Reconstructie van de kerk telkens weer broodnodig Diakonale werkers treden naar buiten Weer terug te bekomen bij... Laat beslissing niet aan de slang KROMMENIE LINOLEUM eiHRNYl BS ATRED en TAP! I DEKLERK&ZN Drinkwater ongevaarlijk DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JUNI 1969 Stanley Jones heeft op het ogenblik ongeveer 25 boeken op zijn naam staan. Hij zegt, dat, als je zoveel geestes-kinderen ter wereld hebt ge bracht, een zekere geboorteregeling wel aangewezen kan schijnen. Maar, voegt hij eraan toe, ik ben al weer in verwachting van een vol gend boekje dat ik aan het voorbereiden ben: „Reconstruction of the Church, after which pattern?" (Reconstructie van de Kerk - naar welk Patroon De voornaamste kritiek op de kerk luidt tegenwoordig: „De kerk heeft weinig relatie tot de problemen van deze tijd. Velen vragen zich dan ook af, of er in de volgende generatie nog wel een kerk zal zijn. Is de positie van de kerk niet te ver gelijken met die van een zeker fort in India? Het is nog helemaal intact en de schildwachten met lange mantels en speren en de overige bezetting functioneren nog net zo als vroeger. Maar inmiddels is er terzijde van het oude fort in de vallei een hele stad ge komen en daar vallen alle belangrijke besluiten over het leven der mensen en niet meer als vroeger in de plechti ge burchtzalen met hun deftige zetels. Zo schijnen de belangrijke beslissin gen tegenwoordig niet als vroeger in de kerk te vallen maar in de gewone wereldlijke verbanden buiten haar om. Stanley Jones, die zelf het beeld van zo'n oud fort oproept, is niet van me ning, dat de positie van de kerk in sa menleving met zo'n historisch kasteel kan worden vergeleken. Ten eerste zijn de waarden, die de kerk verte genwoordigt, niet irrelevant of uit de tijd, maar integendeel nog steeds voor heel de samenleving van het hoogste belang. Het koninkrijk van God is nog steeds het totale antwoord op de totale behoefte van de mens. Maar het is nu eenmaal een feit, dat altijd weer instituten, die eerst le venwekkend en levenverspreidend waren, op den duur levenverstikkend kunnen gaan werken. Ze moeten al tijd weer kritisch worden getest op de vraag, of hun patronen de oorspronke lijke doeleinden nog wel dienen of mo gelijk ook hinderen. Men vroeg eens aan Gandhi, wie of wat de grootste vijapd van Christus in India was. Hij zei:' „Het christendom". Dat is een overdrijving, maar er zit toch genoeg waarheid in, om tot nadenken te prik kelen. Het christendom leidt van Je zus zelf af als het een systeem, een doel op zichzelf wordt. Daarom is re constructie van de kerk telkens weer nodig als brood. Welk patroon? Maar volgens welk patroon moet deze reconstructie gebeuren? Tegen woordig zeggen velen: Volgens het patroon van de gewone menselijke sa menleving. Dertig jaar geleden werd op de wereld-zendingconferenties de verwereldlijking van de cultuur als vijand nummer één beschouwd, veel meer te duchten dan mohammedanis me of boeddhisme of hindoeisme. Maar nu is ér een merkwaardige om mekeer aan de hand. Het secularis me wordt sacraal (heilig) verklaard, de wereldlijke kerk is voor velen een heilig huisje geworden. We zijn het er allen over eens, dat de boodschap van de kerk een duide lijk antwoord moet geven op de vra gen van deze tijd, maar als de kerk trouwt met de tijdgeest, zal ze in een volgende generatie eenzaam als een verlaten vrouw achterblijven. Want dan zal er wel weer een ander secula risme zijn, een andere tijdgeest. De kerk heeft goddank een eigen patroon, dat universele geldigheid be zit, en in elke situatie