mag Alles in de tassenmode Samenwerking Boltini en Tsjechisch circus Veel sportieve modellen voor lente en zomer ER IS WEER MALAGA Pinksteren en onze tijd 14.80 II.80 DEKLERK&ZN DE HAVENLOODS DONDERDAG 22 MEI 1969 „Alles mag" zou het motto kunnen zijn voor de tassenmode voor dit voorjaar en de komende zomer. Er is in de tassenmode namelijk geen echte modelijn aan te wijzen. Voor een artikel als tassen ideaal, om dat elke. vrouw zich het liefst een tas kiest die het beste bij haar persoonlijkheid past. Een heel indivi duele mode dus, waarbij echter wel twee opvallende tendensen zijn aan te wijzen. De overslagtas is op het ogenblik bijzonder belangrijk. Voor de hippe vrouw hoort daar dan een hengsel aan dat zowel van leder of van een of meer kettingen kan zijn. Kettingen, die dan al dan niet worden doorbroken door plastic bijoux of lederen tussenstukken. De schoudertas wordt gezien als een ideaal model om bij het broek- pak te dragen. Overslagtassen zijn dus ,,in". Geenszins alleen voor de jeugd, maar zeker ook in tal van geklede modellen. Daar overslagtassen meestal een wat sportief uiterlijk hebben voor de sportieve vrouw hele fraaie mogelijkheden. Er zijn' verschillende lijnen in. Tassen die wat breder dan hoog zijn worden veel gezien, naast echter ook weer vierkante tassen en zelfs modellen, die er weer wat smal ler, maaf hoger op worden. Vooral de modellen met twee hengsels zijn mooi. Aan deze tassen mag echter ook één stijf hengsel en zelfs schouder-(ketting)hengsels zitten. Reliëfgarneringen zijn dikwijls te zien. Wie beslist niet aan een overslag wil, kan kiezen uit tal van klassieke beugelmodellen en vleugeltassen, die het altijd blijven doen. Tegenwoordig zijn er bovendien heel wat fantasie vleugeltjes met aparte lijntjes of in het leder uitgesneden hengsels, om enkele voorbeelden te noemen. De be langstelling voor de soepele nappa tassen wordt de laatste tijd groter. De kwaliteiten nappa zijn daarbij boven dien zo fraai géworden dat er tassen zijn, waarvan het materiaal zo zacht is als handschoenenleder. Bovendien hebben ze nogal wat bergruimte. Wie echter een meer geklede tas wil hebben fcal eerder een strakker model uitzoeken. Voor de mooie tas gaat er natuurlijk niets boven echt leer dat er dank zij alle moderne looimethoden uit ons tuincentrum Onze Hollandse kwekers, die niet voor niets wereldberoemd zijn, deden deze fantastische vinding: voorgezaaide wonder- matjes voor tuin en balkon bloembakken. De matjes zijn gemaakt van celstof waartussen de zaadjes zijn gezaaid, zodat het zaad niet weg kan spoelen of wegge pikt wordt door vogels. Doordat de celstof in de kleur is van de bloemen, kunt U bij het uitleggen de kleurenkombi- naties uitkiezen. Een pakket met 9 matjes (1 matje is 24 x 14 cm), waaron der 6 verschillende kleuren en soorten laagbloeiende border- bloemen, kompleet met ge bruiksaanwijzing, nu voor nog géén twee gulden. en finishes steeds gevarieerder op wordt. Kalfs en rund zijn veel ge bruikte materialen. Voor dit seizoen vooral gladde leersoorten die echter gerust een tekening mogen hebben zoals „Cuir Buffalo" of „shuffle", ge maakt van de huid van een buffelkalf je. Het leer heeft een zeer sportief ka rakter en leent zich voor een, sportie ve of semi-sportieve stijl dan ook uit stekend. Krokodil met laagbloeiende bloemen I Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum deze voorgezaaide bloemen- matjes, voor tuin en balkon, afmeting van 1 matje 24 x 14 cm, een pakket met 9 matjes zomerbloemen Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open «ég», Gtin tel, of schrift bert. Exotische materialen zijn al lang niet meer voorbehouden aan alleen de mensen met een dikke portemonnee, al blijft het natuurlijk geld kosten. Maar slang bijvoorbeeld is geweldig opgemarcheerd en zeker als slangen- tassen zijn voorzien van bijvoorbeeld kalfssoufflets is er voor een redelijke prijs een complete slangentas te krij gen. Voor wie dat niet wil, zijn er ook heel veel modellen met slang gegar neerd. Hagedis zien we ook meer en momenteel schijnt de belangstelling voor krokodil weer toe te nemen. Denkt men bij dit materiaal veelal aan deftige