voorsorteren Z* F Diamant en Dusch brachten Excelsioraan de top WAT IS ER AAN DE HAND IN DE CHINESE KOLONIE? Koor viert eeuwfeest in de Doelen FILM TONEEL AcIitzomercursusWeken bii Kerk en Wereld TENTOON STELLINGEN MUZIEKJE I DE HAVENLOODS DONDERDAG 22 MEI 1969 Dat de school van bovenmeester Van Helden te Rotterdam in 1S69 niet alleen diende om de kinderen de hoogstnoodzakelijke kennis bij te brengen, komt in de toelichting op artikel I van de statuten van de Koninklijke Christelijke Orato riumvereniging „Excelsior" duide lijk tot uitdrukking. Die toelich ting vermeldt dat „op 6 Juli 1869 een aantal heeren bij elkaar kwam in het School van den heer Van Hélden aan de Oppert met het doel eetie Christelijke vereeniging op te.richten. Zij maakten een regle ment en begonnen onder leiding van de bestuurders Sitton, Van Wpuw en v. d. Velden biddend hun oefeningen, die vooralsnog geleid door den heer van Wouw wel aan genaam waren", (uit het eerste jaarverslag). t)at niet alles even vlot verliep vertelt ons het jaarverslag verder: „Vele bezwaren waren er evenwel aan verbonden, want ofschoon er een 3-tal leden bijkwamen, was de. zang niet gemakkelijk in een weinig op- beyrend lokaal, zonder begeleiding nu... beduidend goedkoper Stelt Uw man er prijs op om er altijd tot in de puntjes verzorgd uit te zien, dan is dit hèt overhemd voor hem. Bel-O-Fast zelfstrijkende over hemden, magnifieke hemden, hagelwit en's avonds nat ophangen, 's morgens weer aan. Nu verkopen wij deze onbe rispelijke overhemden voor nog géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Bel-O-Fast overhemden van zelfstrijkende poplin, in alle courante, m in wit, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open GUn tel. of schrift best en onder herhaalde klachten van den voorlopigen directeur, dat. hij geen tijd had, zich genoeg aan de zaak te wijden". Men sukkelde door en „alleen het biddend hopén en de ijverige krachts inspanning van alle leden waren in staat om die avonden enigszins aan lokkelijk te maken". De vereniging kreeg de naam van Christelijke Zangvereeniging „Tot Oefening en Stichting" en bestond uit 15 leden, voorlopig enkel heren. Voorlopig, want het koor breidde wefkt dat men reeds op 2e paas dag. 1870 eey goncert kon geven in „Het Lokaal",; waar geestelijke lie deren bet programma vulden. De al gemene opinie was echter „dat de kwaliteit van de uitvoering nog wel erg aan de jeugd van de vereeniging deed denken?'. Doch na dit schoorvoetend begin ging het „Gradus ad Parnassum" Na drie jaar was het koor uitge groeid tot 21 sopranen, 26 alten, 10 tenoren en 11 bassen. Bij zo'n specta culaire groei kon de naam „Tot Oe fening en Stichting" bij de dames en heren geen genade meer vinden. Men koos een waardiger naam nl. Chris telijke Zangvereeniging „Excelsior". Zeven jaar later, in 1876, kon het zich zelfs de weelde permitteren een be taalde beroepsdirigent aan te stellen, nadat de heer Van Wouw de dirigeer- stad had overgedragen aan de heer Boeljon, evenals Van Wouw. een d- mateur. Men vond in de organist G. H. Vij- gebcom a raison van f 100 's jaars „the right man on the right place". Deze wist Excelsior dan ook op dusda nige hoogte te brengen dat na zijn ver trek twintig jaar later er niet minder dan zestien kandidaten waren voor de ze vacattire. De hoge waardering van bestuur en leden voor de bijzondere kwaliteiten van hun dirigent was om gekeerd evenredig aan hun sociale en materiële verantwoordelijkheid je gens hem wat tot gevolg had dat al die twintig jaren het honorarium van de heer