/ATEN WE L f JUL WEIMEZEN J Met Andere Woorden I6 I 1 1 1 f WASAUTOMAAT b b b 6 b b \6 i b Brigadier Piet en de semi-prof DE HAVENLOODS 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 JUNI 1969 X oodlottip Aanstaande journalisten van de School voor Journalistiek zijn een poosje geleden in Rotterdam aan het graven geweest naar meningen over het Plan 2000dat met grote ijver wordt gepousseerd door burgemeester Thomassen. Ze hebben verrassende meningen over het plan en de burge meester genoteerd. Verrassend omdat zij soms kwamen uit monden van mensen die gewoonlijk vierkant ach ter Thomassen staan. Het Rotter- damsch Parool heeft het rapport van de aspirant-journalisten in handen ge kregen en er uitvoerig uit geput. Het is instructief enkele uitspraken uit het artikel aan teialen. - Wethouder G. Z. de Vos komt tot de volgende ontboezeming: „De houding van de burgemeester begint zo lang zamerhand de grens van het toelaat bare te raken". A. J. Lems, fractie-voorzitter van de PvdA in de Rotterdamse raad, zegt: „Ik vind Thomassen te loslip pig. Hij verpest het imago van Rotter dam, doordat hij te eenzijdig de na druk legt op de ontwikkeling van de haven. Hij verwijt ons ook dat wij hem te weinig steunen in zijn visie op de havenpolitiek en dat we te weinig belang hechten aan de werkgelegen heid." Ir. De Boer, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst, meent: „Rotterdam lijdt aan havenhysterie. Alle plannen worden ingegeven door louter economische motieven. Men is bezig zich te verkopen aan de Ameri kanen. Nederland investeert kapitalen in de infrastructuur voor de buiten- landse^ bedrijven en de winsten ver dwijnen over de grens. Het plan 2000+ laat voor wat 't aantal arbeids plaatsen betreft een vertekend beeld zien.' De werkgelegenheid komt voor lopig echt niet in gevaar. Een bedrijf als de Hoogovens is voor Rotterdam in feite niet interessant." Gedeputeerde, mevr. C. de Ruyter- de Zeeuw, signaleert de volgende tak- tiek van Rotterdam om zijn plannen door te drukken. 1. het verspreiden van een gerucht; 2. het (al of niet opzettelijk) laten uit lekken van een plan; 3. het doen van een in verband met het plan belang rijke uitspraak; 4. deze uitspraak ver volgens ontkennen; 5. het plan ten slotte constant in de publiciteit hou den, zodat de mensen er op de duur in gaan geloven. Mr. J. Barendrecht, hoofd secreta riaat rijksplanologische dienst, vindt het plan 2000+ een zeer overtrokken plan, dat van: een zeer enge visie ge tuigt. Uit het slotinterview met Thomas sen dit citaat: „In Nederland past in dustrie, want er moet geld verdiend worden, past het grote schip, want dat moet binnenkomen, anders gaat het naar de buren. Dat is de situatie. Misschien wel een noodlottige situa tie, maar het is de werkelijkheid." Óver het plan 2000+„Het plan zoals het is gepubliceerd als discus siestuk wordt nooit gerealiseerd." Zo hoor je nog eens wat. En zo hoort u het ook eens van een ander. Zandbals Vorige week werd in Amsterdam een tentoonstelling in Galerie De Tor geopend. De naam van de expositie: De laatste vallei. Het thema: