m W Vier antiquairs onder één dak Ongunstig leefklimaat geen gevolg van industrieën SAMENWERKING BLIJKT MOGELIJK: Ir.Fokkinga over Rijnmond; HAV-BANK VERHUIST NOG NIET DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JUNI 1969 Vandaag opent Antiekhandel Rotterdam aan de Mauritsweg 54 a haar nieuwe zaak. Samen met Kunsthandel van Leo van der Eerden, die aan de Mauritsweg 55 zijn nieuwe vestiging krijgt, heeft men het oude (nood)pand aan de Binnenweg 22 verlaten. Wethouder Drs. J. Reehorst (financiën en kunstzaken) verrichtte de opening. Vier antiquairs hebben nu hun definitieve bestemming gevonden. Hier mede is een ontwikkeling afgerond die vijf jaar geleden gestalte kreeg, toen acht antiquairs zich verenigden in een Rotterdamse Kunst- en An tiek Beurs. Dit was een proef waarbij men wilde proberen voor eigen rekening gezamenlijk onder één dak zaken te doen. In vakkringen werd deze proef bij voorbaat als „mislukt" bestempeld. Immers de antiquair is een individualist bij uitstek en tot nu toe had men deze experimenten alleen in Engeland gezien. Inderdaad bleven er van die acht slechts vier over, maar toch, de proef slaagde, samenwerking bleek mogelijk. De zakelijke voordelen die door de heren W. P. Langstraat. C. L. van Nieuwkoop, A. J. M. Zoetmulder en L. van der Eerden bereikt werden, zijn o.a.: het publiek kan putten uit de kennis van de antiquairs die allen een eigen specialiteit hebben; de gemeen schappelijke zakelijke kosten blijven laag wat ook in de verkoopprijs tot uitdrukking komt en tenslotte één van de origineelste principes in deze bran che, alle stukken worden geprijsd tn bij elk artikel wordt een kleine be schrijving gevoegd. In een gesprek met de heer Zoet mulder (53), die al ruim dertig jaar in de antiekhandel zit, werd wel duide lijk dat men met kennis van zaken te werk moet gaan, wil men niet binnen de kortst mogelijke tijd uitgerangeerd zijn. „Het is een raar vak, met een dub- bele-bodem-imago van de zijde van het publiek. Men veronderstelt zonder meer dat een antiquair een rijk man is, die aan alles winst plakt, een slu we zakenman die op markten snuffelt, daar voor enkele guldens „meesters" koopt om die dan wat later voor tien duizenden guldens weer aan de lief hebber door te verkopen. Het is een imago, dat zeker niet meer op deze tijd slaat. Was het vroeger een kleine categorie die antiek kocht en vaak met kennis van zaken aan het loven en bieden begon, nu is er een andere kantenkweek geschapen, die gewoon een prijsvaststelling eist! Vandaar al U kunt kiezen uit vele soorten haarlak, maar voor Uw haar wilt U toch beslist de beste soort hebben en gebruiken. Welnu, deze prima haarlak - merk Nina la Roche - bereid met nertsolie (daarom blijft Uw haar zijde-zacht en glan zend), staat van nu af voor U klaar.. Een superkwaliteit nerts-ólie haarlak, die niet plëkt, het haar niet vet maakt en zó weer uitgeborsteld is, in grote bus sen, nu voor nog géén een gulden zeventig. Rotterdamse bo- nertsolie-haarlak Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze spuitbussen Nina la Roche haarlak met nertsolie, met een inhoud van 3 normale blikken van 6 ounces, een groot blik haarlak Elke vrijdagavond tot 9 uur open die prijskaartjes in onze zaak, daar mee begint het vertrouwen, want in ons bedrijf en in deze handel is ver trouwen een eerste vereiste. Er zijn nu ook veel minder echte antiquairs en de göede antiquair be- weegt zich internationaal. Vroeger bleef hij gewoon zitten waar hij zat en de verkopers of kopers Kwamen naar hem toe. Het blijft een eigenaardige handel die een enorme vakkenis ver eist en tóch kom je nog vaak voor miskopen te staan. Elke zakenman koopt wel eens een strop, maar wat wil je als je weet dat er in Spanje en Italië zowaar hele an- tiekfabrieken bestaan, die tot in de perfectie imitaties vervaardigen. Als je daarvan weet verbaas je je niet als er 'n vertegenwoordiger langs komt om te vragen hoeveel honderden stuks je van een bepaald artikel wilt hebben. Modeverschijnsel Antiek zou ik willen noemen een mode- en conjunctuuhverscbijnsel en 'dit geldt