Ga tot de mieren, gij ingenieur, en wordt wijs.... i w IHÉl „MAGIE DER ZINTUIGEN" 70 DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 MEI 1969 3 Biologie jarenlang een tak van de w etenschap waar min of meer meewarig over gesproken werd. Deze tak maakt op het ogenblik een periode van hernieuwde belangstelling door. Met het gevolg dat op verschillende universiteiten met zorg naar de toekomst gekeken wordt. Het aantal studenten is erg groot. Nu is het nog zo dat iedere afgestudeerde bioloog zonder moeite een plaats kan krijgen. Over enige tijd zal dat anders worden en over een tiental jaren zal er r volgens de nu geldende prognoses een duidelijk overschot aan biologen zijn. nu... beduidend goedkoper Vooral in de zomer als U week enden weggaat naar camping of zomerhuisje, merkt U dat U toch niet buiten een draagbare radio kunt Koop nu deze klasse radio van Westeuropees fabrikaat met komplete midden en lange golf grote concertluidspreker geheel getransistoriseerd auto-antenne aansluiting schaalverdeling die zowel ais de radio ligt of staat te zien is (praktisch voor in de auto) magnifieke geluidsweergave zuinig batterij gebruik royale afmetingen, front breedte 27 cm Vz jaar volledige garantie Een geweldige draagbare radio nu voor nog géén vijf tientjes. 1/2 jaar garantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze draagbare ra dio's van Westeuropees fabri kaat, een klasse radiö, in mooie grijs met zwarte kast, met een jaar volledige a yy fm garantie J "êGf Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Verontrustend? Zeker, tenzij zich hier het vreemde verschijnsel voor doet dat het aanbod van afgestudeer de biologen zich al vergroot voordat de vraag ernaar gestegen is. maar in de komende jaren wel sterk zal gaan stijgen. Verschillende dingen wij zen er op. De wetenschappelijke on derzoekingen in de biologie hebben de laatste jaren een hoge vlucht geno men. nieuwe terreinen opengegooid en mogelijkheden gopenbaard, waar van voorlopig het einde niet is te zien. In dit verband hoeven we slechts te wijzen op de onderzoekingen van professor Petrucci in Italië, die een menselijke vrucht laat groeien in een reageerbuisje" en het. nogal opzien barende boek ,,De biologische tijd bom van Gordon Rattray Taylor uit Engeland. Deze twee recente voor beelden geven duidelijk aan in wel ke richting de biologie zich ontwik kelt en waarom de belangstelling er voor zo groeiende is. Men is tot de ontdekking gekomen dat onze hoog geroemde techniek nog maar kin derspel is vergeleken bij de „tech niek" die in de natuur om ons heen te vinden is. Men is gaan proberen er achter* te komen hoe die fabelachtige proces sen in mens en dier precies werken er, hoe ze tot een zo grote nauwkeu righeid in staat zijn. Waarmee de biologie als wetenschap een verande ring ondergaat. Men kan nu de stap wagen van een slechts tot de natuur beperkte wetenschap naai- een tech nische nuttige toepassing. De bioloog kan ingenieurs op de hoogte stellen van technische „uitvindingen" in de schepping, die de laatsten tot nu toe voor onmogelijk hadden gehouden. Een boek waarin de laatste gege vens over de werking van de zintui gen bij mens en dier in een boeiend geheel worden besproken is „Magie der zintuigen", van Vitus B. Drö- scher, uitgave van „het Wereldven ster". Baarn. Prijs f35. Drösdher vertelt in dit boek op voor leken be grijpelijke manier over de functie van de zintuigen. En dan niet de functie naar buiten, maar naar bin nen. Uit en te na probeert men er ach ter te komen hoe alle „gegevens" die een dier ontvangt door middel van* zien, horen, ruiken en voelen worden verwerkt. Een ongelooflijk gecompli ceerde materie die tot zeer verras sende ontdekkingen heeft geleid. Het is hier niet de plaats al te diep op de technische details in te gaan. Daarvoor zal men zelf het boek moe- Het facetoog van een honingbij. Tussen de facetten zijn zintuighaar tjes te zien. Deze haartjes doen onder meer dienst als windripfitingmeters. Waarschijnlijk hebben ze nog meer functies, doch daarover is nog