de voort-. woekerende milieu-verpesting. Bijdra gen waren geleverd door Max Rene- man (hij demonstreerde zijn immuun- blauw), Dick Hillenius (de bioloog, jawel), Peter Vos (de tekenaar), Theo Kley (de Directeur van het Eksoties Kietsj Konservatoriejum en uitvinder van de weggooi-auto) en vele anderen. Tijdens de opening zat De Tor bars tensvol. Er stond nog publiek op de stoep, maar daar de galerie is ge vestigd in een „arbeiderswoning" uit ongeveer 1900, was er voor hen geen plaats. Kort nadat Nicdlaas Kroese zijn openingswoord had gesproken, keken de buitengeslotenen zeer ver heugd, want Theo Kley verpestte mid dels wat rookverwekkende spullen het milieu binnen de muren van de gale rie. Naderhand werd er „rosé" geschon ken waar iedereen hoofdpijn van kreeg. De exposanten verontschuldig den zich: het was inderdaad water uit de Rijn. Om de smaak een beetje te rug te krijgen kon men kiezen uit al lerlei snoepgoed yan negerzoenen tot zoethout. Eni toen het dannój* stiller werd en men gelegenheid kreeg om wat rond te kijken, zagen wij tot onze grote vreugde ook een bijdrage die appel leerde aan het Rijnmondgebied. Het was een montage van de Maasvlakte. In de verte kon men duidelijk alle chemische, petro-ehemische en staal fabrieken zien. Ervoor was een zand bak met allerlei rommel erin. „Dit is nog een onjuist beeld", verklaarde biologiestudent Midas Dekkers desge vraagd. „Het is de bedoeling dat iede re bezoeker zijn rommel in deze bak gooit, zodat duidelijk wordt dat niet alleen de industrieën mogen worden gerekend tot de grootste milieuver- pesters, maar ook wijzelf. Als de ten toonstelling 30 juni sluit en de Maas vlakte vol ligt zal blijken wat wij te zamen hebben gepresteerd op dit ter rein". Wat nogal cynisch klinkt. Maagpijn Volgens èen bericht vorige week in het Algemeen Dagblad heeft me vrouw Ursula Knack uit Sleeswijk in 'Duitsland van èen apotheker een be drag van 5000 mark gekregen. Daar mee voorkomt de man, dat hij verder moet bijdragen in het onderhoud van het kind van mevrouw Knack. Ongeveer een jaar geleden had de assistente yan de apotheker zich ver gist, toen mevrouw Knack anti-con ceptiepillen kwam halen. In plaats daarvan had zij tabletten tegen maag pijn gegeven, die uiteraard niet de ge wenste uitwerking hadden. Mevrouw Knack kreeg een kind en klaagde de apotheker aan bij de rechter. Die vond, dat de apotheker hu ook maar moest bijdragen in de.kosten van on derhoud. Er bestaat een boekje over sexuele opvoeding, getiteld: „Hoe verte] ik het mijn kinderen?". Maar of moeder Ursula daar wat aan zal hebben...? antwoord door het Consumenten Voor wasautomaten van het Consumenten Voorlichtingsbureau gratis ter Inzage. Onderstaande bon Invullen en opplak ken op briefkaart of In gesloten enve- loppe zenden aan: (C.V.R) Poetbus 207 Dordrecht Automatisch Nu in Nederland iedereen de para plu gebruikt, mag je de regenjassen uit de automaat trekken. M'n opa Ben je nog geen veertig, komt er een jonge meid naast je staan en die zegt: „Gut, je ruikt net als m'n opa!" Wat denk je dan? Ahal MET 60.000 ANDEREN Het Schiedamse