weekend TiTirTIy] Gesprek met één van Weinrebs aanklaagsters ,De Heilige Leonard'' in bruikleen in Boymans MALAGA DEKLERK&ZN DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JUNI 1969 17 Het is de Europese joden vaak ver weten dat ze zich in de tweede we reldoorlog als lammeren naar de slachtbank hebben laten leiden. Ook in Israël kan men dat verwijt horen. Vooral uit de mond van de sabra's, de Israëli's in Israël geboren. Het zij ze vergeven. Zij kenden de sfeer niet die er heerste tijdens de Duitse bezetting; op geraffineerde wijze ingevoerde ge boden die de joden langzaam maar zeker isoleerden van de andere bevol kingsgroepen. Zij kenden het verlan gen niet om te willen blijven geloven in de menselijkheid van de Duitse be zetter, ondanks de doorsiepelende be richten uit een kamp als Mauthausen. Ondanks deze langzaam voortgaande wurging zijn er joodse helden ge weest. Prof. Presser memoreert ze, noemt ze bij namen in zijn boek „On dergang". Eén van hen is nog in leven en staat zelfs volop in de publieke belangstel ling: proffessor Weinreb. Volgens schatting heeft hij zo'n 1500 joodse lot genoten van de vernietigingsdood ge red. Dat is niet gebeurd met een rate lende stengun en in battledress. Als het zó gegaan zou zijn, zou hij een pracht held geweest zijn, voor ieder mens begrijpelijk en aanvaardbaar. De verpersoonlijking van de joodse strijder, het beeld dat men nu heeft van de Israëlische soldaat. Helaas voor Weinreb heeft hij slechts gebruik gemaakt van zijn geniaal verstand, zijn fantasie en zijn mensenkennis. Onbegrijpelijke strijdmiddelen, niet aanvaard in deze maatschappij. Men geloofde hem dan ook niet. Na de oor log werd hij aangeklaagd en veroor deeld, ondanks de zich opstapelende bewijzen dat hij gered heeft wie hij redden kon. De orthodox-joodse Weinreb is een anti-held, die met zijn voorkomen, baard en dikke brilleglazen, snel an- ti-semitische gevoelens wakker maakt. Zelfs bij joden. Ik hoef hier slechts te citeren wat de heer Rakower in Vrij Nederland zegt. „Meneer, ik ken de oost-joden, ik laat mij niets wijsma ken. U moet door die baard heenkij ken". En mevrouw Staszewski in het zelfde artikel: „Ik zou zeggen, scheer die baard af en laat je vieze gezicht toch zien". Deze vrouw is met haar zuster door Weinreb gered! Voor het eerst in 1947 doken er ver halen op over Weinreb's vreemde geaardheid op sexueel gebied. Ze kwamen van de toenmalige procu reur-generaal. Er werd zelfs een meisje opgesnord, die echter ontken de dat prof. Weinreb iets met haar ge daan zou hebben. Weinreb schrijft daar honend over in zijn verweer schrift: „En dan moet die jood na tuurlijk ook iets vies gedaan hebben met jonge meisjes". In het vonnis dat op 27 november 1947 door het Haagse bijzondere ge rechtshof werd uitgesproken, staat dan ook geen woord over sexueel wangedrag. Nu, 22 jaar later, blijkt hij echter veroordeeld te zijn tot zes maanden gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering voor een delict dat tegen sexueel wan gedrag aanleunt. Weinrebs vrienden en voorstanders zijn ook nu van zijn onschuld over tuigd. Zij spreken zelfs van een twee de komplot tegen hem. Zijn tegen standers grijpen deze gelegenheid aan om de lijn terug te trekken naar het verleden. Zij zeggen: Zie je nu wel wat een vieze vent hij is? En deze man zou een held zijn? Hij is een fan tast. Vooral deze laatste groep gooit de beerput wijd open. Het stinkt van de insinuaties, roddel en halve waarhe den. Een bijzonder ongezond, klimaat om in te werken en te proberen een tipje van de waarheidssluier op te lichten. Het werd zelfs zo'n derrie dat schrijfster van dit artikel besloot zich te beperken tot het interviewen van één van de vier vrouwen die prof. Weinreb