zwarte beugels, tegen woordig worden er ook bijzonder jeugdige overslagtasjes van (bruin kroko bij voorbeeld) vervaardigd. Erg mooi, maar dit wél uitsluitend voor de vrouw die het (zeer) goed kan betalen, want de prijzen van de ze tassen zijn heel pittig. Voor degenen die daar niet over hoeven te piekeren is het een troost dat er tal van imitaties zijn. Voor exo tische materialen Ieders met een prent. Voor wie zich geen echt lede ren. tas kan veroorloven zijn er zulke goede imitaties in skai, helia en wat dies meer zij dat men zich voor lage re prijzen heel goed een mooie tas kan aanschaffen, die in uiterlijk voor leder al blijft leer nu eenmaal leer niet zo erg veel onder doen. Zeker in de antiekmode hebben we heel wat fraaie imitaties gezien. ken door de blauwe strips door rode of witte te vervangen, die los erbij verkrijgbaar zijn. Zo zijn er ook tas sen met strips die gekeerd kunnen worden, zodat een andere kleur zicht baar wordt, of tassen met metalen gespen, waardoor een verwisselbare strip is gehaald. Vermoedelijk een nieuwtje waar vooral de jeugd be langstelling voor zal hebben. Daar is ook het nieuwtje voor bedoeld van kleine tasjes met hengsels van meta len ringetjes en lederen tussenstukjes. Deze hengsels kunnen worden afgeno men en kunnen dan dienst doen als ceintuur. Natuurlijk ontbreekt vistram niet op het programma. Vistram is er in tal van kleuren en het is uitgebreid vertegenwoordigd in tal van jeugdige modellen. Er is bovendien ook al Vi stram lak, dat men deze zomer in tas sen zal kunnen zien! Zelfs een busvor- mig model met puntneus (waarin rits vakje) dat als Apollo 8 werd gelan ceerd. Bovendien zijn er al tassen met een „maanprent", een soort na gebootst maanoppervlak op leder (schaap). Raffiatassen en kralentas- jes zijn echt zomerse artikelen, ver krijgbaar in alle kleuren van de re genboog. Tenslotte zijn er de bloe men. Nieuwe fleurige bloemdessins sieren weer van zomertasjes tot stad- en zelfs reistas op schuimbasis met tricot rug, zodat de „flower-power" ook in de tassen aan bod komt. STEFFIE STOKVIS Imitaties Imitaties spelen in het bijzonder in de zomer een rol. Een witte tas van leder koopt een vrouw niet zo gemak kelijk als een witte „plastic" tas. De prijzen ervan zijn zo, dat men er wel een minder goede zomer op riskeren kan en bovendien kan men nog eens aan „iets anders". Wit is voor deze zomer bovendien in de kleding en schoenen erg populair en tassen zijn er dus ook zowel in helder als in ge broken wit. Daarnaast spelen vooral de beige en bruine tinten een hoofd rol Djerba (lichtbeige) is bijvoor beeld een belangrijke tint, evenals an dere beiges en cognac. Ook in de tas sen neemt voorts het rood, wit en blauw een opvallende plaats in. Com binaties van twee van deze of zelfs alle drie de kleuren zijn er veel. De combinatie blauw-wit zeker. Marine blauw, de voorjaarskleur bij uitstek, keert elk voorjaar (met succes) te rug. Evenals in de schoenen is er voorts veel effen, helder en pittig rood. Zwart blijft ook belangrijk, ze ker in lak. dat bovendien met wit mag zijn gecombineerd. Nieuw is kreuklak met een uiterlijk dat door de naam goed wordt weerge geven. In zwart, maar ook en voor de zomer leuk in rood en wit. Nieuw zijn voorts al zijn soortgelij ke ideeën wel eerder toegepast tas- sen met meer combinatiemogelijkhe- den door verwisselbare strips of ande re garneringen. Van een effen donker blauwe tas met blauwe strips kan i bijvoorbeeld een combinatie ma- tegen bloedarmoede, eetlust opwekkend, versterkend, staalhoudend incl. fles 4.75 WIJNHANDEL De Beurs van Schiedam" Schieweg 116 - Rotterdam Tel. 24.29.71 - 24.25.52 Bezoek onze unieke wijnkelder. Men kan zich de vraag stellen of die twee veel met elkaar te maken heb ben. Voor veel mensen heeft Pink steren iets met de Geest te maken en is dat allemaal niet een zaak van de eeuwigheid? Wat wil daar deze tijd mee, deze toevallige golf in die oceaan van de eeuwigheid? In de vorige eeuw was er een filosoof die heel het menselijk leven zag als een zich zelf bewustworden van de Geest. Op dat standpunt wordt de geschiedenis een drama dat zich weliswaar voor onze ogen afspeelt, maar waarbij