filateimS Cultuur en revolutie Treinen stoppen 1 juni in Vlaardingen-West m Rechtstreekse busdienst van Westwijk naar Holy 8 S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 MEI 1969 De bussen met dit nummer gaan rij den van het Station Vlaardingen-Cen- trum, via de binnenstad en station Vlaardingen-Oost naar Schiedam. Vanuit de Westwijk is er dus geen rechtstreekse busverbinding meer VLAARDINGEN Met ingang van 1 juni zullen er op het gebied van het openbaar vervoer voor Vlaardingen enige belangrijke wijzigin gen plaats vinden: 0 Vlaardingen-West, het derde station in Vlaardingen, wordt in de dienstregeling opgenomen: 0 De Westwijk krijgt een rechtstreekse busverbinding met de wijk Holy en £De Westnederland N.V. (voorheen WSM) trekt de buslijn Delft- Maasland door naar Vlaardingen. Hoewel burgemeester Heusdens morgen vrijdag het nieuwe NS- station in de Westwijk officieel opent, zullen de treinen eerst zondag bij Vlaardingen-West stoppen. Dan zullen de bewoners van de Westwijk hun „ei gen" station hebben. Dit nieuwe sta tion beïnvloedt uiteraard het bestaan de vervoerspatroon. Zo zal bijvoor beeld de huidige buslijn 59 die de Westwijk via de binnenstad en station Vlaardingen-Oost met Schiedam ver bindt voor de bewoners van de Westwijk niet meer de functie hebben van een aan- en afvoerbus van en naar station Vlaardingen-Oost. Dit station was voor de Westwijkbewo ners in feite het centrale station ge worden. De buslijn uit de Westwijk zal wor den veranderd in stadslijn met een rechtstreekse verbinding naar Holy. Deze rechtstreeks verbinding West- wijk-Holy, waarop van vele zijden reeds jaren is aangedrongen, krijgt als lijnnummer 56. De bus blijft via Vlaardingen-Oost rijden omdat de be woners van Holy en de omgevingb van de Van Hogendorplaan met een regelmatige frequentie naar station Vlaardingen-Oost moeten kunnen rei zen. Stadslijn De huidige buslijn 56 wordt met in gang van 1 juni een uitgaande lijn met als nummer 59. met Schiedam. Hiervoor in de plaats is echter de railvcrbinding gekomen. Dit zal voor verschillende bewoners ongerief meebrengen. Men gelieve echter te bedenken dat de bewoners van de Westwijk als geheel, gezien ook de reeds jaren uitgeoefende aan drang. meer gebaat zullen zijn mot een directe verbinding met Iloly, waarin bijvoorbeeld het ziekenhuis voor Vlaardingen van grote betekenis De lijn Holy-Schiedam blijft onge wijzigd. De RET zal trachten de frequenties van de lijnen zo uit te stippelen dat de aansluitingen waar mogelijk nog beter worden. Daar naast zijn onderhandelingen met de RET gaande om de stadslijn nog ver der in Holy te laten doordringen. Tenslotte zal de busonderneming West-Nederland N.V., de vroegere W.S.M., met ingang van 1 juni bij wij ze van proef de buslijn Delft-Maas land doortrekken naar Vlaardingen. Er zullen dan twee lijnen van deze maatschappij een vervoergebied heb ben (lijnen 53 en 59). Voor de prijs waar U amper een klein plantengietertje kunt kopen, vindt U in onze huis- houd-afdeling beneden, deze reuze gieter voor Uw tuin. Tuingieter met een inhoud van liefst 10 liter, met losse af neembare sproeikop en in fris gele plastic uitvoering. Normaal betaalt U 4.75 voor deze gieter, nu nog géén rijks- inhoud 10 liter n de spoorlijn Beira-Salisbury. Na ontzaglijke moeilijkheden kwam op 1 mei loftii loo+cte troop Rhod^siscn gebied e grensstad Umtali en dstad Salisbury. Voordien was het s mogelijk een verbinding ns aangeduid hadden zij een lengte over er en een dienstgewicht van Zij hadden een as-indeling v— net dragers mogelij ip 35 mijl afstand v 1 Fontesvilla t iggende ondehouden. Het laatste stuk kon dan met lichters worden afgelegd. Onder leiding van George Pauling van de British South Africa Company. jjffjfj'" laars door haar postzegels sekend, werd ,„J| H I__g pikhouweel de rotsachtige grond gestoken voor het tr ject van Fontesvilla, gelegen Pungwe, naar Chil op doorgetrokken sche zijde van de legen stad Umtali, een gigant.