'M 8,95 van een vaas thonlm De betekenis Twee teams van TSF kampioen in de districtscompetitie in 1968 meer zeeschepen in havengebied Schiedam PETRA VOOR VERONICA -s KINDEREN MAKEN MUZIEK OP NIEUWE DANKERS-LP Esso Nederland 50 bij De Hoop te water gelaten Goed concert van Chr. Mannenkoor Schiedam kan hegeerde promotie nu grijpen 6 S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 MEI 1969 ,,Wie langs het Emmaplein liep, kon in het plantsoentje een merk waardig, wat verwaarloosd ijzer achtig voorwerp zien staan. Zou een nieuwsgierige vreemdeling aan een ingezetene gevraagd hebben, wat dit object wel betekende, niet gemakkelijk zou hij iemand aan treffen, die het hem haarfijn kon vertellen. Het voorwerp stond er en hoe het er gekomen was, inte resseerde vrijwel niemand. Zo gaat het immers in zoveel plaatsen met zoveel dingen? Zij, die er zich al een mening over gevormd had den, verbonden het object met ko ningin Emma, naar wie toch ook het plein, het voormalige jokken- eiland" is vernoemd. Plotseling was de vaas, zo heet het object of ficieel, weg. Op het ogenblik is men namelijk bij Gemeentewerken druk doende haar in de oude luis ter te herstellen, en spoedig zal. zij weer prijken in het plantsoentje. Dit lijkt mij wel het geschikte mo ment de sluier van geheimzinnig heid, die over het voorwerp ligt, op te lichten." aldus de gemeente-ar chivaris, de heer G. v.d. Feijst in het gemeentelijk-voorlichtingsblad „Het Stadhuis Meldt." ,,Ik verzoek u dan in gedachten terug te gaan naar het jaar 1898. In dat jaar werd prinses Wilhelmina meerderjarig, zodat zij op 31 au gustus koningin werd. De golf van feesten, die over het land sloeg, liet ook Schiedam niet onberoerd. Dinsdag 30 augustus begon de pret om eerst op zaterdagavond 3 sep tember te eindigen. Vier en een halve dag feestvreugdeKom daar nu eens om! En een programma, dat klonk als een klok! Ik doe een greep: koraalmuziek, volksspelen, schittèrend vuurwerk", kinder feest op de Scholen", en „groote Allegorische Optocht", Muziek der D.D. Schutterij", kinderoptoch ten. teveel om op te noemen. En temidden van de uitbundige vreug de enige ernstige zaken: op 31 au gustus de ..Piechtige overdracht van de Fontein en den Heraldieken Leeuw aan het Gemeentebestuur", de eerste als herinnering „aan de zen feestdag", de tweede als herin nering „aan het Regentschap van H.M. de Koningin-Regentes" (bei de werden geplaatst in de Planta ge); op 1 september de Planting van een Linde, Tilia Dasistylla, op het Wilhelminaplein", aangeboden door de „inwoners der Gorzen" aan het Gemeentebestuur, En dan op dinsdagavond 30 augustus de eerste aanbieding.... u weet al wat er komen gaat, de aanbieding „van de VAAS op het Emmaplein. Van deze aanbieding die in Musis Sacrum plaats vond, staat in de Schiedamsche Courant een uitvoe rig verslag „Opgewekt en toch plechtig was de feestviering gisteravond in Musis". Het Comité van het Sin gelkwartier zou de monumentale bloemvaas op het Emmaplein overdragen aan het Dagelijksch Bestuur. Vol, zeer vol was de zaal van bewoners der straten van het Singelkwartier, die in spanning de komende dingen afwachtten. Lang duurde het eer de plechtigheid een aanvang nam; 't kon niet anders: eerst moest de taptoe zijn af ge-1 loopen, en de rondgang door de stad nam heel Wat tijd in beslag. Daar klonk de muziek; men hoopte dat het korps van den staf nu „Mu sis" zou binnenkomen. Maar 't ge beurde anders: van-uit de stemka mer betraden de muzikanten het podium, waar de bloemvaas met haar bebloemde kruin