BP Chirurgijnen moesten bewijzen te kunnen ,,lesen en schriven" w Snelle beslissing over aanbesteden stadhuis DIPLOMA IN HUN ZAK Druk afscheid J. Hartingsveld Twee boekjes van dr. Kraan DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 JUNI 1969 S'dam nu... beduidend goedkoper In Schiedam konden de geneesheren er geen potje van maken Schiedam vaardigde in 1498 een voorschrift uit waaraan „tdnttrec- kers" moesten voldoen, voordat zij mochten optreden. Die voorschriften waren niet zozeer van medische, day, wel van financiële aard Voor Schiedam gold. dat .Van elcken meister hierbinnen komenstaende met peeterolije, wormcruydt, salff ofte tanttreckers etc. moet worden betaalt 8 d. Hollants Gold dit voor de „tanttreckers", ook de chirurgijnshadden, het in de beginjaren van de heelkunde niet gemakkelijk en stonden bloot aan ve lerlei grappen. Marskramers en'barbiers oefenden de „tandartspraktijk" uit en zij deden zulks met veel vreugde, Vooral ten behoeve van het publiek tijdens kermissen. De stedelijke overheid van Utrecht was in 1434 de eerste in ons land, die een „proeve van bekwaamheid" aan de „tanttreckers" voorschreef. men op het theatrum anatonicum en zo werd men dan in het gilde opgeno men. Kwakzalvers mochten alleen op weekmarkten en met vergunning hun bedrijf uitoefenen waarvoor zij dan tien stuivers aan het gilde moesten betalen. De „lessen in anatomie" hebben reeds heel wat schilders maar ook dichters stof gegeven tot meer of minder kunstzinnige uitingen. De ver gaderruimte van het chirurgijnsgilde muntte uit in pracht en praal; het is niet bekend of ook in Schiedam zulk een gildekamer heeft bestaan. Hef was „Meyster Peter, de tant- frecker" die in 1494 als eerste zijn proeve van „bekwaamheid" aflegde. „Bekwaamheid", nu ja... Zij moes ten op de marktdagen en kermissen tevens goede „standwerkers" zijn, ten- einde het door tand- of kiespijn ge kwelde auditorium te verlokken op het platform plaats te nemen. In Rotterdam was het, omstreeks 1650 Dorothé Bokstal, die zowel in haar woonplaats als in Schiedam een rui me klandizie in het tandtrekken be zat. Op medisch gebied was het niet veel beter gesteld met de „chirur gijns". De barbiers bewogen zich ook op dat terrein. De geschiedenis ver haalt. dat „Jan van Blois", heer van Ter Goude, die in de buurt van Gou da woonde, in 1345 werd behandeld voor een „blessuur" in diens kaak been. Hij werd er kennelijk nog van genezen óók en betaalde er 8 pond. een rok, een kaproen en voeder voor aan „meester Willem, surgyn van Gouda". Tot omstreeks 1700 waren „Wondheeler", „barbier" en „sur gyn" benamingen voor dezelfde man. In Schiedam was er omstreeks 1500 een „stadt-ehyrurgijn". Er was zelfs een soort van „beroepseed" samen gesteld, welke aldus luidde: „Ik zweer om der steden-chyrurgyn te wesen, die goede luden, die steun behoeven er.de begheren, bij den gracien en<je ghenaden Gods te cureren ende te ghenesen, na minen vermoghen ende beste reden". goedkoper Heeft U eigenlijk te weinig ruimte in Uw slaapkamer? Los dit probleem dan voor eens en altijd op, door een goede on- derschuifkombinatie te kopen. Duo onderschuifkombinatie met een solide metalen frame (anthraciet grijs) en extra ver sterkte spiralen. Twee bedden op de plaats van één, het onderbed voorzien van wielen, zodat U het ge makkelijk onder het andere kunt schuiven. Kompleet met 2 stofvrije