Feijenoord zou dringend onder het mes moeten Katholiek m.a.v.o. en vormen scholengemeenschap Rijnmond maakt dit seizoen voetbal-geschiedenis jr Voetbalroutinier Faas Wilkes: SPORTHUIS TER BRAAK Mi V Veel kredietaanvragen bij Boerenleenbank S'dam 4 DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 JUNI 1969 „Voor de manier waarop Fe\jen- oord kampioen is geworden kan ik eerlijk gezegd niet zoveel bewon dering hebben, maar net als iedere rechtgeaarde Rotterdammer ben ik natuurlijk wel blij dat de titel in de Maasstad is gebleven. Ik- be doel deze opmerking niet kwaad" zegt voetbalkenner en routinier Faas Wilkes „maar men zal het met mij eens zijn dat het spel van de nieuwe kampioenen dit jaar verre van vlekkeloos is geweest." Aan het eind van een competitie waarin de stadionploeg een verbitter de strijd om de hegemonie heeft moe ten leveren klinkt de kritiek van Wil kes niet kwaadaardig, te meer niet omdat hij voor het nieuwe seizoen (waarin Feijenoord zich in het Euro- pa-cup-avontuur gaat storten) een gunstig perspectief ziet. Hij zegt: „Straks gaat Ernst Happel de trai ning van Peeters over neihen en dat lijkt me een heel goede greep. Met name de voorhoede van Feijen oord waarin voldoende materiaal aanwezig is voor succesvol aanvals- spel is om redenen van tactiek vèr onder de maat gebleven. Eigenlijk dankt het elftal het kampioenschap aan de achterhoede en dat is met zo veel talent in de aanvalslinie een treu rige zaak. Ik geloof dat Happel er straks in zal slagen de voorhoede op nieuw op te laden en met nieuwe aan- valskracht te bezielen. Persoonlijk ken ik de Oostenrijker niet, maar uit hetgeen hij bij ADO heeft gepresteerd valt gemakkelijk af te leiden d»t hij een man vaii grote bekwaamheid is". Ofschoon Wilkes niet iedere thuis wedstrijd van Feijenoord heeft bezocht heeft hij de club in zijn moeilijke gang naar het landskampioenschap toch nauwkeurig gevolgd. Sterker? Is Feijenoord sterker dan het huidi ge elftal van Ajax? Wilkes: „Ik ben een groot bewonde raar van het spel van de Amsterdam mers. Dat team zit uitstekend in el kaar en ik ben het dan ook niet eens met het schampere commentaar na de nederlaag in Madrid dat Ajax bo ven zijn stand heeft geleefd. Natuur lijk kun je zeggen dat ze in de Euro pacupcompetitie hebben geboft, maar de doelpunten moesten toch maar ge maakt worden. En die zijn gemaakt. In zijn huidige vorm zie ik Feijenoord die prachtige prestatie van Ajax be slist niet herhalen, maar met de nieu we leider Happel die stellig zijn blikken over de transfermarkt zal la ten dwalen heb ik er vertrouwen in dat Feijenoord straks opnieuw zijn partijtje in de competitie zal mee- blazen. Botfendien zal Ajax het dan bijzonder rttoeilijk krijgen om de titel terug te veroveren". De Oostenrijker Happel heeft de twijfelachtige reputatie weinig cle mentie te hebben met de „oudere voetbalgeneratie". Zijn entree bij ADO ging gepaard met een ingrijpen- nu... beduidend goedkoper Voortaan knapt U zelf die klei ne karweitjes opzonder vakkennis of dure materialen... met Vinyl wandbekleding in een. wip..... èn goedkoop. Vinyl wandbekleding, het meest ideale afwasbare mate riaal Vinyl plastic op papier basis, voor het bekleden van deuren, wanden, kasten, enz. In handige rollen van 70 cm, in lichte kleuren, per meter voor nog géén 80 cent. kleding Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze eerste ver dieping deze Vinyl wandbe kleding (met kleine foutjes 70 cm breed, door elkaar, per meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open de opruiming waarbij met lang geves tigde reputaties plotseling werd ge- broken. Zou