Esso stopt de tijger in onze vooruitgang Leefbaarheid is „emotioneel en economie „onaantastbaar" Heiwerk scholen gestaakt; muren van flats scheurden Ouderwets en eenzijdig? NOG STEEDS DE VALSE TEGENSTELLING: Dronken lieden speelden botsautootje KUNSTGEBITTEN DE HAVENWODS 18e jaargang no. 29, donderdag 22 mei 1969 Weekblad voor Schiedam en Kethel. Directie: W. van der Giessen Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 2170 (8 Ijjnen), postgiro 18344 Uitgave Stichting „De Jeugdhaven" De directeur van Esso Chemie NV. Nederland in Europoort vertelt au de dinsdag geopende Zn persvertegenwoordigers die komen kijken naar de dinsdag geopende kunstmestfabriek, „dat de afwijzing van Progils zwave koolstoffabnek in Amsterdam hef gevolg is van de eenzijdige emoüonele argumentat.e i die in Nederland tegenwoordig maar al te vaak aantreft rDeTeS^r onderzoek, fr J G ten Houten, vertelt in Utrecht, dat de vestiging van een aluminiumfabriek bij Vlissingen schade aan de fru,t^a;se";n1^U1^ Beveland kan toebrengen wanneer „niet alle voorzorgsmaatregelen s i worden om het ontsnappen van fluorwaterstofconcentraties in Het jaar 1968 is vo Nederland vooral in tv geweest. 1De expansie van de bedrijfstak is in dit jear weder om groot geweest. Omzet en export stegen, de inves teringen en de personeelsbezetting h op het peil van 1967. minimale hoeveelheden te voorkomen De commissaris der Koningin te Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, ver telt dat hij bezorgd is over de komst van Koninklijke Hoogovens naar de Maasvlakte Hh vreest gevolgen voor het Westland, daar „Rotterdam de hinderwetvergunningen verstrekt f 7,5 miljard f 5,0 miljard i 1,2 miljard (schatting) 86 000 pe 86 000 personen De drie uitspraken hierboven zijn alle in een week tijds gedaan. Er zit een zeker verband in'. Enerzijds vre- zen mensen uit de industriële wereld r groeiend verzet ontstaat tegen L_ H1 P flfWftl vlet l ut giucituu - nieuwe industrievestigingen die ofwel gevaar opleveren, ofwel zo^en voor een „redelijke" milieu-verontreini ging; anderzijds moedigen hoogwaar digheidsbekleders het verzet aan, om dat zij geloven dat wij onszelf op wel varende manier zullen vergiftigen. Het opvallende is dat er toch nog al tijd meer geluisterd wordt naar dege nen die het economisch belang aan prijzen, dan'naar degenen dierwijzen op het gevaar plant- In Amsterdam is nu een (klein) wonder gebeurd. De zwavelkoolstoffa- briek komt er niet. Reden voor een di recteur van Esso om deze raadsbe- slissing „eenzijdig en emotioneel" te noemen. Met eenzijdig zal hij wel be doelen dat de economische motieven niet op waarde zijn geschat. Want be halve een groep biologen uit Amster dam (de groep CONGO), heeft een groep biologiestudenten uit Utrecht, een groep biologie- en chemie-profes- soren uit dezelfde plaats. B. W. van Westzaan, 664 artsen uit Noord-Hol land. de bewoners van Zwanenburg- Halfweg, en hebben vele anderen zich verzet tegen de vestiging. Dit zal de directeur van Esso ongetwijfeld ont gaan zijn. Hij zal evenmin de weinig- emotionele rapporten hebben gelezen over Progil. In Rotterdam zal het zo'n vaart niet lopen. Men laat zich in het gebied „met de grootste haven ter wereld" nog maar al te vlot om de tuin leiden door mensen, die praten over econo mische vooruitgang en werkverschaf fing. Voordat het in dit gebied tot de mensen zal doordringen dat het gewo ne dagelijkse leven hoe langer hoe meer bedieigd wordt door de chemi sche industrie, "die water en lucht ver ontreinigt, is de omgeving nog grondi ger verpest dan nu het geval al is. WEINIG VERZET De komst van Hoogovens naar de Maasvlakte zal op weinig verzet stui ten. Dit is te voorspellen. Tot nog toe zijn er zes (jawel 6!) leden van Pro vinciale Staten, die vrezen dat het nieuwe Hoogovenbedrijf ondanks alle goede voorzieningen schade aan de flora