Forse hakken en de come-back van wit PM HUS „Een koor heeft reclit op een jonge dirigent' Schoenenmode schrijft voor: Het orgelfonds heeftl miljoen gulden nodig postgiro125060 GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN PHONS DUSCH BIJ AFSCHEID VAN EXCELSIOR DE HAVENLOODS VRIJDAG 16 MEI 1969 19 Een groot deel van het Rotterdamse publiek, van het zakenleven, van de gemeente Rotterdam en diverse overheidsinstanties heeft zevenhonderd duizend gulden geschonken. De goede gevers: onze hartelijke dank' Orgelconcert n-Delfshaven o vang 2015 uur. Toegang vrij. serie-orgelbespeling 1969 in de k Lambertusker Hoe snel nieuwe dingen' wennen hebben we niet alleen gezien aan de vaart waarmee de minirok is geaccepteerd, zeker ook is het te zien in de schoenmode. Wie zo'n kleine tien jaar geleden zou hebben voorspeld dat de naaldhak zou verdwijnen, zou niet al te serieus genomen zijn. Zelfs toen de eerste blokhakken op het modetoneel verschenen, varieerde het oordeel van vele vrouwen van „afschuwelijk" tot zelfs ..dat nooit En nu stappen de meesten (de kleine groep achterblijvers laten we buiten beschouwing) forsgehakt en welgemoed door het leven. Zéér welgemoed, mogen we wel zeggen, want de vrouw is er zo langzamerhand wél achter dat deze weldaad voor de voeten geenszins onelegant behoeft te zijn. Bij de foto: Een aantal modieuze zo merschoenen. Geheel links een schoen van rood leder met een gespgarne- ring, die tevens dient als een soort op staande klep. Geheel rechts de pla teauzool in een zwarte lakschoen. Midden onder twee bandschoentjes met rechts een open hielmodel en links een broguegarnering. Midden boven een schoen met opstaande klep in een contrasterende kleur afge biesd; in dit geval blauw met rood. Integendeel, zouden we willen zeg gen. Comfortabel schoeisel is hooguit een garantie voor eleganter bewegen. Evenmin behoeft comfortabel schoei sel plomp te zijn. Alle overdrijving in mode (en in mode trouwens niet al leen) is lelijk. Men hoeft dan ook niet wég te zijn van de schoenen met hak ken die zelfs voorbij de schoenrand staken, zoals we ze enige tijd terug wel hebben gezien, maar men kan ge rust tevreden zijn met de schoenmo de, die zomer 1969 ons-biedt. Rönde neuzen De ronde neuzen blijven actueel, maar de hakken zijn er wat eleganter en ook weer wat hoger op geworden. Voor sportief en semi-sportief schoei sel blijven de hakken vrij fors; voor de geklede schoen mogen de neuzen wat smaller en de hakken wat slanker zijn, al blijven ze van een stevig type. De schoenmode is bijzonder luchtig, want de schoenen worden aan alle kanten „geopend". Open hielschoen- tjes behoeven we niet meer te intro duceren en, voor deze zomer mag daar dan (het hoeft niet) een open teen bij. de koopavond blijft... en daarom deze week héél speciale aanbiedingen Dat dit nachthemd er een uit de duurdere klasse is geweest, hoeven we U niet te vertellen als U 't ziet. Nylon dames nachthemd, met nylon kant bovenstuk, kant strookje aan de onderrand in leuk model met pasjenu Bovendien zijn er veel openingen in het geleng, soms zelfs zijn de zijkan ten geheel verdwenen. F.r zijn overi gens twee hoofdlijnen. Bij de ene lijn ziet men modellen die hoog op de wreef lopen en bij de andere veel pumpmodellen, die juist zeer laag uit gesneden mogen zijn. Voor meer ge klede modellen zijn neuzen en hakken vaak weer aanmerkelijk slanker al is van naaldhakken geen sprake. Wel duidt dit elegantere schoeisel op een splitsing in mode voor de