een eigen toe passing kan vinden. Het is kort ge zegd het patroon van de gemeente Antiochië. nu... beduidend goedkoper Voor mannen die er niet alleen prijs op stellen om prettig te lopen, maar ook met de mode mee gaan, is dit een ideale schoen. Herenschoen in vlot moccasin model met gevlochten boven kant (waterdicht). Een fijne schoen voor de zo mer nu voor een spotprijsje voor nog géén veertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze sportieve he renschoenen in moccasin mo del, in een mooie kleur mid denbruin, maten^ 40 t/m 45 Elke vrijdagavond tot 9 uur open In Jeruzalem is volgens Stanley Jo nes de gemeente van Jezus nooit hele maal zichzelf geworden. Ze was daar te zeer tot één ras, tot het joodse volk beperkt en de leiding was autoritair - de apostelen regelden alles en het ge wone gemeentelid kwam nauwelijks tot zelfstandigheid. Daarom moest de kerk ergens elders een nieuwe vorm krijgen, een eigen patroon en dat ge beurde in Antiochië. Daar werden im mers de volgelingen van Jezus voor het eerst christenen genoemd. Hun gemeenschapsvorm was voor het oog der mensen helemaal gestempeld door de Geest van Jezus. Karakteris tiek daarvoor was o.a. het volgende: de gemeente in Antiochië werd ge vormd door leken, zonder joodse scho ling of traditie. Het valt te verwach ten dat de komende herleving van het christendom opnieuw een leken-bewe- ging zal zijn. Zendelingen noch gees telijken kunnen de wereld winnen. Jezus was zelf een leek. Men vroeg hem naar zijn geloofsbrieven en zijn antwoord was: blinden worden zien de, lammen gaan lopen, melaatsen worden gereinigd, doden worden op gewerkt en aan armen wordt het evangelie gepredikt. Zijn geloofsbrie ven waren de daden die Hij deed en de woorden, die Hij sprak. De taak van de geestelijkheid is alleen de ge meenteleden te begeleiden, maar de leken moeten het werk doen in de we reld. ISieuue orde Het tweede wat ons direct opvalt als we lezen over die eerste christe nen in Antiochië is, dat ze allemaal direct eén echt offer brengen, als er hongersnood dreigt in Jeruzalem en omgeving. Iemand zei eens: „Chris tians are people who care". Christe nen zijn mensen die geven om ande ren. Leven is sensitiviteit, gevoelig heid. Jezus is de mens met de hoogste sensitiviteit, met de uiterste gevoelig heid voor de anderen, en daarom de mens die het meest echt leeft. Daar wacht de hele toekomst op: een ge meenschap van mensen, die in de geest van Jezus universeel vóór el kaar en voor anderen weten te voelen en te zorgen, ielfs voor hun vijanden. Zo bedoelt Jezus nog steeds de kerk en als zij zo i^ heeft zij toekomst. Het derde is, dat er in Antiochië profeiten en leraars harmonieus sa menwerkten. De leraars zijn meestal meer traditioneel zij moeten im mers de waarden van vroeger over brengen aan de mensen van nu. De profeten zijn meestal radicaal zij maken het verleden en het heden on dergeschikt aan de toekomst, die ze zien en die hen vervult. Ze zijn beide nodig, vooral ook in de kerk. Als we alleen traditionelen hebben, drogen we op. En als we alleen radicalen hebben, barsten we uit elkaar. Sterk ben je alleen als je beide bent in een levende menging. Het nieuwe gaat voorop en het traditionele mag dit al leen ondersteunen. Want het gaat in het Koninkrijk van God altijd primair om de toekomst, om een hele nieuwe orde van zaken. Ruimte Onder deze profeten en leraars in Antiochië wordt enerzijds een zekere Manaen genoemd, een lid van de hof houding van koning Herodes en an derzijds1 Simon Niger, dat is Simon de neger, de zwarte. Die eerste gemeente was dus een