3,50 Werkloosheid zoals Thomassen die ziet, riekt naar een mythe P De vrijheid gaat in het groen Bij het Beursplein een nieuwe afdeling met kelderprijzen. Daal de prijzentrap af, Uw voordeel tegemoet. prijzentrap Steeds nieuwe koopjes b.v peek cloppenburg GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN Zalig de armen van geest DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 MEI 1969 Denim jongensshorts maat 116 (kleine stijging per maat) „De grond wordt letterlijk onder je voeten weggegraven". Een uitspraak van prof. ir. H. Pouderoyen, voorzitter van het actie comité „Leefbare Delta", dat opgericht is naar aanleiding van het plan 2000 Plus van de gemeente Rotterdam, inzake de toe komstige ontwikkeling van haven- en industriegebieden in de noordelijke delta. In zijn bungalow in Oostvoorne merkt prof. Pouderoyen in het dagelijks leven docent motoren aan de K.M.A. te Breda op: „Natuur lijk hechten wij veel waarde aan de ontwikkeling van de industrie en het bevorderen van de werkge legenheid. We hebben de industrie nodig. Er is echter by het opstellen van de Rotterdamse plannen te weinig rekening gehouden met an dere aspecten van de welvaart: met name de verslechtering van het leefmilieu. De Rotterdammer heeft binnen een straal van 20 km. 2,5 m2 „groen" tot zijn beschikking. In Utrecht is dit cijfer bijna 20 maal zo groot. „Deze 2.5 vierkante meter is net ge noeg om je doodskist op te zetten", al dus dr. M. J. Adriani. directeur van het biologisch centrum „Wevers Duin", dal zich voornamelijk bezig houdt met het oecologisch onderzoek (d.i. het samenstel van levensge meenschappen en hun milieu). Dat recreatiemogelijkheden van essentieel belang zijn, vooral in hoog geïndustrialiseerde gebieden, behoeft nauwelijks enige toelichting. Er doen zich in deze centra specifieke' ziekte verschijnselen voor, om nog maar te zwijgen over het feit dat psychische stoornissen toenemen naarmate de verstedelijking voortschrijdt. Het is dus van maatschappelijk be lang deze fouten te corrigeren. Re creatie is hiervoor één der remedies. nu... beduidend goedkoper Het is niet te hopen dat vader pech krijgt met z'n auto maar 't kan gebeuren en dan is 't veel minder erg als hij goed gereedschap heeft. Zeker kan hij een auto crick niet missen en is vaderdag geen leuke gelegenheid er een te geven. Auto schaarcrick, uit de serie van meer dan f.20.--, in zware uitvoering, met brede voet, to taal belastbaar gewicht liefst 1.000 kg, maximale hoogte 32 cm, minimale hoogte 15 cm, kompleet met slinger, voor nog géén dertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze auto schaar- cricks, in solide uitvoering met brede voet, belastbaar gewicht liefst 1.000 kg, kompleet met slinger Elke vrijdagavond Het is waar, er worden recreatiege bieden aangelegd, maar het is nodig om naast deze kunstmatig aangelegde terreinen over onversneden natuurter reinen te beschikken. „Stiltereserva ten" zou men ze kunnen noemen. Re creatie betekent niet voor niets her schepping; het moet de sluier van de omgeving doorbreken. De vrijheid gaat in het groen gekleed. Maatschappelijk nut Maar niet alleen voor recreatie is een gebied met een plantengroei zoals die op Voorne te vinden is bijzonder belangrijk. het aantal soorten op Voorne is bijna vijfmaal zo groot als in de rest van ons land; het aantal zeldzame soorten zelfs 13 maal ook wetenschappelijk gezien is dit gebied van onschatbare waarde. Over natuurbeschermers wordt nog al eens gedacht aan „de-man-met-de- rugzak-en-de-kijker", die 's morgens vroeg opstaat om plantjes en vogel tjes te bekijken. Maar dr. Adriani maakt duidelijk dat wetenschappelijk biologisch onderzoek wat overigens niet alleen bestaat uit het observeren van plantjes en vogeltjes ook maat schappelijk gezien bijzonder nuttig is. Het