Huiveringwekkende werkelijkheid van het geweld dringt te weinig door Het leven met de angst ~/J® 7'rV DE HAVENLOODS VRIJDAG 16 MEI 1969 bodemlengte 45 cm de koopavond blijft... en daarom deze week héél speciale aanbiedingen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze grote skai dur reistassen, duurzame tassen uit de dure series, in zwart of cognac. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. Toen twee knapen in de P. van An- rooylaan aan het voetballen waren, vloog de bal het rijwielpad op, waar juist Mevrouw C. H. van W. van S. passeerde op de bromfiets. De bal kwam tussen de wielen waardoor de berijdster viel en een lichte hersen schudding opliep. Zij werd door de GGD ter behandeling naar het zieken huis vervoerd. Een satirische illustratie over ,,het leven met de angst" nemen wij over uit de Dallas Bode. Time, 7 maart 1969 Het is heel goed mogelijk dat de stadbewoners van de toekomst door een natuurlijk aanpassingsproces geboren zullen worden met hun hoofden naar opzij- om beter achterom te kunnen kij ken. Winkeliers en zakenlieden pro beren op allerlei manieren hun bezit te beschermen, maar ondertussen wordt de stijgende curve van mis daadgrafieken alleen nog overtrof fen door de opgaande lijn van de pa ranoia. Nu al wordt de jungle, die wij stad noemen, zo volgepropt met beveiligingsmechanismen en alarm signalen, dat het volgende verslag van een dag uit het leven van een willekeurige Amerikaanse burger in een willekeurige stad, gebaseerd op de huidige situatie, geheel binnen de grenzen van het nu mogelijke blijft. John Brant worstelde zich door het dons van de slaappil van de vorige avond, terwijl de nieuwslezer van zeven uur, in werking gesteld door een klokradio, zich gedetailleerd door de overvallen, aanrandingen en sluipmoorden van de vorige dag werkte. John tastte naar de licht schakelaar en per ongeluk stootte hij tegen de ,,paniekknop" van het 700 - 'dollar - Tel - Guardalarmsy- steem, dat met zijn telefoon was verbonden. Gehoorzaam belde het apparaat in alle stilte de centrale en herhaalde automatisch de op band vastgelegde boodschap: „Alarm in Lincoln Street 250, alarm in Lincoln Street 250". Nog suffig schoor John zich, kleedde zich aan en gaf zijn op on raad afgerichte Dobberman Pincher te eten. Terwijl hij het eten in zijn hand hield, zei hij in een onbewaakt ogenblik: „Pak het!", gehoorzaam beet de hond in zijn hand. Terwijl hij nog bezig was zijn hand te ver binden, bonsden twee politie-agenten op zijn deur, die gehoor hadden ge geven aan de Tel-Guard-oproep. Nerveus manoeuvrerend slaagde John erin de drie sloten op zijn deur open te maken, maar daarbij liet hij wel de zeven pond wegende vertika- le afsluitstang van zijn 14,50-dollar- Police-Foxe slot op zijn voet vallen. Na overvloedige betuigingen van zijn spijt aan de agenten, hinkte hij weer naar binnen om zijn jas te pak ken, overtuigde zich ervan dat zijn Staaf tot Afweer zich in zijn zak be vond, sloot de deur achter zich en ging op weg naar de bushalte. John stond al met één voet in de bus, toen hij zich bedacht dat hij geen kleiner geld dan een tien dol larbiljet bij zich had ,.D'r uit, pat ser", beval de chauffeur; na een golf van roofovervallen op stadsbus sen had de gemeente besloten dat alle passagiers het precies afgepaste bedrag in een gesloten bus moesten deponeren. De chauffeurs mochten geen wisselgeld meer bij zich heb ben. Wanhopig stapte John weer uit en vroeg een jonge vrouw om wat klein geld. „Juffrouw", begon hij, „zou u Ze gaf hem de volle laag met haar g-f31 