kom Boven Italiaanse rechter staat: „De wet is gelijk voor allen..." VANREEUWIJK Onrechtvaardig Advocaten-protest Janboel Hervorming B. en W. willen kraamtarief op 70 gulden per dag stellen ...overtuig u Beter... mooier., goedkoper... DE HAVENLOODS DONDERDAG 22 MEI 1969 S'dam 21 nu... beduidend goedkoper „DE WET IS GELIJK VOOR ALLEN". Dit staat in vergulde letters te lezen boven het hoofd van de rechters in de rechtszalen van Rome. Daarboven een crucifix van flinke afmetingen. De zalen zien er over het algemeen weinig opwekkend, oud en min of meer verwaarloosd uit. De buitenkant van het gebouw, het Palazzo di Giustizia, doet anders vermoeden. Meermalen ben ik naar de Tribu- nale gegaan om naar strafzaken te luisteren. Het machtige gebouw aan de andere zijde van de Tiber is een bijenkorf waar in de porta len en wandelgangen, in vestibules en rechtszalen altijd wel wat te zien valt. Elke keer als ik er kwam vond ik het weer de moeite van het kijken waard, meer nog van het kijken dan van het luisteren, want de woorden van gedaagde, officier van justitie, rechter en advocaten waren niet steeds ge makkelijk op te vangen. Weer zie ik de kleine zaal voor mij waar ik vaak luisteren ging, waar op het podium achter een indrukwek kende tafel uit de vorige eeuw, mpt een half vergane scheve leeslamp met groen zijden kap, de heren in toga zaten die naar het scheen alles verveeld over zich lieten komen, maar desondanks terdege bleken op te letten en soms plotseling met op merkingen of vragen kwamen. De of ficier van justitie 2fat te tekenen of maakte een praatje met de bode, al les heel gemoedelijk. De scriba met donkere bril diep over zijn papier ge bogen op zijn hoge katheder. Vóór mij, tegenover het podium een tafel met stoelen waar de advocaten had den plaatsgenomen of kwamen plaats- Een bedeesd en bleek volkskind werd binnengeleid tussen twee cara binieri met grote sabels en grote snor ren, als figuren uit een klucht. Het arme kind werd, alvorens de zaak begon, omhelsd door een weinig be lovende figuur. Zij moest voor de rechter verschijnen omdat ze met haar amante was gaan leven. Zo'n kind en dan een amante, dacht ik. Ter verdediging voerde zij aan dat ze weggelopen was omdat haar man haar niet kon onderhouden. De zaak werd enige tijd onderbroken om haar de gelegenheid te geven haar baby te voeden. Zij kreeg twee maanden en werd snikkend wederom tussen de besnorde dienaars der wet wegge leid. Toch onrechtvaardig zowel amante als echtgenoot kan vrije lijk verder zijn gang gaan zonder zelfs maar te zijn ondervraagd terwijl op haar zonder meer de wet toegepast wordt. Laat anderen zich maar afvra gen hoe U nu weer een nieuw tapijt kon aanschaffen, U weet dat U veel meer met Uw geld kunt doen, door tijdens deze voordelige aanbieding te ko pen. Nu verkopen wij een prachtige partij kamerbreed nylon tapijt van een bekend merk (waar van wij de naam niet mogen noemen). Liefst 400 cm breed, in 8 mooie kleuren, vastgestelde verkoopprijs 109.-, met kleine schoonheidsfoutjes nu per me ter voor nog géén zeven tien tjes. Civiele zaken worden altijd met ge sloten deuren behandeld en daarvan heb ik er dus geen kunnen bijwonen. Toen ik vroeg wa&r ik strafzaken van minderjarigen kon bijwonen verwees een gerechtsdienaar mij naar een tribunale op een ander punt in de stad en voegde er aan toe, dat als een zaak ,,contro la moralita" was ik er niet bij zou mogen zijn Ik vroeg mij af wanneer in deze stad iets tegen de zedelijkheid geoordeeld werd en toog op weg. Na twee vergeefse rei zen door de stromende regen bleek overigens, toen ik zelfs de president gesproken had om mijn belangstel ling te motiveren, dat zaken van min- derjarigeri altijd met gesloten deuren behandeld worden. Toen -ik later weer naar de tribu nale ging wachtte mij een verras sing. In de omgeving van het Paleis van Justitie trof ik vele politieman nen aan in jeeps en diverse hoge func tionarissen, die daar kennelijk met een speciale bedoeling postgevat had den. Op de Piazza Cavour was er meer dab gewone drukte en toen ik een kijkje ging