ook een klasse-keeper als Pie- ters Graafland (35) het veld moeten ruimen? Faas Wilkes (tot zijn veer tigste actief op het groene veld) meent: „Natuurlijk kan ik niet oorde len over de plannen van Happel, maar ik vraag me af waarom een zo goede doelman zou moeten wijken. Overigens heeft Hij het dit seizoen met zo'n sterke verdediging voor zich niet zo moeilijk gehad, maar hij hééft toch bewezen nog steeds een keeper van grote klasse te zijn. Pie- ters Graafland leeft heel serieus en zolang hij zijn werk goed doet zou ik geen reden zien om hem te vervan gen. Natuurlijk is dat niet opbeurend voor doelman Treytel, maar die zal straks zeker een kans krijgen". Verzakelijkt Faas Wilkes wil voorshands niet ge, rangschikt worden in de rijen van supporters die het kampioenschap zonder enige reserve hebben geaccep teerd en en een aantal oud-spelers van de roemruchte Feijenoordforma- tie, dié destijds clubs als Vasas Boe dapest, Benfica en Real Madrid be streed, zijn hem inmiddels bijgeval len. Velen van hen geloven dat de sta dionclub veel van zijn glans heeft ver loren, waarbij Cor van der Gijp bij voorbeeld aantekent dat Feijenoord volkomen is verzakelijkt en dat de theaterachtige sfeer waarmee de club destijds was getooid, helemaal is ver dwenen. Hij coxystateert dat er veel zwakke plekken in het elftal zitten, maar met Wilkes is Van der Gijp van mening dat enige reorganisatie en Seliiedanise musea •samen op Museuient In samenwerking tussen het Stede lijk Museum Schiedam en het Natio naal Museum van Gedistilleerd, is een stand ingericht in „Musement" in het jaarbeursgebouw te Utrecht, waaraan 63 musea uit Nederland deelnemen. Onder het motto „Van oudheidka mer tot moderne kunst" wordt in een standruimte van 25 m2 door Schiedam uiteengezet, wat door het Schiedamse museum is gedaan in 70 jaar. De assistente van het museum, me juffrouw Van Maanen, geeft hierbij een toelichting. Speciaal voor het Mu seum van Gedistilleérd is no® 25 m2 standruimte beschikbaar waar onder het motto „Van korrel tot borrel" over het bedrijf wordt verteld. Er zijn diverse attributen uit het museum van Schiedam opgesteld. T USSEN GROTE KERK EN STADHUIS - SCHIEDAM - TELEFOON 268770 versterking van een aantal plaatsen de kracht van het elftal snel ten goede zullen komen. Een mening die onvoorwaardelijk wordt gedeeld door ex-Feijenoorder Rein Kreijermaat. Hij vindt dat de veranderde spelwijze van zijn oude club een rechtstreeks gevolg is van een algehele wijziging in het speltype, waar Feijenoord zich goed bij heeft aangepast. Toch zal de formatie naar zijn mening nog onder het mes moe ten voordat men met succes in de cupcpmpetitie zal kunnen uitkomen. „Overigens verheug ik me bijzonder op de komende wedstrijden", zegt Rein'Kreijermaat. In de voetbalregio Rijnmond zal 1968'69 de geschiedenis Ingaan als een heel bijzonder seizoen. Gaat U maar na: Feijenoord ziet na een afwezigheid van vier jaar einde lijk weer kans zich te situeren aan de top van het vaderlandse voet bal, eist daarmee terstond een deelname aan de Europa-cup op, SVV verbaast vriend en vijand door te promoveren naar de ere divisie, Excelsior profiteert eerst van een door billijke prijzen ge kenmerkte uitverkoop bij het ge liquideerde Xerxes/DHC en stoot daarna met zes nieuwbakken Kra- lingers door naar de eerste divisie en tenslotte ziet men het Vlaar- dingse Fortuna de prestaties van Excelsior evenaren. Voegt men daarbij nog even gauw de kampioenschappen van De Mus- schen en Excelsior Maassluis en de zeer m het oog lopende prestatie van de „kersverse" amateurclub Xerxes ongeslagen naar de titel dan ligt het