traangasverspreider, een pistool van 24 dollar 95, dat Verblind en wankelend strompelde John weg en hield een taxi aan. Hij liet zich op de achterbank vallen, nog steeds in zijn ogen wrijvend. Toen hoorde hij een onheilspellende klik. Vóór hem had de taxichauffeur achter zijn kogelvrije plastic scherm een schakelaar overgehaald, waar door de twee achterste portieren elektrisch werden gesloten en de passagier het voertuig niet kon ver laten voor hij had betaald. Waar naar toe, meneer?", vroeg de stem uit een in het dak gemonteerde luid spreker. De tocht naar kantoor verliep zon der incidenten, totdat John zijn tien dollarbiljet op de in het plastic scherm gemonteerde, draaiende be- taalschijf legde en wisselgeld terug kreeg van vijf dollar. Toen hij op het plastic bonsde en protesteerde, stel de de luidspreker hem ervan op de hoogte dat hij slechts vijf dollar had betaald en dat de chauffeur een politie-agent buiten dienst was. John besloot zijn vijf dollar te vergeten. De rest van de ochtend verliep ge heel vreedzaam tot vlak voor de middag. John ging een cadeautje ko pen voor een vriendin van hem. Een paar dagen geleden had hij al wat in een etalage zien liggen: een door batterijen gevoed beschermings alarm voor 1 dollar 49, dat in een damestasje kon worden vervoerd. Terwijl hij door de winkel liep werd iedere stap van hem gevolgd door een gesloten tv-circuit, dat zijn beeld overbracht naar een monitor kamer boven. Hij vond het alarm, haalde zijn chequeboek te voorschijn en wachtte geduldig, terwijl een nieuwe winkeljuffrouw pogingen in het werk stelde om het fototoestel, dat iedere klant die een cheque aan biedt, op de plaat vastlegt, aan het werk te krijgen. In haar verwarring pakte het meisje het alarm in zon der de verklikkers eraf te halen. Eén daarvan stond in radiografisch- alarm bij de uitgang van de winkel. Nog voor John de uitgang had be reikt werd hij omringd door detecti ves die hem beschuldigden van win keldiefstal. Tegen de tijd dat de winkeljuf frouw in tranen haar vergissing be kende en vierkante blikken veran derden in verontschuldigende lach jes, besloot John dat het welletjes was. Uit-geput en óp van de zenu wen liep hij naar huis zorgvuldig iedere schaduw vermijdend. Hij had een ogenblik langer nodig dan an ders om zijn driedubbel gesloten deur te ontgrendelen. Dat pakte ongelukkig uit. Nog voordat John zijn stedelijk fort bin nen kon slippen, maakte een drietal individuen, die in de vestibule rond hingen, hem een portefeuille, een horloge en het beschermingsalarm lichter. Tenslotte gaven ze hem voor alle zekerheid nog een klap met zijn Staaf tot Afweer. tergal i serge kwaliteit nn 5Q Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Tergal rokjes in een uitstekende serge kwali- n de kleuren marine, bleu n beige en de maten 38 t/m 48 mm v* m- Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. Jaarvergadering De Belangen Vrijdagavond 16 mei zal in haar ge bouw de Vereniging „De Belangen" de jaarvergadering houden. Het voor nemen is dit gebouw aan de Nieuwe Haven een restaurantie te laten on dergaan, waarbij o.a. het toneel zal worden vergroot. Als bestuursleden zijn aftredend en herkiesbaar de he ren A. Bezemer en J. Langejan. WAPENS Wat ons aan Amerikaans geweld via televisie, film en toneel bereikt (om de kranten niet te noemen) is van een huiveringwekkende gruwelijkheid, die, zo lijkt liet, nauwelijks in zijn volle omvang tot ons doordringt. Hier wordt niet bedoeld liet geweld in eindeloze tv-series en in steeds maar weer mensen trekkende