klasseloze maatschappij, maar an ders dan de communistische. Het communisme is klassehloos, doordat daar één klasse het éé,n en het al is, de „proletariërs". In de gemeente zijn mensen van verschillende klasse eenvoudig samen broeders, één groot gezin van God. En zo is het ook met het ras. Stanley Jones sprak eens in Kansas in Amerika voor een gehoor van 10.000 mensen. Voor het podium liep een man heen en weer met een vlag, waarop de volgende vraag stond: „Wie geeft ons een tekst uit het Nieu we Testament dat God integratie van rassen wil?" Hij had klaarblijkelijk al veel vergaderingen bezocht met zijn leuze. Stanley Jones zei tegen hem: „Hier heb je je tekst: Handelingen 13 1. Toen Paulus tot zendeling werd ingezegend, kreeg hij handoplegging van Simon de Neger. We hebben dus hier in het Westen het evangelie van Jezus via de handen van een heger ontvangen! In Korea kwam een vrouw bij een kerkgebouw vragen: „Is dit de plaats waar gebroken harten kunnen worden genezen?" Daarop mag en moet ja worden gezegd. De kerk mag en moet een beweging zijn van genezing, van bevrijding. Dat zien we in Antiochië, als de door deze gemeente uitgezon den missionarissen een conflict krij gen over Markus, die hen in de steek gelaten heeft. Paulus wil hem op de tweede reis niet meenemen hij was erg precies. Barnabas wil Markus nog een kans geven hij was erg tole rant. In Antiochië hebben ze aan bei de tegengestelde gezichtspunten de volle ruimte gegeven. De twee man nen gaan apart op reis, maar één in de Heer. Dat is verzoening en verzoe nend handelen in gebroken menselijke relaties. Dr. K. J. Kraan nu... beduidend goedkoper Kom nog gauw voor U met vakantie gaat een paar van die leuke shorts voor de kinderen uitzoekenze zullen er ple zier van hebben. Kleutershort van 52% polyes ter en 48% katoen (niet strij ken, goed wasbaar en snel droog, gemakkelijk voor de vakantie! Met 2 steekzakjes, koperen sierknoopjes en geheel elastische tailleband. Een leuk broekje voor jongens en meisjes voor nog géén drie gulden. niet strijken goed wasbaar snel droog Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze kleutershorts van polyester/katoen in een leuke kleur blauw voor jongens en meisjes van ong. 3 tot 5 jaar. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. Te bevragen aan het hoofdbureau van poli tie te Schiedam, dagelijks van 9-17 uur, be halve op zaterdag en zondag: verz. plaatje, 3 sleutels met medaille, zonnebril, ring met 3 sleutels; etui met 2 sleutels, 4 sleutels, fiets- sleutelje, kinderschoentje <L), 2 kettinkjes Te bevragen bij de vinders: portefeuille met inh., G. Kerkhof, Polderweg 182, rieten mandje, w. Baas, Mariastraat 54, herenhorln- ge, Joop Boon, Slachthuislaan 29a, broche, mevr. Hokerhoek, B. v. Haarenlaan 996, da meshorloge, Wlegmans. Mariastraat 109b, badhanddoek en regenjas, Buijs, B. K. laan 265 (na 18 uur), jongens jumper, mevr. Brandt, C. v.d. Lindenlaan 38, kinderschoentje, Bree- dijk, Ed. v. Beinumlaan 30, passer, p. den Hartog, H. Polakstraat 25, tel. 261983, dames- bril, Postkantoor, Lange Nieuwstraat, 6 sleu tels, Windhorst, v. Karnebeekstraat 40, aan steker, E A v Nieuwenïmrg, P K O laan 83a, 3 autosleuteltjes, mevr. Veerkamp, Lo- rentzlain 19a, ring met 3 sleutels, Hese, G. Borgesiuslaan 41, 2 autosleuteltjes, Wassalon Dee, Rembrandlaan 38, 2 huissleutels, mevr. v. Heijden, B. v. Haarenlaan 1083, ring met 3 sleutels, Postkantoor, Lange Nieuwstraat, ring met 6 sleutels, Loendersloot, Hogenban- weg 35b, zonnebril, mevr. Driel. Fabristraat 82a, ring met 3 sleutels, W. Dullaard. West- frankelandsestraat 8e, etui met 2 sleutels, K. Koning, Rossinlstraat 25, tel. 265382, verz. plaatje, E. Boekee. W. Passtoorsstraat 60, zes- kantige staaf, R. F. Zuidema. Edisonstr. 