lek ben geen landtverrader maer een Patriot' F Geen vloedgolf of dijkdoorbraak Oldenbarnevelt op het schavot: 5 O MINI-UITZENDBUREAUS IN „BUITENGEWESTEN" Amerikaans vlootbezoek Tanker vlekkeloos te water yNesterhmfEn DE HAVENLOODS VRIJDAG ;6 MEI 1969 Die staet siet toe dat hij niet en valle: en sy Godt syne ziele gena- digh", schreven de Staten van Holland als slotregel van een aantekening op 13 mei 1619, de dag waarop de landsadvocaat Johan van Oldenbar nevelt op het Binnenhof in Den Haag werd onthoofd. Deze terechtstelling was het droevige slot van een politieke strijd tussen de regenten, met name die van Holland en de burgerij, het leger. Amsterdam, de calvinistische predikanten enz. De directe aanleiding tot de val van Oldenbarnevelt vormde de strijd tussen de Gomaristen en de Arminianen (resp. de contra-remonstranten en de remonstranten) of zo men wil „precysen" en de „rekkelijken" en de vraag wel of geen synode. In deze strijd heeft de stadhouder, prins Maurits, partij gekozen voor de contra-remonstranten. Dat gebeurde op 23 juli 1617, toen Maurits demon stratief aan het hoofd van een stoet van adjudanten en kamerheren zich naar de door de contra-remonstranten in gebruik genomen Kloosterkerk in Den Haag begaf. Kort tevoren had Ol denbarnevelt hem gevraagd de orde te handhaven, met het oog op de stem ming onder het volk als gevolg van de scherpe maatregelen van de Armi- niaanse overheden. Maurits had dit geweigerd met als motief,'dat hij die religie wilde handhaven, die zijn va der hier had geplant en daarmee be doelde hij de contra-remonstrantse. Willem de Zwijger, de vader van Maurits, was echter niet zo'n „precy- se" geweest. Professor dr. J. Presser schrijft in „De Tachtigjarige oorlog", dat Willem van Oranje toen hij bij de Utrechtse pastoor Huibert Duifhuis ter kerke was gegaan, had gezegd zi«h niet te herinneren ,,"oit beter predikatie gel.oord te heLoen". En Duifhuis was een figuur waaraan de calvinisten aanstoot namen, omdat hij 's morgens de mis las en, zonder tot het calvinisme te zijn overgegaan, het Avondmaal bediende en doopte zon der formulieren en vragen. Tegenstelling Het is daarom duidelijk, dat dit niet de werkelijke reden was van Maurits' weigering. Zijn politiek stond gewoon lijnrecht tegenover die van Oldenbar nevelt en die tegenstelling was al en kele jaren oud, want Maurits, een van de weinige militaire Oranjes, had weinig heil gezien in het Twaalfjarig Bestand, dat Oldenbarnevelt tot stand had gebracht omdat hij vreesde en niet ten onrechte, dat de Spanjaarden in die periode de kans zouden krijgen nieuwe versterkingen aan te voeren en op krgchten te komen. Maurits ging dus ter kerke en dat was voor Oldenbarnevelt reden om op 4 augustus 1617 in de Staten van Hol land de zogenaamde „Scherpe Reso lutie" aan te nemen. Hierin werden de koopavond blijft... en daarom deze week héél speciale aanbiedingen Zoekt U een nieuwe plaid voor in de auto, voor over Uw bed of de bank in de huiskamer, een extra deken of een kleed, dat U deze zomer op de cam ping of tijdens een picknick wilt gebruikendan komt U nu naar onze eerste etage. Daar verkopen wij prachtige acrylic en wollen plaids, in diverse fraaie ruitdessins gewe- Plaids die normaal bij tiental len voor rond de veertig gulden de deur uit gaan, koopt U nu in de extra royale maten 140 x 210 en 140 x 220 cm, door elkaar voor nog géén twee tientjes. extra grote plaids wol 140x220 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze gemakkelijk schoon te houden acrylic en wollen plaids, voor