boven het omhullende schut uitstak. En toen de Commissie van het Singelkwar tier den Burgemeester, de Wethou ders, den Secretaris der Gemeen te en de andere genoodigde autori teiten met hun dames binnenleid de, viel Verhallen's onvermoeide schare in met het Volkslied, dat luide werd toegejuicht. Nadat de autoriteiten en hun da mes de voor hen bestemde zitplaat sen vóór in de zaal hadden ingeno men, en de Commissie zich om de groene tafel had geschaard, nam de Voorzitter van het Comité, de heer P. van Groningen, het woord om de leden van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, de andere genoodigden en de buurtbewoners welkom te heeten. Dan volgen verder diverse toe spraken en werd de vads onthuld. Hierop nam de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, het woord en sprak aldus: „Ik weet niet wat ik het meest zal bewonderen: de schoone bloemvaas de Gemeente aangeboden, de schoone woorden waarmede zij werd overgedragen, of de keuze van het oogenblik daar toe. Het is eigenaardig dat op den laatsten dag waarop onze geliefde Regentes het bewind voert, aan den vooravond van den dag waar op Hare Majesteit Koningin Wilhel mina de Regeering aanvaardt, de bewoners van het Emmaplein en naburige straten der stad een mo numentaal geschenk aanbieden om het Emmaplein te versieren. „Het oogenblik kon niet gelukki ger gekozen zijn en het geschenk drukt dan ook zeker uit de groote dankbaarheid, liefde en trouw der bewoners aan beide Koninginnen. Tevens drukt dit geschenk den stempel der goedkeuring op het werk der gemeente. Het kan ons niet anders dan welgevallig zijn, dat waar in den laatsten tijd van gemeentewege hier en daar de stad is verfraaid, op die wijze inge nomenheid en medewerking wordt betoond. „Daarom geef ik gaarne uitvoe ring aan het besluit van den Raad en wordt dit geschenk door mij voor de gemeente Schiedam met dankbaarheid aanvaard. Bij die aanvaarding breng ik U den dank der gemeente en spreek ik de hoop en den wensch uit dat dit monu ment het getuigenis moge zijn en blijven van liefde voor ons Vor stenhuis." Met luiden jubel stemden de aan wezigen in met het „Leve Koningin Wilhelmina! Leve Koningin Emma!" door den Burgemeester aangeheven. Maar warm klonk ook de bijval, toen de Burgemeester vervolgens een dronk wijdde aan de bewoners van het Singelkwar tier, de Commissie en vooral haren voorzitter den heer Van Groningen. De muziek viel vervolgens in met het „Wilhelmus", dat staande werd medegezongen. Nadat nog de heer K. Sneijders de Vogel een driewerf hoera! had ingesteld op den heer G. J. Vincent, lid der commissie, in wiens fabriek de bloemvaas vervaardigd werd, sloot de Voorzitter het officiële gedeelte der vergadering. Maar lang bleef men nog vroolijk bijeen. De Voor zitter had waarheid gesproken: in dezen'tijd weet men wel hoe den tijd aangenaam te korten. Wan neer het hart warm klopt derland en Koningin, dan i zelf blijde feeststemming. En toen het uur van middernacht en daarmede de dag gekomen was, waarop Hare Majesteit de Koning de regeering aanvaardt, toen klon ken weder de volksliederen, toen wilde het geestdriftige gejubel geen einde nemen, toen bleek ht hoe ook voor Schiedam's burgers dze leuze geldt: Voor Vaderland en Koningin LAWNTENMS Het pinksterweekeindc is door de competitieleider van het district ge bruikt om inhaalwedstrijden te laten spelen. Het eerste zaterdagteam van TSF deed het uitstekend en bracht de nog ontbrekende punten voor het kampioenschap biftnen, door Rotter dam-Zuid te verslaan (41). Het