Tl u U A if li lU I f II111% ABU Lawaai, stank, stof? Bel S direct West-Frankeland: fraaie wijk opgezet in tijd van welvaart Met Leo en Bonanza door de stad bolderen A |i |fw O AJ1 If SF I H V V VI AF I a S B Jjll lifctf UJJ^I I pB A Ak bHI V ABBE A ABA bét bBA^ 4HBpr Kerk op werkdagen niet geopend f KUNSTGEBITTEN Soul en heat op de Maas 18a jaargang no. 31, donderdag 5 juni 1989 U U ■L^H m.M Weekblad voor Kethel. HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS De nu snel verdwijnende resten van de eenmaal zo fraaie en trotse St. Liduinakerk die niet alleen in het rooms-katholieke leven ge durende een eeuw zo'n belangrijke rol iveeft gespeeld, doch ook in het Schiedamse stadsbeeld een domi nerende plaats innam, roept her inneringen op aan de tijd, toen deze omgeving tot ontwikkeling kwam. Er zal in de nabije toekomst een geheel nieuw stadsbeeld ont staan. Hoe het er zal uitzien is evenwel nog niet bekend. Er is rondom deze West-Frankelandse kerk, zoals de oorspronkelijke naam was, ruim een eeuw geleden een stadswijk gevormd, die een geheel -eigen karakter droeg. De toentertijd welvarende stad Schiedam moest uitbreiden; er was veel vraag naar grond, zowel voor woningbouw als voor de bouw van branderijen. Uiteraard dienden deze aan grachten of vaarwegen te liggen vanwege de aanvoer van grondstof fen, maar vooral, omdat die bedrijven veel water nodig hadden voor het pro ductieproces. Sedert enige jaren had de aandacht zich gericht op de omgeving van de Nieuwe Haven, waar de nieuwe r.k. kerk werd gebouwd. Het hjkt wel wat op het bekende paard achter de wa gen, docth het gemeentebestuur vond het toen tijd worden om een uitbrei dingsplan voor genoemd stadsdeel vast te stellen. In de raadsvergadering van 29 april 1859 deelden B. en W. mede, dat de gemeente-architect, de heer M. van Erkel een uitbreidingsplan had inge diend. Een commissie uit de raad werd'sarhcngesteld, teneinde die plaA- nen nader te ondertoe-ken. Men zou geneigd, zijn te constate ren, dat commissies uit die tijd heel wat sneller werkten dan heden te n dage, want reeds op 29 juni van het zelfde jaar diende zij een rapport in met betrekking tot dit uitbreidings plan. De commissie zag als bezwaar dat het plan te veel was ingesteld op wo ningbouw en niet op het inrichten van industrieterrein, evenmin als op lig plaats voor scnepen. Daarom werd aan de architect een nieuw plan ge vraagd, waarin werd voorzien in ge noemde leemten. De architect maakte een nieuw ontwerp en de commissie was tevreden. En zelfs dit ontwerp versoheen nog in hetzelfde jaar Naar dr. H. Schmitz in zijn „Schiie- dam in de tweede helft, van de negen tiende eeuw" constateert, voorzag het plan in de aanleg van een haven, on geveer evenwijdig aan de Nieuwe Ha ven en met deze verbonden door het zgn. „Balkengat". Langs deze haven konden paknuizen, mouterijen en branderijen worden gebouwd, maar zij kon tevens dienen tot berghaven van schepen. Bovendien zou hierdoor een betere gelegenheid worden ver kregen om grachten en havens, te spuien en had ook betekenis voor de brandbeveiliging van dit stadsdeel. Hoewel dit plan dus vele voordelen bood, was het college van B. en W. er niet enthousiast over. Men bezat nl. reeds een plan „Fijnje", dat voorzag in ruimere havens en een nieuwe ver binding met de Nieuwe Maas. Er zou nu een doodlopende haven komen in de moeilijk te bereiken Nieuwe Ha ven. Neen, het college van B. en W. was niet zo enthousiast en de gemeen teraad evenmin. En zo rustte het plan vijf maanden in de bureauladen. Doch toen waren het de raadsleden mr. L. G. Greeve en J. B. Nolet, die met een nieuw plan kwamen, dat meer instemming had en dat in de raadsvergadering van 14 maart I860 werd goedgekeurd. Er werd aan her innerd, dat stadsuitbreiding in het westen van Schiedam een reeds lang bestaande wens was, waartoe