auto, bed, bank, camping, picknick, op, plaids in noemt U ti.ijie ruit Ie isin: Elke vrijdagavond tot 9 de steden gemachtigd waardgelders (huursoldaten) in dienst te nemen, omdat men de schutterijen niet ver trouwde. De officieren en soldaten werd ge hoorzaamheid gelast jegens de over heid der plaatsen waar zij in garni zoen lagen en zij werden zelfs met ontslag bedreigd als zij hun kapitein- generaal, prins Maurits, gehoorzaam den. Een ander punt van deze Resolu tie was, dat de Staten toestemming weigerden tot het houden van een na tionale synode en dat zij zichzelf op wierpen als rechter in de kerkelijke geschillen. Burgeroorlog De Scherpe Resolutie was een moe dig en trots maar ook onverstandig gebaar en bezegelde in feite het lot van Oldenbarnevelt. Het had een bur geroorlog kunnen betekenen? Het werd het niet, omdat de landsadvo caat tenslotte een te kleine aanhang had. De tegenmaatregelen tegen de Scherpe Resolutie bezorgden Maurits een bijna dictatoriale macht. Het was met Oldenbarnevelt gedaan. Op 29 au gustus 1618 werden hij en de pensio naris van Rotterdam, Hugo de Groot, de pensionaris van Leiden Hooger- beets en de secretaris van de Staten van Utrecht Gilles van Ledenberg ge arresteerd. De nationale synode kwam in no vember 1618 in Dordrecht bijeen; een buitengewone rechtbank veroordeelde op 12 mei 1619 Johan van Oldenbarne velt ter dood op beschuldiging van j hoogverraad. Hugo de Groot en Hoo- gerbeets werden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld op het slot Loevestein bij Gorinchem. De volgen* de dag, 13 mei werd het vonnis aan Oldenbarnevelt voltrokken. Van Le denberg, die in zijn cel zelfmoord had gepleegd om ten behoeve van zijn na bestaanden aan verbeurdverklaring van zijn goederen te ontkomen, werd in zijn kist aan de galg gehangen. Slachtoffer De meningen over de berechting van Oldenbarnevelt lopen uiteen. Pro fessor Presser schrijft vol afkeer: .slachtoffer van een moord, Alva niet geheel onwaardig. Ook hier zijn de vormen in aciht genomen, ook hier een rechtbank, nauwelijks beter dan de Bloedraad, waarvan in dit geval is te zeggen, dat er niet allemaal vijan den van de advocaat in zaten (maar een enkele doodsvijand zat er toch maar in)ook hier een aanklacht, die kant noch wal raakte, een vonnis dat bekokstoofd was, een eindbeslissing die naar één kant zou uitvallen. Professor Jan Romein zegt in zijn werk ,,De lage landen bij de zee", over het vonnis en de terechtstelling niet zoveel. Wel schrijft hij van Ol denbarnevelt, dat deze zowel Maurits als Frederik Hendrik heeft onder schat. „Zijn zelfverdediging (die van Oldenbarnevelt - red.) draagt daarvan duidelijk de sporen. De toon ervan is aanmatigend. Als er van Maurits sprake is, vermeldt hij de weldaden die Zijne Excellentie (de prins) van de heren Staten en hun advocaat heeft genoten, nooit zijn verdiensten. En even verder: „Er kan weinig twij fel over bestaan, dat de overwinning van Maurits' partij meer in het alge meen belang der Republiek was, dan een van Oldenbarnevelt's partij ge weest zou zijn." In „Het land van Rembrand" schrijft Busken Huet, hoewel geen historicus van professie: Oldenbar nevelt en Hugo de Groot zijn te streng, maar rechtvaardig veroor deeld. Of zij zich al beroepen konden op een bijzondere uitlegging van som mige artikelen der Unie op hun goede bedoelingen: op hun zucht kwade be doelingen te keer te gaan, dit had alleen stof voor het pleiten van ver zachtende omstandigheden kunnen opleveren en naar zulk pleiten wilden de opgewekte