eerste jeugdteam ging op de in geslagen. weg voort en bond nu ICC met 50 aan de zegekar en door het onverwacht puntenverlies van Toegh is dit TSF-team reeds nu kampioen van de afdeling. Het tweede jeugd team kwam tot herstel en ook hier moest Rotterdam-Zuid met 41 het onderspit delven. Het herenteam deed het minder goed, want dat verloor van Waddinxveen met 50, waardoor de Waddinxveners de titel binnenhaal den. Voor het eerst iii de geschiedenis van TSF is er een team kampioen ge worden in de eerste klasse. Ineke Bul- tem, Elle Kemper, Ine Kleinhoonte- van Os, Aad Schuddebeurs en Hans Sijberden hebben voor dit prachtige resultaat zorggedragen en zullen nu in de komende promotiewedstrijden moeten proberen de hoofdklasse B te bereiken. In de wedstrijd tegen Rotterdam- Zuid begon Elle Kemper met een ne derlaag in de single 1—6 5—7, maar Aad Schuddebeurs in zijn single, 63 en 63, het damesdubbel Kemper- Kleinhoonte-van Os 63 en 62; het herendubbel Schuddebeurs-Sijberden, 6—3, 16 en 61 en de mixed Klein- hoonte-van Os-Sijberden 60 en 6 6 brachten alle verdere partijen tot winst. Het eerste juniorteam, Joyce Find- hammer, Liesbeth Oprei, Hans Tun- derman. en Rob Bongaards kwamen voor de tweede keer tegen ICC tot een overwinning van 50; alleen het he rendubbel Tunderman-Bongaards had drie" sets nodig. De met spanning te gemoet geziene wedstrijd tegen Toegh, a.s. zaterdag heeft nu door het niet verwachte verlies van Toegh; alle betekenis verloren, daar het team van TSF voor de jongelui uit Hillegers- berg onbereikbaar is geworden. Voor het tweede jeugdteam, Doro thy Niessink, Monique Egbers, Jan van Dord, Matthieu van de Bos en Pe ter Ronteltap moest alleen Dorothy Nies-sink in de single met een neder laag genoegen nemen. Het herenteam Jan van Strien, Hans de Ruiter, Jan Wattez en Geert Olthof, moest nu te gen Waddinxveen met de grootst mo gelijke nederlaag genoegen nemen Alleen de dubbels Van Strien-Olthof en Wattez-Olthof zagen kans tot een derde set te komen. nu... beduidend goedkoper Ondanks alle prijsstijgingen van de laatste maanden blijft onze grammofoonplatenserie Sunderland uiterst voordelig. En het grote assortiment is weer uitgebreid met een ge weldig leuke plaat met liefst 50 bekende kinderliedjes, w.o. 2 emmertjes water halen, schuitje vareiv. poesje mauw t-n de elpee Magie Hammond Sound 1, met fijne nummers als Tiri Tomba, Santa Lucia, Yellow Rose of Texas, e.a. Deze elpees, stereo en mono afspeelbaar koopt U voor nog géén drie gulden. HArhfA Keuze uit méér dan ■100 langspeelplaten voor nog géén f3.- per stuk Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Kinderliedjes en Hammond plaat, twee el pees uit onze fantastische Sun- derlandsene. afspeelbaar per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Blijkens het jaarverslag van de gmeentelijke havendienst Schiedam, is in het afgelopen jaar het aantal zeeschepen met bestemming Schie dam iets gestegen ten opzichte van het voorgaande jaar. Thans arriveer- dm in Schier ams havengebied 792 stoom- en motorschepen; het aantal vertrekkers bedroeg 788; in 1967 wer den respectievelijk 682 en 685 schepen genoteerd. Om te dokken en-of te re pareren kwamen 572 schepen; om te ontgassen en-of schoon te maken 197 um te laden en-of te lossen 23. De laatste, hoofdzakelijk coasters, heb ben plm. 22.000 ton lading aan- en af gevoerd. De binnenscheepvaart op Schiedam is dit jaar nagenoeg, gelijk gebleven aan die van het voorgaande jaar. De kleine binnenvaart kleiner dan 100 ton, in de binnenhavens en