59a. Dierentehuis. Sint Anna Zusterstraat: bas taard collie, zwart-wit. teef; Belg. herder. VLAARDINGEN. Dezer dagen werd de eerkte paal geslagen voor de bouw van een hoogbouwflat, bevatten de 168 woningen en 62 garages aan de Zwaluwenlaan. De flat wordt ge bouwd in opdracht van de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisves ting „Patrimonium Woningen" te Vlaardingen. De woorden die hierboven staan vor men de titel van een boek van Har vey Cox, de Amerikaanse theoloog die zich zo indringend bemoeid heeft met de problemen van de mens in de grote stad, kortom in de moderne samenleving. Evenals in al zijn boeken komt ook hierin een duidelijk protest naar voren tegen wat Karl Barth eens noemde „die Verlotterung", wij zouden zeggen de verloedering. Het is een nieuw aspect van wat zon de wil betekenen. Niet nieuw in de zin dat het er niet eerder was. maar als iets dat ons allen in deze tijd moet opvallen. Er zijn tijden ge weest waarin men sprak over „de zonde" en daarmee bedoelde een overtreding van het zevende gebod: „gij zult niet echtbreken". Nog leeft dat voort in ons taalgebruik. Er zijn ook tijden geweest waarin ieder verzet tegen welk gezag ook ge stempeld werd als zonde. Zonde was vooral rebellie, tegen God en tegen de door God aangestelde overheden. Er moest een aparte theologie van het recht van de opstand op tafel ko men voor die gevallen waarin het gezag z'n grenzen al te ver te buiten ging. Het recht van de opstand, heette die theorie. Zonde was op^ stand, rebellie, in verzet komen. Christelijk leven was berusting, te vredenheid, blij zijn met een stil en gerust leven. Maar ook hierin is onze tijd anders dat er andere as pecten van de zonde naar voren ko men. Zonde kan ook zijn: de verloe dering, d.w.z. het alles laten gewor den. Beslissingen niet alleen uitstel len maar ook schuwen. Dat ligt ons op profaan gebied aller minst. Wij zijn voortvarende men sen als het erop aan komt onze posi tie te verbeteren, onze stad te ver beteren, onze industrie te laten ex panderen. Conflichten komen er uit voort, maar we gaan door. We moe ten, zeggen we tegen elkaar. Als we die en die industrie, ondanks ver vuiling van het leefklimaat niet toe laten hebben we over een paar jaar weer zoveel werklozen. We moeten verder, schaalvergroting. We moe ten naar de Maan en straks naar Mars. We moeten alles. We kunnen ons het kaas niet van het brood la ten eten. Voortvarende mensen zijn we. Nie mand kan ons van luiheid of inacti viteit beschuldigen, we staan bol van expansiedrift. Maar intussen la ten we op allerlei ander terrein de beslissing aan de slang. D.w.z. aan de omstandigheden, aan de verloe dering. Telkens opnieuw hebben we het nodig dat we wakker geschud worden. Verblifa, de krotten van onze steden, het Maagdenhuis en Willemstad zijn namen voor de plekken van verloedering. Plekken waar we het op z'n beloop laten. En steeds meer zullen die namen wor den. Ineens zullen ze er zijn. Wie had dat gedacht?, zullen ze tegen elkaar zeggen. Haiti, Bolivia, Peru en nog veel meer namen zouden er te be denken zijn. Niet de rebellie is de zonde van deze tijd, maar het ge brek aan werkelijk bezonnen rebel lie. Niet het protest moet gelaakt, maar het uitblijven van zelfkritiek, de traagheid om tot iets te komen. In de verhouding tot de medemen sen, maar evenzeer in onze verhou ding tot God. Dat is geen apart hoofdstuk, zoals misschien iemand zal