kom Als we een goed terrein vindenverhuizen we" VANBEBSWITE Directie Ouwehands Dierenpark: ■overtuig u Beter... mooier., goedkoper.. Prestatieloop in Krimpen HONDA 'I DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 MEI 1969 nu... beduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Twee volwaardige bedden die de plaats innemen van één de oplossing voor allen die met ruimtegebrek kampen. Onderschuifkombinatie, geheel kompleet met 2 polyaether matrassen (stofvrij, licht in ge wicht) en 2 matrasdekken. De ledikanten zijn los van el kaar te gebruiken (een is voor zien van inklapbare beugels met wielen om gemakkelijk te verplaatsen). De matrassen hebben een doorgestikt bovenblad en zijn 10 cm dik. De gehele onderschuifkombi natie koopt U nu met f.40.- voordeel voor nog géén hon derdvijftig gulden. nu... beduidend goedkoper Louis XV-fauteuil. Bekleed met Dralon-Velours. Gecapitonneerde rug. ƒ285,— „Eigenlijk is liet zo, dat we veel liever met de hele dierentuin verhuizen dan dat we hier gaan uitbreiden. Men denkt wel, dat dit een dreigement is om zodoende pressie uit te oefenen, opdat we onze zin zullen krijgen, maar dat is echt niet zo. Wehebben hier een terrein van twintig hectare. Dat zou hier minstens veer tig hectare moeten worden. Als we gaan verhuizen willen we een terrein hebben van minimaal honderd hectare. We moeten tenslotte in de toekomst denken. Als we een geschikt terrein kunnen vinden, kunnen we de dierentuin heel anders opzetten. Dat is nu onmogelijk. Nu zouden we gedwongen zijn op de tra ditionele manier door te gaan." De jonge Krimpense sportvereni ging SVK, die onlangs het 500e lid kon inschrijven, houdt op 7 juni een pres tatieloop door een deel van Krimpen aan den IJssel. Het is de bedoeling dat deze stratenloop een jaarlijks te rugkerend evenement zal worden, waaraan iedereen kan deelnemen, die ouder is dan 8 jaar. Om SVK een steuntje in de rug te geven bij de or ganisatie van de eerste prestatieloop, heeft ons blad zijn medewerking ver leend bij de organisatie. De route van de Krimpense presta tieloop voert uiteraard voor een deel langs de prachtige sporthal Groenen- daal, die vorig jaar in gebruik is ge nomen. Start en finish van het 5 kilo meter lange parcours is bij sporthuis Pionier aan de IJsseldijk. Er zal in twee leeftijdsgroepen worden gelopen. De jeugd van 8 t.m. 14 jaar legt het parcours van 2V2 km éénmaal af in de gestelde tijdslimiet van 18 minuten. De groep van 15 jaar en ouder loopt tweemaal het parcours binnen de li- miettijd van 35 minuten. Ieder, die binnen de gestelde tijd de afstand heeft gelopen ontvangt een herinne ringsmedaille en een lintje. Bij de startplaats is er gelegenheid om zich te verkleden. Voor de school, die met het grootst aantal inschrijvingen uit dc bus komt. wordt een extra prijs be schikbaar gesteld. De start is op zaterdag 7 juni voor de junioren oei kwart voor elf (10.45 uur) en voor de senioren om kwart over elf (11.15 uur). Het inschrijfgeld bedraagt voor de junioren t.m. 14 jaar f 0,50, senioren vanaf 15 jaar f 1. Men kan zich laten inschrijven op de vol gende adressen: De Pionier, IJssel dijk, L. Poppelaars, Morgental 42. W. B. v.d. Star, Bogerd 32, C. Zondervan, Oude Tiendweg 27, C. J. Sangers, Ja cob Jordaenstraat 8 en P. Niehorster, Schepenstraat 2. allen te Krimpen aan den IJssel. Tot een kwartier voor de start is de inschrijving open. Hoofddealer voor gehele Rechtermaasoever Automobielbedrijf B. v. d. LELY Waterloostr. 