- deed het dieseltijd- de Rhodesische spooi- 1 2s6d (240.0001 toont ons lok,-die lengte van 18Tneter as-indeling l-C-C-l eei. ok ontwikkelt. Dit type berijdt llijnen van jj de geringe spoorbr verschijning is. In perk zijn intrede b wegen: De waarde - ge- t Rhodesische spoorweg- lviu. „et werd kort daar laat de aan de Rhodesi- renz van Mozambibue ge- De spoorbreedte bedroeg it waren de jaren 1892 icent van de blanke dysenterie, malaria n 1893, t deze lijn gereed Railway Company in bedrijf ti genomen. De laagste waarde van d< l, 390.000 exemplaren) t Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze grote plastic tuingieters, met afneembare sproeikop, in geel, inhoud '10 liter de invasie op fi Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Spelen 1972 i Van een fabrikant van de mooiste dameskousen kochten wij deze Panty Nylons, die zo prettig zitten. Broekje en kousen aan elkaar, dus zonder jarretelles of eor- setje toch keurig lange kousen dragen. De kousen zijn van Mousse Nylon, 't broekje van steviger breisel, naadloze pantykousen voor nog géén twee gulden. naadioz panty kousen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Nylon Panty, kousen, in de modekleuren mannequin en caresse, maten 81/z t/m 11 per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open GUn taf. of schrift, best Goed resultaat Zuurs to f fabriek Volgens het jaarverslag 1968 van de Machine- en Zuurstoffabriek Hoek is het mogelijk gebleken door rationali satie de voortdurende kostenstijging op te vangen, benevens de toenemen de concurrentie. De omzet is met bij" na elf procent gestegen. Het resultaat van het concern steeg tot f 2.809.700 hetgeen rond f 600.000 meer is dan het voorgaande jaar. Voorgesteld het di vidend te bepalen op 19 procent tegen 17 in 1967. Het samenvloeien van Hoek en Oxy- genium is zo goed als voltooid. De directie is zeer tevreden over de nieu we toepassingsgebieden van gassen en afzet van medische gassen. De ontwikkeling van de vaste markt ver loopt echter traag. De cowboy- en western kick die een steeds grotere rol gaat spelen in de mode en de grammofoonplaten- business, heeft maar heel weinig respons in de beel dende kunst. Dat wil echter niet zeggen dat de kunst minder hitgevoelig aan het worden is. Integendeel. Maar er zijn op dit ogen blik belangrijker zaken die de aandacht vragen. Het zal u niet zijn ont gaan dat er in onze maat schappij een culturele re volutie gaande is, waarvan bijvoorbeeld Tilburg en het Maagdenhuis de natio nale exponenten zijn. De betekenis van mensen als Dutschke en Cohn-Bendit mag niet onderschat wor den, omdat zij voor een in ternationaal forum de vin ger gelegd hebben op de uitwassen van het kapitalistisch systeem. On afhankelijk van hun optreden, maar er zeker door beïnvloed en geïnspireerd, is ongeveer tegelij kertijd in Amerika en Europa, met name Italië, de culturele revolutie in de kunst een feit geworden. De kunstenaars treden naar voren in wat men een demonstratie zou kun nen noemen. Hun optreden is een aan val op of een zich afzetten tegen de consumptie-maatschappij. Dat ge beurt op in het oog springende wijze, zoals ook de manifestaties van stu denten en politieke vernieuwers. Ge volg was dat tamelijk korte tijd na het ontstaan van de beweging onge veer gelijktijdig tentoortstellingen