ma- trasdekken en 2 binnenveer matrassen met prima afdek- laag, voor nog géén honderd zestig gulden. kompleet met 2 binnenveermatrassen en 2 matrasdekken Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze solide 2-per- soons onderschuifkombinaties, kompleet met 2 binnenveerma trassen en vilten matrasdek ken, afmeting ong. 8.0x190 cm. 2 (complete slaapplaatsen als etage-bed uitgevoerd 159.80 Elk» vrijdagavond tot 9 uur open of schrift bsst In sommige gildekamers had men skeletten, die wanneer de deur werd geopend of men op een veer trapte, de binnenkomende beet pakten en hem de doodschrik op het lijf joegen. Men noemde die kamers „beenderka- Doodschrik In de 14e eeuw ontstonden er de „chirurgijnsgilden", waarvan ook te Schiedam, de stad van het gildewezen een gilde werd opgericht. Er waren proeven waaraan zowel het „haarsnij den" als de „chirurgie" verbonden waren. Wilde men in een gilde komen dan moest men de grote of de kleine proef ondergaan. De eerste bestond o.a. uit de zogenoemde „chirurgicale" of „snij- en anatomy", de kleine proef was een „cop- en lancetproef". Voor de eerste proef moest men minstens twee jaar leerling zijn ge weest. Dan moesten een aantal proef werken worden gedaan, zoals verband leggen en twee lancetten maken. Er waren ook nog ontleedproeven. Later deed de chirurg dan een proef-exa- nu... beduidend Paal aan huis Er bestonden ook griezelverhalen rond de chirurgijns, die des nachts op kerkhoven rond zouden dwalen om lij ken. uit de kisten te halen en vleer muizen, padden, haren van katten en nog veel meer nodig hadden om die te verwerken in hun zalven. De barbiers, die geleidelijk uit hun „geneeskunstbezigheid" werden verdreven, hielpen die verhalen ver breiden. De barbiers hadden vaak een ronde paal of staf met een geel ge schilderde spits of knop aan hun wo ning om aan te duiden, dat de mees ter zowel de baard scheerde als bloed aftapte, tanden trok en been breuken heelde. Deze paal heeft zich tot in de huidige dagen kunnen hand haven, zij het dan ook, dat de „be roepsbezigheden" van de kapper wat beperkter zijn geworden! Volgens de oudste ordonnantie van het chirurgijnsgilde in Delft, moesten b' die stad de rondreizende chirur gijns, kwakzalvers, kiezentrekkers al vorens hun vak uit te oefenen bewij zen, dat zij „lesen en schriven con- nen, en snyden t sy van scheursel of te van den steen". Wonderdokters De doktoren werden onder de aan zienlijkste ingezetenen van een stad gerangschikt en genoten algemene achting. Sommige doktoren hadden een uithangbord aan hun woning. Aan de geringen bracht hij vier stuivers per visite in rekening, welgestelden een schelling. Zowel de kwakzalvers als doktoren waren vaak dankbare „onderwerpen" voor kluchten die op gevoerd werden en waarin zij meest al belachelijk werden gemaakt. Bre- dero constateerde reeds in zijn „Schijnheiligh": „Hoe wel-sy eerl'ijck beuls en menschemoorders zijn. En dats in t spijt van t recht, met die kunst werden rijck". Sommige geneesheren hielden zich op met de „piskijkerij" en dat werd door anderen „schandelijk" geheten. In de 17e eeuw ontdekte daardoor een geneesheer een steen waarop de dichter Baardt in zijn „Deugden Spoor" rijmde: „Hij siet, al vraecht hij niet een mijt, Wat uyr (jaar) dat ghy geboren syt, En waer je \foont, en wat je deen, En waer je slaept en wat -je geert! Hoe groot je milt, hoe