137-145, tel. 130275-110524-372543 VIER KOREN CONCERT IN WILHELMINAKERK Vrijdag 6 juni wordt in de Wilhelmi- nakerk, Oranjeboomstraat Rotter dam, een vierkorenconcert gegeven. Aan het concert werken meeChr. ge mengd koor „Jubilate Deo" uit Som- melsdi jk-Middelharnishet Rotter dams Mannenkoor Apollo" beide on der leiding van Gerrit Zoom en het kerkkoor „Feijenoord", de gemengde zangvereniging „Asaf" beide onder leiding van P. J. H. Verroem en de brass-band van het Leger des Heils onder leiding van E. Maan. Orgelsoli en begeleiding Jan Bout. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. De directie van Ouwehands Die renpark in Rhenen, waarvan de 51 - jarige heer J. Baars, een van de directeuren, de spreekbuis is, heeft genoeg van de nu al meer dan der tig jaar durende strijd om meer ruimte. Eigenlijk staat het besluit al bijna vast: als men een goed ter rein ergens anders kan vinden, gaat de dierentuin verdwijnen van de Grebbeberg naar een park, dat zal beantwoorden aan alle moder ne inzichten op dit gebied. de men er in een oplossing te vinden. Het zwembad werd aangelegd, maar men bleef uiteraard zitten met het ruimteprobleem in het dierenpark zelf. „Dat zwembad heeft ons een mil joen gulden gekost", aldus de heer Baars. „Bovendien hadden we de oor logsschade gehad en de kosten van de uitbouw van ons park. Daardoor heb ben we toen een tijdlang niet zo heel erg hard geschreeuwd. Toch hadden we behoefte aan uitbreiding. Onze tuinarchitecten bleven ons adviseren nieuwe terreinen te kopen. Het ging tenslotte om de toekomst". De strijd om de ruimte dateert al uit 1934, toen Ouwèhands Dierenpark zo'n vijf jaar bestond. Toen reeds had de toenmalige directeur plannen voor uitbreiding. Eerst kocht hij een stuk grond, waarop een woning stond. Toen probeerde hij aan de westzijde van het dierenpark nieuwe grond te verkrijgen. Drie jaar onderhandelde hij met de dame, die de grond in haar bezit had, maar het lukte niet. Het ar gument van de eigenaresse van de grond was, dat hij al herrie genoeg op de Grebbeberg had gebracht. De oorlog, die ook aan het dieren park veel schade toebracht, legde de strijd om de ruimte een aantal jaren stil. In 1947 kreeg de gemeente Rhe nen een nieuwe burgermeester. De heer Ouwehand sr. sprate met hem over zijn problemen. Desnoods was hij bereid op het stuk terrein, dat hij op het oog had, een zwembad aan te leggen. Uiteraard had de burgemees ter van Rhenen daar wel oren naar en hij beloofde, dat hij de zaak zou opne men. Desnoods, zo stelde Hij, zou men over moeten gaan tot onteigening. TE LAAT Toen overleed de eigenaresse van de grond. „Dan sta je natuurlijk niet de volgende dag op het sterfhuis", zegt de heer Baars. „We hebben een half jaar gewacht. Maar toen waren we al te laat. De burgemeester, die inmiddels was opgenomen in het be stuur van de Stichting Het Utrechts Landschap, had onderhandeld met de erfgenamen en die Stichting. Als be stuurslid van die stichting heeft hij natuurlijk die belangen te behax-tigen, maar als burgemeester van Rhenen rnoest hij toch ook aan ons denken. Dat heeft hij niet gedaan". Dit dreigement bracht de eigenares se van de grond aan het schrikken. Terwijl de onteigeningsprocedure aanhangig werd gemaakt, verkócht zij de grond aan de Stichting Het Utrechts Landschap". Pas in 1954 de heer Ouwehand sr. was drie jaar tevoren overleden sprak de burge