Oosten West komt over de Aviobrug weekend aanbiedin 8ï '85 DEKLERK&ZN DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 JUNI 1969 In 1958 kwam een personeelslid van de KLM terug uit Amerika. Op zichzelf geen bijzonder ver schijnsel, maar deze man bracht een idee mee terug, dat het begin zou zijn voor een nieuwe Neder landse industrie, namelijk de bouw van de „Aviobrug". Op het „nieuwe" Schiphol zijn ze al enkele jaren in gebruik. Ze stellen de rei zigers in staat van het stations gebouw naar het vliegtuig en omgekeerd, uiteraard te gaan zonder hinder te ondervinden van het grilligé Nederlandse klimaat. De Aviobrug, gebouwd door Avio- landa te Papendrecht, is overigens ook bezig aan een opmars buiten onze grenzen. Vele buitenlandse luchthavens hebben er reeds een of meer aangeschaft en vele andere zijn in bestelling. Zelfs is het thans zo, dat met de bouw van de Avio brug rekening wordt gehouden met de toekomstige ontwikkelingen in de luchtvaart. De man van de KLM had het proto type van de Lockheedfabrieken van een dergelijke brug gezien in Amerika Deze fabriek besloot echter zelf de bouw niet ter hand te nemen en gaf het ontwerp aan een ander. De KLM- man zocht ook in Europa naar een fa briek, die er in wilde stappen. Hij kwam ten slotte terecht bij Aviolan- da, waar men er wel iets voor voelde. Deze fabriek, die in 1927 was opge richt, had voor de oorlog hoofdzake lijk vliegtuigen gebouwd, waaronder de Dornier-vliegboot. Na de oorlog bouwde men een paar honderd bus sen. Daarnaast bouwde men in licen tie vliegtuigen. Op Woensdrecht wordt tevens onderhoudswerk aan vliegtui gen verricht. De tekenkamer van Aviolanda ging aan de slag om een eigen ontwerp voor de brug te maken. Daarbij ging men er van uit, dat de brug in licht metaal, aluminium, moest worden ge bouwd. De tekeningen werden ge maakt in samenwerking met de KLM en Schiphol, waar men toen al dokter de aan de plannen voor een nieuwe luchthaven. De bruggen konden na melijk alleen gebruikt worden, wan neer de afhandeling van de passa giers op de tweede verdieping van het stationsgebouw geschiedde. Prototype In maart 1961 werd het prototype van de Aviobridge geplaatst op het „oude" Schiphol. Het was een driede lige brug, waarvan de delen telesco- pisch in- en uitschuifbaar waren. Voor dit experiment, dat te kampen had met allerlei kinderziekten, bestond zeer veel belangstelling. In maart 1965 werd de driedelige brug vervangen nu... beduidend goedkoper Zo'n leuk kleuterpakje dat Uw peuter schattig zal staan en dat zo ideaal is tijdens vakan tie, aan 't strand of in de tuin vindt U nu in onze aanbieding. Kleuterpakje van een prima kwaliteit tricot badstof met elastische boordjes. Een fijn speelpakje voor jon gens en meisjes van ong. 1 Vz t/m 5 jaar verkopen wij nu voor nog géén drie en een- halve gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze leuke kleuter- pakjes van tricot badstof, voor jongens en meisjes van ong. 1% t/m 5 jaar, in de kleuren bleu, koren, rood, wit en flessegroen, Jfk voor Jk jj Elke vrijdagavond tot 9 uur open jT>L. door een tweedelige, die ook bleek te voldoen en goedkoper was. Kort daar na werden 24 andere bruggen besteld, die op het „nieuwe" Schiphol in be drijf kwamen. Het ene vliegtuig is het andere niet, terwijl ook elk vliegtuig zijn eigen ei sen stelt. Het zou echter veel te kost baar worden, wanneer men voor elk soort vliegtuig en voor elke luchtha ven aparte bruggen zou gaan bouwen. De oplossing werd gevonden door de kop, dat wil zeggen dat gedeelte, waarmee de brug op de deur van het vliegtuig aansluit, zo flexibel mogelijk te maken. De brug beschikt over stan- daardmaten ten aanzien van de breed te en de hoogte. De brug is uitschuif- 460x400, vanJ39TT- voor RICHELIEU MOQUETTE TAPIJT 0gQ 340x390, van^ZQl^voor BERGOSS NYLON TAPIJT 395 215x380. vanjï&5^ voor AXMINSTER TAPIJT 385x366, vanJ»Q0> voor PARADE NYLON TAPIJT 475 485x380, van ,600? voor EXTRA een prachtige partij origineel KROMMENIE MARBLETTA LINOLEUM 200 cm breed, van 17.50 g 80 per meter Deze aanbiedingen géiden t/rri zaterdag ROTTERDAM: BINNENWEG 7, 010-117700 BEIJERLANDSELAAN 78,010-193500 WINKELCENTRUM GROOT IJSSELMONDE 010-320502 Kom nu kiezen en profiteren van onze speciale verkoop van een groot aantal tapijtrestanten, tapijtcoupons, vaak groot genoeg voor een