retest tegen milieuvervuiling de laatste vallei: ïllj U ft\fli ftï 1 mli aW 0* "IRIS" JêJ j/Ijl.1 I W JL IB JÊ^ÈT^^Ë ^LJm\SjË Actie voor veilig verkeer in vakantiemaanden KNEUZEN IN VERKEER Voorstellen aan Schiedamse raad KUNSTGEBITTEN OPHEFFINGS UITVERKOOP flpn f «P A 18e Jaargang "O- 33, donderdag 19 juni 1869 W M t IflpHB B Wk Bljtt «Kgl M «jf ER| wl HI IH jÊÊL Directie: W. van der Giessen H IV ill kw H m JHRH wf A. II HM 11 H K i üw te l^R Kantoor: Westblaak 25. Rotterdam, telefoon 13 21 71 leven weer üit te zaaien SLAAPBANKEN- CENTKALE Industriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010 - 13.80.18. Vraag folders Onder het motto 2 en Va (2 uur rij den, een uur rusten) en „Drinkjij- enrijik" (Glaasje op, laat je rijden) start het Verbond voor Veilig Verkeer komende weken met een grote Vei lig uit, Veilig thuis - vakantieactie. De noodzaak voor deze campagne to nen de ongevallencijfers van de juni- juli en augustusmaanden van vorig jaar, toen 837 doden en meer dan 15.000 gewonden vielen op de Neder landse wegen. Ook uit vergelijkingen met andere maanden van hef jaar blijkt dat de vakantiemaanden tot de zwartste pe riode van het hele jaar lpehoren; de gestage stijging van de ongevallencij fers in de voorgaande jaren: 1965 juni t.m. augustus 723 doden, 1966 738 do den, 1967 821 doden en in 1968 837 do den) roept de beklemmende vraag op hoe lang het nog zai duren dat 1000 doden de schrikbarende tol wordt in het Nederlandse vakantieverkeer. De grootste drukte op de wegen wordt dit jaar verwacht als op 27 juni de scholen en de metaalindüstrie hun poorten sluiten en bovendien een mas sale uittocht kan worden verwacht naar de T.T.-races in Assen. Een tweede golf volgt op 11 juli als een aantal bedrijven in de provincies Brabant. Limburg en Zeeland sluit, terwijl eveneeps op 11 juli de vakan ties beginnen van een groot aantal scholen en bedrijven in Nordrhein- Westfalen. Een derde hausse op de wegen wordt op 25 juli verwacht als de vakanties van de bouwbedrijven, de textielindustrieën en een aantal collectief sluitende bedrijven in de Zie onze GRANDIOZE AANBIEDINGEN B.B. DRANKENSERVICE ZIE PAG. 3 oostelijke en noordelijke provincies beginnen. Van de honderdduizenden, die er vanaf 27 juni opuit trekken voor een vakantie in binnen- of buitenland, staat vast dat een groot aantal over onvoldoende rij-ervaring en verkeers- inzicht beschikt, factoren, die het vo rig jaar veelvuldig tot ernstige onge vallen hebben geleid. Proefrit Het Verbond adviseert daarom alle automobilisten, die om welke reden dan ook minder dan 5.000 km per jaar rijden een minimum aan routine op te doen door de komende dagen een paar flinke proefritten te maken, eerst op stille en geleidelijk op wat drukkere wegen. Een tweede belang rijk gevaar in het vakantieverkeer be tekent de grote mate van onbekend heid met afwijkende verkeers- en ge dragsregels in binnen- en buitenland. Teneinde hierin een verbetering aan te brengen heeft het Verbond afgelo pen weken een grote hoeveelheid voorlichtingsmateriaal verspreid zoals een reisfolder, die in een oplage van een kwart miljoen exemplaren onder de werknemers van een groot aantal bedrijven is verspreid en waarin onder meer gedragsadviezen zijn opgenomen voor het rijden op au tosnelwegen (snelheidsaanpassing, in voegen, filerijden, gedrag op ver keerspleinen, enz.) Voorts een wand- krant (oplage 25.000 ex.), die in sa menwerking met de Horeca verspreid werd onder motels, cafés, wegrestau rants etc. Voor hen die een buitenlandse va kantiebestemming op het programma hebben staan ligt een brochure klaar, die van twintig Europese landen de voornaamste afwijkende verkeersre gels geeft. Deze brochure is voor f 1,- bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Utrechtsestraatweg 79, Hilversum verkrijgbaar en kan per briefkaart worden besteld. De betaling kan geschieden door naast de normale porto vier postzegels van een kwart je bij te, plakken. Op Rijksweg 20 wilde de 25-jari- ge bouwvakarbeider J. J. uit Breda met de door hem bestuurde auto sen andere auto inhalen. Op dat moment passeerde nog een auto waarvan de bestuurder aan J. onvoldoende ruimte liet, zodat deze snel moest uitwijken, ook omdat de andere autobestuurder hem sneed. Hierdoor sloèg de auto. van J. enkele malen over de kop. zo dat zijn auto vrijwel geheel werd ver nield. Zelf kreeg hij lichte verwondin gen en kon na in de Dr. Noletstichting te zijn behandeld naar Jiuis keren. De ancjere autobestuurder bleef tot dus ver onbekend. Op de Schiedamseweg nabij Groenoord kwam de 19-jarige student H. J. H. met de door hem bestuurde bromfiets in botsing met de eveneens 19-jarige studente M. van S., die uit de tegenovergestelde richting met een bromfiets naderde. De student brak zijn linkervinger en werd in de Dr. Noletstichting behandeld, de studente liep een fractuur aan het sleutelbeen op en werd in het ziekenhuis behan deld, waarna beiden naar eigen wo ning konden worden vervoerd. 