analyseert natuurwetten, die aan het bestaan van levensgemeenschap pen ten grondslag liggen. Bacteriën hadden reeds een eeuwenlang bestaan achter de rug voordat Pasteur ze ont dekte. Men kan dus veronderstellen dat in de nabije toekomst de weten schap deze natuur voor haar onder zoek nodig heeft. Men mag daarom 't karpet niet achter zich wegknippen!! „In de afgelopen 50 eeuwen", zo ver telt dr. Adriani", heeft de mens de natuur een geweldig grote heffing op gelegd. Men moest de natuur deze heffing opleggen, als men denkt aan voedselvoorziening en aan hetgeen wat hem van het andere leven onder scheidt: zijn culturele aspiraties. Door ontbossing zijn hele gebieden tot ontoegankelijke woestijnen geworden. De erosie, met zijn vernietigende greep, heeft in die gebieden vrij spel gekregen." Voedselvoorziening In een publikatie schrijft de heer Adriani dan ook: „Men moet grote ernst maken met de agrarische pro- duktie, in het bijzonder in die streken van onze aarde, waar deze vergroot kan worden. Vele ontwikkelingslanden houden rijke mogelijkheden in zich besloten. Deze dienen beheerst te worden gebruikt, met eerbied en be- grip voor de daar aanwezige mens en zijn cultuur en met open oog voor de ons pijnlijk goed bekende risico's van milieubederf door niets ontziende ni vellering, resp. overmatige dosering van hulpmiddelen, met name bestrij dingsmiddelen. Op de door de UNESCO georgani seerde, te Parijs gehouden „Biosfeer- conferentie", is gebleken hoeveel be lang men tegenwoordig hecht aan een verantwoord natuurbeheer. Deskundi gen uit 34 landen waren unaniem van mening dat oecologische kennis sterk bevorderd dient te worden. Nederland kan hierbij internationaal gezien een belangrijke bijdrage leveren, wegens het niveau van kennis dat hier is be reikt. Om dit niveau te handhaven en te verhogen, mogen gebieden als Voorne niet ten prooi vallen aan een industriële expansie, waarbij louter en alleen met economische motieven rekening wordt gehouden. „Maar ook ongeacht de gevaren met betrekking tot het leefklimaat moet ik twijfelen aan het sociaal-eco nomisch rendement", zegt prof. Pou deroyen. „We kennen de opdracht en daarmee het uitgangspunt die tot het Harrisrapport (studierapport inzake de ontwikkeling van haven- en indu strie in het deltagebied) hebben ge leid niet, maar ik heb het idee dat men volstaan heeft met de vraag: „Industrie wat wil je?" En dit is toch zeker onwetenschappelijk te noemen. Nu zijn niet alle aspecten aan de orde gekomen. Op zijn minst had men toch uit kunnen gaan van een vraag zoals b.v.Welke industrieën kunnen hier nog plaats vinden en welke indu strieën zijn voor ons land van belang. Of: Hoe moet de industrie in Zuidwest Nederland gepland worden, zodat de hoogste opbrengst verwacht kan wor den aan geld en werkgelegenheid, naast de grootste garantie voor een gezond leefmilieu. Werkloosheitismythe Werkeloosheid, zoals Thomassen die ziet, ruikt naar een mythe", gaat prof. Pouderoyen („Ik ben maar een motorenmannetje") verder. „Dezelfde mythe waarover gespro ken wordt in het boekje „De magere jaren" van J. van Beishuizen. Het is de erfenis van het verleden, van de jaren '30. Dit drukt een stempel op ie dereen die deze tijd heeft meege maakt. bedreigd landschap bouwgebieden, die zonder een behoor lijke watervoorziening niet kunnen be staan, ook al is de inlaatplaats van water nu bij Krimpen gelegen. Is Rotterdam wel zo geschikt? Gulf vindt van niet. Zij laat 300.000 tonners olie brengen naar Bantry Bay. een ei land voor de Ierse kust. De olie wordt dan op „kleine" 100.000 ton metende tankers overgeladen, die naar de di verse Europese havens koers zetten. Dus ook naar Rotterdam, waar voor deze schepen de geulen diep en de ha vens groot genoeg zijn. „We voelen ons genomen", zegt Prof. Pouoeroyen. „Aan de ene