voorsorteren W en dan nog.... =I=JJ /fel I ïtófcEHZ „Muziek van de twintigste eeuw'' FlLMSg-* MUZIEK TENTOON STELLINGEN FIETSEN 135- "fLLLtóilÜ I *Y v- -■ '"i.M I Kiné*nn\ Voor ons ligt het boek „Muziek van de twintigste eeuw" van de Duitse musicoloog, muziekcriticus en componist Hans Heinz Stuc- kenschmidt. Als zoeker naar het „hoe en waarom" der dingen heeft Stuckenschmidt met zijn kritische aanleg en zin voor het historisch verband naar de logica in de ontwikkeling der muziek gezocht. Schijver ziet deze ont wikkeling als een onafwendbare progressie, die hij op heldere wij ze voor de lezer aanvaardbaar weet te maken, Via Richard Strauss, Gustav Mah ler, Skrjabin, Debussy belandt hij bij Schönberg, om vandaar uit stap voor stap zijn weg in het onderzoekingsdo mein te vervolgen, met het doel onze eigentijdse componisten als Nono, Boulez, Stockhausen, Xenakis, Cage, Lutovslawsiki, Penderecki, Berio en vele anderen verklaarbaar te maken. Zijn ontdekkingen en onderzoekin gen worden met talrijke notenvoor beelden, foto's, tekeningen en repro ducties ondersteund, terwijl een ver gelijkend chronologisch overzicht van af 1854, Janacek's geboortedag, tot 1966, handelend over Stockhausen's „Telemusik", Henze's ,,Die Bassari- den" en Baraqué's Chant après chant" de lezer vele goede diensten bewijst. Ter completering van deze belang rijke stof vindt men nog een overzich telijke, doch beknopte verhandeling van J. Johannes over de Nederlandse bijdragen tot de muziek van de twin tigste eeuw. In deze verhandeling zijn de componisten onderverdeeld in drie groepen nu.v beduidend goedkoper Gun Uzelf de luxe en het ge mak van een mooie, grote pas- spiegel, waarin U zich ten voe ten uit kunt zien Een passpiegel, die iedere huis moeder, die zelf haar gardero be maakt, zéker moet hebben, gemaakt van prachtig helder spiegelglas op triplex, zelfkle vend dus overal gemakkelijk te bevestigen. 1) de generatie geboren omstreeks 1880 2) de groep van componisten geboren, omstreeks 1910 3) de jongste generatie geboren om streeks 1935 Voor de vakmusicus is dit boek van onschatbare waarde wat de proble matiek betreft, waarvoor de experi mentele muziek hem stelt. Het vergt echter teveel muziek-theoretische kennis om dit boek voor de gemiddel de muziekliefhebber waardevol te maken. „Muziek van de twintigste eeuw" mag ongetwijfeld een actuele bijdra ge ter verklaring van de experimente le muziek worden genoemd. Uitgave W. de Haan-J. M. Meulen- hoff. Pocket, 264 pagina's, f 1490. Cosi fan tutte Het geheim van Mozart's compone ren is dat hij met minimale middelen een maximum aan klank en expressie weet te ontwikkelen. Ook voltrekt zich dit wonder aan de vorm en structuur van zijn muziek, waardoor vooral zijn ensembles tot meesterstukjes van harmonie zijn uitgegroeid. Dit geheim hebben de decor- en kos tuumontwerper Herry Wich en de Tsjechische regisseur Vlado Habunek in de opvoering van Mozart's „Cosi fan tutte" (Zo doen zij allen) met mu zikale intuïtie ontdekt en hun midde len op ingenieuze wijze hierbij aange past. Vooral Wich is hierin meester lijk geslaagd door zijn decors met een minimum aan technische constructie te ontwerpen, waardoor de wisselin gen speels en flexibel door leden van het koor zonder stoornis in het spel- verloop konden worden uitgevoerd. Dat was ingenieus bedacht. Maar ook Habunek wist zich in zijn spelaanwij- zingen geïnspireerd door de geest van Mozart's muziek, waarop de so listen met talentvol spel hebben ge reageerd. Voegen wij hierbij een ideaal musi cerend Nederlands Kamerorkest, dat zich na zijn in sneltreinvaart gespeel de en daardoor onaanvaardbare ou verture in het verloop der handeling volkomen heeft hersteld en hiermede een belangrijke bijdrage aan deze su blieme opvoering hebben geleverd. Alexander Gibson was de inspirator van deze Ideale Mozartopvoering. In de ontwikkeling van deze frivole, doch onschuldige intrige, die Beetho ven met zijn morele opvatting van het huwelijk