voor de hand te komen tot eerder genoemde conclusie. Over de Feijenoord-elf, over Ben Peeters. over Guus Brox we zijn er onder de hand over leeg geschreven. De promotie van Excelsior hebben we eveneens niet ongemerkt voorbij laten gaan en de successen, het jubileum en de ingebruikneming van het nieuwe clublokaal van respectievelijk De Musschen en Xerxes hebben ook uit voerig in deze kolommen beschreven gestaan. Waar we het alleen nog niet over gehad hebben is de promotie van SVV naar de eré-divisie. Maar dat is niet zo heel verwonderlijk, omdat nie mand SVV ooit als een serieuze kandi daat heeft gezien. Zelfs niet toen het negen wedstrijden achtereen ongesla gen bleef- Maar dan op een moment dat iedereen met zijn gedachten bij Feijenoord is, gebeurt het met SVV toch. Een derde ere-divisieclub in de Rijnmond-regio. Of de spelers erg ingenomen zijn met de promotie? Wil van Beveren, de 23-jarige halfspeler en oud-speler van Sparta, in ieder geval wel. Van Beveren fungeert zo'n beetje als de voorlichtingsman onder de spelers. De in Amsterdam geboren en in Vlaardingen wonende Drent praat makkelijk en durft zelfs voor de radio stelling te nemen tegen de „insinua tie" dat SW dit gehele seizoen boven zijn krachten heeft gespeeld. „Als je de eerste negen wedstrijden van het seizoen ongeslagen blijft en je her haalt dit in de laatste negen wedstrij den, dan behoor je te promoveren. En dat boven je krachten spelen is dan B gewauwel", vindt hij. Wil van Beveren is zich zo langza merhand thuis gaan voelen bij SVV. Er is een periode geweest, dat hij de Schiedammers graag wilde verlaten. Hij had contact met het Arnhemse Vi tesse door bemiddeling van zijn boe zemvriend Henk Bosveld en alles was bijna in kannen en kruiken. Het niet verkrijgen van een baan bij de AKU één van de eisen die Van Beveren had gesteld gaf toch een andere wending aan zijn plannen: in 1968-'69 zou hij opnieuw voor SVV uitkomen Geen spijt Van Beveren zegt hiervan geen spijt gehad te hebben. „De .mensen hebben mij hier altijd keuris behan deld. Vodr mij is er vooral nu SVV gepromoveerd is geen enkele aan leiding om mijn biezen te pakken. In tegendeel. Ik heb er alles voor over om dadelijk in de eredivisie een zo'n goed mogelijk figuur te slaan. Aan mij zal het niet liggen. Ik zou graag degenen die hebben beweerd dat SVV als los zand aan elkaar hangt het te gendeel willen laten zien. Ik kan het niet. hebben, dat de men sen zulke dingen zeggen. Ik kan niet hebben, dat één speler de schuld krijgt van de nederlaag. Goed. de één zal eens slechter spelen dan de ander en we kunnen ons allemaal nu een maal niet op hetzelfde niveau plaat sen ais vriend Koudijzer. Maar het is wel zo, dat we er allemaal heel erg hard voor geknokt hebben. SVV is net als Volendam: één geheel. We zijn ons bewust dat we elkaar nodig heb ben. Dat besef heeft trainer Gosens ons wel bijgebracht". Wanneer de naam van trainer Go sens valt. zwijgt Van Beveren even. Hij zoekt naar de juiste woorden om zijn waardering voor deze man te kun nen uiten. „Ik geloof dat ik namens elke SVV'er spreek wanneer ik zeg dat Gosens 'n moord trainer is. Hij heeft niet alleen belangstelling voor ons, maar ook voor de prestaties van de junioren. Hij traint ze en leeft met ze mee. Zulke trainers kom je tegen woordig niet dikwijls meer tegen. SVV ban zich, mijns inziens, zeer ge lukkig prijzen met hem". Geen zorgen 'Wil van Beveren, tezamen mart Ton- nie Pansier de enige twee met wat Onder voorzitterschap van de heer A. P. v.d. Helm heeft de Coöp. Boe renleenbank te Kethel de jaarverga dering gehouden. In zijn openings woord constateerde de