ook het plan Fijnje was opgesteld, doch nim mer uitgevoerd. Maar wei werd er in tussen grond uitgegeven in het West- Frankenland zodat net vaststellen van een uitbreidingsplan wel noodzakelijk werd. AANGENAME WANDELPLAATSEN Het plan Greeve-Nolet omvatte o.a. aanleg van een nieuwe haven ook ten behoeve van betere spuiing, 2. bouw van een nieuwe woonwijk met ruime straten, pleinen en „aangename wan delplaatsen"; 3. de uitbreiding van de gemeente diende voor zover dit commerciële gedeelten betrof, zich in te richten op de Maas. Daar om zou de voorgestelde haven in ver binding worden gebracht met deze ri vier en de grond langs de haven gere serveerd worden voor pakhuizen en fabrieken. De gemeente diende dan tegen lage prijs aan eigenaars van de panden langs de westzijde van de Nieuwe Ha ven zoveel grond af te staan, dat de westelijke rooilijn van alle tuinen ach ter de huizen gelijk werd. Daarente gen moesten de eigenaren van de gronden zich verplichten langs hun tuin een ijzeren hek op stenen voet naar voorgeschreven model te plaat sen en de eerste zes el vanuit de wes telijke rooilijn als tuin te gebruiken. Achter de tuinen was een singel ont worpen met aan weerszijden een be- Simon Jansen concerteert De organist Simon C. Jansen zal za terdag 7 juni in de gereformeerde kerk, Westvest 30, een concert geven. Op 'het programma staan werken van: Bacih, Duruflé, Saent-Saëns, Ant. van Noordt alsmede van de concert gever. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij A. van 't Hoff, J. v. Zutphenstraat 41. H. Piaisier, v. Lim burg Stirumstraat 27. alsmede W. Punt, B. H. G. Laan 343, tel. 264359, aanvang 8 uur. Naar aanleiding van een verzoek van de burgemeester van Schiedam om het.kerkgebouw van de Ned. herv. gemeente te Kethel ook op werkdagen epen te stellen voor meditatie en be zichtiging, heeft de kerkeraad beslo ten, vooral om praktische redenen, hiertoe niet over te gaan. Men vroeg zich ook af, of er wel behoefte bestaat aan deze meditatie WOOD MILNE GAAT SLUITEN In verband mei de ongunstige be- drijfsuitkomsten. heeft de N.V. Rub- berhakken Wood Milne, de fa. W. Duyn aan ue Nieuwe Haven in Schie dam besloten het bedrijf over enkele maanden te sluiten. Reeds enkele ja ren werd verlies geboekt doch er werd verwacht, dat verbetering in de situatie zou intreden, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Nederlands hebben WIJ sortering grootste Omstreeks 1914 vormde de Waran de, die men hier achter de thans in af braak zijnde St. Liduina-kerk ziet, de afsluiting, van dit stadsgedeelte. Later volgde de bouw van de Stadhouders laan. K. L. Voorbach onderscheiden Aan de heer K. L. Voorbach. wonen de aan de Sweelincksingel 24, te Schiedam is in verband met zijn veer tig jarig dienstverband bij de Ge meentelijke Technische Bedrijven, de ere-medaille van Oranje-Nassau, in zilver toegekend. De heer Voorbach is belast met de leiding van het bijkan toor van de Technische Bedrijven aan de Broersvest. Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen heeft tfytiens een speciale bijeenkomst op het bedrijf, de medaille aan betrokkene uitge reikt. Zo landelijk zag het er omstreeks 1S9U nog uit in de omgeving van de Warande. Men was aan een zijde, rechts achteraan, begonnen met wo ningbouw. Doch er was nog volop ge legenheid voor de geitjes om er te grazen! grinte rijweg voorzien van bomen. Op deze wijze werd de „aangename wan delplaats" gecreëerd, want aan de an dere kant kwamen dan weer de tuinen van huizen, waarvan ae voorzijde naar het westen werd gericht. Er was voor die huizen een s.traat van 15 el ontworpen, waaraan weer nieuwe hui zen konden worden gebouwd. Dit plan, waarvan de kosten op f 75.000 werden geraamd, werd door de ge meenteraad geaccepteerd. Het plan Greeve-Nolet werd in de jaren 1861 en 1862 uitgevoerd. Nog he den ten