misdaad-films. Maar liet geweld, dat ons vooral bereikt via journaal-beelden en documentaires: knuppelende politieagenten met gangster-smoelen, plun derende groepen, brandstichtende minderheden enz. Verschijnselen van een gewelddadige samen leving. Misschien door de gewenning aan het geweld in als amusement bedoelde programma s dringt de w erkelijkheid van het reële geweld te weinig door. En ook zal het wel zo zijn, dat we ons er onbewust voor willen afsluiten. Dichterbij komt de werkelijkheid al in ooggetuigenverslagen, verha len van mensen die Amerika be zochten en werden gewaarschuwd zich 's avonds niet op straat te wa gen; brieven van familieleden waarin persoonlijke ervaringen worden vermeld. Veel „werkelijker" dan via de film beelden op bioscoopdoek of de tv-buis komt ook het toneel aan. „Twee, vier. zes, acht, wie wordt er om zeep ge bracht", het satirische stuk van de cartoonist Feiffer, blijkt een repro- duktie van de werkelijkheid, die in ar tikelen in de weekbladen Times en Newsweek meerdere keren uitvoerig is beschreven. In het toneelstuk maken we kennis met een familie die zich in haar flat opsluit achter vergrendelde deuren en ramen, omdat niemand zich in de Amerikaanse samenleving meer vei lig voelt, zelfs in zijn eigen huis niet. De angst is een bijna collectief ver schijnsel geworden. Newsweek schrijft dat de angst te genwoordig de gesel van de grote stad is. Want het zijn niet alleen de specta culaire explosies van geweld, die de angst erin brengen bij de mensen, maar het zijn vooral de „locale" mis daden, een overval, een roofmoord, een verkrachting, die het besef van onveiligheid doen groeien. ONVOLDOENDE Huizen worden op de meest fantas tische manieren beveiligd. Een drie- of vierdubbel slot is allang onvoldoen de gebleken. De meeste mensen voe len zich nauwelijks veilig achter een van de vele alarminstallaties die in de handel zijn in een assortiment, waar voor een fabrikant van lipsticks zich niet zou schamen. Er zijn er die bij de geringste aanraking met een deur of een raam in werking treden. De Amerikaanse burger heeft zeker reden voor zijn angst. De misdaad neemt jaar op jaar toe. Verleden jaar met zeventien procent volgens de re gering. Maar er wordt gesteld dat de regering slechts de helft van de mis daadcijfers vrij geeft. In de buitenwijken monteren bewo ners bellen onder de vloerkleden, sire nes op de daken, schijnwerpers en zware koevoeten boven hun deuren. Er zijn foto-elektrische cellen die au tomatisch de politie bellen als de Straal wordt verbroken, geldkisten die een zenuwpijnigend geluid produceren als ze worden geopend, aerosol sire nes voor in damestasjes enz. De tot nu toe uitgevonden beveili gingen hebben de misdaadgolf echter r.iet kunnen indammen. Niets helpt blijvend. Een man die naast alle bel len, schellen, sirenes, koevoeten ook nog een gesloten televisiecircuit in zijn huis liet aanleggen, zich toen in zijn veilige kamer terugtrok met een geweer, werd toch beroofd. Hij werd uit zijn kamer gelokt, vastgebonden en geplunderd. Dat U als het om lage prijzen gaat altijd bij ons terecht kunt, bewijzen wij weer met deze aanbieding reistassen. Originele skai dur reistassen, supergrote tassen voor vakan tie, weekendjes uit of logeren, camping of boodschappen doennoemt U maar op. Met extra brede bodem met 5 beschermdoppen, verstevigde hengsels en riem, grote trek- sluiting met slot, kortom een geweldige reistas, nu voor nog géén tientje. Vergadering hervormde gemeente Kethel Woensdagavond 21 mei wordt in het •Schepphuis vanwege de