de betekenis van de mens wel tot zeer kleine proporties is teruggebracht. Het zinnetje „wij maken een bewo gen, beslissende tijd mee", kan ge makkelijk een cliché worden. Heb ben de laatste twee eeuwen de men sen eigenlijk ooit iets anders ge zegd? Iedere generatie dacht op haar beurt beslissend te kunnen zijn ten aanzien van het lot van de mensheid in de toekomst. Toch is daar iets bijzonders bij gekomen, als ik het goed zie. Ik bedoel de ver snelde beweging waarin alles in onze tijd plaats vindt. Je kunt van de escalatie van een conflict spre ken en daarmee de uitbreiding over een groter gebied of een groter aan tal mensen bedoelen, je kunt ook spreken van de escalatie van de „vooruitgang". Ik neem dit woord even omdat het met zoiets samen hangt. De ontdekkingen van wetenschap en techniek zuilen binnenkort niet meer bij te houden zijn. De progno ses van de futurologen bestrijken een tien- of twintigtal jaren voor ons uit, maar wat zij ons daarin voorspellen behoort bijna tot het on voorstelbare. Maar dit is het niet al leen wat zo geweldig escaleert. Het is ook de verandering in de geest van de mensen die een geweldige vaart genomen heeft. Men spreekt reeds van „een nieuwe geest", die samenhangt met grotere bewust wording, met ontvoogding van steeds meer groepen en volken. De dekolonisatie was nog maar een begin. De woorden medezeggen schap en inspraak zijn niet van de lucht. Eerst was het nog gesprek en communicatie, nu gaat het verder, het groeit uit. Mensen willen zelf beslissen en weigeren hoe langer hoe meer om zich door anderen te laten voorschrijven wat zij doen en laten moeten. Er vaart een an dere geest door de mensen. Soms komt het besef op dat we werkelijk iets van een omwenteling van een bijzonder groot formaat meemaken. Wat zal deze omwenteling brengen? Het is duidelijk dat het volstrekt zinloos is om hier alleen maar te je- remiëren over „die jeugd" of over „de opstandige geest" onder de mensen. Jeremiëren heeft nog nooit geholpen. Wij zijn er allen bij be trokken en kunnen er geen toe schouwers bij blijven. Heeft Pinksteren hier iets mee te ma ken? Om die vraag te beantwoorden of u erover aan 't denken te zetten kan ik enkele dingen noemen, op Pinksteren gaat het weliswaar ook over onze geest (met een kleine g) maar in de eerste plaats over de Geest van Christus, de Geest van God. Na zoveel eeuwen zouden men sen geleerd kunnen hebben niet al leen meer te vertrouwen op de in zichten van eigen geest, maar zich vooral laten leiden door de Geest met een grote G. In de tweede plaats vindt de uitstor ting van die Geest van God op een bepaald moment plaats, nl. op de 50ste dag - na Pasen, vandaar pentekostè (vijftigste in het Grieks) pinksteren. D.w.z. deze Geest zweeft niet in de eeuwigheid boven ons, maar grijpt in in onze tijd of onze tijden. Deze Geest heeft iets te maken met alle tijden, dus ook met de onze De Geest van God gaat mee in het Woord van Christus. En in de derde plaats worden op die eerste Pinksterdag, en daarna steeds weer, concrete mensen ermee ver vuld. Mensen als u en ik. De vraag die wij moeten beantwoorden is deze of de inspiratie (nu niet als dogmatische term bedoeld) van deze Geest ons vandaag kan helpen en misschien wel moet helpen wil len we niet opnieuw teleurgesteld worden zoals zo vaak in het verle den. Wanneer we weten dat het die Geest van Pinksteren te doen is om verzoening, om vrede en gerechtig heid, dan zou dat er voor ons de be slissende stoot toe kunnen geven om met mensen van alle eeuwen mee te bidden: Veni Creator Spiritus, kom Schepper, Geest. MEDEMENS Een aantal rollen velours voor overgordijnen uit onze collectiè-series vertonen kleine onvolmaaktheden Deze stukken (alle 120 cm breed) verkopen wij vanaf morgen vooreen speciale, veel lagere prijs in leuke, aparte dessins en- fijne kleuren, nu als week end aanbieding voor een ongekend lage prijs. Uitsluitend in 1-persoons 150x220 cm, in 2 series Serie A Fijnpolige Franse velours van£5£e*per meter Serie B Extra zware velours in prachtig kleurenschema, van_£Löaper meter Dezeweek als (stunt) week end aanbieding, ons be kende sterke vilttgpijt uit normale collectie. Tapijt