groot je maegh, Hoe groot je longh, hoe groot je craeg Hoe groot je hart, hoe groot je bjaes, Hoe groot je breyn, al waer je dwaes De strijd tussen geneesheren „tant treckers" en kwakzalvers heeft vele jaren voortgeduurd, vooral ten platte- larwfe waar de praktijk vrijwel geheel in handen. van laatstgenoemden was. Er waren wonderdokters die koorts aflazen-, duivelen uitdreven, ge zegende beeldjes, penningen en sca pulieren verkochten, hetgeen 'n goud mijntje voor de verkopers betekende. Pijn in de lende werd genezen mid dels een flinke trap tegen dat li chaamsdeel, mogelijk met de gedach te, dat zachte heelmeesters stinkende wonden veroorzaken. Waaromtrent de huidige „chirurgie" waarschijnlijk 'n andere opvatting huldigt. LEO 't HART Schiedams orgel als cadeau naar Leer sum Het orgel dat in de Schiedamse St Martinuskerk heeft gestaan, is over gebracht naar de kleine kerk van de parochie St. Andries te Leersum, als ^h^° Van ^c^'e<^amse Paro- De parochie te Leersum telt ruim 200 personen en het was moeilijk in het bezit te komen van een orgel voor de kerk. Er bestond in Schiedam nog een fonds waaruit behoeftige Schie damse priesterstudenten een bijdrage ontvingen en welk fonds o.a. door de' Schiedamse r.k. middenstandsbond werd gesteund. Dit fonds doet vrijwel geen diensst meer en door een gift van f 1000 kon het genoemde orgel naar Leersum worden overgebracht en daar geplaatst. Het orgel heeft li jaar in Schiedam dienst gedaan. -F I» Zeer groot is de belangstelling ge weest vodr het afscheid dat de heer J. Hartingsveld nam als directeur van de Technische Bedrijven Schiedam, aan welk bedrijf hij gedurende veer tig jaar verbonden is geweest. Velen waren aanwezig toen in de kantine van de gasfabriek afscheid van het personeel plaats vond en waar burge meester H. Roelfsema meedeelde, dat de heer Hartingsveld was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau, waarvan door de burgemeester hem de versierselen werden uitge reikt. De burgemeester wees op de enor me ontwikkeling welke het. bedrijf in de loop der jaren heeft doorgemaakt en nog maar kortgeleden de overscha keling van stadsgas op aardgas. ,.U bent ondanks uw carrière nooit buiten uw schoenen gaan lopen, doch een eenvoudig man gebleven, in feite de bescheidenheid in persoon zo con stateerde de burgemeester. Door velen uit het personeel werd nog het woord gevoerd en o.a. een pick-up installatie aangeboden bene vens platen voor de discotheek. Ook de opvolger van de heer Hartingsveld. dr. ir. J. VAN* Willigen haalde tal van herinneringen uit het bedrijfsleven op. Mevr. Hartingsveld ontving bioe- Des middags was er receptie in het Stedelijk Museum, waar naast hoof den en ambtenaren van diverse ge meentelijke diensten, ook tal van par ticulieren en oud-gedienden de heer Hartingsveld de hand kwamen druk ken. Deze voordelige aanbieding maakt het mogelijk om ineens meerdere paren van deze fijne badstofsokjes tegelijk te ko pen I Prima kwaliteit leacril stretch badstof kinderanklets, de idea le zomersok, fijn voor de va kantie. in vlot ribdessin en in vele leuke kleuren, nu voor een extra lage prijs. 23-26 27-30 15$ 31-34 1J5 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze vlotte leacril stretch badstof kinderanklets, in leuk ribdessin en vele kleu ren w.o. bleu, rood, wit, geel, marine, enz. en de maten 23 - 38. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tal, of schrift, best. Een kiezentrekker. nu... beduidend goedkoper Vooral 's zomers als 't warm is en U liever zo weinig moge lijk kleding draagt is de kom- binatie beha en onderjurk in één ideaal. Soustien robe van nylon of kantnylon, met elastisch rug stuk, voorgevormde cups en verstelbare schouderbandjes. Deze beha en onderjurk inéén hu voor nog géén acht gulden. Feike Asrna speelt in Maassluis In de serie „Orgelconcerten Feike Asma", seizoen 1969, hoopt op zater dag 21 juni Feike Asma op het orgel van de Hervormde kerk te Maassluis, zelf het 6e concert te verzorgen. Asma opent het concert met een eigen koraalbewerking over psalm 1, gaat dan over tot de vertolking van Max Regers fantasie over ,,Ein' feste Burg ist unser Gott", Sonate I van Joh. Seb. Bach en de le symfonie in d-mi- neur van Louis Vierne. Hij bedient z'n concert met de koraalbewerking van het gezang „Komt als kind'ren van het Licht". B. en W. van Schiedam stellen de raad voor de aanbesteding ter uitvoe ring van de eerste fase voor de bouw van het nieuwe stadhuis onderhands te doen plaats vinden. De gemeente raad besloot reeds in november van het vorig jaar de nodige kredieten te verlenen, nv r nu moet worden ge wacht op het oschikbaar komen van financieringsmiddelen, teneinde de rijksgoedkeuring te kunnen verkrij gen. Ten einde na ontvangst daaWan zo snel mogelijk met de bouw te begin nen is het noodzakelijk, dat een be slissing wordt genomen over de vorm van aanbesteding van het werk. De architecten van het plan en de direc teur van gemeentewerken zijn van oordeel dat uit praktische overwegin gen de volgende bestedingsprocedure de voorkeur verdient- Het werk wordt in een advertentie omschreven en de aannemers die daarop wensen in te schrijven worden Vanaf vri jdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze soustien robe (beha en onderjurk inéén) in uni en kantnylon, behamaat 32 t/m 40, japonmaat a 38 t/m 46 Elke vrijdagavond tot 9 Spaarzaam Schiedam In de afgelopen maand werd bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam f 6.117.496,49 ingelegd en f 5.577.392,11 terugbetaald, tegen een inleg en te rugbetaling van respectievelijk f 5.233.030,93 en f 4.194.143,81 in mei 1968. Met het inlegbverschot van mei steeg het inlegoverschot -1969 tot f 2.579.316,87. Vorig jaar werd in de zelfde periode f 2.352.047,48 ingelegd. Het aantal rekeningen bedroeg ulti mo mei 61.172 (31 mei 1968 59.996). Op 31 mei waren de aan de spaar bank toevertrouwde gelden, en de re serves voor f 42.218.955,71 belegd in effecten,-voor f 8.905.848,39 in hypo theken en voor f 21.151.263,43 in on derhandse leningen, terwijl de onbe- legde en op korte termijn belegde gel den f 8.122.316,50 bedroegen. Aan het Stedelijk Gymnasium te Schiedam zijn de hiernavolgende kan didaten geslaagd voor het eindexa men 1969: E. R. Boas, Schiedam, mej. C. van Heest, Schiedam, mej. H. •I. Keppler Brielle, mej. L. A. E. M. Marijnen, Den Haag, A. H. J. Olde Monnikhof Schiedam, J. A. M. Schen- ke, Schiedam, mej. M. E. Tuijl, Schie dam, H. A. M. Utens, Schiedam: allen geslaagd froor diploma A. F. Brand, Schiedam, J. van Biesen, Schiedam, P. van den Broek, Schie dam, mej. E. van Omme, Schiedam, M. G. J. Schippers, Vlaardingen, mej. E. M. Valkenburg, Schiedam. Allen geslaagd voor diploma B. Afgewezen geen. SPIERINGSHOEK