hebben aangeklaagd. Ze heeft alle feiten die controleerbaar waren nagetrokken. Wanneer u vrijdag niet kunt, kom dan zaterdag. Wanneer u zaterdag ^nïet komt..; jammer, dan is het voorbij. r Verkoop van de laatste Mevrouw S. is ongeveer 32 jaar, en moeder van drie kinderen. Ze ver telt, dat ze een gelukkige jeugd heeft gehad, in Schiedam is opgegroeid en daar de Mulo heeft gevolgd. Na haar eindexamen is ze naar de kweekschool gegaan, die ze echter niet heeft afgemaakt. Op 20-jarige leeftijd trouwde ze met de man waarvan ze nu gescheiden is. Toen ik prof. Weinreb voor het eerst ontmoette werd ik al vijf Jaar be straald. Ik had overal pijn. Eigenlijk hadden de doktoren me al opgegeven. Ik woog nog maar 40 kilo. Voor ik prof. Weinreb ontmoette waren mijn vingers aan die hand al verlamd. Nee, daar hadden de injecties van Weinreb niets meete maken. Hoe kan ze zoiets nou zeggen, dat begrijp ik niet. Die verlamde arm heb ik over gehouden van de vele bestralingen". (Later, na het schrijven van dit ar tikel, ontkende mevr. S. déze opmer king te hebben gemaakt). Mevr. S.: Dat is gebeurd in maart 1964. Mijn man was toen ziek Waarschijnlijk kanker. Hij werd we kelijks bestraald .in het radiologisch instituut te Rotterdam. Een klant van ons, we hadden toendertijd een tea room-restaurant, bood aan ons in con tact te brengen met prof. Weinreb. Misschien kon die mijn man helpen. Prof. Weinreb bracht ons een bezoek om ons te leren kennen en te zien wat voor mensen wij waren. Na dat be zoek kwam mijn man onder zijn be handeling". Mevr. S. vertelt, dat ze in het begin nogal sceptisch stond tegenover de .behandeling. Haar man vond er .ech ter baat bij. De pijn verminderde en bleef later helemaal weg. Vraag: Waar bestond die behande ling uit? Mevr. S.Mijn man kreeg" o.a. in jecties. Hij heeft daar een lamme arm van overgehouden. In een later gesprek met haar ge wezen echtgenoot ontkent deze fel en verbaasd: „Hoe kan ze dat nou ge zegd hebben? Ze weet wel beter. Dat moet u verkeerd begrepen hebben. nu... beduidend goedkoper Al onze uiterst voordelige el pee-aanbiedingen zinken in het niet bij deze speciale ver koopen dat wil toch wel wat zeggen. Op onze 2e etage houden wij een fantastische aanbieding 30 cm langspeelplaten. Er zijn wel 40 verschillende titels waaronder opnamen van beroemde big-bands als Fran cis Bay, verder Gospels en Spi rituals, The Sodnd of Music, Zuidamerikaanse, piano en Hawai' muziek. Voor de jazz liefhebbers spre ken namen als Charlie Parker en Teddy Wilson boekdelen. Al deze geweldige elpees nu voor een ongeloofwaardige prijs, per stuk voor nog géén twee gulden. Speciale verkoop 30 cm langspeelplaten op onze 2e etage Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze prima 30 cm langspeelplaten, er zijn wel 40 verschillende titels in vele gen- Elke vrijdagavond tot 9 uur Gefingeerde brieven Om de sceptische mevr. S. te over tuigen vraagt Weinreb haar wat type werk voor hem te doen. Ze tikt medi sche brieven voor hem, die gericht, zijn aan allerlei doktoren en aan de Wereldgezondheidsraad te Genève. Ze zegt nu te begrijpen dat deze brieven gefingeerd waren. Maar toendertijd raakte -ze door het tikken van deze brieven overtuigd van Weinrebs. me disch kunnen. Ze ging in hem geloven en steunde zijn medische behandeling van haar man. Tijdens het typen van brieven aan de Wereldgezondheidsdienst over pre ventieve onderzoekingen bij huisvrou wen, vraagt zij prof. Weinreb haar ook prefentief te onderzoeken. Hij stemt daarin ,toe, onderzoekt haar en deelt haar. mèe dat ze besmet is door haar man en ook kanker heeft. Mevr. S.