de Scihie vertoont opnieuw enige teruggang. Dit weerspiegelt zich aan ook in het verminderde aantal sluis- en brugope- mngen. De ontvangsten aan havengeld, hoofdzakelijk zeehavengeld, zijn dit jaar met rond f 89.000 gestegen. Hoe wel het aantal zeeschepen, dat de in stallatievan „Tankercleaning" N.V. heeft aangedaan om te ontgassen en- of schoon te maken, ten opzichte van het jaar 1967 nagenoeg gelijk is ge bleven, is de bruto kubieke inhoud van de schepen daarentegen aanzien lijk toegenomen. De opbrengsst aan havenloodsgelden is eveneens belang rijk hoger dan het vorige jaar (plm. f 46.000). Dit als gevolg van de toene mende lengtemaat van de te belood- sen schepen, maar vooral door het aantal loodsreizen. Er zijn dit jaar 270 schepen meer beloodst dan in 1967. Aan restitutie lonen bewaking tank schepen werd plm. f 23.000 meer ont vangen dan m het vorige verslagjaar ten gevolge van het verhoogde tarief voor deze diensten per 1 juni 1968. De overige ontvangsten vertonen geen noemenswaardige verschillen in ver gelijking met het vorige jaar. Voor een gespecificeerd overzicht van alle ontvangsten moge worden volstaan met verwijzing naar de bijlagen. Door de dienst Gemeentewerken VLAARDINGEN De Volksdans groep van de C.J.V. „Liefde en Vre de" organiseert dinsdagavond 3 juni samen met de leerlingen van de Stadtische Berufsschule uit Neustadt o.l.v. de heer P. Josch een film- en volksdansavond in de bovenzaal van Triangel in de Fransenstraat. Deze avond is voor iedereen vrij toeganke lijk. Aanvang kwart voor acht. Als U nu of binnenkort een kinderstoel nodig hebt,.... en U wilt voor Uw kleine even goed de beste en mooiste ko pen die er is, kom dan eens kijken in onze Baby-afdeling. Want daar verkopen wij kin derstoelen. met zwaar ver chroomd onderstel en stevig formica speelblad. In 3 standen verstelbaar solide voetenplankje, alle buis in 19 mm dikte en met eerste kwali teit suwide bekleed. Deze onverwoestbare stoel ver kopen wij voor nog géén vijf en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze 19 mm buis kinderstoelen, één brok solidi teit, uitgevoerd in leuke frisse i kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Zaterdagmorgen heeft de zesjarige Petra Tettelaar in het programma „Sliep uit" van radio Veronica haar radiodebuut gemaakt met een bespe ling van het Hammondorgel, waarbij Gerard Bressers assisteerde. Het is een succesvol optreden geweest en met name de Schiedammers hebben die ochtend op genoemd station hun radiotoestel ingeschakeld. De zesjari ge organiste bracht een gevarieerd programma van moderne muziek, waarbij vooral de tophits haar belang stelling hebben. Deskundigen noemen Petra een mu zikaal wonderkind. Ze heeft niet de minste moeite met werken van Cho pin en wisselt die rustig af met mo derne muziek. Intussen is Petra ook voor Radio Londen, hetgeen in sep tember zal gebeuren tijdens een tv show, gepresenteerd door Robby Dale. Zeer waarschijnlijk zal Gerard Bressers ook aan dat programma me dewerken. Het optreden van Petra in Neder land is niet mogelijk in verband met de bekende bepalingen van de Ar beidswet, waardoor o.a. ook Heintje en Wilma niet voor het voetlicht-kun nen treden. Van Gerard Bessers is de zer dagen een langspeelplaat versche nen met allerlei bekende wijsjes. weird het normale onderhoudswerk uit gevoerd. Dit omvat; oeververdedi- ging; herstel, kademuren: Remming- werken en meerpalen: onderhoud van bruggen en sluizen. Ook worden regelmatig peilingen verricht teneinde nauwkeurig de vaardiepte in de