hartstochten toen niet luisteren. Feitelijk hebben Oldenbarnevelt en De Cfroot de ene helft van hun mede burgers willen wapenen tegen de an dere helft: en aan het hoofd dier an dere bevonden zich de Staten-Gene- raal en de wettige militaire opperbe velhebber. Indien hun voorschriften gevolgd waren, of onder hun huurlin gen zich een ondernemend condottiere (aanvoerder) bevonden had (doch zij waren te zeer advocaten om op het aanstellen van een contralegerhoofd bedacht te zijn), dan zou er burger bloed gestroomd hebben." Gevaarlijk spel Ook naar mijn mening is het juist geweest, dat men Oldenbarnevelt voor het gerecht heeft gedaagd. Met zijn Scherpe Resolutie, met name het punt van de waardgelders, heeft hij een gevaarlijk spel gespeeld. Gevaar lijk, omdat het op een burgeroorlog had kunnen uitdraaien in een tijd waarin we officieel nog steeds in oor- Typ-Center, Van Oldenbarnevelt- straat 88, was in 1963 het eerste Rot terdamse uitzendbureau van tijdelijke kantoorkrachten dat in een nieuwe woonwijk, toen Hoogvliet, een „bui tenpost" opende. Het doel ervan is voor de vrouwen die een aantal uren per week free-lance op kantoor willen werken en ver van de in het stadscen trum gevestigde uizendbureaus wo nen, de procedure te vergemakkelij ken. Tevens wordt voor velen op deze manier een drempel weggenomen. Het inmiddels veeljarige experi ment „Hoogvliet" is thans zo ge slaagd, dat besloten werd het aantal aanmeldingsposten in één keer tot tien uit breiden. Twee daarvan in Zwijndrecht en Spijkenisse, gaan in juni respectievelijk augustus open. In Groot-IJsselmonde, Schiebroek, Kra lingen, Hendrik Ido Ambacht, Maas sluis, Slikkerveer en Vlaardingen heeft de start plaatsgevonden. Het aanbod van tijdelijke krachten is kleiner dan de vraag. De ervaring heeft Typ-Center geleerd dat een aan- meldingspost in een buitengewest een waardevol potentieel aan medewerk sters oplevert die er anders nooit toe waren gekomen vrije uren productief te maken. De nieuwe aanmeldingsposten zijn: Rotterdam-26, Friezenoord 22, tel. 010-199244, Rotterdam-12, Kemperweg 37, tel. 010-223186, Rotterdam-16, Ro- j zenburglaan 52b, tel. 010-130447, H. I. Ambacht, Jan Luykenhof 22, tel. 01858 -4224, Maassluis, Burg. Dommissie- plein 209, tel. 01899-3723, Slikkerveer, Ravelstr. 7, tel. 01804-2418, Spijkenis se, Rembrandtstraat 119 per 1 aug. 1969, Vlaardingen, Swammerdam- straat 12, tel. 010-351739, Zijndrecht, Reigerstraat 2 per 1 juni 1969, sinds 1963, Hoogvliet, Majoraanpad 10, tel. 010-161057.1 Johan van Oldebarnevelt Gravure van M. van Mierevelt1617 EXPOSITIE Dinsdag 13 mei was het 350 jaar geleden dat op het. Binnenhof in Den Haag Oldenbarnevelt werd onthoofd. Ter herdenking van deze gebeurtenis wordt in het Gemeente-archief Mathenesser- laan 315 te Rotterdam tot en met 15 juni een tentoonstelling gehouden getiteld „Johan van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot 1619-1969". De expositie omvat historische prenten, archiefstuk ken, boeken, pamfletten en voorwerpen over Van Oldenbar nevelt en De Groot en de ge beurtenissen waarin zij een rol hebben gespeeld. De tentoon stelling is op werkdagen van tien tot vijf uur en op zon- en feestdagen van elf tot vijf uur- geopend. log waren met Spanje. Een geheel an dere vraag is, of de rechtbank wel ob jectief is geweest. De verdiensten van de landsadvocaat hadden zeker in aanmerking moeten worden genomen, want het is ontegenzeglijk aan hem te danken geweest, dat de Republiek veel aanzien heeft gekregen in het Europa van die tijd. Het doodvon