hervormde gemeente te Kethel een vergadering gehouden, ter bespreking van het re sultaat van een onlangs gehouden en quête onder de hervormden wonend op het Bachplein. In deze enquête wordt besproken, deelname aan het kerkelijk werk en diverse kerkelijke zaken. OTHELLO KRIJGT MEER PUNTEN Als gevolg van een fout die de jury ter beoordeling van de toneelwed strijd van S.G. had gemaakt, heeft de toneelvereniging Othello" te weinig punten gekregen en daardoor een te lage plaats op de rangliist. Het door Othello" behaalde punten- aantal moet zijn 63.28. Hierdoor komt het niet na „Onyx" (61.37) maar vóór deze vereniging. Goede zaken worder. gedaan in al lerhande wapens, die de zich op straat wagende burger moeten bevei ligen. Pistolen behoren daartoe, maar ook een serie spuitbussen met chemi sche middelen, waarvan traangas er een is. Grote omzetten worden ge haald in wandelstokken met verbor gen steekwapens, gummiknuppels en wandelstokken met een loden gewicht van twee pond, waarmee je, volgens Newsweek, een olifant zelfs de her sens zou inslaan. Maar de misdaad neemt toe. Win keldiefstallen, openlijk gepleegd, zijn in het hele land aan de orde van de dag. Buschauffeurs worden tot stop pen gedwongen om het ontvangen geld van de passagiers af te staan. Op het ogenblik zoekt iedereen bij iedereen steun. Buurtbewoners vra gen om betere straatverlichting, om meer politiebescherming. Er worden burgerwachten gevormd, die met pa trouilles de buurt bewaken. Overal worden gesloten tv-circuits aange legd. In supermarkten, winkels, ban ken, liften en zelfs in een dierentuin, zoals in Baltimore. Er is ook al een voorstel voor het plaatsen van tv-ca- mera's in de toiletten van het Kenne dy stadion. Een afschuwelijk gevolg van het toenemende geweld is het sterker wordende wantrouwen tegen de ne gerbevolking overal in Amerika. Zij wordt verantwoordelijk gesteld. Het is het oude liedje: geef de schuld aan een groep, dat lucht op. Maar het pro bleem wordt er niet door opgelost. Daartoe is een regeringsprogramma nodig, waarin minstens zoveel zal worden geïnvesteerd als in het onzin nige anti-raket-raketsysteem: miljar den dollars. Die dollars zullen dan niet over de balk worden gegooid in een zinledig veiligheidssysteem, maar worden gebruikt voor de sanering van een samenleving, die nu met de dag meer wordt geregeerd door de wetten van de jungle. (De gegevens, verwerkt in dit artikel zijn voor een deel afkomstig uit de Dallas bode", die het Groot Lim burgs Toneel uitgaf ter gelegenheid van het programma „2x New York", waarin het geweld aan de kaak werd gesteld). politieagenten met gangster smoelen Karperconcours in Beatrixpark De hengelsportvereniging Schiedam en omstreken organiseert op p31 mei een zgn. „karperconcours" in de vij vers van het Beatrixpark. Er mag van 's morgens vier uur tot 's middags 16.00 uur worden- gevist op een drietal plaatsen. De eerste prijs is een wisselbeker en verder zijn er di verse geldprijzen. Het gaat om de grootste karper. Aan het concours kan door alle le den worden deelgenomen. Leden kun nen zich aanmelden in wijkcentrum Nieuwland des avonds van 19.00 - 21.00 uur op vrijdag 16, donderdag 22 en 29 mei, 5 juni. Daarna is dit jaar geen inschrijving meer mogelijk. Morgen komt U eens voor Li- zelf naar onze zaak om een mooi rokje uit te kiezen. Tergal rok met loopplooi en fraai fantasie stiksel, geheel ge voerd en van een uitstekende serge kwaliteit. Een rok die beslist in Uw gar derobe thuis hoort, nu voor nog géén zestien gulden.

De Havenloods | 1969 | | pagina 9