van het nieuwe gebeuren plaats hadden in New York, Amsterdam („op losse schroeven") en Bern („when attitu des become form"). Het feit dat deze gebeurtenissen plaats hadden in mu sea, was in wezen in strijd met de for muleringen van vooraanstaande cul turele revolutionairen dat het mu seum een exponent is van de kapita listische maatschappij. Aan .de andere kant is het altijd een opinie geweest van de revolutie zoveel mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheden van het heersende sys teem om de eigen opvattingen te kunnen lanceren en zo het systeem van binnenuit uit te hollen. Dit uithol lingsproces maakt deel uit van een guerrillataktiek. In tredmolen De consumptie-maatschappij heeft ons in een merkwaardige tredmolen gedrongen, die gekenmerkt wordt door een voortdurende evolutie van luxe naar levensbehoefte. Tien jaar geleden waren t.v., koelkast en was machine nog luxe, thans zijn zij een noodzakelijkheid geworden. Voor een normaal leven zouden zij onontbeer lijk zijn. De kunst van de consump tie-maatschappij gaat in deze ontwik keling een steeds groter rol spelen. Vooral is dit een feit voor de zoge naamde object-art, die zich in de con- tekst van het gebruiksvoorwerp be weegt. Wanneer een consument door zijn aankoopbeleid een (sociaal) ver- zadingingspunt heeft bereikt, ligt de de spoorbreedte O.t.T, 1919-1969 BELGIQUE-BELGIE En nu het normale nieuws: De Antilliaanse PTT maakte vorige maand bekend, dat de voor 11 april aangekondigde kerkenserie tot nader order is uitgesteld. Evenwel verscheen op 19 mei een serie ter viering van het 100-jarige bestaan van het Hof van Justitie. Zij bestaat uit twee waarden: 20 en 25 cent. en ook hier onbepaalde geldigheid. Twee dochters van de UNO eert België op 2 juni a.s.: Een „filantropische" serie met kindertekeningen uit Bulgarije, België, Tsj3- choslowakije en de USA in de waarden 1F 1.50F, 3F 1.50F, 6F 3F en 19F+5F ter ere van de Unicef, het Kinderfonds der Verenig de Naties alsmede een vanwege haar drukte hoofdpijnveroorzakende zegel van 3F ter ere van de ILO naar een schilderij van F. Leger „De Bouwers". Het 20-jarig bestaan van de NATO wordt ditmaal met een OF zegel hei- dacht. die qua ontwerp ®^hts weinlS af" :I van Chalons sur Marne toont ons Frankrijk op een zegel van 0.45F op 27.5 Om het oorlogsherinneren niet te laten insla pen verschijnen;, taaar liefst twee zegels en wel een op 2 en «en op 9 juni. Na de zegel ter herdenking van de slag bij Garigiiano van 12 mei j.l. viert men op 2.6 enkele onder- e bij t Mouchet her dacht. In een en hetzelfde bulletin kondig, men de intrekking van de wapenstilstandsze gel aan het oostelijk front bij Saloniki aan. Al deze prettige zegels hebben of hadden een 0.45F. olympiazegels, die op d München wijzen, verschijnt jondsrepubliek. verschillende sporten worden symbolisch op de zegels van 10+5, 20+10, 30+15 en 50+25 Pf tot uitdruk king gebracht. In het kader van het Europe se jaar voor de Natuurbescherming, waartoe volgend jaar te Straatsburg een conferentie wordt gehouden, verschijnen eveneens op 4.5 zegels van 10, 20, 30 en 50 Pf. Een alleraardigst blokje met een oplaag van slechts opgelet! 