nis voltrokken aan een 72-jarige, was dan ook veel eerder een wraakneming dan een straf al werd daarmee aan het rechtsgevoel van het volk vol- Van 17 tot 22 mei vindt een infor meel Amerikaans vlootbezoek plaats aan Rotterdam. De bezoekende sche pen zijn de USS Wasp, een vliegkamp schip met een bemanning van 2279 koppen. Het schip zal als ligplaats de Lekhaven kiezen. De USS Allan M. Sumner, een on- derzeebootjager met een bemanning van 290 koppen, ligplaats Lekhaven. De USS Chukawan, een tanker met een bemanning van 285 koppen, lig plaats le Petroieumhaven. Aan boord van USS Wasp bevindt zich Rear Admiral F. B. Stone USN, commandant van Carrier Division 14. Voor de bemanning van deze Ame rikaanse schepen is een uitvoerig re creatieprogramma opgesteld, onder meer een boottocht door de Rotter damse havens, op maandag 19 mei van 15.00—17.00 uur, aangeboden door het gemeentebestuur van Rotterdam. De schepen zijn opengesteld voor bezoekers op zondag 18 mei van 13.30 tot 16.00 uur. Dr. A. Vondeling, voorzitter van de Partij van de Arbeid, spreekt vrijdag in de aula van de Herman Heijer- mansschool, Rösener Manszstraat 151. Aanvang 8 uur. de koopavond blijft... en daarom deze week héél speciale aanbiedingen Van een fabrikant van de mooiste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo prettig zitten. Broekje en kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of cor- setje toch keurige lange kou sen dragen. De kousen zijn van Mousse Ny lon, 't broekje van steviger breisel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. kousen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Nylon Panty kousen, in de modekleuren viva en mannequin, maten SVzt/m 11 per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open ZONDAG 18 mei is er weer de dienst voor iedereen. Aanvang 11.30 uur in gebouw Una Sancta (ingang door de poort, naast gebouw Atrium, Karei Doormanstraat 143). Vooraf wordt koffie gedronken. De toe spraak: „Huwelijk met God" zal ge houden worden door dhr. K. Verlind. Na die toespraak is er gelegenheid tot schriftelijk vragen stellen en na de dienst gelegenheid tot persoonlijk ge sprek. Muzikale begeleiding door dhr. Groeneweg. Iedereen heel hartelijk welkom. Koop de ankiets voor Uw man en zoons nu met een prijs voordeel van rond de f 1.50 - f 2.- per paareen bedrag wat toch wel de moeite waard is. Herenanklets in twee prachtige kwaliteiten: wol-mousse en wol-terlenka. Ankiets uit de series van'3.45 en 3.95, in vele beschaafde dessins en kleuren en in alle courante maten, nu door el kaar voor nog géén twee gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen 'wij deze herenanklets van een prachtige wol-mousse en wol-terlenka, in een enorm assortiment dessins en kleuren en in alle courante maten (als U er vroeg bij bent, heeft U de grootste keus), per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Zijn laatste woorden zijn opgete kend door een van de eerste Neder landse journalisten, de Amsterdamse ..courantier" Broer Iansz „Opt Schavot comende hoorde ick hem spreken int corte op dus-danighe ma nieren: lek ben geen Landtverrader maer een Patriot". TON HOUGEE De collega, die zaterdagmorgen bij het binnenkomen van de grote feest tent op de Verolme-werf op Rozen- buig zei, „dat alweer bleek dat de grootste kapitalisten de beste volks feesten kunnen organiseren"had, het zij met rood bloedend hart toe gegeven, volmondig gelijk. Stad en land was uitgelopen om het moment van de tewaterlating van de „Esso Cambria", de grootste 225.000 ton