zal aanbrengen. Vooral in het Westland door de vaak waaiende zuidr westenwind. Op welke gronden baseren zij hun uitspraken? Op dezelfde die wij hier boven uit de mond van de directeur van het instituut voor Planteziekten- kundig onderzoek citeerden. Alumi nium-, staal- en fosfaatindusftri^ën besmetten de lucht met fluorwater- stof Bij de Hoogovens in Nederland gebruikt men bij de staalfabricage vloeispaat (calciumfluoride)Het ge halte van het door dit proces in de lucht gekomen fluorwaterstof hoeft maar zeer gering te zijn om ernstige enen cue PW- s<*ade aan de Plantenw«rtdd aan ,te mens. dier en richten. De grootste schadepost die „iv-,1 .x ri\TorhvonHin er ie aanppricnt sortering door bladverbranding is aangericht bedroeg een kleine f 300.000 in 1954 bij het IJmuidense industriegebied. Ook in het Westland zijn vaak gebieden door verbranding van gewassen ge troffen, maar nooit zo „spectaculair". Vaak echter treedt een geringe vorm van bladverbranding op zonder dat deze als gasschade wordt herkend. Overlast werdt dan pas toelaatbaar geacht en aanvaard als er wat anders legenover staat. Deze compensatie wordt in het algemeen geformuleerd in termen van materiële voordelen. Leefbaarheid (hoe zwaar belast dit woord ook mag zijn) en gezondheid worden niet of voor een gering deel in de beschouwingen betrokken). In'de staalfabriek die op de Maas vlakte moet komen zullen 2500 werk nemers kunnen werken. Dit geldt nog steeds als een belangrijk argument voor de vestiging. In een interview met de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau te Rotterdam enkele weken geleden in dit blad, wees hij erop dat er op het ogenblik alleen in het Rotterdamse gebied een tekort van 4350 metaalarbeiders is. In het gebied Waterweg-Noord zullen er ook nog ruim 1500 te kort zijn. Hoogovens zal met zijn komst deze geregistreer de tekorten nog eens drastisch op voeren. REPRESENTATIEF Het is al vaak geschreven: de fa brieken kunnen zoveel technische voorzieningen treffen dat de lucntver- ontreiniging ternauwernood optreedt. Maar welke industrie met goed-kapi- talistische inslag zal meer investeren in dit soort voorzieningen dan strikt poodzakelijk is? Esso-directeur H. Landheer meent „dat zijn bedrijf be paald representatief is voor datgene wat in nauwe samenwerking tussen wetgever en bedrijfsleven kan worden bereikt". Een cliché dat elke direc teur bij de opening van een nieuwe fa briek gebruikt, met alle goede inten ties van de man. Over enkele jaren is Zie verder pagina 2 Verwacht mag worden,.dat in het lopende jaar en in de eerste daarop volgende jaren de omzet met ten minste f 1 miljard zal blijven stijgen, dat de investe ringen tenminste f 1,2 miljard zullen bedragen en dat het overgrote deel van de toeneming van de omzet zal worden geëxporteerd. Een en ander zal betrekkelijk weinig doch hoog gekwalificeerde arbeid vragen: het totaal van de bezetting zal dus niet of nauwelijks toenemen, mede vanwege het compenserend effect van de voortschrijdende automatisering. Het begin van het jaarverslag van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie, waarbij wij vooral de aandacht willen vestigen op de onveranderd gebleven personeels bezetting. Twee Duitse zeelieden die onder in»- - v'cjkd van drank verkeerden, de 22,-jg- r.yte R. W. en 17-jarige R. B. hebben een ware ravage aangericht onder een aantal auto's in Schiedam. In de Pendrechtsestraat werd een auto ge stolen van de 43-jarige G. C. K. In de Van Maanenstraat (Nieuw- land) werden drie geparkeerde auto's geramd, nl. van de 47-jarige textiel handelaarster F. P. M. W., van de 47- jarige vertegenwoordiger F. P. M. W. en van de 45-jarige J. G. v.d. L. Deze voertuigen kwamen in de voortuintjes terecht. Uit een auto in de Pendrechtse straat hadden de zeelieden een radio toestel en gereedschappen gestolen. Bewoners van de van Maanenstraat hadden twee mannen weg zien lopen en waarschuwden de politie. Deze za gen op de Spoelingbrug de mannen lo pen, zodat zij werden gearresteerd en ingesloten in het hoofdbureau van po litie. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Ook de auto van de 37-ja- rige chauffeur, P. J. B. in de V. Olden- barneveldstraat was door hen gesto len en na een botsing in de P. Buijs- straat achtergelaten. Iets dergelijks voltrok zich op de B.K. laan, waar de 46-jarLge voor man-bankwerker L. de B. uit Vlaar- dingen, die onder invloed van drank verkeerde, vijf auto's zwaar bescha digde, Hierbij waren betrokken de auto van de 56-jarige verzekerings agent D. B., voorts die van de 52-jari- ge hoofdonderwijzer J. N.. van de 56- jarige gemeente-ambtenaar F. M. B., van de 25-jarige radiomonteur J. C. van T. en van de 24-jarige R. D., ter wijl ook de auto van de bankwerker ernstig werd beschadigd. Nieuwe politiekring zou Schiedam, Vlaardiingen en Maassluis omvatten De ministers Beerriink en Polak hebben aan de Kamer voorstellen ge daan om te komen tot meer centrali satie van de gemeentelijke politie korpsen. De minister wil voor ons land voor 125 gemeenten totaal 45 politiekringen samenstellen. In het voorontwerp worden ook regelingen getroffen met betrekking tot de be stuurlijke organisatie, waarbij wordt gedacht aan een kringbestuur en be heer door een kringraad, waarin o.a. ook leden van gemeenteraden zitting hebben. De centrale dienst wordt dan in de grootste gemeente gevestigd. Een dergelijke samenvoeging is ook ontworpen voor Maassluis, Vlaardin- gen en Schiedam, waarbij Schiedam als leidende dienst zal gaan fungeren en het commissariaat ook hier zal worden gevestigd tevens voor Maas sluis en Vlaardingen. Na das en sleutelhanger thans de zelfklever In het kader van»de reclame voor eigen stad heeft de Schiedamse Ge meenschap reeds eerder een speciale sleutelhanger in omloop gebracht, kort geleden gevolgd door een das met het stedelijk wapen en kleuren. Thans is een ..zelfklever" uitgegeven, spe ciaal voor auto's voorzien van het Schiedamse wapen en de stadsnaam. Deze zelfklevers zijn aan het bureau van de WV tegen 50 cent verkrijg baar. VLAARDINGEN Of deze log ger, die thans in de Koningin Wü- helminahaven ligt dinsdag ook ter haringvisserij uitvaart weten toe niet, maar in ieder geval wordt er gevaren. De staking van de Sche- veningse vissers, die ook een flink deel van de Vlauröingse vloot b e mannen, gaat niet door en dat s een hele opluchting. Niet alleen voor de reders en de vissers, ook voor alle liefhebbers van de make maatjes. De vissers krijgen nu een duurtetoeslag van 30 gulden ver maand en zijn vóórts met de reders overeengekomen, dat er over een nieuw loonsysteem zal worden on derhandeld. En zo zijn alle partijen voorlopig weer tevreden, tot groot verdriet van het haringdom, dat zich al verheugde op een zorgeloze vakantie. ^VWWVWWWAflWWAW. 26 mei 1969. 2e Pinksterdag AUTOCROSS uur. Sensatie i opanmng Aanva Verhoogde ORGANISATIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Hoewel tot op dit moment Ge deputeerde Staten nog geen goed keuring hebben Verleend aan het besluit van de gemeenteraad van Schiedam, een krediet te verlenen van 6.380.600 voor de bouw van scholen op het Bachplein, zijn de werkzaamheden daartoe reeds sinds enige tijd aan de gang. Voor uitlopend op de beslissing van Ged- Staten, is n.l. de aannemer Muys en de Winter op eigen risico al vast begonnen met de bouwwerk zaamheden. Daartoe is o.a. ook heiwerk uitge voerd. Dit nu heeft een onaangenaam ge volg gehad voor een aantal woningen in diverse flatgebouwen. Er zijn nl. hier en daar vrije grote scheuren in de muren ontstaan, om welke reden het heiwerk ogenblikkelijk is ge staakt. Er wordt aangenomen dat de heipalen welke gebruikt werden, te zwaar waren. Het is nu