niet waarderen kon, waren de solisten toch wel de onontbeerlijke schakels. Zo wist Peter van der Bilt zich in dit internationale milieu als Guglielmo voortreffelijk te handha ven. Ook de Hongaarse tenor Lajos Kozma was in zijn rol van Gerrando al even briljant. Margherita Rinaldi en Julia Hamari hebben resp. als Fiordiligi en Dorabella Mozart's zin voor humor geraffineerd aangevoeld en deze met haar schitterende vocale middelen boeiend weten uit te beel den. En als de instigator van dit uitge lokte spel van „vergissingen" regeer de op het toneel Afredo Giacomotti, die als Don Alfonso, geassisteerd door de Amerikaanse Catherine Gayer als Despina, zijn rol meesterlijk speelde. Maar zonder het verrukkelijke spel van zijn mede-conspirerende Catheri ne Gayer zou Giacomotti's rol sterk Passolfne, die al" eens het leven van Jezus naar het evangelie van Mat- theus verfilmde, heeft zich nu ge waagd aanv een filmische verbeelding van het klassieke drama Oidipous Rex. Het is een magnifieke film ge worden, waarin het ongelooflijke ge geven heel dichtbij wordt gebracht, ook al omdat Passolini er niet tegen opziet de film te laten beginnen en eindigen in onze eigen tijd. Hij heeft zijn gegeven koel benaderd, heel inge houden, zoals ook het spel is van bei de hoofdrolspelers van wie vooral Anna Magnani bijzonder indrukwek kend is. Kriterion. Darryl Zanuck is er in geslaagd het boek van Ryan „De langste dag" op de meest indrukwekkende en indrin gende manier te verfilmen. Een beter beeld van wat de invasie van 6 juni 1944 is geweest voor zowel de geal lieerden als voor de Duitsers was niet te geven geweest. Maar .ook wat die verschrikkelijke slag heeft betekend voor de individuele deelnemer, of dat nu een generaal in een stafkamer was, een officier aan een van de inva- siestranden of een gewone soldaat, die het allervuilste werk moest op knappen. De film wordt aangeprezen vanwe ge 42 internationale topsterren die er in voorkomen. Zanuck heeft deze slo gan niet nodig. Zijn film is een sterk gespeelde, uiterst zorgvuldig gefilmde reportage van wat zich vijfentwintig jaar geleden voordeed op de Normarf- dische stranden. Verrassend authen tiek en daarom ongewoon instructief voor generaties, die het verhaal van D-day alleen, maar van horen zeggen hebben, Cinerama, Westblaak. Wie weer eens lekker wil lachen gaat in Calypso op de Mauritsweg de film zien „De gendarme op vrijers voeten" waarin de onovertroffen Louis de Funes weer schittert als de komische driftkikker. Een film die geen andere pretentie heeft dan leuk te zijn en dat is-ie. nie in C keert hij terug tot de vorm structuur van Haydn met de harmoni sche doorzichtigheid van een Mozart- symfonie. Dvorak's achtste symfonie behoort tót de zonnige werken van de mees ter, vol levenslust en natuur-impres- sies. Deze symfonie wordt de „Lon- dense" genoemd, omdat de Londense uitgever deze in 1892 heeft uitgege ven. Grote Doelen, dinsdag. Een bijzonder concert kunt u horen in de St. Laurenskerk, waar Albert de Klerk het Transceptorgel be.speelt en Aafje Heynis als altzangeres mee werkt. Twee kunstenaars van naam en eruditie. St. Laurenskerk, maan- Nog enkele zondagen spelen de vier van de Twijfelaar op vreemd terrein. Half volgende maand zal hun eigen theatertje klaar zijn. Ze zijn tenmin ste druk aan het verbouwen. Tussen de repetities voor het nieuwe pro gramma wordt driftig gegrepen naar pneumatische hamers, boren, zagen en van alles wat des bouwvakkers is. Hun programma „Sneu(voor)velen" heeft er niet onder geleden. Piccolo, zondag. Arnaldo Pomodore - Boymans: Luc Peire - Boymans; Moderne kunst uit eigen bezit - Boymans; Kital en Gene Davis - Prentenkabinet; De vuile vin ger van de fiscus en de opkomst van de moderne krant - schilders ter zee - Maritiem museum; Hans Hazenbroek - Kunstzaal Zuid; Unid - 't Venster; Hedendaagse Franse grafiek - Stede lijk Schiedam; Ben d'Armagnac en Gerrit Sekker, realisatie van objecten en stapelingen - Stedelijk Schiedam. Stuur de kinderen eens naar Open luchttheater Dijkzigt waar gedurende de zomer bij mooi weer elke woens dagmiddag om twee uur een speciale kindervoorstelling wordt gegeven. Voor woensdag b.v. staat op het pro gramma: Het Scapino-ballet. nu beduidend goedkoper Goudsesingel 53-49 Tel. 117206 Teilingerstr. 