„Toen 'hij me dat ver telde viel ik flauw. Ik was er kapot van. Nu weet ik dat hij medische sprookjes vertelde. Dat een kankerpa tiënt iemand anders niet kan besmet ten. Maar toendertijd geloofde ik hem, en stelde mijzelf onder zijn be handeling. Deze behandelingen ge beurden altijd 's avonds in het huis van hoofdonderwijzer Van de W. en waren zeer pijnlijk. Vaginale onder zoekingen met pincetten e.d. Weinreb werd daarbij altijd zeer opgewonden. Het zweet stroomde van zijn gezicht. Soms -bracht hij daarbij zjjn gezicht dicht bij het mijne. Zijn reacties vond ik toen wel vreemd", aldus mevr. S. De familie Van de W., de heer Van de W. is enkele jaren geleden overle den, heeft altijd ontkend dat dergelij ke praktijken in hun huis hebben plaats gevonden. Mevrouw Van de W. is dan ook nog steeds overtuigd van Weinrebs onschuld in deze zaak. Verklaring In 1966 krijgt mevr. S. een telefoon tje van de Vlaardingse politie waarbij •zij wordt verzocht op het bureau te komen. Daar hoort ze waar .Weinreb van beschuldigd wordt. Ze ontkent al les wat aan Weinreb ten laste is ge legd en weigert een verklaring ten na dele van Weinreb te tekenen. Ze wei gert dat zelfs tweemaal bij de Vlaar dingse politie en ééhmaal bij de recht bank te Rotterdam. De vierde maal tekent ze de verklaring en beschuldigt daarbij Weinreb van medisch-sadisti- sche handelingen. Vraag: Er wordt gezegd, dat u deze verklaring pas tekende nadat Weinreb u een lening van f 30.000 zou hebben geweigerd. Hij kon u dat geld niet le nen omdat hij het niet had Mevr. S., en later hüar gewezen echtgenoot zijn zeer verontwaardigd over deze insinuatie. Haar man (fel): Dat is een smerige beschuldiging" Beiden vertellen, onafhankelijk van elkaar, dat ze geprobeerd hebben een levensverzekering af te sluiten bij de •verzekeringsmaatschappij Providen- tia te Amsterdam. De maatschappij waar Weinreb werkte als economisch adviseur. De aanvraag is afgewezen in verband met de ziekte van de echt genoot. Vraag: Waarom heeft u, na drie maal geweigerd te hebben, dan toch de verklaring getekend? Mevr. S.: Na het onderhoud in het arrondissementsgebouw te Rotterdam, ben ik samen met mijn man naar onze huisarts gegaan. Aan hem ver telde ik hoe Weinreb me heeft behan deld en wat zijn diagnose was. Mijn huisarts zei me tijdens dat gesprek dat Weinreb medische sprookjes had verteld en een sadist was. Hij raadde me aan Weinreb aan te geven bij de politie. De volgende dag heb ik toen de verklaring getekend". Haar huisarts en haar man bevesti gen later, bij navraag, dit bezoek. Haar man bevestigt eveneens dat zijn vrouw de volgende dag naar Rotter dam is gegaan en daar de verklaring heeft getekend. Vraag: U bent gescheiden. Heeft dat iets met deze zaak „Weinreb" te maken gehad? Mevr. S.Het kontakt-Weinreb heeft daar wel een rol in gespeeld. Wanneer ik met Weinreb over huwe lijksmoeilijkheden sprak, zei hij al tijd: Laat maar gaan, het komt alle maal wel in orde. Tegen mijn man zei hij echter: „Jullie passen niet bij el kaar". Haar gewezen echtgenoot zegt in een later gesprek echter: „Weinreb heeft hier niets mee te maken gehad. Het zat al fout". Mevr. S. besluit het gesprek met de opmerking: „Het was net of er twee verschillende Weinrebs waren: één van zijn boeken en fijne gesprekken; en één van de medische behande ling". Niet hysterisch Het verhaal van mevr. S. klonk overtuigend. Trouwens, de feiten die nagetrokken konden worden, werden bevestigd, zoals o.a. "het gesprek met haar huisarts. Dat ze hysterisch zou zijn, zoals sommige voorstanders van prof. Weinreb zeggen, kan ik als leek bepaald niet onderschrijven. Hoe kri tisch ingesteld ik ook bij haar kwam, toch maakte ze een prettige, intelli gente indruk op me. Toch wilde ik dit gespre'k nog aan vullen met de zienswijze van haar ge wezen echtgenoot, de heer V. De heer V. ziet er goed gezond en