voorzitter, dat in het afgelopen jaar veel vraag be stond naar krediet. Hierbij ging het vooral om woningbouw. De omzet van de bank is in het afgelopen jaar toege nomen, hetgeen ook bleek uit het fi nancieel verslag. Het aantal spaar- handelingen bedroeg 4232. Ingelegd werd f 11.146.241. De post rekening courant gaf aan f 1.565.334, deposito f 81.514. Het winstsaldo beloopt f 21.027. De totale omzet beliep f 140 miljoen. Als gevolg hiervan nam ook het dienstbetoon toe, hetgeen echter ook een kostenstijging met zich mee bracht. Het ledental nam in het afge lopen jaar met 253 toe. De aftredende bestuursleden werden herkozen en de jaarverslagen goedgekeurd. Gerrit Dekker exposeert in Stedelijk Museum Van 7 tot 16 juni wordt in het Stede lijk Museum Schiedam een expositie gehouden van werken van Gerrit Dek ker „Realisatie van projecten en sta pelingen". Vrijdagmiddag 6 juni om half zes wordt deze realisatie ingeleid door dr. P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuws Museum te Middel burg. Het is mede een gevolg van de belangrijke wijzigingen op onderwijs gebied, dat in Schiedam een nieuwe concentratie van scholen, ditmaal van r.k. scholen totstand is gekomen. Dezer dagen is nl. de „Scholen gemeenschap Nieuwelant" gevormd, waarin ongeveer 1200 leerlingen zijn opgenomen. Het betreft de R.K. Mavoscholen Mater Dei en St. Jozef; en de lagere technische school van het Katholiek Beroepsonder wijs Waterweggebied St. Joseph. De scholengemeenschap heeft de na volgende afdelingen: MAVO 3. (Middelbaar Algemeen Vormend Onder wijs 3 jarig). MAVO 4, (idem 4 jarig). T.T.O. (Theoretisch Technisch Onderwijs 3- en 4-jarig) en L.T.O. (Lager Technisch Onderwijs 3- en 4-jarig). Bovendien is een afdeling LEIO, (Lager Economisch en Ad ministratief Onderwijs) aangevraagd, voor welke afdeling binnen af zienbare tijd toestemming wordt verwacht. Het bestuur van de genoemde Scho lengemeenschap is als volgt samenge steld: mr. A. F. A. van Veizen, voor zitter, J. J. Lindeman, secretaris, Th. P. M. Everard, penningmeester, L. J M. Holierhoek, J. J. Reynart, ing., mr. L. van der Toorn, dr. E. J. M. Robben, leden. Tijdens een persconferentie waarin mededeling werd gedaan omtrent deze nieuwe scholengemeenschap werd ook de mogelijkheid geopperd, om tot nauwere samenwerking te ko men in de scholengemeenschappen van het Waterweggebied. „Het gaat in de eerste plaats om liet belang van de leerlingen en niet om besturen of scholen",po werd opgemerkt. Het samenstellen van de lessentabej is geen eenovudige opgave geweest. „We zullen zo langzamerhand een computer nodig hebben om alle tijden in te delen", aldus de directeur, de heer J. G, Etman. De scholengemeen schap telt 62 leerkrachten, waarvan 54 „full time". Niet tillen zijn hele maal gelukkig met de huidige wijzi gingen, doch deze worden noodzake lijk geacht, al vergt de aanpassing veel ook van het onderwijzend perso neel. Van de 1200 leerlingen zijn er plm. 250 meisjes. Het ligt in de bedoe ling ook bij de schoolevenemeraten zo veel mogelijk samenwerking te doen plaats vinden, zoals bij de kerstvierin gen, pasen, concerten enz. ere-divisie ervaring, maakt zich wei- aig zorgen over de toekojnst. Hij zegt: „Ik heb wel het vermdeden, dèt er nog enkele spelers zullen worden geconfcrscteefcd. Maar of dat spelers van naam zullen worden, weet ik niet. Als we op de woorden van enkele be stuursleden moeten afgaan zal men zich opnieuw beperken tot de aankoop van enkele veelbelovende amateur- spelers. SVV heeft daar totnutoe erg goede ervaringen mee. En men heeft er ook kijk op. Bovendien geloof ik dat het bestuur er geen