niet voldoende bekend. ten gaan lezen. Enkele van de meest tot de verbeelding spekendc voor beelden zullen we hier vermelden. Slecht gelukt HET OOG. Proefnemingen hebben aangetoond dat ons oog, optisch ge zien, een sleoht gelukt instrument is. Zou men een beeld bekijken dat door het „fototoestel" van ons oog op het netvlies wordt geprojecteerd, dan zou men schrikken. De randverteke- ningen zijn erger dan bij een kinder verrekijker van drie gulden, rechte lijnen lijken krom en de contouren vervloeien met regenboogkleurige randen. Maar wij merken niets van deze optische onvolkomenheden van ons optisch instrument. Hoe kan dat? Wel. onze zenuwen corrigeren de fouten zo volmaakt dat de wereld om ons heen ons foto grafisch feilloos voorkomt. Tot deze ontdekking kwam men onder meer door de volgende proef. Men liet een aantal personen sterk vertekenende prismabrillen dragen, gedurende lan gere tijd. De proefpersonen krijgen daardoor een verwrongen wereid te zien. waarin rechte lijnen krom wor den. hoeken scheefgetrokken worden en scherpe contouren vervloeien in kleurige randen. In de eerste fase durfden de proef personen nauwelijks een stap te ver zetten zo vreemd leek alles te zijn. Maar na enige tijd voltrok zien een merk waardige verandering. Alles be gon zijn gewone, vaste vorm weer aan te nemen. De wereld begon er weer uit te z.en. zoals men oat ge wend was. Na ongeveer zes dagen kreeg men weer ae indruk in een „gewonewereld te leven. Het ze nuwstelsel had in net proces waar in het beeld wordt verwerkt, de mis leidende werking van de vorm onge daan gemaakt. Zelfs zo afdoende, dat wanneer de proefpersonen de bril af zetten, opnieuw een vetekende wer kelijkheid ontstond. Alleen precies in omgekeerde richting, de rechte lijnen bogen de andere kant op en de con touren vervloeiden in complementai re kleuren. Zodat men het niet minder dan een wonder kan noemen dat ons zenuw stelsel in staat is uit de gebrekkige en valse inlichtingen dat het krijgt van ons optisch instrument toch een beeld kan samenstellen dat beant woord aan de werkelijkheid. Dieper onderzoek in deze richting is het aoel van de huidige werkzaamheden. Mager resultaat LICHT. Een door de mens gecon strueerde gloeilamp zet slechts 3 a 4 procent van de toegevoerde energie in licht om. Een neonbuis ,,al" 10 procent. Toch Is dit een uiterst ma ger resultaat wanneer men bedenkt aat de nietige glimworm kans ziet met een nuttig effect van 100 pro cent te werken. Even een beetje technisch worden. De glimworm ge bruikt voor zijn lichtstraling lueiie- rme-moleculem die geoxydeerd wor den en daarbij lichtstraling veroor zaken. Amerikaanse onderzoekers hebben kunnen bewijzen da,t de hoe veelheid uitgestraald^ lichtquantums precies gelijk is aan heit aantal ge- oxydeerde luceferinemoleculen. Dus: een nuttig effect van 100 procent. Nu is men inmiddels wel zover dat men kan nagaan welk procédé de glimworm volgt bij het opwekken van licht. Hoewel nog niet tot in fi nesses bekend, kan men stellen dat dat slechts een kwestie van tijd zal zijn. De moeilijkheid zit hem echter daarin dat men nog bij lange na niet in staat is de katalysator voor de oxydatie en dat is lucdferase langs synthetische weg te maken. Lu- ciferase is een eiwit-macromolecule dat uit ongeveer duizend amlnozure eenheden is opgebouwd. Tot nu toe is man er nog nimmer in geslaagd een dermate gecompliceerd molecule af te breken, te ananlyseren en weer op te bouwen. Tot zo lang zal men met het opwekken van koud licht moeten wachten. Passen GEUR. Bij geurstoffen is er met moleculen ook iets aan de hand. In- sectenmannetjes reageren op lokstof- fen van de vrouwtjes. Hoewel de geuirmoleoulen van de vrouwtjes van onderling verschillende insectensoor ten soms slechts enkele atomen van elkaar verschillen, kan .door de man netjes geen vergissing gemaakt wor den. Het moet „passen" bij zijn „geurontvaniger" anders gebeurt er niets. Deze wetenschap heeft men in praktijk gebracht. Men knutselde geurmoleculen in elkaar en wachtte ai welk insect er op zou reageren. Men