dage herinneren de fabrieken en bedrijven aan de Westerkade aan cat plan, het laatste dat in de „gouden tijd" van de Schiedamse moutwijn tot stand kwam. Ook de Warande is een voorbeeld van stadsplanning uit die tijd. Het is duidelijk dat met ue uit voering van dit uitbreidingsplan in de eerste plaats werd gedaent aan wo ningbouw ten behoeve van de beter gesitueerden. In die tijd behoeide men weliswaar nog niet op een meter- tje grond te kijken, doch het geheel was ruim van opzet, in tegenstelling tot b.v, het „Gorzenkwartier". WOONBLOK Ol KANTOREN Er is rondom het complex van de West-Frankelandse kerk een woning bouw toegepast, die voor Schiedam nog niet tot de slechtste kan worden gerekend. De vraag mag gesteld worden of door het slopen van de kerk, er voor deze wijk tevens een nieuw tijdperk zal aanbreken. De plénnen zijn nog steeds niet defi nitief vastgesteld, de huidige grondei genaren zien nog uit naar gegadigden en het is nieet zeker of hier een nieuw woonblok zal verrijzen dan wel dat er kantoren worden gebouwd. Maar wel mag worden geconsta teerd, dat met de sloop van het kerk gebouw, een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van „West-Frankeland" wordt opgeslagen. LEO 'T HART SLAAPIIANKKX- CENTRAL*: 1 5«R Het nummer is 26 26 26 In de kranten heeft afgelopen week weer een klein berichtje gestaan. De Centrale Meld- en Regclkamer in Rijnmond heeft meer klachten over het eerste kwartaal van 1969 ontvangen dan in dezelfde periode een jaar tevoren. Om precies te zyn 787 meldingen kwamen binnen. Dat wil zeggen 500 meer dan in het eerste kwartaal van 1968. Maar toen had men nog geen eigen „klachtentelefoon." Vooral de lawaaiklachten nemen foonnummer waar men zijn klachten toe. Industrieën in Vlaardingen, kwijt kan, waar men die klachten re- Maassluis, Brielle en in Europoort- en gistreert en nagaat, maar er wojdt Botlekgehied werden „aangebracht". Er waren ook tamelijk wat klachten over stofoverlast in de Rotterdamse havens. Een stankgolf die op één avond over Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis trok had in korte tijd zoveel klachten tot geyolg dat besloten is de capaciteit van de klachtentelefoon (nummer 010- 26.26.26) te vergroten. 500 van alle te lefoontjes kwamen uit Vlaardingen. Al deze droge cijfertjes geven iets weer Men is in het Rijnmondgebied kennelijk erg tevreden met de geringe overlast die wordt bezorgd door fa brieken, bedrijven en verkeer. Men heeft bijna geen last van lawaai, men heeft ternauwernobd hinder van stank en stofoverlast, men treft slechts zel den roet of poederachtige neerslag aan op zijn pasgewassen auto of op haar netgebleekte witgoed. Kortom men leeft in een prachtig gebied. Met veel frisse lucht. Met zeer weinig la waai. Want wat is uiteindelijk 787 keer te lefoneren over drie maanden van het spaarzaam gebruik van gemaakt. Want In feite zou het zo moeten zijn dat er, wanneer het op een bepaald ogen blik stinkt, wanneer er op een zeker tijd stip teveel rotzooi in de lucht zit, wan neer het op een be paald ogenblik te la waaierig is, 787 keer wordt opgebeld in één uur tijds. En niet over drie maan den. Wat schort er aan deze vorm van democratische inspraak (hoe indirect ook) die de Rijnmondbewoners zo welwillend gegund wordt? In de eerste plaats dat wij zelf lui zijn, en op dagen of ogenblikken van overlast met opbellen. In de tweede plaats dat men over het algemeèn nog maar weinig belang hecht aan deze dienst van de Centrale Meld- en Re- gelkamer; let op de KLEINE bericht- het bar en boos". Eén van de steevas te antwoorden. Deze bewoners gaan vergelijken. De ene stankdag met de andere. De ene mate van stofoverlast met de andere. Een vergelijking die alleen al mank gaat aan het feit dat men in een voortdurende overlast leeft en er redelijk aan gewend is, im muun is. Resultaat: men