0 De 17-jarige scholier G. D. gaf toen hij uit de Kethelstraat kwam met zijn bromfiets, geen voorrang aan een auto, bestuurd door de 20-jarige lood gieter J. H. Bij de botsing liep de scholier een gekneusde rechtervoet op en werd ter behandeling naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Maandagavond 23 juni om acht uur zal de gemeenteraad van Schie dam vergaderen. De agenda telt 26 punten ter behandeling. 0 Ingevolge een verzoek van het Hu manistisch Verbond, gemeenschap Schiedam, stellen B. en W. de raad voor f 2250 te verlenen ten behoeve van een subsidie voor het vormings werk op humanistische grondslag op de openbare scholen. Voorgesteld wordt in principe me dewerking te verlenen voor het stich ten van een r.k. school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den, waarvoor zich 44 leerlingen heb ben aangemeld. Het bestuur van de chr. school voor g.l.o. aan de Oostsingel verzoekt medewerking ,te verlenen voor opho gen van het speelterrein, herstraten en vernieuwen erfafscheiding. De kos ten worden geraamd op f 8400. Een krediet van f 19.000 wordt ge vraagd voor ombouw van de centrale verwarmingsinstallatie van het pand Korte Haven, waarin zes gemeentelij ke diensten zijn gehuisvest. Ingevolge een schrijven van Ged. Staten wordt aan de raad door de bur gemeester voorgesteld het salaris van de wethouders met ingang van 1 ja nuari 1969 met f 5510 te verhogen en daarmee te brengen op f 34.550. Als gevolg van een langdurig ziek teverlof aan de inspecteur voor het, gemeentelijke onderwijs, achten B. en W. het gewenst over te gaan tot aan stellen van een consulent, waarvoor een krediet wordt gevraagd van f 30.400. Voorgesteld wordt tot verbetering van het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst, waarvan de kasten f 24.900 in de eerste fase zullen bedra gen. pe volgende fasen voorzien later in spreekkamers, verbeteren verlich ting, archiefruimten enz. 6 UUR GEWEEST BLOEMEN VERGETEN? dan naar ■Mf BLOEMENKIOSKEN V STATIONSPLEIN fe 0 (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. 77585 Vlaardingers VLAARDINGEN Volgens de voorlopige cijfers van de bevolkings statistiek vermeerderde de Vlaar- dingse bevolking in mei met 185 per sonen tot 77.585. Er vestigden zich 99 gezinnen en in totaal 426 personen; er vertrokken 68 gezinnen en in totaal 342 personen. Het aantal geboorten bedroeg 137, het aantal aangiften van overlijden 36. Aan het stadhuis lagen 82 huwelijksbootjes afgemeerd. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstr. 40, R'dam, tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a KORTINGEN ap VAN 20 TOT 03 A Exclusieve Herenkleding MEENT 39 (hoek Binnenrotte) KOSTUUMS kolbIerts PANTALONS REGENJASSEN OVERJASSEN PULLPOLQ'S OVERHEMDEN Yog- maar net was de tentoonstelling „De laatste vallei,'> door \icolaas Kroese geopend of er stonden berichten in de krant, waarin werd gemeld dat de sterfte onder steeds zeldzamer wor dende vogels voor minstens tachtig procent moet worden geweten aan het gebruik van latidbouwgiften. Een schrijnender illustratie van de zin van de tentoonstellingdie een wetenschappelijk en artistiek protest wil zijn tegen de milieuvervuilinghad niet ge vonden kunnen worden. Flora en fauna vooral in de rand stad worden op deze wijze be dreigd, waardoor met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid gesteld kan worden dat binnen af zienbare tijd geen vogel, geen vlinder, geeft bloem en geen plant nog een plek onder de zon zal vin den. Als die zon al wil doordringen door de smooknevel die boven de grote steden en hun industrieter reinen hangt. De groep achter de tentoonstelling, die wordt gehouden in Galerie De Tor, Czaar