Vijgeboom bij die f 100 's jaars is gebleven. Bernard Diamant Uit die zestien kandidaten koos men de destijds 27-jarige Bernard Dia mant en aan deze eminente koorlei der heeft „Excelsior" het te danken dat het tot ver over de landsgrenzen bekend is geworden. Hij wist de uit voeringen van de Johannes- en Mat- thaus Passion tot een jaarlijkse tradi tie te maken en bracht tevens voor die tijd andere belangrijke koorwer ken op het repertoire als: „l'Enfance du Christ" van Wolf-Ferrari, „Missa pro pace" van Rudolf Mengelberg, „Psalmus Hongaricus" van Kondaly Het gevolg was 'n uitnodiging voor Parijs, waar „Excelsior" de Johan nes- en Matthaus Passion resp. op 12 en 14 mei 1928 in de Salle Pleyel ten gehore heeft gebracht. Het succes was overweldigend en het koor werd in een speciale audiëntie door de toen malige president van Frankrijk, Poin- caré, ontvangen. Het was echt geen vriendjespolitiek dat tot aan het bom bardement in mei 1940 de beeltenis van Bernard Diamant in de wandel gangen van de voormalige Doelen prijkte. nu... beduidend goedkoper Laat anderen een gulden of meer betalen voor deze schat tige aardewerk kopjes - onze klanten kopen ze per 6 stuks voor nog géén drie gulden. Aardewerk kop en schotels, in smaakvol decor en mooi model, dat stevig staat, voor koffie en thee, in 3 verschil lende kleurstellingen. Per 6 stuks Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze aardewerk kop en schotels, keurig verpakt in doos, met z'n zessen Het is jammer dat het cultureel snobisme te ve^l mensen dwingt zich niet te verwaardigen tot een bezoek aan bijvoorbeeld een film als „De Val van Rome". Inderdaad een spektakel film. Maar daarmee is niet alles ge zegd. Ook een film namelijk waar de fijnproever de ondergang van het ge weldige imperium van Rome kan meebeleven op een „klassiek verant woorde wijze". En ook nog een film waarin een aantal geweldige acteer prestaties zijn te bewonderen. De al lerbeste komt van Alec Guinness als Marcus Aurelius. In Cinerama. „Gejaagd door de wind": er zijn mensen die er nooit genoeg van krij gen. Ze zijn indertijd al wekelijks naar het drama, dat door sommigen een draak wordt genoemd, wezen kij ken. Ze kunnen nu weer. De hele rol prent is nog eens op 70 mm film ge zet. Van uiterst links tot uiterst rechts op het bioscoopdoek krijgen we de hele geschiedenis voorgeschoteld. Voor hen die het jeugdsentiment omarmen: ze spelen er allemaal weer in mee Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland en Vivien Leigh. Weet je nog wel, oudje? In Arena. Wie weer eens lekker wil lachen gaat in Calypso op de Mauritsweg de film zien „Een gendarme op vrijers voeten" waarin de onovertroffen Louis de Furnès weer schittert als de komische driftkikker. Een film die geen andere pretentie heeft dan leuk te zijn en dat is-ie. Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maandagmorgen open Géén tel, of schrift best Dirigent Phons Dusch en „Requiem" van Dvorak, „Stabat Mater" van Rossini, „Samson et Da- lila" van Saint-Saëns e.a. Van de moderne en eigentijdse com ponisten noemen we ,,1'An mil" van Pierné, „Les Pélerins d'Emmaus" van Gustav Bret, „Jeanne d'Arc au bucher" van Honegger, „„Forklad Gud" van Lars-Eric Larsson e.a. en vele andere eigentijdse meesterwer ken. Deze attractieve vernieuwing bracht Excelsior aan de spits van de er kende koren in Nederland en muzi kaal Rotterdam mag er trots op zijn een koor met een zo hoge traditie in haar midden te hebben. Dit 100-jarig bestaan zal op 4 juni met een jubileumconcert in De Doe len worden gevierd, op