4Vs miljoen geeft Berlijn op 4.6 uil. Op zegels van 10, 20, 30 en inkoopprijs i I geven blak afbeeldingen van eerste keer, dat de bouw ook van deze lijn met enorme kosten en moeilijkheden vergezeld, daar men met lange viaducten lbsse zand- banken en uttgesptrekte moerassen moest overbruggen. Aan de Rhodesische kan* werd op 1 in,: 1899 door de Mashonaland Railway Company de laatste nagel in een dwarsligger gedreven, waarmee -de verbinding -tussen Salisbury en spoorwegmaatschappijen smolt men daarop samen tot één, die de naam Mashonaland and Beira' Railway Company kreeg. Voor het 170 mijl lange traject binnen Rhodesie had men de voor Zuid-Afrika gebruikelijke stan daardspoorbreedte van 3 voet 6 inch gekozen. Een jaar na de opening van de Salisbury en Beira op 22 mei II men daarom het 2 voet systeem tali en Beira in standaard. De zegel van 9d (390.000 stuks) stoomlocomotief zien, die met gewicht van 83 ton in 1901 in gesteld en gedurende lange tijd 9 wijzigde assen Um- een diensu et hoofdbe- der Rhodesische immer 43. werd in i ■ijf gesteld en ook zij Jan Dibbets (Nederland): 1968 tentoo nstelling bij galerie Konrad Fischer te Dusseldorf. 13 takkenbossen met neon tak (groen), 3 waterputten bandre corder blubgeluid (20 sec.), 1 grasrol. nu... beduidend goedkoper goede prijsontwikkeling tegemoet gaai. Het door Zweden op li bevat een vijftal zegels Aguéli's werken. Het i dit land ons een blokje zijn geïnteresseerd, dan kunt u per giro be- en wel door storting van 3 Zweedse per blok plus porto 70 Ore op gtro- r 1066, girokantoor Stockholm, adres: PFA, Fack, S-101.10 Stockholm 1. E.R. HOFMANN, A.I.J.P. nu... beduidend goedkoper Weeft U niets liever dan wollen tapijt of prefereert U nylon U kunt allemaal voor een aan trekkelijke prijs terecht op on ze tapijt-afdeling. Want wij verkopen een grote partij rollen tapijt, geen cou pons, maar komplete rollen in vele kleuren, kwaliteiten en breedtes, zoals gebloemde grip per, wollen frisé en nylon ta pijt, nu omdat er kleine schoonheidsfoutjes inzitten, door elkaar per meter voor precies vijf en zestig gulden. weg naar de object-art als nieuw luxe-ideaal open. Pieter Engels, een van de belang rijkste Nederlandse kunstenaars van het ogenblik, heeft reeds jaren gele den zijn werkstukken aangeprezen als luxe voorwerpen die de hoogste be vrediging verschaffen aan mensen die verder alles al in huis hebben (Ja guar, chinchilla voor uw vrouw etc.). Gezien de voortdurende ontwikke ling van luxe naar levensbehoefte, zal ook het kunstwerk in de toekomst tot noodzaak worden. De kunstenaar-fa brikant zal om aan de voortdurend toenemende vraag te kunnen voldoen op economisch-verantwoorde wijze, moeten beschikken over de zeven ei genschappen die Vance Packard in zijn boek „De Piramidebeklimmers" primair acht voor managers en staf- emplovees. Deze maatstaven gaan n als publiek verder niet aan. Ze zijn een zaak van de kunstenaar (lees: de industriële kunstenaar) die er onge twijfeld zijn voordeel mee kan doen. Ieders eigendom Het is duidelijk dat de hier geschet ste ontwikkeling een uitvloeisel is van ons economisch stelSel. De revolutie acht dit systeem om verschillende re denen onaanvaardbaar. Zij vindt ook dat de kunst gebruikt wordt om de heersende constellatie te consolideren en acht het optreden van de kunste naar in deze negatief, omdat zij zich zou compromiteren. Terecht wil men dan ook af van de term „kunst". Deze gang van zaken had de demonstraties tegen de „kapitalistische kunst" tot gevolg. Consequentie van het protest en de guerrilla was: 1. verzet tegen cultuur politiek, vernietiging van de musea, afzijdigheid van de kunsthandel; 2. kunst is een algemene maatschappe lijk gebeuren waarop ieder recht heeft en dat dus niet te koop wordt aangeboden. Vooraanstaande revolu tionairen komen daarom tot het ver vaardigen van situaties, die een tijde lijk karakter hebben. De Engelsman Richard Long stapte op zijn fiets en maakte een sculptuur van 2401 vier kante mijl. Deze sculptuur heeft niets meer met uniciteit te maken, ze kan door iedereen gemaakt worden en is dus maatschappelijk