tanker ooit in Nederland ge- botwd, mee te maken. Een door de perschef van Verolme, Ger van der Hoest, bekwaam opgeblazen ge beurtenis, waarbij vloedgolven en dijkdoorbraken in het hoopvolle vooruitzicht waren gesteld. Geen wonder dat duizenden deze sensatie wilden meemaken. Verolmes werf bood zaterdagochtend de aanblik ons bekend van oude filmjournaals van de luchtdoop van een zeppelin. Zo moet het toen ook zijn geweest: duizenden mensen, klein en nietig in de schaduw van het enorme gevaarte, produkt van economische vraag en technisch meesterschap; officiële genodigden in donkere pakken, vrouwen in dure gewaden, voortdurend hun' goed vasthoudend, omdat de stevige Hol landse bries als gehuurd om het fiere dundoek strak te spannen telkens dreigt het decorum te ver waaien. Er zijn kinderen met bal lons, er zijn muziekkorpsen en er zijn majorettds; er zijn vrouwen in de klederdracht van alle elf provin cies, er zijn kindertjes die bloemen aanbieden. En Verolme is er. Cor nel is Verolme met het onbewogen gezicht van de man die het allemaal wel heeft geweten. Als de Esso Cambria" goed en wel in het water van de Nieuwe Waterweg ligt zal hij de 2000 genodigden verzekeren dat God het schip heeft gezegend, wat hem duidelijk is geworden uit de vlotte stapelloop. Er is geen speld tussen te krijgen. Zo ver zijn we nog niet. Natuurlijk is mevrouw H. C. Kauffmann er, de doopster, die met een zilveren bijl tje een touwtje doorhakt, waarna een immense fles champagne brui send stuk slaat tegen de scheeps wand. Het is alsof het schip op dit laatste duwtje heeft gewacht, want prompt glijdt het de helling af. En inderdaad, op dit moment breekt de zondoor: een teken. Terwijl iedereen nog het Wilhelmus- gevoel staat weg te slikken, wui vend naar de eerste bemanning van het schip dat zich vlekkeloos een weg glijdt naar het water, breekt een kakafonie van geluid los: de schepen op de rivier begroeten een nieuwkomer. Er is geen vloedgolf, en geen dijk doorbraak en ook is de „Esso Cam bria" niet in tweeën gebroken, wat mij door een zeer deskundige colle ga was beloofd. Niets van dat alles. Maar ik voel me niet teleurgesteld. De ballons zijn opgelaten, de dui ven gelost, de majorettes uitgemar- cheerd .De „Esso Cambria" wordt naar de afbouwk.ade gesleept, de kiel voor een tweede mammoet-tan ker is gelegd. De champagnefuif kan beginnen. Maar niet voordat Verolme heeft gesproken. Met drie ministers onder zijn gehoor, Den Toom, Beernink en Roolvink, neemt hijde kans te baat de regering op haar plicht te wijzen de scheeps bouw in Nederland te subsidiëren. Wie durft hem tegenspreken? Spreekt hier niet de man, die Ne derland opstootte in de vaart der scheepsbouwnaties Wij kunnen Ja pan aan, zegt hij. We tellen weer mee, zegt hij. Een industrieel evan gelie verkondigd door haar eerste profeet. Hij spreekt over zijn opvolging, wpnt hij iffeet het eeuwige leven niet te hebben. Als de scheepsbouwer niet zelf meer aan het roer zal staan wordt het bedrijf overgenomen door een stichting, waarvoor, zegt hij, prominente figuren zijn aangezocht. Schmelzer en Toxopeus. Of all peo ple! Dan ivordt er getoost. De champag ne-kurken spatten .tegen het tent doek. Proost Verolme. Het feest is voorbij. Buiten regent het J. H. DE G. VIS- EN ZEILBOTEN V.a. 325.— CARAVANS V.a. 3550.— BUITENBOORDMOTOREN o.a. Mercury, Johnson, Sea gull. Squalitalia v.a. 299.— BAGAGE- en BEDRIJFS AANHANG WAGENS, KANO'S, BOOTTRAILERS en HENGELSPORTARTIKELEN. Westerkada 24, tal. 010-264850, SCHIEDAM

De Havenloods | 1969 | | pagina 21