LYCEUM Aan de Scholengemeenschap Spie- linghoek slaagden voor de afdeling HBS-A de volgende leerlingen: mej. A. Abrahamsz, Schiedam, D. v. Aller Vlaardingen, mej. A. Beukers Schie dam, G. Brongeest Schiedam, L. van Deelèn Maassluis, L. Diepstraten Maassluis, W. Dolk Rotterdam, mej. N. Goedhart Vlaardingen, J. Haver- mans Vlaardingen. mej. R. v.d. Hei den Schiedam, J. Jansen Schiedam, R. Niftaber Vlaardingen, R. Nolet Schiedam, M. Palmen Maassluis, mej. M. Reukema Hoek v. Holland, Th. Smits Schiedam, F. Uijtdewilligen Schiedam, mej. T. Westhuis Schie dam, A. Zoon Rotterdam, W. v. Zwie- ten Schiedam, P. v Aken Schiedam, mej. M. ter Braak Vlaardingen, H. van Es Schiedam, P. v Es Vlaardin gen, H. Holierhoek Schiedam, mej. S. Lemaire Schiedam, W. Remmelink Vlaardingen, mej. Y. Roelofs Rotter dam, B. v. Schie Vlaardingen, Th. Smolders Schiedam, L. Smulders Schiedam, mej. T. Timmers Schie dam, J. v. Uffelen Maassluis, P. Ver ingmeier Schiedam, E. Vermeulen Schiedam, B. Verweij Vlaardingen, mej. R. Vis Schiedam, H. Weber Schiedam, J. Wubbels Rotterdam. Voor HBS-B slaagden: mej. C. v. Adrichem Maasland, N. Bel Schie dam, P. v.d. Boogert Schiedam, mej. A. Commeren Maassluis, R. Goossens Vlaardingen, mej. R. den Hartogh Schiedam, mej. L. Hollanders Schie dam, mej. E. Jansen Schiedam, J. Kemper Schiedam, K. Nijs Rotter dam, W. Osterholt Schiedam, H. de Pater Schiedam, H. Penders Schie dam, mej. H. Post Vlaardingen, mej. H. Roessen Schiedam, mej. E. Sparla Schiedam, P. Swinkels Schiedam, L. v.d. Ven Rotterdam, mej. P. de Vette Schiedam, A, v.d. Zande JVIaassluis, mej. T. Arkesteijn Maasland, mej. L. de Boer Schiedam, P. v. d. Bosch Schiedam, mej. M. v. Geloven Schie dam, J. de Gooijer Vlaardingen, mej. A. v Grondelle Schiedam, K. Ham Schiedam, mej. M. Heinerman Rot terdam, C. v.d. Holst Vlaardingen, H. Jansen Schiedam, mej. M v. Lier Schiedam, mej. Y. Meijer Schiedam, H. Nolet Schiedam, mej. C. Rem merswaal Vlaardingen, mej. K. de Ronde Maassluis, E. Vanmassenhove Vlaardingen, H. v.d. Velde Schiedam, J. Verdaas Hoek v. Holland, M. v.d,. Weghe Vlaardingen, mej. H. Welagen Maassluis, A. Krijger Schiedam. Voor de duizenden lezers van dit blad is dr. Kraan een van de oudste en bekendste medewerkers. Al sinds jaren schrijft hij zijn artikelen opAiet terrein van het „geestelijk leven". Velen hebben daarop in de loop van de tijd op allerlei wijze en in allerlei toonaard gereageerd. Dat kwam om dat dr. Kraan zich niet ophield met stichtelijke babbels „ins blaue Hi- nein", maar aansluiting zocht bij het gebeuren en denken van de tijd waar in we leven. Hijzelf zal de eerste zijn om te zeg gen, dat 'm dit de ene keer beter luk te dan de andere, maar achterom ziende kan hij bogen op een groot aantal artikelen die de tijd overbrug gen en hun pointe onverminderd be hielden. Ieder die iets van schrijven afweet, weet dat dit niet gering is. De uitgever Kok in Kampen heeft in twee boekjes „Hoe is God?" en „Hoe leven wij?", respectievelijk 18 en 42 van de dr. Kraan's „schetsen" een meer permanent onderdak geboden. In het eerste zijn bijdragen verza meld, die tastend spreken over de beelden die wij van God hebben en over die Hij van zichzelf heeft gege ven. In het tweede gaat het voorna melijk over dingen van alle dag, maar geprojecteerd tegen diepere achtergronden. De verdienste van de schrijver is dat alle zwaarwichtigheid