nemen bleek daar een protestdemonstratie aan de- gang te zijn. Van wie? Van de „Nationale As sociatie van Magistraten" en van de „Orde van Advocaten van Rome." Waarom protesteerden deze mensen? (Op deze zelfde dag werd de „Inau- gurazione del Nuovo Anno Giudizia- rio" gevierd, de officiële opening van het nieuwe justitiële jaar. Dit speel de zich af aan de andere zijde van het gebouw bij de hoofdingang.. Maar daarover straks meer). Het Palazzo di Giustizia in Rome. kamerbreed nylon tapijt 400 cm breed U de maat kamers mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze partij kamer breed nylon merktapijt, 400 cm breed, in 8 mooie kleuren, o.a. brons, naturel, rood, geel, groen, enz. per meter ■m Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best De dag ce assemblea" nogal heftig verlopen. Deze assemblea was georganiseerd vanwege de crisis die al jaren aan de gang is in de gerechtelijke wereld en die veroorzaakt wordt (om een van de kranten te citeren) door de „structureel afgeleefde en functioneel aamborstige gerechtelijke organisa tie". De hoofdoorzaak van de slech te toestand bij de Italiaanse justitie en de „toestand van onverdraag zaamheid en frustratie die langza merhand het gehele maatschappelijke verband vergiftigt", ligt voor de pre sident van de „Nationale Associatie van Magistraten" in het gebrek aan coördinatie tussen de magistratuur als orde en de andere gezagsorganen van de overheid. De burger, en in het bijzonder de minder welgestelden en de arbeiders, dienen, aldus déze zegsman, de ze kerheid te hebben dat er recht spraak is waarvan de kosten niet on mogelijk hoog liggen, en waarbij de verdediging efficiënt is en niet selec tief al naar de financiële draagkracht van de cliënt. Over deze en aanver wante zaken had zich een heftige dis cussie ontwikkeld en de gemoederen waren langzamerhand al aardig ver hit geraakt, aangezien er ondanks de algemeen gevoelde bezwaren en on genoegens in de vergadering verschil lende partijen het op diverse punten niet met elkaar eens waren. Toen er dan ook gestemd moest worden over de dagorder die uitgege ven zou worden en geen van de beide gepresenteerde de meerderheid bleek te halen, werd het een janboel of, om wederom een krant te citeren, een „confusione indescrivibile" (een onbe schrijfelijke verwarring): „ondanks de pogingen van de voorzitter om de rust te herstellen klommen groepen advocaten op hun stoelen en tracht ten met luider stem het geschreeuw van hun tegenstanders te overtref fen." Toen voorgesteld werd een tweede vergade'ring te beleggen voor de volgende morgen (dus op de dag van de inauguratie) werd er gescan deerd grappenmakers! Grappenma kers!" geroepen in de richting van de voorzitter, hetgeen onmiddellijk beantwoord werd met „Fascisten!" terwijl weer anderen riepen: „Dat wordt morgen een vergadering van communisten!" „Ga naar Rusland!" Toen brak volgens een krant het gevecht los. Advocaten met tegenge stelde ideeën wierpen zich woedend op elkaar en stompten en schopten el kaar als razenden, terwijl anderen probeerden de kalmte te herstellen. Iemand schreeuwde hevig geëmo tioneerd door de microfoon: „Colle gae, komt tot 'bezinning! Schande, schande!" Na afloop wiste menige ad vocaat zich de bloedende neus af." Nadien spraken de communistische en daarmee sympathiserende advoca ten van „agressie uitgelokt door ac tivisten van de Missini (neo-fascis- ten) die'er bij geroepen zijn om de advocaten van rechts te helpen"; de overigen van „botsingen uitgelokt door de oproerigheid van protesteren de collegae en door de activisten van uiterst links." De dag daarop, dus op de dag van de officiële inauguratie van het nieuwe justitiële jaar, was de tweede vergadering belegd, voorafgaande aan de door dezelfde associaties be loofde „contro-inaugurazione", als een „politieke dwangmaatregel" nood zakelijk geacht om gedaan te krijgen dat de hervoitningen op justitieel ge bied niet nog weer op de lange baan geschoven zouden worden Op deze tweede vergadering waar bij beide bovengenoemde groeperin- gen aanwezig