kant de tweede nota Ruimtelijke ordening, aan de andere kant dit. Artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening staat aan de gemeenten toe om te an ticiperen, maar er wordt overrompe- lingstaktiek gebruikt. De R.O. is aan de kant gezet, dat is geen fair play. De mensen in de betrokken gebieden zijn volledig apathisch geworden. Men gaat er van uit dat er toch niets aan te doen is. B. en W. van Rotter dam delen de lakens uit. Vele voor beelden zijn hiervan te geven. Tijdens de behandeling van Rijnpoort in de Rotterdamse Raad merkte B. en W. van deze gemeente op: „Naaldwijk zal wel bezwaren maken.... een wijzi ging van het streekplan Westland zal nodig zijn." De 2e Nota Ruimtelijke ordening? Nee, we voelen ons geno- E. J. DE WOLFF nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevende plakplas- tic tovert U, zonder punaises, zonder lijmweer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prullemanden, enz. Zelfklevend plastic, dat U in een ommezien aanbrengt, waar U wilt.... verkopen wij voor nog géén gulden per meter. Vraag map met belangrijk docu- mentatie-materiaal over wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie- map GEHEEL GRATIS adres Schrijf op uw enveloppe „MODERN" antwoordnummer: 1938 Rotterdam. Geen postzegel opplakken. Want hier liggen de feiten: zelfs als men uitgaat van de cijfers van de commissie Tilburg, die o.a. heeft uit gerekend hoe het met de werkgele genheid zou staan in 1990, als de groei van de havens nu zou worden beëin digd, dan rog is deze kwantitatief vol ledig gewaarborgd. Een geschatte werkgelegenheid voor 528.000 werkne mers tegenover een beroepsbevolking van 506.000 uit natuurlijk accres. Ter wijl in dit gebied nu al van een over spannen arbeidsmarkt gesproken kan worden. Hoe vreemd 't ook moge klinken, ik heb het idee dat alles teveel in het emotionele vlak wordt getrokken. Men denkt te weinig Europees en te veel nationalistisch. Ze zien België nog als buitenland. Dit laatste is na melijk de enige verklaring die ik kan geven op de vraag waarom men zich niet wat meer op b.v. de Wester- Schelde, richt. En van dit chauvinisme wordt door de grote buitenlandse be drijven handig gebruik gemaakt. De betrokkenen worden gewoon tegen el kaar uitgespeeld. Sterke troeven Rotterdam heeft sterke troeven. Een goede waterweg, grote haven en de investeerders staan er op de stoep. Maar toch moet wel even worden op gemerkt dat die haven dan wel erg groot mag zijn, maar dat de toe gangsgeulen tot die havens een bij zondere diepte behoeven voor de z.g. mammoettankers. De wendbaarheid van deze reuzen is overigens bijzon der gering deze mammoeten heb ben 7 km nodig om af te kunnen rem men en dit zal in het Nauw van Ca lais wel eens op moeilijkheden kunnen stuiten, dan wel de veiligheid van het scheepvaartverkeer verminderen. Verder verlangen deze schepen zoals gezegd niet alleen een grote maar ook een diepe haven. De Rotterdamse ha vens dienen dus op grote diepte te worden gebracht en de toegangsgeul naar de Waterweg zal dan aanzienlijk moeten worden uitgebaggerd. Dr. Adriani vertelt dat de verzilting aanzienlijk zal toenemen als men zal overgaan tot deze uitdieping. Volgens cijfers van Rijkswaterstaat mag men aannemen, dat bij iedere meter ver dieping van de geul de verzilting tot de derde macht zal worden verhoogd. Vóór de bevolking kan dit tot onaan genaamheden leiden; men zal bijzon dere voorzichtigheid in acht moeten nemen met betrekking tot de tuin- plak- plastic Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij dit plak-plastic, in diverse dessins, 45 cm breed, in coupons van 214 en 5 meter, per meter. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Ctén tel. of schrift, best 'k Zou me kunnen indenken dat ie mand dit na Pinksteren niet zo'n goed opschrift vindt. Beter klinkt: zalig de rijken van geest. Goed. dat ben ik met u eens als ik ervan ma ken mag: zalig de rijken van Geest. Want om die hoofdletter gaat het natuurlijk. Rijk van Geest kan best samengaan met arm van geest, vol gens de Bijbel. U weet misschien dat wat hierboven staat de eerste zaligspreking uit de Bergrede van Jezus is. Zo staan deze woorden in het evangelie naar Mattheus. Lukas heeft ze iets anders, nl. zalig zijn de armen. Hieruit zou kunnen blijken dat de nadruk meer valt op het arm zijn dan op het woordje geest. Zalig die zich hun armoede bewust zijn, zou je kunnen vertalen. Niemand wil arm zijn. We zijn alle maal bang voor de dood. maar misschien zijn we nog banger voor armoede. We herinneren ons honger en werkloosheid. Dat woord va" zus kan ons dan in de eerste plaats iets anders leren. Niet dat we de a.-- moede moeten gaan verheerlijken, want dat doet de bijbel nergens. Maar we moeten er ook weer niet zo bang voor zijn. We zullen de ar moede, vooral van hen die werke lijk arm zijn, moeten bestrijden, maar we zullen zelf ook niet meteen in paniek moeten raken wanneer onze welvaart nu ineens niet meer de stijging zou voortzetten zoals wij dat gewend zijn. Toch zit er nog iets meer in dit woord je „armen". Wanneer wij rijke of goedgesitueerde mensen een ca deautje moeten geven raken we vaak in verlegenheid. Wat valt er nog te geven? Die mensen hebben immers alles al. waarmee zijn ze nog blij te maken? De armen die Jezus op 't oog heeft zijn mensen die nog blij te maken zijn. Het kunnen mensen zijn die van alles hebben, maar die tegelij kertijd hebben leren inzien dat dat allemaal niet zoveel is. als het er op aan komt. Van de verloren zoon staat in het evangelie dat zijn weg in dat vreemde land een dieptepunt be reikte toen hij „begon gebrek te lij den". Maar dat dieptepunt was meteen het keerpunt. Een mens die z'n werkelijke armoede van geest ziet, ontdekt het nulpunt van zijn le- veen. En dat kan meteen een keer punt worden. Hij gaat dan al z'n voortreffelijkheden en ideeën wan trouwen. Hij wedt niet meer op zichzelf, op zijn krayht of wat hij ook heeft. Hij is arm geworden. Dat bedoelt Jezus. Zalig de mensen die het afgeleerd hebben op zichzelf te vertrouwen en die het nu ergens anders vandaan gaan verwachten. Arm van geest kan dan worden ver langend naar Gods Geest, 't Merkwaardige is dat Jezus eraan toevoegt: want hunner is het Ko ninkrijk der hemelen. D.w.z. die ar men zijn op een heel andere manier schatrijk. Niet uit te drukken in een voordelig banksaldo of in bezittin gen van dingen die voorbijgaan. Maar bekend bij die mensen zelf en bij God. MEDEMENS Fietsen en brommers uit reizigerstrein Op 1 juni wordt er een belangrijke wijziging voor het rijwiel- en brom fiets-vervoer ingevoerd. Vanaf die da tum worden rijwielen en bromfietsen uit de reizigerstreinen geweerd. Dit houdt onder meer in dat slechts op 44 grotere stations in Nederland aanna me en aflevering mogelijk is. Men moet rekening houden met een ver- voersduur van 2-4 dagen. Voor Rotter dam en omstreken betekent dit dat aanname en aflevering slechts moge lijk is te Rotterdam C.S. - Vlaardin- gen - Dordrecht en Gouda. Nadere in lichtingen op alle stations verkrijg baar. De Centrale Hervormde Jeugdraad te Rotterdam organiseert zaterdag 31 mei een avond in het Caland-lyceum met The Free en de Moonnight Ma re. De avond begint om 8 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij de Heuvel, St.-Laurensiplaats 5. Ze kosten vier gulden. Maak van uw vakantiereis I een droomreis.... Door nu nog enkele maanden als free-lance (steno-) typiste bij STENOTYP te gaan werken beschikt U straks over een aardige reissom. Inlichtingen: Groothandelsgebouw A5 Stationsplein 45 - Rotterdam Telefoon 010-113150

De Havenloods | 1969 | | pagina 11