bad Groenoord heeft in de afgelopen week een record aantal weekbezoekers geteld van rond 60.000. Er waren dagen, dat noch in had, noch op de speelweide een vier- kante meter ruimte onbezet wasl i 3" Z 3 Z 3 5 I 5" S 6 6 7 1 X 7 Z 7 a 3 8 3 4 8 1 S 6 Z 5 3 7 1 Z 3 8 1 3 5> l 3 5 S 4 1 5" 9 5 4 5 I 6 6 7 X 7 X 7 8 6 3 4 8 3 4 8 5 6 7 5 6 8 1 7 Z 3 8 Z 3 8 1 3 5 9 9 4 5 9 10 4 f 6 2 7 Z 7 3 4 8 3 4 8 II 5 6 IZ S 6 /3 7 X 3 8 3 8 Z 3 S 9 N V s 9 IS 4 5 6 6 7 8 8 17 8 19 aangesloten bij de N.H.H.P. wordt elke donderdag huis- aan huis bczored in: 10 STADSEDITIES ROTTERDAM Rotterdam rechter maasoever-Capelle a/d IJssel - Bcrgschenhock - Blciswijk- Berkcl en Rodcnrijs-Nictiwerkerk a/d IJssel. Oplage 167.500 ex. EDITIE SCHIEDAM Schiedam-Kethel. Oplage 28.500 ex. EDITIE VLAARDINGEN Vlaardingcn-Maassltiis Maasland-Maas dijk-Hoek v. Holland. Oplage 34.000 cx. EDITIE KRIMPENERWAARD Krimpen a/d IJssel - Ouderkerk a/d IJssel-Krimpen a/d Lek - Lekkerkcrk - Schoonhoven-Stolwijk- Bergambacht - Ammerstol-Bcrkcnwoude. Oplage 14.500 ex. Vlaardinsen: vert. M. Poot, Parkweg 132. Telefoon 351620. Schiedam: vert. N. v. Zetten, van Hallstraat 67. Krimpencrwaard: vert. A. Maat, Gr. Hendr. v. Nassaustr. 36, Ouderkerk a/d IJssel. Telefoon 01808-469. REDAKTIE: Hoofdkantoor Westblaak 25, Rotter dam. Telefoon 010-13 21 70. Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97. Telefoon 35 38 47. Vlaardingen: A. Struys, v.d. Duyn van Maasdamjaan 132d. Vlaardingen. Telefoon 34 10 31. LEZERS-SERV1CEDIENST Moclit men De Havenloods niet ont vangen hebben, dan gelieve men vóór vrijdagmiddag 12.00 uur te bellen 13.21.70 (voor de Vlaardingse editie 34.43.49) waarna de krant alsnog wordt bezorgd. 137: „Kom mee deze straat in", zei brigadier Riet en hij duwde Karei naar rechts. „We moeten toch zien weg te komen, jöh, want we zien er zo dik onder het meel véél te opvallend uit om niet overal dadelijk de aandacht te trek ken. O zeg, zie je dat? Daar wil juist een schoorsteenveger ergens een huis binnengaan. Die moet er aan geloven, Ka- rel, hoe erg het me ook spijt!" En terwijl Karei Kleun- tjes nu gespannen uitkeek naar onraad, sprong brigadier Piet op de ijverige roetmop af en prikte hij hem een uit gestoken wijsvinger in de zij. „Eén kik en ik schiet! Be grepen? En geef nou als de gesmeerde bliksem je hoge hoed, je roetzak, je touw en je bezem hier!" „Goeie help, r rovers kreunde de arme schoorsteen- Veger en hij voldeed schielijk aan het bevel. Toen duwde Piet de arme kerel de reeds openstaande deur binnen en siste hem in zijn oor: „Nou blijf jij hier braaf, staan onder de bewaking van mijn maat en ik ga de schoorsteen ve gen! Begrepen?" De totaal verbouwereerde man knikte onderdanig van ja en Piet stommelde brutaalweg de trap op naar boven, waar reeds een vrouwenstem enkele malen ongeduldig had geroepen: „Nou schoorsteenveger! Komt u nog boven of hoe zit dat?" „Niet zo boos, asjeblief, hups en fris meisjelief!", rijmde Piet, toen hij boven was gekomen. Het meisje schoot in de lach, toen ze in plaats van een zwarte Piet een witte zag komen. „Wat bent u een