in diverse fraaie kleuren met rubber wafelrug 200 cm breed, van per strekkende meter, Serie C Velours uit onze collectie van l&Tö-per meter nu voor Deze aanbiedingen gelden t/m a.s. zaterdag. COMPLETE WONINGINRICHTING Discotheek uitgebreid met diatheek Door de Nationale Discotheek van België is het initiatief genomen tot op richting van een diatheek: eert insti tuut dat zich bezig houdt met het ver vaardigen van cultürele dia-series met commentaar op grammofoonpla ten. De Centrale Discotheek, Kruis plein 42, Rotterdam, heeft beslag kun nen leggen op de eerste acht series die verschenen zijn. In de loop van het jaar komen hier nog zeven series bij. Het commentaar op de grammo foonplaten is begeleid door muziek fragmenten en sfeergeluiden. Tevens is er een gitaaraccoord of een fluitje, altijd een geluid dat in het totaal beeld pas en het wisselen der dia's aangeeft. Men heeft geen ingewikkel de apparatuur nodig, alleen een pla tenspeler en een dia-projector. Zelfs met een viewer kan men volstaan. De series die tot nu toe zijn uitge bracht behandelen uitsluitend culture le onderwerpen zoals „De tuin der lusten" van Jeroen Bosch, de Maya cultuur en Michelangelo. Omdat deze series in grote oplagen worden ver vaardigd kon de uitleenprjjs worden vastgesteld op f 3 per serie per week. dit jaar zullen de series ook in Neder land in verkoop worden gebracht. De prijs per serie inclusief grammofoon plaat zal dan vermoedelijk f 40 gaan bedragen. Voor het schrijven van de tekst, het nemen van de foto's, het uitspreken van de tekst, het maken van de geluidsmontages, enz. zijn steeds beroepsmensen aangetrokken, zodat een product van zeer hoog ni- veau is onststaan. Omdat deze series in België worden gemaakt, wordt de tekst zowel in het Nederlands aan de ëne zijde van de plaat als in het Frans aan de andere zijde uitgespro ken, zodat ook voor de geïnteresseer den in de Franse taal een leuk studie object is ontstaan. nu... beduidend goedkoper Nu, midden in het campingsei zoen, koopt U voor een-prijs die stukken lager ligt dan nor maal praktische borden in slag- vast plastic uitvoering. Diepe en platte borden, ideaal tijdens het kamperen (licht in gewicht en slagvast), maar ook praktisch voor thuis, vooral In ons souterrain koopt U deze borden, diep en plat, door el kaar per stuk voor nog géén vijf dubbeltjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze slagvast plastic borden, in diep en plat model, door elkaar per stuk De eerste bedevaart van Zuid-Hol land naar het heiligdom van St. Ge- rardus te Wittem in Zuid-Limburg vindt dit jaar plaats op zondag 8-juni. Voor Rotterdam en omgeving kan men zich opgeven bij mevr. B. N. van Haarlem, Jericholaan 51b, Rotter- dam-16, tel. 125146. Giin tel, of schrift best Op 22 mei of 23 mei zal Circus Toni Boltini optreden in Vlaardingen op het marktterrein aan de Broekweg. De voorstellingen beginnen om 4.30 en 8 uur. Op 24 mei en 25 mei zullen voorstellingen worden gegeven in Rot- terdam-Lombardijen, aan de Spinoza- weg, hoek Bierens de Haanweg, aan vang 3 en 8 uur. De Circustoernee van Toni Boltini zal enerzijds een feesttoemee worden, omdat ondanks kostenstijgingen en in ternationale concurrentie weer een toemee gemaakt kan worden, een toernee in een geheel vernieuwde tent met verhoogde piste en 7000 zitplaat sen. Anderzijds zal het een van de zwaarste jaren zijn in de geschiedenis van het Nederlandse Circus door de ongelijke strijd tussen theater, de bioscopen en het circus. Op maandag 26 mei zullen in sa menwerking met het Ceskoslovenske Cirkusy voorstellingen worden gege ven in Rotterdam-Hoogvliet, aanvang 3 en 8 uur. Beide circussen hebben zich voor de toernee 1969 geasso cieerd. De Tsjechische gasten hebben de uitvoering in handen van al wat rolt, zweeft en zich gracieus beweegt op het slappe koord of aan de trapeze. Verder heeft men zelden een zo grote verscheidenheid aan dressuur gezien als dit jaar t.w ijsberen, olifanten, paarden, zeeleeuwen, voetballende boxers en een .tijger te paard". Naast de Nederlanders en de Tsje chen zijn er nog artiesten uit Frank rijk, Duitsland en Denemarken.

De Havenloods | 1969 | | pagina 19