gebruind uit. Vraag: U bent onder medische be handeling geweest van prof. Weinreb? De heer V: Inderdaad. Vraag: U bent weer beter? De heer V.: Ik ben weer helemaal gezond. Op de Daniël den Hoedkliniek te Rotterdam staan ze hierover ver steld. Deze week was ik er nog voor controle. Toen kwam een dokter spe ciaal naar me toe om me te bekijken. Deze arts staat telkens weer versteld over mijn genezing. Vraag: Heeft uw vrouw u indertijd verteld dat ze zich ook onder behan deling van Weinreb heeft gesteld? De heer V.: Ja. Vraag: Heeft ze u ook Weinrebs diagnose verteld? Antwoord: Inderdaad. Het was vol gens Weinreb kanker. Vraag: Heeft ze u ook over de be handeling verteld? De heer V.: Nee. dat is het juist. Zoiets begrijp ik niet. Wanneer ik er naar vroeg kreeg ik een grote mond. Wanneer je als echtpaar eerlijk te genover elkaar staat, vertel je derge lijke dingen toch? Vraag: Gelooft u dat dergelijke din gen zich afgespeeld hebben met uw vrouw? De heer V.Ik ben er nooit bij ge weest. Ik begrijp echter niet dat een volwassen, intelligente vrouw, en dat is ze, zonder protest of verdenking deze behandelingen heeft kunnen on dergaan.' Dat begrijp ik niet! Deze vier vrouwen waren allen volwassen. Werkelijk, zoiets begrijp ik niet. Mevr. S. tijdens ons eerste gesprek: ,,Ik vertrouwde Weinreb. Ik geloofde in hem. Nu begrijp ik dat ik vreselijk naïef geweest ben. Het zal me geen tweede keer overkomen" Vraag: maar u bent toch met uw vrouw naar uw huisarts geweest? tegen bloedarmoede, eetlust opwekkend, versterkend, staalhoudend incl. fles 4.75 WIJNHANDEL „De Beurs van Schiedam" Schieweg 116 - Rotterdam Tel. 24.29.71 - 24.25.52 Bezoek onze unieke wijnkelder. Daar heeft u gehoord wat er met uw vrouw is gebeurd. Volgens uw vrouw zou de huisarts zelfs gezegd hebben, dat Weinreb medische sprookjes had .verteld en een sadist was. De heer V.: Dat klopt. Maar ik ben zelf nooit bij de behandeling geweest. Ik heb het dus nooit gezien. Vraag: U staat dus zeer sceptisch tegenover deze beschuldiging? De heer V.: Inderdaad, zeer scep tisch. Vraag: Hoe denkt u nü over prof. Weinreb? De heer V.: Hij is een sympathiek man. Zeer knap. Ontzettend intelli gent, ik zou haast zeggen geniaal, maar ook een komediant. Dat laatste heb ik hem trouwens ook wel eens ge zegd". Nawoord In september komen de delen II en III uit van Prof. Weinrebs boek „Col laboratie en verzet 1940-1945." De fi guur Weinreb zal dan weer volop in de publieke belangstelling komen. Moddergooierij en verafgoding, het zal er weer allemaal bij zijn. Daarom is het nodig dat alle gegevens aangedra gen worden die er zijn. MARIAN ANDIEK nu... beduidend goedkoper Boodschappen doen, iets wat elke dag opnieuw moet gebeu reneen goede en grote boodschappentas is daarom heus geen overbodige luxe. Boodschappentas van Skai-Dur een kwaliteitsbegrip). Een tas met een zee van ruimte, goede afwerking, rits en twee stevige handvatten. Wist U dat U deze royale boodschappentassen van Skai- Dur (aan elke tas een garantie- merk) op onze afdeling leder waren nu vindt voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze fraai afgewerk w Skai-Dur in zwart en cognac Elke vrijdagavond tot 9 uur open Géén Ut. of schrift. in onze zaken Binnenweg 7 en Beijerlandselaan 72-78. t Verbazingwekkende prijzen! Bankstellen (met 3- en 4-zitsbanken), laqué slaapkamers, eetkamers w.o. noten 1 (Queen Anne en Chippendale),mahonie (Biedermeier), eiken (Windsor) enz. enz. Wanneer u in de loop van 1969 nieuwe meubelen wilt kopen, doe het dan deze week' COMPLETE WONINGINRICHTING 0 Sociëteit Cordiale organiseert opnieuw een dansavond op zaterdag 28 Juni voor leden en belangstellenden in de bovenzaal van café- restaurant Du Nord, Bergweg 313, ingang