nodig om heipalen te gaan gebruiken met kleinere kopstukken, waardoor zij gemakkelijker in de grond.gedreven kunnen worden. Dit feit werpt opnieuw een scherp licht op het eigenaardig verloop met betrekking tot deze scholenbouw. Men vraagt zich nl. af. waarom niet in dien althans de plannen voor deze scholenbouw vroegtijdig bekend zou den zijn geweest gelijk met het heiwerk voor de flatbouw ook dat voor de bouw van de scholen is uitge voerd. De trillingen hebben veel omwonen den ongerust gemaakt en men wachl min of meer gespannen af, hoe het verdere verloop nu zal zijn. De bouwwerkzaamheden zijn .voors hands vrijwel gestaakt. Intussen stelt men zich ook de vraag wat er gaat gebeuren, wanneer straks voor de bouw van de nieuwe gereformeerde kerk aan het Bach plein eveneens geheid moet worden. Is het gebruik van lichter materiaal kant' niet bezwaarlijk met betrekking tot een hechte onderbouw en zoniet waar om is daarvan dan niet dadelijk ge bruik gemaakt? SLAVI»RA\Ki:\- (KNTUALK Industriegebouw Goudsesingel 66, Rotter dam, tel. 610 -13.80.18. Vraag folders. „Esso stopt een tijger in onze nationale vooruitgang". Met deze- voor de Esso plezierige woorden onthulde prins Bernhard dinsdag morgen een bronzen plaquette ter gelegenheid van de opening van de nieuwe kunstmestfabriek van de Esso Chemie in de Europoort. In deze fabriek vinden ongeveer 400 werknemers een plaats. Reeds eerder bad de directeur van de fabriek, de heer H. Landheer, er op gewezen, dat achter elke werk nemer in een chemische industrie zes tot acht arbeidsplaatsen zijn bezet bij toeleverende en service bedrijven. Als eerste voerde het woord de president van de Standard Oil Compa ny, de heer J. K. Jamieson, die spe ciaal voor deze gelegenheid uit Ame rika was overgekomen. Hij wees er op, dat de Esso in Nederland in totaal voor een bedrag van 500 miljoen dol lar heeft geïnvesteerd. Hij meende, dat er geen sprake is van een techno logisch hiaat tussen Europa en Ame rika. „Vaak ziet men over het hoofd, dat Europese bedrijven technologisch vaak voor'zijn op het gebied van be paalde industrieën, zoals de farma ceutische industrie, bijvoorbeeld" -1 dus de heer Jamieson. Hij wees e dat de Esso een belangrijk gedeelte van de research in Europa laat ver-* richten, waarvan de Europese vesti gingen in de eerste plaats profiteren. De heer W. S. Harney, nresident-di- recteur van Esso Chemie, sprak tij-1 dens zijn toespraak nog over de ver ontreiniging van water bodem en lucht. Hij s.telde, dat de Esso beseft, dat men een goede „industriële buur" moet zijn. De eisen, "die het bedriif op| dit gebied stelt, gaan soms uit boven die van d'e overheid. Hij legde de na druk op een goede verstandhouding met de overheid, waardoor een goed wederzijds begrip kan ontstaan. Daardoor kunnen voor het bedrijf on nodige kosten wordèn vermeden, ter wijl het publiek de nodige bescher ming kan krijgen. „Aan de andere t", aldus de heer Harney, „kun- onnodige restricties op het gebied van de controle op de luchtverontrei niging de kosten van een project aan zienlijk verhogen en daardoor de eco nomische aantrekkelijkheid van een investering verminderen". Hij meen de echter, dat de Nederlandse autori teiten altijd op dit gebied" de hoogste waakzaamheid hebben betracht, waarbij zij hun verantwoordelijkheid jegens het publiek hebben nagekomen en toch alle moeite hebben genomen om het standpunt van het bedrijf te begrijpen. Ook minister De Block van Econo mische Zaken liet zich op dit punt po sitief uit. Hij meende, dat het juist is. wanneer men waakt voor de gevol gen voor de leefbaarheid van de vesti ging van chemische industrieën. Men mag alleen de produktiemethoden toe staan. wanneer men er van overtuigd is dat zij de leefbaarheid niet aantas ten. Op dit punt meende hij echter Esso Chemie te moeten gelukwensen. Dit bedrijf heeft zich