grappige schoorsteenveger", kirde ze. „Ik dacht, dat jullie altijd zwart waren!" Dat ligt er helemaal aan waar we geveegd hebben, dame", antwoordde Piet. „Ik kom nou toevalligerwijze juist uit ,een witbroodbakkerij, vatje?" „Grapjas!" zei het meisje. „Ik zou je best eens willen zien in een net pak. Misschien zouden we dan een bioscoop- je of zo „Ja, misschien wel viel de brigges het hupse ding in de rede. „Ik praat daar straks wel over. Eerst aan mijn werk. Is dit de zoldertrap?" Het bleek inderdaad zo te zijn en nog geen tien tellen later kwam Piet uit de schoorsteen omhoog als de eerste schoorsteen veger ter wereld met de rang van brigadier 138: Nauwelijks echter was onze brigadier Piet op het dak en in de schoorsteen beland, of daar werd zijn oor getroffen door een daverend lawaai op straat. Dat waren getroffen door een daverend lawaai op straat. Dat steenvegertje!riepen ze naar omhoog. „Heb jij hier in de buurt soms twee mannen rond zien lopen, waarvan er één een alpinopetje droeg en de andere een grote kuif had?" „Ja, die he'k gezien!" brulde Piet terug. „Ze namen juist een taxi, toen ik hier dit huis binnen ging. Ze liéten zich naar het station brengen!" „Dan wij óók naar het station!" brulden de woeste achtervolgers en weg waren ze alweer. „Hèhè zuchtte onze brigges toen. „Nou hoop ik toch echt maar, dat we ze voor goed kwijt zijn. Dan is het nu zaak Karet zo gauw mogelijk óók op het dak te hebben. Laa's kijken. Dit hier kon best de schoorsteen van de keuken eens wezen, want er komt zo'n lekker luchtje van aangebrande melk uit. Ik zal dat hupse dienstmeisje eens even naderbij lokken". De brigges hield zijn zwarte hoofd voor het donkere gat en loeide: „Joehoe Keukenmeisje, joehoe Onmiddel lijk verscheen het hoofdje van het meisje beneden voor de opening van de schacht. „Ja, wat is er?!' kirde ze lief. „Gaan we naar 4e bioscoop?" „Een andere keer, als je lief bent", antwoordde Piet. „Maar stuur nou eerst eens even mijn maat Carolo naar boven, want ik klaar het hier niet alleen!" „Ik zal Carolo onmiddellijk sturen", ant woordde het kind en ze kweet zich inderdaad naar behoren van haar taak, want enkele tellen later kwam Karei Kleum tjes al door de schoorsteen omhoog stommelen, nu al even zwart als Piet. „Het gevaar is geweken, Karei", lachte Piet. „Ik heb onze achtervolgers naar het station gestuurd. Maar eh nou moeten wij hier ook gauw vandaan zien te komen, want je kunt er donder op zeggen, dat de echte schoorsteenveger beneden in de gang natuurlijk alarm Bij juiste oplossing van de' puzzel van vorige week vond men het gezeg de: De ene dienst is de andere waard. Dit keer is winnaar de heer Plange- veld, Deensestraat 51a, Rotterdam-7. De oplossing van deze week kan weer opgestuurd worden naar: Puzzelre- dactie De Havenloods, Westblaak 25. Rotterdam In de linkerbovenhoek vermelden: MAW 65. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmiddag twaalf uur in ons bezit zijn. In de trapfiguren van het diagram, genummerd onderin van 1 t-m 18, moeten verticaal en horizontaal de zelfde woorden worden ingevuld. Het eerste cijfer bij de omschrijving be treft het verticale woord en het twee de cijfer het horizontaal dn te vullen woord. Bij juiste oplossing vormen de eerste letters van de 18 figuren, ach ter elkaar gelezen, een zegswijze (van 18 letters). Figuur 1: 1-6 geleidelijk; 2-4 soort vezel; 3-7 maand; 4-2 zoon van Noach; 5-8 stok. Figuur 2: 1-6 kenmerk van het ware; 2-4 soort spotten; 3-7 stad. op Korea; 4-2 kledingstuk; 5-8 cijfer. Figuur 3: 1-6 geschikt zijn; 2-4 kar; 3-7 uniform; 4-2 blank,; 5-8 ontken ning. Figuur 4: 1-5 aard; 2-7 Romeinse fi guur; 3-3 ingewand; 4-8 wand; 5-1 lel wel (afk.); 6-9 vreemde munt (afk.) Figuur 5: 1-5 tweetal; 2->7 stad in Overijssel; 3-3 hoofddeksel; 4-8 plank; 5-1 lengtemaat (afk.); 6-9 afkorting achter datum. Figuur 6: 1-6 gaat gevolg vooraf; 2- 4 loods; 3-7 verlichtingsartikel; 4-2 gymnastiekwerktuig; 5-8 betaalkan- toor. Figuur 7: 1-6 klepperen: 2-4 dagaan duiding: 3-7 halfbloed;" 4-2 waterke ring; 5-8 voorzetsel. Figuur 8: 1-6 partij in proces; 2-4 deel v.h. jaar; 3-7 achteruit; 4-2 zaad je; 5-8 snijkant van mes. Figuur 9: 1-5 heten: 2-7 vaart ver tragen; 3-3 braaf; 4-8 lichaamsdeel; 5-1 nummer (afk.); 6-9 de naam weet ik niet (afk.) Figuur 10: 1-5 economisch; 2-7 kim; 3-3 muziekinstrument: 4-8 telwoord; 5-1 pers. v.n.woord; 6-9 gewicht (afk.) Figuur 11: 1-6 trainen: 2-4 soort draad; 3-7 buigzaam; 4-2 opstootje; 5-8 eierproduktie. Figuur 12: 1-6 gewoon; 2-4 onder drukker; 3-7 neven; 4-2 gewicht; 5-8 sap. Figuur 13: 1-6 Europeaan; 2-4 pach ter; 3-7 rivier in België; 4-2 pulverig; 5-8 soort hert. Figuur 14: 1-5 Brits; 2-7 ruiker; 3-3 handvat; 4-8 plaats; 5-1 getij; 6-9 titel voorbehouden (afk.) Figuur 15: 1-5 waardeloos produkt; 2!-7 daling en stijging in de lucht; 3-3 rijtocht; 4-8 zintuig; 5-1 onder voorbe houd (afk.)6-9 heil de lezer (afk.) Figuur 16: 1-6 formaat; 2-4 verte ring; 3-7 genotmiddel; 4-2 bres; 5-8 mal. Figuur 17: 1-6 globe; 2-4 oosters boek; 3-7 lijst; 4-2 huisdier; 6-8. jon gensnaam (afk.) Figuur 18: 1-6 rijkdom; 2-4 vrou wenverblijf; 3-7 ouderwets kleding stuk; 4-2 dierenverblijf; 5-8 Verkeerd. nu... beduidend goedkoper Heeft U een 8 mm filmcame ra? dan is dit dé gelegen heid om voor een lage prijs een prima kleurenfilm te kopen. Fujichrome 8 mm kleurenfilm voor ong. 5 min. filmprojektie (15 meterj, geschikt voor dag lichtopnamen, 15 din. Kwaliteits- en ontwikkelgaran- tie tot juli 1970. Deze prima film, Japans fa brikaat, nu inklusief ontwik kelen voor een aantrekkelijke prijs (koop nu ook Uw vakan tie-films) voor nog géén negen gulden. De derde Biafra-actie, die begin mei onder de titel „uw geld - hun le ven" werd gehouden, is tbans het be drag van 2 miljoen gulden genaderd. Doordat vooral de inzamelingen van de kerken en de giften per giro de verwachtingen verre overtroffen kon Wordt vervolgd dit resultaat toch nog worden bereikt. - Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Fujichrome kleuren films, geschikt voor 8 mm camera's, dus geen super 8, 15 din, voor daglichtopna men, inklusief ontwikkelen Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1969 | | pagina 2