huiskamer, slaapkamer, gang enz., nu vèr beneden de normale prijs. Enkele voorbeelden: GEFIGUREERD MOQUETTE TAPIJT gQQ 680x366, van jUSS^vOor AXMINSTER TAPIJT C"fC 450x366, vanJlOJT^voor I AXMINSTER TAPIJT 7 Q E 475x366, van Ji»Z^voor I O O." HATÉMA MEDIUM TAPIJT 325" 480x330, van_£?0^ voor BARWICK NYLON TAPIJT ffiQQ 580x366, vanJJTST^voor U5JO." DESSO SUNBEAM TAPIJT 275 baar en verrijdbaar, zodat de brug na het laden van het vliegtuig inge schoven kan worden en weggedraaid, waarna het toestel kan vertrekken. Dat geldt vooral voor Schiphol, waar de vliegtuigen parallel aan het stationsgebouw worden geparkeerd. Op andere vliegvelden heeft men daar de ruimte niet voor, zodat het toestel met de neus naar het gebouw wordt gezet. Ook daarvoor kan hetzelfde sy steem van de brug worden gebruikt. Alleen de kop is anders gecon strueerd. Voor de rest is de kop zoda nig gemaakt, dat zij kan worden inge steld op elke vorm van de deur en van de romp. Jumbo-jet Volgend jaar september zal dc Pan American voor het eerst met de Boeing 747, de jumbojet, op Schiphol gaan vliegen. In 1971 zal de KLM deze Iuchtgigant, die 400 tot 450 passagiers kan vervoeren, in gebruik nemen. Op Schiphol zullen enkele pieren moeten worden uitgebreid om deze vliegtui gen te kunnen ontvangen. Dan ook zal een heel nieuw systeem van laden en lossen worden toegepast, waardoor Schiphol ook weer nieuwe bruggen zal bestellen. Een dergelijke brug wordt thans bij Aviolanda (behorend bij het Fokker-concern) ontwikkeld. Een jumbojet is een bijzonder kost bare aangelegenheid. Wanneer zo'n toestel een uur op de grond staat, kost het de maatschappij tienduizenden guldens. Het is duidelijk, dat men daarom zal proberen het toestel zo veel moge lijk te laten vliegen. Dat wil zeggen, dat het dan zo kort mogelijk op een vliegveld moet blijven staan. Op Schiphol wil men er naar streven, dat een jumbojet vijftig minuten na aan komst weer kan vertrekken. Dat bete kent, dat in die vijftig minuten niet al leen de vracht is uitgeladen en nieuwe vracht in het toestel moet zijn ge bracht, dat ook de voorraden voor de vlucht zijn bijgevuld, maar ook dat 400 tot 450 passagiers zijn uitgestapt en dezelfde hoeveelheid weer is inge stapt. Op Schiphol zullen twee Aviobrug- gen tegelijk de jumbojets gaan bedie nen. Overwogen wordt bij één opstel plaats een derde brug die over de vleugel van de luchtreus heenreikt op te stellen. Het vliegtuig komt om ruimte te sparen met de neus naar de pier te staan. De drie bruggen sluiten aan een kant op het toestel aan. De andere zijde van het vliegtuig wordt vrijgehouden voor het uit- en inladen van vracht en voor alle andere, han delingen, die moeten worden verricht voordat het vliegtuig kan vertrekken. De bruggen zijn zo geconstrueerd, dat de uiterste veiligheid gegaran deerd is. Zo zal de brug, die over de vleugel van het vliegtuig heen reikt, onmiddellijk stoppen, vóór zij in aanraking komt met het toestel. Ook de koppen zijn van dergelijke vei ligheidsmaatregelen voorzien. Aan het toeval wordt in dit opzicht niets overgelaten. De heer Jos. Nijssen, verkoopleider van „Aviobridge" is enthousiast als hij over de bruggen spreekt. Hij is de man, die met buitenlandse maat schappijen en vliegvelden onderhan delt over de levering van nieuwe bruggen. „Het zit er zelfs in, dat wij een aantal voor de Oosteurupese landen gaan maken", vertelt hij. „Voor Moskou zijn er al vier besteld. Aan Kopenhagen hebben we er al tien geleverd en eigenlijk is het zo, dat er geen luchthaven in de wereld is waar we geen contact mee hebben De brug heeft echter niet alleen nut voor de luchtvaart. Ze wordt thans ook in dezelfde afmetingen gebruikt als verbinding tussen gebouwen. Zo worden bij voorbeeld negen nieuwe flats in Buiksloot bij Amsterdam door dergelijke bruggen onderling verbon den. In het midden is een winkelcen trum gevestigd en dank zij de brug gen hoeven de bewoners niet meer het slechte weer te trotseren. Om het de kinderen gemakkelijk te maken hun huis terug te vinden, krijgen de brug gen elk een andere kleur. „De bruggen kunnen ook worden gebruikt voor passagiersschepen", zegt de heer Nijssen. „Ook in Rotter dam is hiervoor belangstelling". Het idee van de KLM-er is uitge groeid tot een belangrijke Nederland se industrie. „We hebben vrij veel geld in dit project geïnvesteerd", aldus de