jeygd (en voor de jeugdige vrouw) en dé vrouw, die zich wat traditioneler wil kleden. Erg dunne hakjes doen het nu eenmaal niet onder minirokken, waar blokhakken veel beter onder staan. V Lak Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit dames nacht hemd van een mooie kwaliteit nylon, bovenstuk afgewerkt met mooi nylon kant, in diverse modekleuren,^ maten S, M en L suren,jê^ Elke vrijdagavond tot 9 uur open Gladde soepele leersoorten zijn voor dit alles gebruikt, waarbij veel calfs en chevreau, naast uiteraard het te genwoordig ook al zeer soepel runds leder. Lak blijft een belangrijke plaats in hel modebeeld innemen. Voor het komende seizoen zijn er veel platte ledergarneringen, wat veelal mooie schoenen oplevert. Gespen mag ook nog. Perforaties blijven eveneens belangrijk. Er zijn veel broguegarne ringen, vaak met tegenbeleg in een contrasterende kleur en voorts zeer fijne perforaties voor het meer gekle de schoentje tot forse perforaties (soms zelfs zo groot als dubbeltjes) voor sportieve schoen en vrlje-tijds- stappers. Prikranden horen er dan wel bij, al is het geen regel en een paspelgarnering langs de zool zien we ook nogal eens. Ba ncLeh neutjes Men kan gerust zeggen dat de schoenmode voor deze lente en zomer voor elck wat wils biedt. Er is een keur van bandschoentjes, van simpe le, soms wat kinderlijke modellen tot en met kruisbandsandaletten en san- daletjes met spaghettidunne bandjes toe. Voor deze zomer ook veel luchti ge vlechtschoentjes en tenslotte zijn er de teensandaletten. Soms asym metrisch, soms met een driehoekje op de voet, dat dan gegarneerd kan zijn met koperbeslag of met bloemetjes, ledergarneringen, knoopjes, die ge woon in het leder gelegd zijn, kraal tjes en zelfs porselein! En wie het helemaal zomers wil hebben kan de modellen kiezen, die de hele voorvoet vrijlaten op een en kele bloem na of een „knoop" van ke ramiek, een lederen cirkelgarnering of iets dergelijks. Echt zomerse dagen zijn daar na tuurlijk wel voor nodig, maar die moeten we toch hebben, want wit be leeft zijn come-back. Wit speelt in deze lente en zomer een hele grote GEHEIM! onzichtbaa taal. ook Ook u draoen. N BESTEL HEDEN VOOR SLECHTS ROHAN POSTBUS 381 NIJMEGEN (08800) 25313 rol. In effen schoentjes, maar vooral in combinatie met andere kleuren, zo wel pastels als pittig rood, donker blauw en zelfs zwart lak. Wit is voorts heel vaak gecombineerd met een of meer tinten beige. Er zijn in deze beige-wit-combina- ties bijzonder fraaie schoenen te krij gen. De combinatie rood, wit en blauw is uiteraard ook in. Daarnaast zien we o.m. wit met rood en effen rode schoentjes, effen pastels, donker blauw en zwart lak. En wie dit allemaal nog niet geva rieerd genoeg "is'kan een schoen kie zen met plateauzool, de 1 cm dikke zool, een nieuwtje dat van Florence (in Partjs werden ze al eerder ge bracht, maar toen met minder succes blijkbaar) is overgewaaid. Van mij hoeft het niet, maar misschien is het leuk nieuws voor kleine vrouwtjes! STEFFIE STOKVIS wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie- map GEHEEL GRATIS adres plaats Schrijf op uw envelopje „MODERN" antwoordnummer: 1938 i Rotterdam. Geen postzegel opplakken. RECTIFICATIE In De Havenloods van vorige week vermeldden wij dat de plaat „Rotter- dammertjes zingen" door meisjes en jongens van het Jeugdhaven-clubhuis Bloemstraat gezongen werd. Ook de jongens en meisjes van de clubhuizen uit de Hooglandstraat, Eendracht- straat, Opzoomerstraat en