ontbreekt. Iedereen kan bij hem terecht. Maar dat is Havenloods-lezers al bekend, daarom: neem en lees. De prijs van het eerste is f 4,50 en het tweede f 6,90. uitgenodigd daartoe een schriftelijk verzoek bij de architecten in te die nen. In dit verzoek dienen gegadigden aan te tonen dat zij gedurende de laatste vier jaren vergelijkbare ver ken tot volle tevredenheid "hebben uit gevoerd en dat zij beschikken over voldoende bekwaam personeel en technische uitrusting om direct met het werk te kunnen beginnen en dit binnen de gestelde bouwtijd voor de eerste maal te kunnen opleveren. Aan de hand van de ingekomen verzoeken en de daarop ingewonnen inlichtingen zal nader worden beslist, welke gega digden een schriftelijke uitnodiging tot inschrijving zullen ontvangen. De mening van de beide adviseurs over de wijze van aanbesteding on derschrijven B. en W; dit kan als volgt worden gemotiveerd, een inschrijving zonder enige beper king dient achterwege te blijven om dat in dat geval aan een groot aantal aannemers alle gegevens dienen te worden verstrekt; de meeste daarvan zullen waarschijn lijk niet in aanmerking komen om het werk uif te voeren, omdat aard en omvang van het werk, de inbouw van technische installaties (w.o. een volle dige airconditioning), de hoge kwali teitseisen en het vermogen om op effi ciënte wijze met onderaannemers sa men te werken, hun krachten te bo ven zullen gaan; het beoordelen of de gegadigden aan de te stellen eisen voldoen kan bij een openbare aanbesteding eerst plaats hebben na ontvangst van de inschrij ving. Dit zal veel tijd en inspanning vragen; bij de voorgestelde procedure verval len deze bezwaren omdat de kwalitei ten van de gegadigden vooraf zijn on derzocht. Verwacht wordt dat dit laat ste ertoe zal leiden dat de grotere aannemingsbedrijven meer belang stelling voor het werk zullen tonen. De vraag rijst echter of de voorge stelde wijze van aanbesteding nog wel openbaar kan worden genoemd, nu daaraan beperkingen worden gesteld. Prof. Oud zegt daarover in zijn hand boek voor het gemeenterecht: „Zodra men enige vorm van beperking toe past, is het met de openbaarheid ge- E" wat geen openbare aanbe steding is, zal men als een onderhand se hebben aan te merken." Wordt deze redenering gevolgd waartoe B. en W. neigen dan zal de raad ter zake een besluit dienen te nemen Hervormde Kerk Kelhel wordt gerestaureerd De kerkvoogdij van de Herv. Kerk van Kethel heeft aan het gemeentebe stuur gevraagd om subsidie voor het uitvoeren van restauratiewerken. Deze restauratie omvat algehele her stelwerkzaamheden, die noodzakelijk zijn geworden in verband met de slechte bouwkundige -en stijlkundige toestand van het kerkgebouw en ten behoeve van het aanbrengen van voorzieningen voor een gebruik van het interieur in overeenstemming met de huidige behoeften. De kerk is opgenomen in de monu mentenlijst. Het behoud van de kerk is van be lang wegens zijn oudheidkundige en kunsthistorische waarde. Een bijdra ge in de kosten in navolging van rijk en provincie is derhalve zeker gerechtvaardigd. De subsidiabele kosten zijn be paald op f 248.000,-. Van dit bedrag zal het rijk 50 procent en de provincie 10 procent dragen. B. en W. zouden hieraan,, zoals gebruikelijk, een ge meentelijke subsidie van 30 procet willen toevoegen, hetgeen neerkomt op f 74.400.-.

De Havenloods | 1969 | | pagina 9