welk concert de opera „Boris Godounov" van Moes- sorgski met zeven solisten en het Fo rum-opera-orkest in concertvorm in tegraal zal worden uitgevoerd. Dit concert zal dan tevens het afscheids concert zijn van Phons Dusch, die Excelsior in 31 jaar naar een hoge top heeft geleid. IDO EYL Zwijgzaam JAARVERSLAG MERCURIUS De vereniging „Middelbare school Mercurius" hield op 16 mei de jaar vergadering. Het Jaarverslag vermeldt onder meer het aantal leerlingen van de tien scho len (negen in Rotterdam en één in Capelle aan den IJssel), te weten 2-338: hnv.nrti.n he- zoeken 133 leerlingen de lingen. Voor de afdeling stenografie chineschrljven bedroeg het aantal leerlingen In het afgelopen jaar behaalden 108 leerlin gen het Rijksdiploma 5-jarige middelbare handelsavondschool, terwijl aan 138 leerlin gen het Rijksdiploma 3-jarige opleiding kon worden uitgereikt. Een praktijkdiploma (ta len, boekhouden of moderne bedrijfsadmini stratie) behaalden 324 leerlingen, 52 leerlin- diploma stenografie, 34 leerlingen De hier al vanouds gevestigde Chi nezen durven over deze zaken nauwe lijks of niet te praten en zeker niet met een „buitenstaander". Wel kan men uit hun uitlatingen en meer nog uit hun vrees om iets te zeggen, op maken dat zij onder zware druk staan. De illegaal in ons land verblijd vende Chinezen trachten zich door middel van intimidatie en indoctrina tie vaste voet te verwerven bij de reeds bestaande Chinese kolonie, die over het algemeen niets met de poli tiek te maken wil hebben, omdat deze mensen zich reeds van voor de oorlog in ons land bevinden en vaak gelieerd zijn afin Nederlandse families. De Chinezen, ook zij, die getrouwd -zijn met een Nederlandse vrouw, vor men nog een hechte band. Zij zijn over het algemeen nooit volledig in de Nederlandse samenleving opgegaan. Uitzonderingen daarop vormen vaak de kinderen, die normaal een Neder landse school hebben bezocht, maar die dan ook vaak een ander beroep hebben gekozen als hun ouders. Het is juist in die besloten gemeen schap, waarin goktenten en opiumkit ten nog normaal zijn, dat de druk van de illegaal hier verblijvende Chinezen het sterkst schijnt te zijn. Aan de ene kant tracht men door chantage te spe culeren op de angst, dat in Nederland verboden activiteiten bekend worden gemaakt. Ook vrezen de Chinezen, dat hun illegale landgenoten hen van hun broodwinning zullen beroven. De angst, dat men op de communistische „zwarte lijst" zal.worden geplaatst zelfs de angst voor het leven van zich zelf of van familieleden is zo groot, dat mep er niet over wil praten. Phorn Dusch Met Phons Dusch, die Bernard Dia mant op 18 februari 1938 opvolgde, ging Excelsior een nieuwe toekomst tegemoet. Vele moderne en eigentijd se koorwerken werden door Dusch in studie genomen en met succes uit gevoerd Ook besteedde hij veel aan dacht aan onbekende composities van barokke, klassieke en romantische meesters, zoals „Come Ye sons of Art", van Purcell, „Stabat Mater" Maak van uw vakantiereis i een droomreis Door nu nog enkel# maanden als free-lance (steno-) typiste bij STENOTYP te gaan werken beschikt U straks over een aardige reissom. fnlichtingens Groothandelsgebouw A5 Stationsplein 45 - Rotterdam Telefoon 010-113150 Twee van de beste NRT-produkties van dit seizoen zijn deze week te zien. In de eerste plaats Euripides' spel Vorige week werd in Amsterdam'de 31-jarige Chinees Sik Rin Wong, die illegaal in ons land verbleef, vermoord. Twee Chinezen, die kort daarna werden gearresteerd, zijn inmiddels vrijgelaten. Daarna verrichtte de politie een