meester weer over het zwembad. De directie van het dierenpark kon een' stuk grond kopen. Plannen voor een zwembad werden gemaakt en voorge legd aan de Nederlandse Heidemaat schappij. Daar was men van mening, dat het stuk terrein niet geschikt was voor een zwembad. De burgemeester bleef echter aandringen, dat de direc tie van Ouwehands Dierenpark deze kans zou aangrijpen. Tenslotte slaag- NIEUWE OPZET De gedachte, dat het hele dieren park naar een andere plaats zou ver huizen, werd eerst als een lachertje opgevat. Men schatte de kosten op zes tot tien miljoen gulden en dan bleef men nog aan de voorzichtige kant. „Nu zegt men: ze vertrekken toch niet... zegt de heer Baars. „Ze kunnen het toch niet betalen. Maar dat.is be slist niet waar. Er is best een moge lijkheid te vinden om het te financie ren. En om eerlijk de waarheid te vertellen: ik voel nu veel meer voor een verhuizing. Op een nieuw terrein kun je een hele nieuwe opzet maken. Tien of vijftien jaar geleden dacht je niet in deze dimensies. We hebben ons altijd blind gestaard op de Grebbe berg en altijd gehoopt, dat we er een stukje grond bij konden krijgen". Ouwehands Dierenpark trekt per jaar zo'n 500.000 tot 600.000 bezoekers. Als de dierentuin gaat verhuizen, zal de gemeente Rhenen er echter niet failliet aan gaan, heeft de burgemees ter gezegd. „Dat klopt", zegt de heer 2 komplete slaapplaatsen In 1963 werd de zaak bijzonder nij pend. De Rijkspolitie deelde de direc tie van het dierenpark mee, dat men de auto's zou doorsturen, wanneer er niet snel een oplossing kwam voor het parkeerprobleem. Men had toen ruim te voor de stalling van 200 auto's. Er werd gesproken over een uitbreiding van tien hectare. De burgemeester van Rhenen beloofde de zaak op te ne men met de Stichting Het Utrechts Landschap. Tenslotte kwam men overeen, dat het Ouwehands Dieren park een terrein van twee hectare kon pachten om daarop een nieuw par keerterrein aan te leggen. „Het ge schikt maken van dat terrein heeft ons een ton gekost", vertelt de heer Baars. „Jaarlijks betalen we een pacht van f 3500. Laten we maar zeg gen, dat we daarmee de Stichting Het Utrachts Landschap, die zelf geen geld heeft voor het minimale onder houd een dienst bewijzen. Daar moet ik wel om lachen, maar goed". Op het vrijgekomen oude parkeer- terreintje kon men een nieuw giraf- fenhuis bouwen, maar daarmee zat de zaak weer propvol. De laatste zes jaar werd er voortdurend onderhan deld over een uitbreiding, maar steeds zonder resultaat. „Als je bij de overheid komt met een particulier in- nitiatief, dan schrikken ze", zegt de heer Baars een beetje bitter. „Het schijnt tegenwoordig gewoon onfat soenlijk te zij om een particuliere on derneming te hebben". Vorig jaar had de directie van Ou- wehands Dierenpark een onderhoud met de Stichting Het Utrechts Land schap. ,,Toen stelde men, dat wij nooit officieel contact hadden gehad met de stichting", aldus de heer Baars. ,.Dat is natuurlijk formeel juist, maar wij hadden al die tijd wel contact gehad met de burgemeester van Rhenen en die was tenslotte be stuurslid. Een vertegenwoordiger van het Staatsbosbeheer sprak toen voor het eerst over verplaatsing van het dierenpark. Men vond het zonde, dat we hier zo veel natuurschoon in be slag namen en men stelde voor, dat we maar naar de Flevopolder moes ten gaan. Dat was natuurlijk waanzin, want de meeste dieren gedijen niet op kleigrond. Baars. „We betalen