goed aan zou doen om een harde inkooppolitiek te gaan voeren. Dat brengt alleen maar onrust onder de spelers. Er moet alleen gestreefd worden naar een wat betere top. Een wisselwerking is voor een ere-divisie club nu eenmaal een heel normale zaak". nu... beduidend goedkoper Zwerven al Ie-spijkers, schroe ven, bouten, moeren, e.d. los door vaders gereedschapskist, dan wordt het tijd dat hij een hobbykastje krijgt om alles keurig te ordenen. Een leuk kado voor vaderdag zo'n hobbykaitje van hardplas- tic met 16 transparante laad- jes, afmeting 1 laadje 6,5 x 5 x 3 cm. Dit buitengewoon praktische kastje, formaat 22,2 x 15,5 x 7,3 cm (de kastjes zijn onder ling opstapelbaarnu voor nog 16 laadies Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij hobbykastjes in hardplastic uitvoering, met 16 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Betere structuur Niet alleen onderwijskundig is een scholengemeenschap een betere struc tuur ook vanuit een sociaal-pedago gisch gezichtspunt. In een zo uitge breid mogelijke scholengemeenschap worden groepen van kinderen bijeen gebracht uit allerlei groeperingen, met seterk uiteenlopende begaafdhe den, interessen, toekomstplannen en maatschappelijke vooruitzichten. Juist in hun s^imen-zijn of beter, sa men-leven, binnen éénzelfde school verband, zit een groot sociaal-pedago gisch goed: het overbruggen der maatschappelijke en persoonlijke te genstellingen, het leren met elkaar omgaan, het leren kennen van eikaars omstandigheden en opvattingen, het leren van wederzijds respect en waar dering ongeacht de onderlinge ver schillen etc. 'Uit deze hoofdê" is een instituut als de scholengemeenschap bijzonder ge schikt als voorbereiding op het latere leven in de maatschappij, waarvoor een goede „sociale vaardigheid" een eis van levensbelang is. Scholenge meenschappen zijn grote, yoor Neder landse begrippen zelfs zeer grote schoolgehelen. In Rotterdam zijn en kele scholengemeenschappen mavo- vwo dit cursusjaar gestart, zij varië ren van 1600-2800 leerlingen. In de te stichten scholengemeenschap mavo- lbo te Schiedam, gaat het om plm. 1200 leerlingen. In Schiedam werd in 1921 de reeds jaren bestaande mulo-afdeling omge zet in een zelfstandige uloschool voor jongens, en in 1922 werd de meisjes ulo gesticht. In 1961 kon ook voor het lager technisch onderwijs met een ka- Ïolieke school worden gestart. De be uren van voornoemde scholen, nl. de St. Willibrprdusstichting en de stichting voor "Katholiek Beroepson derwijs in het Waterweggebied, heb ben zich uitvoerig georiënteerd op welke wijze de mogelijkheden van de nieuwe wet ten nutte gemaakt kunnen worden voor hun scholen. In de be sprekingen met de rijks-inspecties, di recties, leraren en oudercomité zijn de voor- en nadelen van een mogelij ke scholengemeenschap nauwkeurig tegen elkaar afgewogen. Er bleken voor de leerlingen, zeker in de toe komst, zoveel mogelijkheden te ko men, dat het verantwoord leek een, verzoek tot de minister te richten om' tot oprichting van een scholenge meenschap voor middelbaar alge meen vormend- en lager technisch on derwijs over te gaan. De situering van de bestaande de finitieve gebouwen maakt het mogeli tot een werkelijke gemeenschap te groeien. Deze laatste overweging heeft meegespeeld bij het samengaan van mavo en lts, maar tot het zelf standig blijven van het Spiermgshoek- lyceum. Door besprekingen over de leerstof en voor bepaalde vakken be reikte overeenstemming in het boe kenpakket, is de basis gelegd voor een soepele overgang van die leerlin gen, die de gekozen school ontgroeien en meer gediend zijn met overplaat sing naar een