derde arrestatie, ditmaal de 41-jarige C. K. Y., een in Hongkong geboren en in Rotter dam wonende restauranteigenaar. De politie brengt deze moord in verband met afpersingen, waarvan de eige naars van Chinese goktenten het slachtoffer worden. Er is een strijd om de macht aan de gang, aldus de Amsterdamse politie, ivaar ook de aandeelhouders van die goktenten aan deelnemen. Of die mensen door intimidatie aandeelhou der zijn geworden of op een andere manier, is nog niet bekend. Overigens wonen deze aandeelhouders niet alleen in Nederland, maar ook in het buiten land. „Met politiek heeft deze machtsstrijd niets te maken", aldus de Am sterdamse politie. In Chinese kringen, ook in Rotter- GêBII beWÜS dam, denkt men daar anders over. In- weiwijs gewijden wijzen er op, dat er zich veel meer Chinezen er wordt zelfs gesproken over het dubbele in ons land bevinden dan er officieel staan geregistreerd. Het zijn vooral jongere Chinezen uit communistisch China, die illegaal ons land binnendringen. In ons land en daarbij wordt vooral gedoeld op het zuiden zou zich het centrum bevinden van de Chinese spionagedienst in West-Europa. Het geld, dat door afpersing wordt verkregen, zou voor een groot gedeel te worden gebruikt voor politieke pro paganda. Wanneer de politie stelt, dat de thans aan de gang zijnde machts strijd, die overigens beslist niet van de laatste dagen is, niets met politiek te maken heeft, is dat in zoverre be grijpelijk, omdat geen enkele Chi nees, die daarbij betrokken is, dit zou toegeven. Zouden ze dat namelijk wel doen, dan zouden die politieke activi teiten in gevaar komen. En de angst voor de gevolgen daarvan is groter dan elke andere bedreiging. In gesprekken met mensen, die iets meer van de situatie afweten, worden steeds namen genoemd van bekende restaurants, waarvan de eigenaar be trokken zou zijn bij deze activiteiten, deels gedwongen, deels uit vrije wil. Die namen zullen wij hier niet herha len, omdat er geen enkel bewijs gele verd kan worden. De schaarse inlich tingen, die men verkrijgt, berusten al leen op vermoedens van ingewijden, die zich verbazen over de activiteiten van bepaalde mensen in bepaalde za ken. Het geheel doet denken aan een goedkoop misdaadromannetje. De vlucht van de Chinese diplomaat, die zich enige maanden geleden in pyjama bij de politie kwam melden en over wie daarna nooit meer iets is gepubli ceerd, houdt volgens ingewijden ook nauw verband met deze activiteiten. Men vraagt zich dan ook af waarom de politie niet ingrijpt. Dit zou echter, zo meent men, zijn oorzaak kunnen vinden in het feit, dat de Chinese ge meenschap zo bang en gesloten is, maar vooral dat de politieke verwikke lingen zo groot kunnen zijn. „Hippolytus" dat onder regie van Rob de Vries een goede voorstelling is ge- worden, waarin vooral het koor een a prachtige rol vervult. Het is een op- «I voering die het de goede verstaander duidelijk maakt waarom de Griekse kolonels het werk van Euripides op de zwarte lijst hebben geplaatst. Schouwburg, zaterdag. In de tweede plaats „Nu" het nieu- we stuk van John Osborne, de zeer j bezeten geraakte angry young man f van vroeger. John van de Rest heeft 4 het stuk intelligent geregisseerd: hij is het'duidelijk oneens met de schrij- ver, maar hij heeft oog genoeg voor diens kwaliteiten als toneelmaker. De - twee belangrijkste rollen worden uit- stekend vervuld door Annet Nieu- wenhuysen en Lies Franken. Schouw- burg, zondag. „Plaza suite", blijspel gespeeld 4 door het NRT, waarschijnlijk alleen omdat Neil Simon eens met succes op - z'n