Tocht- straat laten zich echter op deze schijf horen. Waarvan hierbij acte. Voor alle bandrecorder lief hebbers, die steeds meer mu ziek, reportages, enz. op wil len nemen, uren experimen teren en altijd streven naar de beste geluidsweergaveeen unieke aanbieding. Dubbellangspeelband BA' een vertrouwde naam én e. vertrouwde kwaliteit. Deze banden uit de topklasse met uren meer speelduur, koopt U nu in de originele verzegelde fabrieksverpakking, voor een heel aantrekkelijke prijs. dubbellangspeelband >00 18 cm 730 Vanaf vrijdagmorgen 9 u„. kopen wij deze Basf dubbel- langspeelbanden, in 3 maten, verpakt in plastic doos, voor prijzen om nu kilometers band aan te schaffen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Telefonische bestellinger „Een dirigent moet de moed en wijsheid bezitten om op het hoog tepunt van zijn kunnen plaats te maken voor een jonge en frisse kracht. Een koor of orkest heeft daar recht op en dit temeer wan neer het zijn honderdjarig bestaan gaat vieren, zoals straks de Ko ninklijke Christelijke Oratorium Vereniging „Excelsior" met een receptie en een jubileumconcert hoopt te doen". Deze woorden sprak de bijna 74-ja- rige Phons Dusch op het punt naar Maastricht te vertrekken, waar hij als Rijksgecommitteerde assisteren moet bij het afnemen der examens van het Maastrichts Conservatorium. „Verleden jaar vervolgde Dusch, „ben ik als dirigent van de beide Toonkunstkoren in Breda en Tilburg afgetreden en na „Excelsior" komt het Dordtse Toonkunstkoor aan de beurt. Wel houd ik mijn privé-lesprak- tijk aan, maar er blijft mij voldoende tijd over voor mijn hobbies: boeken, partituren en fotograferen.". Het is een veelbewogen leven ge weest dan Phons Dusch als herschep pend kunstenaar heeft geleid. Op 13 juli 1895 te Zutfen geboren voelde Dusch zich reeds op jonge leeftijd aangetrokken tot de muziek. Zijn va der. Joseph Dusch, gaf hem zijn eerste pianolessen toen hij vijf was. Na zijn studie bij Peter van Anrooy (instru mentatie) en Julius Röntgen (piano) volgde hij de lessen op het Conserva torium in Aken (1912) waar hij reeds na een jaar zijn diploma's solospel piano en orgel haalde. New York Hierop volgde zijn aanstelling als pianoleraar aan het Held-Conservato- rium te New York, waarnaast hij te vens benoemd werd tot organist van de Matthias Church in dezelfde stad. Voor een tijdelijk bezoek in 1914 naar Nederland teruggekeerd werd de 19- jarige eraan herinnerd dat het dragen van 's konings wapenrok urgenter was dan de terugkeer naar zijn nieu we vaderland. Zo werd de jonge dienstplichtige ingedeeld bij de afde ling Militaire Censuur in Amersfoort, waar hij gedurende de hele mobilisa tie 1914-1918 bleef. Dusch wist van deze bevoorrechte positie gebruik te maken om les te ne men bij dr. Johan Wagenaar (compo sitie) en Evert Cornells (piano), wel ke studie hij later bij Carl Friedberg te Braunschweig en Robert Casadesus te Parijs heeft voltooid. Na de mobilisatie koos Phons Dusch Rotterdam als zijn operatie-terrein, waar spoedig een aanstelling als hoofdleraar piano aan het Rotterdams Conservatorium en aan de Kerkmu- ziekschool te Utrecht volgde. Vanaf die tijd gaat het bergopwaarts. In 1924 wordt hij dirigent van de Rotterdamsche Onderwijzers 2angve- reeniging (de R.O.Z.) en negen jaar later volgt hij Bernard Diamant op als dirigent van „Excelsior". Na de tweede wereldoorlog volgt nog zijn benoeming tot dirigent van de Toon kunstkoren te Breda, Tilburg en Dordt, waarmede aan zijn succesvol