voor de hele wereld. Nu is er een bepaalde tendens ontstaan die ik zou willen omschrijven met: het land van herkomst hecht de meeste waar den aan zijn antiek. Voorbeelden ge noeg. In Athéne is een straatje waar ook ik gelopen heb met een geweldige handel in ikonen. Daarin mag ik mij expert noemen. Meer dan 90 procent van wat ik daar zag was niet echt. Trouwens alle ikonen zijn genummerd en koop je dan toevallig een echte dan heeft de douane nog een lijst en krijg je het ding de grens niet over. Al die andere nummers la ten ze met een grijnslach gaan. Griekenland wil de echte zelf hou den. Ik bezit een adres waar ik mijn echte ikonen zo heen kan brengen. Het is een Griek die dan voor de door verzending naar zijn vaderland zorgt. Kortegeleden nog kreeg ik een bod van Griekse zijde op een bepaalde ikoon, daar was f 2.500 mee gemoeid. Ik heb het niet gedaan, ik ben ergens teveel liefhebber om die dingen zo- maar naar' het buitenland te laten verdwijnen. Trouwens, toen ik hem op de beurs voor die prijs bracht, was ik 'm zo kwijt. Noem het sentiment of iets anders, maar ook dat heeft met de handel te maken. Nog een voorbeeld: wij kopen voor Nederlandse opdrachtgevers Delfs Blauw terug uit Amerika. Een duide lijk bewijs van mijn stelling dat het eigen land de meeste waarde hecht aan zijn antiek. Wat denkt u dan van die Japanse zakenman die hier met een groot chequeboek op zak alsmaar naar Imari-porseiein zoekt?Dat spul kwam vroeger notabene als ballast in schepen - ons land binnen en als één handelaar die hele vra ht kocht was de markt totaal verzadigd. Men gaf er een krats voor, maar nu heeft men in Japan begrepen dat het om culture le waarden gaat en daar heeft men geld voor over. Veel Nederlandse meubelen gingen vroeger naar Enge land, wij proberen het nu weer terug te krijgen. Het is ook zo moeilijk want het ver gelijkingsmateriaal is lastig. Ik zeg altijd maar: zet er een echte naast dan zie je het. Dat blijkt ook niet al tijd op te gaan want ik was zelf met een behoorlijke handel ikonen op de Beurs. Daar was één imitatie bij daar had ik achter gezet „niet te koop". Hoeveel gegadigden ik juist voor dié ikoon gekregen heb weet ik niet meer, maar men wilde eenvoudig niet gelo ven dat dit juist de imitatie was. Ze dachten waarschijnlijk: „Hij wil 'm voor zichzelf houden". Weet je, de echte dingen zijn vaak zo dichtbij. Mijn vriend Langstraat heeft een prachtige collectie potjes en potten uit de vroegere apothekerswe reld. Men heeft daar zeer veel inte resse voor vooral van de kant van de pharmaceutische groothandel. De meeste voorwerpen uit zijn collectie komen echter gewoon uit dc Rotter damse bodem. Ook hier zou je dus kunnen zeggen: „De handel ligt op straat". J. M. Drie van de vier met hun speciali teiten. V.l.n.r. de heren C. L. van Nieuwkoop, W. P. Langstraat en A. J. M. Zoetmulder. nu... beduidend goedkoper Niets is zo vervelend als direkt te moeten wassen wanneer U terugkomt van vakantie zorg daarom dat de meest noodzakelijke dingen klaar in de kast liggen. Ook een schone pyjama voor vader, koop er nu een tijdens deze voordelige aanbieding. Mooie kwaliteit cotton impri- mé herenpyjama's in royaal en luxe uitgevoerd model; de pan talon heeft breed elastiek in de taille en schuine knoopsluiting. Kortom een pyjama uit de duurdere serie nu voor nog géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze herenpyjama's van een prachtige kwaliteit cot ton imprimé, in diverse frisse streepdessins en de maten 48 t/m 56 Stroppen Het antiquairschap zit vol tegenstel lingen. De ene is lui, de ander werkt keihard. Het is vaak een trage han del, maar ook één die hoge investerin gen vereist. De mogelijkheid om een goede winst te maken is gebleven, maar ook het lopen van stroppen staat daar pal naast. Ook de uitgele zen vakman koopt stroppen. Ik heb hier om me heen genoeg voorbeelden. Daar een tinnen Jan Steen-kan (f 3.000) die het helemaal niet is. Ik kocht zelf een vijzel voor 450 toen ik met mijn vrouw ergens op va kantie was. In de winkel was het ta melijk donker en toen ik het spul bui ten uitpakte