blote voeten door het park liep. 1 Het restje van een seizoen dat spoedig T is afgelopen. Dan kunnen we met z'n allen naar het Rolland Festival. Schouwburg, maandag. Pottenkijker-BoymansAsm at een.,; koppensnellerscultuur Museum", voor Land en Volkenkunde; G. de Rui ter, schilderijen en aquarellen Doe len; Chr. Paul Damsté, reliëfs en te keningen 't Venster; Inald Ver schoor. assemblages Kunstzaal „Zuid"; Tafelen vroeger en nu Ste-v delijk Museum „Het Prinsenhof". Deze week is er weinig te doen in de sector der muziek. Alleen een Haven- promenadeconcert door het Philhar- monisch en het tweede Bachconcert uit de cyclus van drie, die door het Nederlands Kamerorkest wordt ge speeld. Over deze Bach-cyclus schreven we reeds, zoals de lezer van onze rubriek „Voorsorteren" zal hebben bemerkt/ Wat het Haven-promenadeconcert be treft, gaat het ditmaal om een uitzond derlijk programma voor dit soort cen- certen. James Depreist, een Ameri# kaanse neger-dirigent van uitgespro ken talent, dirigeert de zelden uitge voerde ouverture en allegro uit „La; Sultane" van Frangois Couperiiï, (1668-1733). Mendelssohns ouverture „Meeresstille und glücklich Fahrt" en Respighi's „Feste Romane" (Romein se feesten), de vierde van de reeks symfonische gedichten Fontana di Roma (Fonteinen van Rome), Pini di Roma (Pijnbomen van Rome), Vetra- te di Chiesa (Kerkramen) en de Feste Romane, die de reeks symfonische; gedichten „Quattro impressioni Sinfo- niche" vormen. Tot besluit hoort u de Polowetzer dansen uit de tweede akte van Borodins opera „Prins Igor" (première 4 november 1890 te St. Pe tersburg). In de opera worden deze dansen helaas meestal zonder koor uitgevoerd. Maar op dit concert zult i£ deze fasciherende dansmuziek ook vol. caal te horen krijgen. Het Philhar- monisch koor „Toonkunst" zingt het vocale deel. Caroline Kaart is de soliste van dit concert. Zij zal aria's van de Engelse barokcomponist Purcell en de Engel se barokcomponist van Duitse af stamming Handel ten gehore bren gen. Doelen, zaterdag. nu... beduidend goedkoper Zodra 't een warme dag Is, merkt U hoe vervelend het is om met dichte, broeiende schoenen te moeten lopen, bo vendien staat bij een fleurig zomerjurkje een open zomer- schoentje veel leuker. Lederen damesmuiltje met sleehak. U kunt kiezen uit suède-, lak- of gladleder en er zijn diverse zomerse tinten. Een schattig schoentje, keurig Evenals in vorige jaren organiseert Kerk en Wereld in Driebergen in de maanden juli en augustus een aantal zomercursusweken. Ook nu weer zijn daarvoor actuele onderwerpen uit maatschappij, kerk en cultuur geko zen, b.v. moderne literatuur, demo cratie, de wereldgodsdiensten, de bij bel. Zelfwerkzaamheid speelt in alle acht weken een rol, maar springt het. meest naar voren in een mimeweek, een toneelweek en in de politieke werkwinkel. In laatsgenoemde cur susweek zal de aandacht zijn gericht op het nut en de opzet van parlemen taire en buitenparlementaire politieke actie. Aan de zomerweken kan door alle belangstellenden worden deelgenomen. Alleenstaanden, echtparen en gezin nen met kinderen zijn allen even wel kom. Kinderleiding is aanwezig die zich over de jeugd ontfermt als de ou ders aan het programma deelnemen. Een speciale zomerfolder kan worden aangevraagd bij Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, tel. 03438-2241. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze damesmuiltjes in lak-, suède- of gladleder, met sleehak, loopt bijzonder prettig, in diverse a zomerse tinten, per paar

De Havenloods | 1969 | | pagina 11