heer Nijssen. „We moeten er aardig wat verkopen om er uit te springen. Maar we gaan de goe de kant op. Tot nu toe waren wij wat duurder dan de con currentie. Daar stond dan echter te genover, dat wij in aluminium bou wen, waardoor onze bruggen bijna geen onderhoud nodig hebben. Maar we zijn nu zo ver, dat we tegen dezelf de prijs kunnen leveren. Ik ben dan ook heel optimistisch over de toe komst". Overigens geeft de heer Nijssen wel toe, dat de uitbreiding van de luchtha ven Schiphol, waarvan de voorberei ding ongeveer gelijk kwam met de bouw van het prototype van de Avio brug, de grote stoot heeft gegeven tot het slagen van dit project. Schiphol was de eerste luchthaven, die de bruggen in gebruik heeft genomen zegt hij. ,,De andere luchthavens wa ren er nog niet rijp voor. Dat begint nu langzamerhand te komen". JAN DIJKSTRA Zondag 8 juni organiseert de Inter kerkelijke Jeugd Evangelisatie te Overschie weer een meeting, die ge houden zal worden in de Mar^inatha- kerk aan de Burgemeester Baumann- laan te Overschie. Spreker is de evan gelist Theo Dikkes over het onder werp: „Het voorrecht nu te leven". Verdere medewerking wordt verleend door de organist Bert van Walsem en het I.J.E.-koor-Overschie o.l.v. Arie Pronk. Aanvang 19.30 uur. Zaterdagmiddag hebben o :der regie van John van de Rest de actrices Rie Gilhuis en Martine Crefcoeur en de acteurs Pim Dikkers en Bas ten Baten burg in het Piccolo-theater het stuk „Het werk en de lediggang" van de 22- jarige student Jaap Colaco'Belmonte voorgelezen. Het stuk werd bekroond met het „Sterrenplukkenje"de eerste prijs in de door ons blad georgani seerde wedstrijd „Schrijf een toneelstuk" Door de grote inzet van deze toneelspelers kwam het stuk van Colacö Bel- monte duidelijk over bij de tientallen aanwezigen. Na een korte toespraak, waarin hij wees op de mogelijkheden die Nederlandse schrijvers zullen krij gen nu er een dramatisch centrum is opgericht, waarvan de leden elk toege stuurd stuk zullen lezen en beoordelen, reikte John van de Rest het beeldje „Het sterrenplukkertje"gemaakt door Joke Roldaan, uit. H. M. J. de Groot kreeg van het Nederlands Toneelverbond de tweede, een aanmoedigingsprijs; het verzamelde toneelwerk van Herman Heijérmans. Constanse Oversloot verdiende met haar derde prijs een abonnement op het Piccolotheater en een NRT-voorstelling naar eigen keuze. Zinvol was het om in aanwezigheid van vele deelnemers aan de wedstrijd „Striptease" van de Poolse schrijver Mrozek te spelen. Het Nieuw Rotterdams Toneel bood deze voorstelling aan. Pieter Lutz en Paul van Gorcum hebben van deze puntgave één-acter een voortreffelijke voorstelling gegeven: bijtend ironisch en huiveringwekkend door de opgeroepen sfeer van angst. Lichtreclame geeft weertype aan Boven de winkelingang van haar kantoorpand aan het Vasteland heeft de Nieuwe Rotterdamse Instrumen tenfabriek Observator een lichtrecla me aangebracht, die uiteraard tot doel heeft de voorbijgangers te atten deren op deze winkel. Om in de sfeer van het bedrijf waarin instrumentatie een belangrijl- ke rol speelt te blijven, werd deze reclame aangesloten op een speciale barometer. Hierdoor wordt aan de talrijke passanten van de drukke bou levard de mogelijkheid geboden met één oogopslag te constateren wat het weer „van plan" is. Zij kunnen nl. aan de kleur van het handelsembleem (de Neptunus drie tand) zien of de barometer stijgt, dat wel dalende is. Een groene drietand duidt op een stijgende barometer, dus op een verbetering of bestendiging van het weertype, terwijl een rode drietand een dalende barometerstand aangeeft, een aanwijzing dus dat het weer slechter wordt. Dit is e voor die mannen, die hoge eisen stellen aan hun overhem den, maar die hun vrouwen uren strijken willen besparen. Zelfstrijkende popeline over hemden, (beslist niet strijken) een pracht kwaliteit, in aparte ton-sur-ton dessins. Nu kiest U ze uit, te kust en te keur, moderne hemden, bij zonder praktisch - beslist zelf- strijkend, voor nog géén negen gulden. zelfstrijkende popeline Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze zelfstrijkende popeline overhemden, in ton- sur-ton dessins, in wit, bleu ei beigeen in alle courante maten Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Ciin tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1969 | | pagina 17