waren, werden beide dagorders bijna unaniem aangeno men. Op het moment dat bij de hoofd ingang van het Paleis van Justitie de officiële opening een aanvang nam, verschenen aan de zijde van de Piaz za Cavour magistraten en advocaten die aan de vergadering hadden deel genomen met borden waarop o.a. stond: „Rechtvaardigheid!" „Zes jaar om gerechtigheid te krijgen". „Drie appels, drie jaar." Op de Piaz za Cavour waren anderen reeds aan wezig die tegen het protest zouden protesteren. Zij ontvingen de nieuw verschenen collegae met vlugschrift jes en vijandig geroep. Er werd ge twist, over en weer beledigd, de po litie moest tussenbeide komen en in tussen wisselden op een podium „niet toevallig met rood gedrapeerd" talrij ke sprekers elkaar af „om de rede nen van hun onegenoègen ten aanzien van de gerechtelijke administratie kenbaar te maken." Intussen was de officiële opening begonnen. Trompetgeschal van een piket van de carabinieri in gala-uni form om het Hoofd van de Staat, pre sident Saragat te verwelkomen, even als magistraten in cappa van herme lijn en rode toga's en hoge politieke, militaire en kerkelijke autoriteiten. In het verslag over het afgelopen jaar werd ook hier gesproken over de crisis en de noodzaak van een „be ter benutten van de rechters." Een Romeinse krant haalde aan hetgeen president Saragat reeds in 1965 gezegd had tijdens een gedenkwaardige toe spraak over de situatie bij de Italiaan se justitie, nl. dat de moeilijkheden hun oorsprong hadden in armzalige of nu... beduidend* goedkoper Wie het over een werkelijk mooie loper heeft, bedoelt al tijd een loper van smyrna, om dat de rijkheid en de prachtige kleuren van smyrna nu een maal onovertroffen zijn. Een grote fabriekspartij 1e keus smyrna tafellopers, in prachtige dessins en kleuren, gaan wij nu verkopen voor prij zen die ver onder de normale smyrna Tafel loper 30x100 cm 30x150 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze 1e keus smyrna tafellopers, in 4 verschillende maten, voor onvoorstelbaar la ge prijzen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, b nu... beduidend goedkoper Om tijdens de camping nét zo lekker te slapen als thuis in Uw eigen bed en om een on verwachte logé een prima slaapplaats aan te kunnen bie den- zijn deze opklapbare veertjesbedden de oplossing. Komfortabele rustbedden, ge makkelijk op te bergen en mee te nemen in de wagen, de pri ma kanvas loper verend opge hangen, het hoofdeinde ver stelbaar en rondom versterkt door een speciale bandnu voor nog géén negentien gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze Camping afdeling, tweede etage deze handige en komfortabele veer tjesbedden, het hoofdeinde verstelbaar, in blauw, 70x190 Kompleet polyaether ma- 32.80 Elke vrijdagavond tot 9 Ook maandagmorgen Géén tel. of schrift, best. Veen. bevestiging van ambtsdragers, zondag n.m. 5 uur ds. 1. W. Penning van Zoetfermeer Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103). zondag, v.m. 9 en 10.30 uur, ds. H. J. Hiphagen van Arnhem, zondag n.m. 5 uur geen dienst. Kethel Dorpskerk zondag n.m. 7 uur ds J. C. van Veen. gemeenschappelijke dienst met Ned. Herv. Gemeente. Magnalta Dei Kerk (Albardastraat 69). zon dag v.m. 10 uur ds. C. van Zuylen. Als de kinderen heerlijk bui ten zijnnu of straks in de vakantie dan moeten ze een gemakkelijke, stevige broek aan hebben, een broek zonder wasproblemen voor Moeder. En dat zijn deze spijkerbroe ken van zeer solide blue de nim, met twee steekzakken, twee achterzakken, een watch- pocket en met eert grote om slag aan de pijpennu gul dens goedkoper dan normaal. irs, zondag n onvoldoende ruimten, ongeschikte middelen en werktuigen, onnodige formaliteiten, geringe vergoedingen, buitensporig tijd- en geldverlies." President Saragat is een algemeen geacht man (men zegt in Rome dat hij president geworden is omdat hij de enige senator is die niet corrupt is!). Op mij maakte hij inderdaad een integere indruk. Ondanks het feit dus dat zo wel overheid als rechterlijke macht over dezelfde problemen spreekt was er op die dag naast de Inaugurazione de contro-anauguraziene en wel omdat de protesterende magistraten wilden dat deze problemen nu eindelijk eens prioriteit zouden krijgen en onmiddel lijk opgelost zouden worden. Dat pre sident Saragat het protest niet gelaten heeft voor wat het was bleek hieruit, dat hij een dag erna het decreet-on dertekende tot instelling van een com missie speciaal voor de justitiële her vorming. N. SIEGERS _n ambtsdrE H. J. Riphagen. „De Goede Haven" (Westfrankelandsedijk 1). zondag v.m. 10 uur ds. W. F. M. Linde boom van Zwijndreoht, zondag n.m. 5 uur ds. C. van Zuylen. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29). zon dag v.m. 10 uur de eerw- heer C. van der Drilt van Berkel. zondag V.m. 5 uur ds. W. F. M. Lindeboom. Ned.Prot. Bond, Westvest 92. 10.30 uur. ds. J. W. Wery uit Rotterdam. Geref. Kerk (Vrijgem), Westvest 30. 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vink. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. Leer. L. Nieuwstraat 97. 10 en 17 uur ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente. Oranjestraat. 10 uur ds. A. Steinhart, bevestiging lidmaten. Oud-Katholieke Parochie. Dam. 10 uur. H. Mis, pastoor#rs. A. Smit. Hersteld Apostolische Gemeente. Stadhou derslaan. 9.30 en 16 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven 27. Apothekersdienst De dienst begint vrijdagsavonds om zes uur: apotheek Evers, Lange Ha ven 81, telef. 268242. apotheek Ke thel, Schiedamseweg 41f, telef. 269927. komsten 10 en 19.30 uur. leiding majoor en evr. Zuidema. Baptisten Gemeente. Gebouw Irene. 19.30 ir diens 12-16 jr. r. ds. 1 ebel, em. red. te Rotterdam, li el. 2e Pinksterdag 9 uur ds. Rebei. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene uur, ds. j. Jongerden uit Veenendaal. Gro- ?kerk 17 uur ds. Jongerden. 2e Pinksterdag 0 uur gebouw Irene. ds. G. H. van Kooten HERVORMDE GEMEENTE T Grote Kerk 9 uur ds. A. Ie Coq, 10.15 uur ds. H. J. Groenewegen, 17 uur ds. J. L. Jon gerden, Veenendaal, 19 uur ds. A. ie Cóq. Bethelkerk 10 uur ds. A. ie Coq. Opstandingskerk 10 uur ds: J. W. Zimmer- mvredeskerk 10 uur ds. J. G. Jansen. HERVORMDE GEMEENTE TE KETHEL Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons, 19 uur Herv. manc+ ric t r van Veen. uur ds. E. Verwaal. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze blue denim jongens- en meisjes spijker broeken, voor de leeftijd van 4 tot 16 jaar, stevige, prettige broeken, voor echte ter Meu- len prijzen. Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maandagmorgen open verpleging op niet-medische indicatie Op het kruispunt Horvathweg-Sta- tionsplein verleende de 48-jarige ad junct-directeur L. C. uit Brielle met zijn auto geen voorrang aan de auto, bestuurd door de 19-jarige M. V. Teneinde de botsende auto's nog te ontwijken, reed de 19-jarige distiila- teursknecht J. K. zijn auto het plant soen in, waardoor een velg met bui tenband werd vernield. De echtgenote van C. liep een hersenschudding op en werd naar de Dr. Noletstichting Ver voerd. Zijn auto werd totaal vernield. •Van de 46-jarige steigermaker H. J. van H. werd diens auto op de Broers- vest gestolen. De auto werd uitge brand teruggevonden op de Giessen- weg in Rotterdam. In verband met reinigingswerk zaamheden op de B.K. laan zal op woensdag 28 mei het gedeelte tussen de Vlaardingerdijk en Jacob Cats- straat van 13-17 uur verboden zijn voor parkeerders. Onder andere in de aanbiedingsno ta bij de begroting voor 1969 werd uiting gegeven aan de vrees, dat de exploitatie van het nieuwe gemeente ziekenhuis de eerste tijd door onder bezetting niet sluitend zal zijn. Ze kerheid daaromtrent kon eerst ver kregen worden, nadat bekend was welke verpleegprijzen mochten wor den berekend. De onderhandelingen met de Stichting Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (C.O.Z.) zijn in middels zodanig verlopen, dat in be ginsel de werkelijke kosten zijn aan vaard en wat nog belangrijker is mits deze zich niet uitstrekken over een al te groot aantal jaren in de verpleegprijzen mogen worden ver disconteerd. Het tarief bedraagt