scholengemeenschap die beter met hun aanleg en tempo overeenkomt. Huisvesting In verband met de situering van de huidige schoolgebouwen zal tijdelijk een oplossing voor de huisvesting ge vonden moeten worden. Het bestuur zal alles in het werk stellen om de ge bouwen in Nieuwland met voldoende lokalen uit te breiden. De gemeente raad van Schiedam heeft in. zijn ver gadering van 24 maart j.l. reeds be sloten medewerking te verlenen tot de realisering van de uitbreiding. Tot di recteur van de scholengemeenschap is benoemd de heer J. G. Etman, thans directeur van de katholieke technische school. Voor eventuele na dere informaties betreffende het brugjaar is hij bereikbaar dagelijks tijdens de schooluren, tel. 262220. De directie van de meisjes-mavo, zuster Marie Andrée (tel. 268851) en de' directeur van de jongens-mavo, 'broeder Asterius (Tei. 265641) blijven belast met de leiding van de mavo-af- dellhgen. Met de leiding van'de lts-af- deling is belast de heer P. J. J. m. van Aalst, thans adjunct-directeur van deze school. Bij het Spieringshoeklyceum is het eerste „brugjaar" reeds aangevan gen. Schiedam is de derde plaats in ons land, waar een dergelijke scholen gemeenschap wordt gevofmd, zij be staat réeds in Rijswijk en,in Gaaster- land. Of in de toekomst de mogeiijkheid voor een mts aanwezig is, kan thans nog niet worden gezegd. „Onze bedoe ling is om eerst dit onderwijs van de grond te laten komen", zei ons de heer Lindeman. Het voornemen is wel aan alle kanten de mogelijkheden voor het onderwijs open te houden door een goede samenwerking. Er worden nu in totaal elf eerste klassen gevormd. Het is verder de bedoeling, om „standaardproefwerken" te laten maken, als gevolg waarvan, de indivi duele beoordeling door de leerkrach ten bij de examens vervalt. In bepaalde vakken, zoals Frans, zijn verschuivingen in de brugklasse en mavo-lts mogelijk. Als geheel een belangrijke wijziging dus op onder wijsgebied, waarvan deixt dagen de ouders van de leerlingen ook op de hoogte worden gesteld. Samenwerking van Krui sv ere niginge n in Kethel Maandagavond 9 juni zal In d« Ranik een vergadering worden gehou den van de afdeling Kethel en omstre ken van het Groene Kruis. Medege deeld wordt, dat de besturen van het Wit-Gele en van het Groene-Kruis aan de leden een voorstel zullen doen, tot samenwerking van beide verenigin gen in Kethel. Daartoe worden de volgende be stuursvoorstellen gedaan: 1. Voorstel tot algehele samenwer king met de vereniging Het Wit-Gele Kruis te Kethel en daartoe tezamen op te richten de vereniging voor ge zondheidszorg „Kethel Omstreken" overeenkomstig het ontwerp statuten, dat ter tafel ligt. De concept-statuten liggen voor leden ter inzage bij het se cretariaat op donderdag 5 en vrijdag 6 juni 1969. 2. Voorstel tot overdracht van het vermogen van de vereniging van de nieuw opgerichte vereniging, zodra op de statuten de koninklijke goedkeu ring is verleend en zulks naar de per 31 december 1969 op te maken balans. 3. Aanwijzing van de voorzitters van de beide verenigingen zo geza menlijk als ieder van hen afzonderlijk ter uitvoering van de genoemde be sluiten. 4. Voorstel tot het doen uitgaan van een circulaire aan de leden van de beide verenigingen, waarin de nood zakelijkheid van een samengaan van beide verenigingen wordt uiteengezet en waarin wordt medegedeeld, dat in dien voor een bepaalde tijd in 1969 geen bezwaren bij het bestuur zijn in gekomen, ieder lid wordt geacht lid te zijn geworden van de nieuwe vereni ging onder gelijktijdige beëindiging van het lidmaatschap van de oude vereniging.

De Havenloods | 1969 | | pagina 4