grote kosten ge troost om te voorkomen, dat schade lijke gassen of vloeibare en vaste stof fen in de lucht of het water worden geloosd. Tevens zei de minister, dat het onjuist zou zijn de chemische ïn- ustrie als een dreiging voor het wel zijn van dit land te zien. Integendéel, zo betoogde hij, de chemie en de in dustrie, die daarop is gebaseerd, zijn van immens 'belang voor ons welzijn. In dit verband wees hij op de moder ne geneesmiddelen en op de kunst meststoffen, die door deze nieuwe fa briek van de Esso zullen worden ge maakt. aammmwwmm 6 UUR GE MUWWVWUVMAA/M( 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? dan naar „IRIS" bloemenkiosken STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke daq geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. Er is een opvallend kwaliteitsverschil in de discussie over de consequen ties van steeds verder uitdijende en ingrijpende industrieën. Met name ook in de pers. De mensen die vraagtekens plaatsen bij een onbe lemmerde vlucht van de industrie en zich zorgen maken over allerlei aspecten, die dit met zich brengt voor het leefmilieu, zijn in allerlei geledingen en deskundigheid in de weer om hun argumenten te staven. In het artikel hiernaast kan men bijvoorbeeld lezen hoe al die ver schillende mensen aan het werk zijn geweest om hun visie tot gelding te brengen in de Progil-affaire te Am sterdam. Het doet dan ook wat ko misch aan als de directeur van Es- so-Chemie hef o.a. heeft over ..een zijdige" argumentatie. Te meer om dat bij de onbekommerde voorstan ders van steeds meer industrie waar maar plaats is, ternauwer nood van argumentatie gesproken kan worden. Dat een krant als De Telegraaf alleen maar oog heeft voor de onderne mersbelangen, hun investeringen en winsten, kan toch niemand verba zen. Maar ook een krant als het Al gemeen Dagblad schijnt nog maar moeilijk te kunnen begrijpen, wat de wezenlijke zorgen van de tegen standers zijn. Vorige week althans probeerde het hoofdredactionele commentaar' van dit blad het weg stemmen van Progil te verklaren uit een .ouderwets wantrouwen te gen de industrie in het algemeen". Het A. D. meent dat.allerlei krin gen" nog niet aan een omschakeling in denken en handelen toe zijn, die de nog jonge industrialisatie van ons land vereist. Hoe men verder ook mag denken, pro of contra, dit is gewoon flauwekul. Het is een niet zo intelligente poging om hen die in de contramine zijn een stempeltje .achterlijk" op te drukken. Wij willen best nog eens herhalen, dat geen redelijk denkend mens tegen industrialisatie is. Maar ook dat er nu vragen rijzen als: hoever kun je gaan zonder het leefmilieu ter plaatse onherstelbaar te verpesten, en nog principiëlerwelk doel streef je met dit alles na en welke offers breng je daarvoor? Is het niet zo dat het welzijn van een gemeen schap op een gegeven moment in conflict kan komen met de naar ho gere produkiiviteit en steeds meer expansie strevende industriëlen en dat het dan dubieus wordt om te spreken over de „hogere materiële welvaart" die deze industrieën met zich brengen voor de werknemers? Ook de werkgelegenheid is niet altijd een sluitend argument, zeker niet als we aan de automatisering van de toekomst denken. Als men deze en andere bedenkingen afdoet met manoeuvres om de vra genstellers weg te zetten als een soort wereldvreemde mannetjes die met geitewollen sokken aan en op sandalen in de duinen vlindertjes vangen, dan blijkt men te dom om de vraagstelling te begrijpen, óf men gaat gewoon uit van de alleen zaligmakende dadendrang van de ondernemers. Dat mag, maar je moet het dan wel zeggen. A. H. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENT1LIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a MAASKANT BEHANGSEL uitóOOxortm, «ra» behangfU, im thuitbeMorgd.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1