per jaar 11.000 gulden vermakelijkheidsbelasting. Dat is een vast bedrag.: Wat dat be treft worden wij er misschien zelf be ter op als we gaan verhuizen. Je hebt best kans, dat we in een nieuwe vesti gingsplaats helemaal geen vermake lijkheidsbelasting hoeven te betalen. Dat hoeft Burgers Dierenpark in Arn hem ook niet, omdat men het daar uit toeristisch oogpunt al zo belangrijk vindt, dat men een dierenpark heeft". De verhuizing zal echter wel de nekslag betekenen voor vele bedrij ven, die zich langs de hoofdweg bij het dierenpark hebben gevestigd en die het vooral van het massatoerisme moeten hebben. Vooral wanneer de nieuwe rondweg om Rhenen gereed is, zal de huidige weg nagenoeg geen verkeer meer trekken als het dieren park verdwenen is. ERMELO? De heer Baars wil over de nieuwe vestigingsplaats nog niets zeggen. Wel, dat men het zoekt op de Noord- Veluwe en de Noord-oost Veluwe, waar al enkele terreinen zijn aange boden. De naam Ermolo is al geval len. „We hebben daar inderdaad een terrein bekeken", zegt de heer Baars. „Maar we hebben nog geen officieel conta'ct opgenomen met het gemeen tebestuur. Het is jammer, dat Ermelo al genoemd is, want zo ver zijn we nog lang niet". Ook over het tijdstip, waarop de dierentuin moet verhuizen en over de nieuwe opzet wil hij nog niet te veel zeggen. „Het kan nog wel een drie of vier jaar duren", zeg thij. „Maar we moeten in ieder geval verhuisd zijn voordat onze kinderen de leiding over nemen. We mogen ze niet met de er fenis laten zitten. De nieuwe opzet? We hebben wel ideëen, maar daar praat ik liever nog niet over. Die ideeën kunnen altijd nog veranderen. Laten we eerst maar eens kijken of we werkelijk een geschikt terrein kunnen vinden. De ijsberen in het dierenpark vormen steeds weer een voortdurende bron van vermaak. Elke vrijdagavond tot 9 uur open m Ook maandagmorgen optn Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze vlotte leacril stretch badstof kinderanklets, in leuk ribdessin en vele kleu ren w.o. bleu, rood, wit, geel, marine, enz. en de maten 23 - 38. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen optn Een vriendelijke lama het beest spuwde dit keer niet verlangend naar lekkere hapjes van een paar schoolkinderen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze onderschuif kombinatie bestaande uit 2 le dikanten in anthraciet uitvoe ring, 2 polyaether matrassen van 80 x 190 cm in goud en blauw en 2 matrasdekken. Deze voordelige aanbieding maakt het mogelijk om ineens meerdere paren van deze fijne badstofsokjes tegelijk te ko pen! Prima kwaliteit leacril stretch badstof kinderanklets, de idea le zomersok, fijn voor de va kantie. In vlot ribdessin en in vele leuke kleuren, nu voor een extra lage prijs. Op onze kleuter-afdeling, be neden, gaan wij parmantige meisjesjurkjes verkopen voor zulke lage prijzen, dat niemand er aan zal denken om zelf nog een jurkje te gaan maken. Er zijn vele schattige model letjes in streepjes, ruitjes en heel veel frisse uni-kleurtjes met applikaties. Deze klasse jurkjes van draion, terlenka of katoen, uit de prijs- series van 16.95, 14.95 en 11.95, nu met guldens voor deel. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze leuke kleuter jurkjes van draion, terlenka of katoen, in vele modelletjes en uni-kleurtjes, streepjes en ruit jes, in de maten 80 en 86 1 - 2 jaar). Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1969 | | pagina 17