wist ik dat ik bedrogen was. Misschien is het gek, maar ik ging niet terug, eerlijk gezegd durfde ik het zelfs niet aan mijn vrouw te zeggen. Elks vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Ctén tel. of schrift, best. Station in Nieuwland De Nederlandse Spoorwegen hebben thans officieel het gemeentebestuur van Schiedam mededeling gedaan van de plannen tot bouw van een wijkstation Kethel-Nieuwland op de lijn Sahiedam-Hoek van Holland. Zo mogelijk zal nog dit jaar met die bouw worden begonnen, waarna in de loop van het volgend jaar het station in gebruik zal worden genomen. De plaats voor dit station is nog niet de finitief bepaald, in verband met aan leg van parkeergelegenheid enz. VLAARDINGEN. Dezer dagen werd de eerste paal geslagen voor de bouw van een hoogbouwflat, bevatten de 168 woningen en 62 garages aan de Zwaluwenlaan. De flat wordt ge bouwd in opdracht van de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisves ting „Patrimonium Woningen" te Vlaardingen. Het bedrijf van de N.V. Levensver zekering-Maatschappij Nieuwe HAV- bank Schiedam is voorlopig nog niet aan overplaatsing toe, zo heeft de directie in een schrijven aan het per soneel meegedeeld. Verwacht wordt, dat verhuizing naar Utrecht pas in 1,974 op gang zal gaan komen, doch mogelijk blijft er voor de vestiging Schiedam werk in èen andere bestem ming. Wel zal het indertijd aange- köchte gebouw van het Oude Postkan toor aan de Tuinlaan en nog enkele aangrenzende gebouwen weer worden verkocht, omdat de voorgenomen uit breidingen niet door zullen gaan. Zoals bekend is de HAV-bank opge nomen in de AMEV-groep, welke aan de oostkant van Utrecht nieuwe ge bouwen zal gaan betrekken. Dit ge bouw zal waarschijnlijk in 1974 ge reed komen, hoewel het eerste ont werp binnenkort in dienst zal worden gesteld. De activiteiten van de diver se afdelingen, zullen zoveel mogelijk in Utrecht bijeen worden gebracht. Uit Schiedam zijn tot dusver van de 400 personeèlsleden, er dertig naar Utrecht overgeplaatst en binnenkort volgen nog twaalf personen, zulks vanwege verhuizing van enkele afde lingen. Begin bouw van studentenflat Op 26 augustus zal de heer J. A. van Reijn de eerste paal slaan van een nieuwe studentenflat aan het Jacob van Campenplein jn de Prins Alexan- derpolder. De bouw van deze zgn. „sterflat" heeft een vertraging van twee jaar ondervonden door "bezwaren van de buurtbewoners. Door het gebouw ne gen in plaats van 12 woonlagen te ge ven, zodat er 330 studentenkamers ge realiseerd kunnen worden (in plaats van 440), is het voornaamste bezwaar weggenomen. De kamers zijn ver deeld in eenheden van 10 kamers (met een centrale keuken en enige douches en toiletten). Naast een con ciërgewoning zijn er voor oudere jaars dan nog 30 kamers die allen zijn voorzien van eigen sanitair. De kosten van dit project (f 5.200.000) zijn voor rekening van de Stichting Studentenhuisvesting Rot terdam. Het is de bedoeling dat het flat op 1 maart 1Ö71 wordt opgeleverd. Omdat het bedrijf in Schiedam dus voorlopig nog blijft, is jhr. mr. P. F. J. van der Does de Willebois door de raad van beheer van de AMEV-groep belast met de dagelijkse leiding van het kantoor Schiedam. Het zou moge lijk kunnen zijn, dat in de toekomst hier nog een afdeling gehandhaafd blijft. Het ligt in de bedoeling in Utrecht een centraal computersys teem in te richten, dat verbindingen 'heeft met de diverse bijkantoren. „Ik ben helemaal niet verbaasd over de cfjfers in het rapport Leven, wonen en werken in Rijnmond. Ik wist het allemaal al. Het is tijd, dat we er iets aan gaan doen. Maar het is voor m(j nog de vraag of dat een gevolg is van de industrievestiging. U moet niet vragen wat het dan wei is, want dat vind ik een hachelijke zaak. Ik ben gevoelsmatig van mening, dat de mensen hier ten opzichte van de mensen in het oosten van het land in een relatief ongun stiger positie verkeren, maar dat is niet het gevolg van de industrievestiging." Dat zei dinsdag ir. B. Fokkinga, di recteur van de Dienst van Stadsont wikkeling van Rotterdam tijdens de informele vergadering van de Rijn mondraad over het „Plan 2000+", waar hij een van de samenstellers van was. Gevraagd werd naar de leef baarheid van het gebied, waarover in het hierboven genoemde rapport har de cijfers worden gegeven. Op de voorpagina van dit blad geven wij van het rapport een uitvoerig Uittrek sel. Ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur van de Dienst van Gemeentewerken, ook een van de samenstellers van het „Plan 2000+viel de heer Fokkinga bij. „Rotterdam heeft altijd al minder recreatiemogelijkheden gehad dan bijvoorbeeld Apeldoorn", zei hij in alle ernst. Hij was het volkomen met de heer Fokkinga eens, dat het ongun- - stige leefklimaat niet het gevolg was van de industrievestiging. „Als het Plan 2000+ gerealiseerd wordt, krij gen wij meer recreatiemogelijkheden dan er tot dusverre zijn", zo stelde hij. Later ging' ir. Fokkinga nog even door op zijn stelling. In verband met Grevelingenstad zei hij, dat men in Nederland de stad altijd heeft gezien als een kwaad. Wij zijn een volk van dorpsbewoners. Daarom is de stad ge worden tot wat zij is. Ten aanzien van Grevelingenstad zou men alle fouten kunnen vermijden. Ir. H. P. Meyer, technisch onderdirecteur van het Ge meentelijk Havenbedrijf toonde zich een voorstander van een speciale dienst, die het groen moest bevorde ren en die er even hard tegen aan zou gaan als het havenbedrijf. „Ik heb wel eens tegen ir. Posthuma gezegd, dat hij dan hoofd van zo'n dienst zou moeten worden en ik geloof, dat hij het nog graag zou doen ook", zei hij. Voor de rest viel het „Plan 2000 bij de behandeling door de Jtijnmond- leden in detailpunten uiteen. Er wer den vele kritische vragen gesteld, waar de Rotterdamse ambtenaren grif op antwoordden, waarbij men overigens wel kon constateren, dat op enkele belangrijke punten er met de antwoorden een beetje omheen werd gedraaid. Vele leden van de Rijnmondraad waren vooral bezorgd over de recrea tie. Sommigen vroegen zich bijvoor beeld af of men niet beter kon ophou den met Spijkenisse vol te bouwen, omdat deze plaats bij het uitvoeren van de plannen precies midden tussen twee industriegebieden zou komen te liggen. Ir. Fokkinga was het daar niet ns. „Je moet je maar eens voorstellen, dat je daar woont en dan tot de ontdekking komt, dat het zaakje niet wordt afgebouwd", zei hij. „Het is inderdaad niet zo'n gelukkige situa tie, maar het is toch niet nodig dat be sluit te nemen". Dat was dan nadat hij had gezegd, dat het ongunstige leefklimaat van Rijnmond niet heLge- volg is van industrievestiging. tér Fibbe er op te wijzen, dat het wel een vreemde figuur is, dat Rijnmond het plan eerder heeft besproken d n Rotterdam. De heer Fibbe was het met hem eens, maar dat kwam, zo zei hij, omdat Rotterdam eerst een infor mele vergadering had aangekondigd en die later had uitgesteld. Toen kon Rijnmond niet meer terug. Dat werd weer door de heer Tillema aan vaard, nadat hij er nog even op had gewezen, dat het een plan was van Rotterdamse ambtenaren waar de raad van Rotterdam nog een uit spraak over zou moeten doen. Desge vraagd deelde hij in dit verband nog mee, dat de Rotterdamse ambtenaren op de vergadering aanwezig waren in opdracht van burgemeester Thomas- J. D. nu... beduidend goedkoper Voor veel huismoeders, die t altijd druk hebber», is borduren een ontspannende en prettige bezigheid. Maar dan geen priegelwerkjes, maar borduurwerk dat lekker opschiet, zodat men vlug een leuk resultaat heeft Soedan kussenpaketten, met reeds in kleuren voorgeschil derde dessins, in diverse royale maten en met voldoende soe- danwol per pakket, voor nog géén acht gulden. lOO °/o Betere kijk? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze Soedanwol bor- duurpaketten, voor een prach tig salonkussen, kompleet met wol en naali in diverse dessins. De vraag is of de leden van de Rijn mondraad nu een betere kijk hebben gekregen op het „Plan 2000+Men mag het betwijfelen, te meer, omdat de vergadering een forumachtig ka rakter had, waarbij de beide staffunc tionarissen van Rijnmond steeds weer opnieuw tegenspel boden aan de Rot terdamse ambtenaren, zodat het soms meer weg had van een discussie ach ter de hoofdtafel, nadat de leden van Rijnmondraad vragen hadden ge steld, dan een voorlichtende bijeen komst. Na afloop van de bijeenkomst kon de heer Tillema niet nalaten voorzit- Elke vrijdagavond tot 9 uur open - Ook maandagmorgen open Gtin UI. of schrift, best Jacques", een van de Rotter damse sociëteiten organiseert zaterda g 28 juni een bea(t)ch party in het strandpavil joen Matanny in Hoek. van Holland. Dit mid- zomernaehtfeest begint om. 8 uur 's avonds en duurt tot 4 uur 's morgens. Medewerking verlenen de Green River Jass Band, The Blue Birds en disc-jockey Ducky. Voor men sen die geen eigen vervoer hebben vertrekt zaterdagavond om hall acht een bus van de sociëteit Hennekijnstraat S naar Hoek van Holland. De bus brengt de feestgangeis s nachts weer terug. Kosten 14 per persoon. COLLEGE VAN OVERLEG VOOR VERANDERING STRUCTUUR NEH In september 1968 werd door de Ne derlandse Economische Hogeschool en de Medische Faculteit Rotterdam de Commissie Universiteit Rotterdam (C.U.R.) in het leven geroepen. In deze commissie beraden alle groepe ringen van de instellingen (curatoren, algemeen bestuur, senaat, weten schappelijke staf, administratief en technisch personeel en studenten) zich over de bestuursstruktuur van de komende Universiteit Rotterdam. Ui teraard is daarbij ook door deze com missie het probleem van de medezeg genschap in behandeling genomen. De Commissie Universiteit Rotter dam heeft regelmatig rapporten uit gebracht en in de loop van de zomer is een interimrapport te verwachten. Dit interimrapport moet beschouwd worden als een discussienota voor alle geledingen van de Nederlandse Economische Hogeschool en de Medi sche Faculteit Rotterdam. Zodra het interimraport voldoende in discussie is geweest en de reakties zijn ontvan gen zal de commissie kunnen aanvan gen met de redaktie van een eindrap port. De communicatie binnen de Neder landse Economische Hogeschool-ge meenschap behoeft echter spoedige verbetering. Daarom werd een oplos sing gecreeërd: het College van Over leg. Dit college heeft een adviserende taak behalve voor die onderwerpen, die tot het terrein van de faculteiten behoren. Het College van Overleg. Dit college heeft een adviserende taak be halve voor die onderwerpen, die tot het terrein van de faculteiten beho ren. Het College van Overleg geeft een voorlopige vorm aan de alom in de universitaire wereld levende wens naar openheid en medezeggenschap in het bestuur van universiteiten en hogescholen. Het college zal blijven funktioneren tot het moment waarop over de struktuur van de Rotterdam se Universiteit overeenstemming is bereikt. EENMANSBED1ENING VOLLEDIG OP LIJN 2 De eenmansbediening op de lijnen 2 en 12, die voor wat betreft lijn 2, tot heden alleen in de rustige uren werd uitgevoerd, is in verband met het te kort aan conducteurs, met ingang van woensdag 25 juni uitgebreid. Op alle dagen zullen de rijtuigen voortaan ge durende de gehele dienst uitsluitend worden bediend door de bestuurder. De functie van conducteur zal dus ook tijdens de spitsuren door de bestuur der worden vervuld. De trams waarop deze eenmansbe diening van kracht is, zal men kunnen (blijven) herkennen aan de ,„E", wel ke op de voorzijde van de wagen is aangebracht. De lijncijfers zullen m rood worden aangegeven. Bij de ach terdeur is een bordje „Instappen bij de bestuurder" geplaatst. Passa giers wordt verzocht bij de bestuur der in te stappen, terwijl zij de trams dienen te verlaten door de midden deur. De achterdeuren van de rijtui gen blijven gesloten. De werkzaamheden voor doortrek ken van de Laan van Bol 'Es in de richting van Vlaardingen, waar een aansluiting volgt op de Meeuwenlaan, zijn thans zover, dat binnen enkele •weken die verbinding tot stand zal zijn gebracht. Op het gebied van Vlaardingen is de weg vrijwel klaar en de buldozers maken nu het gedeel te in Schiedam klaar. Verwacht wordt, dat door deze verbinding veel winkelend publiek in de toekomst naar Vlaardingen zal trekken.

De Havenloods | 1969 | | pagina 17