belt „maar" niet. In de vijfde plaats het omgekeerde van deze situatie, maar met overi gens hetzelfde negatieve resultaat. Mensen die niet in het Rijnmondge bied wonen, ruiken onmiddellijk dat „het weer mis is". Of zien dat er hier veel meer stof op hun glimmend ge poetste vervoermiddel ligt. Maar zij weten van het bestaan van het over- lastnummer niet af. Daarom zullen die 787 telefoontjes naar de Centrale Meld- en Regelka- mer in 3 maanden tijd een zwakke af spiegeling zijn van de werkelijk erva ren overlast. Er is maar één manier om dit duidelijk te maken: iedereen behoort het nujnmer 26.26.26 te ken nen. Zodra men ook maar enige hin der heeft van stof, stank, vuile lufcht of lawaai, bel onmiddellijk 26.26.26! Wie Rotterdam eens op een-andere manier wil zien moet een keer met Leo en Bonanza meegaan. Hoog op de gele wagen niet door berg en dal, maar gewoon dwars door de stad word je een ervaring rijker, omdat je dacht dat het zo niet meer kon. Maar het kan nog steeds: boven op de gele Engelse jachtwagen boldert men over de binnenweg en de Mathenesserlaan naar. Delfshaven waar de sfeer van het 'verleden bewaard blijft in het Zakkendragershuisje of „Kraanhuis" en waar men in de daar onderge brachte tinnegieterij een demonstratie tingieten kan meemaken. Tot 31 augustus organiseert de Rot terdamse VVV in samenwerking met de stalhouderij aan de Gouverne- straat iedere zaterdag- en zondagmid dag .om twee en vier uur een rit van het Stadhuisplein naar Delfshaven (mits het weer gunstig is en er vol doende deelnemers zijn). De rit duurt ongeveer twee uur. Met voornoemde bonte paarden Leo en Bonanza voor de wagen gaat het in een sukkeldraf door de meest oude gedeelten van centrum en West. Op de terugweg rijdt men langs de Euromast en over de Parkkade. De kosten van deze rondrit-oude stijl bedragen tien gulden (kinderen f8.-). jaar? Wat zijn over die tijd uitge- jes in de dagbladen. In de derde smeerd 787 'achtentelefoontjes voor plaats wordt het telefoonnummer 1 miljoen l sen? Niets toch! Dus 26.26.26 door relatief zeer weinig men- mag men cu.ciuderen dat wij uiterst sen jn het Rijnmondgebied gekend. tevreden zijn met de omstandigheden waarin wij leven. Of ligt hier een andere moeilijk heid? Spaarzaam De overheid geeft de bewoners van het Rijnmondgebied een prachtige kans, schijnt het, om aan de bel te trekken. Of zoals men wil: om indi rect inspraak te hebben. Er bestaat in Er blijven dus vele Rijnmondbewo ners die niet weten waar ze met hun klachten naar toe kunnen. Immuun In de vierde plaats zijn er de men sen die het nummer wel kennen, maar niet bellen. Niet omdat ze lui zijn, maar „omdat het vandaag niet zo stinkt (of stoffig is, of lawaaierig het Rijnmondgebied immers een tele- is) als vorige week dinsdag. Toen was REPARATIES le klas werk vanaf f 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENT1LIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a Zaterdagavond 14 juni om 20 uur zal op de Oosterkade, het vlaggeschip van Reederij Tieleman vertrekken met jonge ren die aangemonsterd hebben om tot ongeveer 23.30 uur te ge nieten van soul en beat-muziek, van moderne kleding en natuur lijk van varen. In samenwer king met ons blad en herenbou- tique „Bitouk", organiseert de Rhythm Blues Sociëteit B-15 deze tocht over de Nieuwe Wa terweg. Aan boord van de IJsselhaven zal men kunnen dansen op de muziek van twee Rotterdamse topgroepen nl. „Christie Lane" en soulgroep „Connection" met de soulsingers „The Ebonies". Verder zal „Bitouk" een mode show houden. De 'kosten voor deze bijzondere boottocht bedra gen slechts f 6. Kaarten verkrijgbaar bij ons kantoor. Westblaak 25, bij Van Zwol's platenhoek, Meent hoek Botersloot en indien voorradig zaterdagavond 14 juni aan de boot. Verdere bijzonderheden elders in dit blad.

De Havenloods | 1969 | | pagina 1