Berjgsingel. Aanvang 8 uur. Op zondag 29 juni is er een Waik-In vanaf 8 uur in de Pub van café-restaurant Harmonie, Schouwburg plein 54, Rotterdam. Inlichtingen aan het se cretariaat Sociëteit Cordiale, Postbus 6152. Rotterdam. In 1967 werd aan het museum Boy mans-van Beuningen te Rotterdam een gedeelte van de verzameling van mr. J. W. Frederiks te 's-Gravenha- ge in langdurig bruikleen afgestaan. Door dr. Edith Frederiks, dochter van de verzamelaar, is dit bruikleen nu aanzienlijk uitgebreid. In het Mu seum Boymans-van Beuningen zullen op 28 juni twee zalen worden openge steld, waarin deze belangrijke collec tie is ondergebracht. Een der hoogtepunten in deze ver zameling is allereerst het indrukwek kende Zuidnederlandse beeld van geel koper, door Reinier van Thienen om streeks 1480 gemaakt voor de kerk te Zoutleeuw, de heilige Leonard "voor stellend. Voor velen zöl het een vreug de zijn, dit prachtige werk met de bij behorende drie leeuwen, dat in het verleden aan verschillende tentoon stellingen in bruikleen werd afge staan, weer terug te zien in het Rot terdamse museum. Om dit meester werk van geelgieterskunst heen zijn enkele aquamaniles uit de 13e en 14e eeuw (o.a. te Hildesheim vervaar digd) evenals voorwerpen van geel koper en brons uit dezelfde periode gegroepeerd. Indrukwekkend is de verzameling van meer dan 60 bronzen kandelaars, meest Vlaamsof Frans werk uit de Middeleeuwen, waarin de gehele ont wikkeling van de verschillende types van dit gebruiksvoorwerp kan worden gevolgd. Als aanvulling van de be langrijke tin-collectie A. J. G. Verster en H. J. E. van Beuningen, die het museum indertijd kon verwerven, zijn de tinnen kandelaars en kannen, Hol lands en Vlaams werk, voornamelijk uit de 15e eeuw, bijzonder welkom. Van de prachtige groep van onge veer dertig Italiaanse bronssculptu ren is de* Hercules van Bertoldo di Giovanni (leerling van Donatello en leermeester van Michel Angelo), in dertijd uit het bezit van het Kaiser Friedrich Museum te Berlijn verwor ven, een der topstukken. Van de Pa- duaanse meester Andrea Riccio, be roemd in zijn tijd (14701532) om zijn bronzen figuurtjes en voorwerpen, die ELFDE PASAR MALAM IN HOUTRUSTHALLEN Dinsdag heeft de Haagse wethouder B. Bol van economische zaken de ope ning verricht van de elfde Pasar Ma- lam, die tot en met zaterdag 28 juni in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden. Hoewel dit jaar voor het eerst het totale tentoonstellingsterrein van Houtrust in gebruik is genomen heeft het aantal aanvragen de be schikbare standruimte (2400 vierkan te meter) al ver overtroffen. Noch tans is door een uitbreiding van het bebouwde oppervlak met 1000 vier kante meter ten opzichte van vorig jaar ruimte geschapen voor dertig stands méér. Mede met het oog op de verlenging van vier tot vijf dagen verwacht het organisatiecomité van de Pasar Ma- lam dat het aantal bezoekers de 50.000 ruim zal overschrijden. ,,De heilige Leonard", een beeld van koper gemaakt door Reinier van Thienen in 1480 voor de kefk te Zout leeuw. voornamelijk bestemd waren voor de schrijftafel, zijn eveneens enkele stukken aanwezig. Van de middeleeuwse beeldhouw werken in hout, afkomstig uit de Ne derlanden en uit Frankrijk, moeten in het bijzonder genoemd worden de Vier Kerkvaders, wellicht afkomstig uit de Dom te Utrecht en kort na 1500 ontstaan. Enkele schilderijen, Ita liaanse majolica borden, ivoren snij werk uit Frankrijk uit de 14e eeuw, middeleeuwse koffertjes en meubelen verlevendigen de presentatie. ROESTVRIJ STALEN GOOTSTENEN 18/8 met schoonheidsfoutje of licht beschadigd 20 TOT 50% LAGER IN PRIJS in 200 maten, uit voorraad Voor keukens het voordeligst adres: H. v. d. ENDEN

De Havenloods | 1969 | | pagina 15