per verpleeg- dag le klas f 140.25, 2e klas f 102, 3e klas f 86.40, kraamvrouwen op niet' medische indicatie le klas f 140.25, 2e klas f 102, 3e klas f 79.05, plus f 39.75 voor babies. Het is echter ge bleken, dat het tarief 3e klas op moeilijkheden stuit, omdat dit ruim het dubbele bedraagt van het norma le kraamtarief: f40 voor moeder en f 20 voor de baby. Dit zal leiden tot daling van het aantal bevallingen in het ziekenhuis en daardoor ook tot moeilijkheden in de opleiding van verpleegsters. Er is gezocht naar een oplossing voor dit probleem. On danks de moeilijkheden zouden B. en W. toch willen vasthouden aan het aanvankelijk uitgangspunt, dat het ziekenhuis in beginsel met een slui tende exploitaite moet werken. De commissie voor het gemeente ziekenhuis 'heeft zich inmiddels ern stig beraden op dit probleem. Het is duidelijk, dat op zeer korte termijn een eventueel voorlopige be slissing moet worden genomen. Ten einde uit de impasse te geraken heeft de commissie geadviseerd het tarief te stellen op f 45 per dag voor de moeder en op f 25 per dag voor de gezonde baby, zodat in totaal f 70 per dag verschuldigd is. Voorts zou de vergoeding voor het gebruik van de verloskamer moeten vervallen. Dit tarief wijkt dan niet of nauwe lijks af van de bedragen, verschul digd bij opname in het Holy-zieken- huis of rie Dr. Nolet-stichting. Uit gaande van 1.800 niet-medisch ge- indiceerde verpleegdagen op de kraamfdeling zou deze tariefstel ling leiden tot een exploitatieverlies van (maximaal) *f 90.000 (1800 x voor het gemeente ziekenhuis heeft tevens naar een de finitieve oplossing voor de geschetste moeilijkheden gezocht. Haar zeer Voorlopige gedachten gaan daarbij uit naar het stichten van een kraam kliniek in het bestaande kinderpavil joen van het gemeente-ziekenhuis. De aldaar heschikbare ruimte zou voor dat doel geschikt zijn. De kraamkliniek zou over vele diensten, tegen vergoeding op kost prijsbasis, van het gemeente-zieken huis kunnen beschikken (voeding, be- wassing, verwarming etc.). De leer ling-verpleegsters zouden tijdens hun opleiding enkele maanden, tegen be taling van de salariskosten incl. so ciale lasten aan de kraamkliniek kunnen worden uitgeleend en zou den in de kliniek aanwezig kunnen zijn bij het voor hun opleiding ver eiste aantal bevallingen. Vele vragen moeten echter nog worden beantwoord, voordat deze op lossing gerealiseerd zou kunnen wor den. Voorlopige, doch ongecontro leerde becijferingen wijzen uit, dat de kraamkliniek met een sluitende exploitatie-rekening zou kuftnen wer ken met een tarief van f 60 tot f 65 per verpleegdag (moeder en baby). Het plan voor een kraamkliniek lijkt een reële oplossing. B. en W. hebben dan ook de commissie voor het gemeente-ziekenhuis verzoch met de studie omtrent de mogelijk heid van een kraamkliniek de nodi ge voortvarendheid te betrachten Invoering van het lage kraamtarie van f 70 per dag voor moeder en ba by, zal-leiden tot een exploitatiever lies van raar schatting f 90.000 per jaar. De mogelijkheid blijft bestaan, dat het aantal verplegingen op de kraamafdeling op niet-medische in dicatie iets lager zal zijn dan hier voor als schatting is aangeno men. Dit betekent, dat niet per se een tekort van f 7500 per maand be hoeft te ontstaan. Ook is het niet on denkbaar, dat het „verlies" op de kraamafdeling voor een deel wordt gecompenseerd door „meevallers" op de door het C.O.Z. aanvaarde kosten. Het verlies zal mits de pe riode, gedurende welke dit optreedt, niet al te lang wordt gedekt kun nen worden uit de in de afgelopen jaren gevormde exploitatie-reserve. Om al deze redenen lijkt het B. en W. verantwoord om in afwachting van een definitieve oplossing voor de geschetste moeilijkheden, waarbij B. en W. in de eerste plaats denken aan de stichting van een kraamkli niek een kraamtarief van f 70 per dag te hanteren en het verlies, dat hieruit voortvloeit te zijner tijd te dekken uit de exRloitatie-reserve van het gemeente-ziekenhuis. Klassieke HANGVITRINE 80x65 cm in noten uitvoering

De Havenloods | 1969 | | pagina 21