optreden als piano-solist en -begelei der in binnen- en buitenland een abrupt einde kwam. ring van de Matthaus Passion met „Excelsior", die tevens mijn proefdi- rectie was voor de vaste aanstelling een jaar later (1938). Een aardige bij zonderheid" voegde Dusch hieraan toe, „is, dat mijn laatste Matthaus- uitvoering op 3 april in „de Doelen" tevens mijn negen en tachtigste was". Rally-rijder Vernieuwing Nu eerst kon Phons Dusch zich met hart en ziel gaan wijden aan zijn ideaal: de vernieuwing van het koor repertoire. Dusch: „Er is durf voor nodig om deze vernieuwing door te zetten, daar er bij het publiek en ook bij de koorleden vele weerstanden moesten worden overwonnen. Maar ik heb doorgezet. Het resultart was dat ik in de loop van 45 jaar 38 moderne en eigentijdse en ook oude weinig be kende werken heb gedirigeerd w.o. werken van Debussy, Da Falla. Ca- plet. Ilonegger, Orff, Borodin, Koda- ly, Poulenc, Purcell. Francais, Brit ten en Gerswhin. Veel dank hen ik verschuldigd aan Evert Cornelis. die op mijn progressieve idealen grote in vloed heeft gehad". Wat waren de hoogtepunten in uw muzikale loopbaan? „Mijn eerste optreden in 1937 als so list bij het Residentie Orkest met Beethoven's vijfdi pianoconcert en enkele dagen laterViijn eerste uitvoe- Fotograferen „ik ontwikkel zelf mijn negatieven' en autorijden be horen tot zijn hobbies. Zo nam Dusch in 1931 met zijn Opel aan de rally van Monte Carlo deel, startte hij met zijn Fiat als deelnemer aan de autorit Luik-Rome en won hij een prijs met zijn Aubrun in de Tulpenrally van 1950. Deze bijna 74-jarige, wiens progres- sief-artistieke arbeid door Frankrijk, Zweden en Nederland reeds lang is erkend in de vorm van de twee ridder orden „Officier de l'Académie" en „Officier de l'Instruction" beiden uit Frankrijk; Officier in de Wasa-orde van Zweden en de Penning van de Leuve van Rotterdam, heeft bij dit af scheid zijn 45-jarige loopbaan als mu sicus, dirigent en paedagoog beloond gezien met de zilveren ere-penning van de stad Parijs, de Prix Toriet, uitgereikt door de Maatschappij van Kunsten. Wetenschappen en Letteren. Vier juni a.s. neemt Phons Dusch met de uitvoering in concertvorm van Moussorgski's „Boris Godounov" af scheid van zijn jubilerend koor. Dan zal muziekcultureel Rotterdam afscheid kunnen nemen van een kun dig en erudiet musicus, die gedurende meer dan een halve eeuw een belang rijke plaats heeft ingenomen in het muziekleven van onze stad. IDO EYL WIJKRAAD LOS VAN POLITIEKE PARTIJEN? Dc redactie van ,.De Havenloods" stelt mij dus in de gelegenheid op een aantal vragen in te gaan die stadgenoten bezighouden. Het is een initiatief dat mij wel aanspreekt, maar waarvan ik ook de bezwaren inzie. Immers: vragen en antwoor den roepen meestal nieuwe vragen en antwoorden op en daardoor wordt het soms moeilijk ergens een punt achter te zetten, wat voor de goede orde toch wenselijk is wil men niet in oeverloze discussies verdrinken. Ik zal proberen zo kort en zo krachtig mogelijk te zijn. Ik mag dat dan ook van andere ver- wacnten. Over de machteloosheid van de bur ger lees ik in een toelichting de vol gende zin: „De wethouder begrijpt niet dat het de burger niet gaat be trokken te worden bij een reeds door het gemeentebestuur beoor deeld plan, doch om het feit infor matie over de plannen, die men nog aan het uitwerken is". Er worden op dit gebied, dacht ik, toch wel het een en ander gedaan. Bestemmingsplannen bijvoorbeeld bereiken reeds in een vroeg sta