eigendom. Elke revolutie heeft nadat zij enkele formules heeft gevonden, een stroom van opportunisme tot gevolg. Voor vele kunstenaars is zij de laatste stro halm waaraan zij zich vastklampen. Dat lijkt nogal negatief, maar is het niet. Als zij eenmaal door de mand gevallen zijn (en de mand is groot), zullen ze voorgoed van het toneel ver dwijnen. Alleen de eerlijke kern blijft op de duur over. Over die kern, zijn credo en de verpakking daarvan, zal 'ik de volgende keer schrijven, wan neer ik aandacht besteed aan de ten toonstelling die Boezem en Van Elk thans in de Rotterdamse Kunstkring houden, Protest op komst De Portugese beeldende kunstenaar Cruzeiro bevindt zich al geruime tijd in de gevangenis te Madrid. Hij de serteerde uit het leger te Guinee en werd tijdens zijn vlucht in Spanje gearresteerd, omdat hij onder valse naam reisde en in het bezit was van een pistool. Op grond van de Spaanse wetgeving werd hij tot achttien maan den veroordeeld. De Portugese rege ring heeft zijn uitlevering gevraagd en dit is thans door Spanje toegezegd. Als hij in september vrijkomt, zal hij aan de Portugese staatspolitie PIDE worden overleverd. Deze zaak is een precedent, omdat Spanje tot nu toe de Portugese deser teurs niet heeft uitgeleverd. Hierdoor dreigt de vluchtweg door Spanje ge blokkeerd te worden. Het optredeji van het kolonialistische regiem van Portugal is in de Verenigde Naties veroordeeld. Wij menen daarom dat het in strijd is met de rechten van de mens, als Cruzeiro naar Lissabon wordt gestuurd. De Nederlandse kunstwereld zal binnenkort met een groot protest komen om de regering te verzoeken in deze kwestie te be middelen. Van de gang van zaken rond Cruzeiro zal men in de pers op de hoogte gehouden worden. Zuurkool met worst Het menu van onze culturele over heid is zuurkool met worst in de zo mer. Zelf denkt zij dat deze een paar seizoenen vóór loopt. In werkelijkheid loopt ze een paar seizoenen achter. JAN DONIA Die oude verveloze keuken stoel die al jaren Uw keuken ontsiert, laat U toch niet staan nu er zo'n voordelig en prak tisch stoeltje in onze huishoud- afdeling te koop is. Moderne keukenstoel, geheel verchroomd, met anti-slipdop- pen aan de poten. De zitting en rugleuning zijn hardplastic, wat reuze handig is in de keu ken en 't zit bijzonder prettig. Dit fijne stoeltje, licht in ge wicht, uit de serie van ca. f.20.-, nu voor nog géén veer tien gulden. Neemt U de maat Uw kamers mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze partij rollen tapijt, waaronder vele kwali teiten, kleuren en breedtes, zo als 366, 370, 380 en 390 cm, nu door elkaar voor één me- terprijs. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze verchroomde keukenstoel, de zitting en rug leuning van hardplastic in de kleuren rood en grijs, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tef. of schrift, best. Laatste bijeenkomst van postzegelclub MAASLAND Voor de laatste keer in het seizoen komen de leden van de Maaslandse postzegelclub „Posita" zaterdagmiddag 31 mei om 14.00 uur in de land- en tuinbouwschool, Kerk- weg 25 bijeen. Er zullen weer een 30- tal kavels zegels worden geveild en wel van Nederland, Nieuw Guinea. Ned. Antillen, Joegoslavië, Zwitser land, Duitsland, Israël en Suriname. In verband met de laatste bijeen komst is er een gratis verloting. Opening peuterspeelzaal MAASSLUIS In Maassluis-West wordt zaterdagmiddag de eerste peu terspeelzaal geopend. Het bestuur van de Vereniging van Peuterspeelzalen Maassluis doet dit met enig feestelijk vertoon om drie uur in de „De Buis" school, Zwaluwstraat 15, Maassluis-

De Havenloods | 1969 | | pagina 8