79-81 Tel. 282065 geheel compleet vanaf of 10,— p. m. DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JUNI aan verbeeldingskracht hebben inge boet. Deze eerste opera in het kader van het Holland Festival 1969 groeide uit tot een excessieve hoogte, die velen nog lang in de herinnering zal blijven. Doelenagenda Dinsdag 1 juli, 20.15 uur: Berliner Philharmonisches Orchester. Dirigent Herbert von Karajan (grote zaal). Woensdag 2 juli, 20.15 uur: Lauren- tian Symphonic Band. Dirigent Henny Bonnenberg (grote zaal). Rotterdamse 'Schouwburg Vrijdag 27 juni, 20.15 uur: Het Natio nale Ballet. Donderdag 3 juli, 20.15 uur: Alwin Nikolais Dance Theatre, New York. St. Laurenskerk Maandag 30 juni, 20.15 uur: Orgel concert Albert de Klerk. Soliste Aafje Heynis, alt. Orgelconcert .In de St. Laurenskerk wordt op maandag 30 juni om 8.15 uur een or gelconcert gegeven door Albert de Klerk, organist te Haarlem, met me dewerking van Aafje Heynis, alt. Toe gangsbewijzen vooraf verkrijgbaar aan het Kerkekantoor, Grotekerkplein 3 en 's avonds aan de kerk. In de kerk aan de Simonstraat wor den op zaterdag 28 juni om 8 uur een orgelconcert gegeven door Dirk Jansz. Zwart. Op het programma staan o.a. werken van de Reger, Franok en Widor. Een vest is toch een reuze praktische dracht, vooral tij dens de zomer als 't wat kil is en U kunt even een vest over een zomerjurkje aanschieten. Een schattig vest in hackellook breisel van 100% acrylic ga rens, koopt U nu voor een prijs die niemand voor mogelijk zal houden in deze dure tijd, voor nog géén zeven gulden. voelen in de voor hen zo vreemde om geving. De jongens gaan de weekends naar huis. Er bestaat een financiële regeling voor het verblijf in de gast gezinnen. De functionarissen van de jeugdmigratiediensten houden regel matig contact met de gastgezinnen, zodat eventuele moeilijkheden bespro ken kunnen worden. De adressen, waar u zich als gast gezin kunt aanmelden en waar u ver dere inlichtingen kunt krijgen zijn: De Katholieke Jeugdmigratiedienst, Hang 11-12, tel. 121005 en 149944, de heer R. W. A. van Doorn. De Moderne Jeugdmigratie Dienst, Heemraadssingel 170, tel. 235850, de heer H. F. Stevens. De Protestants Christelijke Jeugd migratiedienst, bureau „De Heuvel", St. Laurensplaats 5, tel. 137462. Mevrouw W. Foekema-Lievestroo, privé tel. 115088 en Mejuffrouw M. Ringelberg, privé tel. 01899-5399; en tenslotte de Centrale Jeugdmigratie Dienst, Westersingel 109, tel. 126559, mej. L. H. Middelbeek. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze fijne acrylic vestjes in mooi hackellook breisel, in de kleuren wit, ma^ rine, aqua, geel en bleu, maten 36t/m46 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Musement. Nederlandse mu sea presenteren zich in de Jaar beurs in Utrecht. De drempels van de musea zijn voor veel mensen veelal te hoog. Wie gaat er nu naar een museum Dat is jammer, want er is toch veel te zien. En wat er te zien is is van ons allemaal: nationaal kunst bezit. Maar er is meer dan kunst op Musement, want voor elke liefhebberij is er een mu seum. (Er is zelfs een belasting museum. maar dat wordt u in Utrecht bespaard). De Nestor, een oude locomotief is er wel te zien. En ook allerlei schiettuig waarmee we elkaar naar de an dere wereld helpen en dat na gebruik in eelt museum terecht Maar ook is er de ,,Aanatomi- sche les" van Rembrandt. En ook die van Breitner en van een Amerikaan, die er een hele mo derne visie van geeft. Wat is ér eigenlijk niet op Musement? Je kunt er in een taveerne zelfs Coorenwijn jenever drinken en dat is toch een kick. Nederlandse musea presente ren zich. En ze doen dat op een manier die eigenlijk