havens te kunnen vaststellen. Aan de hand van de in kaart gebrachte peilingen kan tevens tie aanslibbing van de havens worden nagegaan. Begin augustus avn dit jaar is een aanvang gemaakt met de perio diek terugkerende baggerwerkzaam- heden in de Wiihelminahaven. De baggerspecie werd met baggerbakken via de Buitens-luis en de binnenhavens afgevoerd naar een terrein bewesten de Schie, dat tevoren geschikt werd gemaakt voor grondtoerging. Het onderhoudswerk in de binnenha vens en de Schie werd uitgevoerd door de Reinigingsdienst. Dit werk omvat het baggeren van de havens; hét vissen van drijfvttfl en het schoon houden van de sluisdrempels Door de Vervoerdienst werd het techniseh-on- derhoud aan de motorboten „Haven dienst I" en „Havendienst II" uitge voerd. In oktober werd het m,s. „Ha vendienst I". dat al geruime tijd was opgelegd, als zijnde niet meer renda bel, afgestoten. MAASLAND. Door de kerkeraad van de geref. kerk werden benoemd tot lid van de commissie van beheer N. Booster, tot lid van de evangelisa- t.iecommissie J. Teygeler, tot lid van de zendingscommissie C. v. d. Vaart en tot lid van de kerktelefooncommis sie W. Louter. APOTHEKERSDIENST De dienst begint vrijdagavonds om zes uur. Apotheek 't Gouden Hert, St. Liduinastraat 38, tel. 268364. Wij maakten opnamen tijdens de uitvoering van leerlingen van de Rotterdamse Muziekschool in de Doelen: Het resultaat is een LP waarin van groef tot groef de overgav? en .de -pontaniteit waarmee deze kinderen musice ren te horen Ls. Behalve dat, is het een LP die iedereen zal ver rassen door de uitstekende uit voering van een zestal klassieke werken. De baten van deze LP komen ten goede aa'n hetWillemGehrels Fonds-Rotterdam,dat muziekbe oefening in vele gevallen moge lijk maakt door het ter beschik-* king stellen van instrumenten. DEZE BIIZONDERE LP ALLEEN BH BANKERS VERKRIJGBAAR VOOR STEREO ook mono afspeelbaar. Coolsingel vrijdagavond - koopavond tot 21.30 uur geopend Van de werf „De Hoop" in Schie dam is zaterdagmiddag onder uitste kende weersomstandigheden de „Esso Nederland 50" gedoopt en te water gelaten. Doopster was me vrouw M. C. van Zwieten. Het schip is speciaal gebouwd en ingericht voor de aflevering van smeerolie aan zeesche pen. Het kan 100,000 liter smeerolie in bulk vervoeren. Er zijn 10 comparti menten wat het mogelijk maakt tien verschillende produkten te vervoeren. Bovendien kunnen 100 vaten van 200 liter in een spéciaal 'vatenruim wor den meegenomen. Voor het laden en lossen hiervan is een 13 meter lange, ongestaagde en 180 graden draaibare vatenmast geïnstalleerd. De hydraulische hijslier van de va tenmast ontleent zijn vermogen aan de voortstuwingsmotor, evenals de voor en achter geïnstalleerde hydrau lische ankerlieren. Een Thermopac ketel van 70.000 cal. in: de motorkamer kan het pro- dukt in de achterste 6 tanks die zijn uitgerust met verwarmingsspiralen, op elke gewenste afleveringstempera- tuur brengen. In de stuurhut zijn o.a. een radar-installatie, bochtaanwijzer, kompas, marifoon en semafoon geïnstalleerd. Het Schiedams Chr. Mannenkoor had voor het voorjaarsconcert in de goed bezette Magnalia Deï-kerk een wel zeer gevarieerd programma ter uitvoering; het bevatte zowel geeste lijke liederen als operafragmenten o.a. uit My Fair Lady, maar ook uit Faust. Er waren vijf solisten, de so praan Nelly v. d. Spek, Aad Heems kerk, tenor, Jouke Krediet, alt, Rob Holl, bas en Bram Boelee aan de vleugel. Het geheel onder leiding van Jèn van der Ree. Als geheel een con cert, waarmee het koor