dium de wijkraden, die ze bestude ren en zich er over uitspreken. Met hun op- en aanmerkingen wordt ze ker rekening gehouden. Een ander voorbeeld is de inspraak van de be ers van de Afrika anderwij k het Afrikaanderplein. Een plan voor dit plein is ais net ware gete kend met de bewoners er bij. Het zelfde gebeurt ,n de Aiexanderpol- der, waar de bewoners de beschik king zullen krijgen over een eigen stukje grond, dat zijzelf mogen in delen. Wat die wijkraden betreft bestaan er, zoals uit een andere brief blijkt, wensen voor een grotere mate van decentralisatie en het toekennen van bestuurskracht. Het .is een oud en allesbehalve makkelijk pro bleem, waar wij nog niet helemaal uit zijn omdat er zoveel kanten aan zitten. De gemeenteraad is en blijft het hoofd van de gemeente. Wei kan ik zeggen dat er nu wordt gewerkt aan een rapport, waarin een aantal deskundigen, op verzoek van de wijkraden, zijn oordeel geeft over het toekennen van meer bevoegd heden. Eén ding staat voor mij vast: de bur ger bezit in de wijkraad een prach tig instrument om zijn stem te laten horen. Helaas wordt daarvan nog veel te weinig gebruik gemaakt. Ais er inspraak wordt verlangd, dan lig gen daar de mogelijkheden voor die inspraak. De vergaderingen zijn openbaar. Elke burger kan er aus heen en via de wijkraad kan hij zijn wensen en verlangens spuien. Wan neer de ontwikkeling heeft gestag neerd, zal het in elk geval niet aan het gemeentebestuur liggen om daarin verandering en verbetering te brengen. In dit verband lees ik een opmerking om geregeld te publiceren in welke wijken een wijkraad bestaat, welke personen er in zitten en ook om van tijd tot tijd eens een artikel xe schrijven hoe het allemaal functio neert. Deze kwestie behoort natuur lijk niet tot mijn taak. Ik ben al blij dat de Rotterdamse bladen regel matig de wijkraadsvergaderingen verslaan. Elke uitbreiding van der gelijke publicaties is mij overigens welkom. Of de wijkraad niet moet worden los gekoppeld van de politieke partijen, zoals een andere vraag luidt, durf ik niet zonder meer met ja of nee te beantwoorden. Wij kozen indertijd dit systeem, omdat het op deze wij ze mogelijk was elke bevolkings groep de vertegenwoordigers te ge ven. waarop ze op grond van de verkiezingsuitslagen recht had. Het is het goedkoopste en minst om slachtige systeem, waarmee toen- dertijd door iedereen genoegen werd genomen. Wanneer thans door velen om rechtstreekse verkiezin gen wordt gevraagd, eist dit een grondige voorbereiding en recht vaardige voorschriften. Naar mijn mening zouden wij daarmee het eerst als experiment in een wijk moeten proberen. Iemand vraagt verder om een behoor lijk wijkcentrum in Zuidwijk, dat voldoende ruimte biedt voor alle ge wenste activiteiten. Ik kan daarop antwoorden dat thans alle voorbe reidingen voor een dergelijk wijk centrum zijn getroffen. Het komt in de omgeving van de Larenkathp. Hopenlijk zal het niet zo lang meer duren om voor dit centrum de eer ste paal te slaam Ten slotte 'n vraag over waterver ontreiniging, die aldus leddt: „Ais je water uit de kraan klutst, schuimt het. Men heeft mij verteld dat dat komt door synthetische was middelen, die niet meer uit het wa ter te verwijderen zijn. Is dit juist?" Natuurlijk is dit niet juist. Het is een sprookje. Het Rotterdam se drinkwater is niet schadelijk voor de volksgezondheid. Stel je voor! G. Z. DE VOS, Wethouder Sociale Zaken, Volksgezondheid en Wijkaangelegenheden

De Havenloods | 1969 | | pagina 23