had onmiddellijk goed resul taat. De gefabriceerde lokstof bleek tc „passen" op het mannetje van een fruitvlieg in Florida. Een scha delijk insect dat nu op zeer efficiën te manier door middel van lokstof- fen en giffen bestreden kon worden. Nadien veranderde men slechts een paar atomen van de lokstof en prompt kwam er een anaere souri fruitvlieg op af. Veel meer van technische aard zijn de onderzoekingen die men heeft ge daan op het gebied van de akoes tiek (vleermuizen e.d.) en oriëntatie. Bijvoorbeeld het oriëntatievermogen van de honingbij heeft men diep gaand onderzocht. Waarbij fenome nale vermogens aan het licht kwa men. Een bij kan een hele tijd kris kras door het veld vliegen. Door al lerlei berekeningen, waarbij de vlieg- snelheid, de zonnestand, de hoeken die hij maakt te pas komen, is hiij altijd zonder meer in sitaat. van wel ke plaats ook. in een rechte lijn te rug te vliegen naar de korf. Dit brengt ons bij een van de meest „magische" onderdelen van de zintuigen, het oriëntatievermo gen. Het sterkste voorbeeld daarvan is nog altijd de postduif. Nemen we aan dat de postduif zich oriënteert op de zon. Dan zou hij 's nachts uit geschakeld zijn. Niets is minder waar, ook 's nachts komt Ihij thuis. De sterren dan? Dezelfde proef werd gedaan tijdens een nacht met bewolk te hemel, opnieuw kwamen de dui ven thuis. Men neemt niu aan <iat de postduiven behalve van zon en ster ren. bij de oriëntatie ook gebruik maken van het aard-maignetisch veld. En zich daarop heel nauwkeurig kan oriënteren. Geen toverij Magnetische zintuigen kunnen niet langer van de hand gewezen worden als toverij of oceuitisbisdhe hers en seal mimen. Ze zijn een realiteit. Niet alleen de proeven met postduiven to nen dit aan. ook proeven op vele andere diersoorten hebben uitgewe zen dat vele dieren een gevoeligheid bezitten voor het aardmagnetiscto veld. Wat van al deze onderzoekingen wel het praktische nut zal kunnen worden is moeilijk te voorspellen. Dat het echter zeer de moeite waard is onderzocht te worden spreekt weti voor zichzelf. Neem het zeer simpe le voorbeeld van de lichtproduktie van de glimworm. Een procédé met 100 procent nuttig effect is toch wel iets om over na te denken. Talloze mogelijkheden doemen op. Zodat misschien toch de veronder stelling in het begin van dit artikel, dat het aanbod van afgestudeerde biologen en. biochemici alleen maar vooruitloopt op de te verwachten vraag ernaar, niet zo gek is. Boven dien mag men veronderstellen, dat een nieuwe betekenis geheaht kan worden aan het bijbelwoord: „Ga tot de mieren en wordt wijs". WIM DE LANGE Een sprinkhaan. Wanneer het aan tal sprinkhanen op één plaats een kri tiek getal bereikt, treedt een mutatie op. De dieren worden groter en krij gen vleugels en dan is het ogenblik aangebroken dat ze gaan trekken, het bekende verschijnsel van de sprinkha nenplagen. Maar waarom? En hoe? Een grootoorvleermuis, die door middel van deze enorme geluidsont- vangers en een vernuftig' systeem in staat is beelden" te horen. nu... beduidend goedkoper Voor de vele boodschappen die de meeste huisvrouwen steeds maar weer opnieuw moeten halen is dit de onmis bare boodschaptas. Grote skai boodschaptas met voorvak met rits, 2 solide handvatten, beschermdoppen op de bodem. Een keurig afgewerkte tas met ritssluiting nu voor nog g zeven gulden. vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze royale skai n met voorvak. een tas waar heel wat in kan, kleuren zwart Gtin tel. of schrift best Tiende Bloemenmars Sportbond Vrienden Voor de tiende maal organiseert de wandel- en ontspanningsvereniging „Sportbond Vrienden" haar nationale Bloemenmars. De tocht wordt gehou den op zondag 22 juni. Medewerking zal verlenen het tamboer- en scallui nenkorps „Jong Leven" uit Bruns- sum. De start vindt plaats bij Jeugd huis „De Brink", Brink 7. Rotterdam 24, de afstanden zijn 12. 18, 30, 40 en 50 kilometer. Inlichtingen en inschrij ving bij D. Berkenpas, Hazenakker 7, Rotterdam-24, telefoon 010-325537. jiH

De Havenloods | 1969 | | pagina 13