wel bij de slechte image van musea be hoort: een beetje saai, weinig fleurig, weinig sprankelend ook al mag je er hardop praten en dat is er in een echt museum nooit bij. Ook mag je er met je meisje op de grond gaan zitten. Lekker kletsen. Waarover? Over musea? Kom nou. En schaken, kan ook. Daar kom je thuis niet zo gemakke lijk toe. En even uitrusten bij het orgel of kijken naar de heili gen uit het Aarts-bisschoppelijk museum. En nog veel meer. Maar als je nu nooit in een mu seum bent geweest, vliegt die behoefte je dan aan op Muse ment? Nee, eigenlijk niet. Een dagje naar het Openluchtmu seum misschien? Dat stond toch al op het programma van het schoolreisje. Musement, het is een beetje een tamme boel. Ook al is het dan een wereldprimeur. De or ganisatoren moeten eens praten met die van de Boekenmarkt. Voor wie wil: tot en met 13 juli. De Rotterdamse mevrouw J. W. Jansen-Mulder stond een jaar ge leden op het Binnenhof met een bord. Gisteren stond ze er weer met het zelfde bord en bovendien met nog een ander met het opschrift: Verleden jaar liep ik hier met dit bord, de Biafranen sterven echter nog steeds" Zij was vorig jaar de eerste Neder landse die op het Binnenhof liep te demonstreren voor Biafra. Misschien wordt haar oproep nu beantwoord. JEUGDDIENSTEN OVER „ZO CELOVEN?" Op zondag 29 juni zal een buitengewo ne jeugddienst plaats hebben in de Opstandingskerk te Schiedam. Deze dienst is de eerste van drie diensten, die gehouden zullen worden in het ka der „Zo geloven?" Deze diensten worden voorbereid door de Hervorm de Jeugddienstcommissie van Schie dam en Kethel. Een lid van de Sja- loomgroep zal aan de eerste dienst zijn medewerking verlenen! Een rui me mogelijkheid tot discussie is aan wezig De organist Koos Bons zal zater dag 28 juni in de Immanuëlkerk te Maassluis een programma verzorgen, dat bestaat uit werken van Cesar Franck en Charles Marie Widor. Het. concert begint om 8 \ur. Het Berliner Philharmonisch Or chester met Herbert van Karajan als dirigent heeft in de wereld der muziek een welhaast' legendarisch? naam. Deze reputatie is zo groot dat Von Ka rajan het niet nodig oordeelt zijn con cert door een solist attractief te ma in het kader van het Holland Festi val vraagt Von Karajan uw aandacht voor twee symfonieën; eén van de he dendaagse componist Strawinsky en één van de Tsjechische romanticus Dvorak. De symfonie in C van Stra winsky (1938-1940) stamt uit de meest vruchtbare periode van de meester (1937-1947); een periode, waarin tal rijke werken zijn ontstaan als het Dumbarton Oaks Concerto en de Dan- ses condertantes voor kamerorkest, de Sonate voor twee piano's, de canta te Babel, de Symphony in three move ments, e.a. De neo-klassieke periode Van Strawinsky, want in zijn Symfo- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze passpiegels, 90 x 30 cm groot (passend aan de binnenkant van Uw kastdeur) i.v.m. breuk alstublieft zelf Elke vrijdagavond tot 9 uur open Jeugdemigratiedienst vraagt gastgezinnen Begin september komen weer uit al lerlei windstreken 'van Nederland jon gens van 15-17 jaar naar Rotterdam en omgeving om een vakopleiding bij een bedrijf te gaan volgen, waar vaak in hun eigen plaats of provincie geen gelegenheid voor is. De PTT, Shell, enkele scheepvaart bedrijven en nog andere ondernemin gen bieden de jongens mogelijkheid 'om binnen een paar jaar volleerde vakkrachten te worden. Deze jongens komen doorgaans van het platteland of uit kleine dorpen en steden. Het is te begrijpen dat zij in de „grote stad" goed opgevangen moeten worden. Daarom zoekt de Centrale Jeugdmi gratie Dienst, het overkoepelend or-' gaan van de katholieke-, de moderne en de protestantschristelijke jeugdmi gratiedienst, goede gezellige gastge zinnen, die bereid zijn 1 a 2 jongens in hun gezin op te nemen. De „gastou ders" hebben samen met de jeugdmi gratiediensten de taak öm de bij hen geplaatste jongens zich thuis te laten

De Havenloods | 1969 | | pagina 11