denken. Het hoort er ook niet maar zo'n beetje bij, vanwege de instelling van een aantal mensen. Het is fundamen teel. Want deze God is een God van protest. En ik moet er niet aan den ken dat hij er één van de velen ge weest zou zijn, zonder protest in de zwijgende eeuwigheid. MEDEMENS 9 De R.K. Huishoud- en Industrie school ,,St. Liduina" te Schiedam zal in het vervolg de naam voeren van „Liedewyde", R.K. school voor L.H.N.O. en M.H.N.O. Jeugdemigratiedienst vraagt gastgezinnen Begin september komen weer uit al lerlei windstreken van Nederland jon gens van 15-17 jaar naar Rotterdam en omgeving om een vakopleiding bij een bedrijf te gaan volgen, waar vaak in hun eigen plaats of provincie geen gelegenheid voor is. De PTT, Shell, enkele scheepvaart bedrijven en nog andere ondernemin gen bieden de jongens mogelijkheid om binnen een paar jaar volleerde vakkrachten te worden. Deze jongens komen doorgaans van het platteland of uit kleine dorpen en steden. Het is te begrijpen dat zij in de „grote stad" goed opgevangen moeten worden. Daarom zoekt de Centrale Jeugdmi- gratie Dienst, het overkoepelend or gaan Van de katholieke-, de moderne en de protestantschristelijke jeugdmi- gratiedienst, goede gezellige gastge zinnen, die bereid zijn 1 a 2 jongens in hun gezin op te nemen. De „gastou ders" hebben samen met de jeugdmi- gratiediensten de taak om de bij hen geplaatste jongens zich thuis te laten Extra aanbieding in Nu een belangrijk prijsvoordeel bij de aankoop van in vele soorten en kleuren. Enige voorbeelden: LINOFELT 200 breed nu per meter MARMOLEUM 200 breed. 80 nu per meter FIESTA VINYL 200 breed, "|g 80 nu per meter Verder een onnoemelijk aantal COUPONS voor minder dan de helft van de prijs! COMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAMBINNENWEG 7,010-117700 BEI JERLANDSELAAN 78,010-193500 WINKELCENTRUM GROOT IJSSELMONDE 010-320502 Op 26 april is in De Blije Werelt te I.unteren opgericht de Vereniging van Diakonale Werkers. In een oproep voor een nieuw Dlakonaal Réveil richt de groep zich tot mannen en vrouwen, die als christen en be roepsmatig het helpen verplegen, verzorgen, opvoeden en onderwijzen van medemensen en kinderen als op dracht en als voorrecht beleven. De bakermat van het vrije manne lijke diakonaat in Nederland dateert van 1885 en ligt op Meer en Bos in Heemstede. Lange tijd sprak men van „de broeders van Heemstede", die opvielen door hun zwarte diakonen- pakken en vaak voor een soort paters of kloosterbroeders werden aange- De broeders van Heemstede bleven zich niet tot Meer en Bos beperken, maar kwamen ook op buitenposten te werken-in vele takken van dienst, zoals evangelisatie, stadszending, re classering, onderwijs, opvoeding. Daarom werd een loskoppeling van Meer en Bos noodzakelijk. Onwillekeurig rijst de vraag of iets dergelijks voor de diakonessen en de diakonen tezamen tot stand zou kun nen worden gebracht. Nog altijd zijn er jonge vrouwen, die zich als diako- nes wensen in te zetten. Er zijn plaat- J. Groenewegen. Bethelkcrk: 10 u prof. dr. Coq, 17 u d voelen in de voor hen zo vreemde om geving. De jongens gaan de weekends naar huis. Er bestaat een financiële regeling voor het verblijf in de gast gezinnen. De functionarissen van de jeugdmigratiediensten houden regel matig contact met de gastgezinnen, zodat eventuele moeilijkheden bespro ken kunnen worden. De adressen, waar u zich als gast gezin kunt aanmelden en waar u ver dere inlichtingen kunt krijgen zijn: De Katholieke Jeugdmigratiedienst, Hang 11-12, tel. 121005 en 149944, de heer R. W. A. van Doorn. De Moderne