eer heeft in- .gelegd. Voor de drie bemanningsleden is een gecombineerde eet-zit salon inge richt en voor ieder bemanningslid een eigen slaapvertrekje omdat dag- en nacht service-verlening voorkomt. In verband met de ligging van- de werf „De Hoop" \yas het noodzake lijk, dat het schip dwars van de hel ling te water gleed. Dat gaf geen en kele moeilijkheid, alleen moest de po litie het verkeer over de Overschiese- weg op het moment dat het schip'in het water gleed stopzetten, vanwege de mogelijkheid dat een golf water over de weg zou spoelen. Alles verjjep zonder enige stoornis ^n onder de klanken van het Schiedamse Politie- muziekgezelschap dat Voor feestelijke opluistering zorgde, kwam de Esso in zijn element. Na afloop van de gebeurtenis werd het woord gevoerd door de directeur van de werf, de heer A. Klein-Hesse- link. Deze bracht dank aan de doop ster en bood haar een geschenk aan. Voor het politiemuziekkorps, waarvan de directeur afwezig was omdat hij met een voetbalknie in bed lag, was er een muziekbon. nu... beduidend goedkoper De Instamatic camera, favoriet van de vermaarde Kodak fa brieken, gaan wij nu verkopen voor een prijs die bijna 10 gul den lager ligt dan de normale verkoopprijs. Kodak Instamatic camera met handig filminleg zeer eenvoudige bediening blokkeringsautomaat geschikt voor zwart/wit- en kleurenfoto's met instelmogelijkheid voor flits- of daglichtopnamen 1 jaar garantie Deze beroemde camera, kom pleet met film en paraattas, verpakt in leuke kado-doos, nu voor nog géén drie tientjes. Nog eerder dan verwacht kon wor den heeft SVV de promotie naar de ere-divisle gehaald. De winst die het boekte op Blauw Wit en het verlies van de naaste concurrenten brachten SVV de promotie nog een week eerder dan iedereen had gehoopt. Deze pro motie verheugt heel Schiedam en daarom zullen we daar binnenkort met een speciale SVV-cditie op terug komen. Voor zondag staat de wedstrijd op eigen terrein tegen Eindhoven op het programma en als deze wedstrijd nu ook nog wordt gewonnen is SVV nog kampioen ook. Daar rekenen we dan maar op. SVV B, doet het ook niaar goed. Nu werd van RCH gewonnen en indien het nu zaterdag thuis van Tel star wint, is ook het B-elftal min of meer gepromoveerd. Het komt dan in de nieuw te vormen hoogste klasse voor de B-teams. Hoe schril steekt tegen dit alles de prestatie van Hermes DVS af. Het eerste verloor voor een handjevol ge trouwen de thuiswedstrijd tegen Lim- burgia en het tweede werd met korf- balcijfers 122 door Feijenoord ver slagen en zal beslist dan ook niet in de nieuwe afdeling voor B-teams te recht komen. Hermes DVS speelt zon dag uit tegen Velox en het B-team gaat uit voor de wedstrijd tegen ADO. De amateurs Bij de amateurs staan voor het Schiedamse voetbal twee belangrijke wedstrijden op het programma. In de eerste plaats geldt dat Schiedam, dat als het van SVDP wint kampioen van de eerste klasse B is en dan eindelijk na een paar jaar vergeefs op de deur van de KNVB geklopt te hebben, mag promoveren. Voor Demos staan er andere belan gen op het spel. Het ontvangt GLZ en heeft aan een punt voldoende om ze ker te zijn van het 'eerste klasser- schap. We rekenen op winst voor bei de clubs. Indien Schiedam kampioen wordt, dan is er 's avonds in het club huis een instuif voor de grote vrien denkring van Schiedam. 1 jaar garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Kodak Insta matic camera's, met film en paraattas, verpakt in geschenk- Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1969 | | pagina 6