich seksueel van het dièr onderscheidt en of de liefde monogaam en exclusief is. Dr. I. H. Enklaar uit Groningen zal spreken over „problemen rondom het huwelijk in Afrikaanse landen" en dr. Pienter (die tevens de leiding heeft) over „trouwen in de kerk in 1983" n.a.v. het boek „Kirche ohne Illusio- nen" van Brunne. Voor opgave en in lichtingen kan men zich wenden tot de administratie van Den Alerdinck, post Laag-Ztithem, tel. 95290-284. Kwaliteitsdamast, 120 cm breed, in fijne strié (van 9.75) en Frans streepdessin (van 10.75) nu R 80 per meter voor U> Origineel (u weet wel van de TV) Heerlijk mollig tapijt, maar toch ijzersterk. Sterk nylon kan zacht, goed tapijt kan goedkoop zijn. Dit merktépijt in de kleuren goud, groen en beige, 380 cm breed (beslist eerste keus), bij De Klerk als week-end aanbieding niet ir 119-per 7(180 ter maar voor f n bovendien gratis gelegd Effen, schuifvaste polyester, afgewerkt met zoomrand en het ideale loodkoordje, dat onberispelijk hangen garan deert. Nu als week-end aan bieding uitzonderlijk voor- delig. gg 120 cm hoog p.m. 180 cm hoog p.m. 3 98 498 Hoogpolige vol-chenille met meerkleurig dessin op beige of oranje hoofdkleur. 2-persoons 35.- 1-persoons 25.- Het laatste scholierenfeest van dit seizoen van de Centrale Hervormde Jeugdraad vindt plaats op 31 mei en wordt gehouden in het Caland Ly ceum.Medewerking aan dit feest ver lenen The Moan Nigtmare en The Free. Kaarten zijn a f 4,- verkrijg baar op de Heuvel, Sint Laurens- plaats 5. Deze aanbiedingen gelden t/m a.s. zaterdag. COMPLETE WONINGINRICHTING AANBIEDING in diverse kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Crooswijkseweg 142. Tel 112008 Vrijdagavond tot 9 uur geopend tegen bloedarmoede, eetlust opwekkend, versterkend, staalhoudend incl. fles WIJNHANDEL Schieweg 116 - Rotterdam Tel. 24.29.71 - 24.25.52 Bezoek onze unieke wijnkelder. 't Is van de week Hemelvaartsdag. Voor de meeste mensen een fijne vrije dag. Ik hoop dat u mooi weer hebt. We denken die dag aan die laatste dag dat de Heer hier zicht baar op aarde was. Hij kwam bij zijn volgelingen, hield een gesprek met hen over de toekomst en dat ze niet moesten vrezen, want Hij zou altijd bij ze zijn, en toen was Hij in eens weg. 't Was net alsof Hij om hoog verdween achter een wolk. Hij voer ten hemel, zeiden ze later te gen elkaar. En de kerk heeft erover nagedacht en er een soort triomf voor Hem in gezien. Dat hoorde nu echt bij Hem. Hij was hier geweest, m onze misère, en Hij had zich met ons afgegeven tot in de dood en door de dood heen en nu dit. 't Was net alsof God zei: Zo is het goed en dat wil Ik, dat de mensen in Hem gelukkig worden en met Hem eens bij Mij in een nieuwe wereld ko men. Maar ik zou over tante Mien schrij ven. Tante Mien wordt over een paar weken tachtig jaar. Ze woont hier niet zo ver bij ons vandaan op een hofje en mijn vrouw gaat haar af en toe bezoeken. Ze is een beetje doof en het bezoek is daardoor niet altijd even gemakkelijk, maar ik geloof dat 't toch altijd wel gezellig is. Ze kan ook wel eens moeilijk zijn. Ze klaagt altijd dat iedereen het zo druk heeft en dat ze vergeten wordt. Dat is, op de keper beschouwd, niet waar, want vaak tref je allerlei an dere neven en nichten bij haar aan. Maar dat klagen heeft ze gemeen met heel wat oudere mensen. En dat hoort er gewoon bij. 't Is nog waar ook. Want er gaan dagen voorbij, dat we niet aan tante Mien denken. Een als je eenmaal zo oud bent en je kunt de deur niet uit dan vliegt de eenzaamheid je wel eens naar de keel. Want hoe vaak ze je ook bezoeken, je blijft toch altijd al leen achter. Dat wou ik maar zeg gen. Dus niemand moet dat klagen kwalijk nemen. Het heeft een ach tergrond van waarheid. En vaak is het een wat omslachtige manier om je te laten weten hoe ze het op prijs stellen wanneer je weer eens komt en een bloemetje of een doosje met weet ik wat meebrengt. Tante Mien is tachtig. Een nog al ini- tiatief-nemerige neef die daarom niet genoeg geprezen kan worden heeft het plan geopperd om tante Mien een receptie aan te bieden. Ja, niet in het Hilton-hotel, maar dan toch in de keurige zaal onder de kerk en als je daar eenmaal binnen- bent zou je werkelijk nog denken dat je in een hotel was. Wij vinden het allemaal een heel goed plan en hebben het netjes in onze agenda's geschreven. En er moet natuurlijk een cadeau komen, 't Wordt geloof ik een stoel, als ie mand er prijs op stelt dat te weten. Ik weet zeker, dat, als we het bele ven mogen (zo zei m'n moeder dat altijd) 't een fijne dag zal worden. Ze zal haar geluk niet op kunnen. En w(j paren het nuttige met het aangename, want het gonst door de familie: dan zie we mekaar ook nog eens. Zo gaat dat allemaal. Maar tante Mien is tachtig. En dat is heel oud. We weten natuurlijk niei hoe oud ze zal worden, maar he einde is natuurlijk wel dichtbij ge komen, 't Zal geen hemelvaart wor den, dat staat wel vast. Ze zal wel gewoon sterven, zoals alle mensen. Als we het er wel eens over hebben, want dat gebeurt, dat gaat haar hoofd scheef en dan mompelt ze iets, wat we niet goed verstaan kun nen. Maar we weten wel wat ze dan bedoelt. Ze bedoelt dat die dingen in Gods hand zijn. In diezelfde hand als die de Heer toen ten hemel op nam. En dat het daarom goed zal zijn. Ik heb ook niet de indruk dat ze zich daar druk om maakt. Ze kent Hem en dat is haar genoeg. Dat heeft ze overgegeven, ja, zo noemt ze dat. En mede daarom vin den we dat we haar straks echt kun nen feliciteren. Medemens

De Havenloods | 1969 | | pagina 19