Peterstraat 95, Amster dam (tot het eind van deze maand) noemt zich de Insektensektie. Een speelse naam, die de ernstige man nen, die verantwoordelijk zijn voor de milieuvervuiling, zich verschuilend achter de loze argumenten over wel vaart, de kans geeft zich geringschat tend uit te laten over mensen die de economische groei willen tegenhouden terwille van torretjes en spinnetjes. Echter, er is meer aan de hand. In uitstekende overzichten wordt het duidelijk: „Het uitsterven of zeld zaam worden van planten- of dier soorten duidt op het verarmen of zelfs verdwijnen van bepaalde levensge meenschappen en is dus veel ingrij pender dan het op het eerste gezicht lijkt." Met andere woorden: hef bestaan als zodanig wordt bedreigd door ver vuiling van bodem, water en lucht, waarvoor wij allen verantwoordelijk zijn: industrie, huishouden, landbouw en verkeer. Visioen Het bestaan wordt bedreigd. Het is dan ook geen wonder, dat het juist kunstenaars zijn die zich in een artis tiek protest uiten tegen een schijn baar niet te stuiten ontwikkeling, die als méést gunstige perspectief biedt het visioen van de dichter-bioloog Dick Hillenius, ?oals dat hierboven in het gedicht „De ark" is weergege ven. De tentoonstelling staat bepaald niet bol van zwaarwichtigheid. Nuch ter en zakelijk wordt weergegeven in hoeverre het leven wordt bedreigd door het gebruik van giften, vooral in de landbouw, en de verontreiniging van het milieu, waardoor bijvoorbeeld voedselketens worden doorbroken. Speels trekt men van leer tegen het Rotterdamse plan 2000 hetgeen niet inhoudt dat men de ernst van de zaak wil verdoezelen. Het Thomassen-dio rama is een magnifieke kijkdoos, waar het zelfs al naar verrotting stinkt; een luguber toekomstbeeld, dat maar al te gemakkelijk wordt ge bagatelliseerd. Mediteren Een geweldig object is ook „Blauw kapel" van Max Reneman, eeri altaar voor gevallen vlinders, waar een ^knielbank gelegenheid tot mediteren geeft voor het portret" van de grote vlinderdoder. Een opmerkelijk detail is het envelopje postzegels uit Viet nam met zes verschillende soorten vlinders. Geen enkel commentaar behoeft de „Blauwe vogel" van Theo Kley, een AUTO'S BEMOEILIJKEN RE1NIGINGSWERK Als gevolg van de vele auto's, die iedere dag in tal van straten gepar keerd staan heeft de gemeentelijke reinigingsdienst met grote moeilijkhe den te kampen. Hinderlijk is de situa tie voor de vuilismannen, die maar moeten zien hoe zij de asemmers op de stoepen kunnen bereiken. Nog groter zijn de problemen voor de straatreinigers, die langs de trot toirs niet kunnen komen om hun werk te doen voor het veegwerk. En ook het leegzuigen van de rioleringen wordt soms door de vele geparkeerde auto's ernstig gehinderd. In verband hiermee moeten nu maatregelen worden getroffen en worden bepaalde straten in een sche ma onderhanden genomen. Dit zal nu op woensdag 25 juni gebeuren met de West-Frankelandsestraat en Rem- brendtlaan aan de zijde van de even nummers en een week later aan de oneven nummers. Dan volgt op woensdag 9 juli de zijde van de even nummers aan de St. Liduinastraat en op 16 juli die aan de oneven zijde. Van 13-17 uur zal het dan verboden zijn er atrto's te parkeren. LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES v 0 De heer M. J. van Dommele, hoofd van dr. J. Th. de Visserschool in Schiedam, zal met ingang van 1 au- -gustus deze school verlaten in ver band met benoeming elders. Donder dagavond 19 juni van 19.30-20.30 uur wordt in het Geref. Jeugdhuis aan de Lange Haven een afscheidsreceptie gehouden. engel des doods, centraal beeld in de expositie. Er hangen bijzonder mooie tekenin gen van .Jaap Hillenius en natuurlijk van Peter Vos. Verder is er werk te zien van Yvonne Muller, Frans de Jong. Antje Ypelaar, Herman Stam- meshaus, Eddy Dukkers, Johan Kuyt, Gerard van Rooy en Jeanne Bieruma Oosting. „De laatste vallei", een tentoonstel ling in Amsterdam. Het zou de moeite lonen juist deze expositie naar Rotter dam te halen. Zij is immers nog meer op haar plaats in een stad, die zonder slag of stoot een hoogovenbedrijf bin nen haar poorten haalt, dan in een stad, die zich Progil van het lijf heeft weten te houcfen. JAN HEIN DE GROOT Tussen „zeggen" 'en „hebben" is een groot verschil. LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO

De Havenloods | 1969 | | pagina 1