Jeugdmigratie Dienst, Heemraadssingel 170, tel. 235850, de heer H. F. Stevens. De Protestants Christelijke Jeugd migratiedienst, bureau „De Heuvel", St. Laurensplaats 5, tel. 137462. Mevrouw W. Foekema-Lievestroo, privé tel. 115088 en Mejuffrouw M. Ringelberg, privé tel. 01899-5399; en tenslotte de Centrale Jeugdmigratie Dienst, Westersingel 109, tel. 126559, mej. L. H. Middelbeek. P i Unnlk, u ds. L. Vroegindeweij, Delft. Opstandingskerk: 10 u hr. Denekamp, Am sterdam. Vredeskerk: 10 u ds. H. J. Groenewegen. HERVORMDE KERK TE KETHEL Dorpskerk: 10 u ds. W. Vons (H.A.), 19 u ds. H. F. Meijer, Maassluis. 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289): 10 u ds. C. H. Appelo, Den Haag, 5 u ds. K. H. Schu- Kethel „De Ark" Zwaluwenlaan 103): 9 en 10.30 u ds. J. N. Nammensma, 5 u ds. A. Veldhuyzen, Honselersdijk. Magnalia Dei Kerk (Albardastraat 69): 10 u hr. L. J. G. IJ'kel, Katwijk, 5 u ds. J. N. Ned. Prot. Bond. West\ ds. A. D. Klaassen. Geref. kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30: 9.30 en 16.30 u ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. Leer, L. Nieuwstraat 97: 10 en 17 u ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente, Oranjestraat: 10 u prof. dr. C. H. Lindijer uit Amstelveen. Oud Katholieke Parochie, Dam: 10 u H. Mis. Pastoor drs. A. Smit. Hersteld Apostolische Gemeente, Stadhou- 19.30 u. Leiding majoor en mevr. Zuidema. Baptisten Gemeente, gebouw Irene: 19.30 u Chr.' Geref. kerk, Waranda: 9.30 u lees- dienst, 14.30 u ds. J. Prins uit Den Haag. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene: 10 u de heer Kooiman uit Ridderkerk, 17 u L. Vroegindewey uit Delft. sen te over, want er is veel werk te doen. En nog altijd worden er bijna jaarlijks, nieuwe diakonen ingeze gend. De onvrede over de eigen gezapig heid en de vraag naar nieuwe bezie ling in plaats van de steeds verder gaande vervreemding van het evan gelie met het gevaar van overschat ting van het eigen kunnen, heeft de Broederschap van Diakonen er toe ge bracht volledig uit de eigen besloten heid te treden en naar samenwerking met anderen en nieuwe toerustings- vormen te zoeken. De Stichting hoopt bij mannen en vrouwen de bereidheid te kunnen wekken tot een persoonlijke inzet op het terrein van de diakonia, met name ten aanzien van die sectoren, die geen of onvoldoende aandacht krijgen, ook buiten het eigen kringetje eiï in het kader van het werelddiako- naat. Er kunnen vele initiatieven wor den ontplooid, wanneer er de mensen voor komen. Inlichtingen over de op leidingsmogelijkheden en de mogelijk heden van tewerkstelling bij de Ver eniging van Diakonale Werkers, Soen- dastraat 17, Heemstede. RONDVAART DELTA WERKEN HARINGVLIET HELLE VTÉ T S L U I S - REGELMATIGE AFVAARTEN - Inlichtingen: SPID0-R0TTERDAM Postbus 815 - Tel. 010-13 5400 Bezoek het SPIDO-RESTAURANT "DE SEXTANT" (nabij de afvaartplaats) De directeuren van de Rotterdamse Drinkwaterleiding en de GG en GD berichten dat de drinkwatervoorziening in geen enkel opzicht in gevaar kan komen door de vergiftiging van het water in de Rijn. Sinds maandagmid dag wordt er geen water meer aan de rivier onttrokken en levert het spaar bekken op de Berenplaat het ruwe wa ter voor de beide zuiveringsinstallaties Honingerdijk en Berenplaat. De voor raad in dit spaarbekken stelt de drink watervoorziening daardoor voor we ken veilig. Het zwemmen in de rivier wordt on der alle omstandigheden afgeraden. Eveneens moet alle gebruik van ri vierwater waarbü huidcontact kan op treden tot nader order worden voor komen.

De Havenloods | 1969 | | pagina 19